Te veel gezinnen in Haarlem zitten te springen om goede hulp 50 JAAR KATHOLIEK ONDERWIJS DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Maar te weinig meisjes zijn bereid om bij te springen PAROCHIE H.H. ELISABETH EN BARBARA Zusters Franciscanessen startten met 107 leerlingen TAXI IttOOfe H Bentveld is een wandeling waard KATHOLIEKE GEZINSZORG WIL GRAAG AAN ALLE AANVRAGEN VOLDOEN Onvoldoende SLEUTEL WEG? Thans groot scholen complex in Noord AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Ruimtegebrek Samensmelting Feestviering NAAIMACHINES ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 PAGINA 3 „DE SLEUTELSPECIALIST" Dammen COMPETITIE GAAT WEER BEGINNEN i m MSm Deze maand hebben de Zusters Franciscanessen van Bennebroek het katholiek onderwijs in Haarlem precies 50 jaar gediend. Zij hebben dit gedaan op een wijze, die ieders respect afdwingt. Niet alleen dat de studie op de scholen van St. Lucia bij de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara en in de Velserstraat (H. Hartparochie) immer on der uitstekende leiding heeft gestaan, maar daarnaast hebben tallozen door de bekwame opvoeding van de religieuze en lekenonderwijzeressen de schoolbanken met een dosis gezonde levensmentaliteit vaarwel kunnen zeggen. Dat geldt vooral voor de U.L.O.-school aan de Generaal de la Rey- straat, waar sinds 25 jaar zuster Gonzagua de scepter op haar eigen wijze zwaait. De lagere scholen St. Franciscus en St. Lucia, respectievelijk aan de Tugelastraat en de Gen. de la Reystraat, en de kleuterschooltjes, die we gens ruimtegebrek al lange tijd in verschillende gebouwen moesten worden ondergebracht, hebben de laatste jaren zoveel lokalen opgeslokt, dat men voor de meisjes-U.L.O. noodzakelijk naar een nieuwe school moest gaan uitzien. De plannen hieromtrent zijn thans in een vergevorderd stadium. Aan de Planetenlaan ten noorden van de Fuhropschool is men begon nen met de bouw van een modern bolwerk van onderwijs, dat de St.-Lucia- zusters en hun leerlingen in september van het volgend jaar in gebruik hopen te nemen. Zo krijgt de weinig opzienbarende, maar misschien juist daardoor ideale geschiedenis van het St.-Luciagesticht in de Spaarnestad na 51 jaren een belangrijke draai. Hij heeft in ieder geval tot resultaat dat in het wat plompe, maar binnen sfeerrijke schoolcomplex aan de Kloosterstraat voldoende plaats vrij komt voor de kleuters en de lagere scholen. SMYRNA- en SOEDANWERK NYLONS en SOKKEN Speciaalzaak LABOR n.v. Inhouw- en Service Station CONCERT A0.,, VS ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Basketbal SLECHT SPEL VAN SPORTCLUB HAARLEM In talrijke gezinnen, waar de moeder door omstandigheden haar taak niet kan verrichten, is de gezinsverzorgster een ware uit komst. Zij vervangt de moeder, waarby een belangrijke voorwaar de is: een zonnig humeur. Regelmatig verscliijnen ia de dag bladen advertenties van be- k drijven die vrouwelijke werk krachten vragen. Die annonces vallen op door grootte, manier van opmaak of door een slagzin, die als blikvanger fungeert. Zij ademen over bet alge meen een prettige losse stijf die de psycholoog verraadt. Geboden wordt een goede werkkring in een prettige sfeer, waaraan in vele gevallen een flink salaris en de nodige emolu menten verbonden zijn. Vooral de bedrijven wier produktie-proces min of meer afhankelijk is van de diensten van vrouwe Iijke werkkrachten leggen in dat opzicht een merkwaardige royaliteit aan de dag. Muziek, koffie of thee tijdens het werk zijn al geen voorrechten meer. Maar er zijn be drijven die de meisjes aan