Honderden politiemannen machteloos Krankzinnige Italianen hielden school met kinderen urenlang bezet Arbeider geeft zijn leven Kleuters bedreigd met gas en zwavelzuur „Ik wil televisie-camera's, anders dood ik dit M Drs. Schmelzer staats secretaris voor de P.B. O. Uitbreker uit observatie kliniek na een klopjacht in bossen te Baarn gegrepen 1 75 leden van de Eerste Kamer gekozen Tramtrein ontspoord TAXI MET TELEVISIE iie vesten Revolver tegen voorhoofd Verwarring in Djakarta Prof. Samkalden beraadt zich Rus gaat vrijdag met dochter naar Rusland (fee MORRIS (jejjOteycii mij! Het weer DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 80ste JAARGANG No. 26727 Een 23-jarige arbeider heeft gisteren in Terrazzano, een voorstad van Milaan, zijn leven gegeven om ongeveer honderd school kinderen en drie onderwijzeressen te redden, die als gijzelaars Werden vastgehouden door twee krankzinnige broers. Deze broers, de 27-jarige Arturo en de 22-jarige Osvaldo Santato, beschikten over revolvers, springstof en een fles zwavelzuur, waarmee zij honderden poiltie-agenten, die de school belegerden, op een afstand hielden. De arbeider, Santa Zennaro, ging, nadat het beleg al enige uren had geduurd, de politie voor in een stormaanval, die het einde betekende Van het drama. Zennaro had de school helpen bouwen en zich bij de politie als vrijwilliger aangeboden om hen de beste plaats te wijzen waar men zou kunnen aanvallen. Tegen vijf uur gistermiddag werd de dappere arbeider door Arturo, die veertien dagen verlof had uit een inrichting voor krankzinnige misdadigers, doodgeschoten. De beide mannen bezetten de school al van elf uur in de morgen. De broers hielden kinderen omhoog voor het raam en dwongen de onderwijzeressen om hen te beschutten voor het geval de politie het vuur zou willen openen. Ze strooiden buskruit over het plein, uit een raam, om te laten zien dat ze de hele school op zouden kunnen blazen. Daarna riepen ze om eten. Arturo schreeuwde Uit het raam: „We willen kippen, eieren, groenten, chocolade en snoep. En we willen een gaskachel om het voedsel klaar te maken." De politie stuurde het voedsel en de kachel om hem in een goede stemming te houden. Arturo vroeg om een microfoon en hij schreeuw de er even later door, honderden malen versterkt, zodat het door het kleine plaatsje galmde: „Jullie idioten, nu zal ik het gas en het bus kruit samen gebruiken om een geweldige ontploffing te veroorzaken." „Richt je pistolen niet op me", gilde Arturo, „Osvaldo staat beneden klaar om de lont aan te steken." Onmiddellijk daarna slaagde men er op twee plaatsen in de school binnen te komen. Arturo werd door een carabiniere en een onderwijzeres ontwapend. Osvaldo gaf zich over, toen hij gewond werd bij het stuk schieten van een slot. Arturo bleek twee schotwon den te hebben opgelopen. De ver bolgen menigte wilde Arturo lyn chen, toen hij op een draagbaai werd weggedragen. De politie red de zijn leven door te zeggen, dat hij bij de beschieting was omge komen. Over arrestatie legerofficieren (Van onze parlementaire redacteur) Dat de formatie van het kabi net, welke dr. Drees thans na de voorbereidende arbeid van mr. Burger op zich heeft ge nomen, nog niet geheel gereed is, blijkt uit het feit, dat de con stituerende vergadering op zijn Botsing Amerikaans toestel vermist Aan boord: 59 militairen mm „Natuur genieter Croep II Vrouw vergiftigd door kolendamp Te Rotterdam vroegst morgen zal worden ge houden. Zaterdag zou dan de be ëdiging door de Koningin kunnen geschieden. Helemaal zeker is men van dit tijdschema echter niet. De vier nieuwe figuren, die het kabi net zal tellen, zijn gisteren bij de formateur geweest. Uit de formu lering die zij gaven van hun stand punt viel op te maken, dat de min ste zekerheid bestaat omtrent de socialistische kandidaat voor Jus titie, prof. I. Samkalden. Hij heeft het aanbod „in beraad gehouden" en was tegenover de pers het meest gereserveerd. Teddy gev. dameswindjackets Wat meer wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. ^Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 2. 2. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f2.50 per maand, f7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De broers eisten een losprijs van 200.000.000 lire, ongeveer 1.200.000 gulden. Als zij deze som niet kregen, zouden zij iedereen doden. Een vrouw, die naar het oordeel van de broers te dicht by de school kwam, namen zij onder vuur. De vrouw liep een schotwond in het been op. Een uur nadat de mannen de school hadden bezet, was het gebouw om singeld door 500 politiemannen en carabinieri en stonden pantserwagens gereed. Angstige ouders trachtten door het politiekordon te breken om hun kinderen te hulp te snellen. De politie, de pastoor en een zuster, Eulvia, van de broers, slaagden er niet in de broers van gedachten te doen Veranderen. Arturo trachtte op zijn zuster te schieten toen ze voor de School stond, maar gelukkigerwijs weigerde het wapen. Het werd één uur, twee uur, drie uur. Op het plein stond de politie machteloos en razend. Moeders en vaders van de kinderen stonden huilend, of met ver- keten gezichten naar het gebouw te kij ken. Soms klonk er binnen geschreeuw en het geluid van huilende kinderen, be vader van de beide broers stond ook °P het plein en mompelde, dat ze Arturo hooit uit de kliniek, waar hij eerder degens geestelijke storingen was inge goten, hadden mogen ontslaan. Arturo V'as de leider van de broers, Osvaldo Volgde slechts zijn bevelen op. Verslaggevers vroegen Arturo tijdens het beleg, waarom hij de 200 miljoen lire hodig had. „Het is een protest tegen de 8°ciale onrechtvaardigheid" gilde hij, ••die verhindert dat zieken door echte artsen behandeld worden, toen ik in het Ziekenhuis was kwam er nooit een echte ?°kter." „Ik blijf hier weken", krijste hij, „tot ik het geld heb. Mijn broer en fk zullen naar het buitenland gaan, maar Vraag niet hoe, want we hebben een Geheime weg, daar zul je verbaasd van fjaan." Hij eiste honderd schuimrubber {hatrassen voor de kinderen en twee halmen en kogelvrije vesten „zoals de Amerikanen die in Korea gebruiken". "*k wil ook een aantal televisiecamera's het gebouw heen geplaatst", eiste 5lJ> „anders wordt dit kleine meisje ge- hood." En hij greep een klein blond jhaisje en hield de revolver tegen haar °°rhoofd. „Ik dood haar als je niet doet d at ik zeg", schreeuwde hij. Arturo Sftgde daarna de kinderen blind te H- en maken met een fles zwavelzuur, 16 hij in de school gevonden had. .De correspondent van United Press JT®rd bij zijn arm gegrepen door een 'an, die tegen hem zei: „Ik zag u met "e .Politie-commissaris praten, zeg hem ■f'Sjeblieft dat ik mijzelf aanbied om oor dat raam te klimmen met een lad- ~er- De journalist bracht dit aanbod jVor, maar de politie sloeg het af. Toen r® man, Zennaro, echter even later zijn i a,ns schoon zag, sprong hij met een aaaer naar voren, klom door een raam e school in en stierf als een dapper Kolonel Nasser van Egypte heeft In verband met de toestand rond het Suez- kanaal verscheidene manoeuvres ver ordonneerd, waarbij de jonge Egyptische infanterie-soldaten In versneld tempo worden ingewijd in de moderne metho des van oorlogvoering. Bovenstaande foto toont een aanvalsoefening, die ge houden wordt in het Egyptisch woestijn gebied. IIIIIIMIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIMIIIIII III III llllll IIHIIIIIIIIIIII De jongste order van generaal-ma- joor Nasution, de chef-staf van de In donesische Landstrijdkrachten, tot ar restatie van militairen, die zijn be trokken in „onregelmatigheden" of „politieke handelingen", heeft vandaag grote verwarring in Djakarta gesticht. Het gewoonlijk welingelichte, in Ban dung verschijnende blad „Pikiran Rak jat" meldt, dat overste Suprajogi, de commandant van West-Java, heeft ver klaard geen redenen te hebben officie ren onder zijn commando te arreste ren. Een woordvoerder van het leger heeft inmiddels met grote nadruk be richten in de buitenlandse pers tegen gesproken, dat een aantal hooggeplaat ste officieren