ACCOORD over de beginselen; nog niet over de toepassing Geestelijken uit Siberië vrijgelaten Vloot van tankschepen Nina Ponomareva veroordeeld tot kosten van geding i Vertrek naar Sovjet-Unie verhinderd Britten halen Rus en dochter van boord Beraad THANS noodzakelijk Calder Hall gereed Prinses Gracia bij Eisenhower Conferentie van Westelijke ministers met Fawzi over de Suezkanaal- kwestie leidt tot Opstand in gevangenis in Polen lik Ontvoerde neger baby gevonden IMRE NAGY gerehabiliteerd Struise discuswerpster reeds met Russisch schip uit Londen vertrokken Nieuwe vonnissen in Poznan Duizenden mensen Hoedjes aanwezig Grote verleiding Het weer Ingeval van nood De zwaarste straffen tot nu toe opgelegd Vakantieproblemen (fee MORRIS hejjoieycii (iuy! ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 80sfe JAARGANG No. 26729 De Britse, de Franse en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, respec tievelijk Llyod, Pineau en Faw- ki, en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammar- skjöld, bebben op hun besprekin gen over het Suezkanaal over eenstemming bereikt over begin selen, maar niet over de toepas sing ervan, aldus is gisteren in kringen van de Verenigde Naties vernomen. De drie ministers en de secretaris-generaal kwamen gisteren voor de laatste maal in het gebouw van de Verenigde Naties bijeen, om een verslag op te stellen van bun besprekingen. Het resultaat van de besprekin gen maakt voortzetting van de •Onderhandelingen tussen de Westelijke mogendheden en Egypte mogelijk, zo zei men in ^elingelichte kringen. Men ver- Aarde ook, dat de beginselen, daarover men het eens werd. Voor een groot deel die zijn, waarop de voorstellen van de 18 landen te Londen zijn gebaseerd. Het Ja' u i>}U| De Londense politierechter heeft de Russische atlete Nina Ponomareva, die zich gisteren onverwacht bij de recht bank bad aangemeld na zich zes weken in bet gebouw van de Russische ambassade verborgen te bebben gehouden, schuldig bevonden aan de diefstal van vijf hoeden en veroordeeld tot beta ling van de kosten van bet- ge ding. Nina, die op bet ogenblik per schip op weg is naar de Sov jet-Unie, betaalde bet bedrag, zijnde drie guinjes, en verliet on middellijk het bof. Onbewogen had de struise discuswerpster, die met hoofd en schouder uitstak boven sommige agenten in de rechtszaal, de uitspraak aan hoord. Met dit geding, dat 52 minuten geduurd heeft, was een einde gekomen aan een op zich- iÉPiii n - s 106 opstandelingen in Algiers gedood zelf onbelangrijke zaak, die bij na tot een cause celébre was ge worden. Sociaal commentaar ER ZI7N ONBETROUWBARE MENSEN Suede herengolf jackets 119 50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen.. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De organisatie van kanaalgebruikers schijnt „de facto" door Egypte te zijn erkend. De Egyptische regering zou de vereniging wel als een soort organisa tie voor het innen van de tolgelden Willen erkennen. Deze gelden dienen dan echter in hun geheel aan Egypte te worden overgedragen. De Veilig heidsraad is gistermiddag in besloten Vergadering bijeen geweest. Minister Het Franse katholieke dagblad „La Croix" bericht, dat mgr. Ramanaus- ^as, hulpbisschop van Telsiai op de te rugweg van Siberië naar Litauen is. 'Het hem zün nog 102 priesters uit de kampen van Siberië vrijgelaten en naar hun vaderland teruggekeerd. Mgr. Ramanauskas werd in 1946 door de geheime politie gearresteerd en naar Siberië getransporteerd. Hij zou mo menteel onder bewaking leven in een dorpje van het diocees van Vilkavis- Daar zou hij goed verzorgd wor- ?en en langzaam herstellen van de ont eringen, die hij ondergaan heeft. De verblijfplaats van de 102 priesters blijft ®eheim. Volgens de politie, die een zeer "hduidelijke foto van de groep heeft la- •etl publiceren, vertoeven ook zij in een verzorgingscentrum „om van de ver moeienis van de reis bij te komen." •?et staat vast, dat deze terugkeer te ;!anken is aan de hardnekkige houding ?er Litause katholieken, die