De ontmoeting met God in het geloof Moderne Reeks inbraken gepleegd Pontificale Hoogmis te Amsterdam Prof. Weterman voor G. en W Anderhalf jaar tegen twee jongemannen geëist Abr. Meyer HAARDEN Aftakking van Litslaan te Santpoort verdwijnt Nina voor de rechtbank De Braai voor rechter 3H0CKEYSTICKS COGNAC FINE CHAMPAGNE V.S.O.P. Hockeyprogramma voor zondag We ve n it en Yersey japonnen VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 PAGINA 9 HAARLEM uit het beste Cognac-gebied WIELERNIEU WT JES ZANDVOORT aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 19.50 i Zanghulde voor pastoor P. van Diepen TRIANGELCABARET VOOR ,,'T HELM" Weer gezamenlijk Sinterklaasfeest voor de Zandvoortse schooljeugd Wedstrijd van oude automobielen Spreekuur burgemeester De nieuwe haarmode .schrijft langer haar voor, dat dan in allerhande romantische vormen kan worden gemodelleerd. In dat langere haar kunnen nu ook weer de nodige bijouterieën als versiering worden gebruikt. Bovenstaande kapsels werden door Franse en Londense kap pers vervaardigd. iet 1.1.90 BLOEMENDAAL Speelplaats aan Deken Zondaglaan HEEMSTEDE Geen houten noodlokalen voor Kon. Wilhelminaschool Eervol ontslag ambtenaren Burgerlijke Stand Zes procent voor gemeente- personeel K.V.P. (afd. II) stelt ook de woningnood aan de orde GROTE HOUTSTRAAT 16 Nieuwe adviseur bij TYBB A Vft-' moderne gordijnen meubelen tapijten Verrassing in Londen SANTPOORT WINTERPROGRAMMA K.A.B. SANTPOORT Winnaar televisietoestel is terecht Op 22 oktober VALSHEID IN GESCHRIFTE V oorwaardelijke straffen Philatelistische vondst in Zweden J. H. M. Derksen wel senator Eerst in de ontmoeting met de an deren komen wij tot een volledig mens- ziin. In de werkelijke gemeenzaamheid, In iedere echte liefde-verhouding, ko men wij tot onszelf en voelen wij ons thuis". De dragende grondslag van zulke ontmoetingen is religieus geladen, omdat daarin Iemand verschijnt die ons ten dienste tot elkaar brengt. Men kan dit niet analyserend nagaan en men moet oppassen met beelden, ontleend aan de stoffelijke werkelijkheid daar moet men trouwens over het algemeen mee oppassen wanneer het over geloof of genade gaat. Anderzijds betreft het hier evenmin een vaag gevoel. In het ontmoeten van de anderen ontmoeten we Degene die uit een Hem toekomend Advertentie Afkomstig uit de Cognac-] districten Grande en Petite Champagne, Geleverd in één kwaliteit: V.S.O.P,.' uitsluitend cognac die de graad van perfectie heeft bereikt. Importeurs: JacoOus Boelen - Amsterdam Voor de hockeyclubs uit Haarlem en naaste omgeving staan voor zondag a.s. de volgende wedstrijden op het programma Heren le klasse: Be FairBMHC. Overgangsklasse: BMHC 2—HDM; AllianceAeolus, PinokéStrawber- berries. Promotieklasse: BMHC 3HDM 2, Zandvoort—Amsterdam 3, HBS— Rechtrot), BMHC 4—Schaerweijde. 2e klasse: BMHC 5—Cl. te Werve, Amsterdam 5—Dem, Strawberries 2— Alliance 2, Pinoké—Zandvoort 2, AMVJ—HBS 2. 3e klasse: Leiden 3BMHC 7; Rijs wijk 2Ever Swift; Pinoké 4Straw berries 3, Randwijk 2Rechtrop 2, Am sterdam 6BMHC 6, Laren 4HBS 3. 4e klasse: HBS 4Zandvoort 3; Zuidwijck 2BMHC 8, Strawberries 4— Alliance 3, Rechtrop 3Leiden 4. Onderbond: Adelborsten 2Dem 2; Alkmaar 5-Rechtrop 4, Rechtrop 5 HBS 5, Kraaien 3BMHC 9, Adel borsten 3Strawberries 5, Zandvoort 4 Alliance 4, SaxenburgEver Swift 3, Hie 6—Ever Swift 2, HBS 7Amster dam 7, Saxenburg 2—HBS 6. Dames le klasse: BDHCAmster dam. Promotieklasse: AllianceStraw berries, AmersfoortBDHC 2. 2e klasse: HBSBDHC 3, Leiden Alliance 2, Rood WitTogo 2, Dem— Amsterdam 2, PinokéStrawberries 2. 3e klasse: Hudito 2BDHC 5, Siseo Alliance 3, Hermes 2BDHC 4, Ever gwiftRood Wit 2, Rechtrop HBS 2. 