Iraakse troepen op weg naar JORDANIË? Israël: strafacties duren voort als Arabieren ons land blijven plunderen NIEUWE KABINET VANDAAG VOOR HET EERST BIJEEN 1 De wedloop naar het „Witte Huis" Amerikaanse in Jeruzalem veroordeeld Chinezen bij gevechten in Hongkong gedood Dr. DREES houdt pers conferentie op een trapje 1* Met instemming van Washington en Londen Overleg over regeringsverklaring Vele doden bij vergeldingsactie Kapelaan haalt jongen uit water „Toestand verergert" myououy! Het weer Vrachtauto door trein aangereden SOS opgevangen van vermist vliegtuig Moeder en dochter WÊCibarion; Syrië o dzV \Israël t Arabië Jordanië Wegens spionage WORDT „VREEDZAME BEVRIJDING" VAN BRITTEN VOORBEREID? „Kwestie-Soestdij k speelde bij de kabinets formatie geen enkele rol" Dansmuziek in Berlijn 1 1 "T* Bij Amsterdam Brand in de eerste wagon VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 80sfe JAARGANG No. 26728 El Katrani \S(ÏOeC//- Wl DamespantalonS'"W<--ur»n|9751 Wolkenvelden Met 59 inzittenden bij A zoren neergestort? ER ZIJN ONBETROUWBARE MENSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuwerikiaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Koningin Elizabeth en Prinses Anne zijn teruggekeerd van een vakantie in Schotland. In Londen werden zij met de auto afgehaald, waarvan deze opname een charmant beeld geeft. Volgens een telegram dat de „New York Times" uit Washington heeft ontvangen, verluidt daar uit diplomatieke kringen dat de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië verontrust over een mogelijke rege ringscrisis en algemene verwarring in Jordanië, zouden instemmen met het legeren van Iraakse troepen op Jor daans grondgebied. Volgens het tele gram vertrouwen Washington en Londen erop dat, ingeval Irak en Jordanië tot een dergelijke regeling komen, de Iraakse strijdkrachten niet dicht bij de grenzen met Israël zou den komen. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zouden Israël heb ben verzekerd dat een chaotische toestand in Jordanië een veel ernsti ger bedreiging zou zijn dan een be trekkelijk klein contingent Iraakse troepen op Jordaans gebied en op eerbiedige afstand van de Israëlische Srens- T T I 1 Syrische dagbladen hebben bericht dat het Syrische leger gereed staat om Jordanië onmiddellijk te hulp te snellen. President Nasser van Etfypte beeft Jordanië „alle moge lijke nuttige maatregelen" beloofd 'die binnen de macht van Egypte liggen om Jordanië te beschermen tegen een herhaling van de Israëlische aanval len. Nasser heeft gisteren een confe rentie van drie uur met de Jordaanse minister van buitenlandse zaken en de Jordaanse ambassadeur in Cairo gehouden. Nazareth olrbid Nabloes oMa frak Amman :BethlehemgJe£jzalern f 0Hebron Dode Berseba ^K°rak Petra f a -fc Spoorwegen Pijpleidingen Maas Ijj EIafj^i>Akaba icMtRl W - «Jfui Nog maar drie en een halve week scheiden ons van de Amerikaan se presidents-verkiezingen. Het belooft een spannende strijd te worden, want het is nog allerminst zeker dat Eisenhower zich zal kunnen handha ven. Wel staat Eisenhower er op het ogenblik nog steeds gunstiger voor dan Stevenson, maar de Democratische kandidaat zou vóór 6 november nog dermate aan populariteit kunnen win nen dat het toch een nek-aan-nek race wordt, ofschoon dat tot voor kort niet verwacht werd. Zowel Eisenhower als Stevenson rei zen op het ogenblik het hele land door, om overal hun programma te verde digen. Intussen maken zij overigens ook druk gebruik van de mogelijkheden die hen door televisie geboden worden. Maar dat de televisie een persoonlijke confrontatie met het electoraat met kan vervangen is de laatste weken wel duidelijk geworden, en daarom trekt zelfs Eisenhower er nu dan ook meer op uit. dan hü aanvankelijk van plan was. Als de Republikeinen de verkiezin gen winnen, zullen zij het vooral aan de persoon van de alom gerespecteerde en in grote kringen beminde Eisenhower te danken hebben. Als de Democraten de zege behaleo, zal het veel meer de partij als zodanig