Nederland telt weldra 1.000.000 bejaarden 3 Drinken met de P.B.O. of publiekrechtelijk drinken Nieuw pak voor Melbourne De wedloop naar het „Witte Huis" Zelfbedieningswinkels vragen herziening vestigingswet Radio eoTV De In november nader overleg tussen organisaties en deskundigen Samenwerking noodzakelijk Aantal in Nederland in één jaar gestegen van 212 tot 334 Een beweeglijke „Testplaat" Indonesië hoopt op beter begrip De borrel met een kop of drie borrels voor een pop 2 in de /naand/ SANOSTOL verdwenen miniatuur Nederlandse eier- export grootste ter wereld Open doekjes Vanavond Prins Bernhard naar de V.S. Beëdiging van officieren wmsmmmrn'mmtmrnmas. VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 PAGTNA 7 Dit jaar vermoedelijk 4 miljard eieren NIEUWE KABINET SmyslovBotwinnik toch remise Egypte doet niet mee in Melbourne Missiekruisen uitgereikt Examens w",?aag: A' de Grave. Een' (Van onze speciale verslaggever) In de loop van november zal een twee daagse studieconferentie worden gehou den, waaraan de organisaties op het ge bied van bejaardenzorg en een aantal deskundigen zullen deelnemen. Op deze conferentie zullen de problemen, die sa menhangen met het bejaardenvraagstuk problemen die dezer dagen naar vo ren zijn gekomen tijdens het congres in zake het bejaardenvraagstuk aan een nader onderzoek worden onderworpen. Dit is het concrete resultaat van het tweedaagse congres, dat woensdag en donderdag in Scheveningen is gehouden. Tijdens dit congres, waaraan meer dan duizend personen deelnamen, hielden ne gen deskundigen een inleiding naar aan leiding van een pre-advies en sponnen zeventien co-referenten het behandelde nader uit. Negen discussiegroepen be spraken afzonderlijke onderwerpen. Aan het slot van het congres gaf een der deskundigen, dr. R. J. van Zonne veld,, arts-coördinator voor gerontologi- sche onderzoekingen van de gezond heidsorganisatie T.N.O. een samenvat ting van het behandelde. Hij stelde vast, dat het vraagstuk van de bejaarden ter dege is gesignaleerd en dat de nood zaak duidelijk is geworden van een na der onderzoek. Samenwerking tussen wetenschaps- en praktijkmensen acht hij voor dat onderzoek noodzakelijk, even als samenwerking tussen de verschillen de organisaties op levensbeschouwelijke grondslag. Het congres inzake het be jaardenvraagstuk heeft een appèl willen zijn aan het Nederlandse volk, dat wel dra een miljoen bejaarden zal tellen, zo zei dr. Zonneveld aan het slot van zijn betoog. De tweed j dag van het congres wer den twee onderwerpen behandeld, te we ten de levensverrijking van de bejaar den en de produktieve arbeid voor deze „De Nederlandse eierexport bedroeg In 1955 3 miljard 750 miljoen stuks." Dit deelde de heer M. Dings, voorzitter van de Ned. Pluimvee Federatie en van de Coöp. Roermondse Eiermijn mede tijdens de jaarvergadering van do C.R.E. „Vermoedelijk zal men in de vier miljard halen," aldus de neer Dings. De totale produktie leverde in 1955 750 miljoen gulden op en in 1956 vermoedelijk 800 miljoen. De ex port, met een vermoedelijke waarde van 450 miljoen gulden, maakt 24 pet uit van de gehele opbrengst uit de vee- houderü in Nederland. ,De pluimveehouderij is een bedrijfs tak," zo vervolgde de heer Dings, „die niet met open hand behoeft te staan om subsidies, maar die zichzelf be druipt." Spreker zeide, dat Nederland met zijn export aan de spits van de wereldexport staat op het gebied van de pluimveehouderij. De Nederlandse export bedraagt n.l. 54 procent van de wereldexpor Tegen die van Denemar ken 25 procent. Er is een stijgende consumptie van eieren waar te nemen en een niet ge heel daaraan aangepaste uitbreiding van de kippenstal. De C.R.E. had op 1 oktober een recordaanvoer van 11 miljoen stuks. Vermoed wordt, dat men de gemiddelde door het Landbouw Eco nomisch Instituut berekende kostprijs van 13.3 cent per stuk niet helemaal haalt. De opbrengst van de export van slachtkippen bedroeg 76 miljoen gulden. De heer Dings drong aan op een leer stoel in de pluimveeteelt aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Neder land heeft tientallen pluimveeconsulen ten nodig en een instituut voor onder