Niei iwe K.V.P. -senatoren NEDERLANDSE REGERING STEUNT EURATOM ERIC DE NOORMAN lAanljsEam6 Valsemunter geeft zich aan bij de politie ff! K ruiswoordraadsel U I NAMEN VAN DE GEKOZENEN VOOR DE EERSTE KAMER Processen in Poznan ,Zo spoedig mogelijk instelling99 Bijna 6000 valse tientjes achterhaald INKOMSTEN IN DE LANDBOUW ACHTERUIT GEGAAN Hoe deze situatie te verbeteren Slechte haring vangsten W^' Bezwaren van het Landbouwschap VRIJDAG 12 OKTOBER 195b PAGINA Officier in hoger beroep V er kiezing vertraagd door de mist DR. W. J. SCHUYT TWEEDE-KAMERLID W. J. G. van Meurs overleden Bekend kunsthandelaar De Koningin in Delft FSpT Commerciële T.V. Steeds meer kijkers in Engeland Indonesië heeft één territoriale eis Nederland en de Suez-kwestie Ministerieel bezoek aan de „Firato" f - Oplossing kiDuiisiwooirdlraiadlsel van donderdag Streekplan IJtnond-noord De volgende personen zijn gekozen tot lid van de Eerste Kamer: K. V. P.: Beaufort, dr. L. J. C.; Gie- len, dr. J. J.: Sassen, mr. E. M. J.; Nij- kamp H. C.; KraaijvangeT, ir. E. H A.; Roebroek A. L. H.; Luijckx geb Sleiifer. mevr J. A A.; Hooij, Th. S. J.; Kropman, mr. G C. J D.; Witte- man, mr. P. J.; Van Nispen tot Pan nerden. ihr mr O. F A N.; Teulincs. mr F G C J M Middelhuis, J A Van Lieshout. H M Matser. Chr 3 Van Velthoven. dr H J J.; De Gou. mr L.: Schui rma s, N Ze iters, J. M.; Thurlinss. prof dr Th. L. M.; Mertens. C. G A.; Maenen. J. H. J.; Regout, mr L. F H.; Koops. J. A.: Van Meeuwen, jhr mr P. G M. P.v.d.A.: Jonkman, mr. J. A.; Oos terhuis, H Wibaut, dr. F.; Verwelj geb. Jonker, mevr. dr. H.; Vos, ir H.; Van Wingerden, C. W.; Schermerhorn dr ir. W.; Tieenk Willink, mej. mr. M.; De Loot. D.: Broeksz. J. B; Samkal- den prof dr I (of Schorer. jhr mr T. A. J. W.); Willemse, mr. H.: In 't Veld, mr. J.; Hoogland, J. L.; Kapteyn, Van Hall, mr Cammelbeeck. M.; De Roos, P. J.; De Dreu H J.: G.; De Niet. mr M.; mr. G. J. P.; de Rijk. dr.. mr. A De Jong, S. A.R.: Rio. mr. W„ Tialma, J., Rup- pert, M. Hellema, mr. H. J., Algra, H„ Anema, mr.. A.. Schipper. J Diepenhorst, mr. I. A. C.H.U.: Kolff. mr. G., Vixseboxse, mr. G.. Geuze, ir ft A.. LicMenauer. mr W. F.. Van Hulst, J W. Pollema. mr R., -*e R":i" r I VVD: Louwes, H. D.; De Vos van Steenwijk, mr. R H. baron; De Wilde, mr. J.; Van Riel, mr. H.; Molenaar, mr. A. N.; Schouwenaar geb. Franssen, mevr dra F De G'-ooth, prof. mr. G CPN: Brandenburg, J.; Polak B S.; Geugjes. C.; Seegers, L. SGP: Smits, ds. C. In de Eerste Kamer zullen niet terug keren: J. J. Kramer (PvdA) en mr. W. C. Wendelaar (VVD). Th. S. J. Hooy is in 1904 in Schoten geboren. In 1932 werd hij voorzitter van de r.-k middenstandsvereniging afd Haarlem en in 1937 kreeg hij zit ting in het hoofdbestuur van de Haar lemse diocesane middenstandsbond. Se dert 1945 bekleedt hij het vice-voorzit- terschap van de Nederlandse r.k. mid denstandsbond. In 1939 kreeg hij zitting tn de ge meenteraad van Haarlem. Na de be vrijding werd hij benoemd tot lid van de Stichting van de Arbeid en gekozen tot voorzitter van de Statenkring. van Haarlem van de KVP Tevens maakt hij deel uit van het partijbestuur en het dagelijks bestuur van de KVP. De heer Hooy heeft van 1946 tot 1956 zit ting gehad in de Tweede Kamer. J. A. Koops is in 1893 in Maastricht geboren. In 1928 werd hij gekozen tot voorzitter van de Kath. middenstands bond in Limburg en in 1935 werd hij voorzitter van de Neder.ands' Katho lieke Middenstandsbond. De heer Koops is sedert 1945 ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel te Venlo In 1954 kreeg hij zitting in de Provinciale Staten van Limburg Hij is bestuurslid van de Raad van Arbeid te Venlo en president van de raad van toezicht van het Nationaal Katholiek Thuisfront Hij maakt o.a. deel uit van de raad van toezicht van de Ned Middenstandsbank en de raad voor het reiswezen. In de KVP is hij lid van de partij raad en bestuurslid van de kring Lim burg J. A. A. Luyckx-Sleyfer is in 1896 in Groningen geboren. Zij vertrok in 1926 naar Indonesië en was daar werk zaam in 6->t r -k verenigingsleven. Zij beheerde o.a. het eerste centraal bu reau van r.