ITALIË NL OVERWOEKERD DOOR RIJPGESTOOFDE DRUIVEN Op alle oude muurtjes staan bloempotten vol ÜB felbloeiende bloemen m m m „De rivale van de Czarina Twee maal poging tot moord Nieuwe waterkracht centrale in Spanje Y BROEK IN WATERLANDER LIET VEE IN VRIESKOU M isschien, lezer, De GEIGERTELLER gaat de plaats innemen van Sherlock Holmes c.s. r De olijven geven met hun wazige kruinen het glooiende Toscaanse landschap een oneindige tederheid Roman van Alja over het leven in de tijd van Katharina U Oplichting op grote schaal „Onsympathiek delictvoor het Amsterdams Gerechtshof J VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 PAGINA 11 Twee jaar geëist Eén jaar geëist tegen Vughtenaar Prof. dr. W. van Est in Leiden benoemd San Esteban del Sil De atoom-detective Het hele métier Stalen tegen dieven T f et is een groot gemis om in Italië te zijn en geen Italiaans te kennen. /f Met gebaren, een dictionaire en veritaliaansing van Franse woorden kan men zich natuurlijk wel verstaanbaar maken en in de steden, waar men op vreemdelingen is ingesteld, zijn de Italianen slim in het begrijpen van wat verlangd wordt. In de winkels schrijft men het bedrag aan lires, waarvoor de toerist koopt, op een papiertje, zodat verwarring uitgesloten is. Maar de telwoorden moet men zich toch wel eigen maken, ze zijn zo ™°oi zangerig. Het is heerlijk om „cento cinquanta" te zeggen, honderdvijftig (het bedrag, dat men op een eenvoudig terrasje neerlegt voor twee espresso's). Onze noordelijke tong staat er echter niet zo een, twee, drie naar, om ae woorden naar behoren in hun klemtoon te strelen. Wij spreken te vlak. Wij zijn uit ëen vlak land. Het landschap doet mee met de taal, zoals het alles beïnvloedt. In een land met geaccidenteerde bodem en aan de horizon ae tedere lijnen van de zachte welvingen der pastelkleurige heuvels, vloeit de taal melodieus uit de mond. Zoals gezegd, met een woordenboek je, mimiek en vindingrijkheid komt men een heel eind, maar men legt geen con tact. En in het dorado, waar wij in Fiesole logeerden, stammend uit de vijf tiende eeuw en destijds bedoeld als rust huis voor vermoeide bisschoppen, had den wij zo graag eens willen praten met de Siciliaanse keukendonna over de heerlijke gerechten, die ze ons bereid de. Als de kranen weer droog stonden in huis, wat vóór achten en na vieren het geval was (sinds 1 juli had het niet meer geregend en water was gerant soeneerd) en wij kwamen in de keuken om een kannetje drinkwater vragen, dan gebruikten wi) de gelegenheid om de knappe, donkere vrouw een compli ment te maken, maar met ons pover ,,bello" konden wij haar toch niet vol doende duidelijk maken, hoe wij geno ten hadden van het vlees toebereid met roosmarijn en van de kostelijke scho tel gestoofde kalebasachtige vruchten, Iets komkommerachtigs, dat men hier toch niet kan namaken door onze gewo ne komkommer te stoven met knoflook en tijm, al gaat dat wel enigszins in de richting. Wij hadden ook een praatje willen maken met de oude tuinman, die elke ochtend een grote mand vol vers ge plukte druiven uit de moestuin naar de keuken bracht. Als hij goed in zqn hu meur was waren de trossen aan het dessert heerlijk zoet, maar als hij niet best gestemd was en stuurs keek onder zijn zonnehoed, dan was de pluk nave nant en had hij de rijpste laten hangen. We hadden met hem willen praten over de tomaten, die hier in de warme grond en gekoesterd door de zon, voor hun plezier groeien en die soms gro tesk zijn uitgedijd bijna als pompoenen en soms langwerpig zijn en dan „porno- doro" heten. En wij hadden hem wil len vragen, hoe lang het duurt, eer de olijfbomen, die hier en daar getekend zijn door het leed van de rigoureuze afgelopen winter, weer bijkomen. De on afgebroken zon deze zomer kan de do de takken niet helpen, die als staketsels uitsteken boven de pluim van nieuwe jonge twijgen aan de voet. De olijven met hun wazige kruinen geven het glooiende Tosceaanse landschap een on eindige tederheid, waarin