zoek, zo meende hij. (Vervolg van pagina 1) dit sport fraaie uitspraken hoort men nu eenmaal in iedere verkiezingscam pagne. Als de spreker aan het bewind is gekomen, wordt hij er meestal lie ver niet meer aan herinnerd. (Men den- ke aan de Republikeinse belofte van 1952 de onderdrukte volkeren van Oost- Europa daadwerkelijk te helpen bij hun bevrijding). Natuurlijk schermt Stevenson ook weer met de slogan dat de Re publikeinse partij er een is van de „big business". Volgens Eisenhower, zo zegt Stevenson, moet het land wor den geregeerd door de rijken en door de lieden van goede familie. En voorts tracht de Democratische kandidaat po litieke munt te slaan uit de ontevreden heid onder de Amerikaanse boeren, die hun inkomen de laatste jaren niet even redig zagen stijgen met dat van andere bevolkingsgroepen. De Republikeinen hebben op hun beurt scherpe kritiek op Stevensons inderdaad biet erg verstandige suggestie de proe ven met H-bommen voorlopig te staken. Eisenhower heeft terecht opgemerkt dat Amerika dit alleen kon doen als Rus land het ook deed, omdat er anders spoedig voor de V.S. een gevaarlijke achterstand zou kunnen ontstaan. Dat de Republikeinen overigens een harde dobber zullen hebben om de De mocraten volgende maand te verslaan zou men o.m. kunnen afleiden uit de recente verkiezingen in Maine en Alas ka. In beide staten hebben de Demo craten een overwinning behaald, en de twee verkiezingsuitslagen worden door Stevenson als goede voortekenen be schouwd. Maar niemand kan met zeker heid voorspellen hoe tussen nu en 6 no vember het nog twijfelende deel van de kiezers de „floating vote" zal rea geren. In de eindspurt van de wedloop ?aar het Witte Huis zullen zowel Eisen hower als Stevepson hun beste beentje »oor zetten. En de president heeft aan de democratische kandidaat een geduchte rivaal. groep van mensen. Naar aanleiding van wat bfj de algemene probleemstelling was behandeld, gaf mr. J. A. J. Meijer, die een pre-advies had uitgebracht over het aandeel van het individu voor wat betreft de levensverrijking der bejaar den, een vijftal typen van bezigheid voor de bejaarde aan. De bejaarde kan zijn gewone werk blijven doen, hij kan zijn bezigheid zoeken in een ander werk, hij kan zalig gaan nietsdoen, hij kan orde brengen in eigen denken en hij kan creatieve tijdsbesteding in de samenle ving zoeken. Mevrouw B. Wijers, de eerste co-referente noemde het kramp achtig jong willen blijven een devalua tie van de ouderdom. Voor m—men acht zij de overgang naar het be jaard worden moeilijker dan voor vrouwen. Voor grootmoeder is tegen woordig een volle dagtaak weggelegd, zo zei zjj. Voor wat dit laatste betreft werd zij later aangevallen. Uit deze aan- v-llen klonk een waarschuwing tegen het teveel opgaan in de gezinnen der kinderen. De tweede co-referent, de heer W. Kweksilber, maakte gewag van de goe de mogelijkheden van het groeps- en sociëteitswerk, mits de grenzen van dit werk goed in het oog worden gehouden. Drie gevaren somde hij op; een te grote groepssolidariteit, die tot hetzelfde isole ment kan lelden als dat van de enke ling, een te grote binding met de leiding en het kweken van een geforceerde „lolstemming". Nadat een der aanwe zige bejaarden, lid van het bestuur van de bond voor ouden van dagen, in het debat de aandac had gevraagd voor „strijdorganisaties", werd het onder werp: Levensverrijking der bejaarden door medemens en samenleving aange sneden. Als inleider trad op dr. C. Gil huis, gereformeerd predikant te Den Haag. De co-referente mevr. P. van Leeuwen-Van Zwanenburg, pleitte voor een soepeler belastingpolitiek ten aan zien van de gehuwde vrouwen, die huis houdelijke hulp, ook aan bejaarden, ver lenen. Daardoor zou dit werk ook finan cieel aantrekkelijker worden gemaakt. Prof. A. Marks, hoogleraar aan het groot-seminarie te Haaren, stelde vast, dat er aan een gerontologische theolo gie geen behoefte bestaat. Het opgeno men zijn in de gemeenschap van de Kerk geeft een vertrouwdheid, die ook een levensverrijking is, merkte hij op, en dit is gegeven aan zeer velen. Tijdens de middagzitting van de tweede congresdag, bü welke zitting