s Girokantoor te Arnhem in gebruik gesteld DE SALARISHERZIENING VOOR DE HOGERE RIJKS AMBTENAREN Mr. Struycken aanvaardt in principe binnenlandse zaken Een vrouw op een ministerspost Twaalf doden op de weg EM DE COLOGNES Verduistering van 20 mille Kinderboekenweek van 31 oktober tot 7 november Vaderlandse waaghals In de laatste 5 jaar nam het aantal rekeninghouders met 20 pet toe Verlenging van de salarisschalen Voorbehoud t.a.v. de organisatie van het departement Overweg niet tijdig gesloten Dr. Marga. Klompé- Kolendamp vergiftiging in woonwagen N. van der Mey en echtgenote NEDERLAND LANG NIET AAN DE SPITS DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 PAGINA b MASCOTA Geef Uw keel het beste! Dame licht gewond Raket bereikt hoogte van 320 km Uit dit Huis stammen ook de beide charmante zusters van voorname afkomst, Tosca- en Mascota Eau de Cologne. Beide hebben de echte 4711 Eau de Cologne als basis, waarmee de Vrouw over de gehele wereld zich zo gaarne verkwikt en verfrist. RECLAME Gedenkboek voor prof. dr. ir. A. H. Brouwer Dies Natalis Katholieke Universiteit Vrouw omgekomen, man bewusteloos EAU DE COLOGNE SBH KOINISCH WASSiH PM t AlPDE x4 COIOGM iS Eaude Cologne-* Parfumerie-'abrih "GLOCKENGASSE N°47II" COIOONI o. RHINI A>L<^ (Van onze correspondent) De directeur-generaal van de P.T.T. Ir. J. D. H. van der Toorn heeft woensdagmorgen het girokantoor te Arnhem in gebruik gesteld. Daarme de is de eerste decentralisatie van de postcheque- en girodienst officieel een feit geworden. In een daaraan vooraf gaande persconferentie heeft ir. van der Toorn enkele belangrijke medede lingen gedaan zowel over de postche que- en girodienst als over de tele foondienst. In 1955 bedroeg het aantal rekeninghouders van de girodienst 640.000. In 1940 was dit aantal 392.000. In 1950 was het reeds gestegen tot 633.000. In de laatste vijf jaar nam het aantal rekeninghouders dus met twin tig procent toe. Het aantal boekingen nam in ditzelfde tijdvak toe van 149 miljoen tot 230 miljoen. Deze toename weerspiegelt de intensiteit van het eco nomisch verkeer. Het saldo-tegoed van de rekeninghouders bedraagt momen teel niet minder dan 1,3 miljard gul den. De gemiddelde jaaromzet per rekeninghouder bedraagt 173.000 te gen 126.000 vijf jaar geleden. Het aantal personeelsleden, dat in 1950 ongeveer 2550 man bedroeg, is thans 3.500. De sterke groei van de dienst heeft een onmiddellijke reflectie op personeels gebied gehad. Decentralisatie was niet meer te vermijden. De ervaringen die men in Arnhem zal opdoen zullen mede bepalend zijn voor verdere decentrali satie. De eerste decentralisatie is soe pel verlopen. Intussen wordt er voort durend gewerkt aan de automatisering van de girodienst, die echter nog ge heel en al in het experimentele sta dium verkeert. Het zal nog jaren duren voor zij een feit zal zijn. Nederland staat met het aantal reke ninghouders per duizend inwoners nog lang niet aan de spits. Nederland telt 60 rekeninghouders op duizend inwo ners, België echter 78, Luxemburg 84 en Frankrijk zelfs 88. Er is hier te lande echter een enorme latente vraag naar een girorekening. Helaas heeft de dienst sedert 1955 een strenge stop moe ten instellen. Ditzelfde geldt trouwens voor de tele foon. In 1-50 stonden 30.000 aanvragen op de wachtlijst. Hoewel de telefoon dienst tussen 1953 en 1955 met 150 k 200.000 nieuwe aansluitingen een record boekte, steeg het aantal aanvragen op de wachtlijst tot tegen de 70.000. Men krijgt dus de paradoxale figuur dat het