ECHTGENOTE VAN SOVJET-DIPLOMAAT LEIDT EEN DUBBEL LEVEN Smash begint in hoofd klasse met kleine nederlaag Vitus wint weer AAMBEIEN Bruidsjapon en avondjurk Katholieke opleiding voor jeugdleiding te Nijmegen begonnen Nederland op de achttiende plaats Reëel inkomen in België en Luxemburg hoger O 9 Woordvoerster van het Kremlin Vier maanden geëist tegen Ambonees gi Voorlopig ondergebracht in Berg en Dal NATIONALE INKOMENS VAN 80 LANDEN Protest in Haarlem wegens thuis laten van Steenvoorden Slik dit tabletje en stil de pijn WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 PAGINA 9 Zij, die een speciale studie ma ken van het hedendaagse Sovjet-regiem, komen de laatste tijd herhaaldelijk een naam tegen, die daarom zo de aandacht trekt, omdat het daarbij voor het eerst in de geschiedenis van het Russische communisme gaat om een vrouw, een tamelijk jonge vrouw. Zij is de echtgenote van Nikolas Firioebin, de Russische ambassadeur in Belgrado, en men kent haar voornamelijk onder haar meisjesnaam Ekaterina Foertse- va. Haar ster is ongeveer in dezelf de periode gerezen als die van Dimitri Sjepilov, de hoofdredac teur van de Pravda, die bij wijze van spreken van de ene dag op de andere minister van Buitenlandse Zaken werd, als opvolger van Molotov. Ekaterina Foertseva- Firioebin gebruikt zowel de naam van haar man als haar meisjes naam. Uitsluitend onder de naam Foertseva is zij bij wijze van uit zonderlijke gunst en dank zij de steun van Nikita Khroesjtsjev op genomen in het sacrosancte „pre sidium" van het centraal comité van de communistische partij en wel als plaatsvervangend lid. Te voren was Ekaterina Foertseva Khroesjtsjev al opgevolgd als se cretaris van de machtige Moskou- se Federatie van de communisti sche partij. Thans bezet deze jonge vrouw een van de sleutelposities in de état-major van Khroesjtsjev. Een van de leidende figuren van de P.N.M.S. Pseudo-Van Beinum veroordeeld RUSLAND WIL NOG MEER GOUD Heeft Piet Bleeker nog een kans voor Melbourne? W-s Vs HEMOTABS Unesco-opdrachten aan Nederlanders EKATERINA FOERTSEVA DE GEHEIME AGENTE (Bijzondere correspondentie uit de Sovjet-Unie) Specialisten in Russische zaken en westelijke waarnemers zijn van oordeel, dat mevrouw Foertseva, die al lang heeft behoord tot de kring van Khroesjtsjevs medewerkers, een zeer belangrijk, zij het dan misschien ook onopvallend aan deel heeft gehad in de jongste wijzigin gen van de Sovjet-politiek. Men neemt algemeen aan, dat zij praktisch een du'o- bel leven leidt: onder haar meisjesnaam is zij werkzaam in de partij en alleen onder die naam kende men haar tot dusver als medewerkster, later als op volgster van Khroesjtsjev aan het hoota van de communistische partij-organisa- tie in Moskou. Maar, zoals gezegd, zij is ook de mondaine en elegante echtgenote van Nikolas Firioebin, door Khroesjtsjev uitgekozen als Sovjet-ambassadeur bij Tito De benoeming van Firioebin op zichzelf is ook geenszins een kwestie van toeval of een gevolg van zijn diploma tieke kwaliteiten. Ekaterina kent de Joegoslavische president, Josip Broz- Tito al jaren. Toen het Kremlin zich er op ging toeleggen wat ontspanning te weeg te brengen in de internationale situatie, was een verzoening met de Joe goslavische communisten de zwaarste opgave. Wie kon zich daarvan beter kwijten dan Ekaterina? Onder haar meisjesnaam Foertseva was zij met een Uiterst geheime opdracht naar Indië ge zonden juist °P het ogenblik, dat de toen nóg niet gerehabiliteerde Tito een bezoek aan Nehroe bracht. In