-l. organisaties In Indonesië was zij vier jaar hoofd redactrice en directrice van het katho lieke dagblad De Koeriet en later ook medewerkster van het Soerabajaas Handelsblad In opdracht van het Rode Kruis heeft zij na de bevrijding Java, Bali en Siam bereisd. Zij schreef voor het Nederlandse Roode Kruisblad ar tikelen over de situatie daar en bracht rapporten uit over de Japanse kampen. In 1947 keerde zij naar Nederland te rug en werd aangesteld als secretaresse van de federatie van r.-k. meisjesbe scherming. In 1951 verkreeg zij dezelfde functie bii h<" r -k contactorgaan onge huwde moederzorg. Mevrouw LuyckxSleyfer vervult tn Nederland een vooraanstaande plaats in de vrouwenbeweging. In 1950 kreeg zij zitting in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Ch. G. Matser is in 1904 in Arnhem geboren. De heer Matser was geruime tijd lid van de gemeenteraad en wet houder van Arnhem, lid van de Provin ciale Staten van Gelderland, voorzitter van de KVP in die provincie en onder voorzitter van het dagelijks bestuur van de KVP. 29 Juni 1946 werd de heer Matser als burgemeester van Arnhem geïnstalleerd De heer Matser heeft in 1946 korte tijd zitting gehad in de Tweede Kamer. HU is sedert 1946 on dervoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen Is ln 1899 in 's-Hertogenbrsch geboren. In 1924 promoveerde hU aan de Leidse universiteit. In 1936 werd hU' benoemd tot lid van de rechtbank te 's-Graven- hage. HU vervulde deze functie tot 1941 toen hij ontslag nam. Na de bevrUding k°erde hU in dit college terug. Nadat hU van 1946 tot 1951 president van het bijzonder gerechtshof in Den Haag was geweest, werd hU in 1949 benoemd tot raadsheer in het gerechtshof in de re sidentie. In 1951 vertrok hU naar zijn geboorte plaats en vervulde daar dezelfde func tie. Hij had enige tijd zitting in de Provinciale Staten van Noord-Brabant en sedert 1954 is hij lid van de Pro vinciale Staten van Limburg. Jhr. mr van Meeuwen is sinds 1955 kanton rechter te Heerlen. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden is in 1907 in Pannerden ge boren. In 1936 promoveerde hU aan de r.-k. universiteit te NUmegen tot doctor ln de rechtsgeleerdheid op een proef schrift getiteld: „Wegenwet" In 1933 werd jhr Van Nispen tot volgde zijn benoeming tot burgemeester en secretaris van Pannerden, in 1937 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Hiilegom. Sedert 1947 is hU voor zitter van de Koninklijke algemene ver eniging van bloembollencultuur. In 1950 werd de heer Van Nispen tot Panner den voor de KVP gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. N. Scbuurmans is in 1913 in Orthen geboren. HU kreeg zitting in het kring- bestuur van de KAB in Den Bosch en was daarna secretaris van het diocees 's-Hertogenboscb van deze standsorga nisatie. In 1945 werd hij lid van de ge meenteraad van Brabants hoofdstad en maakte van 1946 tot 1953 deel uit van de KVP-fractie in de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant Sedert 1949 is hij wethouder van sociale zaken van 's-Hertogenbosch. De heer