aantal namen op de wachtlijst stijgt naarmate de P.T.T. meer aansluitingen tot stand brengt. De toenemende wel stand speelt daarin een grote rol. Men sen die een telefoonaansluiting willen Wensen vaak tevens rekeninghouder Van de girodienst te worden. Na de persconferentie stelde ir. van der Toorn 't Arnhemse kantoor officieel in gebruik. De genodigden, onder wie 'Ie commissaris der Koningin in Gel derland en het college van B. en W., Raakten daarop een rondgang door de Si'ie,bijzonder fleurjge paviljoens aan de ?im ??e' Het Is do bedoeling dat de êi.-jff U?1" eei3,. iaar of drie gehuisvest blpft. Tegen die ttjd zal het permanen te gebouw dan wel gereed zijn. Het zal verrijzen tussen het nieuwe provincie huis en de Rijnbrug. Het personeel in Arnhem bedraagt 350 man. Daarvan is 35 procent uit Arn hem afkomstig, 17 procent uit Den Haag, de rest uit de omgeving van Arnhem. Het Arnhemse kantoor omvat de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en een groot gedeel te van Gelderland met in totaal 175.000 rekeninghouders. Advertentie 1EGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOU" STEM EN KEEL Gebruik regelmatig Wybert, het beproefde middel ter bescherming van de gevoelige slijmvliezen in mond en keel. Opening Girokantoor te Arnhem, op 10 oktober j.l. V. I. n. r. de heer v. Teyen, directeur girodienst; commissaris van de Koningin in Gelderland, dr. Quarles van Ufford; burgemeester Matser van Arnhem; geheel rechts de directeur- generaal van de P.T.T., de he/er v. d. Toorn. Na kennisneming van de standpun ten van de personeelsvertegenwoor digingen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken met betrekking tot een door de regering voorgenomen her ziening van de salariëring van enkele groepen var hogere rijksambtenaren met ingang van 1 september heeft de regering besloten geen wijziging te brengen in de door haar aan deze commissie voorgelegde voorstellen. In grote lijnen houdt deze herziening e verlenging in van de salarisscha len, waaraan den maximum-salaris is verbonden, geldende voor de Ingenieur le klasse, wetenschappelijk ambtenaar le klasse en referendaris, met 3 jaar lijkse periodieken van 29 per maand en een verhoging van de salarisscha len, geldende voor de hoofdingenieur, ad ministrateur en hoger met 3 tot 5 pe riodieken, terwijl de minima in mindere mate werden verhoogd. Tevens zal voor bepaalde groepen in de wetenschappelijke en wetenschap- peltjk-technische sector een verbetering tot stand worden gebracht door over brenging van de daarop betrekking heb bende rangen in een hogere schaal, zo als b.v. de rangen van hoofdingenieur a, wetenschappelijk hoofdambtenaar a en van hoofdingenieur voor bijzondere diensten. In het bezoldigingssysteem zijn voorts enige, vereenvoudiging beogende, tech- nhche wijzigingen ontworpen, waar dit „Ik heb mijn bezoek aan het ka binet van dr. Drees, tegenover hem mijn principiële bereidheid uitgesproken, de leiding op mij te nemen van het mi nisterie van binnenlandse zaken, P.B.O. en bezitsvorming. Een voorbehoud heb Ik bij deze aanvaarding nog moeten ma ken ten aanzien van de organisatie van bet departement". Dit deelde de huidige goeverneur van de Ned. Antillen, mr. A. A. M. Struy cken, woensdagmiddag na zijn bezoek Dan minister Drees, mede aan het ANP. Het voorbehoud, waarop mr. Struy cken doelde, betreft in hoofdzaak de Personeelsformatie van het thans met de P.B.O. en de bezitsvorming uit te breiden departement van binnenlandse 2aken. Zoals onlangs bekend