de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, aanwezig was, werd de produktieve arbeid voor bejaarden aan een discussie onder- wo. en. Prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raai van State, co-refe reerde op een pre-advies van zijn col lega-staatsraad, de heer M. A. Rei- nalda. Hij noemde het immoreel en onverantwoord het aan ouderen onmo gelijk te maken om te werken als zij dat kunnen en het werk geschikt is. Een ieder heeft recht op werk, zo stelde hij. Hij zag een noodzakelijk heid in een structureel verantwoorde opbouw van de maatschappij. Ten aanzien van het medische aspect merkte dr. J. de Groot op dat arbeid voor bejaarden mogelijk is, zo mogelijk zelfs de produktieve arbeid, maar dat deze arbeid niet moet worden verricht volgens de vormen die men in de in dustrie en het bedrijfsleven vindt. De arbeid moet voldoen aan bepaalde eisen. Hij moet lichamelijk licht zijn, in een laag tempo verricht kunnen worden en door meer rustpauzen onderbroken wor den. Wat betreft de leeftijd van vijfen zestig jaar achtte hij een zekere diffe rentiatie mogelijk. De eerste co-referent op het laatste pre-advies, de heer C. J. Schmeink, noemde de beroepskeuze ontzettend be langrijk. Zovelen zouden, bij een juiste beroepskeuze, langer hebben kunnen werken dan nu mogelijk bleek. Een me disch betere beroepskeuze noemde de heer Schmeink dringend en dringend noodzakelijk. Donderdagavond was het passen en meten in de kleedkamers van het Olym pisch Stadion te Amsterdam, wadr een aantal kandidaten voor de Nederlandse ploeg, die naar de Olympische Spelen in Melbourne gaat, hun speciale kostuums passen. Frans Mahn kijkt toe hoe de maat wordt genomen van Henk Visser. (Van onze correspondent) In één jaar tijds is het aantal zelf; bedieningswinkels in Nederland geste gen van 212 tot 334. De jaarlijkse omzet van deze zaken bedraagt ruw geschat 150 miljoen gulden. Elke week bezoeken ongeveer een miljoen huisvrouwen deze winkels. De vereniging van zelfbedie ningsbedrijven waarin 73 van die bedrij ven verenigd zijn, lanceert nu de stel ling, dat het zelfbedieningssysteem stormenderhand de consumptieve markt verovert. Daardoor voelt men in die kringen voortdurend klemmen der de rem, die door het verouderd geacht vestigingsbeleid de ontwikke ling van het zèlfbedieningsysteem te genhoudt. Er zijn momenteel Verschillende be drijven, waar de exploitant zo onge veer zes a tien diploma's of gediplo meerde afdelingschefs moet bezitten om het zelfbedieningssysteem te mo gen toepassen. Bovendien blijken naar het oordeel van de vereniging van zelf bedieningsbedrijven de verlangens van de klant lang niet altijd te worden vol daan in de branche-indeling van de hui dige vestigingswet. De huisvrouw ziet n.l. niet in, waarom zij in een winkel wel een blik sperziebonen maar geen kilo sperziebonen mag kopen. Volgens de zelfbedieningsbedrijven dient de overheid een aparte wettelijke vestigingsregeling in te stellen, waar- j? aard van het bedrijf niet meer wordt bepaald door de soort artikelen, die er worden verkocht, maar door het werksysteem, in casu dat van de zelf bediening. Om dit nog eens aan de orde te stel len had de vereniging donderdag in Musis Sacrum te Arnhem een oriënte ringsmiddag belegd. Daar sprak de lieer Gerhardt Schmidt, exploitant van een groot zelfbedieningsbedrijf in Ham burg, over de problemen rond de ver koop van vers vlees in dat soort be drijven. Hij noemde de mogelijkheid vers vlees in die winkels te kopen de voornaamste oorzaak van het succes van het zelfbedieningssysteem in Ame rika en Duitsland. De Duitse huisvrouw heeft er een uurtje trammen voor over, als ze weet, dat ze aan het eind van De grote winst van de K.R.O.-uitzen ding Testplaat van gisteravond was, dat men inderdaad met opgroeiende mensen, hun problemen, maar vooral hun manier van bewegen en denken te maken kreeg. Het programma was niet opzienba rend, integendeel, het was vaak zelfs vrij pover. Maar in het geheel zat leven en in hoofdzaak beweging. Dat was niet alleen aan het uitsteken de werk van de regisseur Wim Bary te danken. Er waren verscheiden fran ke, i frisse uitschieters, er werden op onafhankelijke wijze meningen gezegd, er werd op goede lichte muziek zeer leuk gereageerd. Dat men nu bij de K.R.O.