4e klasse: BDHC 6—HDS 2, Zuidwijck —Ever Swift 2, HoornDem 2, Straw berries 3Kraaien 3, Rechtrop 2—Zand- voort. Onderbond: Terriërs—Rechtrop 3 Zandvoort 2—Alliance 4, Strawberries 5Ever Swift 3, Rood Wit 3Ever Swift 4. De Beverwjjkse rennersclub „Kenne- merland" laat op zondag 14 oktober zijn clubkampioenschap over de lange afstand verrjjden in de Wijkermeerpol- der. De af te leggen afstand bedraagt circa 100 kilometer. Titelhouder Coen Niesten zal het bij de verdediging vari zijn titel verre van gemakkelijk krij gen, want ook Ab Geldermans, Dik de Ruiter, Chris de Nijs en Chris Jong schijnen ditmaal erg op deze titel ge steld te zijn. Op donderdag 25 oktober houdt de rennersclub in het „Kennemertheater" haar jaarlijkse feestavond. Hieraan wordt medewerking verleend door „De Klavierschippers" o.l.v. C. Brouwer. Voorts treedt de humorist Beuno de Mesquita op. Twee dagen later, zaterdag 27 okto ber, is er feest bij de Halfwegse wie lerclub „De Bataaf". Dit feest staat in het teken van de huldiging die „De Ba taaf" aan zijn leden: Frans Braat, tweevoudig baankampioen van Neder land, en Jan Buis, derde in het wereld kampioenschap op de weg voor ama teurs en lid van de Olympische wieler ploeg, op deze avond zal bereiden. Aan deze huldigingsfeestavond, die in „Ti- voli" jn Zwanenburg wordt gehouden, verleent het gezelschap van Jan de Kleyn zijn medewerking. absoluut initiatief zichzelf te ontmoeten geeft, die ons aanspreekt door zijn aan wezigheid en met wie wij, geroepenen, in een voortdurende dialoog treden. Hij is de persoonlijk „Aanwezige", niet een zakelijk „voorhandene". Ziedaar een beknopte weergave van het uitgangspunt van de diepzinnige, met meditatieve helderheid voorge dragen, inleiding, die prof. J. Weter man, hoogleraar in de theologie aan het aartsbisschoppelijk groot-semina rie, gisteravond gehouden heeft VQor een opmerkelijk talrijk gehoor van „Geloof en Wetenschap" in de Haar lemse stadsschouwburg. De titel van zijn inleiding wasDe ontmoeting met God in het geloof. Zoals de verhouding tussen man en vrouw of tussen vrienden hierdoor ge- k<^imerkt wordt aldus vervolgde spreker zijn betoog dat zij elkaar onbeperkt „crediet" geven, zo ook is het christelijk geloven een onbeperkt „crediet" geven aan de Vader die zich uitspreekt in de Zoon en in de Geest tot ons komt. In zulke verhoudingen vraagt men niet naar bewijzen; men zal die ook nooit vinden. Zoals in de menselijke gemeenschappen de aanwe zigheid van een anders liefde ervaren wordt in bepaalde tekenen maar dan zó, dat die ander zich in die tekenen tevens verbergt, zo ook is God ener zijds aanwezig in zijn tekenen maar gaat Hij er tevens in schuil. God laat zi"h niet benaderen in feiten; Hij is puur persoon. De tekenen zijn alleen als zodanig te kennen in de persoons- toewending, zoals ook de zekerheid over elkaar en het vertrouwen tussen twee mensen alleen geldend is bjnnen de persoonsbetrokkenheid, waarin men leeft. Geloven is daarom niet „een opinie hebben", of „een richting zijn toe gedaan". Geloven is iets van het zijn: men heeft geen geloof, maar men is in het geloof, men lééft erin. Ge loven is geen verstandelijke bezig heid, het is de ontmoeting in de per soonlijke toewending. Geloof geeft profetische zekerheid en rust, maar het houdt tevens onrustig, omdat men telkens wil bezinnen en vernieuwen. Geloofsoveigave is tegelijk geloofs gehoorzaamheid De goede werken zijn werken des geloofs, „werken der dank baarheid" zoals de protestanten zo tref fend zeggen. Aan het eind van zijn inleiding legde spreker er de nadruk op, dat God in zijn toewijding tot