werd, heeft Prof. Romme voor het geval hij bij de koningin zou worden voorgedragen als Piinister van binnenlandse zaken als conditie gesteld, dat hem voor een juis te uitvoering van zijn taak ook de no dige outillage ter beschikking zou wor den gesteld. De P.B.O. had tot nu toe onder minister De Bruijn geen afzon derlijke staf. Westindische zaken Het ANP verneemt voorts, dat bij de 'h het voornemen liggende opheffing van bet departement van overzeese rijksde- !en, het niet in de bedoeling ligt, dat bet directoraat West-Indië, van dat de- Pertement zal komen te ressorteren on- ?er binnenlandse zaken. Aangenomen Jpb worden, aldus werd medegedeeld, "at mr. Struycken, hoewel hij in het bieuwe kabinet op het stuk van de over- ®ese rijksdelen terzake meest deskun- ejS is, hij anderzijds ten aanzien van Paalde kwesties een te geprononceerd tandpunt heeft. Daarom ook zou mr. struycken het onjuist achten in het •euwe kabinet ook de leiding van het •rectoraat West-Indië te aanvaarden. Het Curagaose Statenlid Debrot (KVP) beeft mr. Struycken een waardig opvol- «fr van dr. Beel genoemd en zijn entuele benoeming tot minister een ^kenning van zijn prestaties onder moeilijke omstandigheden in de over gangsperiode van afhankelijkheid naar «Lfstandigheid in eigen aangelegenhe- De heer Struycken heeft door het vasthouden aan de beginselen van recht •b rechtvaardigheid als gouverneur Anti™ V6-- De HVP op de Ned. en zou het ressorteren van het Westindisch directoraat onder binnen landse zaken met een ervaren minister aan het hoofd zeer toejuichen. Het blad „Beurs en Nieuwsberichten" schrijft, dat de juridische kennis van mr. Struycken en zijn grote ervaring de an- tillen vooruit hebben geholpen. In mr. Struycken verliezen wij een soms wat autoritaire, maar altijd tot praten be reide, integere figuur, die misschipn niet altijd openlijk, doch in vele kringen waardering heeft ondervonden". wenselijk en mogelijk bleek. Daarbij komt o.m. de rang van administrateur a te vervallen. Voor de. functionarissen, die thans deze rang hebben, wordt een overgangsregeling getroffen. De inpassing var het personeel in de nieuwe salarisschalen zal geschieden onder directe toekenning van 2 a 3 periodieke v .rhogingen, zulks mede af- h nkeiijk van de mate, waarin ook de minima der schalen zijn verhoogd. Van de herziening zijn uitgezonderd de ambtenaren of groepen van ambte naren, waarvan de bezoldiging in het verleden reeds is verhoogd, vooruitlo- P' de op deze herziening. Zo is b.v. ten aanzien van de leraren bij het V.H.M.O. en N.O. reed- in 1953 een dergelijke salaBiscorrectie geschied. Mevrouw J. C. Plasmeijer uit Voor hout Is woensdag op de bewaakte over weg in haar woonplaats, waarvan de bomen niet tijdig waren gesloten, aan gereden door de trein die om 11.14 uit Rotterdam was vertrokken. Het ongeval liep bijzonder goed af. Mevrouw P. kon namelijk nog juist voor de trein langs fietsen, zodat de zijkant van de trein het achterwiel van haar fiets greep. Zij werd licht gewond en kon ter plaatse verbonden worden. De bel in het overwegwachtershuis, die het naderen van een trein pleegt aan te kondigen, functioneerde niet. Wel werkten de lichtsignalen, maar op het ogenblik dat de trein aan kwam stond de overwegwachter de overweg te vegen. Een Amerikaanse raket heeft een snelheid van ruim 10.560 kilometer per uur bereikt, aldus heeft een woord voerder van de nationale adviescom missie voor luchtvaart woensdag op het militaire vliegveld Langley in de staat Virginia meegedeeld. De samengestelde raket, die achtereenvolgens door vier raketmotoren werd voortgestuwd, be reikte een hoogte van 320 kilometer. Voordat het projectiel in de Atlantische Oceaan stortte, zond het waarnemingen uit. (A.F.P.