New Delhi begonnen dus de onderhandelingen, die enkele maanden later zouden uitlopen op een toenadering tussen Moskou en Belgrado. Ekaterina kreeg ook de op dracht om in Peking de „New Look" van de Sovjet-politiek te gaan uitleggen. De echtgenote van de Russische am bassadeur in Belgrado is meer dan een geheim agente, zij is de woordvoerster van het Kremlin in het algemeen en van Nikita Khroesjtsjev in het bijzon der. Toen ambassadeur Firioebin de laatste hand legde aan de volledige verzoening tussen Belgrado en Moskou en toen hij tevens de befaamde reis van Khroesjtsjev en Boelganin voor bereidde, merkten de diplomaten in de Joegoslavische hoofdstad, hoe hartelijk de verhoudingen waren tussen maar schalk Tito en mevrouw Firioebin. Slechts zeer weinigen onder hen wis- ten, dat de echtgenote van de Sovjet diplomaat tevens Ekaterina Foertseva was, een van de naaste medewerksters van Khroesjtsjev en zijn opvolgster als eerste secretaris van de communisti sche partij in de stad Moskou, de voor naamste en machtigste onderafdeling in de Sovjet-Unie. Deze feiten tonen wel aan, hoe sterk de persoonlijkheid van Ekaterina Foert- seva-Firioebin is. Het is helemaal niet uitgesloten, dat zij nog eens een vol waardig lid van de Sovjet-regering wordt en een van de belangrijkste mi nisteries onder zich krijgt. De traditie wilde tot dusver, dat de echtgenote van de Sovjet-leiders een onopvallend be staan leidden, verscholen in de schaduw van hun roemvolle mannen. Daarom kan men Ekaterina zonder enige twijfel de „first lady" van de Sovjet-Unie noemen. Vorig jaar wered op de 1-Mei-dag, de grootste feestdag van de Sovjet-Unie, het belang en de invloed van de aan trekkelijke Ekaterina voor het eerst officieel erkend. Zoals gewoonlijk wa ren de politieke en militaire leiders volgens een protocol, dat zelfs door de dood van Stalin geen wijziging heeft ondergaan, verzameld op de officiële tribune, ver van de menigte en om ringd door troepen van het Moskouse garnizoen. Vlak voordat het défilé be gon, zag men de almachtige Khroesjt sjev plotseling een teken geven aan een vrouw, die zeer bescheiden was gekleed, en haar beduiden, dat zij op de vermaarde tribune moest komen. Iedereen kon zien. hoe daar inbreuk werd gemaakt op het strakke protocol van het Kremlin. Alle Russische *en buitenlandse genodigden vroegen zich af, voor wie die uitzondering werd gemaakt. Die vrouw, wier uiterlijk zich in niets onderscheidde van dat van miljoenen andere Russische vrou wen, was Ekaterina, die het moment Een gevangenisstraf van vier maan den met bevel tot onmiddellijke gevan genneming heeft de officier van jus titie bij de rechtbank te Alkmaar ge- eist tegen een Ambonees, die verblijf houdt in het afzonderingskamp Oude Zeug in de Wieringermeer. De man is een van de leidende figuren van de minderheidspartij van de Ambonezen (PNMS) in Nederland. Hij had een op perwachtmeester van de rijkspolitie de woorden „smeerlap met je vieze rege ring" naar het hoofd geslingerd. Er waren in het kamp moeilijkheden gere zen over de kolenvoorziening. De Am bonees was de toegang tot de keuken ontzegd en was in conflict gekomen met een wachtmeester der rijkspolitie. Toen daarop versterking van de politie op het terrein werd aangevoerd, uitte h;j zijn beledigingen aan het gezag. Op de zitting bleek dat de man een zeer recalcitrante figuur moet zijn die de overige Ambonezen in het kamp aan zette tot verzet tegen de Nederlandse regering. Op zijn instigatie weigerden de Ambonezen in het kamp Oude