Valse munter zocht 3 jaar naar het juiste procédé Drie personen in arrest; hoofddader nog zoek DIT TIENTJE IS VALS EMC DE NOORMAN fc tmU&nl 'k Geen onverdeelde vreugde over nieuwe kabinet Kruiswoordraadsel 'Ia IVÖRÖLDeTandpasfa van standing ■!H AMSTLEVEN levensverzekering Sneller en goedkoper transport van bakstenen Nahdatul Ulama voor nationalisatie Reacties in Nederlandse bladen Port Said wordt vrijhandelszone 40 pet besparing op vervoer van oven tot steiger f. DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 PAGINA Oom van valsemunter brengt 4000 valse tientjes in koffer Olievelden op Sumatra Protestantse bisschop in Hongarije wordt vrijgelaten In Tsjechoslowakije twee bisschoppen vrijgelaten? Tube Tweede ministers conferentie over de Suez-kwestie Koeweit biedt olie concessie aan Zittenblij Oplossing van woensdag H miÉK 170 stakingen in één maand op Sumatra Verlies van 1.121.418 arbeidsuren (Van een verslaggever) De reeds lang slepende affaire van de valse tienguiden-birjetten nadert de oplossing. Dank z|j de oplettendheid van een vrouwelijke kruidenier in Muiden en dankzij de vlugge samenwerking tus sen de districts-recherche van de Rijks politie en de hoofdstedelijke recherche iljn sedert dinsdagavond 3 betrokkenen gearresteerd. De vierde hoofddader en ver vaardiger van de bankbiljetten is voort vluchtig. Het poiitie-apparaat van het gehele land is in werking gezet. Zijn signalement is wijd-verspreid. De hoofddader is A. G. Hey, geboren In Den Haag op 26 februari 1922. Hij woonde drie jaar geleden met een vrien din samen in een huis aan het Damrak. De zuster van de vriendin en haar echt genoot. de 41-jarige uitsnijder van het abbatoir J. C., die in de Eerste Atjeh- straat in Amsterdam woonden, namen het tweetal bij hen in huis, toen zij het voornemen hadden opgevat tien gulden biljetten te gaan vervalsen. Na drie jaar experimenteren kwam in november j.l. het eerste bruikbare model van de druk pers. De vrouw van de uitsnijder C. en de vriendin van de maker trokken samen met Hey door het land om de bank biljetten in de circulatie te brengen. In Muiden merkte dinsdagmiddag een win kelier op, dat een vrouw hem een vals bankbiljet in de handen stopte ter be taling van haar gekochte waren. Wij hebben dit gisteren nog kunnen melden. Men belde de Rijksrecherche in Muiden. De vrouw had inmiddels argwaan ge kregen en ontsnapte. Zij was op de bromfiets gebracht door Hey. Deze ontsnapte al eerder. De vrouw, het bleek later de echtgenote van C. te zijn, werd na een korte, in tensieve klopjacht gevonden in het riet langs een vaart in Muiden. Haar arres tatie had tot gevolg, dat C. en de vrien din van Hey werden opgebracht. Intussen heeft de recherche kunnen nagaan, hoofdzakelijk afgaand op de ver klaringen van de drie gearresteerden, dat C. en zijn vrouw de laatste maanden in de Strackéstraat in nieuw-west woon den. De drukartikelen waren weg. nadat Hey een zekere voorraad bankbiljetten vervaardigd had. Het staat niet vast hoeveel dat er geweest zijn. De politie heeft sedert november van het vorige jaar reeds 1800 valse tientjes achterhaald. De drie gearresteerde personen zijn geen van allen bij de politie bekend. Hey zelf wordt sinds 1952 gezocht in ver band met een oplichtingsaffaire van on geveer 16.000 gulden in Maassluis. In Amsterdam was hij niet bekend. Zijn vriendin heeft de politie verteld dat hij in de oorlog roofovervallen pleegde in een Duits militair uniform met daaronder een kogelvrij vest. Het -i-.ri schijnt dat hij in 1944 in Nederhorst den Berg een boer heeft doodgescho ten. Hij zou voor de Krijgsraad be recht zijn, maar nimmer gestraft. In de laatste jcren van de oorlog is Hey De hoofddader van de affaire van de valse tientjes: Aalbertus Gijsbertus