het einde van de maand tien doosjes cigaretten cadeau doen. Anderen hebben een soort schoonheidssalon, waar,de meis jes na afloop van de dagtaak gema nicuurd kunnen worden. Op velerlei manieren proberen de bedrijven meisjes voor zich te winnen. En het lukt ze. De enorme zuigkracht van de bedrijven is voor charitatieve in stellingen als het Wit Gele Kruis en Gezinszorg bijzonder funest, omdat zij in geen enkel opzicht kunnen wed ijveren met het bedrijfsleven, dat bet jonge meisje vandaag zoveel te bie den heeft. T~\it is Ans Sanders (25) uit Over- j veen, die al meer dan zes jaar haar krachten wijdt aan de katholieke gezinszorg in Haarlem. Toen zij haar diploma MULO in haar mantelzak had, bleef zij eni ge tijd thuis in de huishouding. Haar aandacht op het mooie werk van de katholieke gezinszorg werd geves tigd, toen zij in een katholiek dames weekblad een artikel daarover aan trof. Zij meldde zich direct voor het werk. en tot nog toe heeft zij van haar besluit geen moment spijl gehad. Zij is nu aan haar vier en negentigste gezin toe, zoals dat heet. Ans Sanders zuster Sanders zeg gen de mensen is een fris en hartelijk meisje, afkomstig uit een groot gezin, waar zij de oudste op twee na is. Zij vindt het beroep van gezinsverzorgster bijzonder afwisse lend. Zij heeft het gekozen uit roe ping, al vindt zij dat een te deftig woord voor de drang om andere mensen te helpen. „Het is niet altijd rozengeur en maneschijn, maar zo erg als de meeste jonge meisjes ons beroep voorstellen is het ook weer niet", zegt Ans en zij doelt dan op de vuile was, schrobben en boenen. „Het valt ontzettend mee". Over het gebrek aan gezinsverzorgsters zegt zij, dat dat verklaarbaar is, omdat het beroep lang niet zo „winstgevend" is als een ander. „Wanneer er beter betaald werd, zouden er ongetwijfeld meer meisjes zich aanmelden", al wil zij daarmee natuurlijk niet zeggen, dat het al leen een kwestie van geld is. Naast haar dagelijks werk is Ans Sanders ook nog jeugdleidster bij de kabouters in Overveen. Verder houdt zij van toneelspelen zij beoefent deze kunst actief en van een bioscoopje. „Geen zware film, maar een luchtig niemendalletje". Nog onlangs hebben wij in deze ko lommen aandacht gevraagd voor het werk van het Wit Gele Kruis in Haar lem. Aanleiding daarvoor was het grote gebrek aan kraamverzorgsters. Na een goede propaganda-actie is men er in ge slaagd de opleidingen voor de eerstko mende maanden te „bemannen", zodat de toekomst verzekerd schijnt. Het suc ces, dat deze charitatieve instelling heeft geboekt, is voor de stichting ka tholieke gezinshulp en gezinszorg in de gemeente Haarlem aanleiding geweest ook een stevige actie op touw te zetten. Ook daar doet het gebrek aan personeel zich heel sterk gelden, zozeer zelfs, dat vaak beslissingen genomen moeten wor den die indruisen tegen de intentie waar mee het werk gedaan behoort te wor den. Dat is een trieste ervaring voor degenen, die een dergelijke beslissing moeten nemen. Het kweekt een gevoel van onmacht, dat niet altijd te onder drukken valt. Op het ogenblik zijn er veertien gezinsverzorgsters en twee en twintig gezinshulpen die dag aan dag naar de gezinnen trekken, waar de spil van het familie-leven de moeder door ziekte of overspannenheid is uit geschakeld, waar het hart geraakt is. De taak van de gezinsverzorgster en van de gezinshulp is dat gezin over die „hartaanval" heen te helpen. Het spreekt vanzelf, dat de hierbo ven slechts in weinig woorden geschets te opdracht van de gezinsverzorgster (-hulp) geen eenvoudige is. Haar werk eist liefde, offerbereidheid, intelligentie