KARD. STEPINAC TIEN JAAR EEN GEVANGENE 7 7 Nederlands laatste Groenlandvaarder SJEPILOVeerste goed geklede Rus in de Y.N. Een oud*mimster9 twee Kamerleden en een 11 oktober 1946 werd hij tot 16 jaar veroordeeld Nieuw-Guinea voor de V.N. ...en hij maakt een onverstoor baar vriendelijke indruk Eiland met 28 gebouwen te koop H D Vermiste vrouw blijkt verdronken Soldaat wil zich niet laten inenten Juwelendief bekent vijf inbraken Tussen neus en lippen Verslaafd aan verdovende middelen wat doet U op 17 oktober Aloysius kardinaal Stepinac HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN Spreken is zilver Snor Mannen-crème Sympathie WUEN5DAG 10 OKTOBER 195b PAGINA „Alleen de Paus" „Strijd gaat voort" Machteloos toezien Valse aangifte en verduistering Dief gearresteerd „Zwijgende kerk" Verzoek van 15 landen Mede op advies van twee erkende medici t Blauwe zaal van Veiligheidsraad overvol In Stockholm H. L. Laponder overleden Zeven maanden geëist tegen Maastrichtenaar Keizer Haile Selassie met de „Oranje" Stakingsgeld voor de kankerbestrij ding Schout-bij-nacht Goslings eervol ontslagen Nederlander veroordeeld in Duitsland Morgen is het tien jaar geleden, dat mgr. Aloysius Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, in een schijnproces als „landverrader" tot 16 jaar dwangarbeid en verlies van bur gerrechten werd veroordeeld. Het past ons in oprecht medeleven en biddend om Gods kracht voor de onrechtvaardig veroordeelde kerkvorst het harde lot te gedenken, waaronder de kardinaal en heel de kerk van Joegoslavië gebukt gaan. Laten we in het kort de feiten in her innering roepen. In 1945 werd te Zagreb officieel de Kroatische „volksregering" ingesteld. Daarbij waren alle hoogwaar digheidsbekleders, wereldlijke zowel als geestelijke aanwezig. Kort daarna pu bliceerden de gezamenlijke bisschoppen met mgr. Stepinac aan het hoofd een herderlijk schrijven, waarin scherp werd geprotesteerd tegen wat toen reeds een felle communistische kerk vervolging was. „De eerste voorwaarde voor de tterukeer van de vrede in Joegoslavië", zo schreef de aartsbis schop, „is het algehele herstel van de kerkelijke vrijheid", nadat hij vooraf een ontstellende opsomming had gege ven van de gruwelen, waaraan pries ters en gelovigen blootstonden. Naar aanleiding van deze brief werd mgr. Stepinac in 1946 gearresteerd en op 11 oktober door een communistische rechtbank veroordeeld met behulp van vervalste documenten (correspondentie met het Vaticaan), valse getuigenver klaringen en verdraaide feiten. Vijf jaar verbleef hij in een cel van de ge vangenis te Lepaglava. Toen Tito zich van Rusland afkeerde en zich tot het Westen wendde om economische hulp heeft men de vrijheid van mgr. Stepi nac geëist. Begin december 1951 werd de aartsbisschop voorwaardelijk vrijge laten en kreeg hij de pastorie van zijn geboortedorp Krasic als verblijfplaats, men mag wel zeggen „verbannings oord" aangewezen, waar hij sindsdien leeft onder voortdurende strenge poli tiebewaking. Bij zijn ontslag uit de gevangenis sprak de Joegoslavische radio over de „voormalige aartsbisschop van Za greb". Hiertegen protesteerde mgr. Ste pinac scherp: „Alleen de Paus kan mij Uit mijn bisschoppelijke waardigheid ontzetten". Op 2 juli daaraan vooraf gaande had de regering het Vaticaan aangeboden mgr. Stepinac vrij te laten op voorwaarde, dat hij het land zou verlaten. Het Vaticaan liet de beslissing aan de aartsbisschop over. Deze weiger de op twee gronden: hij was onschuldig Veroordeeld en kon niet door de rege ring als bisschop worden afgezet. Door zijn latere benoeming tot kardinaal heeft het Vaticaan zich volledig achter afwijzing van Tito's aanbod geplaatst V?a°ende voor de gehele wereld ge- 1 dat het gedrag van mgr. Stepi nac ais een voorbeeld geldt in