-Reuter) Wij krijgen dus een vrouwelijke mi nister, dr. Marga Klompé, die haastig is komen terugvliegen uit Rome, waar zij enige dagen vertoefde, want nu is het dan zover. Van Europa uit ge zien is het niets bijzonders, dat een vrouw de post van minister wordt toevertrouwd, alle landen om ons heen hebben vrouwen, die minister zijn. Voor Nederland is het iets nieuws. Het is hier nog niet helemaal gewoon, dat de vrouw tot in de hoogste ambten gelijke kansen heeft als de man. Maar we zijn aardig op weg. Drie jaar ge leden kregen wjj de eerste vrouwelijke staatssecretaris, dr. A. de Waal, merk waardig genoeg ook een katholieke vrouw. Merkwaardig daarom, omdat de katholieke vrouwen, toen zjj zowat een halve eeuw geleden schuchter be gonnen te laten blijken, dat zij er óók waren, zich alleen heel voorzichtig op het sociale vlak roerden. Van politiek hielden „e zich volstrekt afzijdig. (Als of het sociale en het politieke niet he lemaal in elkaar grijpen.) Nu echter heeft het Katholieke Vrouwendispuut, dat dr. Klompé dadelijk na de oorlog heeft helpen oprichten, wel bewezen, dat de leidende vrouwen in de KVP zeer vooruitstrevend zijn. WO vinden het een aantrekkelijke ge dachte, dat voortaan in ons kabinet ook een vrouw aanwezig is. In ieder streng en zakelijk milieu doorbreekt de vrouw alleen al omdat ze vrouw is, de strakke sfeer, ze vertegenwoor digt het „menselijke" element, als men wil begrijpen, wat wij daarmee bedoe len. Het heeft met de kunde noch van de man in het algemeen, noch van de vrouw in kwestie iets te maken, het is nu eenmaal zo geschapen. Maatschappelijk werk is het departe ment bij uitstek om in de handen van een vrouw te leggen, in andere landen zi' t men dat herhaaldelijk. Het is re geringswerk, dat met typisch mense lijke dingen te maken heeft. Of het voor de nieuwe excellentie makkelijk is om de eerste vrouw te zijn in die hoge functie is een tweede. Als men voor het eerst een geheel nieuw bestaan binnen stapt zijn er al tijd vraagtekens. De allereerste is reeds de doodgewone vrouwelijke vraag: wat trek ik aan bij de beëdiging? Voor de mannelijke minister is er een voorge schreven ambtskostuum. Maar voor de vrouw, wat draagt een vrouwelijke hoogwaardigheidsbekleder als ze niet, zoaló de vrouwelijke rechter of de vrouwelijke predikant, zich kan hullen in dt klassieke toga? Dr. Marga Klompé is te rade gegaan bij mevrouw Agema-Veldhuyzen, ontwerpster en di rectrice van een Amsterdams mode huis, die een donkere robe voor haar hjeft ontworpen die de waardigheid heeft, welke bij de plechtige situatie past en tegelijkertijd van een sobt.e elegance is. De rok van de glanzend zwarte, hoog gesloten japon is half lang, er is een ceintuur op van lila in dezelfde kleur als het bijou, een groot medaillon van gebrand emaille. Een stola geeft de finishing touch. Woensdagavond omstreeks kwart over tien zijn op de grens van de ge meente Utrecht en Westbroek drie jon gelui aangereden door een auto, die kwam uit de richting Maarsen. Op de Gageldijk stonden op het ogen blik van het ongeval het 16-jarige meisje L. P. uit Westbroek, de 17-jarige jon gen H. P. uit Utrecht en de 16-jarige jongen L. A. A. G., eveneens uit Utrecht, te praten. De auto, bestuurd door G. V. C. uit De Bilt, reed op het groepje in. Hierbij werd het