St.-Nicolaas bezoekt dit jaar Haarlem officieel op 14 en 21 november Groei op bijzondere scholen sneller dan op gemeentelijke Miss Irene in Haarlemmerlie 1 Obrecht-concert in Bakenesserkerk Aöeeda Haarlem „Gen. Cronjé" 25 jaar Toneel voor de jeugd in de stadsschouwburg Toestand van vóór 1954 hersteld Geen ontvangst in Haarlems stadhuis Haarlemse politie slaat haar slag aanrijding bij Cultureel lesuur op HBS-Zijlvest Kalverliefde van Keerlen Ontwaeckt SCHIPHOLWEG Burgemeester Cremers te zijnen stadhuize ontvangen Plantenleven in de Oostenrijkse Alpen Reductie op toewijzing ObLlening Haarlem II Films NAAIMACHINES VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 PAGINA 3 Verduistering van 300 TRINITEITSLYCEUM HEEFT KANTINE TECHNISCHE SHOW IN DE VLEESHAL Burgerlijke Stand Haarlem JAARVERSLAG MIDDELBAAR ONDERWIJS T riniteitscollege Mendelcollege R.-k. Handelsavond school Tuinbouw en Plantkunde Sancta Maria Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen Father P. de Graaff terug uit de Missie Schooltentoonstellingen en de Kennemerduinen Waterstanden a ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Opbrengst collecte Dierendag Instuif Haarlem Beurs van New York Sint Nicolaas zal dit jaar in Haarlem geen plechtige ontvangst ten deel val len op het stadhuis, waar hij nu twee achtereenvolgende jaren hartelijk be groet werd door burgemeester O.P.F.M. Cremers. De toestand van vroeger zal hersteld worden, dat wil zeggen: de goed-heilig man arriveert op woensdag 14 november in Haarlems Centrum, Waar de ontvangst verzorgd zal wor den door Vroom en Dreesmann, en op Woensdag 21 november in het noorde lijk stadsdeel, waar hjj de gast zal zijn Van de winkeliersvereniging „Generaal Cronjé". Zoals men zich zal herinneren, werd enkele jaren geleden van verschillen de zijden het verlangen geuit om Sin terklaas niet op verschillende dagen in Haarlem te ontvangen. Liever zag men de heilige ontlast van zakelijke recla me en wilde men hem gepromoveerd zien tot een stedelijke sint, die als zo danig ook zijn tocht door de stad zou maken. Na vele besprekingen, waarbij heilige huisjes ontzien en afgebroken moesten worden, kwam men met de meeste belanghebbenden tot een ak koord en werd de organisatie van het feest door de burgemeester opgedragen aan „Haarlems Bloei". Zowel in 1954 als in 1955 trok de ene en ondeelbare sinterklaas, omringd door de stad, te weten door het centrum, noord en oost. Het blijkt nu, dat niet iedereen ten volle tevreden gesteld was. En met name heeft de winkeliersver eniging „Generaal Cronjé" zich tot de burgemeester gewend met het verzoek om, zoals vroeger, zelf de intocht van de Sint te mogen verzorgen. Onder meer is aangevoerd, dat de laatste twee jaar de kinderen uit ge- De Haarlemse politie heeft een goede slag geslagen met de arrestatie van de 29-jarige 3. M. H., die 2 oktober j.l. uit een inrichting te Heiloo ontsnapte. De man heeft sinds die dag een aantal inbraken gepleegd in Haarlem. In de nacht van 3 op 4 oktober stal hij een fiets van een arts, wonende aan de Dreef. Het rijwiel verkocht hij in Amsterdam. Op 5 oktober sloop hij in ln een kwekerij aan de Zijlweg, waar hij 3.50 en een alarmpistool wegnam. Van 5 op 6 oktober zette hij een kraakje in de Chr. Huygensschool in Haarlem west. De buit bedroeg 45, die bestemd Waren voor een schoolreisje. Een paar dagen geleden waren enige consumptie tenten op sportterreinen aan de beurt. Op het Haarlem-veld behaalde hij een fijke buit aan chocolade en Marsrepen, \n het huisje van de Haarlemse Lawn ?ennis Club aan de Spanjardslaan wist "ij alleen een ruit stuk te krijgen. Ten- rteto h<?eft de man bekend schuldig te zijn aan een diefstal van een rijwiel op de Nieuwe Gracht. Hij verkocht de fiets ln Amsterdam. Om kwart voor vijf gistermiddag sloeg de 12-jarige Peter R. op zijn fiets linksaf de Schalkwijkerweg op toen hij van de Rustenburgerbrug kwam. De jongen gaf geen voorrang aan een vrachtauto, die van de Schipholweg rechtdoor in de richting Haarlem ging. Door de aanrijding kreeg de knaap een zware hersenschudding en moest hij Worden overgebracht naar het Grote Gasthuis. De auto kwam na de botsing tot stilstand tegen een stenen muur en werd zwaar beschadigd. Een 38-jarige winkelbediende is in het huis van bewaring opgesloten, om dat hij verdacht wordt van verduiste ring in dienstbetrekking. De man werd door