I .De Vrije Tijd" gaat tweede lustrumjaar in NEüN Concert Noordh. Philh. Orkest LES GRANDES MANOEUVRES, een zwierige film van René Clair Deze week in Luxor Kluchtig blijspel van „Theater" in de stadsschouwburg ƒ1.000.000 Autorijschool 13QQQ Soliste: Marie Claude Theuveny Fraaie woonark uitgebrand „In het hol van de leeuw" Love me or leave me Bloedgeld Tempel der verleiding Karavaan Ave Maria Drie mannen in de sneeuw Prolongatie „NAALDKUNST Mej. Lucienne Aubert vertelt Herenhuizen Amstelveen Roxy Lido ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 - PAGINA 2 Deelnemers MONTEUR IN AUTO TEGEN LICHTMAST TOON VERHEY MET ZIEKTEVERLOF „BESCHERMNG VOETGANGERS" VERGADERT ELGA EN DE HOOI- MIJTERS Burgerlijke Stand Haarlem BRIDGECLUB „VOORHOUT" Doktersdienst BREISHOW VAN WIJK WARMOND BRIDGE VOOR RODE KRUIS MODERNE FOTO'S REPRODUCTIES Basketbal H.O.C.-DAMES WINNEN MET 70—11 de kerkuil metalen wandrekken Te Badhoevedorp: Schade 25 tot 30.000 gulden SASSENHEIM MUZIEKTENT DE ZILK Kerkveiling brengt tien mille op ZEVENHOVEN Vergadering K.V.P. TER AAR Dammen Op VOLENDAM'S wegen komt men ze tegen Minerva Frans Hals Cinema Palace Rembrandt Films Apotheken en dokters diensten FILMJOURNAAL iXvXvXvrvEWiv.-. Wat U met de ELNA naaimachine kunt bereiken, grenst aan het on gelooflijke. Laat U deze machine eens bij U thuis demonstreren. Advertentie v:*'" Alleenverkoop „WOLLAN fl" TEMPELIERSSTRAAT 64 HAARLEM - TEL. 21164 De commissie „De Vrije Tijd" van de St. Vincentiusvereniging in Haar lem gaat haar tweede lustrumjaar in. n 1946 begon dit liefdewerk zijn ze genrijke activiteiten, welke in zo rui me mate waardering mag ondervin den. Voor de tiende maal heeft deze commissie thans voor het komende sei zoen een reeks avonden georganiseerd met toneel en voordracht, die in dit jubileumjaar extra verzorgd zijn. De eerste contactavond in het ko mende „De Vrije Tijd"-seizoen zal vrij dag 19 oktober gehouden worden. Een even belangrijk als actueel onderwerp: „De christen en zijn werk" zal behan deld worden door bedrijfsaalmoezenier C. F. A. Geraets uit Beverwijk. Licht beelden zullen deze lezing illustreren. Kapelaan J. Balestra uit Delft oud geestelijk adviseur van de r.-k. Midden- Advertentie kéert de Onderlinge Levensverzekering - Mij te s Gravenhdge aan U allen uit als winst over bet afgelopen tijdvak Uitgesloten aar. sprake- Vannacht om half drie reed een 30- jarige Haarlemse monteur in zijn per sonenauto tegen een lichtmast op de Kennemerbrug in Haarlem. Hij liep een hersenschudding en snjjwonden op en werd overgebracht naar de Deo. De wagen werd aan de voorzijde geheel ver nield, terwijl de lichtmast verbogen raakte. Op medisch advies zal de heer Toon Verhey, de dirigent van het Noordh. Philh. Orkest, enige tijd met verlof gaan. Zijn plaats zal gedurende die tijd worden ingenomen door Marinus Adam. Advertentie Houtplein De afdeling Haarlem van de Neder landse vereniging tot bescherming van voetgangers houdt op donderdagavond 18 oktober haar ledenvergadering in de Camera Obscura van Brinkmann. De heer W. Holt, bestuurslid van deze ver eniging zal spreken over „De binnenstad veilig voor voetgangers". Ter gelegenheid van hun vijfjarig be staan verzorgen het dubbel mannen- kwartet „Elga" samengesteld uit personeelsleden van het elektriciteits- en gasbedrijf en de boerenkapel „De Hooimijters" dinsdagavond 16 oktober een jubileumconcert ln de H.J.M.V., Lange Margarethastraat 13. Advertentie GEBOREN: L. A. van Ophem- Vlaar, z.H. K. Visser-BeurSkens, z.; M. M. Timmerman-Rang, z.; D. Jan- sen-Snellink, z.M. Born-de Zwart, z.; M. A. Veenboer-Apswoude, d.; J. Hoek. man-Blaauwbroek, d.G. Landzaat-de Klerk, d.: J. G. ter Averst, d. OVERLEDEN: A. Touw, 60 jr., Maerten van Heemskerkstraat: J. H. Cats, 58 