-TV het probleem van een programma voor de jongeren, dus voor hen die geen kinde ren meer zijn, heeft opgelost, neen, dat geloven wij niet. In ieder geval heeft men een daad gesteld, die beter dan de vorige uit viel en men heeft allicht weer meer ervaring opgedaan. De nieuwe toneelrubriek van Jan Wil lem Hofstra was een onverdeeld sue- ces, alhoewel de spreker maar weinig goede voorbeelden ter beschikking had en zijn retributen ook nog niet voor honderd procent werkten. De hoofdzaak is echter dat de spreker heeft ingezien een zo levendig mogelijk discours te moeten houden en daaraan zoveel als mogelijk toe te voegen in de vorm van prenten of wat dan ook van afbeeldingen. Zeer te loven was dat hij werkte naar een apotheose in dit geval een zeer geslaagd gesprek met Joris Diels en zijn echtgenote. Het geheel was levendig en boeiend. Het kan nog naar alle zijden groeien, maar het was zeker geslaagd en voor zeer velen de moeite waard. J. v. S. Voor de N.C.R.V. wordt vanavond uit gevoerd de opera Orpheus van Claudio Monteverdi in de bewerking van Carl Orff. Onder de uitvoerenden behoren de alt Lore Fischer. Het geheel staat o.l.v. Eugen Jochum. (402 m. 21 uur). De opera Alceste in drie acten van Gluck wordt vanavond voor het Nat. Progr. van Frankrijk uitgevoerd, o.l.v. Tony Aubin. (347 m. 20.05 uur). Voor het Vlaamse Brussel wordt een symfonisch verzoekprogramma uitge voerd. Daarbij zijn de Balletsuite van Reger, de finale van Salomé van Richard Strauss en het Pianoconcert van Grieg. (324 m. 20 uur). Voor het Derde Progr. wordt een con cert uitgezonden van het BBC Symfo nie-orkest o.l.v. Stanford Robinson waarbij muziek wordt uitgevoerd van Zuk en Zandonai. (464 m. 19.20 uur). die rit bfj een winkel belandt, waar zij goed en goed behandeld vlees kan krij gen. Tevreden vleesklanten zijn de bes te propagandisten voor het gehele be drijf, want zij kopen daar ook andere artikelen. Spr. gaf verder een aantal nuttige wenken aan houders van zelf bedieningsbedrijven, die in vlees zou den willen beginnen. Het tweede deel van de uitstekend bezochte bijeenkomst was gewijd aan een forum over hét vraagstuk zelfbe diening. De verschillende antwoorden op de vragen kan men samenvatten in deze punten: wie niet slaagt in een be dieningswinkel, zal dat vermoedelijk ook in een zelfbedieningswinkel niet doen. Het zelfbedieningssysteem biedt de klant voordelen, die opwegen tegen zegels en kortingen. Het samen opzet ten van een zelfbedieningsbedrijf door een aantal middenstanders is zonder centrale leiding onmogelijk, zoals expe rimenten in Amsterdam en Rotterdam bewezen hebben. De koopjesdag is een prima instelling, want zij verschaft het bedrijf als het ware twee zaterdagen. De zelfbedieningsbedrijven kunnen voordeliger zijn o.a. omdat >zij geen kos ten van bezorging hebben en geen kre diet geven. In een commentaar op de persberich ten over een nieuw Nederlands kabinet onder leiding van dr. Drees heeft de woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaard: „Indonesische politici, die met hem in contact zijn geweest, be schouwen dr. Drees als een integere en ernstige staatsmanDe woordvoerder, de voormalige minister van Voorlich ting, Mononutu, zeide hieraan te willen toevoegen dat naar de mening van deze politici de analyse van dr. Drees van het Indonesische vraagstuk niet juist is geweest. Hij gaf uitdrukking aan de hoop, dat ,^J"meuwe regering, geleid door de- zelfde dr. Drees, die minister-president was van het vorige kabinet, op grond van de gewijzigde omstandigheden in de internationale' betrekkingen, in het bij zonder ten aanzien van het contact tus sen het Westen en Azië en Afrika, een beter begrip zal tonen voor de moge lijkheden van de verbetering in de In donesisch-N ederlandse betrekkingen". Naarmate het einde van de Rem- brandt-tentoonstelling in het Museum Boymans te Rotterdam meer in zicht komt, neemt het bezoek toe. Er werden tot nu toe ruim 180.000 entréebewijzen verkocht. Het hoogste aantal bezoekers op zondag werd deze week bereikt na melijk 