zijn werkgever, een verfhandelaar in Haarlem-noord, op heterdaad be trapt, toen hij 2 uit de kas in eigen zak stak. Hij heeft bekend verschillende geldsbedragen, in totaal ongeveer 300 te hebben verduisterd. Vandaag heeft de rektor van het Tri- niteitslyceum, pater dr. M. van Straa- ten, tijdens de middagpauze de nieuwe schoolkantine geopend. De kantine, die aan de oostzijde van de cour ligt, is 22 bij 10 meter groot en fris modern ingericht. Aan de hand hangen zgn. ..picasso-gordijnen", terwijl er door een ruim gebruik van glasruiten veel licht haar binnen valt. In de kantine is plaats Voor 160 personen; een buffet en een geluidsinstallatie staan verder ten dien ste van de gebruikers. De lokaliteit is Uiteraard uitstekend geschikt voor bij eenkomsten van de schoolverenigingen. De firma Walco Ijzerhandel heeft in de Vleeshal een interessante techni sche show georganiseerd, waar ver schillende nieuwigheden op het gebied van gereedschappen en machines voor hout- en metaalbewerking te zien zijn. Nieuw is bijvoorbeeld een elektrische grasmaaimachine en een zeer klein draaibankje voor staal-, hout, en me taalbewerking ten behoeve van knutse laars en modelbouwers. Een bijzondere Schaaf is de „surform", die ook veilt 'n bestaat uit vijfhonderd kleine Schaafjes, op één grote gemonteerd. Naast een groot aantal hamers, bijtels, Sagen en andere gereedschappen zijn Ui de Vleeshal ook practische „hobby- en öpbouwsets" te zien, zoals een klei- Ue zaagmachine, die tevens boort, slijpt en verstekzaagt. Een nieuwtje in Uns land is een elektrisch verwar mingstoestel met buizen, die met olie Kevuld zijn. Voorts zijn aantrekkelijke treinen, schaatsen en technische speel goederen te zien op deze show, die gra tis toegankelijk Is en tot zondag 14 ok tober in de Vleeshal blijft. GEBOREN: A. C. van der Leest- R'tsema, z.; H. H. Meegdes.Blankert, M. Rodenburg-de Boer, z.; M. P. oanders-Tholen, z.; L. W. C. van der gam-Martens, z G. M. van den Berg holle, z.; M. D. van der Mey de Bie- Overdam, d.; Chr. W. Suers-Bake, d. ONDERTROUWD: G. K. W. den Boe- Bende en A. Berk. GETROUWD: J. C. Jaakke en A. A. g- Spee; J. Burgei en P. S. Loogman; u. Broekhuis en G. van der Goes;- van der Vliet en J. Druif. -OVERLEDEN: B. W. Horck, 4 m„ hriris Bernhardlaan; C. M. Kwant- IVI'ddelkamp, 90 j., Jansstraat. heel de stad zich te veel concentreer den bij het Spaarne, waar de boot uit Spanje arriveerde. De burgemeester heeft gemeend, dat, nu er een dergelijk verzoek uit de burgerij komt, hfj zijn besluit van twee jaar geleden moet laten vallen. Hij is ervan overtuigd, dat de ont vangst vanwege genoemde winke liersvereniging goed verzorgd zal wor den, maar rekent er op, dat „Gen. Cronjé" niet alleen voor „eigen ge bied" maar voor het gehele stadsdeel ten noorden van het Frans Halsplein zal zorg dragen, zo nodig in samen werking met het wijkcomité „Oud- Schoten". Zulks zal ook geschieden. Woensdag 21 november arriveert Sint Nicolaas dus in Haarlem-Noord. Door deze beslissing acht Haarlems Bloei voor zichzelf geen taak meer weg gelegd. Men is van mening, dat in dit geval de oude draad weer kan worden opgevat, hetgeen voor het centrum wil zeggen, dat de organisatie op woensdag 14 november in handen komt van Vroom en Dreesmann. Verwacht mag worden, dat zowel de intocht ln het centrum als die in noord met dezelfde of grotere luister gepaard zal gaan zoals de laatste twee jaar is geschied. Wethouder D. J. A. Geluk ontving gistermiddag om vijf uur als loco-bur gemeester van Haarlem in de ridder zaal van het stadhuis een gezelschap, bestaande uit leden van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen waarvan burgemeester Cremers als burgemeester van Haarlem voorzit ter is. In verband hiermede verwel komde een Haarlemse loco-burgemees ter in tegenwoordigheid van de wet houders Bakker, Angenent en Happé en van de gemeentesecretaris, rar. H. E. Phaff dit magistrale gezelschap. In een toespraak wees loco-burgemeester Geluk op het grote verschil tussen bur gemeesters van grote en kleine ge meenten. De burgemeesters en secreta rissen hebben het in een kleine gemeen te veel moeilijker, daar zij niet zoals dit in een grote stad het geval is omringd zijn met een grote staf van des kundige ambtenaren. Hij koesterde der halve een grote bewondering voor hel werk van deze magistraten en voor de doelstellingen van hun vereniging, die sinds 1874 bestaat. Burgemeester Cre mers sprak een woord van dank na mens deze vereniging voor de gastvrije ontvangst. De Vereniging van Burgemeesters en secretarissen maakte gisteren een ex cursie door Zuid-Kennemerland. 