de strijd tegen de vijanden der kerk. De benoe- Pling van een vervolgde tot kardinaal heeft een eeuw geleden een precedent gehad in de persoon van de Poolse kar dinaal Leoskovsky, die onder Bismarck tot gevangenisstraf was veroordeeld. Of mgr. Stepinac's tegenwoordige le- Venswijze-in-huisarrest zal gehandhaafd blijven, nu Tito weer relaties met Rus- tand onderhoudt, valt niet te voorspel len. Wij kunnen slechts hopen en bid den, dat de moed, waarmee de kardi- haal tijdens de schaarse bezoeken, die hij mag ontvangen, blijft protesteren tegen het onrecht, dat de kerk en zijn Persoon wordt aangedaan, niet opnieuw als een beschuldiging van landverraad tegen hem wordt gehanteerd. Bij der gelijke gelegenheden heeft hij verklaard dat ondanks alle vervolging „de strijd Voortgaat". Hij houdt onwrikbaar vast aan zjjn titel van aartsbisschop en pri- hiaat van Joegoslavië. De geestelijkheid en de gelovigen blijven in hem de recht matige opperherder zien, die zijn ambt biet kan uitoefenen, omdat hij gedwon gen wordt op een bepaalde plaats te blijven. Buitenlandse diplomaten en Journalisten bezoeken hem af en toe, ®n maken daarbij handig gebruik van de nadruk, die de regering uit propa- ganda-motieven legt op de zogenaamde „vrijheid" van mgr. Stepinac. „De be trekkingen tussen kerk en staat blijven onveranderd", verklaarde de kardinaal tegenover een delegatie Franse politici. „En dit is des te meer te betreuren, omdat nog nooit een volk profijt heeft gehad van een conflict tussen Kerk en Staat. De Kerk blijft bij haar eisen: christelijk huwelijk, vrijheid van de ka tholieke pers en vrijheid van godsdienst onderricht." Zo leeft een kardinaal van Gods Kerk, Verbannen op een dorpspastorie, in de De rijkspolitie te Bunnik heeft het hoffelijk overschot van een 71-jarige vrouw, die sinds vrijdag uit Zeist werd Vermist, uit de Kromme Rijn opgehaald - De Alkmaarse rechtbank heeft een ^'-jarige boekhouder te Alkmaar ver oordeeld tot een gevangenisstraf van Ir; ?°en un 'te jaar met aftrek. Ter zake van het van valse aangifte voor de belas- g en van verduistering gepleegd in ®b lange reeks jaren ten nadele van weesta] bejaarde weduwen, wier ver bogen hij beheerde, me. geldsbedragen N1 waardepapieren verrijkte hij zich '"et circa f 46.000. De Utrechtse recherche heeft in Twel- 'o gearresteerd een 21-jarige Utrechte naar, verdacht van diefstal van horlo- Ses en ringen uit een vitrine van het Rembrandt-bioscooptheater te Utrecht. de nacht van 5 op 6 september J.l yerschafte de man zich toegang tot de moscoop en forceerde de vitrine van een Juwelier. Hij stal hieruit een aantal da- ??es- en herenhorloges alsmede enkele yhgen ter waarde van een bedrag van 4000. gedwongen onmogelijkheid zijn kerkpro vincie te besturen, terwijl hjj machte loos moet toezien hoe zijn clerus en ge lovigen van hun heiligste rechten wor den beroofd. In een nog moeilijker situ atie verkeren zijn mede-kardinalen Mindszendty en Wyszinsky en talloze bis schoppen met miljoenen onderdanen in de landen achter het IJzeren Gordijn. Mogen wij, hun aller medebroeders en -zusters in het geloof, dit alles rustig aanzien, onberoerd door zoveel name loos lijden? Wat doen wij, bewogen door oprecht medeleven en heilige veront waardiging om aan die ongehoorde ver volging en onderdrukking een einde te maken? Zijn wij verantwoord in ons diepste geweten door te zeggen, dat een bevrijdingskruistocht onmogelijk is? Een bevrijdingskruistocht, antwoordt mgr. Jean Rupp, wijbisschop van Pa rijs, is niet het enige bestrijdingsmid del der vervolging in een wereld, waarin de openbare meening een grote macht bezit en zovele wapenen hun kracht nog niet hebben verloren. Naast een waarachtig en voortdurend gebed-uit- de-grond-van-ons-hart mag een telkens herhaald en krachtig algemeen protest geen ogenblik verstommen. Dat is niet nuteloos. De beulen van het Christen dom hechten de grootste waarde aan dagelijkse propaganda om zodoende hun invloed op de geesten te versterken. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, de materialistische communisten erkennen de waarde van de menselijke geest, terwijl daartegenover de Christenen al te licht hun onmacht betuigen in hef gebruik van dezelfde wapenen. Wanneer het westen werkelijk met heel zjjn hart, aan de afschuwelijke geloofsvervolging geloofde, en evenzeer vertrouwde op de macht van een onop houdelijk protest, dan zou de tegenstan der verzwakken en terrein prijs geven. Nu echter is het zo, dat hij de werking van ons indifferentisme en zelfs van onze feitelijke medeplichtigheid kent. Daarom kan hij zijn langzame uitput tingstactiek volgens plan blijven volvoe ren. Het is goed, dat wij telkens herin nerd worden aan het ondragelijke lot van onze geloofsgenoten uit de „zwijgende Kerk". De hypocriete ca mouflagepogingen", waaraan velen in hun naïveteit nog willen geloven, en die aanleiding geworden zijn voor sommigen voorstellen tot „vreedzame coëxistentie", kan men niet anders zien dan als een uiterst doorzichtige sluier over de dagelijks voortgaande brutale aanranding van geloof en kerk. Het atheïsme heeft aan de Kerk de totale oorlog verklaard. Geen schijn bare tijdelijke wapenstilstand veran dert daar iets aan. Het gaat niet om een min of meer gemeende tijdelijke onverschilligheid der massa voor het geloof, wat het communisme \&1 is een nieuw mensen geslacht, dat geheel en al, definitief „gezuiverd" is van alle godsdienstig heid. Het gaat om de volledige uitroei ing van geloof en kerk. Dat is de gruwe lijke werkelijkheid, waaraan de reeds tienjarige gevan genschap van Z. Ém. Aloysius Kar dinaal Stepinac ons dringend herinnert. Moge Gods genade voldoende verant woordelijkheids besef in onze har ten en gewetens wekken om onze broeders en zusters van de „zwijgende Kerk" de troosten de overtuiging te geven, dat zij in hun strijd om de hoogste waarde van het leven door ons, hun mede-gelovi gen, niet aan hun lot worden overge laten. Advertentie Vijftien Afrikaans-Aziatische landen hebben gisteren formeel de Verenigde Naties verzocht de kwestie Nieuw-Gui- nea te plaatsen op de voorlopige agenda van de Algemene Vergadering. Verte genwoordigers van Afghanistan, Egyp te, Birma, Indië, Cambodja, Indonesië, Ceylon, Irak, Jordanië, Saoedi-Arabië, Libanon, Syrië, Libië, Yemen en Pa kistan hebben een schrijven aan de se cretaris-generaal, Dag Hammarskjöld, ondertekend. In een toelichtend memo randum verklaart de Indonesische dele gatie, dat de kwestie Nieuw-Guinea een gezwel blijft in de verhouding tussen Indonesië en Nederland. In wijder verband, als overblijfsel van een koloniaal vraagstuk, dat niet is op gelost, tast het op schadelijke wijze het gehele samenstel van internationale betrekkingen in dat deel der wereld aan, aldus het memorandum. Wij blij ven van mening, dat de Verenigde Na ties de verantwoordelijkheid en plicht hebben verdere pogingen te doen tot het vinden van een vreedzame oplossing voor dit lang bestaande politieke ge schil tussen twee leden-staten. Een der gelijke vreedzame oplossing zou zeker bijdragen tot verbetering van de betrek kingen tussen beide landen niet alleen, maar ook tot de vrede en veiligheid van de betrokken gebieden, aldus de toelichting. (Reuter) De advocaat-fiscaal bjj het hoog mi litair gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een maand militaire detentie ge- eist tegen een twintigjarige dienstplich tige soldaat te 's-Gravenhage. De sol daat, die te Pernis woonachtig is, had geweigerd zich te laten inenten in ver band met vroegere ziekten en op ad vies van zijn huisarts. De