Zeug hun handtekeningen te zetten ter ver krijging van voedsel en geldmiddelen. Uitspraak 15 oktober. Ekaterina Foertseva, de vrouw van de Russische ambassadeur in Bel grado, is zelf een van de voornaam ste medewerksters van Knroesjtsjev, die haar reeds enkele gewichtige opdrachten heeft gegeven. Onlangs bracht zij een offici-el bezoek aan Londen. Op deze foto ziet men, hoe zij begroet wordt door de Sovjet-ambassadeur in de Britse hoofdstad, Malik. Een werkloze Belgische musicus, Klu- chert, die zich te Wenen schuldig heeft gemaakt aan oplichting door gebruik te maken van de naam Eduard van Beinum, de dirigent van het Concertgebouworkest, ls dinsdag door een rechtbank in de Oostenrijkse hoofdstad tot veertien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De musicus werd bovendien het recht ontzegd zich in Oostenrijk op te houden. beleefde, waarop haar rol in zekere zin officieel werd erkend. De buitenlandse correspondenten in Moskou vermeld den in hun verslagen van de 1-Mei- viering heus wel, dat Khroesjtsjev een „vrouw uit het volk" had uitgenodigd op de eretribune te komen, maar zij dachten, dat dat eenvoudig een pro- paganda-gebaar van de Russische par tijsecretaris was. Zij beseften toen nog niet, dat zij getuige waren geweest van het verrijzen van een nieuwe ster aan aan het Sovjet-firmament. Ekaterina Foertseva-Firioebin is even gesloten als Khroesjtsjev uitbundig en joviaal is. Met veel waardigheid en ge mak vervult zij haar rol van Russisch ambassadeursvrouw in Belgrado. Maar zij is natuurlijk dikwijls en langdurig afwezig. Grote wilskracht en een buiten gewone intelligentie zijn er natuurlijk voor nodig om een jonge vrouw in staat te stellen tweeërlei activiteit te ont plooien en onder twee verschillende na men op te treden in Moskou en in Bel grado. Dat is haar hele geheim. Blinde toewijding aan de partij, een scherp ont wikkeld gevoel voor politieke zaken en langdurige trouw aan Khroesjtsjev, wiens opkomst zij heeft meegemaakt, dat vormt de verklaring voor de merk waardige dubbelrol van Ekaterina Foert seva-Firioebin. Piet Steenvoorden, de Heemsteedse wielrenner, die in de Nederlandse wie lerploeg voor de Olympische Spelen in Melbourne was opgenomen; zal de reis naar Australië niet meemaken, omdat de wereldkampioen Frans Mahn alsnog weer is uitgenodigd. Dit voor hem zo pijnlijke bericht vernam Steen voorden pas, toen hij dinsdagavond naar de nieuwsberichten zat te luiste ren. In Haarlemse wielerkringen heeft dit bericht veel beroering gewekt en het bestuur van de H.S.V. „De Kampioen", de club waarvan hij lid is, is meteen in het geweer gekomen om meer klaarheid in deze, zoals het daar heet, onverkwikkelijke zaak te verkrijgen. De telefoon van de voorzitter, de heer J. Engel, heeft gisteravond dan ook niet stil gestaan. Veel wijzer is men van de diverse telefonades niet gewor den. Wel ligt het in de bedoeling om zo spoedig mogelijk een scherp protest in te dienen bij het Nederlands Olym pisch Comité over de gevolgde ge dragswijze in het geval-Steenvoorden. Rusland hoopt het er tijdens de Olym pische Spelen te Melbourne niet slechter af te brengen dan in Helsinki. De reeds in Australië gearriveerde Russische offi cial Soboler zei: Dc laatste keer won nen wij een record-aantal van 22 gouden medailles en verder 30 zilveren en 16 bronzen plakken. Dit jaar willen wij proberen, er nog meer te veroveren. De Russische ploeg, die 340 tot 350 men sen zal omvatten (van wie 60 tot 80 dames) zal waarschijnlijk aan alle Olympische