France-Soir beweert stellig: TITO kwaad brief over aan geheime So v j et sat elliet en Terugkeer van Gomoelko De Duitse kwestie opnieuw ter tafel gebracht Westelijke nota s naar Moskou Ernstig incident bij Israëlisch- Jordaanse grens Ma Braun overleden Onderzoek naar haring- voorraad in de Noordzee SNELPON VELPON de T.V. BOTWINNIK EN SMYSLOV LEVEREN BOEIEND DUEL Weer U tegen het weer! Uw weerstand! Verhoog Nieuwe Tweede- Kamerleden 15.000 meer voor de kerkelijke pensioenen Verplichte snipperdagen in bouwbedrijf ZWEMTRAINSTER MET EEN INTERNATIONALE EAAM n De verdwenen miniatuur Geen polemieken met de pers voor Elinkwijk zoekt talent in Suriname Geertje Wielema wil herkansing ir snëlSffl DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 PAGINA 7 Geheime instructie Russisch eerherstel voor Hitiers Jeorgisch bataljon? „Roemrijke gevechten op het eiland Texel" Nieuw missiegebied voor paters SS.CG. Fort in Jordanië opgeblazen m. Belgische fabriek voor vensterglas te Tiel Belangrijke deviezen- besparing 50 nieuwe Kamerleden, 4 nieuwe boden snél.. GRONINGEN speelt gelijk met Friezen Aljechin-schaaktoemooi Andere spil in het Belgische elftal De recente ontmoetingen tussen pre sident Tito van Joegoslavië en Khroesjt- sjev, de Russische communistische partijsecretaris, zijn, volgens Oosteuro- pese diplomatieke kringen, het gevolg van een geheime brief van de Russi sche communistische landen in Oost- Europa behalve aan Joegoslavië, werd gezonden. Volgens deze kringen hebben Polen en Joegoslavië het initiatief ge nomen teneinde een „new deal" voor de communistische landen te verkrij gen. En zowel communistische als Wes telijke diplomaten zijn het erover eens, dat president Tito de meest populaire en machtigste man in Oost-Europa is geworden. In de geheime brief ver klaarde de Russische communistische partij, aldus het Franse blad „France- Soir", dat zij „de leidinggevende par- tij blijft onder de communistische par tijen ter wereld." Tito, die geen afschrift van de brief kreeg, werd echter door de Polen van de inhoud ervan in kennis gesteld en raakte zeer ontstemd, aldus de zegslie den Het was om de Joegoslavische pre sident te verzoenen dat de Russische partijsecretaris, Nikita Khroesjtsjev verleden maand naar Belgrado vloog. Volgens de zegslieden was Tito door zijn houding tegenover het Kremlin de meest populaire leider in Oost-Europa geworden en hij bleek er ook de mach tigste man te zijn. Er is tegenwoordig ook een nauwere verbondenheid tussen Polen en Joego slavië ontstaan dan tussen welke twee andere communistische landen dan ook. In feite heeft Polen zijn eigen Tito: V^adyslav Gomoelka, de enige man die het in 1948 voor Tito opnam toen deze uit de Kominform werd gezet. Maar nu in Polen het liberalisatie-proces in volle gang is, schijnt de terugkeer van Gomoelka zeker te zijn, aldus de zegs lieden, die in dit verband wijzen op het aftreden van vice-premier Hilary Mine dinsdag j.l. Men meent dat er weinig twijfel aan is, dat Tito Gomoel ka zal steunen tegen elke Russische poging in om het democratiseringspro ces in Polen te vertragen. In sommige kringen in Parijs twijfelt men er met aan, dat Gomoelka maandag in het Politburo terug zal keren op de bijeen komst van het centrale comité van de Poolse verenigde arbeiderspartij. Intussen meldt de persdienst der soc ialistische partij in West-Duits- land. dat de Oostduitse commumsti- Het Georgische blad „Zaria Wostoka" heeft in het nummer van 6 oktober, dat gisteren te Moskou is ontvangen, de leden van Hitiers „Georgisch Batal jon*', <iat tegen het einde van de oorlog pp het eiland Texel tegen de Duitsers In opstand is gekomen, vurige Sovjet- patriotten" genoemd. Het bataljon werd in 1943 gevormd uit Sovjetkrijgsgevangenen