krijgsraad te velde west had hem deswege vrijge sproken. De militair deelde de presi dent op een desbetreffende vraag mee, dat hij indertijd na een injectie tegen difteritis ernstig ziek was geworden en dat hem van medische zijde was gezegd, dat zijn constitutie geen vacci natie kon verdragen. De advocaat-fiscaal zei, dat men hier met een principiële kwestie te maken heeft, die naar zijn mening op onjuiste wijze door de krijgsraad is op gelost. Volgens de advocaat-fiscaal kan de wetgever geei. rekening houden met iemands persoonlijke gevoelens. Erken nende dat de militair niet te kwader trouw was, meende hij toch een straf als waarschuwing te moeten eisen. De raadsman accentueerde de ern stige gevolgen die de vaccinatie een maal voor zijn cliënt heeft gehad. De militair, zo vervolgde hij, is onder psy chische druk gezet. De wet zegt: „Je moet" en de jongeman zegt mede op advies van twee erkende medici „Mijn leven komt in gevaar". De raads man vroeg vrijspraak. Uitspraak 30 oktober. Op de oude begraafplaats aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden is dank zij een onderzoek van de Friese journalist S. J. v. d. Molen de plek gevonden, waar het stoffelijk over schot rust van Nederlands laatste commandeur ter Groenlandvaart, Hendrik Wildts, die in de zestiger ja ren der vorige eeuw kapitein is ge weest van de Harlinger walvisvaar der „Dirkje Adema". Deze Hendrik Wildts, te Sneek geboren en in het weeshuis opgevoed, overleed in 1887 op 85-jarige leeftijd in het diaconie huis van de Ned. Herv. Gemeente te Leeuwarden, en eenzaam en arm als h\j was gestorven, is hij bijgezet in een algemeen graf van de stad, op geen enkele wijze herkenbaar. Thans wacht men op een initiatief om op de rustplaats van deze laatste van een groot geslacht een bescheiden gedenk teken te plaatsen. Naar de traditie van het land van herkomst der mees te Nederlandse walvisvaarders, de Wadden-eilanden, zou dit een onder kaak moeten wezen van de Groen- landse walvis. Deze diersoort echter is nagenoeg uitgestorven en nog leven de exemplaren zjjn beschermd. Maar ook een stuk been van de Blauwe Walvis uit de Zuidelijke zeeën zou zich hiertoe lenen, en, van een inschrift voorzien, de herinnering aan Hendrik Wildts levend houden. Wij denken dan onwillekeurig aan de directie van de Amsterdamse rederij, die thans weer de walvisvaart beoefent: zij zou deze daad van piëteit kunnen verwezenlij ken. De bloeiende walvisvaart, in zeven tiende en achttiende eeuw vanuit Ne derlandse havens in de zeeën van het Noorden, heeft na de Franse tijd nog een kortstondige herleving gekend. Zo werd in 1825 te Harlingen de „Ne derlandse Groenlands- en Straat Da vids Visscherij-Sociëteit" opgericht, die „een fraai nieuw fregat van 242 last" aankocht, dat tien jaar later weer werd overgedaan aan de firma Barend Visser en Zoon te Harlingen, bij welke gelegenheid het de naam van „Dirkje Adema" heeft gekregen. Na 1854, in welk jaar te Purmerend de Groenlandvaart werd opgeheven, was dit bedrijf het enige in den lande, dat nog zijn geluk in het hoge Noor den beproefde. In het begin der vijf tiger jaren is in de Groenlandse wa. teren de laatste walvis gevangen en zo jaagde de „Dirkje Adema" dan ook in hoofdzaak op robben. In 1859 kreeg Hendrik Wildt het commando en zou nog een aantal jaren met wisselend succes ter robbenvangst gaan. Zo bracht hij in 1862 een vangst thuis van meer dan 2300 jonge en 300 oude robben. In 1865 is de „Dirkje Adema" naar Noorwegen verkocht en nog het zelfde jaar als houtsleper bij Rügen vergaan. Er zijn slechts spaarzame gegevens bekend over het leven van Hendrik Wildt, die o.a. nog heeft deelgeno men aan de Tiendaagse Veldtocht. Het meeste vinden wij in het jour naal van de zeeman Jan Wever van West-Terschelling, dat