jr., Timorstraat; D. H. Jib- ben, 75 jr., Gasthuisvest; A. P. van Egmond, 74 jr., Overtonstraat; L. J. M. Defize, 58 jr., Maerten van Heems kerkstraat; N. Keur-Koper, 73 jr., Gasthuisvest. standsvereniging in Haarlem die reizen ondernomen heeft naar alle plaatsen waar Maria verschenen is (Fatima, Lourdes, La Salette, Banneux en Beauraing), zal op 9 november een interessante causerie met lichtbeelden houden, waar hij zal laten zien en ho ren wat „Moeder Maria tot ons te zeg gen heeft". „Lachen is vitamine" is de titel van een daverende revue, die de toneel groep „Het Voetlicht" brengt ter ge legenheid van het tweede lustrum van „De Vrije Tijd". Op 26 november zal men van dit vrolijke evenement kunnen genieten. De voordrachtskunstenares Miep de Leeuw zal op 21 december een mooi kerstspel voor het voetlicht bren gen, getiteld „Mij geschiede naar Uw woord". J. W. Hofwijk, de bekende me dewerker van de Kath. Illustratie, zal op 18 januari op reis gaan met de le den van „De Vrije Tijd". Op boeiende wijze zal hij van zijn merkwaardige reisbelevenissen vertellen. Pater Weezenbeek O. Garm. zal 15 februari een spreekbeurt vervullen over „Het le ven, lijden en de marteldood van pater prof. Titus Brandsma", die in de bezettingstijd het slachtoffer gewor den is van de wrede terreur. Ook hier zullen lichtbeelden het gesprokene il lustreren. De laatste contactavond wordt op 15 maart gehouden. Rector J. van der Zalm uit Alkmaar, welbe kend bij „De Vrije Tijd", zal ook dit maal deze avond verzorgen. De r.-k. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" zal op 8 april het pas siespel „Het oor van Malchus" ten to nele brengen. Op 29 april is de slui tingsavond van het seizoen geprojec teerd. Een der bekende toneelgezel schappen zal deze avond verzorgen. De bridgeclub Voorhout heeft 't nieu we seizoen goed ingezet. De eerste avond van het 2e bridgejaar werd be gonnen met de eerste bridgeles, gege ven door de heer Geus uit Rijnsburg. De eerste wedstrijd werd gespeeld te gen het „Juiste Bod" uit Noordwijker- hout en werd gewonnen door Voorhout met 165 tegen 150 punten. De uitslag van deze wedstrijd is: 't Juiste Bod: Echtpaar Bodaar wint met 53 voor, 24 tegen; de Haas, Koel- wijnEchtp. Zoetendaal 48 voor, 33 te gen; Broekhof, MeijerVelger en v. Es verliest 2742; Veck, BerbeeKlinken- ber, Truk verliest 2266. Voorhout: Th. v.d. Nulst, J. v.d. NoulandLeferink, v. Dam 5418; Echtpaar v. BeurdenBauw, Ebbers 3532; N. v.d. HulsB. v.d. Nouland 3847; Fam. HuijtsHoek, v. Veeren 38—53. Zondag 14 oktober a.s. wordt de dok tersdienst waargenomen door de plaats vervanger van dr. Horrevorst, Sassen- heim, tel. 7771. De Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co. N.V. heeft donderdag avond in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem een breishow gehouden. De show, welke door een vrij talrijk publiek werd bezocht, werd geopend met een gehaakte ochtendmantel, die voor een stoffen exemplaar niet onder deed. Drie dames- en een herenmannequin zorgden daarna voor een prettige en gevarieerde avond. De dames toonden naast jumpers ook loshangende jasjes en twinsets. Een aardig effect gaf een gebreide jumper met opgehaakte gar nering. Het bleek, dat men heel mooie re sultaten kan verkrijgen met de kant wol. Van dit materiaal waren in hoofd zaak meer geklede modellen vervaar digd, terwijl voor de sportieve creaties zgn. scooter- of solexwol meer geschikt is, omdat dit dikker is. Een voorbeeld van dit sportieve genre was een jum per met boothals of capuchon in af stekende kleur. Tot het meer geklede behoorde een zwart-wit twinset. De herenmannequin toonde verschil lende truien en jasjes, al of niet met motieven ingebreid. Een défilé vormde het besluit, waarbij de mannequins ge kleed waren in avondblouses of