zestienjarige meisje dodelijk gewond. De 17-jarige H. P. werd in zorgwekkende toestand, o.m. met een schedeibasisfractuur, naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis té Utrecht overgebracht, waar hij vanoch tend is overleden. De zestienjarige liep lichte verwondingen op. De bestuurder van de auto is door de politie van Utrecht in verband met het onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. Op het ogenblik van het ongeval hing er een dichte mist, terwijl de plaats waar de drie jongelui stonden, slecht verlicht was. In Amsterdam is op de kruising Haarlemmermeerstraat - Albert Neu- huysstraat een 47-jarige wielrijdster, die weifelde bij het linksaf slaan, door een personenauto aangereden. In het Wil- helmina-gasthuis is de vrouw aan de zware verwondingen overleden. Een 68-jarige wielrijder, die op de Amstelveenseweg bij de Zuidelijke Wan delweg onvoorzichtig de rijweg overstak is door een autobus aangereden, en aan zijn kwetsuren bezweken. In de Acaciastraat te Zaandam gebeur de gistermiddag een triest ongeluk. De chauffeur van een kolenauto, die bij het lossen der kolen reeds grote be' langstelling van kinderzijde had, waar schuwde bij het wegrijden de kinderen niet aan de auto te gaan hangen. Het groepje kinderen gaf hieraan geen gehoor en drong op. Toen de auto achteruit ging rijden werd de 4-jarige Rudi Mul der waarschijnlijk onder de voet gelo pen, het knaapje kwam althans met zijn hoofdje onder de linkerachterwiel van de auto. Met een zware schedel basisfractuur werd de jongen vervoerd naar het St. Janziekenhuis te Zaandam, doch hij bleek reeds onderweg overleden te zijn. De 80-jarige voetganger T. Lucassen uit Nijmegen is toen hij de Gouverneur^ laan te 's-Gravenhage overstak, aan gereden door een auto. Hij is aan zijn verwondingen bezweken. Op het kruispunt Herestraat - Zuider- diep te Groningen is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 72-jarige W. Drent uit Groningen het leven heeft gekost. De man stak vlak voor een vrachtauto de rijweg over. Hij werd tegen de rij weg geslingerd en is later overleden. Het vijfjarige zoontje van de familie J. Prins te Musselkanaal is toen het onverhoeds achter een groentewagen de weg overstak gegrepen door een vracht auto. Het kind was op slag dood. Op de rijksweg te Geleen is de mo torrijder J. F. A. uit Sittard in volle vaart in botsing gekomen met een vrachtauto bestuurd door A. K. uit die plaats. De motorrijder werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse is overleden. Gisteravond omstreeks tien uur is de 68-jarige caféhouder K. Seyerling vlak voor zijn woning aan de Herenweg te Noordwijkerhout door een auto aange reden en vrijwel op slag gedood. De heer Seyerling keerde net terug van een wandeling met zijn hond, die hij in de duinen had uitgelaten. De caféhouder heeft vermoedelijk de auto niet gezien. De bestuurder heeft nog geprobeerd om uit te wijken, maar hij kon niet voor komen dat de heer S. tegen het rechter portier van de auto liep. Omstreeks twaalf uur in de afgelopen nacht zijn de hofmeesters eerste klasse van de Koninklijke Marine, J. H. Mout- haan uit Wageningen en J. Woudstra uit Winschoten nabij de vliegbasis Gilze- Rijen, waar beiden te werk waren ge steld, vermoedelijk tengevolge van de dichte mist met hun motor tegen een boom gereden en gedood. De hofmeester Woudstra was gehuwd, de hofmeester Mouthaan ongehuwd. Advertentie «Toen ik gistermorgen op stond voelde ik dat er iets in de lucht hing. Iets len- telijks. Bij