deze in 1919, 85 jaar oud, op papier heeft gezet. Dit journaal loopt van 1847 tot 1904, en is in 1946 door de kenner van de walvisvaart dr. A. B. van Deinse in druk uitgegeven. Deze Wever heeft nog onder Wildt op de „Dirkje Ade ma" gevaren en zjjn beschrijvingen geven een goed beeld van het leven en bedrijf van deze laatste generatie Groenlandvaarders, met al .de geva ren en ontberingen, welke zij hebben getrotseerd. (Van onze New Yorkse correspondente) Binnen de muren van de Blauwe zaal van de Veiligheidsraad zjjn al heel wat internationale problemen behandeld, maar geen heeft zo'n uitgebreide be langstelling genoten als het Suez-pro- bleem. En nooit eerder moest de pu blieke galerij worden leeggeruimd voor uitsluitend leden van het diplomatieke corps. In de vergaderzaal zelf is be halve aan de vertegenwoordigers van de leden van de Veiligheidsraad met hun adviseurs, alleen aan de permanente delegatiehoofden van zestig andere lan den een plaats toegewezen. Dat de ove rige diplomaten, die tot permanente de legaties behoren, op de publieke galerij moeten plaats nemen, is mede een ge volg van het feit dat enkele nieuwe ledenlanden tot de Verenigde Naties zjjn toegelaten, die allemaal met hun volledige delegaties aanwezig zjjn. In het nieuwe kabinet zullen vier nieuwe ministers zitting nemen. Oud minister mr. A. A. M. STRUYCKEN, thans gouverneur van de Ned. Antillen, zal Binnenlandse Zaken krijgen. Hij is de zoon van een beroemd oog- en oor specialist, die in Breda praktijk uit oefende en in Leiden het eredoctoraat verwierf. Mr. Struycken studeerde rechten, werd advocaat in zijn geboor teplaats, waar hij tal van functies kreeg in het maatschappelijk leven, die na 1938 samenvielen met het wethouder schap voor bedrijven. Onder de oorlog werd mr. Struycken belast met de so ciale dienst van de Hollandse Kunst zijde Industrie. Na de bevrijding weder om wethouder en loco-burgemeester. Niet voor niets werd mr. Struycken in 19401945 gijzelaar in St.-Michielsges- tel. Hij had o.m. een aandeel in de or ganisatie van de spoorwegstaking tij dens het verzet. Hij was later een der stichters van het Brabants Orkest. Zijn ervaring op het gebied van het sociaal- economisch leven belangrijk voor zijn ministersambt dat ook de P.B.O. omvat blijkt o.m. ook uit functies zoals het secretariaat van het departement van Breda van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel en van de R.-K. Werkgeversvereniging in het diocees Breda. In juli 1950 werd mr. Struycken minister van Justitie, in 1951 gouver neur van de Ned. Antillen. Bij moei lijkheden met een kandidaat-minister voor de Antilliaanse regering, die zijn praktijk als advocaat meende te kun nen aanhouden, werd mede door be middeling van minister Beel in Neder land een oplossing gevonden. Mr. Struycken wordt in december a.s. vijf tig jaar. Mej dr. MARGA KLOMPÉ is de eer ste vrouwelijke minister. De K.V.P. heeft de primeur van deze noviteit voor ons land. Mej. Klompé bezit een po litieke ervaring die verder strekt dan de Nederlandse grenzen. Sinds 1949 is zij lid van de Assemblée Consultative (parlement) van de Raad van Europa. Voordien was zij reeds lid van de Ne derlandse delegatie bij de Verenigde Naties. In 1948 werd zij lid van de Tweede Kamer. Zij is tevens het enige vrouwelijke lid van het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Mej. Klompé behaalde de doc torstitel in de wis- en natuurkunde hoofdvak chemie te Utrecht in 1941. In 1942 deed zij aanvullend examen na tuurkunde. Zij was gedurende vijftien jaren lerares in deze vakken aan het Mater Dei Lyceum te Nijmegen. In de Kamer heeft zij regelmatig de zaken van Maatschappelijk Werk behandeld. Zij staat bekend als een van de meest veelzijdige leden van de katholieke fractie, die zich