van Georgi sche afkomst. Het maakte deel uit van de Duitse bezettingstroepen in Frank rijk en Nederland. Door vorming van „nationale forma ties" hoopten de Duitsers de broeder schap van de volkeren van de Sovjet- Unie te ondermijnen. Maar de vijand vergiste zich. Van de eerste dagen van zijn bestaan af, ging het bataljon de weg van het verzet op, aldus het blad. De schrijver van het artikel, Swerdlin, erkende, dat „het bataljon een weg vol verwikkelingen en tegenstrijdigheden had gevolgd voordat het onsterfelijke roem verwierf in de gevechten tegen de Duitsers op het eiland Texel". Frankrijk Het verbond van Franse oorlogsveteranen heeft er in een reso lutie bjj de Franse regering op aange drongen, te protesteren tegen het West- duitse besluit, voormalige S.S.-officieren tot de rang van luit.-kolonel in het nieuwe leger op te nemen. (U.P.) sche partij in een geheime instructie haar functionarissen heeft gewaar schuwd, dat Joegoslavië niet de ware en werkelijke communistische leer aan hangt. Deze instructie zou op aanwij zing van de Sovjet-Unie zijn rondge stuurd. In de Oosteuropese landen zijn er mo menteel vele uitwisselingen van dele gaties. Zo is een delegatie van het Joe goslavische parlement gisteren per vliegtuig uit Belgrado naar Polen ver trokken. De vorige maand bezocht een aantal Poolse parlementsleden Joegosla vië. Een delegatie van tien vertegen woordigers van de Russische jeugdor ganisatie Komsomol is gisteren uit Moskou naar Belgrado vertrokken. Te zelfdertijd is uit Belgrado een Joego slavische legerdelegatie naar de Sov jet-Unie gegaan. (UP, Reuter) De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer heeft in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. M. L. Th. Cals de heer M. M. A. A. Janssen, te Zeist be noemd tot lid van de Tweede Kamer; in de vacature, ontstaan door het be danken van de heer F. J. F. M. van Thiel, de heer P. A. Blaisse, te 's- Gravenhage; in de vacature van de heer C. Staf, de heer J. de Ruiter, te Heerenveen: in de vacature van de heer W. Drees, de heer H. J. van den Born, te Amsterdam* in de vacature van de heer S. L. Mansholt de heer H. M. Franssen, te Assen; in de va cature van de heer J. Zijlstra de heer P. Gerbrandy, te 's-Gravenhage; in de vacature van de heer J. Algera de heer C. van der Zaal, te Harlingen; in de vacature van de heer A. A. van Rhijn de heer J. Reehorst, te Rotterdam; in de vacature van de heer J. G. Suurhoff de heer J. C. Deering, te Rotterdam en in de vacature van de heer J. M. A. H. Luns de heer W. J. Schuijt, te Amster dam. De Nederlandse Provincie van de pa ters der Heilige Harten heeft een nieuw missiegebied aangenomen in Mozam bique, Portugees Oost-Afrika. De paters zullen gaan werken in het bisdom Beira, dat volgens het Annua- rio Pontificio van 1956 2.207.190 inwo ners telt. Er zijn 104 priesters voor 75.970 katholieken. Het gebied, dat aan de paters der Heilige Harten is toe gewezen, is ongeveer zo groot als Ne derland met plm. 50.000 inwoners. De eerste plaats, waar men zich gaat ves tigen, is Inhaminga, waar al een kerk gebouwd is, die tot nu toe bediend werd door paters Franciscanen, die er een maal per maand kwamen. Als eerste missionarissen werden be noemd P. Eustachius Verhoeven uit Gemert, P. Arnoldus Driessen uit Al melo en P. Joannes Lujjten uit Beek Lb. De twee eerste paters hopen zeer bin nenkort te vertrekken. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben Rusland gisteren in te Moskou overhandigde nota's ver klaard, dat de verdeling van Duitsland „tot een eind moet worden gebracht." Zij deden een beroep op het Kremlin orr. de weg voor het herstel van de Duitse eenheid vrij te maken „door middel van vrije verkiezingen." De Westelijke grote drie zonden tegelijker tijd nota's aan d Westduitse regering, waarin zij beloven, dat zij „met al de hun ter beschikking staande middelen" voor de hereniging zullen werken. De in Moskou overhandigde nota's zijn identiek. Zij zeggen, dat de Weste lijke regeringen „groot belang hechten aan de hereniging van Duitsland", die een hoofddoel is van hun politiek. „Zij zijn ervan overtuigd, dat een einde moet worden gemaakt aan de voortdu rende verdeling van Duitsland in het be lang niet alleen van de Duitsers zelf, maar ook in dat van alle landen, die de vrede in Europa gehandhaafd wil le: zien." Herinnerend aan de verantwoordelijk heid van de Westelijke Grote Drie en vai Rusland voor het tot stand brengen van de hereniging van Duitsland zeg gen de nota's, dat de pogingen van het Westen „geen positief antwoord van Rusland hebben gevonden." Zij doen een beroep op het Kremlin om „zijn opvattingen mee te delen, hoe gevolg zou kunnen worden gegeven aan de overeenkomst, door de vier regerings hoofden in Genève gesloten voor het herstellen van de Duitse eenheid door middel van vrije verkiezingen." Het ge zamenlijk optreden van het Westen is voor een deel ook gevolg van een me- Vanmorgen om half vijf is een einde gekomen aan een hevig artillerieduel langs de Jordaans-Israëlische grens, waar Israël gisteravond laat in het ge bied van Kalkllja een vergeldingsaan- val op Jordaanse stellingen had ingezet. Aan een beroep van generaal Burns, de voorzitter van de wapenstilstands commissie van de V.Nom het vuren om een uur vannacht te staken, had Israël tevoren geen gevolg gegeven. Is raëlische autoriteiten hebben meege deeld dat er negen Israëliërs zijn ge sneuveld en twaalf gewond. Zij voeg den hieraan toe, dat de verliezen van de Jordaniërs zeer zwaar zijlv, Volgens een eerste raming van de bestandscommissie van de V.N. heeft de Israëlische aanval een veertigtal Jor daniërs het leven gekost. De Israëliërs hadden hun aanval geconcentreerd op Kalkilja en ten noorden van deze stad een fort op geblazen. Kalkilja vormt de punt van een driehoek van Jordaanse gebied, die in de Israëlische kuststrook ten oosten van Tel Aviv uitsteekt. De actie van de Israëliërs was een represaille voor twee overvallen van Jordaanse zijde op dinsdag en donder dag j.l„ waarbij resp. twee en vijf Israëliërs werden gedood. Eerstgenoem de overval vond plaats bij Even Je- hoeda, tien km. van het toneel van de huidige strijd, en de andere overval, die van een hinderlaag uit werd ge daan, geschiedde bij Sodom. (Van onze Haagse redacteur) Door toeneming van het aantal aan vragen om toekenning van pensioen moet blijkens een bij de Tweede Ka mer ingediend voorstel tot wijziging van de begroting van financiën over 1955 de post kerkelijke pensioenen betreffen de de r.-k. eredienst met 15.000 worden verhoogd. De jongste Israëlische actie werd ge leid door mobiele colonnes. Kort voor middernacht verminderde het vuren, doch later laaide de strijd weer op, waarbij ook een hevig artillerieduel werd gevoerd. Van gezaghebbende Israëlische zijde is meegedeeld, dat Israël geen gehoor had gegeven aan de oproep het vuren te staken als gevolg van het „onbevre digende" antwoord van de V.N op Israëlische verzoeken om een einde te maken aan de aanvallen van Jordaanse zijde. morandum, dat de regering van Bonn begin september aan Rusland zond over de kwestie van de hereniging. (U.P.) De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft de maandagen 24 en 31 december die dus liggen respectievelijk tussen een zondag en Eerste Kerkstdag en Nieuw jaarsdag, aangewezen als verplichte snipperdagen voor de werknemers in het bouwbedrijf en aanverwante bedrij ven. Op grond van bedrijfstechnische overwegingen kan voor, een of meer werknemers