4300. Op uitnodiging van admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber der geallieer de zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan en van de Amerikaanse Atlan tische vloot, zal Prins Bernhard een driedaags bezoek brengen aan de ma rinebasis Norfolk. Aan boord van het modernste, 60.000 ton metende vlieg kampschip Forrestal zal de Prins vloot- oefeningen bijwonen. In Washington zal prins Bernhard ver volgens de voor de vijfde maal toege kende Willem de Zwijger-prijs uitreiken aan de Amerikaanse journalist, die naar het oordeel van een daartoe ingestelde jury in het verstreken igar het beste artikel over Nederland neèft geschre ven. Via Asheville, waar een fabriek van de Algemene Kunstzijde Unie wordt be zocht, gaat de prins naar New Orleans, waar hij een rede zal uitspreken voor de vereniging tot bestudering van in ternationale vraagstukken. Tenslotte zal een kort bezoek aan New York worden gebracht, waar de prins zal spreken in een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koop handel. De prins zal 20 oktober in de Ver enigde Staten arriveren en 1 november de terugreis aanvaarden. De verkoop van gedistilleerd per glas dient omringd te worden met de groot ste zorg. Deze uitspraak, die de instem ming zal hebben van ieder rechtgeaard liefhebber van een drankje, staat te le zen in het jongste nummer van het me dedelingenblad van de S.E.R. Het bedrijfschap Horeca heeft enkele maanden geleden, zoals belanghebben den zich zeker zullen herinneren, een ontwerp-verordening opgesteld beogend het een ondernemer te verbieden een borrel te verkopen met een andere glas- inhoud dan 35 cc. Een verschil van 2 cc. wilde het schappelijke schap wel toe laten. Thans zijn er weer amendementen verschenen op deze ontwerp-verordening. Voorgesteld wordt nu een afwijking van maar liefst 3 cc. toe te staan en het verbod niet te laten gelden voor de on dernemer, die per brief het bedrijf schap Bericht schrijven heren! dat hij zich verplicht de in, artikel 2 genoem de waren per glas te verkopen uitslui tend bij een hoeveelheid van 40 cc. Ook in dat geval wil men 3 cc. speling la ten. De in artikel 2 genoemde „waren" zijn: jenever en brandewijn en alle dranken mede uit jenever en brande wijn bestaande en verder oude jenever, fladderak, citroenjenever, bessenjene ver, oranjebitter, schilletje en voorburg, In de toelichting op deze amendemen ten staan enige ware wijsheden opgete kend, die we onze lezers niet mogen ont houden. Opgemerkt wordt, dat degene, wi? het probleem van het misbruik van sterke drank ter harte gaat, het zeker niet onverschillig zal laten hoe groot de borrel zal zijn, die in vergunningsloka liteiten geschonken wordt. Hij weet im mers, dat ieder mens zijn „taxe" be rekent in een aantal borrels en hij be seft dus dat een vergroting van de in houd per borrel van bijvoorbeeld 30 procent gevaarlijke gevolgen kan heb ben. Bovendien weet hij, dat in de con currentie bij een artikel als sterke drank de overbieding in hoeveelheid op talrijke personen sterker aanslaat dan een concurrentie met prijzen bij gelijk blijvende hoeveelheid. De borrel met een kop erop, zo zegt het blad van de S.E.R., heeft de aan trekkingskracht van de royale allure. „Drie borrels voor een pop" (hoe klein van mhoud ook) brengen drie borrels tegelijkertijd op de cafétafel, wat dus wil zeggen een drieëenheid van de exor bitant grote borrel. Het merkwaardige verschijnsel doet zich dus voor, dat zo wel de te kleine als de te grote borrel kan leiden tot een overmatig drankge bruik en het is hierom dat nu wordt voorgesteld de hoeveelheid gedistilleerd Op de vliegbasis Woensdrecht werden donderdagmiddag 17 officieren van de Koninklijke Luchtmacht beëdigd door commodore W. den Toom. Donderdag zijn de afgebroken partij en uit de eerste en de tweede ronde van het Aljechin-herdenkingstoernooi gespeeld. De belangstelling ging natuur lijk in de eerste plaats uit naar het tref fen Syslov-Botwinnik, dat daags tevo ren in een iets betere positie voor Smys lov was afgebroken. De onder couvert afgegeven 41e zet van de wereldkam pioen deed dit kleine' voordeel echter teniet. Na afruil