in het internationale milieu even goed thuisvoelt als op het politieke terrein in eigen land. De socialistische kandidaat voor de belangrijke post van minister van Fi nanciën is de heer H. J HOFSTRA. De heer Hofstra is sinds 1945 Kamer lid voor de P.v.d.A., die de socialisti sche beginselen steeds met grote kracht verdedigd heeft. Hij was o.m. een fer vent voorstander van planpolitiek en vergeleek zijn partij eens met „de zweep Een 25-jarige Nederlandse glazen wasser, die onlangs te Stockholm werd gearresteerd op beschuldiging van in braak, heeft tegenover de Zweedse po litie bekend in vijf villa's te hebben in gebroken. De glazenwasser heeft bij zijn misdrijven een grote voorkeur voor juwelen aan de dag gelegd. De heer H. L. Laponder, hoofdver tegenwoordiger van de KLM voor Duitsland, is op 63-jarige leeftijd in het Kurhotel Glotterbad bij Freiburg in Breisgau, waar hij herstel voor zijn ge zondheid zocht, plotseling overleden. waardoor na de oorlog een progressie ve politiek mogelijk is geworden". De heer Hofstra is directeur van de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank en de Centrale Alg-.nene Verzeke ringsbank in Den Haag. In die functie was hij de medewerker van de socia listische oud-minister ir. H. Vos. In fanatisme voor de socialistische zaak, maar ook in vakkennis, geven beiden elkaar weinig toe. De heer Hofstra is afkomstig van de belastingdienst. Na zijn eindexamen H.B.S. in 1922 werd hij surnumerair bij de belastingen, daarna inspecteur van de directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen en belastingconsulent. De meest waarschijnlijke kandidaat voor justitie is de socialist prof. dr. I. SAMKALDEN, hoogleraar in de rechts- en staatswetenschappen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Deze jurist heeft zich aanvankelijk op 't gebied van het Indisch Staatsrecht te Leiden gespecialiseerd (doctor in 1938 op een proefschrift over „Het college van gedelegeerden uit de Volksraad"). Hij werkte daarna in Nederlands Indië als aspirant controleur B.B. en kwam in Nederland terug in 1946, waar hij op Landbouw werd aangesteld. Sinds 1948 is hij het hoofd van de afdeling wet geving van dit departement. In de wandelgangen is het diploma tieke „verkeer" ook aanmerkelijk toe genomen. ïlet geüniformeerde perso neel van het Hoofdkwartier kan dit „verkeer" binnen en buiten de gebou wen op het ogenblik niet aan, zodat een detachement van de New Yorkse poli tie de taak aan de buitenkant van het gebouwencomplex heeft overgenomen. Te meer daar zoveel Ministers van Bui tenlandse Zaken aanwezig zijn, voor wier veiligheid de gemeente New York zich verantwoordelijk gevoelt. Wat de atmosfeer en de toon van het debat in de Veiligheidsraad be treft: een van de sterkste indrukken, die men na iedere bijgewoonde zitting meeneemt is, dat wanneer deze Suez- crisis vóór de conferentie te Genève zou hebben plaats gevonden, nooit zo'n stemming van bedaardheid en gema tigdheid geheerst zou hebben. Het is dan ook of men bijna tastbaar de af schrikkende werking van de macht van het atoom voelt. Het ls die macht, die de twee hoofdrolspelers Rusland en Amerika in een onoverkomelijk schaak mat houdt. En het is diezelfde macht, welke deelnemers voortdurend dwingt om bittere en Vlijmscherpe opmerkin gen af te slijpen tot een milder vorm is gevonden. Minister Pineau b.v., die in zijn oorspronkelijk uitgegeven tekst herhaalde malen over de „dictator" Nasser sprak, vermeed die uitdrukking bij het uitspreken van zijn tekst, waar in hij slechts impliceerde dat Nasser een dictator was. De wijze waarop voorts minister Selwyn Lloyd Enge- lands standpunt uiteenzette was, met zjjn diverse toevoegingen aan de originele tekst bedoeld om een in druk van meer toegankelijkheid te geven. Advertentie