nummers, behalve hockey, deelnemen, zo zei hij. Het bestuur van de Atletiek Vereniging Lycurgus uit Krommenie heeft 'n schrif telijk verzoek ingediend bij de KNAU, om haar lid Piet Bleeker bij het Ne derlands Olympisch Comité alsnog te willen voordragen voor uitzending naar Melbourne. Men heeft dit gedaan, om dat Piet Bleeker zaterdagmiddag 6 ok tober jl. bij de marathonloop te Zaan dam onder de limieteis van 2 uur 35 minuten is gebleven, welke limieteis op 3 december 1955 werd afgedrukt in het bondsblad van de KNAU. (Van onze tafeltennis-medewerker) De eerste verrichtingen van de nieu we r.k. hoofdklasser Smash zijn nog niet succesvol geweest. De nederlaag van 64 tegen Wifra is overigens ook niet oneervol en biedt daardoor tevens hoop voor verdere betere prestaties van de Amsterdammers. Nedlloyd bleef, on danks het feit dat Cor Pelser nu kenne lijk definitief zjjn bat aan de wilgen heeft gehangen, ruim de baas over Po- vac, terwijl ook Quick een fikse zege behaalde en dit op Scylla, dat mét Wil van Zoelen, geen schijn van kans kreeg. Sparta 1 startte vlot met een ferme zege op Batswingers, terwijl in de zuidelijke regionen Luck Raek heer en meester bleef over PSV. Ook het debuut van Blue Star in de hoofdklasse was niet erg suocesvol want VTV be haalde tegen deze plaatsgenoot een nuttige zege. Van de r.k. teams in de overgangsklasse over het algemeen vrij goed nieuws. Alleen Smash 2 bleef ge heel zonder punten door juist van Ned lloyd 2 te verliezen. GTTC deed in Haarlem prachtig werk door Togido met 64 te kloppen, terwijl HBO en Vitus nuttige gelijke spelen veroverden, resp. op AMVJ en Never Down 2. Smash maakte dus zoals gezegd een vergeefse reis naar Rotterdam en ver loor daar met 64 van Wifra. Henny Habes weerde zich uitstekend en bleek met drie overwinningen duidelijk de beste van zijn team. Opvallend vooral was zijn prachtige zege op Wim Stoop, die toch waarlijk een zeer sterk speler is. In de eerste game bleef Rotterdam duidelijk de meerdere, maar in de twee de nam Habes met sterke drives het initiatief over. Hjj scoorde desondanks ook verdedigend menig puntje. In de derde game behaalde htf de overwin ning. Harry Kenter begon hoopvol met een knap winstpunt tegen Voormolen. Carel Kramer kon nog niet tot winst komen. Verschillende malen werkte hij op verdienstelijke wijze een achterstand weg, maar dit kon hem toch inet meer redden. Vooral tegen Voormolen had Kramer wellicht beter lot verdiend. In de derde game werkte hij een grote achterstand weg, kwam met 1713 voor te staan, maar verloor desondanks met 2220. Het dubbel werd een wissel vallige strijd, met winst in de eerste en verlies in de tweede game. De derde game leverde aanvankelijk voor Habes- Kramer een flinke voorsprong op, maar deze was toch niet voldoende. Sparta 2 beheerste volkomen zijn clubleden van het derde team: Jaap du Buy en Klaassens lieten elk een veertje tegen Battenberg, maar verder kwam het niet. Bij Povac-Nedlloyd een teleurstellende thuisploeg die het niet verder dan drie punten bracht. Weel en Gompelman wonnen van Oudt en Grijzenhout boekte een puntje tegen Peereboom. Quick weerde zich geducht tegen Scylla en gunde de Leidenaars niet meer dan twee punten. Vooral Wil van Zoelen zal zijn aanhang wel danig teleurgesteld hebben door niet een punt te maken. V. Ham verloor van v. d. Voort en ook het dubbel was voor de gasten zodat de stand dus 82 werd. In de B-afdeling verloor Sparta 1 alleen het dubbel van Batswingers, zodat de Amsterdamse landskampioenen de