Hey. Geboren in Den Haag 26 februari 1922. Hij is voortvluchtig werkzaam geweest als laborant bij En schede en Zonen in Haarlem. Hij heeft daar op het foto-technisch laboratorium gezeten. Daar zou hij het een en ander hebben opgestoken, wat hem bij zijn valsemunterij ten goede kwam. Zijn verdere gedragingen zijn vrij vaag. Nog vierduizend valse biljetten van tien gulden zijn vannacht door de oom van A. G. Hey bij de recherche van het bureau Raampoort in de Marnixstraat te Amsterdam ingeleverd. Deze oom had sinds dinsdag, op verzoek van de valsemunter, een koffer in bewaring, die volgens Hey vol zou zitten met gereed schap. Dit is gebeurd juist nadat de affaire aan het rollen was gekomen. Toen de oom woensdagavond in de kranten over z|jn neef las, is hij de kof fer gaan onderzoeken. Er bleek een kleinere koffer in te zitten, die gevuld was met tenminste vierduizend bank biljetten. Aldus heeft de oom aan de recherche verklaard. De orthodox Islamietische partij Nah datul Ulama, die bij de algemene ver kiezingen in Indonesië de derde plaats bezette, heeft bekend gemaakt, dat zij nationalisatie van de olievelden op Noord-Sumatra wenst. Voor de Japanse inval was de Konink lijke Shellgroep concessiehouder van deze terreinen, doch zij werden niet aan haar teruggegeven toen Indonesië onaf hankelijk was geworden. De laatste tijd zijn onderhandelingen gevoerd tussen de Koninklijke Shellgroep en het Indo nesische ministerie van Economische Za ken om de exploitatierechten over te dragen aan de Nederlands-Indonesische aardoliemaatschappij, de NIAM, een onderneming waarin de Shell en "de Indonesische regering tezamen deel nemen. De bekendmaking van het standpunt van de Naddatul Ulama in deze kwestie werd gegeven na de verklaring van vooraanstaande figuren van de nationa listische partij PNI ten gunste van natio nalisatie. (A.N.P.). Radio Boedapest heeft gisteren mee gedeeld, dat de Hongaarse protestant se bisschop Lajos Ordas, die in 1948 gevangen is genomen,- onschuldig is en eerstdaags op vrije voeten gesteld zal worden. (A.F.P.) Twee Tsjechoslowaakse bisschoppen, die in 1951 veroordeeld werden tot lang durige gevangenissrtraffen zouden on langs zijn vrijgelaten, zo verneemt Agence France Presse uit Praag. Het zijn mgr. Jan Vojtassak, bis schop' van Spis in Slowakije, die in januari 1951, wegens hoogverraad, tot 25 jaar werd veroordeeld, en de hulp bisschop van Trnava (Slowakije), mgr. Michal Buzalka, die 18 jaar kreeg. Zij zouden zijn vrijgelaten in verband met hun hoge leeftijd. Mgr. Vojtassak is 79 en mgr. Buzalka 71 jaar. Een hoge ambtenaar van het Tsjecho slowaakse Bureau voor Godsdienstzaken heeft in een vraaggesprek met een cor respondent van A.F.P. in Praag ver klaard, dat mgr. Josef Beran, de aarts bisschop van Praag, sinds maart 1951 officieel uit zijn diocees verwijderd is, „op het ogenblik ergens in Bohemen in een villa woont". Het schijnt, dat mgr. Beran zich min of meer vrij mag be wegen, maar in geen geval naar zijn bisdom mag terugkeren. S0. Toch weten vier man door de vechtenden heen te breken en zich bij Erie te voegen. De Noorman beseft maar al te goed, dat de overmacht, waarmee hij te doen heeft, veel te groot is, maar hij vecht desondanks onverdroten door. Zelfs oude Cendrach heeft een zwaard en schild gegre pen en stelt met zijn zwakke krachten ook nog pogingen in het werk, een tegenstander te lijf te gaan. Olaf staat wat terzijde en steekt geen hand uit. Van Eric heeft hij niets te verwachten, clus helpt hij hem uiteraard niet, terwijl als hij de Ondurmannen bijstaat, hem dat ook niets verder brengt, want die willen hem liefst overboord werken. Op een gegeven ogenblik ziet hij echter zijn kans schoon. De aanvoerder der Ondur-krijgers, die zijn grootste tegenstander