ons zich niet op de eerste plaats tot ieder privé wendt. Hij spreekt vooral tot zijn volk: wie zich door God aangesproken weet, weet zich ingevoegd in het „wij", dat we Kerk noemen waarbij het begrip „Kerk", zoals later uit de gedachtenwisseling bleek, door spreker niet als een eng, exclusief begrip werd beschouwd. Na de pauze las prof. Weterman enkele stukken voor uit een werk van de Deen se wijsgeer Sören Kierkegaard. De voorzitter van G. en W„ mr. F. Vorstman, die de spreker hoofs dankte, had bii zijn openingswoord dankbaar opgemerkt, dat deze eerste lezing van het seizoen druk was be zocht en dat er ook voor de cur sussen een verblijdende belangstelling Advertentie Star of Pakistan SPORTMAGAZIJN GRETHA DE BRUIJN 3Twijnderslaan 7, Haarlem, Tel. 15116 100 SERVICE! r Advertentie Het veertigjarig priesterfeest van pastoor P. van Diepen zal nog op een verrassende wijze worden na-gevierd. Het neutrale Zandvoorts gemengd koor annonceert een huldebetoon aan de pas toor en wel in de vorm van een con cert dat op dinsdag 16 oktober in het patronaatsgebouw zal worden gegeven. Onder leiding van de dirigent Paul Broerse zal het koor zingen: Haec Dies" van Mitterer, „Herder Israels" van Bortnianski, „Ave Verum" van Mo zart en „Geistliches lied" van Men delssohn. Ook profane muziek staat op het programma: het „Liedje van de schoenlapper" van A. Spoel, een Hon gaars volksliedje in de bewerking van Anton Krelage en „Mijn Nederland" van Richard Hol. Het concert zal wor den besloten met het „Wilhelmus". Als soliste zal optreden mej. R. van Baa- ren, mezzo-sopraan. Op donderdag 18 oktober opent de Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" haar winterprogramma. Het uit de ra dio zo bekende Triangel-cabaret zal dan in theater Monopole optreden. Het cabaret wordt gevormd door Wim lbo, Hetty Blok, Sophie Stein en Cor Le- maire. Als gast zal Jules de Corte op treden. Op verzoek van ,,'t Helm" heeft Wim lbo het inmiddels uit de aether ver dwenen Triangel-cabaret nieuw leven in geblazen. Voor andere kunstkringen in den lande is dit aanleiding geweest om dit programma-nummer over te nemen. Dezer dagen kwam het Zandvoortse Sint Nicolaascomité in vergadering bij een Besloten werd, ook dit jaar het Sint Nicolaasfeest door de leerlingen van alle openbare en bijzondere scho len gezamenlijk te doen vieren. Het on derwijzend personeel zal op maandag 3 december voor de schooljeugd opvoe ren „Het Verraad", toneelspel van Be- rendse. Het dagelijks bestuur werd als volgt samengesteld: de heer J. Ramke- ma, voorzitter; zuster Euphroma, se cretaresse en de heer Rijper, penning meester. De Pionier-automobielclub organi seert zondag een tocht van Utrecht naar Zandvoort. Om 10 uur zullen ruim dertig automobielen, waaronder vier Belgische, met 1 minuut tussenpauze uit Utrecht vertrekken. Alle wagens dateren uit de tijd toen de auto nog in het eerste stadium van zijn ontwikke ling was. De oudste wagens zijn van 1895. In matige snelheid gaat het naar de kust, In Küdelstaart wordt de lunch gebruikt, waarna men door de Haarlemmermeer via Hillegom en Vogelenzang naar Zandvoort zal rijden. De deelnemers zullen tussen half twee en vier uur op het circuit arriveren en aldaar nog een befiendigheidsproef moeten afleggen. Het circuit is vrij toegankelijk voor het publiek. De burgemeester van Zandvoort zal op woensdag 17 oktober geen spreek uur houden. door één lintgevende V h aarwassing met POLYCOLOR Crème Shampoo Pastell (niet geverfd) maakt grijzend haar t IS zo gemakkelijk U kunt het thuis zelf doen! grote tube voor twee keer I. V. lAHNEMAHN. ts LAIINN.M B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor een krediet van 12.000 te verlenen voor de aanleg van een speelgelegenheid voor de Vogelen- zangse jeugd op een' terrein aan de Deken Zondaglaan aldaar. Het ligt in de bedoeling deze speelplaats te doen bestaan uit een speelweide, een speel vijver, en een zandbak. Voorts wil men ruimte reserveren voor het plaatsen van speelwerktuigen. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor afwijzend te beslis sen op het verzoek van het bestuur der christelijke Koningin Wilhelmina school te Overveen aan het gemeente bestuur om twee houten hulplokalen beschikbaar te stellen, teneinde aan het tekort aan leslokalen tegemoet te ko men. In verband hiermede wordt aan de raad voorgesteld te verklaren, dat hier een uitbreiding met twee defini tieve klasselokalen op haar plaats zou zijn. Het college is van oordeel dat het verzoek van de Koningin Wilhelmina school niet alleen op formele gronden het schoolbestuur heeft zijn verzoek los van de Lager Onderwijswet inge- maar ook op grond van de omstandig- diend moet worden afgewezen, maar ook op grond van de omstandig heid, dat dit schoolbestuur nagelaten heeft plannen voor te bereiden voor een definitieve voorziening. Houten noodlokalen zijn allerminst goedkoop. Een bedrag van 26.000 zou gemoeid zjjn met de aanschaffing van. twee van deze lokalen. Van gemeentewege zijn reeds bij een drietal openbare- en bij zondere scholen noodlokalen geplaatst. Voor een vierde school (de „I.V.O.") zijn de plannen reeds in een verge vorderd stadium. In al deze gevallen is evenwel slechts sprake van een tij delijke oplossing. B. en W. stellen aan de gemeente raad voor op hun verzoek eervol ontslag te verlenen als ambtenaar van de bur gerlijke stand aan de heren mr. F. P. Th. Rohling, G. J. van Abs en mr. H. B. Wildt Meyboom. B. en W. van Bloemendaal stellen thans de gemeenteraad voor het perso neel in dienst der gemeente met in gang van 1 juli van dit jaar de uitke ring van 6 procent van de maandwedde te verlenen en niet, zoals van rijkswege wordt gedaan, met ingang van 1 sep tember. Ondanks de matige opkomst, kan de jonge K.V.P.-afdeling II in Heemstede terugzien op een geanimeerde en ge slaagde ledenvergadering, die gister avond in „Anno Santo" werd gehouden. Nadat de bestuursverkiezing en de aan wijzing van afgevaardigden naar de ver schillende vertegenwoordigende licha men enige discussie teweeg hadden ge bracht, bracht uiteindelijk de rond vraag, evenals dat woensdagavond in afdeling I het geval was, het probleem van de woningnood en alles wat daar mee samen hangt aari de orde. In zij openingswoord sprak de voor zitter, de heer H. van Grinsven, zijn vreugde uit over het nieuw tot stand gekomen kabinet. Hij toonde zich ver heugd over het feit, dat de K.V.P. de zo lang verwachte strijd met de P. v.d. A. niet uit de weg was gegaan. Zonder opmerkingen werd de contri butieverhoging van 2,50 tot 3,50 per lid per jaar aangenomen. Bij de be stuursverkiezing bleek de heer G. Wil- lemse zich definitief te hebben terugge trokken als bestuurder. In totaal waren er nu drie vacatures. Verder traden ook de zittende bestuursleden reglementair af. Zij werden herkozen en in hun func ties bevestigd. Nieuwe gezichten achter de tafel waren de heren W. C. A. Moor man en F. E. van der Heijden. Een plaats in het bestuur blijft open voor een vrouwelijk lid. Bij de rondvraag werden alle facetten van de woningnood in Heemstede be licht. De heer W. van Hees, K.V.P.