zijn, dan de partij-kandidaat die het vertrouwen van de kiezers heeft verworven. Indertijd, in 1952, was het reeds vooral Eisen hower zelf en niet zozeer de Republi keinse partij die de einduitslag bepaal de, en intussen is de partij er niet meer populair op geworden. Een van de leuzen waarmee de Re publikeinen in de huidige campag ne graag werken betreft Eisenho wers rol als vredebrenger. Aan het op treden van de president zou het einde van de Koreaanse oorlog te danken zijn geweest. Vice-president Nixon heeft het in een van zijn redevoeringen aldus geformu leerd: „Ike ended the shooting." Maar Stevenson heeft hierop geantwoord dat de voorwaarden waarop de Koreaanse wapenstilstand tenslotte gesloten werd, gern andere waren dan die reeds door Truman waren gesteld, en dat het ein de van de strijd slechts het gevolg was van de dood van Stalin. Bovendien heeft Stevenson opgemerkt dat er nog lang geen echte vrede is, en dat bij voorbeeld in het Midden-Oosten een hoogst gevaarlijke situatie is ontstaan, een situatie waarvoor hij het State De partment mede verantwoordelijk stelt. Van beide zijden zijn aan het Ameri kaanse volk overigens toezeggingen ge daan die niet erg reëel waren. Zo heeft Stevenson gesproken over de mo gelijkheid om in de naaste toekomst de dienstplicht op te heffen, terwijl Nixon de Amerikaanse arbeiders blij trachtte te maken met de voorspelling van een algemene vierdaagse werkweek. Maar (Vervolg op pagina 7) Intussen heeft de Israëlische rege ring in een radio-uitzending, gericht tot de Arabische landen, laten weten dat strafacties als die van woensdagavond zullen voortgaan „zolang Arabi sche plunderaars bezig blijven in Is raël". Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft over de „ver- geldingsaanval" van Israël in een ver klaring onder meer gezegd dat Israël tot de vergeldingsmaatregel moest over gaan, omdat het beroep op de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, en het hoofd van de wapenstilstand-commissie der Ver enigde Naties, generaal-majoor Burns, om Jordanië te dwingen de wapenstil standsbepalingen na te komen, geen af doende resultaat heeft gehad. „Onder deze omstandigheden" aldus de ver klaring „is Israël gedwongen zijn toevlucht te nemen tot zelfverdediging". Na het staken van het vuren aan de Israëlisch-Jordaanse grens, dat gis terochtend door generaal-majoor Burns werd bewerkstelligd, pro testeerde Jordanië er onmiddellijk te gen dat er tien Israëlische jagers deelgenomen hadden aan de aanval op het fort van het Arabische Legioen, dat Kalkilja dekt, een grensstad on geveer 23 kilometer ten noordoosten van Tel Aviv. De klacht hield ook in dat drie van deze toestellen door gingen het naburige Jordaanse dorp Azzoen te bestoken, na het staakt-het- vuren. Zoals steeds lopen de berichten om trent de woensdagavond aan beide zij den geleden verliezen zeer uiteen. „Ruim driehonderd man" verloren de Israëli ërs, volgens een woordvoerder van het Arabische Legioen, aan doden en ge wonden. Zestien doden, gaven de Is raëliërs zelf toe. De Jordaniërs wonnen, heeft de Syrische president, Shukri Ko- watly, verklaard. Vijfentwintig doden aan Jordaanse zijde, aldus een Jordaans communiqué. Achtenveertig doden aan Jordaanse zijde, aldus generaal-majoor Burns op grond van de waarnemingen van neutrale waarnemers. Overigens verluidt in Jerusalem, dat Koning Hus sein van Jordanië zelf tijdens de laatste fase van de strijd persoonlijk binnen het bereik der Israëlische kanonnen in Kalkilja was. Kapelaan N. Reus van de St. Vin- centiusparochie in Amsterdam, is don derdagmiddag gekleed in het water van de Jacob van Lennepkade in de hoofdstad gesprongen om er een vier jarig jongetje uit te halen. Omstreeks vijf uur was de jongen er tijdens zijn spel in gevallen en reeds enige malen onder water geweest. Kapelaan Reus, die juist de vlakbij gelegen pastorie verliet om op huisbezoek te gaan, hoor de enige vrouwen gillen. Hij rende naar de waterkant, trok snel colbert en vest uit en sprong het kind