alle tinten in elkaar vloeien en waaraan het pijlrech te silhouet van de cypressen iets myste rieus geeft. De lage huizen zijn in de zelfde toon als de grijsgele rulle grond, waarover de witte ossen met slome stap de ploeg trekken. En overal op de terrasvormige akkers de rijen van wijnstokken, het meest poë tische gewas. Het is onmogelijk om nu ln Italië aan de druiven te ontkomen. De rijpe trossen hangen over de tuin muren langs de weg en we hebben eens in het avonduur gegeten op een terras je met wingerd overgroeid, waar de smeedijzeren lantaarntjes ter verlich ting tussen de sappige groene trossen hingen. De Italianen hebben al zo'n mooi land en ze maken het nog mooier door wat ze met hun bloempotten-kunst we ten te bereiken. Zij kunnen het niet Ia- ten, ze moeten op alle oude muurtjes potten zetten met felrode en rose ge raniums en veelkleurige petunia's, met paarse asters en ongetemde anjers en ruige cactussen. (We hebben het de as pidistra's vergeven, dat ze zelfs tot hier zijn doorgedrongen, maar buiten in de zon zijn ze beter te verdragen dan in onze kloosterspreekkamers). In de mid deleeuwse straatjes van Assisië met trappen en poortjes hangen de bloeien de potplanten in gloeiende kleuren te gen de huizen, waar je ook kijkt. In de eeuwenoude stenen van de vestingach tige muren zijn stevige ijzeren ringen geslagen, soms een hele rij naast el kaar. Daarin passen de bloempotten. En op iedere trede van de stenen buiten trappen staan geraniums en oleanders te bloeien in de zon, jn een weergaloze feestelijkheid. Maar misschien zijn de gecultiveerde besloten kloosterhofjes het meest ver rukkend, vooral daar, waar men de geest van Sint Franciscus levend houdt, zoals in Fiesole in het klooster van de Franciscanen boven op de heuvel en in San Damiano even beneden Assisië. Rondom de oude put in het midden één orgie van felbloeiende planten in potten, stralend in de zon, die de stenen stooft. De kleuren yerdringen elkaar en er zijn windekelken van een zo intens blauw, dat het lijkt of ze niet echt zijn. Van een rose oleander, die juist een van zijn vruchtjes liet openbarsten hebben wij wat zaadjes gestolen. Franciscus zal het ons wel vergeven. Maar het is de vraag of je voor de kiemen in een verwarmde kamer de illusie van hun zonnig vader land levend kunt houden. Iedereen in Itaië weet met bloeiende planten poëzie te maken, niet alleen de Franciscanen, ook de stationschefs. Wie ooit met de trein het is heel omslach tig van Siëna naar 'Assisië reist, die moet bij het oponthoud in Terontela in de wachttijd het kleine lusthofje langs het perron gaan bekijken: rondom een oud fonteintje een laaiende gloed paars, rood en felrose. Het fonkelt van rood- paarse strobloemetjes van een pittig soort, dat wij hier helemaal niet ken nen. A. Bgl. saL "Wm De Franciscanen in het klooster van San Damiano zetten de bloemenliefde van Sint-Franciscus voort. In dit middeleeuwse straatje in Assisië staan de oleanders in potten zelfs boven op het poortje. (Van onze correspondent) Twee maal poging tot moord. Dit Werd donderdagmorgen ten laste gelegd aan een ingezetene van Terheyden, die zich voor de Bredase rechtbank moest verantwoorden. 4 januari zou hij heb ben getracht zijn vrouw door wurging van het leven te beroven. 17 juni had hij een schoonzoon met een mes gesto ken. In beide gevallen had hij duidelijke bedreigingen geuit over zijn voornemen, Vrouw en schoonzoon te doden. Terwijl zijn vrouw als getuige zeer bezwarende Verklaringen aflegde, ontkende de man heftig. Hij wierp alle schuld op zijn Vrouw. De moeilijkheden in dit gezin Waren al jaren een bron van zorg voor de politie in Terheyden. De man wdf aan drank verslaafd, de vrouw bestier de het huishouden slecht. Er was altijd ruzie. 4 januari was er weer een vecht partij ontstaan, waarbij de man zijn Vrouw bij de keel greep en in een stoel drukte. Ingrijpen van een dochter en ®en bakker, die op het hulpgeroep het buis insnelde, voorkwam wurging. Ver dachte beweerde dat hij alleen zijn Vrouw had tegengehouden, omdat z(j het huis uit wilde lopen. 