eisten dat 3*0 priesters zouden mogen terugko men. K.N.P.) communistische ^rtijblad „Trybuna Ludu" heeft in dJn nummer van 9 oktober bericht, in ben van Poiens grootste ge- 111 CCI1 ft* ilo ^nissen voor jonge mensen, die in Hr'no bü Krakau staat, een opstand "'tfCebroken. Volgens het blad be- ti"n<'en er f'el,fa"eu illegale organisa- s °P de afdeling voor politieke ge- ^ngenen. De opstand was uitgebroken eigevolge van de slechte toestand in e Sevangenis. In plaats van zijn toevlucht te ne- n tot maatregelen ter onderdrukking un de opstand, gaf de directeur de gevangenen de grootst mogelijke vrij- v„'u. aldus het blad, dat er aan toe- egde dat de opstand hierdoor verliep ,de illegale organisaties ophielden bestaan. Het blad vermeldde niet anneer de opstand was uitgebroken. (Rtr.) Sovjet-Unie De Japanse premier, "atojama, is woensdag in Moskou aan gekomen voor besp dingen over een ^Rulfisc,h vredesverdrag meldt radio Moskou. Lloyd heeft gisteren tot verslaggevers gezegd, dat er geen compromis mo gelijk is over het beginsel van inter nationaal beheer van het kanaal. In dien dit beginsel niet wordt aanvaard, kunnen de gevolgen „voor de economie van al onze landen zeer ernstig zijn", aldus Lloyd. De manager van de Egyptische Suez- kanaalmaatschapij, kolonel Ahmond Younis, heeft gisteren de aankoop van een baggermolen, die in staat is per uur 40.000 vierkante meter te verwer ken, bekendgemaakt. Younis voegde hieraan toe dat hij besprekingen voert voor de aankoop van nog meer bagger molens om de veiligheid van het kanaal te verzekeren. Kolonel Younis zei dat de maatschappij in de toekomst zelf de baggerwerkzaamheden ter hand zal nemen, inplaats van die aan buiten landse firma's te gunnen. Gezinsleden van Britten, die in de zone van het Suezkanaal werkzaam zijn bij het onderhoud van militaire kampen en opslagplaatsen, keren naar Egypte terug. De eerste groep vrouwen en kin deren zal op 15 oktober te Caïro aanko men. Zij hadden Egypte verlaten met het oog op de spanning rondom het Suezkanaal in augustus. (AFP - Reuter - UP) President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren opdracht gegeven voor het opstellen van plannen voor de eventuele vorming van een nieuwe vloot van tankschepen voor het geval in een noodtoestand, voortvloei end uit de Suezkanaalkwestie, hieraan behoefte mocht ontstaan. Naar van re geringszijde werd uiteengezet, is geen nieuwe ontwikkeling in de Suezkanaal kwestie aanleiding geweest tot deze op dracht. Het is de bedoeling een pro gramma op lange termijn te ontwer pen. Amerika wil trachten te bereiken, dat het minder afhankelijk van het Suezkanaal wordt dan thans het geval is. Wanneer de plannen gereed zijn, zullen zjj door de betrokken regerings bureaus worden bestudeerd. Later zal worden beslist, of er al dan niet op dracht tot de bouw van tankschepen zal worden gegeven. De opdracht van president Eisenhower voorziet in het houwen van tankschepen van grote ton- nenmaat op Amerikaanse werven. Het is een bekend feit, dat kappers graag en goed praten, als hun klanten „onder het mes zitten". De politie van 't Duitse plaatsje Holz- minden heeft nu het idee, deze eigeo- schap in dienst te stellen van het vei lig verkeer, door de kappers gedurende een week over niets anders te laten praten dan over het verkeer. Hoe de fotograaf een en ander: in de praktijk ziet, blijkt uit deze foto, waarop een lieftallige kapster een klant diverse ver keersborden demonstreert, met behulp van de spiegel en haar lipstick. Op 17 oktober zal Koningin Elizabeth van Engeland 's werelds eerste volle dige atoomkrachtcentrale te Calder Hall in Cumberland, Engeland, in gebruik stehen. De bovenste foto toont een overzicht van het terrein van de centrale. Rechts zijn de koeltorens „Calder B". Het tweede deel van het project in aanbouw. Op de achtergrond zijn de pijpen en de hallen van de plutonium- fabriek zichtbaarDe onderste foto geeft een kijkje in de turbinehal, van waaruit een aantal machines worden bediend. De New Yorkse politie