competitie dus wel weer zeer succesvol begonnen. Maar ook Luck Raek schijnt weer grote plannen te hebben, gezien de duidelijke zege van 73 op PSV. Coumans, Posno en Albers waren elk goed voor twee punten terwijl ook het dubbel voor de Weertenaren was: 73. Blue Star tenslotte ontving VTV en ver loor met 64. Bij de gasten zorgden Fiedler en Broers elk voor drie punten en dit was juist voldoende om de winst mee naar huis te nemen. Vitus schijnt zich in de overgangs klasse toch wel uitstekend op zijn ge mak te voelen. Dat dit het geval is ondanks de handicap van regelmatig een invaller voor Majoor stemt des te meer tot tevredenheid. Dit maal was het de Blaricumse voorzitter Beb de Graaf die de open plaats moest inne men en hij deed dit op succesvolle wij ze. In een uitstekende wedstrijd sloeg hij Knippen en boekte daarmede een uiterst kostbare punt voor zijn ploeg. Joop Sertons weerde zich geducht en dwong tot twee maal toe een tegen stander tot de overgave. Alleen in zijn ontmoeting tegen v. d. Linden kon hij het juiste tempo niet vinden en verloor daardoor in twee games. Ton Sertons tenslotte won alleen van de Ruiter, vooral dankzij een goede backhand-aan val, waarna hij samen met zijn broer Joop ook nog het dubbel won en zo de halve winst voor Vitus mocht boe ken. In groep E prachtig werk van GTTC, dat het sterke Togido er met 6—4 onder hield. Vooral Theo Blom was in uit stekende vorm, getuige drie fraaie overwinningen. Schoof en v. Eijk wer den zelfs in twee games geklopt. Piet Sleper weerde zihc eveneens oged met overwinningen op Voogt en v. Eijk, maar hij moest in Schoof juist zijn meerdere erkennen. Ad Spee bleef he laas zonder winst, maar Blom-Sleper veroverden in het dubbel juist de volle winst. In de zelfde afdeling boekte HBC een nuttig gelijk spel op AMVJ. Jan v. d. Dries was opnieuw de beste speler met twee overwinningen. Guus Pliester bevestigde zijn uitstekend debuut met prachtige winst op Zurcher, terwijl Smit gelukkig in vorm schijnt te komen en dit bewees met een zege op Vesters. Ook hier werd het dubbel en daarmee het gelijke spel gewonnen. In groep F had Smash 2 een harde Advertentie 'n geheel nieuw middel tegen Hcmotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken meteenbeetje water - en ge ven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. dobber aan Nedlloyd 2 en kon juist niet winnen. Begonnen werd met een voorsprong van 30 daar tegenstander Leeuwendaal zijn drie partpen achter elkaar speelde en alle verloor. Zelfs werd het 42 door winst van Rijnen op Schoots, maar verder kwamen de gasten niet, ondanks een goede wed strijd van Neep tegen Bouwens. Dit week-einde ontvangt Smash Quick en zal wellicht door het eigen home ge ïnspireerd worden tot grootse presta ties. Vitus ontvangt in UBTV 2 een zware tegenstander. Het klopte dit weekend NeverDown met 64. GTTC krijgt een zware uit-wedstrjjd tegen Po- vac 2 en HBC zal het ongetwijfeld evenmin cadeau krijgen tegen Togido. Smash 2 heeft vrij af. De overige uit slagen waren: D: Barna 2 - Barna 1 010, UBTV 2 - Never Down 64, Wilskracht - Ribo 7—3, Climax - UBTV 3—7; E: Disnie - A VGA 2 7—3, TOG - VVGA 82, Heemstede - Sparta 4 64; F: Docos - Maccabl 82, Treffers - KKK 9—1, AVGA - Sparta 5 9—1, DOS 2 - Wibo 4 3—7. Het is eens wat anders om de bruid een collier van granaat te laten dragen. Als de bruidsjapon later als avondjapon dienst doet, zonder bole- rootje en zonder het Maria Stuart-kapje, dan past bij dit donkerrode collier zeer wel de rode ceintuur. Men kan