- raadslid, ging op verschillende der naar voren gebrachte gevallen in. Dat er fouten in het woningbeleid gemaakt wa ren, wilde hij niet ontkennen, dat echter de taak van de woningen vorderings commissie en van de betrokken amb tenaren uitermate zwaar is mocht ze ker niet uit het oog verloren worden. Herhaaldelijk werd door verschillende leden gewezen op het niet geheel ob jectief werken van de commissie, die in haar beslissingen beïnvloed zou zijn door ambtshalve aanwezige personen. Men kon zich echter wel verenigen met het feit dat het vraagstuk van de woon ruimte verdeling tijdens de laatste raadsvergadering achter gesloten deu ren was behandeld. Het plan om een commissie buiten de raad samen te stel len, die zich zou belasten met een ob jectief onderzoek naar de gerezen klach ten en die zou zijn samengesteld uit personen vart alle richtingen en gele dingen werd toegejuicht. Voorzitter van Grinsven maakte ten slotte een einde aan de vloedgolf van „bedenkelijke" gevallen, daarbij te ken nen gevend, dat hij het volste vertrou wen had in de raadsfractie van de K.V.P. Twee, nog jongensachtig uitziende ver dachten, een 27-jarige fotograaf en een 25-jarige handelaar in fototoestellen, hebben vandaag terecht gestaan voor de Amsterdamse rechtbank, ervan be schuldigd dat zij in de afgelopen ander half jaar een formidabele reeks inbraken hebben gepleegd. De officier van justitie eiste tegen de beide jongelieden, die be kenden, twee jaar gevangenisstraf. Voor de president van de rechtbank lag op tafel een pak van 35 processen verbaal, waarin de twee verdachten de hoofdrol speelden. Uit dit aantal had de Officier van Justitie een selectie gemaakt: dief stal van een aantal camera's uit gebou wen op het militaire vliegveld Valken burg, van 1500 gulden uit een fotozaak in Amsterdam, van herenkleding uit een magazijn in Hilversum, van een brom fiets in Sassenheim en van 500 gulden uit een woonhuis in Heemstede. Bij een van hun nachtelijke avsnturen was de fotograaf in een huis een slaapkamer binnengedrongen waar twee mensen lagen te slapen, en had er ongestoord een aantal kledingstukken doorzocht. De reclasseringsrapporten drongen aan op onvoorwaardelijke gevangenis straffen voor de twee jongemannen. De verdedigers vroegen echter een gecom bineerde straf, omdat naar hun inzicht daardoor het toezichthouden liter ver gemakkelijkt zou worden. „Het gaat hier om een delictenreeks, gepleegd door in wezen onvolwassenen" betoogde een van hen. Daartegenover raadde de Offi cier van Justitie aan 25-jarigen niet als kinderen te behandelen. Als zij na hun gevangenisstraf behoefte hebben aan hulp, kunnen zij die zelf komen vragen. De twee jongemannen zijn beiden vroe ger in beroepsdienst bij de koninklijke Nederlandse marine geweest. De foto graaf was in die tijd door de zeekrijgs raad veroordeeld wegens diefstal. Uit spraak 24 oktober a.s. Advertentie Aparte en chique modellen tegen speciale jubileurnprijzen: 49.75 - 59.75 - 69.75 BVVl In de plaats van kapelaan H. v. d. Plas, die naar Amsterdam vertrokken is, Is tot geestelijk adviseur van de RKSV „TYBB" te Haarlem benoemd kapelaan M. v. d. Zwaan, van de Am- sterdamstraatprochie. Voor de onderlinge competitie van de r.-k. Schaakclub „Het witte Paard" werden de navolgende partijen ge speeld: v. d. Velde-Bleekemolen 1-0; Hoogland-Pancras afgebr.Reeuwijk-v. Emmerik V£; v. Schie-v. d. Stoop 0- 1; Joosten-de Lange 0-1; v. d. Berg- Rasing 0-1; Komen-Goedemans 1-0; Banken-Huneker 1-0; Haverkort-Hoek 1-0. Zondag a. s. komt Haarlems bis schop naar Amsterdam om in de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade een pontificale hoogmis op te dragen tot heugenis van het feit, dat 650 jaar geleden, op het feest van Lambertus, bisschop Gwij van U- trecht de eerste Klaaskerk van Am sterdam