ontheffing van dit besluit worden verleend. Advertentie Eén enkele dragée Davi tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées Een 10 voer gezondheid hoge vitaminewaarde ORGANON OSS Een combinatie van Belgische glas fabrikanten heeft dezer dagen besloten het gehele industrieterrein te Tiel aan te kopen voor de vestiging van een vensterglasindustrie, de eerste in Ne derland. De gemeente heeft de toezeg ging van het rijk voor een extra bouw volume van 300 woningen in twee jaar. De industrie zal vermoedelijk beginnen met 500 600 arbeiders. Slechts een klein gedeelte van de staf zal uit Bel gië komen. Allereerst is nodig de aanleg van een spoorwegraccordement ter lengte van ongeveer twee kilometer, waarvoor bij de spoorwegen een aanvraag is gedaan. De nieuwe glasindustrie zal gas als brandstof gaan gebruiken, maar de gas- voorziening is nog een moeilijk punt. Het bedrijf heeft ongeveer vijf miljoen kubieke meter gas per jaar nodig en er zal dus gas van elders moeten komen door pijpleidingen. Het terrein zal door de gegadigden worden gekocht voor f 1.110.000. De ves tiging in Nederland van deze Belgische industrie betekent een belangrijke de- viezenbesparing voor Nederland, daar tot nu toe per jaar voor 31 miljoen gulden glas uit België moest worden geïmpor teerd. Bij de Tweede Kamer is in verband met de uitbreiding van het ledental der Staten-Generaal een nota van wij zigingen op de begrotingen ingediend. Uit deze nota blijkt, dat voor de twee kamers tezamen -deze uitbreiding en de te verwachten stijging van het aantal vergaderingen zullen leiden tot een kostenverhoging van 862.600. Deze kostenstijging wordt veroorzaakt door hogere reis- en verblijfkosten, schade loosstellingen, griffiekosten e.d. In de raming is voor de Tweede Ka mer, die met vijftig leden wordt ver groot, een uitbreiding opgenomen van het bodepersoneel met vier boden. Vertegenwoordigers van verschillende landen, aangesloten bij de internationale raad voor onderzoek van de zeeën heb ben tijdens de in Kopenhagen gehouden conferentie hun bezorgdheid uitgespro ken over het teruglopen van de haring- voorraad in de Noordzee. De voorraad oude haring wordt onvoldoende door jonge haring aangevuld. De bevissings- intensiteit is door het inzetten van steeds meer schepen toegenomen. En bovendien is ongeveer vijf jaar geleden begonnen met de visserij op haring op de zogenaamde Blödengronden in de Duitse Bocht, een visserij, die door de Denen en Duitsers voor fabrieksgebruik wordt uitgeoefend: Men overweegt thans internationaal een grootscheeps onderzoek in te stel len op de Blödengronden door deze ha ring op grote schaal te merken. Men wil proberen vast te stellen welk ge deelte gevangen wordt en of er ver band bestaat tussen deze visserij op de Blödengronden en het teruglopen van de voorraad oude haring in het zuidelijk deel van de Noordzee. Daarnaast heeft de raad alle deelne mende landen dringen verzocht uitge breide aandacht te willen besteden aan nationaal haringonderzoek, bijv. door ieder land uit te voeren merkprogram- ma's en het verzamelen van gegevens over de aanvoeren. Bij dit nationaal ge richte onderzoek gaat het voornamelijk over de oude haring. Het is van groot belang, dat ook daarover meer gegevens beschikbaar komen. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat de uitkomsten van het inter nationale onderzoek en van de door ieder land afzonderlijk te verrichten on derzoekingen tezamen zullen leiden tot de conclusie, dat de haringvisserij ge reglementeerd zal moeten worden om interen van de voorraad verder te voor komen. Tot voor kort een vertrouwd beeld in het Rotterdamse zwembad: Ma Braun in gesprek met haar pupillen. Op 74-jarige leeftijd is te Rotterdam na een ernstige ziekte mevrouw M. Braun-Voorwinde overleden. Met de Olympische Spelen van Melbourne in zicht had mevrouw Braun, in de zwem- wereld algemeen bekend als „Ma Braun", haar grote liefde, namelijk het opleiden en trainen van zwemsters waar aan zij zich sedert de twintiger jaren, met tussenpozen, heeft gewijd, moeten opgeven. Enkele maanden geleden is deze toen nog vol aktiviteit zijnde en vitale 74- jarige vrouw ernstig ziek geworden. Dit betekende een einde van haar loopbaan als trainster van de Rotterdamse Dames Zwemclub, waaraan zij na de oorlog was verbonden. Ongetwijfeld zal men de steeds be drijvig langs het perron van het zwem bad lopende Ma Braun, die haar pupil len tijdens het baantjes trekken in de vroege morgenuren (meestal was me vrouw Braun om zeven uur al in het bad aanwezig) van raad diende, zeer missen. Mevrouw Braun, lid van ver dienste van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, en die ook het bondsere- teken heeft gekregen, was 19 jaar lang (van 1912 tot 1931) directrice van de gemeentelijke zweminrichting afdeling dames te Rotterdam. Op 1 mei 1922 richtte zij de Onder linge Dames Zwemclub op waarvan zij sedert 1929 ere-presidente was. Vroeger nam zij ook de training in deze club waar. Tot haar meest befaamde pupillen behoorden toen onder meer haar dochter „zus" Braun, verder Marie Baron en later Rie Mastenbroek, die of wereldrecords op hun naam brachten of Olympische medailles mee naar huis namen. Gedurende diverse perioden was mevrouw Braun bondstrainster van Advertentie v77y door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 41 De heer Joachim Seiler beschouwde het gezicht, dat hem uit de badkamerspiegel aankeek, knikte in gedachten tegen zichzelf en zei: „Het leven is een der moeilijkste dingen." Hierna borstelde hij zijn haar en ging in zijn werkkamer. Die grensde aan het vertek waarin, op een lage tafel, het pakje la£* Hjj opende het venster, boog zich er uit en keek naar beneden op straat. Van de vierde ver dieping af lijkt de wereld bijna zo klein als ze is. Eerst kon hij niemand ontdekken, die hem bijzon der mishaagde. Na langer zoeken bemerkte hij echter aan de andere zijde van de straat, in de poortin gang naast het café Hofmann twee mannen die naar zijn venster keken. Toen ze bemerkten dat hij hen gadesloeg, bogen zij hun hoofden en deden onverschillig. Joachim Seiler floot voor zich heen. De tekst van de melodie die hij floot luidde: „Gegroet, gij allen!" Daarna sloot hij het venster en keek de post door, die de werkster op zijn schrijftafel had ge legd. Mevrouw Emilie Kulz stond, dik en welgedaan, in de winkel en verkocht vlees en worst, zoals ze dat dertig jaar lang had gedaan. „Is de baas nog niet terug?" vroeg de vrouwelijke klant, die bediend werd. Juffrouw Kulz schudde het hoofd. „Nog niet. Maar hij stuurt iedere dag een kaart. Ik gun het mijn Oskar van harte dat hij eens in de wereld rond kijkt. Het was nodig dat hij eens vakantie nam. Natuurlijk wilde hij mij met alle geweld meenemen! Maar een van ons moet in de winkel blijven." Het jokken ging haar niet gemakkelijk af. Maar wat ging de klanten het conflict in den huize Kulz aan? Hoofdzaak bleef, dat de worst goed was. „Waar is hij nu, uw man?" „In Warnemunde. Gisteren belde hij zelfs op!" (Eindelijk een waar woord, dacht juffrouw Kulz) „De reis door Denemarken was nogal vermoeiend. Oskar is het reize. niet gewend. En nu neemt hij aan de Oostzee nog een beetje rust." „Gelijk heeft hij," vond de klant. „Baadt hij veel?' „Hoezo?" „Zout water vermagert en maakt ontzettend ze nuwachtig." „Ik geloof niet dat hij baadt," zei de slagers vrouw. „Hij heeft geen zwembroek." „Ja dan, natuurlijk," zei de klant en brak fijn gevoelig het onderwerp af. „Geeft u me nog drie