dit model deze week zien dragen tijdens „l'Heure des Dames" in het Amsterdamse Doelen Hotel, waar de confectie-industrie Aveco haar najaarscollectie toont, vervol maakt door de elegante hoedjes van „Le chapeau Artistique". De geraffineerde vorm van de rok op de foto, die haar wijdte krijgt ver onder de taille, beoogt een optisch oedrog. Het middel lijkt er name lijk veel smaller door. Deze rokvorm, die telkens in deze collectie terug keert, ook bij de halflange middag- en avondjaponnen, werd ons voor speld. als behorende tot het silhouet voor het aanstaande voorjaar. Maar zover zijn we nog niet. De voorbereidingen voor de winter, die zich helaas alweer aankondigt, zijn urgent, en tijdens dit thee-uurtje kan het publiek zich oriënteren aangaande de mógelijkheden, die de wintermode biedt in het zeer draagbare, dus aantrekkelijke genre. Want de Aveco-industrie, die de eigen signatuur draagt van de ontwerpster, weet op ongemene wijze praktisch en elegant te verenigen. Een inter pretatie van de mode, die alle waardering verdient. Zoals altijd zijn er plezierige daagse japonnen en pakjes met mo gelijkheden van jersey, dat nu wel hèt materiaal voor de moderne, werkende vrouw is geworden. Er is de cape, voor wie een beetje durf heeft en die cape kan bij een model van kantdruk op linnen als over rok worden omgeslagen er zijn samengestelde japonnen met de blou- sende rug, die schuchter weer in het modebeeld terugkeert en een eigen chic heeft. Er zijn wintermantels van rustige, stijlvolle materialen, waarmee we een koude winter tegemoet kunnen gaan (overal in de mode speurt men een terdege zich te weer stellen tegen de koude, die ons vorig jaar zo belaagd heeft) en al deze mantels zijn voorzien van kostbare bontkragen, waarbij het blueback, de verfijnde zeehond, zijn grote rol speelt. Maar het blijft niet bij de grote kraag. Met één manuaal maakt men er een capuchon van, die het gezicht bijzonder flatteus om sluit en de bijtende wind'af doende uitsluit. De grote vindingrijkheid, die de collectie van deze ontwerpster altijd stempelt, richt zich ditmaal ook op allerlei speelse trouvailles met losse half-stola's, die aan de schouders bij de meer geklede japonnen vastzitten. Weten te improviseren en met weinig middelen veel effect bereiken, is inderdaad de helft van de gave om zich goed te kleden. A. Bgl (Van onze speciale verslaggever) Met enig bescheiden feestvertoon is dinsdagmiddag in hotel Valmonte te Berg en Dal het eerste cursusjaar van de Stichting Katholiek Opleidingscen trum voor Jeugdleiding ingeluid. Met enig feestvertoon, omdat eindelijk het moment was aangebroken, waarop in een reeds lang gevoelde en dringende behoefte voorzien zou gaan worden. Bescheiden, omdat het eigen gebouw, de „Kopse Hof" te Nijmegen, pas over vijf maanden zover gereed zal zijn, dat het betrokken kan worden, en het startschot daarom in een tijdelijke be huizing gelost moest worden. ndanks het merkwaardige wel vaartsaccres, dat uit de stijging van ons nationaal inkomen blijkt, is er geen sprake van, dat Nederland tot de meest welvarende landen ter wereld mag worden gerekend. Deze enigszins ontnuchterende constatering is geen losse bewering. Zij steunt op de uitkomsten van een vergelijking van het nationale inkomen en het gemid delde inkomen per hoofd van de bevol king in tachtig landen, die door bet Centraal Bureau voor de Statistiek werd gepubliceerd. Dr. J. B. D. Derksen heeft in deze studie op zeer verdienstelijke wijze re cente gegevens over het nationaal