consacreerde. Nauwelijks en kele honderden meters van elkaar staan de drie kerken van de Amster damse stadspatroon, in hun uiterlijk meer dan zes eeuwen „roomsgezind heid" weerspiegelend: de Oude Kerk der middeleeuwen, „Ons Lieve Heer op Solder" van de schuilkerkentijd en de „St. Nicolaas binnen de veste" der emancipatie. Drie Godshuizen aan de verschooierde Oude Zijde, waar de on tucht hoogtij viert, gemeden door de burgerij behalve in de nachten van de late winter, wanneer de Stille Omgang de weg van de oude Mirakelprocessie op de voet volgt. Er steekt een indrukwekkend brok vaderlandse vroomheid en geschiede nis in het vervallen gebouw aan het Oudekerksplein. Vraag het de katho lieken en zij wijzen op de middeleeu wen, toen de Klaaskerk een Godshuis was vol vaandels, beelden en kapel len. Een feestgebouw voor de burgerij van een laat-middeleeuwse koopmans stad in opkomst, overdadig opgesmukt en toch pover van allure, want van bouwen hadden de boerse Amsterdam mers van die dagen nog weinig be grip. Timmeren en vertimmeren kon den ze als de beste. „Een boeiend stuk vaderlands dorpstimmermans- werk", zei een expert onlangs fijntjes na een inspectie van het met stangen en balken bijeengehouden gewrocht. Bij het scheiden van de markt bouwde de stadstimmerman Bilhamer een nieuwe toren voor het gebouw, die de glorie van de kerk is gebleven, een onmisbaar merkteken in het stads- panorama, in latere eeuwen niet meer geëvenaard. Het getij was toen al bijna om. Na de Alteratie van 1578 vertrok pastoor Buijck verbitterd uit het „Sodoma aan het IJ" en stierf in ballingschap. De Hervorming trok binnen en de kerk van de Oude Zijde onderging de behandeling die elke oude kerk van ons vaderland heeft beleefd. Het op schrift op het koorhek getuigt nog tot op de dag van vandaag van de tevre denheid van de zuiveraars met hun werk. Zeehelden werden in de kapel len te ruste gelegd en waar nog ruim te was installeerden zich de regenten met rijke graftombes voor zichzelf en hun nageslacht. De zeventiende-eeuw- se schilders vonden nog behagen in de sfeer van het oude interieur, maar la tere eeuwen verloren het contact. In de IJzeren kapel lagen de stadsprivi- leges opgestapeld. Vondel en Rem brandt legden er hun eerste vrouw te ruste. In de toren zong 't carillon van Hemony over de oude buurt. Het stads- verval begon aan het begin van deze eeuw te knagen aan de huizen en de kerk, doch eerst vijftig jaar later ont waakte Amsterdam met schrik toen de kerk werd gesloten wegens gevaar van instorting. Het herstel is nu op beschei den schaal begonnen. Maar het is een werk voor de wetenschap. Men boort in de grond om te zien of het waar is dat het koor ongeheid op een uitloper van het Muiderzand rust, men stut en herstelt en de Oude Kerk, die bijna dood was, wordt weer op de been ge bracht omdat het geen pas geeft ou de kerken te laten instorten. Het is wel goed zo, maar de Oude Zijde kent de kerk alleen nog maar van buiten. Zes en een halve eeuw is ook wel erg lang. Advertentie 40 modellen, van 140.tot 500. Kolen-, olie-, trechter-. Glasdeuren. V ZANTEN - Gierstr. 