was, staat binnen zijn bereik en met een plot selinge uitval weet hij de man dodelijk te treffen. Al gauw scharen de meeste Ondur-mannen, die nu zonder aanvoerder zijn, zich achter Olaf en het begint er voor Eric slecht uit te zien. Steeds meer wordt hij met zijn paar getrouwen teruggedrongen. Een van zijn krijgers sneuvelt en- dan is het Eric, alsof er geen ontkomen meer aan is, geen redding meer mogelijk. Advertentie 95-70ct 'm -•<- i Ui Mej. A. Dolman uit Muiden, die door haar snelle reactie de Rijkspolitie op het spoor bracht van een groepje reeds lang gezochte valsemunters. De ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte zijn gisteren voor hun tweede bespreking onder auspiciën van de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Hammarskjöld, op de 38ste etage van het gebouw van de wereldorgani satie bijeengeweest. De vergadering van de drie ministers duurde twee uur en drie kwartier. Minister Fawzi, van Egypte, zei tot verslaggevers, dat de ministers vandaag weer bQeen zullen komen. H|j wilde geen commentaar op de besprekingen geven. De Franse minister van buitenlandse zaken zei, dat er op de bijeenkomst vra gen zijn gesteld en antwoorden zijn ge geven, maar dat geen van beide par tijen zich tót iets heeft verplicht. Het staatshoofd van Koeweit heeft de gelegenheid geboden biedingen in te dienen voor een concessie voor olie, die zich onder de zeebodem voor de kust van Koeweit bevindt. Verscheidene maatschappijen, o.a. de Shell en een aantal onafhankelijke Amerikaanse olie maatschappijen, hebben naar de „Times" meldt reeds blijk van belangstelling ge geven. De Kuwait Oil Co., die de con cessie voor het vasteland heeft, bezit ook ondergrondse rechten tot op een afstand van 6 mijl uit de kust. Verwacht wordt, dat in het begin van het volgend jaar de concessie zal worden verleend. Hieronder laten wij enkele passages volgen uit de commentaren die zijn ge leverd op de vermoedelijke samenstel ling van eht nieuwe kabinet. In de modder geroerd Alles tezamen slechts vier nieuwe gezichten. Daar is nu zo lang over ge tobd, lezen wij in „De T|jd". Er Is kost bare tijd verloren en daarom mag men het optreden van welk kabinet dan ook met vreugde begroeten. Het had trou wens erger kunnen zijn, namelijk wan neer men uit armoede in een zaken kabinet was gevlucht. Dat het wéér brede basis is geworden, met een slechts toevallige liberale oppositie, is niet de meest verheugende kant van de blijde gebeurtenis. Variaties schijnen niet mo gelijk te zijn. In dit verband hebben wij eens van stilstaand water gespro ken. Welnu, veel stroming zit er nog niet in. Er is wat geroerd, er is wat modder boven gekomen, en de kringe tjes trekken al weer glad. De fracties zullen wel verplicht zijn het met zoveel moeite ontstane kabinet met welwillendheid tegemoet te treden. Zij zullen eveneens verplicht zijn tot eerlijke kritiek. Wat dat betreft maakt het niet het minste verschil hoe het kabinet geëtiketteerd wordt. Bovendien de dames en heren kennen elkaar al. Zij kunnen dan ook, wat ons aangaat, rustig overgaan tot de orde van de dag. Onbeleefde informateur In „De Maasbode" schrijft F. D. (prof. Duynstee): Mr. Burger heeft na een drie tal buitengewoon ongelukkige zetten zijn eindrapport uitgebracht. Zijn informatie is geslaagd, mits men niet vraagt hoe. Nadat hij K.V.P. en A.R. een klap in het gezicht gaf, heeft hij op bijzonder onelegante manier het departement van Overzeese Rijksdelen als middel willen gebruiken om uit de formatiemoeilijk heden te komen. Voor de N.R.C.. die zo bijzonder tevreden was over de zich aandienende broederschap tussen socialis ten en liberalen, en die zich zo uitge sloofd heeft om het principiële karakter van mr. Burgers uitnodiging aan de heer