in komen van zoveel mogelijk landen in overzichtelijke vorm bijeengebracht. Daardoor werd het mogelijk, een in zicht te krijgen in de onderlinge ver houding tussen de nationale inkomens en dat zowel absoluut ais gemiddeld per hoofd der bevolking in het tijdvak 1952-1954. De herleiding +ot een ge meenschappelijke munteenheid ge schiedde zoveel mogelijk op basis van de officiële wisselkoersen, hetgeen zijn consequenties heeft voor de gevolgtrek kingen, die uit een en ander zpn te maken. Laten wij de cijfers spreken. In ge noemd driejarig tijdvak bedroeg het ge middeld inkomen per hoofd en per jaar in guldens: in de Verenigde Staten 7083, Hawaii 6612, Canada 4925, Zwit serland 3827, Nieuw-Zeeland 3804, Au stralië 3629, Zweden 3576, Luxemburg 3439, België 3010,'Engeland 2956, Dene marken 2827, Noorwegen 2812, Frank rijk 2774, Finland 2082, IJsland 2037, West-Duitsland 1930, Venezuela 1911, Nederland 1854. Wij nemen dus de achttiende plaats in, op de voet gevolgd door Israël met 1851 guldens en verder (van de Europese landen) door Ierland met 1558, Oostenrijk met 1372, Italië met 1163 guldens. Deze landen behoren alle tot de be voorrechte gebieden. De Aziatische staten blijven daar aanzienlijk onder. Indië bijvoorbeeld brengt het niet ver der dan tot 242 gulden, terwijl het ook in Afrika en Latijns-Amerika nog altijd geen botertje tot de boom is. Van de wereldbevolking valt 54 percent in de inkomensklassen beneden de 380 gul den (honderd dollar), hetgeen vrijwel in overeenstemming is met de wereld- hongerkaart, die aantoont, dat 52 per cent van'de mensheid schrijnend gebrek Hjdt aan calorieën. Aan deze landen vloeit samen slechts elf percent van het wereldinkomen toe. Daarentegen neemt de groep van de meest welva rende landen (met een gemiddeld in komen per hoofd van 900 dollar 3420 gulden en hoger) bijna 44 percent van het wereldinkomen voor haar rekening, terwijl zij slechts 7,6 percent van de wereldbevolking binnen hun grenzen omsluiten. Nederland valt in de groep der derde klasse met een inkomen be neden de vijfhonderd dollar (1900 gul den) per hoofd. Deze internationale vergelijkende cij fers zijn van groot belang voor onze exporteurs, om.bit ze daar een aanwij zing aan kunnen ontlenen van de in andere landen beschikbare koopkraciit. Een algemeen gegeven, dat bij de be oordeling van exportmogelijkheden als punt van uitgang een gewichtige rol speelt, ook al sluit het de noodzaak van marktonderzoek e.d. niet uit. Geldcijfers kunnen echter niet zon der meer dienen als maatstaf voor een vergelijking van de welvaartsniveaus in de verschillende groepen van lan den. Welvaart is een betrekkelijk be grip. Zo lopen de behoeften van de vr -schillende volkeren o.m. ten gevol ge van klimaatverschillen sterk uiteen. Naas' het geldinkomen zou ook het reële inkomen en zelfs het psychische inkomen (de som van alle individuele behoeftebevredigingen) dienen te wor den vastgesteld. Van deze trits zijn al leen het geldinkomen en het reële in komen statistisch grijpbaar. Vooralsnog volstond het Centraal Bu reau voor de Statistiek met vergelijken de geldcijfers. dat de reële inkomens in hun onderlinge verhouding daarvan aanzienlijk kunnen afwijken, is duide lijk. Bij de interpretatie van de cijfers dienen de verschillen tussen de natio nale prijsniveaus in het oog te worden gehouden. Het prijspeil is in Nederland aanzienlijk lager dan bijvoorbeeld in de Verenigde Staten, die op hun beurt weer sterk overtroffen worden door Venezuela. Ook ligt ons prijspeil