Schuurmans had reeds eerder zitting in de Eerste Kamer (19531955) Hij bekleedt di verse functies in commissies en instel lingen van de KAB Ook maakt hij deel uit van het provinciaal bestuur van het Wit-Gele Kruis in Noord-Brabant. Prof. dr. Th. L. M. Thurlings is in 1916 in Tegelen geboren HU studeerde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam waar hij in 1945 cum Jaude promoveerde. Nadat hU gedurende een tweetal jaren werkzaam was geweest bU een bankinstelling, werd hU in 1944 medewerker aan het Ned. Economisch Instituut te Rotterdam. Van 1946 tot 1949 was hij lector aan de Ned. Economische Hogeschool. Sedert 1949 is hij hoogleraat in de staathuis houdkunde aan de Landbouwhogeschol te Wageningen. Prof. Thurlings is lid van de SER. Voorts maakt hij deel uit van verschillende commissies van het Staatkundig Centrum. Hij is als docent verbonden aan het Nederlands Instituut van Accountants. J. M. Zegers is in 1894 in Reek ge boren. Hij was jarenlang voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond. De heer Zegets was lid van het dagelijks bestuur van de KNBTB en voorzitter van de Brabantse afde ling van de Stichting van de Land bouw. Tevens maakte hU deel uit van het hoofdbestuur van deze stichting. De heer Zegers is wethouder geweest van de gemeente Schaijk en had van 4 juni 1946 tot 26 jui) 1948 voor de KVP zitting in de- Tweede Kamer. De openbare aanklager van het eerste proces in Poznan tegen drie jonge mannen die beschuldigd worden van het vermoorden van een korporaal heeft hoger beroep aangetekend. HU vindt de straffen waartoe zü veroordeeld zUn twee van hen kregen vier en een half jaar gevangenisstraf en de derde vier jaar, te licht. Volgens de openbare aanklager had den de verdachten gestraft moeten wor den volgens het strenge „kleine wetboek van strafrecht" van 1946, dat een mini mum straf van tien jaar voorschrijft voor misdaden in de periode van weder opbouw van het land. (AFP) De verkiezing van Eerste-Kamerleden door de Provinciale Staten van Zeeland heeft door de mist enige vertraging on dervonden. Oe stemming werd gehou den in de statenzaal te Middelburg. Van de leden uit Zeeuws Vlaanderen zUn er vijf in Breskens gestrand en twee In Perkhoven. Tussen Breskens en Vlissin- gen heeft vanmorgen maar één boot ge varen. De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot heeft daarna getracht de overtocht van de leden toch mogelijk te maken Men slaagde er tenslotte in het schip „De Oos- terschelde", dat juist gerepareerd was, de overtocht te laten wagen, hoewel het getU niet gunstig was. Sommige leden uit Zeeuws Vlaanderen hebben per auto via Antwerpen Middelburg bereikt. Dr. W. J. Schuyt, die in de plaats van minister Luns tot lid van de Tweede Kamer is benoemd, werd 27 juni 191)9 ge boren. Hij is momenteel Parijs correspori dent van „De Tijd" en de KRO ariiunct secietaris-generaal van de Internationale Unie van Christelijke Democraten en secr. van d„ Christeliik-Democratische fractie van de Raadgevende vergadering van de Raad van Europ en van het Parlement van de West- Europese Unie. Hij studeerde Franse en Neder landse letteren en is gepromoveeid in de Letteren en Wijsbegeerte aan de R'kmniversitcit te Utrecht De kunsthandelaar W. J. G. van Meurs is dezer dagen in de leeftijd van 84 jaar overleden. De heer Van Meurs, die zijn kunst handel aan de Keizersgracht te Am sterdam in 1924 geopend had, was ge vormd in de nadagen van Tachtig, toen het artistieke klimaat van Amsterdam door een hartstochtelijk onderhouden dienst der schoonheid werd gevoed. Hij had omgang met Willem