's Morgens bezocht zij de Hoogovens en na een lunch bij Brinkmann bezichtig de men de Grote Kerk, waar een orgel bespeling werd aangeboden. In de Re- naissancezaal van het Frans Halsmu seum zaten de magistraten 's avonds aan een maaltijd. Mevrouw J. A. de Vries zat hierbij aan namens de heer H. P. Baard, directeur van het mu seum, die wegens een dienstreis ver hinderd was. In het verslag van de toestand van het middelbaar onderwijs te Haarlem over het jaar 1955 wordt een opsomming gegeven van de bezetting van de scho len sedert 1947. Daaruit blijkt, dat na een aanvankelijke daling tot 1951 sedertdien van een geleidelijke toena me sprake is. De toeneming van het aantal leerlingen op de bijzondere mid delbare scholen blijkt groter te zün dan op de openbare. Op de gemeentelijke scholen blijkt overigens het aantal leer lingen van 1947 nog niet geëvenaard te zijn. Voor het eerst is dit jaar een overzicht opgenomen van de herkomst van de leerlingen die tot de eerste klassen zijn toegelaten, een overzicht betreffende de afkomst uit Haarlem of uit de buitengemeenten. Op de meisjes- HBS, het Coornhertlyceum, het eerste Christelijke Lyceum en Sancta Maria zitten meer leerlingen van buiten de stad dan uit Haarlem zelf. In de eerste klassen van Sancta Maria kwamen acht en dertig leerlingen uit Haarlem en negen en veertig van daarbuiten. De vijfjarige HBS-b aan de Zijlweg heeft bij de aanvang van de cursus 19551956 voor de derde klassen een nieuw lesuur ingevoerd, dat beoogt de algemene culturele belangstelling van de leerlingen te stimuleren. Tijdens de ze cursus is het afgelopen jaar de plaats van Kennemerland behandeld ln het culturele en economische leven van Nederland. Lessen werden gegeven in de literatuur, de historie, de geologie en de sociale en economische aardrijks kunde van Kennemerland. Teneinde de gespreksvorm mogelijk te maken wer den leerling-groepen van ongeveer 12 personen gevormd. De gemeentelijke ambachts-avond- school onderging op 17 mei 1955 bij besluit van B. en W. een naamsver andering en heet nu voortaan gemeen telijke lagere technische avondschool, een naam die de taak van de school ongetwijfeld op juistere wijze accentu eert. Het elektro-technisch instrumen tarium van de school werd belangrijk uitgebreid met een aantal precisie-in- strumenten. De tweede klassen van de HBS-af- deling van het Triniteitslyceum krijgen vanaf de cursus 19551956 ook muziek onderwijs. Als vervolg op de les voor beginnenden in de Spaanse taal is nu ook een les voor gevorderden ingevoerd. Het vak bleef facultatief en de lessen zijn ook toegankelijk voor de gymna sium-afdeling. Van de 114 kandidaten voor het toelatingsexamen werden er elf afgewezen. Negen en negentig ge slaagden verzochten om plaatsing in de eerste klas. Alle een en twintig kan didaten voor het eindexamen behaal den hun diploma. Elf hunner studeren nu aan een instelling voor hoger onder wijs, zes vervullen hun militaire dienst plicht, een studeert aan de MTS in Haarlem en drie zijn in particuliere dienstbetrekking. Het Mendelcollege vierde van 18 tot 21 februari 1955 de officiële ope ning van zijn nieuwe gebouw. Ge hoopt wordt, dat de fietsenstallingen nog verbeterd zullen worden, dat het overblijflokaal wordt vergroot en dat een muziekklas en een dokterskamer alsnog zullen worden aangebouwd. Voor de leerlingen vanaf de tweede klassen wordt eenmaal per week een facultatieve muziekles gegeven, voor de leerlingen vanaf de derde klassen een facultatieve les in machineschrij- ven. Harry Prenen verzorgde in de eigen expositieruimte van de school een tentoonstelling van eigen illustra tief werk en een ter herinnering aan oorlog en bevrijding. Gedurende de grote vakantie hebben acht en veertig leerlingen een bootreis gemaakt naar Bingen ln Duitsland. Vier en negentig van de honderd en vijf kandidaten voor het toelatingsexamen werden tot de eerste klas toegelaten. Voor de overgangsexamens blijkt gemiddeld bijna 34 pet. der kandidaten te moeten worden afgewezen. Van de zeventien eindexamen-kandidaten HBS-a slaag den er zestien. Van de negentien kan didaten HBS-b slaagden allen. Zes hunner gingen aan een instelling voor hoger onderwijs studeren. toneelavonden gehouden. De debating club voor de hogere klassen heeft ook van tijd tot tijd bijeenkomsten met de club van het Triniteitslyceum. Van de 110 kandidaten voor de toelatingsex amen werden er zeven en tachtig tot de eerste klas toegelaten. Van de dertig kandidaten voor het eindexamen MMS behaalden er een en twintig het diplo ma. De lessen aan de r.