17 juni was de man naar het huis van zijn schoon zon gegaan, waar zijn vrouw verblijf hield. De schoonzoon was naar buiten kekomen en voor het huis tijdens een Vechtpartij met een mes verwond, zij het niet ernstig. Verdachte ontkende Wederom en beweerde te zijn aange vallen met een bijl. In beide zaken achtte de officier van lustitie voldoende we»tig bewijs gele verd. Het oveci-iigend bewijs was moei- jbker te construeren, omdat de moe der, dochters en schoonzoon te weinig °b1ectief geacht konden worden. Toch jheende de officier, dat zij de waarheid hadden gesproken. De eis werd twee laar gevangenisstraf en voorwaardelij ke terbeschikkingstelling. De verde diger, mr. L. Raaymakers, betoogde dat niet bewezen is dat de verdachte het voornemen heeft gehad vrouw of «cnoonzoon van het leven te beroven Hoogstens kon er sprake zijn van mis handeling. Uitspraak 25 oktober Bü de Toorts te Heemstede is een historische roman verschenen van Alja Rachmanova, de Russische schrijfster, die beroemd geworden is door haar boek „Liefde, Tsjeka en dood". Deze nieuwe roman draagt de titel: „De ri vale van de Czarina". Hij speelt in de tijd van Katharina n. De hoofdpersoon is prinses Elisabeth, pretendente naar de Russische troon. Dit boek geeft het leven van vorstelijke kringen in het ou de Rusland met grote fleurigheid. De dames dragen hermelijn gevoerd met rood atijn en ze lopen op pantoffels die gegarneerd zijn met struisveren. Zowel de mannen als de vrouwen heb ben een overvloed van juwelen. De smaragden en briljanten flonkeren. Het hele bedrijf van deze mensen be staat uit een reeks amourettes. Zowel de mannen als de vrouwen zeggen vriendelijke en geestige dingen. De troonpretendente vooral is een begaa - de en prachtige vrouw. Naast de buitensporige weelde die in rlp kringen van d© Russische vorsten heerst ftaat de principiële minachting voor het volk Dat volk wordt nauwe- liiks au sérieux genomen. En geen mens uit het volk ^hoort tot de per sonen van deze roman, of het moest de vader van de troonpretendente zijn, die een mésalliance heeft aangegaan met de Czarina. De boeren ln dit boek worden met de boerderijen weggege ven. Een Russische Czaar veroordeelt zijn zoon tot de pijnbank, en helpt zelf mee hem te pijnigen. De geldzucht van de edelen, die soms de illusie hebben dat zij goéd voor het volk zijn, is fa belachtig. Er worden schulden ge maakt, die een gewoon mens doen dui zelen. Dat is de aantrekkelijkheid van dit boek, dat het zo zeldzaam levendig en fleurig is. Over scheppende fantasie be schikt de schrijfster echter niet. Zij hoefde er ook niet over te beschikken omdat de gegevens uit de historie haar in overvloed ten dienste stonden. Zij heeft niet al die edelen hoeven te cre- eren. Zij heeft ze niet het leven gege ven, en daar zal het wel aan liggen dat ze eigenlijk geen leven hebben. Wij horen wel buitenaf van de eigenschap pen der personages, maar uit hun ge sprekken en daden blijkt niet, wat voor mensen zij zijn. De gesprekken hebben de vlotheid van een toevallige ontmoe ting op straat met iemand, die men eigenlijk niet kent. Wat er verteld wordt over toiletten en feesten is ze ker aardig en boeiend. Die kamers met kristallen luchters en die dames in weelderige toiletten, tezamen met de wreedheid der leidende klasse, geven een goed beeld van het Rusland in die dagen. Maar wie levende mensen zoekt, zou in dit boek wel eens teleur gesteld kunnen worden. T.T. (Van onze correspondent Donderdagmiddag stond voor de Bos sche rechtbanlf terecht een koopman G. uit Vught, die zich aan verduisteringen en oplichtingen op grote schaal heeft schuldig gemaakt. Hij had voor een bedrag van ongeveer tweeduizend gul den, aan consignatiegoederen niet ver antwoord, had voor tussen de vier en de vijfduizend gulden aan inkopen ge daan die nooit betaald werden en had zich tenslotte schuldig gemaakt aan op lichting