Kloos, Hein Boeken, Arthur van Schendel en vele anderen, die in die tijd aan de spits gingen. Ook toen werden er wel eens pogingen gedaan om datgene, wat „van weinigen voor weinigen" scheen te zijn, in breder kring bekend te maken en zo is hij de schepper geworden van de „Isographieën Van Meurs", uitste kende reproducties van vermaarde wer ken, die hU wist te vervaardigen na een foto-chemische uitvinding, door hem zelf gedaan. Hij liep in zijn laborato- ruim helaas een chronische nuidontste- king op bij het vervaardigen van die zeer gezochte platen en heeft de onder neming daarop overgedragen aan de Wereldbibliotheek, die haar enige laren geleden door de tijdsomstandigheden heeft moeten opheffen. Toen hadden de reproducties hun weg naar menig inte rieur echter ruimschoots gevonden Bijzonder verdienstelijk heeft Van Meurs zich gemaakt voor een betere kennis van de kunst van het Verre Oosten hier te lande. Van Chinees, Ja pans en Tibetaans wist hij alles af en zijn publicaties op dat gebied (o.a. „Ti betaansche Tempelschilderingen". ver schenen bij Brill te Leiden) worden door velen geraadpleegd. We herinneren ons vele voortreffe lijke tentoonstellingen, door de heer Van Meurs ondernomen, of gehouden in zijn kunsthandel, sinds hij in 1924 begon te verkopen. In 1928 heeft hij vervolgens de oud-Russisehe ikonen hier geïntroduceerd. Door zijn vriendschap met Matthijs Maris was hij bovendien de beste kenner van het werk van deze childer, ook en voorel voor zover het verspreid is in Engeland en Amerika De Nederlandse regering steunt volle dig de gedachte van het „Actiecomité voor de Verenigde Staten van Europa", inhoudende dat getracht dient te worden op zo kort mogelijke termijn, liefst nog dit jaar, Euratom te realiseren, aldus verneemt het A.N.P. in politieke krin gen in Den Haag. Volgens deze kringen erkent de re gering, dat het vraagstuk van de ener gievoorziening in Europa van vitaal be lang is voor de ontwikkeling van de wel vaart in Europa. Hoe kwetsbaar op dit gebied, met name op het punt van de grondstoffenaanvoer, de Europese eco nomie is, hebben de jongste gebeurte nissen in het midden-oosten in een dui delijk daglicht gesteld, aldus zei men in deze kringen. Hierdoor heeft het Eura- tom-project nog extra actualiteit gekre gen. Naast de zo spoedige realisatie van Euratom acht de regering het voorts een goede gedachte zoals door het actiecomité is voorgesteld nu reeds te onderzoeken hoe groot de hoeveel heid atoomenergie is, welke in West- Europa op korte termijn zou kunnen worden opgewekt en hoe dit zou kunnen geschieden, zonder 't in werking treden van Euratom af te wachten. Men zei dat de eerstvolgende conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken der GKS-landen gelegenheid zal bieden tot het bespreken van de vraag, op welke wijze dit onderzoek ter hand zou moeten worden genomen. Eer datum voor deze conferentie kon overigens door verschil lende omstandigheden nog niet vastge steld worden. Het actiecomité voor de Verenigde Staten van Europa is de vorige maand ln Parijs onder leiding van de voorzit ter, Jean Monnet, bijeen geweest. De Franse minister-president, G. Mollet, verklaarde reeds bij deze gelegenheid dat de Franse regering gaarne een spoe dige tot stand koming van een atoom energiegemeenschap van de zes landen der Europese gemeenschap voor kolen en staal tegemoet zou zien. Mollet drong er voorts op aan zo spoedig mogelijk, eventueel nog voor het einde van dit jaar, een Euratomverdrag te sluiten Koningin Juliana heeft donderdag middag incognito een bezoek gebracht aan Delft