der koninginnen werd bij de 46e zet tot remise besloten. Szabo speelde na de hervatting van zijn partij tegen Keres resoluut op winst, wat een hachelijke onderneming scheen. In het toren-eindspel stond hij na veel spannende situaties een pion voor, maar Advertentie Keres had uitstekende remisekansen, tot dat hij op het kritieke moment een blun der maakte wat zijn ondergang beteken de bij de 76e zet. De stand na twee ronden is: 1 Taima- nov 2 pnt„ 2 t/m 7 Najdorf, Stahlberg, Gligoric, Botwinnik, Pachmann en Sza bo allen 11/2 pnt., 8 t/m 10 Uhlman, Smys lov en Bronstein allen 1 pnt., 11/14 Unzicker, Keres, Golombek en Padev- sky allen pnt. 15/16 Sliwa en Gimkal- tia beiden 0 pnt. Egypte heeft zich vandaag officieel teruggetrokken als deelnemer aan de Olympische Spelen. Her organisatie comité van de Spelen heeft een tele gram ontvangen, waarin het van het Egyptische besluit op de hoogte wordt gesteld. Egypte zou aanvankelijk ongeveer 100 atleten naar Melbourne hebben gezonden. Thans nemen nog 73 landen aan de komende Spelen deel. door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 42 „Het oude liedje. Verleden maandag moest ik weer gaan liggen. Toen kwam Hedwig hier en hielp." „Een braaf kind," vond hij. „Ja. Ze heeft mierenspiritus voor me meegebracht. Om mee te wrijven. Dat heeft me goed gedaan." Ze keek om zich heen. „En waar is nou dat aan denken?" „Je zit er onder." Ze draaide zich naar de muur en zag boven de leren canapé aan de muur, de miniatuur van Holbein de Jongere. „Het is niet het echte portret," zei hij. „Alleen maar een copie. Het echte kost een half millioen en is verdwenen. Maar dat vertel ik je later." Mevrouw Kulz bekeek Anna Boleyn zeer crftisch. „Een geschilderd vrouwmens," constateerde ze. „En nog erg gedecolleteerd ook!" „Je begrijpt ook niets van kunst," zei hij. „Neen," antwoordde ze. „Ik had liever een pak chocola gehad." Er werd aan de woningdeur van de heer Joachim Seiler geklopt. Gebeld. Geklopt. Met vuisten ge bonsd. „Ik kom al," riep de jon-- man. „Haast u lang zaam!" Hij liep de gang door en keek door het kijkgaatje in de deur. Het trapportaal daarbuiten was met vastberaden uitziende mannen gevuld. „Wie is daar?" vroeg hij. „Politie! Opendoen!" „Dadelijk!" antwoordde de jonge man, schoof de veiligheidsketting van de haak, ontsloot de deur en opende haar op een kier. ,,U wenst?" Een van de beambten toonde hem een metalen penning. „Politie! U staat onder verdenking een Holbein miniatuur te hebben gestolen, die de heer Steinhovel te Kopenhagen gekocht heeft." Een ander van de ernstige mannen zette eea voet in de woning, opdat Seiler de deur niet zou dicht slaan. En een derde zei dof: „Huiszoeking." „Daar is niets aan te doen," meende de eigenaar van de woning. „Ik heb wel is waar geen flauw idee wat u van mij wilt, maar ik zal u niet hinderen in de uitoefening van uw plicht." „Dat kunt u niet eens." knorde een der vele man nen en trad binnen. De gang vulde zich met onge veer anderhalf dozijn personen. Iemand opende zon der aarzelen de deur naar de achterkamer, keek naar binnen en schreeuwde plotseling: „Maar daar ligt het pakje!" Hij rende op de tafel toe. Zijn col lega's volgden hem haastig. Gedurende een ogenblik bleef mijnheer Joachim Seiler alleen in het portaal. Een halve seconde later sprong hij naar de kamerdeur, sloeg haar dreunend dicht en draaide de sleutel twee maal om. Daarna liep hij de werkkamer in. Naar de tele foon. Nam de hoorn op, verbond zich met de politie- spoedbrigade en zei zacht: „U spreekt met Kant- strasse 177. Voorgebouw. Vier hoog. Juist. Komt u direct! Het is zeer dringend! U zult twee dozijn mannen nodig hebben! Op z'n r inst!" Hij hing de hoorn op, ging in het portaal en zette voor de spiegel zijn hoed op. De rechercheurs, die hij opgesloten had, bonkten woedend op de deur! „Doet u ogenblikkelijk open!" werd er gebruld. „Ongelofelijk! De politie op te sluiten! Open maken! Dat zult u bezuren!" De jonge man antwoordde niet. Hij verliet op de tenen zijn woning en sloot deze van buiten zorg vuldig af. Daarna ging hij met de lift naar de begane grond en belde bij de portier aan. „Goeie dag, mijnheer