witte trui. Advertentie rt 7 SOORTEN VAN WIJK'S WOL GROTE HOUTSTRAAT, naast Luxor De bridge- en canasta drive die door het Rode Kruis afd. Warmond werd georganiseerd is een groot succes ge worden. Ruim tachtig paren waren naar hotel De Stad Rome gekomen om de strjjd aan te binden. Dokter H. A. G. M. Walenkamp heet te alle aanwezigen van harte welkom en dankte voor de grote deelname wel ke weer een grote steun voor het Rode Kruis is. In het bijzonder dankte hij de heer H. Nijman voor het voorbe reidende werk dat hjj verricht had om de drive goed georganiseerd te doen verlopen. Nadat de heer Nijman, die de spelleiding van de avond had, enkele aanwijzigingen had gegeven, werd de strijd aangebonden. Na verloop van en kele ronden kwam er een zekere span ning, en werd het allengs gezelliger in de zaal. De netto opbrengst van deze avond bedroeg niet minder dan 305,30 Advertentie 5PA8RM E 34 hoek Damjir. HAARLEM TEL.15756 Telefoon 11178 ,<v L. Veerstr. 11-13 Indien het oeuvre van de componist Joseph Haydn uit niets anders had bestaan dan uit enkele zijner sym fonieën, dan was dit voldoende ge weest om de naam van Haydn voor eeuwig te laten voortleven. Deze mu ziek, bijna anderhalve eeuw oud, heeft nog niets ingeboet aan actualiteit, spon taneïteit en frisse, gezonde levens stroom. De symfonie no. 94, bekend als de symfonie met de paukenslag, waarmede het Noordhollands Philhar- monisch orkest onder leiding van Toon Verhey het eerste vrtjdagavondconcert in dit seizoen opende, bezit alle eigen, schappen om de muziekliefhebber de opperste vreugde van kunstgenot te verschaffen. Het orkest heeft er een levendige reproductie van gegeven, en de dirigent zorgde er voor dat de the matische en motivische lijnen met ster ke en juist geïnterpreteerde contouren tot uitdrukking kwamen. De Franse violiste Marie Claude Theuveny was twee keer de soliste op deze avond, en wel voor de pauze in het vioolconcert in a kleine terts van Vivaldi, en zij stelde zich na de pauze voor in de „Tzigane" voor viool en orkest van Maurice Ravel. Viel reeds in het con cert van Vivaldi haar voorname toon op, in de „Tzigane" kwam zij als on betwistbare overwinnares uit de met vele obstakels gesierde strijd. Haar toon is voornaam, haar stuk vol muzi- kantesque allure, en de ontelbare moei lijkheden die zich in Ravels werk op stapelen overwon zij technisch op fa belachtige wjjze. Bovendien heeft zij een wonderlijk schoon klinkend instru ment, waarbij ik slechts herinner aan The Flamingo's hebben in de dis tricts eerste klasse van de basketbal competitie een uitstekende start gehad, ondanks de grote nederlaag (69-45) te gen het Rotterdamse The Arrows. De Haarlemmers wisten een 6-0 achter stand geleidelijk om te zetten in een 12-8 voorsprong, dank zij aanvoerder Meenhorst en de voortreffelijk spelen de Ton Kaart. Bij de rust was het zelfs 25-24. Na de hervatting werd het tempo door de bezoekers echter opgevoerd en mede doordat de internationale Koe- mans en Rinus de Jong zich meer gin gen roeren, geraakte de voorsprong verloren. eD Haarlemmers kregen na dien niet minder dan drie spelers met vijf overtredingen aan de kant, zodat de bezoekers in de laatste minuten nog kans zagen verder uit te lopen en als nog een fikse overwinning te behalen. Bij de dames kwam kampioen HOC voor het eerst in de nieuw gevormde districts eerste klasse in het veld tegen Propellers uit Den Haag. De Haarlem se dames lieten geen twijfel bestaan over het krachtsverschil en nadat de rust reeds met ruim verschil was in gegaan, behaalde HOC zonder noemens waardige inspanning een 70-11 zege. De uitslagen waren: Dames: RCH IHJ 2 11—7; The Typhoons 2—S.C. (Den Haag) 7011. Heren: Antilopen 3HOC 3 399; The Fiamingo'sThe Arrows (R'dam) 6945; AuroraRapi- ditas '31 