lager dan in de meeste landen van West- Europa, Doch zelfs wanneer men hier mede rekening houdt, blijft de indruk bestaan, dat het reëel inkomen per hoofd in België en Luxemburg aanmer kelijk hoger is dan in Nederalnd. Deze indruk wordt niet weggenomen wanneer men het gemiddelde inkomen per produktieve leeftijdsgroep berekent in plaats van per inwoner. Doordta in Nederland ongeveer 39 percent van de bevolking jonger is dan 21 jaar tegen over slechts 29 percent in België, gaat het Nederlandse cijfer ten opzichte va het Belgische dan met ongeveer tien percent omhoog. Het verschil In prijspeil op 25 percent stellend, komt het rei el gemiddeld inkomen in België tenslotte circa twintig percent hoger uit dan in Nederland. Ten opzichte van Luxemburg beloopt het verschil zelfs ruim dertig percent. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, dr. A. Bartels uit Utrecht, nam deze taak op zich. Hij mocht de voor zitter van de Katholieke Jeugdraad, mr. G. Jansen op den Haar, verwelkomen, evenals dr. N. Perquin S.J., voorzitter van de adviescommissie, mej. M, H. C. Vendrik, nationaal voorzitster van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk, aalmoezenier G. A. H. Groothuis, pas toor C. F. A. van den Bergh M.S.C. van Belg en Dal, en mej. J. Müller Kühlental, directrice van het opleidings centrum Middelo, waarmee de jonge stichting reeds prettige contacten heeft. Dr. Bartels dankte de initiatiefnemers tot oprichting van de stichting en ver heugde zich er over, dat het eerste jaar met 21 leerlingen (o.w. 6 jongemannen) geheel is volgeboekt. De directeur, mr. M. A. G. Joosten, gaf een uiteenzetting van het doel, de opzet en het programma van de oplei ding. Hij stelde daarbij voorop, dat de leerlingen (voor het merendeel met mid delbare opleiding en enige ervaring in het jeugdwerk) op de eerste plaats hun eigen persoonlijkheid moeten vormen. Zjj zullen bovendien moeten openstaan voor de leefwereld van de jeugdigen, reden waarom in het programma veel aandacht wordt besteed aan psycholo gie en pedagogie. Ook aan het prak tische vorming, zoals het aanleren van handvaardigheid en het beoefenen van expressiemogelijkheden, zal aandacht geschonken worden. Om de praktijk in de theoretische op leiding te integreren, zullen dé leerlin gen reeds spoedig in het jeugdwerk te Nijmegen worden ingeschakeld. Na an derhalf jaar volgt een praktijkjaar; mej. Ph. A. L. Terlingen uit Den Dol- der, is benoemd tot praktijkleidster. De leiding van het internaat is toevertrouwd aan mej. B. J. M. Heins uit Arnhem, terwijl prof. dr. H. Fortmann uit Arn hem als moderator zal optreden. De Nederlandse leraar dr. K. Neljs heeft van de Unesco een opdracht ge kregen voor technische hulpverlening in Pakistan. Dr. Neijs zal onderricht gaan geven aan leerlingen van een nieuw op te richten trainingscentrum te Lalamusa, 86 mijl buiten Lahore. De leerlingen van dit centrum krijgen een opleiding tot leider van ontwikkelings programma's voor de dorpsgemeenschap pen. Het onderwijs omvat naast lezen en schrijven, landbouw en veeteeltonder- richt, industriële ontwikkeling en ge zondheidsleer. Dr. Neijs was 4 jaar ad viseur van de Zuid-Pacific-commissie voor het leer- en schrijfonderricht. Dr. D. G. Ruarus, psycholoog te Am sterdam zal in opdracht van UNESCO naar Teheran gaan en ih samenwerking met het Iriaanse ministerie van onder wijs testen ontwerpen om te beoordelen of leerlingen geschikt zijn middelbaar onderwijs te volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9