Korthals te verkondigen, moet de schier ongelofelijke onbeleefdheid van de informateur een goede les zijn. Dr. Drees heeft nu de plechtige for matie op zich genomen. De meeste za ken staan al vast. Slecht de vraag wie minister van justitie gaat worden blijkt nog open te zijn. Maar in enige opzich ten zijn er toch nog moeilijkheden. On zeker is of deze moeilijkheden ernstig zullen blijken dan wel of men zich er gemakkelijk over zal kunnen verstaan. Zo bijvoorbeeld de ambtelijke dienst onder de minister voor de P.B.O., die tevens minister van Binnenlandse Zaken zal zijn. Voorzover thans te bezien zal het nieuwe kabinet voor tweederden uit ministers van het vorige kabinet be staan. In de persoonlijke sfeer zullen de verhoudingen verre van gemakkelijk zijn. Ook zo beschouwd kan men het nieuwe kabinet moeilijk erg stabiel noemen. Geen breedste basis Het wordt een kabinet-Drees, zegt „De Volkskrant". Wij hebben van meet af op het standpunt gestaan, dat dit een logisch gevolg van de verkiezingsuit slag zou zijn. Met de politieke samenstelling van het kabinet gaan we graag akkoord. We voelden niet voor de allerbreedste basis. In een parlementaire democratie hoort ook oppositie. En er is reden om de liberalen die rol te laten. In hun politiek met betrekking tot een pro gressief beleid. Daarnaast werd vooral in de laatste fase van de formatie dui delijk, dat de belangstelling van de libe ralen zich vooral richtte op de moge lijkheid om het vrijzinnig deel van een nieuw kabinet te versterken. Aan socia listische kant mocht dat weerklank vinden, bij ons uiteraard niet. En zeker niet ten koste van een christelijk ge fundeerde partij als de A.R. Conform verkiezingsuitslag De nieuwe regering is een regering die in overeenstemming is met de uit slag van de verkiezingen, concludeert „Het Vrije Volk". Een regering onder leiding van Drees. Een regering met een ongerepte positie van de P.v.d.A., die bij de verkiezingen vier zetels heeft gewonnen. Een regering met een voor-, uitstrevend program. De thans gevormde regering zal een reeks ingrijpende beslissingen moeten nemen. Zowel op het terrein van de binnenlandse politiek, waar het vraag stuk van lonen en prijzen weer de volle aandacht zal vergen, als op het terrein van de buitenlandse politiek, waarop Deslissingen zullen moeten val len over verschillende plannen voor Europese integratie. Enkele van de in het program opgesloten afspraken zul len bij de uitvoering nog heel wat hoofdbrekens kosten. Men denke aan het ingewikkelde compromis over de te volgen huurpolitiek. Deze regering wordt extraparlemen tair genoemd. Deze aanduiding zal weinig hebben te betekenen. De per sonen die voor de verschillende partijen zitting hebben genomen, zijn zonder uitzondering politieke figuren. En de meesten zijn politieke persoonlijkheden van de eerste rang. Het is derhalve te verwachten, dat de fracties in de Tweede Kamer zich in hoge mate ver antwoordelijk zullen voelen voor het beleid, dat deze regering zal voeren. De praktijk zal hen daartoe, ook al zouden zij anders willen, dwingen. vers Wie de vermoc. blijkt samenstelling van het nieuwe ministerie-Drees beziet, zal zich slechts met te meer verbazing afvragen, waarvoor die maandenlange crisis nodig was. Aldus lezen wij in „Het Parool". Liefst negen demissio naire departementshoofden keren te rug. Het wordt dus een echt kabinet van „zittenblijvers". De pogingen om de V.V.D. uit de op positie te lokken, zijn op niets uitgelo pen. Wie van de noodzaak ener par lementaire oppositie overtuigd is, be hoeft daar niet rouwig om te zijn. Maar de manier, waarop de heer Korthals op het allerlaatste ogenblik buiten de re geringskoets is getuimeld, laat toch een nasmaak achter. Thans is helaas de schijn gewekt, dat