waar zij met een klein ge volg neeft vertoefd ln het gebouw dat thans dienst doet als hooidgebouw van de Technische Hogeschool. In dai ge bouw zijn voorts o.a. ondergebracht het kunststoffeninstituut TNO en het proef station. j 1. Hoewel de toestand vrijwel hopeloos is, heeft Eric geen keus. Hij en zijn mannen moeten vechten tot het bittere einde. De Noorman weert zich dan ook geducht, maar kan niet verhinderen, dat zij steeds verder terug gedrongen worden. Dit alles wordt op de kust door vele ogen gadegesla gen, zonder dat Eric zich daarvan bewust is. Svein en zijn troepje volgen in gespannen aandacht de Drakar, die stuurloos op de zeestroom naar de kust drijft. Zij lopen langs het strand met het schip mee en Svein zegt: „Als de schuit nou maar op de kust loopt, dan kunnen we er gauw oaf gaan en heb ik ook weer eens een lekker gevecht". Maar het schijnt, dat deze hoop van de reus niet in vervulling zal gaan. In de uiterste punt van het voorschip staat de Noorman, zijn gebroken zwaard als een nutteloos ding in de hand. Er zijn nu nog slechts twee mannen aan zijn zijde en de oude Cendrach. Zij wachten gelaten, want met een lelijke grijns op zijn gezicht nadert Olaf, vergezeld van zijn trawanten, het weerlozi groepje. „Ziezo", zegt Olaf treiterend langzaam, „nu de afreke ning, Noorman". (Van een verslaggever) De hoofdpersoon en vervaardiger van enige duizenden valse tientjes heeft zich gistermorgen omstreeks elf uur aan gegeven aan het uu..u 'SU poli tie in Amsterdam. De gernch'"""■kende affaire kreeg daarmee enigszins 'een anti-climax, want terwijl in het gehele land de politie naar hem uitkeek, de recherche overal nasporingen deed en bij de douaneposten zorgvuldig gewaakt werd, reed de 34-jarige valsemunter A. G. Hey met de trein vanuit Hilversum naar de hoofdstad. Hij vroeg aan de portier, wie de zaak van de vaise tientjes behandelde en werd verwezen naar de chef van reeht,! -se- ecm-* 'ssar^s Dijkstra. Hey legde onmiddellijk een vol ledige bekentenis af. Sedert dinsdag- i W Donderdagmiddag is de heer Rudolf Schock, tenor van de Weense Opera, in Amsterdam aangekomen, waar hij vanavond zal optreden. Op de foto de heer Schock {linksmet de heer E. Krauss, zijn impresario. Ondanks het feit dat door de toe nemende industrialisatie en de be roepsovergang van kleine boeren en hun zoons het aantal kleine landbouw bedrijven na de oorlog met bijna tweeduizend per jaar is verminderd, waren er in ons land in 1955 nog meer dan honderdduizend landbouw bedrijven van ten hoogste tien hecta re. Hier liggen de kwantitatieve ver houdingen, d.w.z. de verhouding waarin arbeid, kapitaal en grond worden samengevoegd om de land- bouwproduktie tot stand te brengen het meest ongunstig. Aldus ir. R. van Hees van de Rijks universiteit te Groningen op het Neder lands landhuishoudkundig congres, dat donderdag en vandaag in Utrecht wordt gehouden. Van de kostenfactoren vertoont het loon de sterkste stijging. Voor de ge zinsbedrijven heeft dit tot gevolg, dat het gezinsinkomen niet zozeer is ge daald als wel dat er een wijziging is opgetreden in de verhouding van winst en aanspraak op loon. Op de grote be drijven die overwegend met vreemde ar beidskrachten werken is de winst en daardoor het inkomen van de landbou wers gedaald. De relatieve inkomenspo sitie in de landbouw is dus achteruit gegaan, aldus ir. van Hees. Bij bespreking van de vraag op welke wijze deze situatie kan worden verbe terd, behandelde ir. van Hees verschei dene maatregelen op lange termijn, zo als verruiming van de afzet, verande ringen van de kwantitatieve verhoudin