37—16. het Largo uit Vivaldi's concert. Het be langrijkste in het spel van Marie Clau de Theuveny is echter, dat achter iede re toon een muzikaaltemperament schuil gaat, dat bezeten is van een klankschoonheid die men maar zelden hoort. Ik twijfel er niet aan, dat wij deze ras-violiste wel weer eens in de programma's van het Noordhollands Philharmonisch orkest zullen ontmoe ten. Dit eerste optreden hier in Haar lem was tenminste zeer succesvol. Het orkest speelde tot slot van Ravel „Ma mère l'Oye", waarin de sprook jessfeer met een aller charmantste ma nier is weergegeven. JAN LAARVELD. Advertentie „Het horloge waarmede ik mijn parachute sprongen heb gemaakt, is een REMOVA- horloge, waterproof van ca. 65. In Frankrijk was iedereen in het Parachu tistencentrum er reuze enthousiast over, dat ik met mijn horloge aan sprong. Iedereen doet zijn horloge af met springen, maar ik wilde wel eens weten of het mogelijk was met mijn horloge aan te springen, en ja. het. horloge bleef prima lopen, zonder nadelige gevolgen. Het resultaat was, dat één der Parachutis ten het bij mijn vertrek kocht en dat een ander mij vroeg om er één voor haar mee te brengen, wanneer ik weer naar Frankrijk kom; iedereen was enthousiast, ze hadden het n.l. wel eens met hun eigen horloge geprobeerd, het resultaat was dan. dat het niet meer liep, of vóór of achter ging lopen. Ik heb er 16 maal mee gesprongen, zonder klachten, van 600 m hoogte. Het is n.l. erg lastig wanneer je zo twee, driemaal per dag springt en dan steeds je horloge moet afdoen, je hebt al voldoende om aan te denken en dan vergeet je je horloge wel eens." Mogen we besluiten met als óns commen taar: Zo'n goed Remova-horloge verkoopt: 'T SILVER STOEPKE daar vindt U het. Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049. De kleine zaak met de grootste keuze Advertentie Nw'.GRACyT23.TEL:l7Ó65 diverse kleuren 1001 mogelijkheden Vanmorgen om half zeven ontdekte een voorbijganger, dat een fraaie woon ark, liggend in de Ringvaart bij Sloter- meer te Badhoevedorp, in brand stond. Hij bonsde direct de bewoners wakker, die geen kans meer zagen vanwege de vlammen de ark op gewone wijze te verlaten. In nachtgewaad kropen man, vrouw en een kind door een achter raam naar buiten. De woonark, „Ook meer" genaamd, was eigendom van de aannemersmaatschappij Bos Kalis uit Sliedrecht en werd bewoond door de uitvoerder D. Slagbom. Het schip, dat bijzonder comfortabel was ingericht, brandde geheel uit. Van de inboedel kon vrijwel niets gered worden. De schade wordt geschat op vijfentwintig tot dertigduizend gulden. De brandwe ren van Amsterdam, Badhoevedorp en Hoofddorp snelden ter hulp, maar kon den zo goed als niets uitrichten. De enige weken geleden gereed ge komen muziektent op het sportveld aan de Parklaan zal zaterdag 13 oktober te 4 uur worden geopend. Burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens zal de plechtigheid verrichten, waarna de twee muziekverenigingen „Adest Mu- sica" en „Crescendo" een kort pro gramma zullen uitvoeren. De jaarlijkse kerkveiling ten bate van de parochie van het H. Hart van Jesus en de armen, heeft een bedrag van 10.462 opgeleverd. Hoewel de veiling, zij het volgens traiditie doch thans min of meer onjuist, nog steeds bollenvei- ling wordt genoemd brachten de bollen rond 4,5 mille bijna zes mille was het resultaat van de verkoop van de vele genots- en gebruiksartikelen. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Wosten, tel. K 2533-285. Maandagavond om half acht zal in café „De Viersprong" een vergadering worden gehouden van de K.V.P.afde ling Zevenhoven. Op de agenda staat o.a. de uiterst belangrijke verkiezing van een nieuw bestuur. De uitslagen van de gespeelde wed strijden ln de onderlinge competitie van de damclub Nooit Gedacht luiden: J. van der 'StarreW. van Vliet 02, A. HartveldD. Spek 11, H. Broer— W. Snaterse 02, J. BesemerW. van der Starre 02, R. LubbertsC. van Donk 20, L. BesemerN. Kalshoven 02, H- MuhrG. Kalshoven 20, R. LubbertsN. Kalshoven 11. Dat René Clair onlangs tot doctor honoris causa van de universi teit van Cambridge is gepromo veerd mag als garantie gelden voor de ernst, waarmede die Engelse universi teit de film bejegent. Het zal menig een verbaasd, maar zeker alle film vrienden verheugd hebben, dat René Clair die eer te beurt gevallen is. Wei nigen hebben als hij een zo geleidelijke en natuurlijke evolutie doorgemaakt. Er is een duidelijke lijn te bespeuren in vrijwel alle films van Clair. Zijn jongste film is „Les grandes manoeu vres" in kleuren. Men kan niet zeggen, Advertentie Niet meer zoveel als vroeger, want ook hier begint de schilder achtige, oude klederdracht te verdwijnen. Wat men mèer tegenkomt: de pittige, snelle en comfortabele grootste kleine wagen ter wereld mei zijn felle 4 cilinder 30 pk kopkleppenmotor; alwéér een nieuwe Nederlandse Rotsvaste wegltgging.ongelooflijk klimvermogen, economisch en elegant I MOLENAAR S NEDERL AUTOMOBIELFABRIEKEN Fabricage afdeling ven J. J. Molenaar'» Automobielbedrijf. Amersfoort. Agenten door bei gehele laad. Van het genre van het kluchtach tige blijspelletje „In het hol van de leeuw", dat gisteravond door de Toneelgroep „Theater" ln de stads schouwburg werd gespeeld voor enige tientallen Haarlemmers, gaan er der tien in een dozijn. De heer Louis Veile, die met dit stuk op de Parijse boule vards nogal wat succes schijnt te heb ben gehad, zal nog wel het ,een en ander moeten leren eer hij in staat is een echt blijspel te schrijven. Dat de aanwezigen niettemin soms oprecht ge lachten hebben, is vooral te danken aan de speelsters en spelers en aan de re gie van Hans Tiemeyer, Een uitgever stuurt zijn talentvol neefje naar een burgermansgezin-in- heiligenbeelden om er een boek over te schrijven. De familie krijgt het door en besluit wraak te nemen door de jongeman te doen geloven, dat de fa milieleden ieder voor zich zware mis dadigers zijn. die cocaïne verhandelen, vals geld maken en af en toe eens moor den. De schrijver wil doen geloven, dat de jongeman er netjes in trapt en ten slotte de wildste dingen beleeft. Het spel eindigt met de verzoening tussen Gisteravond gaf de toneelgroep „Thea ter" in de Haarlemse Stadsschouwburg een voorstelling van ,Jn het hol van de leeuw". Van links naar rechts Jacques Snoek, Gerard Hartkamp, Hans Tie meyer en Carl van der Plas. de jongeman en de dochter des huizes. Het thema is niet nieuw, maar wel aantrekkelijk. Wanneer de schrijver zich wat beperkt had en niet telkens an dere dingen had willen debuteren, wan neer hij de grote lijn had vastgehouden en wat meer had uitgewerkt, dan had gemakkelijk een boeiend blijspel kunnen ontstaan. Nu verliest hij zich in aller lei grapjes, die het soms wel doen en soms ook niet. Nu haalt hij intrige en tegen-intrige door elkaar, zodat er geen aantal scènes ontstaan, die nauwelijks binding met elkaar hebben en die bij de pauze doen gelovenf dat het einde al bereikt is. Regisseur Hans Tiemeyer heeft er van gemaakt wat er van te maken viel. Door zijn spelers een hoog tempo op te leggen en een luchtige toon voor ta schrijven, heeft hij getracht iets van het boulevardtoneel naar hier over te brengen. Maar het boulevardtoneel heeft nu eenmaal een ander, veel min der eisend publiek. Met dit stuk is „Theater" werkelijk aanzienlijk bene den zijn eigen niveau gebleven. De regisseur speelde zelf de burger- mansvader, luchtig en zelfgenoegzaam; Willy Haak een zorgzame, alsmaar stoelen slepende moeder; Peronne Ho- sang een snoepende en verder volko men overbodige