heeft het don derdag ontvoerde negermeisje van zes weken gevonden en de vrouw, die er van verdacht wordt het kind gekidnapt te hebben gearresteerd. Twee politie mannen vonden de baby, Joanne Wells, ongedeerd in een huis in Brooklyn, dat bewoond werd door een 35-jarige negerin en haar man. Iemand had de politie inlichtingen over de ontvoering gegeven en de betreffende woning aangewezen. De baby was twee dagen geleden ontvoerd uit de woning van een baby-zitster, door een vrouw die voorgaf een vriendin van de moeder van de baby te zijn. (U.P.) De vroegere Hongaarse minister-pre sident Imre Nagy is weer in de com munistische partjj van Hongarye opge nomen, aldus ls gisteren van Hongaar se zgde te Oost-Beriyn vernomen. Zijn eerherstel zal vandaag in de Hongaar se pers bekend worden gemaakt. Nagy werd in april 1955 wegens af wijkingen van de partijlijn uit al zijn functies ontslagen en later uit de com munistische partij gezet. Zijn politieks was gericht op uitbreiding van de pro- duktie van consumptiegoederen ten koste van de zware industrie. (D.P.A.) Hongarüe Alle rechters in Hon garije, die een rol gespeeld hebben bij de vroegere propaganda-processen tegën personen, die na dee ,,de-stalinisatie" gerehabiliteerd zijn, heeft de Hongaar se overheid uit hun ambt verwijderd. ••V liniinnMMiffiii r i iiiH-'rftiiiïii'fli wiwr.uri Vrijdagmiddag heeft Nina Ponomareva zich te Londen bij het gerecht gemeld en is schuldig bevonden aan de diefstal van vijf dameshoeden. Nadat zij was veroordeeld tot het betalen van de kosten van het geding, heeft zij zich in gezelschap van begeleiders naar een Russisch schip begeven. Op de foto ziet men de Russische atlete met twee van haar begeleiders. De kleine Tatiana Chwastov en haar Russische vader, die in de Londense ha ven reeds aan boord gegaan waren van de „Molotof" met bestemming Leningrad hebben 20 minuten voor het vertrek, in gezelschap van meerdere ambtenaren van de Britse immigratiediensten, het schip weer verlaten. Alexis Chwastov en zijn tweejarig dochtertje waren maandag met de „Queen Mary" uit New York te Sout hampton aangekomen. Na naar de Ver enigde staten uitgeweken te zijn had Chwastov een Amerikaanse gehuwd, van wie hij later scheidde. Onlangs besloot hij met zijn kind naar de Sovjet-Unie terug te keren, maar de moeder, die in tussen hertrouwd was, deed een beroep op het Amerikaanse gerecht om te be letten dat Tatania de Verenigde Staten De zwaarste straffen, die tot nu toe in Poznan opgelegd zpn in verband met de opstand in juni, zijn gisteren uitgesproken over drie van de deelne mers aan een gewapende overval op een bureau van de veiligheidspolitie. Zes jaar gevangenisstraf werd aan drie deelnemers opgelegd. Twee anderen werden vry'gesproken, een verdachte werd voorwaardeiyk veroordeeld, een verdachte kreeg drie jaar. een kreeg 30 maanden, de negende kreeg 18 maanden. Opmerkelijk is, dat een der vrügesprokenen, Suwart, dinsdag ty. dens de zitting verklaringen introk, die hy voor de politie naar hy zei in angst - had afgelegd. zou verlaten. Chwastov slaagde er niet temin in aan boord van de „Queen Ma ry" uit New York te vertrekken. Zijn poging om van Engeland door te reizen naar Rusland is nu gisteren gehinderd. Met zijn dochter is hij daarna in 'n auto naar de Russische ambassade te Londen teruggekeerd. Het Britse hooggerechtshof heeft be volen dat het kind in Engeland moet blijven totdat de zaak door de recht bank behandeld is. De Russische zaak gelastigde te Londen. Rosjtsjin, is gis ternamiddag door een hoge ambténaar- van het Britse ministerie van buiten landse zaken ontvangen, die hem zei dat een Londens advocaat op verzoek van de moeder van het meisje, aan de rechtbank gevraagd had te beletten dat Chwastov het land zou verlaten, voordat de kwestie van de nationali teit van het kind zou zijn opgehelderd. Als een Engelse rechtbank een der gelijk verzoek ontvangt, legt de wet haar op het kind „onder de hoede van de rechtbank" te stellen en maatregelen te treffen opdat het niet aan de