Ellis Island, voor meer dan een halve eeuw de poort van Ame- rixa, is te koop gesteld. De Amerikaanse regering heeft het elf hectaren grote eiland in de haven van New York, dat op 12 november 1954 voor het laatst gebruikt werd, onderwerp gemaakt voor bieders. Men zal niet alleen een prijs, maar ook een doel moeten noemen waar voor men Ellis Island zou willen ge bruiken. Er staan 28 stenen gebou wen op het eiland, dat bijna m de schaduw ligt van het vrijheidsbeeld. Alleen wachtslieden wonen er nog. In twaalf kranten is hun eiland per advertentie te koop aangeboden. In 1907, het top-jaar van Ellis Island, hebben 1.285.349 emigranten er voor korte of langere tijd vertoefd op hun weg naar een nieuw vaderland. In de advertenties werd aangekondigd dat het eiland niet noodzakelijker wijs aan de hoogste bieder zal wor den verkocht. Op 19 november moe ten de bieders hun bod hebben ge daan. zweet, vet en vuil van een mannen- gezicht te halen. De crème zal in plastic flesjes worden verkocht. et zou beter geweest zijn als Marvin Cook uit Tupelo in Missouri zich het spreek woord „spreken is zilver, zwijgen is goud" had herinnerd toen hjj ver oordeeld werd wegens dronken- e 70-jarige Tobei Josjimoera uit Kobe heeft een eis tot schadevergoeding voor een bedrag van 30.000 yen ingediend te gen zijn kapper, omdat deze een deel van zijn snor heeft meegeno- TE L„r_n men toen Josjimoera zat te slapen TKtJ o Ild-Icll terwijl hjj zich liet scheren. Josji moera stelt, dat zijn uiterlijk schoon gehavend is en dat de plagerijen van zijn vrienden hem slapeloosheid heb ben bezorgd. Het staat nog te be zien of Josjimoera in het gelijk wordt gesteld, wanneer zijn zaak over enige dagen dient en dan zou blijken dat zijn lipversiering weer in volle glorie hersteld is. schap. „Tien dagen?", mopperde hij toen de rechter het vonnis uitsprak, „waarom maakt u er geen 15 van?" De rechter stemde toe. De beroemde Franse parfum koning Jean Patou heeft een gelaatscrème samengesteld, welke uitsluitend voor mannen be stemd is. „Een goedverzorgd gezicht geeft een man zelfvertrouwen en is de sleutel tot succes," aldus Ray- mond Barbas, directeur van de Jean Patou-fabriek, die vertelde dat de crème is samengesteld met het doel, President Eisenhower heeft zo weinig haren op zijn hoofd dat hij ze ieder een naam heeft gegeven, aldus de president van de Bradley universiteit. Dr. Harold P. Rodes had onlangs een onderhoud van tien minuten met Eisenhower alvorens deze een toespraak zou houden. „Mevrouw Eisenhower zei tot haar man dat zij vond dat zijn haar gekamd moest worden en overhandigde hem een kam," ver telde Rodes. De 'resident zei toen: „Mijn vrouw maakt zich altijd zorgen over mijn haar. Maar ik heb werkelijk genoeg om mij druk over te maken. In feite zjjn het er zo weinig dat ik ze namen heb gegeven." En hij streek met zijn hand over zijn hoofd en zei: „Helen, Edna, Ellen." Dat waren de namen. „Wij lachten bei den," besloot Rodes zijn verhaal. Haha.... Bijzonder tekenend voor diezelfde be reidheid om een vreedzame oplossing te vinden, was de positie, welke Joe goslavië innam t.a.v. de Arabische lan den. Zowel Israël als zeven Arabische landen hadden verzocht om evenals Egypte zonder stem deel te mogen ne men aan het debat. Indien dit zou zjjn toegestaan, zou het hele verloop van het huidige debat zijn opgehouden en uiterst gecompliceerd zjjn geworden, terwijl bittere woorden zeker niet ver meden hadden kunnen worden. Joego slavië, een vriend van de Arabische landen, verzocht niettemin de Raad, de klacht van deze landen en van Is raël pas later te behandelen. Joegoslavië probeert kennelijk zijn onafhankelijkheid van de Russen bij elke mogelijke gelegenheid te bewij zen. Het is bezig een geheel eigen politieke lijn in het kader