in West-Java zou zijn gearresteerd. De legerwoordvoerder zeide verder nog, dat er tot dusverre geen arrestaties zijn verricht wegens politieke handelingen, doch wel we gens corruptie. Duizenden lachende en schreeuwende leden van de stam der Bamangwato's hebben gisteren te Francistown hun voor malige opperhoofd Seretse Khama ver welkomd bjj zijn terugkeer uit Enge land, waar hij zes jaar in ballingschap heeft geleefd omdat hij in het huwelijk trad met een Londense typiste. Een ondernemende taxichauffeur in Chicago heeft in de rugleuning van de voorbank een televisieapparaat laten monteren. Dr. Drees legt laatste hand aan nieuwe kabinet De dertig-jarige Heerlenaar die on langs was opgenomen in de Van der Hoeven-observatiekliniek te Utrecht en daar maandag wist uit te breken met medeneming van een geldkistje met 500 is woensdag in de bossen van het landgoed Pijnenburg te Baarn na een klopjacht gearresteerd. „Willempje", zoals hij bij de politie bekend is, heeft een reeks van inbra ken op zijn naam staan. De laatste van deze serie was een inbraak te Heer len waar hy de brandkast van een so ciale Instelling leeghaalde. Het ge rechtshof te 's Hertogenbosch confor meerde zich aan de uitspraak van de rechtbank te Maastricht en stelde „Wil lempje" ter beschikking van de rege ring waarna hij in de Van der Hoeven- kliniek te Utrecht werd opgenomen. Van de grote vrijheid die hij hier ge noot maakte „Willempje" misbruik door maandag te vluchten. En passant nam hij het geldkistje van de sociale werkster mee. Woensdagmorgen omstreeks elf uur is hij in Baarn gearresteerd, nadat hij. daar met een in Den Haag gestolen auto tegen een boom was gereden. Na de aanrijding had „Willempje" kans ge zien de opengereten wagen te verjaten voor de politie ter plaatse was. „Wil lempje" vluchtte de bossen van het landgoed Pijnenburg in, waar hij na een klopjacht werd gevonden. Direct na zijn ontvluchting uit de kli niek heeft „Willempje" zich naar Den Haag begeven. Hu brak daar ergens in en eigende zich enkele kledingstuk ken toe. Daarna heeft hij een auto van een bij het Nederlandse hof geaccredi teerde buitenlandse diplomaat gestolen en ermee Den Haag verlaten. Van het geld dat hij uit de kliniek Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat woensdagavond met 59 personen aan boord van de basis Laken- heath in Engeland was vertrokken naar het vliegveld Lagens op de Azoren, wordt vermist. Het toestel, dat om 18.26 uur was opgestegen, heeft om 20.55 uur voor het laatst iets van zich laten ho ren. Het had kort na middernacht op de Azoren moeten aankomen. Het vlieg tuig vervoerde Amerikaanse militairen, die op weg waren naar de Verenigde Staten. (A.N.P.) Militaire autoriteiten vrezen dat het in zee is gestort. Meer dan een dozijn Amerikaanse en Britse militaire vlieg tuigen speuren op het ogenblik naar enig teken van leven of naar wrak stukken. had ontvreemd kocht hij een tent die h}j nabp Oosterbeek opzette. Daar had hp ook de gestolen kledingstukken ver borgen. Het aanlokkelijke herfstweer deed „Willempje" besluiten een ritje te ma ken in de auto van de diplomaat. De weg leidde o.a. naar Baarn, waar hü met een snelheid die de honderd kilo meter i.iet veel ontliep met de gestolen auto tegen een boom 'feed. De politie van Baarn legde verband tussen het plotseling verdwenen van de chauffeur van de verongelukte wagen en de ontsnapte uit de kliniek. Onmiddel- hjk werd een klopjacht ingezet waarbij de korpschef van de gemeentepolitie, hoofdinspecteur G. J. Backer, ook enke le boswachters inschakelde. Tijdens deze jacht zag een van de politiemannen plotseling een man uit het bos komen. Hij vroeg hem of hij wellicht de man was die uit de kliniek was ontsnapt. Het antwoord luidde dat hü slechts een genieter van de natuur was. De politie vertrouwde deze natuur liefhebber allerminst en nam hem mee naar het bureau waar hjj aan een ver hoor werd onderworpen. Na een uur volgde bekentenis. Woensdagavond is „Willempje" op transport gesteld naar Den Haag. De Russische boer Alexi