nader inzien bleek het het nieuwe kabi net te wezen. Bent U er ook zo blij mee? Ik wel. Bijna net zo blij als ik met het oude al was. Bovendien ben ik ook nog blij om een persoonlijke reden. Ik heb namelijk gelijk gekregen. Op 1 augustus schreef ik in deze rubriek: „Laten zo!" En mijn argument was: „Anders wordt het toch weer Drees." En U ziet het: men heeft het niet zo gelaten en het is inderdaad weer Drees geworden. Alhoewel Drees eigenlijk nooit weg is geweest. Drees gaat trou wens ook nooit weg. Hoe kunt U dat nou van Drees denken. Drees is het meestonveranderlijke element in de Nederlandse staatkunde van deze eeuw. Kabinetten veranderen (eejj beetje), maar Drees blijft. Drees is. Die Drees. Nu beweren sommigen, dat alles bij het oude is gebleven. Dat is toch niet helemaal waar. We hebben er wel vier maanden over geploeterd, maar we hebben dan ook even vier nieuwe mi nisters gekregen. Onder wie één vrou welijke. En vooral dat laatste lijkt mij toch wel vergaande consequenties te hebben. Er hoeft bijvoorbeeld maar eens een keèr thee gezet te moeten worden in de ministerraad. Nee, d'r is toch wel het een en ander gebeurd in die vier maanden. Ze zijn niet weggegooid. Dat met die bezits vorming hebben wij Ook even in orde gemaakt. Daar hebben we een for mule voor gevonden. En die ligt dan weer voor vier jaar vast. Na de vol gende verkiezingen kunnen we dan altijd zien of er nog een woordje te verschikken valt. Alles bij elkaar genomen kunnen we toch tevreden zijn. We hebben weer een hecht regerings-team, even hecht als het altijd geweest is. Ieder heeft zijn zetel en de principes liggen weer overal in de goede hoek. Op naar de volgende crisis. Edel en beschaafd van geur f 1.15 - f 26.- Altijd lente-fris f 1.60-f 22.75 Pittig en opwekkend1 f 2.40-f 14.25 A56/IOai De politie te Baarn heeft de boekhou der van een der plaatselijke bedrijven gearresteerd wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 20.000,—. De man heeft over een periode van ongeveer anderhalf jaar steeds gefin geerde uitgaven geboekt. Het geld stak hij in eigen zak. Voor de politie legde hij een volledige bekentenis af. Hij zal voor de officier van justitie worden ge leid en is inmiddels in verzekerde bewa ring gesteld. Het Kinderboekenweek-affiche werd ontworpen door Wim Bijmoer; het zal in de boekhandel, en bovendien in tal loze clubhuizen en jeugdlokalen wor den aangebracht. Reclamekunde en Reclameleer, door W. H. van Baarle. Uitg. Stenfert-Kroese. Leiden. Tien jaar geleden verscheen van de zelfde schrijver, in samenwerking met F. E. Hollander het boek „Reclame kunde". Hoezeer de stof sinds de oor log is uitgebreid, blijkt wel uit het lij vige handboek, dat thans nodig was om een enigSizins volledig overzicht te ge ven van wat met de reclame samen hangt. Het woord „Reclameleer", dat aan de titel is toegevoegd, duidt tevens aan, dat dit handboek niet alleen een vindplaats is van practische weetjes, maar dat vraagstukken als de functie der reclame, het economisch voor en tegen, de maatschappelijke verantwoor delijkheid der reclame eveneens behan deling vinden. De lezer vindt litteratuur aangeduid in uitvoerige voetnoten en in een litteratuurlijst aan het eind. Een waardevol boek in de boekenkast van ieder, die met reclame te maken heeft, een goede inleiding in het vak van jon ge reclame-specialisten en een zeer bruikbaar naslagwerk voor de ingewij den. v. d. K. De tweede Nederlandse Kinderboeken week, georganiseerd door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek zal worden gehouden van 31 oktober tot en met 7 november. Alles zal wederom in het werk wor den gesteld om een week lang volwas senen en kinderen te interesseren voor het goede kinderboek, hetgeen, speciaal met de kort daarop volgende St. Nico- laastijd, van groot belang is. De openingsmiddag vindt op woens dag 31 oktober plaats. Mevrouw d'Ailly zal de Kinderboekenweek openen, waar na „Het Kinderboek 1955" aangewezen door een jury bestaande uit mej. M. Bruijn, mevrouw Rie van Rossum, pater H. Helmer CssR en de heren D. L. Daal der en H. G. Hoekstra, zal worden be kendgemaakt. Het Nieuw Jeugd To neel onder leiding van Erik Vos voert vervolgens op „Van de vos Reinaart", voor kindertoneel bewerkt door Manuel van Loggem, en speciaal voor de Kin derboekenweek ten tonele gebracht. De middag is uitsluitend toegankelijk voor genodigden. Een Kinderboekengids getiteld „Je eigen boek" wordt in een oplaag van ruim 700.000 ex. door de boekhandel ver. spreid. De krant bevat verhalen, me. dedelingen en boekaankondigingen. Er is ook een Kinderboekenweekge schenk, dat bij aankoop van 1,50 aan kinderboeken tijdens de Kinderboeken week wordt uitgereikt: een vrolijke prent, getekend door Bert Bouman. Aan de Kinderboekenweekprijsvraag kunnen alle kinderen die het lager on derwijs bezoeken meedoen. De prijs vraag is in twee afdelingen gesplitst: een voor het tweede en derde leerjaar, en voor de hogere klassen. Als prijzen zijn er: een boekenkastje en vele boe- kenbonnen. Bovendien worden onder scholen, waarvan leerlingen meedoen 30 boekenbonnen van 25 verloot. Onder auspiciën van het Katholiek Lectuurcentrum verschijnt de catalogus van Kinderboeken „Boeken veroveren de jeugd", genaamd Rafaëlcatalogus Ook verschijnt een nieuwe editie van de kin derboekencatalogus „De Kleine Vuur toren". Op 12 oktober om 16.00 uur wordt in de aula van de gemeentelijke universi teit te Amsterdam een gedenkboek uit gereikt aan prof. dr. ir. A. H. Brouwer, die 70 jaar is. Prof Brouwer is sedert jaren vertegenwoordiger van de Neder landse regering op internationale con gressen voor geologie, mijnbouw en me tallurgie. Door geologen en mijninge nieurs wordt hij op 12 oktober gehuldigd. Op 17 oktober zal de drieëndertigste dies natalis van de r.-k. Universiteit te Nijmegen worden gevierd. Des na middags zal de rector magnificus mr. D. van Eek in de aula van de universiteit de dies-rede uitspreken. Een 25-jarige vrouw was in haar woon wagen te Bergen op Zoom omgekomen door kolendampvergiftiging. Toen men woensdagochtend geen leven gewaar werd in de woonwagen en men bij na der onderzoek uit de aanwezigheid van de rijwielen van beide echtelieden meende te moeten concluderen dat ze thuis waren, werd de politie van het vreemde geval in kennis gesteld. Deze forceerde de toegang tot de wagen en trof de 29-jarige F. R. en zijn 25-jarige vrouw bewusteloos op bed. Bij nader onderzoek bleek dat mevrouw R. reeds was overleden. Bij R. wist men de le vensgeesten nog op te wekken, doch woensdagavond was hij nog bewuste loos. Vermoed wordt dat gas of kolen dampvergiftiging de oorzaak is. Het tweejarig dochtertje van het echtpaar lag toevallig twee dagen in het zieken huis. Op 73-jarige leeftijd is in haar woning te West-Berlljn overleden de Duitse ac trice Lucie Hoeflicht. Gedurende dertig jaar tot 1933 was de actrice een ster van het beroemde „Deutsches Theater" van Max Reinhardt in Berlijn. Zijn Amerikaanse vrienden noemden hem zestig jaar ge leden „Dutch daring devil". Nu