schoonzuster en Gerard Hartkamp een fantastische, wel wat te zwaar aanzettende oom-artist. John de Freese zag geen kans om in zijn rol. letje van de uitgever te komen en Carl van der Plas maakte alles van zijn neefje-de-schrijver, wat ervan te ma ken was. Anne-Marie Heyligers speelde de dochter, die eigenlijk alleen maar op het einde van het stuk nodig was om er de schrijver op te doen verlie ven, maar die niettemin heel het stuk door op het toneel moet zijn. Zij deed het lief, maar kon nauwelijks overtui gen. Jacques Snoek tepslotte maakte weer een van zijn kapelaans-typen, fors en een beetje ridiculiserend. Omdat de auteur af en toe wel eens een goede grap had bedacht en omdat de spe lers van „Theater" daar vlot raad mee wisten, hebben de aanwezigen zich gis teravond niet hoeven te vervelen. J. W. v.d. V. Advertentie bij Kalfjeslaan Eigen grond - met en zonder zonne terras - luxe afwerking - met koelkast, enz. MAKELAAR JAN 8ANEKE Verkooopkantoor Beethovenstraat 176, Amsterdam, Tel. 797088, na 7 uur 721511. dat Clair gestreefd heeft naar een dra matische toepassing van de kleur. Men zou kunnen zeggen, dat de kleur in de film „Les grandes manoeuvres" in de meeste gevallen onopvallend aanwezig is, in enkele tafrelen toch wel een rol speelt en zeer sober, in rustige tinten achtergrond verleent aan het drama. Het verhaal, dat in snelle tafrelen ver loopt, de dialogen kort houdt en met luchtige zwier de beelden wisselt, komt hierop neer: Een jonge officier der dra gonders (Gérard Philipe) is een formi dabele ladykiller, die weddenschappen afsluit met zijn kameraden, waarvan meestal een vrouw de inzet is. De char meur is een tamelijk harteloze knaap en heel wat vrouwen en meisjes in het garnizoensstadje kunnen daar over mee praten. Zoals het meestal gaat, ontmoet ook deze jonkman de vrouw van zijn dromen (Michèle Morgan), een Parijse modiste, die een beetje verdacht is in het stadje. Ditmaal is het ernstig aan beide zijden. Maar de vrouw hoort zo veel over haar beminde, dat ze bang voor hem wordt. Nochtans meent hij het eerlijk, en als hij op manoeuvre is, schrijft hjj haar dagelijks brieven, die stuk voor stuk in de prullenmand ver dwijnen. Want de praatjes zijn talrijker en dringender dan de amoureuze eden. Zij gelooft hem niet meer, en als hij haar voor het laatst smeekt, de volgen de ochtend bij het voorbijtrekken van het bataljon het raam van haar kamer open te zetten ten teken, dat zij hem ge looft, moet hij ervaren, dat het lied uit is; het raam blijft dicht. Finis. En met dat laatste beeld wordt het hele drama getekend. De jongeling heeft te veel bemind, bedrogen, gelanterfant, om nog betrouwbaar te mogen heten. De frivoliteiten krijgen een triest accent Boontje komt om zijn loontje. Het is te laat; laten we hopen dat de knaap met schade en schande wijs geworden is. Wat een joyeuse film aan het worden was, wordt een melancholieke waar schuwing en daarin zit de charme van het verhaal, dat met zwier en wijsheid is verteld en dus een genoeglijke avond of namiddag oplevert. Twee uur lang kan men in Minerva Doris Day zien zingen en dansen en het .zou allemaal wel plezierig zijn als daar' niet voortdurend James Cagney bijkwam om allerlei moeilijkheden op te roepen. Het verhaal is eigenlijk te triest voor een show-film. Ruth Etting is een Ame rikaanse zangeres uit de twintiger ja ren, die ondanks alle moeilijkheden car rière wil maken. Ten einde raad neemt ze de hulp aan van een gangster, die haar ook werkelijk een succesvolle tour nee bezorgt. Uit dankbaarheid trouwt ze met hem, doch het staat eigenlijk al voor het huwelijk vast dat dit een fiasco wordt. Een en ander komt dan „in orde". Voor boven de 18. In de matinées (zaterdag en zond „Brokken Piloten", maandag en dins dag „In de rimboe