van een bedrag van ongeveer 250, -—ten nadele van het pensionaat Regina Coeli te Vught. De consignatiegoederen waren meta len artikelen, zoals schalen en pannen, die hij van een Nederlandse firma be trok, doch als zijnde van Zwitserse her komst, tegen abnormaal hoge prijzen wist te verkopen. De afrekening met de leverancier bleef echter achterwege. De man had zich gevestigd in een kostbare parkflat op Reeburg te Vught en leidde daar een goed leven. Dit ten koste van talrijke leveranciers door heel Brabant, zoals slijterijen, bloemisten, drukkerijen, benzinestations, hotels, restaurants enz. Tenslotte had hij bij bovengenoemd pen sionaat een order geplaatst voor zgn. Zwitserse artikelen, waarvoor hij we gens de inklaring vooruitbetaling vroeg. Deze artikelen zijn nooit geleverd. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, hoe de man bij zijn ma nipulaties van allerlei bedriegelijke brie ven gebruik maakte die het moesten doen voorkomen alsof men met een grootbedrijf te doen had. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest dat negen maanden ge duurd had. Uitspraak 25 oktober. Bij koninklijk besluit is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de meetkunde, prof. dr. W. T. van Est thans buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Op uitnodiging van de senaat van de katholieke universiteit te Nijmegen zal prof. dr. F. R. Beissner. hoogleraar in de Duitse letterkunde aan de universi teit van Tübbingen, in de komende week te Nijmegen gastcolleges geven over het onderwerp: „Die Friedensfeier von Fr. Hölderlin. (Van onze correspondent in Spanje) eel jaren zal het niet meer duren, of in Spanje is alle wa terkracht, die er zich op enigszins rendabele wijze toe leent, dienstig gemaakt aan de elektriciteitswin- ning, waarna natuurlijk niettemin de behoefte aan elektrische energie toch gestaag zal blijven toene men. Iedere dag zijn zorg. Dit heeft terecht niet ver hinderd, dat dezer dagen onder groot gerucht dei publiciteit een der belang rijkste naoorlogse werken op bedoeld gebied in ge bruik gesteld is kunnen worden: de hydro-elektri- sche krachtcentrale van San Esteban del Sil in de afgelegen Noord-westelij ke hoek vafi het Iberisch Schiereiland. Zij voegt aan de nationale elektrici teitswinning een produk- tie toe van rond twee mil jard kilowattuur per jaar, tezamen met een aantal veel kleinere reeds vol tooide of nog te voltooien waterkrachtcentrales in hetzelfde hydrografische bekken weldra op te voe ren tot drie miljard. De Spaanse construc teurs beroemen er zich op, dat het complex van San Esteban het machtig ste is in zijn soort van geheel Spanje en een der belangrijkste van West- Europa. Het geschapen stuwmeer reikt bergin- waarts vanaf de dam tot over de 40 km; de „val" van het water naar de vier groepen van genera toren bedraagt meer dan 120 meter. De kosten van de bouw bedroegen 150 miljoen gulden. Met meer technische details willen wij de lezer niet pijnigen. Interessanter is het te vermelden, dat het impo sante Sil-complex het wa ter verzamelt en elek trisch dienstbaar maakt van de rivier de Sil en haar vele nevenstromen en -stroompjes, die tot voor een tiental jaren een volkomen ongebonden, dartelend leven leidden in een uiterst geacciden teerd en schilderachtig terrein, met hoogvlakten van om en om de 1500 meter en bergtoppen van over de 2000. Een uitge strekt en ongerept wild landschap is aldus door mensenhand ingrijpend van aanzien gewijzigd, niet noodzakelijk en alge heel in zijn nadeel overi gens. Het bij San Esteban geschapen kunstmeer is zeker een landschappelij ke aanwinst; het opent ook riante toeristische perspectieven, voor lief hebbers o.a. van alle tak ken van watersport en van de visvangst. Dat het enorme net van hoogspan ningskabels met masten eveneens een verfraaiing van de natuur oplevert willen wij niet beweren, maar zij symboliseren na drukkelijk: industrialisatie en vermeerdering van welvaart. Alleen reeds de aanleg