zit de waaghals van wel eer rustig voor het raam van zijn huis je in Katwijk Bin nen. Zijn gezond heidstoestand is niet meer dat, maar hij behoeft zich geluk kig over zijn le vensonderhoud geen zorgen te maken. Daarvoor zorgt de Amerikaanse rege ring. De bijna tach tigjarige zegt: „Ik ben grote dank ver schuldigd aan de Verenigde Staten en als klein blijk van mijn dankbaarheid wilde ik het Ame rikaanse volk een oude statenbijbel cadeau doen. Om dit alles goed te kunnen begrijpen moeten we een hal ve eeuw terug gaan, toen de bijna twin tigjarige Nicolaas van der Mey naar Amerika vertrok. Hij arriveerde in Galvestone (Texas), werkte een tijdje in het stadje Neder land en wandelde daarna ongeveer 600 kilometer naar het plaatsje Little Rock, waar hij tuinman werd. Hij wist niet, dat hij de basis legde voor een onbezorgd pensioen in Nederland, toen hij zich bij een groepje soldaten aansloot, dat naar oorlogsvrijwilligers liep te zoeken om een regiment voltallig te maken. Er bestond n.l. zo iets als een Spaans-Amerikaanse oorlog. Nicolaas tekende voor twee jaar, maar- wij begrijpen niet goed, waaraan hij de naam „waag hals" ontleende, want zijn diensttijd was een gouden tijd. Goed van eten en drinken en vechten was er niet bij. Toen zijn diensttijd om was, kreeg hij van zijn commandant een document, waarop te lezen stond, dat aan „soldier Nicolaus van der Mey", eervol ontslag uit het Amerikaanse leger was verleend. De commandant moet de jonge Nicolaas op het hart gebonden hebben, dat hij dit papier zorgvuldig moest bewaren en dat heeft hij gedaan. In Nederland heeft nij het papier jarenlang tegen de opruim- en schoonmaakwoede van zijn vrouw kunnen bewaken. Dank de hemel, want na de jongste oorlog las de heer Van der Mey, dat de Amerikaanse regering een pensioen-wet had uitgevaardigd voor de oud-strijders van de Spaans-Amerikaanse oorlog. Van der Mey was inmiddels in Nederland in zorglijke financiële omstandigheden geraakt. Op het Amerikaanse con sulaat werd hij mét zijn papier met open arrAen ontvangen. De consul heeft het document aan alle kanten bekeken en de Katwijker tenslotte met de hand op de bijbel laten zweren, dat het papier autentiek was. Sindsdien komt aan de Molentuinweg in Katwijk met de regelmaat van de pont over het IJ een cheque binnen, die toonder recht geeft op een bedrag van 101.59. Dit is in Nederlands geld omgerekend f 387 iedere maand. Dankbaar voor deze onbezorgde oude dag heeft de oude heer Van der Mey onlangs besloten om de mooie statenbijbel, in 1632 in Leiden gedrukt, die in zijn bezit is, als geschenk aan het Amerikaanse volk te overhandigen. Een verslaggever, die van dit besluit hoorde, stelde zich in verbinding met de K.L.M. en deze stelde een plaats in het vliegtuig naar New York ter beschikking. Het hart van de oude heer Van der Mey laat echter een vermoeiende transatlantische tocht niet meer toe. Deze week is zelfs waarschijnlijk door alle drukte zijn gezondheidstoestand aanmerkelijk verslechterd. Maar zijn dochter Willemijntje heeft op Schiphol de bijbel aan een K.L.M.- gezagvoerder overhandigd en om half negen woensdagmórgen werd het „boek der boeken" te New York aan de nationale voorzitter van het Bijbel weekcomité, mr. Meivin H. Baker, ter hand gesteld. De Katwijker zit inmiddels monkelend voor het raam van zijn huisje. De drukte rond zijn besluit bevalt hem maar matig, maar hij is blij, dat hij nu iets aan de goede „Ome Sam" heeft kunnen terugdoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5