gen en cultuurtechnische werken. Hij is van mening, dat hierdoor de produktie- omstandigheden verbeteren, waardoor de kostprijzen dalen en het inkomen kan toenemen. Van de maatregelen op korte termijn noemde hij de beïnvloeding van de prijsvorming, doör het toepassen van heffingen en toeslagen. De heer P. B. de Boer uit Stiens zei o.m. dat een stijgende arbeids- produktiviteit zoveel mogelijk moet worden omgezet in dalende kosten Volgens television audience measu rement limited blijkt uit de voorlopige resultaten van een in het Londens ge bied ingesteld onderzoek, dat in het eer ste jaar van de commerciële televisie 65 procent van de toestellen die de pro gramma's daarvan kunnen ontvangen, afgestemd werden op het onafhanke lijke kanaal en slechts 35 procent op de BBC tussen 7 en 11 uur 's avonds. Er wordt bij verteld dat het percentage voor de commerciële tv blijft stijgen. voor levensonderhoud en niet in stij gende geldlonen, waarvan het koop- krachtverhogend effekt na korter of langer ti1d voor een belangrijk deel verloren gaat door prijsstijging. Naar zijn overtuiging dienen alle be drijfstakken zoveel mogelijk na te vol gen hetgeen enige tijd geleden nog met de tarwe weid toegepast, namelijk prijs verlaging, doordat door rassenverede ling, verbeterde werkmethoden, enz. de produktiviteit van de arbeid stijgt. De heer de Boer hoopte dat de industrie zijn eigen exportpositie zal versterken door een juiste behartiging van de exportbelangen van de landbouw. Een telefoto van de dramatische tonelen, die zich in het Italiaanse dorpje Tarrazano bij Milaan afspeelden, toen daar twee zwakzinnige broers, Arturo en Osvaldo Santato, een school met 95 leerlingen „bezet" hielden. Op de achtergrond het schoolgebouw. Voor het raam de inval lers met een paar gijzelaars. Op de voorgrond een priester, die de misda digers met opgeheven armen bezweert, om tot bezinning te komen. Verder politiemannen en ouders van de opge sloten kinderen. avond, toen in deze zaak drie arresta ties werd verricht, heeft hij zich schuil gehouden in een hotel te Hilversum. Op zijn reis naar het hoofdbureau van po litie heeft niemand hem herkend, of schoon zijn foto wijd rprgrreid was. Woensdagavond nog kwam er een nieu we ontwikkeling in deze zaak. De oom van de valsemunter nl. kwam met een kof fer, gevuld met ongeveer vierduizend valse tienguldenbiljetten, het politie bureau Raampoort binnen, aan de Mar- nixstraat. Hij had dinsdagavond bezoek gekregen van zijn neef. Deze had hem gevraagd of de oom een koffer met wat gereedschap voor enige tijd in bewaring kon houden. Toen de oom de 'volgende dag in de kranten las dat zijn neef ge zocht werd, opende hij de koffer. Er bleek nog een andere koffer in te zit ten, die vol was van de valse bankbil jetten. De koffer werd in beslag.genomen. Het aantal achterhaalde valse tientjes steeg daarmee tot bijna zesduizend. Op dezelfde dinsdagavond had Hey zijn bromfiets teruggebracht bij de ver huurder. Het was de bromfiets waarop hij met de echtgenote van de uitsnijder C. naar Muiden gereden was. Toen hij argwaan kreeg ontsnapte hij, zonder zich verder te bekommeren om de vrouw. Een dergelijke beheersing is Hey wel eigen. Jarenlang is hij erin geslaagd zijn gedragingen verborgen te houden, hoewel hij toch gezocht werd vanwege een geval van oplichting van een fir ma in Maassluis voor ongeveer 16.000 gulden. In 1954 liet hij zich in de plaats waar' hij als woonachtig was ingeschre ven, Hilversum, uitschrijven wegens vertrek naar Groot-Brittannië". De politie hield er rekening mee dat de arrestatie van Hey