van Australië" en dondag de opera-film „Aïda". Yeel beter dan de Nederlandse be naming „Bloedgeld" karakteri seert de Engelse titel „The ship that died of shame" de sombere ge schiedenis van een marinepatrouille vaartuig, dat, na een goede staat van dienst in de oorlogstijd, door een deel van zijn bemanning bij het schroot wordt opgekocht, vernieuwd en voor bestemd als smokkelschip. Aanvanke lijk geldt het clandestiene overbrenging van weeldeartikelen, maar eenmaal in contact gekomen met een gewetenloze bende vervallen de zeelui spoedig van kwaad tot erger. Hun hulp bij de ont snapping van een kindermoordenaar betekent definitief de (woelige zee-) weg naar de ondergang, èn van het grootste deel der bemanning plus de louche bendeleider op hun laatste al gemene ontsnappingstocht, èn van het schip, dat op de klippen te pletter loopt en „stervend van schaamte" roemloos in de golven verdwijnt. Regisseur Basil Dearden heeft zon der twijfel de geschiedenis van Nicho las Monsarrat met het nodige vakman schap op de filmband vastgelegd, al slaagde hij er goeddeels buiten zijn schuild niet geheel en al in de onbe vredigende indruk van het geforceerde, wat te veel met moordende actie door trokken slot weg te nemen. En dat is een tikje spijtig, omdat vrijwel doorlopend in suggestieve beel den en met gevoel voor een juist ritme de aandacht volop geboeid blijft; spe ciaal waar het enige spannende ogen blikken betreft, die ronduit een gezonde filmtaal spreken. Zeker, er blijven hier en daar wensen over, zoals in bepaalde situaties met minder actie, waar men iets meer tempo zonder meer als pure winst had kunnen aanstippen. Hetgeen overigens, alles bijeen genomen, niet wegneemt, dat het zien van deze Brit se film die géén hoogvlieger is, doch zeker wèl boven het algemeen, heden daags gemiddelde uitsteekt de moei te voor minstens achttienjarigen ln Frans Hals alleszins loont. Donderdagavond „Zwei blaue Au- gen". De bijbel schijnt de Amerikaanse filmers tot steeds weer nieuwe spektakelstukken te inspireren. Spektakelstukken weliswaar naar het cliché-procédé voor duizend-en-een nacht-sprookjes en Robin Hood-avontu- ren, met dit kassavoordeel dan nog, dat men via een bijbelmotief gemakkelij ker een argument vindt om gul te kun nen zijn met vrouwelijk schoon. Wij zijn zelfs geneigd te geloven dat men voor deze film eerst naar een tempel van verleiding heeft uitgezien en toen pas naar de bijbel heeft gegrepen. Abra ham, Isaac of Jacob paste niet in het schema, de verloren zoon des te beter. De conclusie ligt welhaast voor de hand, meer tempels en verleidingen,' met alle goedkope sensatie van dien, dan eerlijke overtuiging en innerlijke bewogenheid bij de verloren zoon. Het gemis aan inhoudswaarde wordt door technisch geraffineerd camera- en regie- werk en door zoete kleurtjes niet weg genomen. De film, welke deze week in Cinema Palace draait, blijve aan volwas senen voorbehouden. Deze week kan men in „Roxy" ge nieten van een echte, ouderwetse „western". Het verhaal speelt zich af in de tijd, dat tallozen naar het onbekende westen van de Verenigde Staten trokken op zoek naar geluk en goud. Het land moest veroverd worden op de indianen en men deed dat gron dig. Ovej- de strijd van die pioniers tegen de indianen, over de ontberingen die zij moesten doorstaan op hun zwerf tochten en over al hun lief en leed, handelt de film „Karavaan", een pre mière die voor 14-jarigen en ouderen toegankelijk is. Vanaf maandag tot en met donder dagmiddag draait de avonturenfilm „Zee der verloren schepen". Toegang alle leeftijden. Aan het begin en aan het eind van de film, die deze week in Lido draait, zingt Zarah Leander het Ave Maria uiteraard van Gounod en tussen deze twee muzikale gebeurte nissen in blijft de zangeres even na drukkelijk het middelpunt, waar alles in de rolprent om draait. Ze heeft het erg moeilijk in „Ave Maria", maar aan het eind van de film heeft zij alle reden een lofzang aan te heffen. 