-k Handelsavond school werden gegeven in het gebouw Schoterstraat 2a en Kleine Houtweg 24. Het gebouw aan de Schoterstraat is oud en de verlichting en de verwar ming laten te wensen over. Vanaf 1 september 1955 werd de proefklas ver anderd in een vervolgklas. Hierin wordt opgeleid voor een of meer van de prak tijk examens boekhouden en Engels en Nederlandse handelsbriefwisseling. Voor deze drie vakken meldden zich respectievelijk veertien, zeventien en dertien leerlingen. Het volgen van les sen in het Engels levert voor zeer vele leerlingen in de lagere klassen maar weinig resultaat op. Voor het examen van de driejarige cursus slaagden vijf en veertig van de negen en veertig leerlingen. Voor het examen van de vijfjarige cursus slaagden vijf en dertig van de acht en dertig kandidaten. Tijdens een goed bezochte bijeenkomst van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde voor Haar lem O., donderdagavond onder voor zitterschap van mr. J. J. Hage gehou den in het Krelagehuis te Haarlem, heeft de heer J. Bakker, hoofd-assis- tent van de tuinbouwvoorlichtingsdienst te Aalsmeer, een Interessante lezing gehouden over de flora ln de Oostenrijk se Alpen. Het botanische reisverhaal werd ondersteund door een groot aan tal door de inleider zelf gemaakte kleu rendia's. Onder Tessiner Fenster wordt ver staan de smalle alpenstrook, die in bo tanisch opzicht typisch tweeledig is nl. gedeeltelijk kalkarm en kalkrijk. De heer Bakker gaf allereerst 'n beknopt overzicht van de verschillende groeizo- nes in het gebergte, een opvolging die hier in verticale lijn bijna hetzelfde beeld vertoont als op het normale aardopper vlak in horizontale richting. Zo komen op grote hoogte vrijwel dezelfde plan ten voor als in de arctische gebieden. Elke zone wordt gekenmerkt door eigen flora. Zelfs in de hoogste gordel is nog plantenleven, niet alleen van algen, le ver- en korstmossen, maar ook van planten der hogere orde, zoals de Gletscher-ranonkel, een soort boter bloem, die zelfs tot 4.000 meter hoogte nog groeit en bloeit. De boomgrens moet men zich tenslotte niet voorstellen als een duidelijk afgesneden lijn, ook de boomgroei verloopt naar boven in ge leidelijkheid van loof- en naaldhout en dwergstruiken tot (in de allerkleinste afmetingen) de bergwilg met een stam metje van enkele centimeters, twee blaadjes en één katje. Het „hoogst" aanwezige leven, ln ruimtelijke zin wel te verstaan, be staat uit groene algen, die in de eeu wige sneeuw groeien bij een tempera tuur van min 20 graden; loopt deze temperatuur op dan sterven ze af. Bij beschadiging scheiden deze groene al gen een roodachtige substantie af, die b.v. bij voetafdrukken in de sneeuw zichtbaar wordt als de bij elke alpinist bekende „rote Schnee". Een groot aantal afbeeldingen van de vegetatie in het landschap, afgewis seld met close ups van afzonderlijke planten, passeerden de revue, waarbij de heer Bakker kon wijzen op de duide lijke verschillen tussen kalkarm en kalkrijk. De lezing werd door alle aanwezigen met intense belangstelling gevolgd; het hartelijk applaus dat het dankwoord van mr. Hage onder streepte, was daar het bewijs van. Rest ons voorts nog te vermelden, dat een kleine beoordelingscommissie het hoogste aantal punten „met lof voor de zeer bijzondere prestatie" toekende aan een drietal Adianthums, de varen be kend onder de naam Venushaar, in de huiskamer „groot gebracht" door de heer Spaargaren. Op de 4% 30-jarige obligatielening ten laste van de gemeente Haarlem groot 3 min. (2e lening) is voor een zodanig bedrag ingeschreven ,dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toe gepast. Op een stil betegeld wei land aan de Kerkweg in het schone Haarlem- merliede streden gistermor gen 21 kalveren om het kampioenschap van de ge meente. Het ging er niet om wie het lodderigste keek of het best de 100 meter liep, maar om levensbelang rijke zaken voor een aan staande koe: het uiterlijk en de melklevering in de toekomst. Een