de liberaal moest vallen, om de ARP en haar mach tige beschermvrouwe: de KVP te gerieven! Daarmee is niet gezegd, dat de con fessionele partijen als overwinnaars uit deze kabinetsformatie te voorschijn zijn getreden. De politieke krachtsver houdingen liggen in het nieuwe kabi net voor de P.v.d.A. imers gunstiger dan in het vorige. Daartegenover wordt het aantal ministers, dat tot de K.V.P. behoort, met één verminderd. In ge wicht betekenen de vijf nieuwe zetels echter meer dan de zes oudjes, zodat prof. Romme niet al te rouwig behoeft te zijn. Zonder veel vreugde De zaak staat zo dat "oor ons, zo zegt „Trouw", de tegenstelling tot de socialis ten mede als gevolg van verkiezings strijd en verkiezingsuitslag sterk sprak. Niet minder was het zo dat in de loop van de formatiecrisis de oude tegenstel ling rechts-links hoe langer hoe duide lijker zich ging aftekenen. Medewerking van A.R.-zijde aan een kabinet moest derhalve op voorhand be tekenen dat bij program en samenstel ling met het oog op beide tegenstellingen althans niet al te onbevredigende resul taten werden verkregen. Over het pro- gram spreken we nu niet. Het is trou wens ook niet bekend. Bij dit extra parlementaire kabinet moeten de betrok ken ministers zorgen dat in dit opzicht het resultaat in orde is. Met een tweetal protestants-christe lijke ministers ligt in het kabinet de protestants-christelijke positie te zwak zowel ten aanzien van de beide grote partijen als ook ten aanzien van de linkerzijde. De heer Drees had dit van meet af ingezien. Hij had dan ook ge rekend met twee A.R.- en een C.H.- minister. Maar de heer Burger ging daarvan afwijken. Hij vond een A.R. en een C.H. genoeg. Tenslotte ging hij over stag en zo hebben wij nu dit kabinet, dat we zonder veel vreugde begroeten maar waarvan we hopen dat het werk zaam moge zijn in het ware belang van ons vaderland. Kabinet en Hof De „Nieuwe Rotterdamse Courant" schrijft: Als mr. Burger op een gemak kelijke manier van de aanvankelijke liberale bereidverklaring had willen afkomen, had hij het niet beter, maar wel eleganter kunnen aanpakken dan hij nu heeft gedaan. De informateur heeft tenslotte de eenvoudige weg ge kozen, de alliantie van Rome en Cal- vijn in de kaart spelende en zijn vol slagen gemotiveerde principiële wens, dat een liberaal deel -zou nemen, prijsgevende. Heeft hij dat van harte gedaan? Dat de gekozen oplossing niets an ders dan een reconstructie betekent, is een blijk van politieke armoede. r" aar er zitten in elk geval gunstige kanten aan en wel wegens het behoud van de brede basis en ook wegens het aanblijven van negen ministers. vVij denken hierbij mede aan het feit, dat de laatste dagen door de buitenlandse pers opnieuw belangstelling aan de dag wordt gelegd voor bepaalde om- ndigheden in het Koninklijk Huis. De continuïteit zal nut'ig en nodig zijn als de moeilijkheden ten Hove zouden blijken niet te zijn opgelost met het communiqué van Koningin en Prins, op 24 augustus jl. gepubliceerd. Op één punt in dit veTband hopen wij, dat het gereconstrueerde kabinet niet naar continuïteit zal streven. Het zal in tegenstelling tot hetgeen tot nu toe is gebeurd zijn beleid er welbewust op moeten richten, dat een kwestie, die brede kringen in ons volk met zorg blijkt te gaan vervullen, duidelijk in rechte banen komt. Zucht op termijn Ons parlementair-constitutioneel sys teem heeft een lengterecord te boeken. Of de latere historicus dit record zal be wonderen, is uiterst twijfelachtig, aluus het „Algemeen Handelsblad". De tijdge noot is deze periode van passen-meten- en-toch-weer-falen een doorn in het oog geweest. Dat het zo irriterend lang moest duren is aan een paar hoofdoor zaken te wijten. Daar is allereerst de fele animositeit tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. De vier maanden verbruikte tijd was blijkbaar nodig om de tegenstanders min of meer murw te maken en daar door toch weer te geraken tot een vorm van samenwerking. Hoe „innig" die samenwerking zal zijn, moet de toekomst leren. Als tweede oorzaak voor die ab normaal lange duur van de crisis zien wij het pogen der elkaar opvolgende formateurs en informateurs, ondanks verklaringen van het tegendeel, niette min tot een kabinet met een zekere bin ding aan de partijen te geraken. Vergeten wij het niet; op net ogen blik is het eerste wachten op de officiële mededeling, dat de crisis te langen leste werkelijk ten einde zal zijn. Wij slaken een zucht van verlichting. Maar het is een zucht op termijn. Horizontaal: 1. dienstbode 2. zuiver - muziek- v oefening 3. groep muzi kanten met instrumenten - middag 4. guldensteken - geplaveide ruimte in stad - Ital. rivier 5. eilandenboog rond Caraïbi- sche Zee 6. kompasstreek - huiverig 7. diertje met stekels - pers. vnw. - heidemeertje 8. snijwerktuig - kleur 9. hoofdtelwoord - sla 10. rangtelwoord - vergissing 11. Chin, afstands maat - Limburgs baksel - Grüne Polizei Verticaal: 1. niet glad - veter 2. spoedig - grasveld 3. niet dun - deel van breukgetal 4. dwaas - taille 5. natte aange- <7 10 II O slibde gTond 6. hachelijk 7. Sint - onwettig 8. doorgang in berg - Ital, eiland 9. wereldtaal peil zeevis met lange bek - van kracht 11. bovenste 10. dakrand - ratelpopulier Horizontaal: 1. sabel; 5. va der; 8. adelaar; 11. ski; 14. klomp; 15. notie; 16. aan; 20 trommel; 24. stoom; 25. anker. Verticaal; 2. ba; 3. ede; 4. Ie; 5. va; 6. aas; 7. dr; 9. lok; 10. oke; 11. spa; 12. inn; 13. vel; 17. arm; 18. kro; 19. ven; 20. to; 21. om; 22. ma; 23. l.k. Advertentie WL ^AUTUVU Toch oppositie De informateur is erin geslaagd zijn nieuwe politieke „vrienden", die hij meende in het politieke spel der PvdA contra de KVP te kunnen gebruiken, weer weg te manoeuvreren, schrijft „De Telegraaf". De stroming in de VVD, die zich hardnekkig tegen de deelneming van haar partij aan de regering had verzet, zal zich ongetwijfeld opgelucht gevoelen, het overige deel der partij zal nu misschien meer geneigd zijn, de onontbeerlijke taak te vervullen van een kritische parlementaire oppositie. Het komt ons voor, dat deze loop van zaken voor ons land wel eens gunstige gevolgen zou kunnen hebben. Er zijn een aantal mutaties, waarvan de betekenis niet geheel onderschat mag worden. De eerste indruk is, dat van dit „nieuwe bloed" een krachtig beleid kan worden verwacht. Bij de te verwachten ingrijpende financiële voor stellen mag in het parlement geen krachtig oppositioneel geluid ontbreken. Port Said zal een vrijhandelzone wor den, waarin vrijheid van tolrechten en belastingen zal heersen. Van officiële zijde is bekendgemaakt, dat het Egyp tische ministerie van financiën een wetsvoorstel van deze strekking heeft ontworpen, dat aan de president van de republiek ter ondertekening zal wor den voorgelegd.. Niet alleen de haven, maar de gehele stad Port Said zal tot de vrijhandels zone behoren. Het is de bedoeling, dat de reizigers, die door het Suezkanaal gaan, hier tegen speciale prijzen koop waar uit alle landen kunnen aanschaf fen. Tevens zou Port Said een perma nent centrum van bevoorrading voor al le landen van het Midden-Oosten kun nen worden, daar zich hier een entre- pothandel zal kunnen ontwikkelen, die voor de kopers geen enkele kostenver hoging met zich zou brengen. (A.F.P.) Onder de vele factoren, die het bou wen kostbaar en langdurig maken, heeft het feit, dat bakstenen zich niet an ders dan stuksgewijs lieten vervoeren steeds een niet onbelangrijke plaats in genomen. De baksteen leent zich name lijk bijzonder slecht voor