gevaar zou op leveren. Zij hield zich in herinnering hoe hij in de oorlogsjaren op roof uit ging in een Duits uniform. Hij zou daarbij eens, in Nederhorst den Berg, een boer hebben neergeschoten. Voor de krijgsraad heeft hij echter kunnen aantonen dat hij dit deed voor verzets- doeleinden. Raadselachtig is nog steeds waarvan Hey en zijn 37-jarige vriendin hebben geleefd. Het geld dat de oplichting in Maassluis had opgeleverd, moest gro tendeels op zijn. De vrouw is tot voor twee jaar verkoopster geweest in een grote Amsterdamse hoedenzaak. Zij hadden het dan ook niet rijk, ofschoon hun thans eenjarige dochtertje, dat mo menteel onder de zorg is van de kin derpolitie, goed werd verzorgd De Indonesische regering heeft geen territoriale eisen, behalve Nieuw-Gui- nea. Dit verklaarde vandaag de woord voerder van het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken in een commentaar op de aankondiging van een groep Indonesiërs, dat zij een be weging in het leven hebben geroepen, die naar het houden van een volks stemming in Portugees Timor zal streven. De woordvoerder zeide, dat „in de democratische Indonesische republiek elke beweging, die niet in strijd is met orde en rust, wordt toe gelaten. Dit betekent echter niet, dat de regering zich in elk opzicht ver eenzelvigt met de doelstellingen van de nieuwe beweging". De naam van de beweging is „Anti-koloniale bewe ging van Indonesië". De voorzitter, Indra Suyakawesi, zeide, dat de orga nisatie niet in het bijzonder is ge richt tegen het Portugese kolonialis me op Timor, maar tegen elke vorm van kolonialisme, binnen of buiten de grenzen van Indonesië. (A.N.P.) De resultaten van de Nederlandse ha ringvisserij blijven dit seizoen aanzien lijk achter bii die van het vorige jaar. 6 oktober 1955 waren 548.000 kantjes gezouten haring over de afslag gegaan tegen 495.000 op 6 oktober 1956. De prijzen zijn aanzienlijk hoger dan het vorige jaar, niet alleen omdat thans een hogere opvangprijs geldt, maar vooral ook, omdat de buitenlandse vraag naar gezouten haring eer hoger dan lager is dan in 1955. En dit, ter wijl er nog geen contrakten voor leve ringen aan Rusland zijn afgesloten, het geen voorheen wel het geval was. Ook de aanvoer van verse haring ligt vrij aanzienlijk onder die van 1955 met het gevolg, dat de prijzen aan de hoge kant blijven. Het Tweede-Kamerlid de heer Ruy- gers heeft aan de minister zonder porte feuille de volgende schriftelijke vragen gesteld; 1. Is het juist, dat Harer Majes- teits ambassadeur te Londen voorlopig de functie van het vice-voorzitterschap van de vereniging van kanaalgebruikers (SCUA) heeft aanvaard? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beant woord, is de minister dan niet van me ning, dat het gezien het feit, dat de Nederlandse regering aan het lidmaat schap van de SCUA het voorbehoud ver bond van parlementaire goedkeuring beter ware geweest deze functie niet te aanvaarden vooraleer de parlementaire goedkeuring zou hebben plaatsgevonden? De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijistra heeft een officieus bezoek gebracht aan de radiotentoon stelling „Firato" in de RAI te Am sterdam. Juist toen de rondgang zou worden begonnen kocht minister Suur- hoff aan het loket twee toegangsbewij zen. Hij werd direct herkend en met zijn echtgenote werd de minister in de groep van zijn collegaminister opgenomen. Donderdag waren er 20.000 kijkers, waarmee het totaal aantal in vier da gen is gekomen op 60.000. -m» t f'y. •s$'-A Horizontaal: 1 lust, 4 hoofdslagader, 8 vette vloeistof, 11 pers. vnw., 12 slank, 14 telwoord, 