jurjf van lou ter deskundigen besliste na drie uur kijken en vak technisch redeneren, dat „Thea Twee" van de ge broeders van de Peet in alle onzichten de prijs verdiende. Goed gelijnd, zoals men dat noemd, smal in de heupen en breed in de schouders, ge lijk wij vonden, en hoop volle vooruizichten als melkkoe, meende de jury. En omdat „Irene vijf" er zo goed gewassen uit zag en heur zwarte golvende haren de huid krèk as een bont mantel dekten, riep men haar uit tot de schoonste van het gezelschap. Een miss Irene dus in de Lie. De kalveren eisten niet 411e belangstelling voor zich op. Er waren in de wei ook 18 pinken, die echter niets te maken hadden met de wedstrijd van het „jonge goed". Vorig jaar herfst heb ben zij als kalveren meege daan en nu keek de jury of de kampioene 1955 de ver wachtingen niet beschaamd had. Het viel niet mee. Het bekroonde kalf was een beetje groot geworden voor haar leeftijd. Zij leek wel wat te veel uit de kluiten ge schoten, maar voor de rest Hun gewicht is gestegen van ongeveer 40 tot omstreeks 200 kilo. Het gedrag tijdens de keuring speelt een gewich tige rol. Het rund moet bij voorbeeld niet zijn poten in eens anders gaan zetten dan dan normaal, wat wij (en de jury) bij een zwart-witte een puik beest. Van de pin ken ging Sijtje 65 van de gebr. Van Ruiten met de schoonheidsprijs strijken. Sijtje veroverde verleden jaar de tweede prijs en heeft de afgelopen maanden ken nelijk een beetje om haar lijn gedacht. Men moet niet denken, dat zo'n keuring een kwestie is van even goed kijken. De kalveren, die alle dit jaar het levenslicht zagen, zijn speciaal voor dit prestige- treffen opgefokt. Zij hebben honderden liters volle melk naar binnen gekregen en zijn verwend met wei en biks. zagen. De eigenaar van het dier had al een keer en pas sant gezegd, dat „als je er zo voor staat" de zijne eigen lijk wel een beste kans moest maken. Laat dat rare kalf nu helegaar de kluts kwijt zijn. De staart ging aarzelend omhoog, haar po ten zette ze alsof het terrein van de keuring de koestal thuis was en juist toen de jury een keurend oogje aan haar waagde, begon ze dood gemoedereerd met een be zigheid, die men hoogstens in zijn vrije tijd verricht. „Je kans is verkeken, maat", grinnikte een omstander. Maar de jury heeft het ge beuren in de uitslag niet verdisconteerd. De beesten werden in drie groepen gesplitst, die in volg orde naar voren kwamen om zich door de kenners te ia- ten bezichtigen. Onder de neutrale toeschouwers wa ren de pastoor en de burge meester van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, die, de kragen hoog op vanwege de mist en peinzend aan een sigaar trekkend, hun leken- mening niet onder stoelen of banken staken. Pastoor Keyer, de geestelijk advi seur van de L.T.J. in Haar- lemmerliede, welke de fok- veekeuring voor de tweede maal organiseerde, sprak later bij de prijsuitreiking dat „als er iemand was, die weinig van kalverfokwed- strijden afwist, hij dat moest zijn". Maar ik vond het toch interessant, bekende hij. De uitslagen luiden: groep 1: Irene 5 (gebr. Ne- lis), 2 Johanna 4 (gebr. Van de Peet), 3 Jet 8 (gebr. Ne- lis). Groep 2: 1 Thea 2 (gebr. Van de Peet), 2 Ans 3 (S. van de Aar), 3 Kok 3 (gebr. Nelis). Groep 3: 1 Klaartje 6 (gebr. Van de' Peet), 2 Trijntje 3 (gebr. Van Rui ten), 3 Johanna 5 (gebr. Van de Peet). In de oudste der Haarlemse kerken, de z.g. Bakenesserkerk, die in de 13de eeuw gesticht zou zijn door graaf Willem II en gewijd was aan O.L. Vrouwe; waar we wel node het outer missen, omdat de gothiek daar als het ware om smeekt, (hoewel Bosboom er in de vorige eeuw een prachtig interieur van heeft geschilderd,) concerteerde het Motettenkoor van de Nederlandse Bach- vereniging onder leiding van Dr. Anthon Met ingang van september 1955 wer den in het souterrain van Sancta Maria twee handwerklokalen ingericht, waar door de overbezette handwerk-klassen gesplitst konden worden. Sinds septem ber 1954 bezit Sancta Maria ook een oudervereniging. In het begin van 1955 is een schoolraad opgericht waarin en kele docenten, h%t bestuur van de schoolvereniging Vivos en vertegen woordigsters van verschillende clubs zitting hadden. Regelmatig hebben de meisjes van Sancta Maria contact met de leerlingen van het Triniteitslyceum. Twee maal werden gemeenschappelijke CINEMA PALACE: Tempel der verleiding, volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Bloedgeld, 14 J. dl. t/m do Zwei blaue Augen, 18j.; 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15; di.