14 jaar. Wie gewoon een beetje plezier wil hebben, kan bij „Drie mannen in de sneeuw" terecht, welke film deze week in Rembrandt draait. Het verhaal is een amusant verwisse lingsgevalletje, in dit geval de geschie denis van 'n millionnair, die onder schuil naam een prijs wint in een prijsvraag van zijn eigen concern. Als een dood arm mannetje gaat hij van zijn prijs in een hotel profiteren, maar zijn dochter licht de hotelier in, zodat papa toch als millionnair behandeld zal worden. Het pakt echter anders uit, want de hotelier ziet een andere gast even eens prijswinnaar als de rijkaard aan. De complicaties blijven natuurlijk niet uit, maar het slot van het liedje is, dta de vermeende millionnair de doch ter trouwt van de echte en zich tevens tot diens toekomtsige opvolger gebom bardeerd ziet. Geen origineel verhaal dus, maar wel amusant opgediend. Iedereen kan er heen. In Studio is deze week de. spannende detective-film „Politie zonder wapens" geprolongeerd. 14 jaar. CINEMA PALACE: Tempel der verleiding, volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Bloedgeld, 14 j. di. t/m do.: Zwei blaue Augen, 18j.; 2.30, 7 en 9.15; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15; di.-avond één voorst. 8 u. LIDO: Ave Maria, 14 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Les grandes manoeuvres, 18 j.; 2, 7 en 9.15; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: t/m zo.: Love me or leave me, 18 j.; za. en zo.: 7 en 9.30; zo. 2 en 4.15 Brokkenpiloten, a.l.: ma. en di. 8.15: In de rimboe van Australië, a.l.; do. 8.15: Aïda, a.l REMBRANDT: Drie mannen in de sneeuw, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: t/m zo Karavaan, 14 j.; ma. t/m do.: De zee der verloren schepen, 14 j. 2.30, 7 en 9.15; zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: The long arm, 14 j., 2.15, 7 en 9.15; zo.: 2. 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 13 oktober Schouwburg: „Spoken" door Haagsch* Coroedie, 8 uu. Zondag 14 oktober Schouwburg: „The great Sebastians" door de Haagsche Comedie, 8 uur. Gebouw St.-Bavo: Nationaal Landjuweel. Toneelvereniging Vriendenkring met „Het melkkoetje", 8 uur. Concertgebouw: 14.30: Leids Kindertoneel met „Bulletje en Bonestaak". 8 uur: Bont* avond m.m.v. o.a. Zwarte Riek. Linnaeushof Bexinebroek: Van 1517 uur: Concert door „De Hooischelf". Maandag 15 oktober Grote Kerk: Beiaardbespeling door Ari* Peters, van 15.3016.30 uur. Schouwburg: „Diogé" met „De Prins-stu dent" (dil.), 7.45 uur. Haarlem Apotheken: Grijseels en Van Hees, Langt Veerstraat 19, tel. 11000; en Frans Halsapo theek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Doktersdienst: Men belle het nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Marggriet, Turfmarkt 10 r., tel. 21400. Overveen Doktersdienst: W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, tel. 23884. Heemslede Doktersdienst: P. M. van de Gugten, Heem- steedse Dreef 37, tel. 39903, en R. J. P. Mul ler, Raadhuisplein 6, tel. 36550. Apotheken: Firma Schotsman, Binnenweg 206, tel. 38320. Aerdenhout Doktersdienst: Dr. J. Reusink, Aerdenhout- duinweg 8, tel. 26035. Bloemendaal Doktersdienst: H. D. G. A. Immink, Bloe mendaalseweg 126, tel. 23349. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560-8284. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560—8510, Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42» Santpoort, tel. K 25608284, en Bloe mendaalse apotheek, Bloemendaalse weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500— 22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2