na. Hij had het in korte tijd op het droge. Terwijl het kind naar huis werd gebracht, trok ka pelaan Reus in de pastorie droge kle ren aan om zijn normale werkzaamhe den te hervatten. Een Amerikaanse staatsburgeres, Mary Frances Hagan, is gisteren te Jeruzalem schuldig bevonden aan spio nage tegen Israël gericht. Het Districts hof veroordeelde de 29-jarige vrouw tot een jaar gevangenisstraf voor het ver zamelen van inlichtingen, die waarde vol voor de vijand waren, waardoor de veiligheid van de staat gevaar liep. Miss Hagan verklaarde tijdens haar berechting dat zij eerst gewerkt had voor de „Ame rikaanse vrienden van het Midden-Oos ten" en later voor de Syrische delega tie bij de Verenigde Naties, waar zij Ghaleb Kayali, die zij als haar wettige echtgenoot beschreef, had ontmoet. In 1953 was zij naar Aleppo, in Syrië, ge gaan en later naar Israël. (Reuter, U.P.) (Van onze parlementaire redacteur) Reeds morgenochtend zal het nieuwe kbinet door H.M. de Koningin beëdigd I worden. Deze snelle gang van zaken is mogelijk gemaakt doordat gistermiddag professor I. Samkalden, de socialistische kandidaat voor de portefeuilel van van Justitie, aan dr. W. Drees zijn beslissing medegedeeld: hij aan- vaardt zijn ministerschap. Zodoende kon i de minister-president reeds in de na- i middag aan H.M. de Koningin mede- delen, dat hij „zijn opdracht zou aan vaarden", dat wil zeggen, dat het ka binet geformeerd is en dat nog slechts Koninklijke Besluiten en beëdiging ter definitieve aanstelling van de ministers nodig zijn. De eerste werden vandaag verwacht. Zoals gebruikelijk werd vandaag ook een z.g. constitueren de vergadering van het nieuwe kabinet gehouden. Het kwam voor het eerst bijeen voor een gezamenlijk overleg, dat als basis diende voor het opstellen van een officiële regeringsverklaring. Dit eerste officiële stuk van de nieuwe re gering kan echter voorlopig nog niet tegemoet worden gezien in verband met de vele representatieve verplichtingen di het kabinet de eerstvolgende dagen wachten. In de ochtend heeft ook het de missionaire kabinet vergaderd en af scheid genomen van de scheidende mi nisters. De nodige maatregelen om de taak van minister Struycken en die van In een gevecht tussen nationa listische en communistische elementen te Tsoen Wan, aan de rand van het gehied Hongkong, zijn gister avond 50 Chinezen om het leven gekomen. De strijd brak uit toen nationalistisch gezinden kantoren van twee communistisch gezinde vakverenigingen begonnen te plun deren. Enige tijd later kwamen Britse troepen tussenbeide en hielden het gebied onder controle. De onlusten die nu al twee dagen in het gebied van Hongkong duren, hebben thans in totaal 42 doden geëist. De gou verneur van de Britse Kroonkolonie heeft een avondklok in Hongkong ingesteld. Gezaghebbendekringen in Londen hebben gisteravond verklaard dat de onlusten het werk zijn van anti-Wester se elementen in de Kroonkolonie, welke bezig zijn een vreedzame „bevrijding" voor te bereiden. De kringen verklaar den dat er reeds geruime tijd zeer krachtige ondergrondse stromingen aan het werk zijn. Zjj namen echter niet aan dat de Kroonkolonie onmiddellijk door communistisch China geclaimd zal worden. Communistisch China doet immers via Hongkong een enorme han del met de buitenwereld, hetgeen aan zienlijk bemoeilijkt zou worden als de stad niet onder Brits beheer bleef. Maar in de kolonie zijn echter verschei dene communistische leiders die haar de macht streven en de Britten eruit willen werken. In een straat van het district Kow- loon heeft gisteravond een menigte een Zwitserse consulaire ambtenaar en diens echtgenote aangevallen en de taxi, waarin het echtpaar reed in brand gestoken. De Zwitser bevrijdde zijn vrouw uit het brandende voertuig en hield zich met de blote vuist de menig te van het lijf, totdat er tenslotte hulp kwam. Zün echtgenote werd naar een ziekenhuis gebracht, waar haar toe stand ernstig bleek. Haar echtgenoot heeft minder ernstige verwondingen opgelopen. Ook een bankgebouw