van het 400 km. lange hoogspanningsnet, dat San Esteban verbindt met Madrid, door groten deels zeer moeilijk ter rein, is een vermeldens waardige prestatie. De Spaanse hoofdstad meent er de waarborg in te zien, dat thans voorgoed een einde is gekomen aan de al te vele winters met geheel of gedeeltelijk stroomloze dagen. Slachtoffers heeft het grote werk helaas ook ge maakt. Ettelijke eeuwen oude dorpen zijn. zoals ge bruikelijk bij dergelijke ondernemingen, onder het water verdwenen; 'n veer tigtal arbeiders is bij de werkzaamheden, die ruim vijftien jaar hebben ge duurd, om het leven ge komen. Daags na de ingebruik name van de monster-cen trale van San Esteban is op enkele tientallen kilo meter afstand, nu in de provincie Leon, aan de voet van de „Montes Can- tabricas" een andere veel bescheidener hydro-elek- trische installatie in ge bruik genomen die welke verbonden is aan 't z.g. stuwmeer van Barrios de Luna. De jaarproduktie hiervan bedraagt slechts 100 miljoen kilowattuur. Het bijzondere aan deze stuw is echter, dat zij te vens op grote schaal dient voor bevloeiing; wanneer de desbetreffende werken geheel voltooid zijn, wordt een aanwinst ge maakt van circa 40.000 ha. vruchtbaar land. Het hoeft wel geen be toog, dat de ingebruik stelling van gemelde nieu we krachtcentrales vrucht van particulier ini tiatief met hulp van de staat is geschied „door de eigen hand" van gene ralissimo Franco. Tevo ren waren de werken pontifikaal ingezegend door de bisschoppen van de resp. diocesen, waarin zij zijn gelegen, die van Orense en Lebn. HE' ATOOM VANGT MISDADIGERS f zijt ge een liefhebber van speurdersverhalen. Van detective- stories, zoals wjj Nederlanders liever zeggen. Mogelijk zijt gij dan het verhaal tegen gekomen, dat wjj joeken. Wij weten helaas niet, hoe het heet, want wij weten niet, óf het al geschreven is. Maar het zou bijvoorbeeld „Geigercounter Murder" kunnen heten. De Geigerteller-moord of zo iets. Of „Atomen ont maskerden hem," als u de pushing power van de eerste titel niet voldoende vindt. In dat verhaal zal de Geigerteller niet de plaats van de bijl of de revolver innemen. Evengoed als met een kei, zult u uiteraard ook met een Geigerteller wel iemand dood kunnen slaan, maar in dat verhaal als het geschreven zou zijn neemt de Geigerteller de plaats in van de detective. Van Sherlock Holmes, roemruchter gedachtenis, dus van Poirot Father Brown, Maigret en hoe al die grootsten onder de hersenwonderen met hun rijkdom aan „grijze cellen ook mogen he- t6Zal het nog wel een detective-story zijn? Want, ja, lezer, het zal het einde van een tijdvak inluiden en de ondergang van al die groten, hierboven genoemd. Het uitsterven dus van een ras, een ras van bewonderenswaar dige supermensen. Omdat zij overbodig ge worden zijn tengevolge van een konspiratie van de kant van de atoomoven. De automatise ring van het zoveel politiemannen en schrij vers van detective-romans brood gevende speur derswerk. De atoomfysica in dienst "an de crimina listiek. Dat is de teneur v&fl het boekje. Het schijnt nog niet geschreven te zijn, maar wij willen desondanks proberen u de inhoud er van al vast te vertellen. Het gaat over een man, die ervan verdacht .wordt, zijn vrouw vergiftigd te hebben. Laat hij in New-York wonen, in Londen, of in Pa rijs. De politie tracht hem tot bekentenis te brengen, maar de man blijft ontkennen, maan denlang. De politiedokter zou het heel wat waard zijn, als hij precies de dagen kon vast stellen, waarop het slachtoffer de tot haar dood leidende doses arsenicum waren toege diend. Dan was misschien een bekentenis te forceren. En zo vertelt hij op een avond aan een oude studievriend een kernfysicus hoe het komt, dat zijn humeur de laatste tijd zo'n knauw gekregen heeft. Maar dan blijkt onverwacht de redding nabij. Want de vriend had juist een paar dagen te voren in het jong ste jaarverslag van het befaamde Smithson ian Institution te Washington een suggestie ge lezen, afkomstig van