Seiler," zei de portier. „Wat moet er gebeuren? Lekt de waterleiding? Of is er een zekering doorgeslagen?" „Neen, mijnheer Stiebel," zei de jonge man en drukte de huisbewaarder een sleutelring in de ver eelte rechterhand. „Dadelijk zal de politiewagen voorrijden. Weest u zo goed en geeft u de beambten mijn sleutels, wilt u? Zij moeten de achterste kamer in ogenschouw nemen. Maar niet zonder schietwapens." Stiebel, de portier, sperde de mond open. „En nog iets," verzocht mijnheer Seiler. „Denkt u er om, dat men u de sleutels teruggeeft. Ik heb geen lust in een hotel te overnachten." Weg was hij. Stiebel stak de sleutels in zijn zak en wist niet wat hij van het gesprek met de huurder vag de vierde etage denken moest. „Het is me toch wat te zeggen," mompelde hij eindelijk. „Zo jong en reeds zo gek!" Maar hij bleef toch voorzichtigheidshalve in de deur staan en verbeidde de dingen die eventueel komen konden. Een grote, elegante auto reed tot voor een villa in de Berlijnse Tiergarten. De chauffeur steeg uit en rukte het portier open. Een kleine, elegante oude heer liet zich naar buiten helpen en knikte de chauf feur vriendelijk toe. Toen zei hij: „Ik heb u nog nodig, wacht hier!" De chauffeur salueerde. De elegante heer liep naar de villa toe. Een bediende haastte zich de trappen af, opende het hek ejn boog. „Alles in orde?" vroeg de heer. „Jawel, mijnheer Steinhovel," zei de bediende. „En juffrouw Trubner is in de bibliotheek." Mijnheer Steinhovel knikte en besteeg langzaam de trap. In de hal nam de bediende hoed en overjas in ontvangst. Daarna liep de elegante oude heer door de hal en opende de deur, die naar de bibliotheek voerde. Irene Trubner, die in een stoel zat waarin in zijn tijd de krankzinnige Habsburger Josef II gezeten had, sprong ontdaan op en begon eensklaps te huilen, alsof ze daarmee dagen lang had gewacht. „Kom, kom!" zei mijnheer Steinhovel geschrokken en keek naar zijn slanke secretaresse op. „Huilt u alstublieft niet!" „Jawel!" bracht zij er juist nog uit. Toen huilde zij alweer. (Wordt vervolgd) per verstrekking vast te leggen tussen de grenzen van 32 en 43 gram, de sinds jaar en dag als normaal geschonken en geaccepteerde borrelmaat. Men meent, dat in een en ander al lerminst een kartellerings- of standaar diseringstendens te bespeuren valt. Aan het eerste te denken bij deze verorde ning, die op ruim 14.000 kleine en zeer kleine bedrijven slaat, is wel een uiter mate sterke uitbreiding van het begrip kartel en het tweede is zozeer in strijd met de geest en de aard van deze be drijfstak, dat een neiging daartoe als tegennatuurlijk bij het bestuur van het bedrijfschap Horeca niet te ver wachten valt. Vermelding verdient nog, dat er een kleine ontsnappingsclausule wordt voor gesteld ten aanzien van het verbod tot het bieden bij de borrel van enig voor deel, al dan niet voorwaardelijk, in welke vorm ook, hetzij direct, hetzij in direct. Het zal namelijk niet verboden zijn bü de borrel wat suiker te verstrek ken of een tik mogelijk te maken. Het is echter geenszins de bedoeling het ge ven van enig borrelgarnituur toe te Ia- ten. Voor de oorlog werden er vaak overdreven borrelgarnituren geser veerd, waardoor vele bedrijven met verlies moesten gaan werken. Dit alles is met grote ernst afgedrukt In het mededelingenblad bedrijfsorga nisatie. Eens te meer zijn wij ervan overtuigd, dat het nieuwe kabinet niet kan gaan werken zonder een staatsse cretaris voor de P.B.O. Het is jammer, dat de nieuwe verordening nog niet van kracht is. Anders zouden we vandaag nog op het welslagen van drs. Schmel- zer een publiekrechtelijk drankje gaan drinken. Pater Maria-Joseph Bisschop, provin ciaal van de paters der H.H. Harten, heeft in de kapel van het missiehuis pater Damiaan te St. Oedenrode het missiekruis uitgereikt aan de volgende missionarissen: voor de Cook Eilanden aan de paters Damascenus Rovers uit 's-Gravenhage en Damiaan Marinus uit Tilburg, voor Mozambique aan de pa ters Eustachius Verhoeven uit Gemert, Arnoldus Driessen uit Almelo en Joan nes Luijten uit Beek (L). Voor Brazilië aan pater Borromeus Goddijn uit Lei den. AMSTERDAM 10 okt. (VU) kand. medicijnen