en een brandweergarage moesten het ontgel den, maar met geweervuur en traan gas wist men de aanvallers te verdrij ven. (Reuter, U.P.) Kunstmatige satellieten en ruimtesta tions vormen nog steeds een gewild on derwerp voor technische tekenaars. Hier is weer zo'n toekomstbeeld van de hand van een Amerikaans ingenieur: aan komende en vertrekkende raketten in de nabijheid van een ruimtestation uitgerust met alle mogelijke antenne's en radarspiegels dat als tussenbasis fungeert bij de exploratie van het heelal. Minister Drees heeft hedenmorgen op een persconferentie aan deze mede deling toegevoegd, dat de regering het op prijs zal stellen wanneer dr. Van den Berge, wiens verdiensten en capa citeiten buiten iedere twijfel staan, op belastinggebied voor het Rijk werk zaam zal blijven. Bij deze gelegenheid heeft dr. Drees eveneens medegedeeld, dat de kwestie-Soestdijk bij de kabi netsformatie geen enkele rol heeft ge speeld, hoe onbegrijpelijk dit, gezien de lange duur der formatie, voor bui tenlandse waarnemers ook moge zijn. Op een vraag, of het nieuwe ka binet volgens hem een parlementair of een extra-parlementair karakter draagt, zei dr. Drees, dat hij deze begrippen in de huidige constellatie zo wazig achtte, dat ze niet meer kunnen worden toegepast. Het kabi net staat enerzijds zeker niet geheel los van de fracties in het parlement. In zoverre zou men het parlementair kunnen noemen. Anderzijds is de band tijdens de formatie geleidelijk losser geworden. Dr. Drees heeft ook medegedeeld, dat hij geenszins zeker was omtrent het al of niet voortbestaan van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, dat voorlopig door ir. Staf a.i. zal wor den beheerd. Hij achtte de mogelijk heid aanwezig, dat het een zelfstandig departement zal blijven. De beide Rijksministers, die als vertegenwoordi gers van Suriname en de Ned. An tillen in deze zaak meerdere malen zijn gehoord, hebben geen principiële bezwaren tegen welke oplossing ook, wanneer slechts zekerheid bestaat, dat zij dat wat in het statuut „Rijksaange legenheden" wordt genoemd, recht streeks met de minister, die dit aan gaat, kunnen behandelen. Dr. Drees zei, dat door het verlangen van de K. V. P., om het vice-premierschap te verbinden aan Binnenlandse Zaken met P. B. O. en Bezitsvorming, het plan was opgekomen, om Overzeese Rijksdelen te laten voortbestaan. Het zou anders een ongewenste cumulatie van werkzaamheden bij Binnenlandse Zaken zijn gaan vormen. Bij de aan vang der formatiepogingen was hij er echter zelf van uitgegaan het op te heffen. anderen te verlichten zijn reeds ge troffen. Het nieuwe ministerie van Bin nenlandse Zaken zal behalve een staatssecretaris voor de P.B.O. en de Bezitsvorming ook eenzelfde functio naris krijgen voor ambtenarenzaken. Minister Suurhoff zal het departe ment van Binnenlandse Zaken behe ren tot de heer Struycken terug is van zijn afscheidsbezoek aan de Ne derlandse Antillen en eerst dan wordt benoemd. Ook mr. J. Luns zal vermoedelijk twee staatssecretarissen krijgen toegewe zen, een voor de Europese integratie en een voor Aziatische kwesties. Omtrent de aanstelling als staats secretaris van drs. W. Schmelzer, de rechterhand van minister Struycken, bestaat reeds zoveel zekerheid, dat hij gisteren reeds heeft deelgenomen aan besprekingen met enige leden van het nieuwe kabinet over de overdracht van de P.B.O. met het daarbij behorende ambtelijke apparaat van Economische Zaken naar het nieuwe departement van Binnenlandse Zaken, dat daardoor met merkwaardige nieuwe taken wordt uitgebreid. Het departement van Onderwijs zal vermoedelijk met behoud van de reeds in 1954 benoemde mej. A. de Waal nog een tweede staatssecretaris krijgen voor zaken, die buiten de eigenlijke O.K. en W.