16 heilige (afk), 17 de onbe kende (afk.), 18 inhoudsmaat (afk.), 19 landbouwwerktuig, 21 schrede, 23 zuivel- produkt, 25 Chin, maat, 26 tegen, 28 boom, 30 rekening, 32 grondsoort, 33 tap. 35 aanw. vnw., 37 zangnoot, 38 vrucht- vliesje, 40 meisjesnaam, 42 pers. vnw., 43 vernis, 44 bevel, 45 verlaagde toon, 47 meisjesnaam, 49 ieder, 51 pers. vnw., 52 dagtekening, 54 klos, 57 rivier in Neder land, 59 bijwoord, 61 water 'in ufrecfti', 62 omroepvereniging, 63 deel V. e. Fr. .ontkenning, 64 deel v. d. voet, 66 paar, 68 bevel, 70 goud (Fr.), 71 stofmaat, 72 klein persoon, 74 nauwe, 76 vlinderlarve. 78 selenium (afk.), 79 bindmiddel, 80 pl in Overijsel, 81 hoeveelheid. Verticaal: 1 telwoord, 2 reeks. 3 vr. munt (afk.), 4 meisjesnaam, 5 in orde (afk.), 6 geheel de uwe (Lat. afk.), 7 opera, 8 Fr. onbep. vnw., 9 bestaat, 10 koker, 13 tegen, 15 geestdrift, 20 feestdos, 21 punt, 22 stoot, 23 mil. opleidingsschool (afk.), 24 reinigingsmiddel, 25 min, 27 deel v. e. Fr. ontkenning, 29 flauw, 31 zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 32 vloerbedekking, 33 jongensnaam, 34 plant, 36 voorschrift, 39 bijb. naam, 41 smak, 46 Ind. vleesgerecht, 47 schoor- steenvuil, 48 gesloten, 50 weekdier, 51 inwendig orgaan, 53 meisjesnaam, 55 schrijfbehoefte, 56 pl. in Duitsland, 58" slede, 60 edelgas, 62 pl. in Gelderland, 63 deel v. h. hoofd, 65 dus (Lat.), 67 jon gensnaam, 69 godheid, 73 vogel, 74 en omgekeerd (afk.), 75 titel (afk.), 76 zang- noot, 77 natuurkundeterm (afk.), 78 dus (Eng.). Horizontaal: 1 gedienstige, 2 rein - etude, 3 orkest - noen, 4 fl. - plein - Po, 5 Antillen, 6 nno - killig, 7 egel - ge ven, 8 mes - geel, 9 twee - salade, 10 eerst - abuis, 11 li - vla - G.P. Verticaal: 1 grof - nestel, 2 eerlang - wei, 3 dik - noemer, 4 inept - leest, 5 slik, 6 netelig, 7 St. - illegaal, 8 tunnel - Elba, 9 Ido - niveau, 10 geep - geldig, 11 nok - esp. Het bestuur van het Landbouwschap zal in zjjn 17 oktober te houden open bare vergadering o. a. bespreken het voorstel van de corhmissie grondge bruik van het Landbouwschap om be zwaren tegen het streekplan IJmond. noord kenbaar te maken aan de mi nister van wederopbouw en volkshuis vesting. Het Landbouwschap gaat er bij de beoordeling van streekplannen van uit dat de verdere industrialisatie voor ons land een levensbelang is en dat het derhalve' noodzakelijk moet wor den geacht landbouwgronden voor niet- agrarische doeleinden te bestemmen, met dien verstande dat bij het onttrek ken van gronden aan de agrarische sfeer de belangen van de landbouw ernstig in het oog moeten worden ge houden. Dit laatste is naar de mening van het bestuur van het Landbouw schap evenwel niet ln alle opzichten op een bevredigende wijze geschied bü de totstandkoming van het streekplan voor de IJmond-noord. Het Landbouwschap onderschrijft ten volle de bezwaren die in juni een groep van 32 belanghebbenden uit het streek- plangebied aan de Koningin heeft ken baar gemaakt en die o. a. betrekking hebben op de ligging van de industrie terreinen ten opzichte van het woon gebied en het agrarisch gebied in ver band met de luchtverontreiniging. Het Landbouwschap meent dat voor dat wordt overgegaan tot het projec teren van een woonstad op een plaats ten noordoosten van de Hoogovens on omstotelijk moet vaststian dat de hui dige en de te verwachten luchtveront reiniging geen nadelige gevolgen zul len opleveren voor de volksgezondheid. Volgens het Landbouwschap behoort de te bouwen stad te komen in het duin gebied tussen Wijk aan Zee en Castri- cum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2