recht spraak onttrokken zal worden. Om die reden kon Chwastov niet met zijn doch. tertje vertrekken. De „Molotov" is gisteren tenslotte naar Leningrad vertrokken met aan boord slechts de Russische atlete Nina Ponoma- Bjj een operatie in het heuvelgebied aan de kust, 120 km ten oosten van Algiers, hebben de Fransen 106 op standelingen gedood. Onder hen bevond zich een Europeaan. Een hoeveelheid wapens is in beslag genomen en er zon drie gevangenen gemaakt. De Franse troepen werden gesteund door tanks, artillerie, vliegtuigen en ge schut van oorlogsschepen. (Reuter) Voor het kleine gebouw van de poli tierechtbank stonden duizenden men sen te wachten op de afloop van het geding. Een zwarte limousine van de Russische ambassade was vlakbij ge parkeerd. Mevrouw Ponomareva ver liet het gebouw echter door een ach terdeur en reed in een kleine Sedan rechtstreeks naar de haven, waar ze aan boord ging van de „Molotov", die anderhalf uur later het anker zou lichten met bestemming Leningrad. Ze was al halverwege de loopplank voor dat zij herkend werd door fotografen en verslaggevers, die op de kade wachtten, omdat zij meenden te weten, dat Alexander Chwastov de Rus, die tevergeefs getracht heeft zijn twee jarig dochtertje naar Rusland te bren gen in weerwil van de protesten van zijn vrouw in Amerika met dit schip zou vertrekken. Zeelui op het bovenste dek wuifden haar toe, en zij dankte met een flauw glimlachje. Nina zat blootshoofds in het verdach tenbankje, de vijf omstreden hoedjes fel gekleurde hoofddeksels, waarvan vier met een veer er op lagen op de groene tafel. Tevoren had het Russi sche meisje duidelijk gemaakt, dat zij haar verontschuldigingen wilde aanbie den, omdat zij niet op 30 augustus was verschenen. Zij verklaarde, nu uit vrije wil te zijn gekomen. Haar Engelse advocaat, Griffith Jo nes, voerde aan, dat zijn cliënte de hoe den had betaald. Maar de getuigenissen van twee vrouwelijke detectives van het modemagazijn uit Oxford-Street, waar de diefstal zou zijn gepleegd, wa ren hiermee lijnrecht in tegenstelling. De eerste, mejuffrouw Margareth Bel- sen vertelde, dat zij Nina nogal ver dacht had zien rond lopen en dat zij haar daarom was gevolgd. Nina zou de vier veren hoedjes in een tas hebben gedaan en er toen een bruine papieren zak bo venop hebben geplaatst. Een vijfde, wollen hoedje, zou zij met de lin kerhand in de rechtermouw van haar jasje hebben gestopt. Later, bij de fouillering, werden nog twee andere hoeden gevonden, maar die bleken niet uit dezelfde zaak afkomstig. Tijdens het verhoor zeide Nina Po nomareva, door tussenkomst van een tolk en glimlachend naar alle kanten, dat zü er geen godsdienstige overtui ging op na hield. Zij legde bijgevolg geen eed af maar las een verklaring voor, inhoudend dat zij de waarheid (Van een bijzondere medewerker) Het is niet bedoeld als mosterd na de maaltyd, dat we iets willen zeggen over de vele problemen die verband houden met de jaariykse vakan tie. Van alle kanten bereiken ons nu berichten en mededelingen over de vry- wel onoplosbare moeiiykheden, die zich ook weer de afgelopen zomer hebben voorgedaan. Onoplosbaar, indien al thans niet tot zeer ingrijpende maatre gelen, hetzij op basis van vrywilligheid, hetzij langs de weg van wettelijke maatregelen, wordt besloten. Het is uit gesloten, om in één beschouwing de veel heid van problemen volledig te stel len, laat staan suggesties betreffende de oplossingen aan de hand te doen. Laten we eerst maar eens een aantal vraagstukken noemen, waarmede duizen den Nederlanders zitten te houden. Er gaan per jaar in Nederland on geveer 6,5 miljoen mensen op vakan tie. Dat wil zeg gen, dat al deze mensen dus een in het jaar kennen waarin mogelijkheid hebben om te periode zij de rusten en zich te ontspannen. Dit im mers is de grondslag voor het recht op vakantie. Zeker by de huidige le vensomstandigheden is vakantie om li chamelijk en psychologische redenen noodzakelijk. Het recht op vakantie wordt dan ook vrijwel niet meer be twist, ook al zijn er