-taak vallen, zoals pers, radio, tele visie, jeugdzorg en volksontwikkeling. Er gaan geruchten, dat de staatssecre taris van Oorlog mr. F. Kranenburg mettertijd Kamerlid zal worden en dat zijn post niet opnieuw bezet zal wor den. Voorlopig blijft hij echter nog in functie. De staatssecretaris van Ma rine, de heer H. Moorman, blijft echter in functie. Dr. G. Veldkamp zal zijn post aan Economische Zaken behouden ende middenstandszaken blijven be hartigen. Mr. dr. W. van den Ber ge, fiscaal expert op Financiën, zal de ze taak niet blijven vervullen onder de .nieuwe bewindsman, de heer H. Hofstra, die zelf een erkend expert is op fiscaal gebied. Tijdens de voetbalwedstrijd, die on langs op Randalls-eiland werd ge speeld tussen een Amerikaans en een Israëlisch team, werd behalve uitstekend voetbalspel ook een ver rassende akrobatiek vertoond, ge tuige deze foto, die laat zien, hoe de keeper van het Amerikaanse teameen voetbalmakker als ladder tje benut om de bal te kunnen grijpen. I rUK tic K sL Advertentie BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden en plaatse lijk mist. In het noorden van het land meest matige, elders zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.03-17.53 Maan: 15.08-00.10 Hongarije Hongarije heeft een zeer slechte oogst gehad en in sommige de len van het land is gebrek aan vlees, vetten en brood. Door ongunstig weer was de graanoogst 16 tot 18 pet minder dan vorig jaar en de maisoogst 25 pet minder. De hooioogst was ook slecht geweest. Door gebrek aan brandstof voor de tractoren heeft in vele gebieden het werk op het land stilgelegen. In Oost-Berlijn is de zevende verjaardag van de D. D. R. gevierd: niet met grootse manifestaties, doch met dansmuziek en vuurwerk! De Oost-Berlijners moesten er even aan wennen. (Van een verslaggever) Op een onbewaakte overweg bij Die- men aan de rand van Amsterdam is vrijdagmorgen omstreeks tien uur in de dikke mist de stoptrein Amersfoort Amsterdam in botsing gekomen met een zandauto. De auto werd van de rails afgedrukt en geheel vernield. De be stuurder, de heer Schuil, scheen aan vankelijk ernstig gewond aan het hoofd. Na de eerste hulpverlening in het OX. Vrouwegasthuis bleek echter, dat het letsel meeviel. Hij is later naar zijn woning aan de Hoofdweg gebracht De weg, waarin de onbewaakte over weg is gelegen, wordt zeer weinig voor openbaar vervoer gebruikt. Momenteel passeren er echter zandauto's in ver band met de uitbreiding van de nabij gelegen Israëlitische Begraafplaats. Door de dikke mist heeft de bestuur der-de naderende trein niet opgemerkt. Passagiers in de eerste wagen hoorden een schurend geluid en toen het rin kelen van glas. De trein reed met een matige snelheid en had nog enige tijd nodig om tot stilstand te komen. Het treinverkeer ondervond ongeveer ver traging tot twaalf ,uur. Toen de trein van de aanrijding zich weer in beweging zette, sloegen er plotseling vlammen uit de motor in de passagiersruimte. Een conducteur gaf de geschrokken passagiers aanwij zingen om zich snel naar de volgende wagen te begeven. Nadat de trein weer tot stilstand was gebracht, werd de eerste wagen afgekoppeld. Drie Amerikaanse passagiersvliegtui gen hebben hij vluchten over de At lantische Oceaan SOS-seinen opgepikt in het gehied van de Azoren, naar men aan neemt afkomstig van het Amerikaans legertransportviiegtuig, dat met 59 men sen aan boord vermist wordt. Kruispei lingen hebben uitgewezen dat de sei nen zijn uitgezonden op een punt dat ongeveer 240 kilometer ten noorden van de Azoren ligt. Vanochtend zijn opnieuw Amerikaanse reddingsvliegtuigen opgestegen van de Azoren. Het Amerikaanse transport vliegtuig, dat met verlofgangers onder weg was van de Azoren naar Amerika, is zoals gemeld woensdagavond spoor loos verdwenen. Het verdwenen toestel is een C-119 Liftmaster, die vier vlotten uitgerust met radio, levensmiddelen, apparaten voor het afschieten van vuurpijlen en rubber reddingsboten aan boord heeft. Advertentie Er zijn ook onbetrouwbare horloges. Voor de bovenste weten wij geen raad. Maar voor de horloges wel. MARTIN UITTENBOGAARD Schoterweg 37. Haarlem, is 't waar U een prima uurwerk bestelt. En dat is tenminste '"O betrouw'-V«t 100 service. TEL. 10261

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1