dr. Charles Sannie, hoog leraar in de organische chemie te Parijs. Die suggestie betrof het opsporen van arseenver- giftiging. En op grond daarvan bood de vriend zijn diensten aan. Een haar van het slachtoffer werd geduren de een korte tijd blootgesteld aan de straling van een kernreactor. En toen bracht het de oplossing. Er kwam een lijstje tot stand met de juiste data, waarop het slachtoffer de ar senicum had binnen gekregen. En dat bleken precies de data te zijn, waarop dé man zo als later kwam vast te staan zich met be hulp van vervalste recepten in een apotheek Geigerteller op de hielen gezeten. Het appa raat is ambitieus genoeg om het hele métier van de speurders tot het zijne te maken. Het schijnt, dat er werkelijk geen toekomst meer voor hen is. Er wordt beweerd, dat Interpol de grote internationale politie-organisatie officieus reeds een afdeling atoomfysica zou bezitten. Het hele métier, diefstal en anonieme briefschrtjverij inbegrepen. Meent men bij voorbeeld, dat een bepaald persoon in aan merking komt voor de kring van degenen, die van het schrijven van anonieme brieven verdacht worden, dan kan men zich vrij een voudig zekerheid verschaffen. In de inktpot, de vulpen of de ballpoint van de verdachte smokkelt men een geringe hoe- het arsenicum verschaft had. Dat was genoeg, om hem door de mand te doen vallen. Arsenicum heeft zoals de arts bekend was wanneer het in voedsel of drank het Iwha.wn binnengebracht wordt, de neiging ziel) op te hopen in het haar en in de nagels. En aangezien de groei van de haren zo on geveer een anderhalve centimeter per maand bedraagt, kan het tijdstip, waarop het arseni cum opgenomen is, nauwkeurig berekend wor den, wanneer de plaats van het gif in het haar kan worden vastgesteld. Wanneer het om kleine hoeveelheden gaat, is dit met behulp van chemi sche methoden niet gemakkelijk. Maar onder de straling werd het arsenicum radioactief. En met behulp van gevoelige instrumenten is het dan ïogelljk een radioactieve analyse te maken en de juiste plaats van .iet arsenicum in het haar vast te stellen. Daaruit kan dan de dag bepaald worden waarop he gif door het li chaam was opgenomen. Niet alleen de moordenaai wordt door de veelheid van een radioactief zout binnen. Die hoeveelheid zal hem aanklagen. Hardop zelfs. Want in de nabijheid van de Geigerteller gebracht, zal de brief het uitwijzen. Het appa raat begint onder invloed van de radioactieve stof te tikken en de herkomst van het schrij ven staat vast. Ook bij e i schrijfmachine kan het procédé worden toegepast, door het ma chinelint te prepareren. Ook dieven en spionnen kunnen op soort gelijke wijze betrapt worden. Een deur drempel, bestreken met een verfstof, waar in een radioactieve substantie is gemengd kan hun noodlottig' worden. Een minieme hoeveelheid blijft aan de schoenzool kleven en zo produceert de misdadiger zelf een on zichtbaar spoor, dat met de Geigerteller gevolgd kan worden en dat niet „wegge maakt" kan worden. Stralen tegen dieven. U kunt moeilijk el ke avond uw drempels besmeren, voor het geval er eens een keer een inbreker mochl komen. Maar iets anders wordt het, als u niet eens meer op uw exploitatierekening een post onvoorzien kunt uittrekken voor diefstal, omdat u op een bepaalde schade tengevolge van diefstal vast rekenen kunt. Zoiets was bijvoorbeeld het geval in een Zuidafrikaanse diamantmijn. De negers, die er werkten, zagen voortdurend kans om kost bare stenen en niet van de kleinste naar buiten te smokkelen. Hoe achterdochtiger de controlerende opzichters werden, des te slim mer werden de negers. Het inslikken ian ste nen en het verbergen ervan in zichzelf toege brachte verwondingen behoort niet eens meer tot deze slimmigheden. Tot op een goede dag de controleurs de zwar ten met een ijzingwekkende preciesheid wisten te vertellen of zy stenen mee naar buiten trachtten te smokkelen. Er was geen tover kunst in het spel, zoals de negers dachten, het was het nuchtere resultaat