le gedeelte; mej. B. H. Bieu- wenga, Garsthuizen; G. v. Delft, Rins- burg; H. v. Duyn, Delft; L. A. Hartog, Amsterdam; D. v. d. Laan, Rotterdam; W. Slobe, Zwijndrecht; H. Tamboer, Am sterdam; Th. Tjoa, Amsterdam en H. C. S. Wallenburg, Sneek. AMSTERDAM, 11 okt. (G.U.) Be vorderd tot arts: H. C. Boom, H. J. Klaassen, C. J. Glas (Amsterdam),. W. Strubbe (Amstelveen )en L. J. A. Coe- nen (Helmond). Artsexamen le ged.: mej. C. M. Breman, J. Spreij, D. B. Ka- genaar, E. den Dooren de Jong, R. J. Bergmans. C. J. Hempenius (Amster dam) en W. P. J. Botman (Bovenkars- pel). Doet. politieke en sociale weten schappen (sectie A) A. H. Paape en K. Krombeen (Amsterdam). DELFT, 10 okt. Prop. civiel-ing.: C. A. v. Baaien, Weesp; A. P. H. v. Baar- dewijk, Rotterdam; F. P. v. Bers, Vlis- singen; S. I. E. Blok, Amersfoort; A. W. J. Dolhaine, Maastricht; P. A. v. Dongen, Lienden; G. W. M. Dijkers, Breda; J. T. Gantvoort, 's-Gravenhage; R. Hamer slag, Amsterdam; P. Hartsema, Eind hoven; P. A. H. Hoogcarspel, Bergen (N.-H.); B. J. Huurman, Leiden; A. J. Joustra, Maassluis; J. Krabbendam, Haarlem; R. H. J. Kremer, Bussum; P. J. v. Mever, Rotterdam; H. Nieuwland, Leeuwarden; J. C. Rietveld, 's-Graven hage; A. J. J. v. Schaik, Neerlangbroek; C. F. J. Sterk, Santpoort; C. Stigter, Nieuwerkerk a. d. IJssel; W. Visser, Driebergen, C. J. Vos, Groningen; H. de Vriend, Zaandam; D. W. P. Wisboom, Veld (Gld.) en G. Zoet. Oostendorp, (Elburg)Prop. vliegtuigbouwkundig ing.; Aboebakar Hasan, 's-Gravenhage; L. H. Arbman, Duivendrecht; J. Baas 's-Gravenhage; G. M. van Eek, Vaassen; M. S. Elzas, Antwerpen; J. C. Modder kolk, Delft; G. Schouten, Gorinchem; R. Schuiling, Amstelveen; T. Schuringa, Hoogeveen; R. G. W. Senduk, Delft; J. Stolz, Arnhem; H. J. G. C. Vodegel, Nij megen; en H. M. Vullinghs, Den Bosch. Prop, werktuigk. ing.: J. J. P. Baart*Rot- terdam; C. M. Ballintijn, Almelo; B. Beek, Nijmegen; H. Bellinga, Almelo; P. v. d. Berg, Delft; L. H. v. d. Beukei, Oostburg; W. Bierenga, Bussum; H. J. de Blok, Amsterdam; J. Enserink, Hat- tem; H. P. J. Franken, Eindhoven; J. M. J. Fray, Zaandam; J. G. J. de Gast, De Bilt; J. H. J. Geurts, Bloemendaal; C. A. v. Gils, Moergestel; P. J. M. Goosen, Bergen op Zoom; Han Hok Soen, Rijs wijk; H. N. L. v. d. Hek, Rotterdam; G. G. Birs, Santpoort; A. G. Hop, Breda; J. Jonkman, Driehuis; A. J. G. M. Koen- ders, Soest; O. J. Koets, Utrecht; H. Kui per, Veendam; G. L. Lint, Rotterdam; J. M. L. v. Loon, Steenbergen; C. P. Luteijn, 's-Gravenhage; J. Mink, Delft; C. F. R. Nowack, 's-Gravenhage; M. W. C .Oosterveld, Amsterdam; F. A. M- Padmoes, Rotterdam; F. H. Pino, 's-Gra-' venhage; F. W. Ridderhof, Rotterdam; F. C. A. Roos, Scheveningen; F. H. Saar- berg, Heemstede; A. G. Schaake, Almelo; J. J. Smorenburg, Hilversum; P. Teijema, Leeuwarden; C. M. Verheul, Rozenburg; W. Visser, Groningen, H. C. Wentzel, Haarlem; G. Wesselius, Hoogvliet; J. Wiersma, Leeuwarden; W. T. van Wijk, Haarlem en F. W. Zimmer, Laren. Inge nieursexamen vliegtuigbouwkundig ing.: J. A. A. Boerrigter, Aerdenhout, B. Dijkshoorn, Schiedam en H. Petit, Voor burg. Ingenieursexamen mijning.: W. Goudswaard (met lof), Assen. Inge nieursexamen metaalkundig ing.: W. F. v. d. Vlugt, Haarlem. Ingenieursexamen scheikundig ing.: J. H. Palm (met lof) Delft. LEIDEN, 10 okt. Doet. ex. ge. II. mej. H. S. Biewinga, IJmuiden;' mej P. J. M. Kruijf, Den Haag; mej. A F Manusama, Leiden; mej. H A Pontier' Rotterdam; C. A. Donker, Rotterdam-' A. H. Goldstein (USA)M. J. Haverkorn va" Rijsewijk, Utrecht; B. Pollock, (USA); H. v. Rees, Leiden; J. Ringel- berg, Utrecht; G. G. Schermers, Vaassen; Spijker, Leiden; L. J. A. Straat hof, Leiden en S. H. M. Vrind, Leiden.. Semi-artsexamen F. M. Gerritzen Oegst- geest; C. H. Gips te Harderwijk; W F R Haag, F. M. W. Groot, Den Haag en H. L. Jaspers, Leiden. Artsexamen D. J. Haag; J' Euijser, Heem- il. t m v' d' KamP. Schevenin- tt 00P» Voorburg en H. H. btroo, Haarlem. Doet. sociologie P. v. d. Gaag, Leiden. Kand. sociologie J. F. v. Gemund, Den Haag. Doet. natuurk. mevr. T. v. Peski-Tinbergen, Friedrich- stadt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7