mooie kalfscoteletten. Niet te dik." „Moet ik ze platslaan?" „Graag." De klant bekeek de op de glazen pla ten boven de toonbank uitgestelde worst, onder wijl mevrouw Emilie Kulz de karbonaden van het cotelettenstuk afsneed en de botjes doorhakte. Toen ging de deur naar Je achterkamer open en verscheen slager Kulz. Hij had een verblindend wit, pas gesteven schort voorgebonden, knikte zijn dierbare wederhelft toe en begroette de klant. Die zei: „Ik dacht dat u aan zee was?" „Geweest," antwoordde hij. „Alles heeft zijn ein de, alleen de worst heeft er twee!" Tegen zijn vrouw zei hij: „Pas op, Emilie, je moet alleen maar op de coteletten slaan, niet op je poezelige handjes." Hij ging naar het hakblok en nam haar de bijl af. „Laat mij maar! En ga ondertussen eens kijken wat ik van mijn wereldreis voor je heb meege bracht!" De slagersvrouw verdween verbijsterd in de woon kamer. De teruggekeerde slager beklopte de cote letten en converseerde onderwijl met de klant. „Zo'n reis, die doet 't hem, mevrouw Bruckner. In een week ondervind je meer dan anders in een heel jaar." „Ja, ja," vond de klant. „Als iemand verre rei zen doet, dan kan hij veel verhalen." „Neen," zei Kulz. „Dat kan hij nu weer niet! Voor het in de krant staat, moet hij zijn mond dichthouden. Wat dacht u van verse huzarensla? Of van een ons rolham? Die smaakt als marse pein." „Een ons tongeworst." „Ook zeer aan te bevelen," zei de slager, sneed een stuk worst af, woog het en schudde het hoofd. Hij had, geheel tegen zijn gewoonte, te veel afge sneden. „Mag het voor een stuiver meer zijn? Ik ben het verleerd. Dat komt ervan wanneer men na dertig jaar voor het eerst vakantie neemt!" De klant ging er mee accoord. Hij maakte een pakje van de inkopen, rekende uit wat er te betalen was, schoof het potlood ach ter zijn rechteroor, sloeg het bedrag aan, gaf geld terug en zei: „Alstublieft! Ik houd me voor een volgende maal aanbevolen." Mevrouw Bruckner ging weg. De winkelbel klin gelde. De heer Oskar Kulz ging de kamer binnen. Zijn vrouw zat op de leren canapé en keek hem zacht verwijtend aan. „Nou ja, begin nu niet te huilen," bromde hij. „Ik hield het gewoonweg niet meer uit." „Waarom heb je me er geen woord van gezegd? Ik en de kinderen, we zijr bijna gestorven van angst! En dan aan ons te zeggen, dat je naar Bernau ging." „Misschien wilde ik ook naar Bernau,' zei hij nadenkend. „Dat is te zeggen, dat is zo maar mijn theorie." „Theorie?" vroeg ze. „Nou ja, theorie is een buitenlands woord voor uitvluchten. Het klinkt beter." Hij lachte. „Jij, ouwe leugenaar!" zei ze glimlachend. Haar hele leven lang was het zo geweest. Wanneer haar Oskar lachte, dan moest zij glimlachen. Hij had wel is waar niet veel te lachen gehad en dat was misschien wel haar schuld. „Hoe gaat het met de benen?" vroeg hy. (Wordt vervolgd de K.N Z.B., welke functie zij ook in 1948 bekleedde tot na de Spelen van Londen. Vanaf 1950 stelde zij zich beschik baar voor adviezen aan diverse vereni gingen en als zodanig heeft zij ook de training van de R.D.Z. op zich ge nomen. Zij nam onder meer Irma Schuh- macher en Ria van der Horst, die het tot Europese kampioenen wisten te brengen, onder haar hoede. In de laat ste jaren dankten o.m. Joke de Korte, Jopie van Alphen, Doortje de Leeuw, Lottie Heniger en Els Steehouwer haar successen aan de uitstekende training van deze, de zwemsport zo'n groot hart toedragende vrouw. De grote kennis van zaken, waarmee zij haar pupillen onder handen nam, is niet alleen in Nederland zeer geap precieerd, maar tevens in het buiten land. Zo heeft zij onder meer twee weken de meisjes van de Antwerpse club „Olympic" onder handen genomen en toen verleden jaar in november een Nederlandse damesploeg voor wedstrij den naar