31 - Tel. 10171 Advertentie kVON'NGil lhting A BWTEÜOMSSTRAAT 13-T7 - HAARLEM Na ter zake met de gemeente ge pleegd overleg heeft de heer A. Over- akker te Bloemendaal verzocht aan hem te verkopen, ten behoeve van de bouw van een woning, het terrein, ter opper vlakte van ongeveer 170 m2, uitmaken de het oostelijk gedeelte van de aftak king van de Litslaan te Santpoort naar de spoorlijn aldaar. Door deze bouw zal een passende af sluiting van de Litslaan op dit punt kun nen worden verkregen, omdat de boven bedoelde aftakking, welke van geen nut is, dan is opgeheven. Tegen inwil liging van het verzoek hebben B. en W. dan ook geen bezwaar. Alvorens tot de beoogde bouw wordt overgegaan zal het echter nodig zijn, dat het gedeelte van de Litslaan, dat verzoeker voor deze bouw behoeft, aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. De verkoopprijs voor deze grond kan worden gesteld op 10 per m2, met wel ke prijs de gegadigde heeft ingestemd. Het voornemen, om voor te stellen het bovenbedoelde weggedeelte aan het openbaar verkeer te onttrekken, is op de gebruikelijke wijze ter openbare ken nis gebracht, onder mededeling, dat belanghebbenden van 27 augustus 1956 af gedurende 4 weken van het voorstel kennis konden nemen en hun bezwaren daartegen konden indienen. Bezwaren zijn niet ingekomen. De afdeling Santpoort van de K.A.B. gaat het seizoen 1956-1957 openen op dinsdag 23 oktober met een kienavond in zaal Zomerlust aan de Hoofdstraat. De leden en hun huisgenoten worden hier allemaal verwacht, ook al zou de zaal dan veel te klein zijn. Het is de bedoeling dat in de pauze de heer Luc. Blom, voorzitter van deze afdeling, een woord tot de leden richt. Uit het winterprogramma kunnen wij reeds een greep doen. Voor 4 novem ber staat vastgesteld een filmavond, die in samenwerking met de K.A.J. ge geven zal worden. Op 6 december wordt het St. Nicolaasfeest voor de kinderen gehouden. In januari is er weer een kienavond, maar dan van Herwonnen Levenskracht. In diezelfde maand wordt ook de jaarvergadering van de afdeling gehouden. In februari wordt het vastenavondfeest gevierd en in maart zal een passieavond worden georganiseerd. In. april van het volgend jaar wil men op een gezinsavond spre ken over het onderwerp „Uitkomen met uw inkomen", een zaak, die velen zal interesseren. En in mei wordt het seizoen besloten met een H. Mis, ge volgd door een gemeenschappelijk ont bijt en 's avonds een toneelavond, te verzorgen door Getosa. Verder staan nog op het programma wijkbijeenkomsten, klaverjasavonden. e.d. terwijl ook diverse onderafdelin gen hun activiteiten zullen ontplooien. De r.-k. toneelvereniging Getosa zal gedurende deze winter enige toneeluit voeringen brengen. Een week van spanning is voorbij. De gelukkige bezitter van het P.O.F.- lot 1.083 heeft zich gemeld. Het is de familie H. Rutte, Duin en Kruidber- gerweg B 91 te Santpoort, die de hoofd prijs in deze serie bemachtigde. Maar of het nu per se een televisietoestel zal worden, of dat zij het geld voor andere doeleinden zullen besteden, daarover willen zij zich nog even beraden. De winnaars van de waardebonnen van 20 zijn W. Speets, Middendui- nerweg 36, Jac. Langeveld, Hoofdstraat 153, Jac. Oudendijk, Broekbergenlaan 32, en L. Meinders, Pastoorsstraat 20, allen te Santpoort. Het is toch altijd de moeite van het aanpakken wel waard. Intussen gaat het feestcomité, dat het volgend jaar, als de parochie 25 jaar bestaat, een volgebouwd orgel wil aanbieden, onverdroten voort. De loten van serie D zijn verschenen en als het een beetje wil vlotten met de verkoop, wat natuurlijk afhankelijk is van de Santpoorters en alle andere goedwillen- den, dan kan de trekking nog deze maand plaats vinden. De loten zijn ver krijgbaar bij de bekende adressen in Santpoort en voor wie deze adressen onbekend zijn, geven wij hier het adres van de penningmeester, de heer H. W. de Vries, Wulverderlaan 14, Santpoort. De Russische discuswerpster Nina Po nomareva, is vandaag volkomen onver wacht in Marlborough street voor de rechter verschenen, in verband met de haar ten laste gelegde diefstal van vijf dameshoedjes uit een zaak in het Lon dense