der Ver enigde Naties te ontwikkelen, welke soms kan, doch niet noodzakelijk be hoeft samen te vallen met die van Indië. De Joegoslaven beginnen in de wandelgangen eveneens een steeds sterker rol van bemiddelaar achter de schermen te spelen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de politieke im portantie van dit land dat evenals Indië op dezelfde wijze zo aan invloed heeft gewonnen in de wereldpolitiek in korte tijd nog meer zal toenemen en beslissend worden. Met het verschijnen van minister Sje- pilov in de Veiligheidsraad is het in tussen of men een ander „Rusland" voor zich ziet. Op persconferenties, in de wandelgangen of aan de groene ta fel maakt hij een onverstoorbaar vrien delijke indruk. „Het is een man waar sympathie van uitgaat" hoorde ik tot mijn grootste verbazing Amerikanen op merken. Sjepilov is ook <le eerste Rus, die niet in slechtzittende pakken rondloopt, maar die zich onberispelijk kleedt. Het is de eerste keer, dat hü als minister van buitenlandse zaken in de raad op treedt en men ziet hem de Westelijke wereld en de vertegenwoordigers daar van uit een ooghoek observeren: hun egwoonten, hun stijl, hun manieren en hun onderlinge verhoudingen, want in het hoofdkwartier hebben zich langza merhand hechte banden tussen leidende diplomaten gevormd, onafhankelijk van de soms "zeer tegengestelde positie, welke de landen, die zulke diplomaten-vrien den vertegenwoordigen, innemen. Verslaving aan verdovende middelen heeft een Maastrichtenaar voor de rechtbank te Maastricht gebracht. Hjj had uit het kantoor van zijn patroon een bedrag van rond 465 gestolen. Daarna was hij met de auto van zjjn baaj naar Antwerpen gereden en had daar het gestolen geld besteed aan het kopen van verdovende middelen. Blijkens het psychiatrisch rapport kon de man zodra hjj in buien van neerslachtigheid te veel had gedron ken, geen weerstand bieden aan de drang naar gebruik van verdovende middelen, die hij een jaar of zeven geleden het eerst had gebruikt. De officier van justitie vroeg zeven maanden gevangenisstraf met ter be schikking stellen van de regering tot het ondergaan van een kuur ter ont wenning van alcohol-, en narcoticage- bruik. Keizer Haile Selassie heeft passage doen reserveren in verband met zijn voornemen met het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land zijn reis te beginnen naar India en enkele landen waaraan de Negus staat- siebezoeken zal brengen. De „Oranje" vertrekt onder comman do van kapitein H. Zeilmaker, 10 ok tober van Amsterdam en zal op de heen reis de Ethiopische haven Massawa aan doen waar keizer Haile Selassie en diens gevolg zich aan boord zullen begeven. Het comité, dat de stakingsactie der typografen in de hoofdstad, enkele we ken geleden, heeft geleid en voor de kosten daarvan geld had ingezameld, heeft thans het batig saldo op de reke ning van het Koningin Wilhelmina Fonds gestort. Bij K.B. is met ingang van 1 novem ber aan de schout-bij-nacht L. J. Gos lings op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag uit de zeedienst verleend ter zake van langdurige dienst, onder dank betuiging voor de vele goede en lang durige diensten, door hem aan den lande bewezen. De rechtbank te Flensburg heeft een 28-jarige Eindhovenaar veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte en oplichting. De Nederlandse justitie heeft echter ook nog een appeltje met hem te schillen. 9 mei van dit jaar is hij namelijk ont vlucht uit de psychiatrische inrichting St.-Willebrordus te Heilo, waarna hij op 11 mei een auto verduisterde in Eind hoven. Pater B. Schouten S.J., pastoor van de Kathedrale Kerk te Semaranr ls benoemd tot secretaris van mgr. A. Soegijapranata S.J., apostolisch vicaris van Semarang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5