van toegepaste wetenschap. Met een niet gevaarlijke radio actieve stof had men de diamantgroeven zo geprepareerd, dat meegesmokkelde stenen door de Geigerteller de controleurs hun nabij heid luid kenbaar maakten. In de goudmijnen iu de Canadese provincie Ontario heeft men iets dergelijks toegepast. Daar maakte men zelfs gebruik van stoffen met verschillende soorten van straling, zodat men de dieven zelfs kon overbluffen, door hun haarfijn te vertellen uit welke groeve de buil afkomstig was. Bü besloten ruimten, waarin men de opge slagen goederen tegen diefstal beschermen wil, behoeft men niet noodzakelijk de drempels oi de raamkozijnen met een radioactieve stof te bestrijken. De jongste opvolger van Sherlock Holmes heeft nog meer pijlen op zijn boog. Het is namelijk ook mogelijk een hoeveel neid uiterst fijn, zwevend radioactief stof ovei de aanwezige lucht te verdelen. De inbrekei neemt er voldoende van mee, om zijn aanwe zigheid ter plaatse later niet meer te kunnen loochenen. En het helpt hem zelfs niet, als hü veiligheidshalve zijn schoenen en zijn jasje har uitgetrokken. De mogelijkheden om de misdadiger zijn on gewenste aktiviteiten te beletten, zijn dus niet gering. En het is zelfs niet alleen de kern fysica die Sherlock Holmes een handje is ko men toesteken. Spectraal techniek en papier chromatografie .voorbeeld zijn andere me thoden, waarmee het moderne politlelaborato rium niet onbekend is. MR. H. C. M. EDELMAN „Gezien zijn leeftijd en zijn nagenoeg blanco strafregister wil ik tegen deze man geen gevangenisstraf eisen, maar volstaan met een boete van 150 gulden. Doch het moet me van het hart dat hij een buitengewoon onsympathiek de lict heeft gepleegd". Zo sprak gisteren de procureur generaal bij het gerechts hof te Amsterdam in zijn requisitoir tegen een 51-jarige veehouder uit Mon nikendam, aan wien ten laste was ge legd dat hjj in de strenge vorstperiode in februari van dit jaar het vee dat hij van de eigenaars in vruchtgebruik had gekregen, onvoldoende onderdak en voedsel had verschaft. De stal van het vee een paard, drie koeien en 2 pinken stond in Broek in Waterland aan de Gouwzee. Grote scheuren in dak en wanden gaven wind en sneeuw vrij spel. Dit had een inspecteur van de dierenbescherming geconstateerd, die toevallig op een van de koudste dagen in februari op de Gouwzee aan het schaatsen was, en de dieren hoorde loeien. Hij stelde een onderzoek in en waarschuwde de politie en een veearts. Deze laatste trof het vee aan in een sterk vermagerde toe stand. De beesten stonden op een kale vloer, en trapten in eigen vuil. „Ik had geen geld om goed voer te kopen" zo verweerde zich de veehouder, die steeds de vragen van president en procureur generaal beantwoordde met „in zekere zin heeft u wel gelijk". Vijfenzeventig gulden in de week was volgens zijn eigen verklaringen verdach- te's wekelijks inkomen. De president merkte hierbij op dat zijn drie werken de volwassen kinderen, die allen nog inwonen, toch wel wat meer binnen zullen brengen. De veehouder zelf ver telde dat hij onlangs nog samen met een ander 8 pinken, een koe en 26 schapen had gekocht. De verdediger van verdachte achtte het niet bewezen dat zijn cliënt opzet telijk zijn vee had verwaarloosd. „Hij is één van de velen in Noord-Holland die op een gegeven ogenblik in de uit zonderlijk strenge winter geen voer meer voor hun dieren hadden. Bij mij rijst de vraag of het openbaar ministe rie zich bij de vervolging van dergelijke gevallen zich niet teveel laat leiden door wat ik zou wat willen noemen een huisdieren-mentaliteit", aldus de raads man. die daarbij voegde te doelen op de 2 weken gevangenisstral die de of ficier van justitie in eerste aanleg btj de politierechter had geëist. De politie rechter had een boete van 50 gulden opgelegd, een vonnis waartegen de offi cier van justitie hoger beroep had aan getekend. Het hof zal spraak doen. op 25 oktober a.s. uit-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11