verpakking, terwijl dat bovendien de kostprys aan zienlijk zou doen stijgen. Het is niet te verwonderen, dat bet produktiviteits- centrum van de baksteenindustrie juist het vraagstuk van het intern en extern transport in haar studieprogram heeft opgenomen. Na een studie- en proeftijd van twee jaar is de commissie intern en extern transport er in geslaagd een methode te ontwikkelen, die het ver voer van de baksteen van de oven naar de steiger aanzienlijk sneller en goed koper zal maken. Met behulp van een nieuw type krui- i h< ilp wagen worden in de oven honderd stenen opgetast. Daarbij worden een Êaar openingen in de tas uitgespaard, uiten de oven wordt de stapel op een soort bokje geschoven, waarna hij met een stalen draad wordt gebundeld. Men plaatst telkens vier van deze stapels achter elkaar, zodat de ope ningen in eikaars verlengde komen te liggen. Een vorktruck wordt in die openingen geschoven en deze machine tilt de vier stapels, met een gezamen lijk gewicht van ongeveer 800 kilo, te gelijk op en plaatst ze op het tas- veld, vanwaar ze later op dezelfde wijze op de auto worden geladen. Op het bouwwerk aangekomen, wor den de bundels een voor een of met tweeën tegelijk met behulp van een bouwkraan met een speciale haak van de wagen gehaald en desgewenst direct op de steiger gebracht. Eventueel kan V- V men ook met een speciaal geconstru eerd steekwagentje de pakketten ste nen over een loopplank van de auto rij den. Op de plaats, waar de metselaar de stenen nodig heeft, wordt de staal draad doorgeknipt, waarna fiij ze op normale wijze kan verwerken. Deze nieuwe werkmethode betekent daarom een zo aanzienlijke besparing, omdat men nu bij het laden en lossen aanzienlijk minder arbeidskrachten no dig heeft, die dus elders kunnen worden ingezet, maar ook de wachttijden van de vrachtauto's, die tot nu toe in het bouwbedrijf vaak vijftig procent van de totale tijd in beslag namen, wordt aan zienlijk verkort. Men taxeert de bespa ring, die hierdoor op het transport van bakstenen verkregen wordt op veertig procent. Men heeft namelijk berekend, dat per duizend stenen het laden en lossen ongeveer vijf gulden goedkoper wordt. Per jaar komen er uit de Ne derlandse steenovens bijna anderhalf miljard metselbakstenen, zodat men al leen reeds bij het laden en lossen een besparing krijgt van miljoenen guldens. Maar ook aan mankracht geeft het nieu we systeem een aanzienlijke besparing te zien. Volgens de oude methode im mers hebben een chauffeur en twee helpers 7,25 minuut nodig om duizend 'stenen op een vrachtwagen te brengen en drie mannen hebben 11,5 minuut no dig om ze op het bouwwerk te lossen en op de steiger te brengen. Volgens de nieuwe methode kan een man duizend stenen laden in 3,85 minuut en vraagt het lossen en op de steiger brengen slechts 7 minuten. De totale investe ring, nodig voor het toepassen van het nieuwe systeem, bestaat uit de aan schaffing van een vorktruck, twee nieu we typen kruiwagens, een eenvoudige hijsvork en binddraad. Woensdag is voor het eerst een de monstratie gegeven van deze nieuwe w|jze van transport op een bouwwerk te Budel, waar Coppelmans' Bouwbe drijven, die door een ver doorgevoerde rationalisatie in de traditionele bouw aanzienlijke besparingen heeft weten te beréiken, bl|jk gaf ook voor de hier ont wikkelde, kostenbesparende transport methode grote belangstelling te bezit ten. Volgens een mededeling van de AVROS, de vereniging van rubberpro- dut .nten op Sumatra's oostkust, heb ben zich in dit gebied in augustus van dit jaar 170 stakingen op de onder nemingen voorgedaan. Hiervan waren er 106 niet wettig. Door deze stakingen gingen 1.121.418 arbeidsuren verloren, aldus de AVROS. (ANP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2