Moskou werd uitgenodigd, was ook mevrouw Braun van de partij, voor wier trainingsmethode in het bij zonder de Russische zwemexperts grote belangstelling aan de dag legden. Minister Cals is van oordeel, dat het bij televisie-uitzendingen de voorkeur verdient polemieken met de pers te vermijden, dit vooral gezien de huidige beperkte mogelijkheden van het me dium televisie. De bewindsman be treurt het, dat in een TVuitzending van de VARA op 22 augustus de spre ker enige ogenblikken wijdde aan een twistgesprek met een dagblad over een in dat blad gepubliceerde politieke op vatting. Aldus is medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Fok- kema, (AR) die er bezwaar tegen heeft gemaakt, dat in bedoelde uitzending, buiten het aangekondigde programma om, politieke voorlichting is gegeven over de kabinetsformatie. Het ging in dit geval over de kwestie van de be zitsvorming. Mr. Cals zegt het alleszins begrijpe lijk en ook aanvaardbaar te achten, dat bij een dergelijke causerie wordt uit gegaan van een bepaald politiek stand punt, maar hij betreurt de polemiek. Opgemerkt wordt verder, dat de VARA ongetwijfeld politieke voorlich ting heeft beoogd in een thetische uit eenzetting en een discussie. De om standigheid, dat zij een enkele maal niet geheel is geslaagd in haar opzet en het feit, dat zij haar politieke voor lichting baseert op haar eigen begin selen, behoeven naar 's ministers me ring niet in strijd te komen met het standpunt, dat hij ook thans nog hand haaft. Dit standpunt is, dat bij de beelduitzendingen, die slechts over één zender geschieden en dan nog alleen gedurende een zeer beperkt aantal uren, een bijzondere mate van zelfbe perking, zowel wat betreft de politieke uitzendingen als de propaganda voor de eigen omroepvereniging, op haar plaats is. Humphrey Mijnals, de beste spil die in de laatste jaren op de Surinaamse voetbalvelden is verschenen, vertrekt op 17 oktober per boot naar Nederland, waar hij voor het Utrechtse Elinkwijk zal gaan spelen. De lange Mijnals, die in december 26 jaar oud wordt, is aan voerder van de Surinaamse kampioens club Robin Hood. Het vorige jaar is hij gedurende zes maanden voor de Brazi liaanse club „America" uitgekomen. Een langdurig contract, dat hem door ver scheidene Braziliaanse clubs werd aan geboden, heeft hij geweigerd. Het contact tussen Elinkwijk en Mij nals is gelegd door de predikant ds. Graafland, die onlangs naar Nederland terugkeerde, na zich in Suriname met jeugdwerk te hebben bezig gehouden. In het dagelijks leven is Mijnals mon teur. Het ligt in de bedoeling, dat hij ook in Nederland dit beroep zal blijven uitoefenen. (Van onze sportcorrespondent) De tweede lichtwedstrijd van dit sei zoen in het Oosterpark te Groningen, de wedstrijd tussen de vertegenwoordi gende elftallen van Groningen en Fries land, heeft de ruim zesduizend toeschou wers wel een spannende strijd doch geen hoogstaand spel gebracht. Tot dat laatste bleek vooral het Gronings elftal niet bij machte. Daarbij kwam nog na twintig minuten spelen het uitvallen van rechts back Alting (GVAV), waarvoor Kool hof (WW) inviel, die op de voor hem vreemde linksachter plaats beneden zijn normale vorm bleef. De Groninger voor hoede speelde onsamenhangend en moest het hebben van de individuele acties van La Croix (GVAV) en Kuiper (Velo- citas), waarvan de laatste het tot twee doelpunten bracht. De Friezen daaren tegen vormden een meer homogene ploeg, hun spel was fanatieker en de combinaties waren zuiverder van opzet en uitvoering. Vooral de Leeuwarder linkervleugel Tardy-Hoekema trad op de voorgrond waarbij midvoor Groot (Heerenveen) zich goed aanpaste. Het einde kwam met een gelijk spel (3-3), terwijl de rust inging met een voor sprong van 2-1 voor