altyd nog kleinere groepen, voor wie noch de C.A.O. noch een andere vorm van arbeidsvoorwaar denregeling hun dit recht toekent. Met name is hierbü te denken aan de groep huispersoneel. Een gevolg is inmiddels, dat bijna drie kwart van ons volk een aantal dagen per jaar vrp heeft met de bedoeling om op verhaal te komen. Het spreekt vanzelf, dat minimale voorwaarde is, dat deze vakantiedagen niet mogen be tekenen daling van het inkomen. Behoud van loon dient dus naar onze mening vast te staan. Steeds algemener wordt het, dat aan de vakantiegenietenden een toeslag wordt verleend van 1 of 2 weken loon, waardoor het wat makkelijker wordt gemaakt om de extra-kosten die een vakantie nu eenmaal met zich brengt, te dekken. Maar dan beginnen pas de eigeniyke moeilijkheden. Feit is, dat 60 pet van de Nederlan ders vakantie heeft in de periode van half juli tot half augustus. Dat betekent derhalve, dat in die vier weken tijd ongeveer 3,5 miljoen mensen vrijaf heeft. Gewoonte is (dit blijkt uit de statistische gegevens) dat de meesten gaan reizen en trekken. Velen gaan naar het buitenland, maar de meesten blüven binnen de landsgrenzen. En al dezen maken gebruik van trein en bus, bevolken op een extra wijze onze ste den en vakantiecentra en ervaren dan aan den Rjve, dat alles boordevol zit. Dit wordt niet verzacht door het naar het buitenland gaan van velen, want als er één miljoen over de grenzen trekt, staat daar tegenover zeker een miljoen buitenlanders, die naar Neder land komen. De capaciteiten van de openbare middelen van vervoer, van de hotels, de jeugdherbergen en ander recreatiegebieden is beslist onvoldoen de om een zodanige extra belasting op te vangen. De gevolgen zyn vaak zeer ernstig. We noemen slechts het oncom fortabel reizen of het zelfs helemaal geen plaats kunnen vinden in trein of bus; overbelasting van het personeel, overbevolking van recreatiegebieden, zou spreken. Daarna deelde zij mede s'ec'1':e logiesgelegenheden enz. enz. dat zij 27 jaar is en gehuwd met een dokter en dat zij een zoontje heeft van 2% jaar. Op een vraag van haar advocaat of zij ooit in aanraking was geweest met de politie voor enige overtreding antwoordde ze haastig: „njet". De rechter, mr. Clyde Wilson, zeide dat naar zün overtuiging de schuld van Nina Ponomareva bewezen was, in weerwil van de elkaar tegensprekende verklaringen. ,,Ik ben my bewust van de feilbaarheid van de menselijke na tuur", aldus de rechter, „en ik geef my er ook rekenschap van dat de uit gestalde hoedjes een grote verleiding betekenden voor heel wat leden van de zwakke sekse". Hij voegde hieraan toe dat hy naar zyn gevoelen aan de ge rechtigheid voldeed door mevrouw Po nomareva geheel te ontslaan van ver dere rechtsvervolging, tegen betaling van de kosten van het geding. Advertentie Er zijn ook onbetrouwbare horloges. Voor de bovenste weten wij geen raad. Maar voor de horloges wel MARTIN UITTENBO GAARD Schoterweg 37, Haarlem, is 't waar U een prima uurwerk bestelt. En dat is tenminste 100 betrouwbaar. Met 100 service. TEL. 16261. Vervolg op pagina 5) Tsjechoslowakije De Tsjechische veiligheidsdienst heeft volgens radio Praag „verscheidene grote groepen Westeiyke agenten" gearresteerd. By* zonderheden ontbraken, slechts werd gisteravond door radio Praag omge roepen dat de „agenten" werken „op last van bepaalde buitenlandse mo gendheden". Advertentie BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL 13430 FERD. BOISTR. 48 ADAM TEL. 717167 Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Droog en over het algemeen tame ly k zonnig weer, maar voorname lijk in het zuiden van het land plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon: 7.05-17.50. Maan; 15.30- 1.15. Maandag: Zon: 7.07-17.48. Maan: 15.50-2.21. Prinses Gracia van Monaco brengt met haar echtgenoot prins Rainier een privé-bezoek aan de Verenigde Staten. Donderdag was het prinselijk paar de gast van president Eisenhower op het Witte Huis" te Washington.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1