Chwastov ontsnapte bij het vertrek van de „Queen Mary" uit New York met zijn dochtertje aan de aandacht van de Amerikaanse emigratie-beambten. Hij zou op weg zijn naar Krasnodar aan de Zwarte Zee, om daar zijn oude moeder te bezoeken. In Southampton werd hij afgehaald door leden van de Sovjet-ambassade in Londen. Sindsdien heeft men niets meer van hem verno men. Foto links: Het dochtertje Tatjana in de trein, die haar met haar vader naar Londen bracht. Foto rechts: De aankomst van Chwastov en Tatjana in Southampton. Volgens de uitslagen van de heden gehouden stemmingen in de Provin ciale Staten is aan de politieke partijen voor de Eerste Kamer, die thans is uitgebreid van 50 tot 75 leden, het volgende aantal zetels toegekend: oud nieuw K.V.P. 17 25 P.v.d.A. 15 22 A.R. 7 8 C.H. 6 8 V.V.D. 4 7 C.P.N. 1 4 S.G.P. 1 50 75 Croep I In de provincies Noord-Brabant, Zee land, Utrecht cn Limburg (groep I) zijn uitgebracht 189 geldige stemmen. De ze tels zijn als volgt verdeeld: KVF 14, PvdA 4, AR 1, CH 1, VVD 1. In de provincies Gelderland, Overijs sel, Groningen en Drente (groep II) zyn uitgebracht 186 geldige stemmen. De verdeling van de zetels werd als volgt: KVP 4, PvdA 6, AR 3, CH 3. WD 2, CPN 1. Croep III In de provincies Noord-Holland en Friesland (groep III) zijn uitgebracht 127 geldige stemmen. De verdeling van de zetels is: KVP 3, PvdA 6, AR 2, CH 2, VVD 2, CPN 2. Groep IV In de provincie Zuid-Holland (groep IV) zijn uitgebracht 82 geldige stemmen. De verdeling der zetels luidt: KVP 4, PvdA 6, AR 2, CH 2, VVD 2, CPN 1, SGP 1. Toen de slagersknecht gistermiddag op zqn bellen geen gehoor kreeg bij de woning van de 82-jarige weduwe F. A. Seybel - Mol, te Apeldoorn, opende hij zelf de voordeur. Hij nam een sterke kolendamplucht waar en vond in de huiskamer de bejaarde vrouw zittend bij de haard. Zij ademde moeilijk. Een geneesheer achtte overbrenging naar het Julianaziekenhuïs gewenst. Kort na aan komst aldaar is de vrouw aan kolen dampvergiftiging overleden. Het slacht offer was een paar uur eerder uit het ziekenhuis ontslagen, waar zij enige maanden verpleegd was. De politie van de Britse kolonie Hong kong heeft vanochtend het vuur geopend op plunderaars, die een particuliere wo ning te Kowloon waren binnengedron gen. Volgens onofficiële berichten zijn bij relletjes, die gisteren op de Natio nale Feestdag van nationalistisch Chi na uitbraken en de gehele nacht voort duurden, tot dusver vijf personen ge dood en minstens 27 gewond. Ontevre den vluchtelingen uit communistisch China stichtten op enkele plaatsen brand. De vluchtelingen waren erover ontstemd, dat zij op de Nationale Feest dag de straten niet mochten versieren. De Russische vluchteling Alexis Chwastov zal vrijdag met zijn in Ame- r sa geboren dochter, die hij tegen de wil van de moeder van het twee en half-jarig kind uit de V. S. naar En geland heeft gebracht, naar de Sovjet- Unie vertrekken aan boord van het Russische schip „Molotov". De Engelse regering besliste van daag, dat zij Alexis Chwastov niet kan verhinderen zijn twee jaar oude, in de Ver. Staten geboren, dochtertje terug te brengen naar Rusland...., maar dat een Engels gerechtshof dat wel zou kunnen doen. Een officiële V/oordvoer der zei, dat het ministerie van Buiten landse Zaken de Amerikaanse ambas sade heeft laten weten, dat alleen een actie van het gerecht het verwachte vertrek van Tanya naar Rusland op vrijdag a.s. zou kunnen vertragen. De Amerikaanse moeder van het meisje zou daarvoor een gerechtelijke actie aanhangig moeten maken. Volgens de Engelse wet, aldus deelden deskundi gen mede, zou Tanya „onder het voog dijschap van het hoge hof" kunnen worden gebracht en Engeland dan niet eerder mogen verlaten dan wan neer haar werkelijke voogdij door het hof zou zijn vastgesteld. Dit is een nood-procedure, die weinig is ge bruikt. (U.P.) Op de Dordtsestraatweg te Rotterdam is woensdagmorgen een tramtrein van de Rotterdamse Tramweg Maatschap- PÖ ontspoord. Niemand van de ongeveer honderd reizigers, die met de tram In de