de Groningers. Het staat reeds vast, dat de Belg De Bruyne als eerste is geëindigd in het klassement DesgrangeColombo. Het vorig jaar werd Ockers winnaar van deze wisseltrofeè. In de Tchaikovsky concertzaal te Mos kou is woensdagavond de tweede ronde van hetAljechin-herdenkingstoernooi gespeeld. De partij Smyslov-Botwinnik stond uiteraard volop in de belangstel ling. Een spannende strijd werd ver wacht en het verloop van de partij was hiermede in overeenstemming. In een zelden gebruikte variant van de Sici- liaanse verdediging koos de wereldkam pioen een nieuw systeem dat door Bron- stein was aanbevolen. Weliswaar geeft deze variant wit de kans het centrum te bezetten en sleutel posities te beheersen, maar in het mid denspel bleek dat zwart interessante ver wikkelingen kon scheppen door met zijn pionnen druk uit te oefenen op de konin- ginnevleugel. Kort voor het afbreken was de'spanning het hoogst, in het bij zonder nadat Botwinnik door een ver nuftige manoeuvre een pion gewonnen had. Op dat ogenblik waren vele groot meesters, die de partij als toeschouwer bijwoonden, van mening dat Botwinnik zou winnen. Maar het liep anders. Een half uur voor het afbreken waren beide spelers in tijdnood. Hun reacties op de nerveuze spanning waren niet gelijk. Smyslov, die in snel tempo zijn zetten deed, slaagde er in tegen-dreigingen te scheppen, terwijl Botwinnik, die toch op dat kritieke ogenblik iets meer tijd tot zijn beschikking had, enkele minder goede zetten deed. Smyslov slaagde erin de pion terug te winnen en het spel werd afgebroken in een positie welke in mateerieel opzicht gelijk was, maar waarin Smyslov een klein voordeel had behaald wat het initiatief betreft. De partij Bronstein-Sliwa beant woordde eveneens aan de voorspellin gen, die inhielden dat de Poolse speler het niet gemakkelijk zou krijgen, aan gezien Bronstein na een nederlaag met verdubbelde energie pleegt te spelen. In een Ruy Lopez-partij vermeed Sliwa de thans gebruikelijke varianten en koos hij een oud systeem van verdediging. Hierdoor liet Bronstein zich evenwel niet van de wijs brengen. Op een be slissend moment verwierf hij het initia-I te vervangen. De Belgische ~k"cT' iieeft tief, dwong zijn tegenstander tot ver- thans De Coster aangewezen. zwakking van zijn koningsvleugel en won door een energieke aanval bij de 29e zet. Verder versloeg Taimanov de Bulgaar Padevsky, terwijl de partij tussen Uhl- mann (O. Did.) en Golombek in remise eindigde. De partijen Najdorf-Unzicker en Szabo-Keres zijn afgebroken. Naar bekend is Geertje Wielema van de Hilversumse Zwemclub opgenomen in de Olympische ploeg voor Melbour ne. Zij is ingeschreven voor de 100 meter vrije slag. Geertje Wielema heeft enkele weken geleden tijdens de natio nale kampioenschappen ook een poging gedaan om voor de 100 meter rugslag in aanmerking te komen, maar werd daarbij verslagen door Jopie van Al phen, Joke de Korte en Lenie de Nijs. Later bleek, dat Lenie de Nijs nog niet de voorgeschreven inentingen had ge had. Geertje Wielema staat op het standpunt, dat de selectie voor de 100 meter rugslag daardoor niet een strijd was geweest met gelijke kansen. Zij heeft zich tot de sportcommissie ,en het bestuur van de K.N.Z.B. gewend met het verzoek een nieuwe kans te krijgen om op de 100 meter rugslag uit te ko men. De K.N.Z.B. voelt hier niets voor en thans heeft de Hilversumse zwem ster zich tot het Nederlandsch Olym pisch Comité gewend met eenzelfde verzoek. Er is een wijziging gekomen in het Belgische elftal, dat zondag in Antwer pen tegen de Oranjeploeg uitkomt. De spil Van Kerckhoven, die zelf vindt Jat hij niet in de beste conditie verkeert, heeft de keuze-commissie verzocht, hem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7