West-End. Mevrouw Ponomare- va, moeder van een drie jaar oude zoon, zat stil in de rechtszaal te wachten tot dat haar zaak behandeld zou worden. Direct nadat de dagvaarding was voor gelezen en igievrouw Ponomareva in staat van beschuldiging was gesteld, werden de deuren van de rechtszaal gesloten, en vond .de behandeling van de zaak plaats achter gesloten deuren. Haar zaak werd behandeld door rech ter Clyde Wilson. RechteT Widjono van het landge- recht in Madjalengka (West-Java) zal optreden als voorzitter van het land- gerecht bij het proces tegen de Ne derlander H. de Braai. Het proces zal op 22 oktober in Madjalengka be ginnen. De Braai werd op 3 januari 1954 op beschuldigingen vao ondergrondse handelingen gearresteerd. Hij zal wor den verdedigd door mr L. Lips, een 32-jarige Nederlands advocaat in Ban dung. Officier van Justitie is Kamsal. In Djakarta is nog steeds niet bekend wanneer de Nederlanders Doornik en De Mey van Gerwen voor de rechter zullen worden geleid. De eerste zitting in het proces tegen Doornik was aan vankelijk bepaald op 10 september, maar werd voor onbepaalde tijd uit gesteld. (A.N.P.) De rechtbank te Amsterdam heeft donderdag een 41-jarige vertegenwoor diger uit Amsterdam veroordeêld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een 53-jarige drukker, eveneens uit Amsterdam, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Op verzoek van de vertegenwoordiger had de drukker het vorige jaar enkele duizenden valse waardecheques gedrukt, hetgeen hem nu op een veroordeling wegens vervalsing in geschrifte en de vertegenwoordiger op een wegens uit lokking daarvan is komen te staan. Deze cheques werden door een bureau, waar bij de vertegenwoordiger in dienst was, verkocht aan winkeliers door het ge hele land, die ze aan klanten bij de aan- koon van diverse ar'ikelen uitreiken. De bonnen geven recht op gratis vervoer per spoor over een bepaalde afstand. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen de beide mannen twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Een Zweedse postzegelhandelaar in Haelsingborg in Zuid-Zweden heeft een sensationele vondst gedaan, die in geld omgerekend geschat wordt op ruim 80.000 gulden. De handelaar, Bengt- Holger Swensson, kocht op zekere dag een pak oude brieven voor 150 gulden en ontdekte tot zijn verbazing dat een der enveloppen beplakt was met een postzegel van vier skilling, gestem peld 30 juni 1855 een dag vóór de eerste Zweedse postzegel officieel in gebruik zou worden genomen. Volgens Koninklijk Besluit zou de eerste Zweed se postzegel niet vóór 1 juli 1855 ge bruikt mogen worden. De Zweedse handelaar heeft reeds hoge sommen gelds aangeboden gekre gen voor zijn unieke postzegel van an dere philatelisten over de gehele we reld, maar tot dusver is hij nog niet van plan zijn kostbare schat te ver kopen. Een vermoedelijke verklaring voor het ongewone poststempel is dat de brief op 30 juni 1855 in de middag is gepost en dat de postbeambte de vol gende dag vergeten heeft het poststem pel te veranderen in 1 juli 1855. Het zeldzame poststempel is van Uppsala, ongeveer 60 km ten noorden van Stockholm gelegen. Tot dusver zijn slechts 19 brieven ge vonden die het poststempel van 1 juli 1855 dragen. (U.P.) In tegenstelling tot hetgeen wij gis teren hebben bericht over de verkie zingen voor de uitgebreide Eerste Ka mer blijkt nu, dat de heer J. H. M. Derksen wel is gekozen voor de K. V. P. Hij kreeg namelijk negentien voorkeursstemmen in de vergadering van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden is dus niet gekozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9