richting van Numansdorp reisden, liep enig letsel op. De passagiers wer den per andere gelegenheid naar de plaats van bestemming vervoerd. Daar het ongeval op een vrywel recht stuk gebeurde en er zelfs een of meer railstaven gekanteld waren, stelde de politie het parket hiervan in kennis. Dit heeft een onderzoek ingesteld naar de toestand van de trambaan, die, naar men ons verzekerde, op enkele punten sporen van onvoldoende onderhoud ver toonde. Bouten moeten los zijn gevonden en ter plaatse van bevestiging van die bouten zou zelfs hier en daar de rails doorgeroest zijn. Het ongeval gebeurde op een gevaariyk weggedeelte. Langs de baan loopt namelijk een sloot. Het resultaat van het justitieel onderzoek is nog niet bekend. De dienst op de Hoeksche Waard is woensdag verder met ander materieel onderhouden. Het ontspoorde treinstel, bestaande uit een stoomlocomotief en vier wagons, was aanvankeiyk in be slag genomen, maar het is 's avonds vrijgegeven om in de werkplaatsen van de R.T.M. nagezien en eventueel gere pareerd te worden. Het baanvak is in zoverre hersteld, dat vandaag de dienst normaal kon worden hervat. Gebleken is dat de gesprekken tussen dr. Drees en de beide katholieke kan didaten o.m. betrekking hebben gehad op de indeling van de departemen tale taken. Moeilijkheden zijn er niet, maar wel zijn er bepaalde wensen naar voren gebracht, waarmede de formateur rekening heeft te houden. Mej. dr. Klompé, de eerste vrouwelijke minister die Nederland zal krijgen, heeft reeds de consequenties ervaren van het door haar in beginsel aanvaarde ministers ambt. Zij had de gehele maand oktober bestemd voor een politieke reis door Europa, maar nauwelijks twee uur in Rome bereikte haar in de Via Aurelia het telegram uit Den Haag. Als minis ter van Maatschappelijk Werk is mej. Klompé ook lid van de R.E.A. (Raad voor Economische Aangelegenheden), in welk onderdeel van de ministerraad haar kennis van internationale kwesties nog wel te pas zal komen. Mr. Struycken zal voor zijn om vangrijke taak als staatssecretaris voor de Bezitsvorming en de P.B.O.-zaken vermoedelijk de jonge econoom drs. W.K.N. Schmelzer krijgen toegewezen. Via Binnenlandse Zaken, dat thans belangrijk wordt uitgebouwd, is het prof. Romme gelukt de K.V.P. in de ministerraad opnieuw in de sociaal- economische sector binnen te voeren. Het departement krijgt er ongetwij feld een ander karakter door en zal worden uitgebreid met de zozeer ge wenste eigen ambtelijke apparattuur voor de P.B.O.-zaken en de Bezits vorming. Drs. Schmelzer is de laatste jaren op Economische Zaken werk zaam als hoofd van de afdeling waar de zaken van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal behandeld worden. Hij is ook lid van het partij bestuur van de K.V.P. De benoeming van de staatssecretaris komt pas de finitief aan de orde wanneer de mi nisters beëedigd zijn. De naam van drs. E. H. van der Beu gel wordt genoemd als staatssecretarii voor minister Luns. Hij is secretaris ge weest van de R.E.A. en thans directeur- generaal van militaire en economische aangelegenheden by Buitenlandse Za ken. Het is niet uitgesloten dat ook op O.K. en W„ en Verkeer en Waterstaat staatssecretarissen de steeds omvang rijker wordende ministeriële taken zul len gaan verlichten. De Franse ambassadeur in Marokko, André Louis Dubois, heeft zün ontslag aanvrage ingediend. Dit is gisteren in betrouwbare kringen te Rabat meege deeld. Advertentie BARTELiORISSTR HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen in de loop van de dag plaatselijk opklaringen. Overwe gend matige zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zon: 7.01-17.55 Maan: 14.42. Advertentie Bij MODE MAGAZIJNEN DOET U WONDEREN! met 29.75 de modernste haar-melusine hoedjes met t 15.75 de modernste haar-velours hoedjes met 9.75 een Keuze uit onze uitgebreide collectie mode-hoedjes. Maak een verloren uurtje tot het hoogtepunt van dit Jaar bij v. AMERONGEN's Modemagazijnen ANEGANG 24 - FRANKESTRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1