-avond éen voorst. LIDO: Ave Maria, 14 j.: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Les grandes manoeuvres, 18 j.; 2, 7 en 9.15; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: t/m zo.: Love me or leave me, 18 j vr.: 8.15; za. en zo.: 7 en 9.30; za.: 2 30 én zo. 2 en 4.15: Brokkenpiloten, a.l„: ma. en di. 8.15: In de rimboe van Austra lië, B.I.; do. 8.15: Alda, a.l. REMBRANDT: Drie mannen in de sneeuw, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: t/m zo.: Karavaan, 14 j.; ma. t/m do.: De zee der verloren schepen, 14 j. 2.30, 7 en 9.15; zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: The long arm, 14 j„ 2.15, 7 en 9.15; zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Vrijdag 12 oktober Schouwburg: „Het hol van de leeuw", een nogal fantastisch brokje Parijs boulevard toneel door de Arnhemse toneelgroep Thea ter. De klucht is geschreven door Louis Veile, die er een toneelprijs mee won, en wordt geregisseerd door Hans Tiemeyer. In de hoofdrollen: Hans Tiemeyer, Peronne Hosang en Willy Haak; 8 u. Zaterdag 13 oktober Schouwburg: „Spoken" van Hendrik Ibsen. Een felle aanklacht van de Noorse schrijver tegen de dubbele moraal van zijn tijd. De Haagsche Comedie herdenkt met deze uit voering de vijftigste sterfdag van Ibsen. De regie wordt gevoerd door Joris Diels en de hoofdrollen worden gespeeld door Fie Carel- sen, Luc. Lutz en Max. Croiset; 8 u. Gebouw St.-Bavo: Nationaal Landjuweel. Toneelvereniging Vriendenkring Haarlem met „Het melkkoetje" van Henk Bakker; 8u. Zondag 14 oktober Schouwburg: „Te great Sebastians", een onderhoudend blijspel van Howard Lindsay en Russel Crouse over een artisteneehtpaar, dat allerlei merkwaardige dingen beleefd in een denkbeeldig land achter het IJzeren Gor- 1' De voorstelling van de Haagsche Co medie staat onder regie van Paul Steenber gen. Joris Dieis, Ida Wasserman en Jan Retel spelen de hoofdrollen. Concertgebouw: Leids Kindertoneel. Kin dermatinee „Bulletje en Bonestak..; 14.30 u. Woensdag 17 oktober Minerva: Nieuw Nederlands Toneelgezel schap met „Detective Story". Spelers o.a. Guus Hermes, John Gobau, Herman Bouber en Andrea Domburg; 8 u. Donderdag 18 oktober Schouwburg: Nationaal Landjuweel. To neelvereniging Mutua Amicitia uit Rotter dam voor Ver. J. J. Cremer met „Mijn zoons" van Arthur Miller: 8 u. Vrijdag 19 oktober Schouwburg: Jonge Comedie met „Keerlen Ontwaeck" voor de lagere scholen; 10.30 en 2.30 u. Vrijdag 12 oktober Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, le concert serie V: o.l.v. Toon Verhey. Sol. Mari Claude Theuveny, viool; 20.15 u. Zondag 14 oktober Llnnaeusbof Bennebroek: Van 15-17 uur: Concert door de boerenkapel „De Hooi schelf". Maandag 15 oktober Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters van 15.30 tot 16.30 uur. Schouwburg: „Diogé" met „De prins-stu dent' (dil.); 7.45 u. Dinsdag 16 oktober Schouwburg: „Diogé" met „De prinst-stu- dent" (dil.); 7.45 u. Donderdag 18 oktober Concertgebouw: Heemstede Chr. Orato riumver., uitvoering oJ.v. Simon G. aJnsen m.m.v. N.Ph.O.; 8 u. Vrijdag 19 oktober Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.3012.30 uur. Schouwburg: Georgette Hage.doom en Pierre Verdonck met volks- en cabaretlie deren. Voor ver. „Geloof en Wetenschap" 8 uur. Vrijdag 12 oktober „Boekenroode": Lezing voor leden van „Buurtbelang Aerdenhout Bentveld", 8 uur. Zondag 14 oktober Concertgebouw: Bonte avond m.m.v. o.a. Zwarte Riek, drie Jacksons, Jan Tromp: 8 u Vrijdag 12 en zaterdag 13 oktober Vleeshal: Technische show van Walco Ijzerhandel. Van 1023 uur. Woensdag 17 oktober Schouwburg: Nederlands Ballet met „Lao des cygnes"; 8 uur. Donderdag 18 oktober Rembrandt: Haarlemse Kunst Gemeen schap. Film: „Bienvenido mr. Marshall"; 21.15 uur. Leeuwerik: Kon. Ned. Natuurh. ver. Film voorstelling „Symphonie der seizoenen"; 8 u. Vrijdag 19 oktober „Oosterkwartier" (Zomervaart)Vergade ring Wijkcomité Haarlem-oost. Onder meet lezing wethouder W. F. Happé over woning bouw; 8 uur. Tlnholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9 12.30 uur en van 1.305 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramen ten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Geopend van 1017 uur; zo. van 1316 u. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 1115 uur, behalve maan dag. de eerste zondag van de maand van 13—15 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten w.o. regenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 1016 uur; zo. van 1316 u. Huis van Looy: Jaarlijkse tentoonstelling van de schilder-schrijver J. van Looy. Geopend van 1012.3,0, 13.3017 en zo. van 1417 uur. Van 13 oktober t/m 4 november: tentoon stelling werken van Cor Dik. van der Horst met werken van Jacob Obrecht, die naast Josquin des Près- als het hoofd van de derde Nederland se school beschouwd kan worden. De ze stukken werden door Dr. van der Horst met orgelspel omlijst. De vocale composties werden, o.i. ge heel overbodig, geanalyseerd door een spreker die zeker deskundig was en het met smaak wist te doen, doch die moeilijk te verstaan was en het selec te auditorium niet behoefde in te lich ten over een muziek die aanspreekt of niet aanspreekt. Bovendien, wat zegt ons maat 73 of 74. als we geen parti tuur in handen hebben? Laat men dat doen op jeugdconcerten, op pedagogische uitvoeringen, maar niet op dergelijke avonden van uitgesproken kunstgenot. Het koor, dat onder auspiciën van de stichting „Jacob Obrecht" vier motet ten van bovengenoemde componist zong, heeft de volle rijkdom aan melodiek en contrapuntiek kunnen realiseren met een weergave die voortreffelijk genoemd kan worden. Serene ingetogenheid naast jubilante extase, superbe stijlbegrip ne vens suprème vocaalcultuur. Wat is de oude polyfone muziek toch ontroerend schoon als het de vertolking krijgt, die het toekomt. De instrumentale omlijsting vond plaats op, naar we van alleszins be voegde zijde vernamen, het meest be ruchte orgel van Haarlem. Het schijnt veel suikergoed, zoals vox coeleste en nog erger te bevatten, doch daarvoor heeft de kunstenaar van der Horst ons natuurlijk gespaard. Boze tongen bewe zen zelfs, dat het pijpenmateriaal van Hoogovens en Gasfabriek afkomstig is, mar wij weigeren dat te geloven. De Musset heeft eens geschreven: „On ne badine pas avec l'amour"; wij zouden willen zeggen: „On ne badine pas avec l'orgue." Met dat al hebben we het waarachtig nog mooi gevonden ook, ondanks dat het tongwerk van het pedaal in het stuk van Pachelbel steeds te laat kwam, evenals de registerbijvoegingen in de Fuga van Bach. Het is het nadeel van het pneumatische systeem, dat het zo sterk reageert op atmosferische invloe den. De organist (die een zeer groot organist Is) was nu verplicht meerma len gepuncteerd te spelen, daar waar legatospel aan de orde was. We zijn Anthon van der Horst dank baar voor het vele schone, dat hij deze avond gebracht heeft. TOM DE VRIES De winkeliers uit de Gen. Cronjé- straat en het Julianapark, verenigd in de winkeliersvereniging Gen. Cronjé, gaan volgend jaar feest vieren. Hun vereniging bestaat 27 januari 1957 vijf en twintig jaar. Het jubileum zal met veel feestelijk vertoon gevierd worden. Om bij die gelegenheid goed voor de dag te komen, zal er dit jaar ter ge legenheid van het Sint Nicolaas- en Kerstfeest een bescheiden versiering aangebracht worden. Maandag 15 oktober hoopt father P. de Graaff, van Mill Hill, in zijn geboor testad Haarlem te arriveren om een welverdiende vakantie te genieten na de vermoeiende missie-arbeid in Oeganda, midden Afrika. Na zijn wijding in 1932 verbleef fa ther de Graaff gedurende 24 jaar in Oeganda, slechts onderbroken door een vakantie in 1946. Oorspronkelijk had fa ther de Graaff in 1955 op vakantie moe ten gaan, doch hij heeft een jaar uit stel gekregen in verband met twee voor hem belangrijke gebeurtenissen in Haarlem: het gouden huwelijksfeest van zijn ouders in november en de vie ring van zijn zilveren priesterfeest in juli 1957. Het natuurschoon van de Kennemer duinen wordt ieder jaar omstreeks de ze tijd bedreigd door de herfsttentoon- stellingen, die op vele scholen worden georganiseerd, aldus vernemen wij van de z;jde van ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van het Nationale Park de Kennemerduinen. Hoewel hij over tuigd is van de grote waarde van deze schooltentoonstellingen, is het volgens de heer Roderkerk betreurenswaardig, dat het verzamelen van materiaal hier voor aan de kinderen zelf wordt opge dragen. Van enige leiding hierbij is geen sprake. Het gevolg is dan ook, dat jaarlijks in de Kennemerduinen op grote schaal paddestoelen, vruchten en dergelijke bijeengegaard worden zonder voorkennis van de directeur en dikwijls op zeer onoordeelkundige wijze. De heer Roderkerk is evenwel, evenals an dere jaren, gaarne bereid mee te wer ken aan het1 organiseren van herfst- wandelingen en het inrichten van klei ne, doch goed-verantwoorde exposities op de scholen. Daarbij wordt het ma teriaal verzameld op plaatsen, die voor het publiek onbereikbaar zijn en waar door dus aan het natuurschoon geen schade wordt aangebracht. IJMUIDEN. Zaterdag 13 oktober. Hoog water: 10.29 u. en 23.04 u. Laag water: 5.29 u. en 17.58 u. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze De collecte, die verleden week zater dag is gehouden ter gelegenheid van Dierendag, heeft ondanks het slechte weer nog 5.228,38 opgebracht. De Ver eniging tegen het mishandelen van die ren in Haarlem en omstreken, die de collecte had georganiseerd, heeft alle redenen om de collectanten en mede werkers voor hun inspanning te dan ken. Volgende week wordt in Bloemen- daal een huis-aan-huiscollecte gehou den ter gelegenheid van dierendag. Ook zal daar een buscollecte worden gehouden. Deze week wordt er in Ben nebroek gecollecteerd. De opbrengst heeft betrekking op de actie in Haar lem en Heemstede. In afwijking van het programmablad zal op zondag 14 oktober in het Mendel college te Haarlem-noord een instuif- avond worden gehouden. Gisterochtend en gistermiddag heeft het nieuwe ensemble van Cees Pijper zich aan een jeugdig publiek gepresenteerd in de Haarlem se stadsschouwburg. De commissie voor Culturele Vorming voor de lagere schooljeugd heeft het gezelschap de ge legenheid gegeven om zijn eerste voor stelling hier te geven. Men he het zelfs voor zes voorstellingen gecontrac teerd, want ook op 19 en op 26 oktober komt het ensemble hier spelen. Op wel ke gronden men dit gezelschap heeft uitgekozen en of dit in overleg is ge gaan met de gemeentelijke subcommis sie voor toneel, weten wij niet, maar zeker is, dat men zich een kat in de zak heeft gekocht. Gespeeld werd „Keerlen Ontwaeckt", een stuk in drie bedrijven voor kinde ren van 9 tot 15 jaar, van de hand van Cees Pijpers. Het was een verschrik king, vol pathetische humbug, met heel weinig actie en van een bedenkelijke tendenz. Floris V wordt erin geschetst als de goede, brave ziel die het op neemt voor het onderdrukte volk, te gen de adel die het volk de keerlen, onderdrukt en uitbuit. Wanneer men van de historie niet nauwkeurig op de hoogte is, of wanneer bepaalde histori sche feiten zich niet lenen voor weer gave op het toneel, dan moet men zich daar niet aan wagen. Een gewone ge schiedenisles door de onderwijzeres of de onderwijzer is in zulke gevallen veel beter, dan een dramatische, maar ver tekende weergave van historische ge beurtenissen. De opvoering was navenant. Cees Pij pers speelde de nar, de grootste en dankbaarste rol. De nar werd hier een moralisator, die een taal bezigde die de kinderen wel heel potsierlijk in de oren geklonken moet hebben. Het in voegen van verzen van Jacob van Maerlant lijkt ons voor kinderen al evenmin lonend. Wim Wagter maakte nog wel iets van zijn erg brave rolletje van de heer van Voorne, maar de ove rige spelers zagen geen kans de gren zen van het dilettantisme te boven te komen. Men kan het hen niet eens kwalijk nemen, want het stuk gaf hun geen enkele kans. Jan Grefe voerde de regie, hetgeen hier wil zeggen dat hij verteld heeft waar zijn mensen moes ten staan en hoe ze moesten lopen. Laat men een volgende keer toneel proberen te brengen. Er zijn warem pel nog wel schrijvers die voor de jeugd verstaanbaar zijn. Mies Bouhuys is er een voorbeeld van. Geef de kin deren öf toneel te zien, óf een geschie- deniles te horen, maar breng ze niet naar een schouwburg om ze te con fronteren met een hoop onwaarachtig gezwets. En laat men dan een ensem ble kiezen, dat zijn deers een beetje beter verzorgt, want heus, op deze manier brengt men de kinderen alleen maar een wansmaak bij. J. W. v. d. V. Anaconda (Joppei Bethlehem Steej Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steej Royal Dutch Bhell Union Oil auuthern Racllic Southern Railway tidewater U.S Steel 10/10 80','4 167% 75% 59% 48 V« 134 41% 38','4 54 107% 82','4 48 44 36 68% 11/10 79% 167% 75% 59% 47% 134% 41% 38% 54 107% 81% 48% 43% 35% 68% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3