en doorzettingsvermogen. In de gezins verzorgster moeten alle eigenschappen van een moeder aanwezig zijn. Zij is geen tweede of hulp-moeder, maar zij is een moeder. Zij dient even snel be grip te hebben voor het gesloten, stugge kind als voor een koppel ondeugende kleuters die het hart op de tong heoben. Zij moet een feestmaal kunnen bereiden, van oud nieuw kunnen maken en de eindjes aan elkaar weten te knopen, ja zij moet zelfs weten welke bloemen va der in zijn tuintje heeft gekweekt. Te gelijkertijd is zij de hulpe voor de man, met wie zij praat over de zorgen om zijn vrouw. Kordate, moedige en veel zijdige meisjes kunnen als gezinsver zorgster prachtig werk doen. Het is een beroep dat het moederschap het meest nabij komt en dat alle facetten van de vrouwelijke psyche, van het vrouwelijk karakter en van het vrouwelijk gemoed tot hoogste werkzaamheid brengt. In Haarlem zjjn zoals reeds gezegd is veertien gezinsverzorgsters en twee en twintig gezinshulpen. Dit aan tal is beslist onvoldoende, hetgeen het duidelijkst wordt gedemonstreerd aan de hand van cijfers. Vanaf januari tot vandaag werden 541 aanvragen in ont vangst genomen. Daarvan werd minder dan de helft namelijk 231 in be handeling genomen. In dit getal zijn de verzoeken, gedaan door chronisch zie ken en bejaarden, niet begrepen. Het verlenen van hulp aan chronisch zieken en bejaarden is namelijk een tweede taak, die de stichting op zich heeft ge nomen. Er moeten dus meisjes komen, die het kleine, maar niettemin uitge lezen corps van gezinsverzorgsters en gezinshulpen in Haarlem gaan verster ken. Intussen heeft het Interparochieel Centrum het plan opgevat de stichting de helpende hand te bieden door te on derzoeken of er in de verschillende pa rochies in Haarlem dames bereid zijn voor halve dagen of enkele dagen per week „in te springen". De opleiding die de meisjes ontvan gen, die zich als gezinshulp hebben aan gemeld, duurt negen maanden. Overdag doen zij praktijk in de gezinnen en des avonds krijgen zij les in kinderopvoe ding, kinderverzorging, gezondheidsleer ziekenverzorging en godsdienst. Op een huishoudschool worden hun de beginse len bijgebracht van koken, wasbehan- deling, huishoudelijk werk en verstellen. Een gedegen opleiding, gelijk men ge waar wordt, aan het einde waarvan het rijksdiploma voor gezinshulp, een uni form en insigne wachten. Om als ge zinshulp te worden aangesteld moeten de meisjes minstens zeventien jaar zijn. Even totaal is de opleiding tot gezins verzorgster. die gericht is op de vor ming van de eigen persoonlijkheid, op de bewustwording van de katholieke Gezinshulpen en gezinsverzorg sters treffen elkaar natuurlijk in haar eigen huis, waar zij met elkaar de nodige ontspanning vinden. levens- en wereldbeschouwing, van de verbondenheid met land en volk. Zij ver schaft de meisjes inzicht in de grond slagen, structuur en waarden van hu welijk en gezin, ouderschap, lichamelij ke en geestelijke opvoeding. De oplei ding vindt plaats in een der negen in ternaten, die de stichting nationale kat holieke gezinszorg rijk is. De propaganda-actie van de Haar lemse stichting zal voornamelijk bestaa uit het houden van lezingen voor alle mogelijke soorten van verenigingen. Verder zullen folders worden verspreid waarin in korte trekken en aan de hand van enkele foto's gewag wordt gemaakt van het werk van de stichting. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Zoals gebruikelijk in de herfstmaan den gaan de competitiewedstrijden in de Ned. dam bond weer de aandacht vragen. Bezien we het speelrooster dan valt direct op het ontbreken van be kende namen. Het merkwaardige is daarbij, dat het juist de clubs zijn in de „buitengemeenten" die de kracht niet meer kunnen opbrengen om wedstrij den te blijven spelen. Zo missen we Hoofddorp, Cruguius en Halfweg, ver enigingen, waarvan de leden met de landbouw te maken hebben. Wil de Kon. Ned. Dambond ook deze dammers in clubverband houden dan zal het no dig zijn zich er eens over te beraden om de competities wat later te laten beginnen. In verband met het deelnemen van Wim de Jong aan de wedstrijden om de wereldtitel heeft het bestuur van Het Oosten verzocht om enige wedstrij den vóóruit te mogen spelen, hetgeen natuurlijk toegestaan is. Zo zien we nu in de gespeelde wedstrijden dat Het Oosten grote plannen heeft in de eer ste klas, VKD werd het eerste slacht offer en bracht het niet verder dan 3-17; DCY II kwam naar Haarlem en ging met 8 van de 20 bordpunten naar huis; Sportief overkwam hetzelfde, doch kreeg slechts 5 punten. DCY II was tegen HSC II niet opgewassen en verloor met 8-12. Haarlem OK kreeg Hillegom op bezoek en won met 12-8. BDCI ging naar Santpoort om het met Sportief uit te vechten maar deze dam mers konden op één avond nog niet klaar komen, want er werd in een stand van 8 om 8 afgebroken. Deze week staat er een volledige ron de op het programma en komen ook de tweede klassers aan bod. De KNC- ers zullen wel trachten om het verlo ren terrein te herwinnen én zijn der halve favoriet maar er zal terdege voor gewerkt moeten worden. V Een plaatje van de binnenplaats uit de eerste jaren van het scholencomplex. Geheel rechts de vroegere kerk. Het was de 29e september van het jaar 1906, dat de 15 oktober a. s. 109 jaar bestaande Congregatie, waarvan het hoofdbestuur sinds 1920 in Benne broek zetelt, opgewekt de stichting van een klooster in Haarlem begroette. Het grote gebouw stond in de Klooster straat 34 en was eigendom van het kerkbestuur van de parochie van de Advertentie Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Maandag 22 oktober wordt een con cert gegeven in de H.J.M.V., Lange Margarethastraat te Haarlem, door de Gem. Zangv. „Ons Genoegen", met me dewerking van de Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Hilversum. Dit con cert zal een bijzonder karakter dragen, daar het voor de pauze geheel gewijd ls aan Haarlemse componisten. Het ge heel staat onder leiding van Jan Hen- sen. Wanneer men een indruk wil hebben van de Nederlandes architecteur op het gebied van de woning-en de villabouw in de naoorlogse jaren, dan doet men goed eens een wandeling te gaan ma ken in de tot de gemeente Zandvoort behorende buurtschap Bentveld. Deze aan Aerdenhout grenzende villawijk heeft een oude historie. Bentveld ligt op de grens van de binnen- en buiten duinen, die in het begin van onze jaar telling werden gevormd door massale zandverstuivingen. Hierdoor ontstonden „vlakken" of „velden" waarvan Bent veld er een was. Van Bentveld wordt reeds melding gemaakt in 730 in een oorkonde van de Frankische hofmeier Karei Martel. De historische kern van Bentveld wordt gevormd door de hof stede „Groot Bentveld", de bekende, or chidee ënk wek erij van de familie Posthu- ma. In de twintiger jaren werd tussen de Zandvoortse laan en „Groot Bent veld" een stratenplan in uitvoering ge bracht en daar verrezen toen geleide lijk grote en kleinere villa's. Talrijke terreinen bleven nog onbebouwd. Na 1945 kwam Bentvelt zeer in trek voor villabouw en in enkele jaren tijds wa ren alle beschikbare terreinen bebouwd. Een groot deel van de lint-bebouwing langs de Zandvoortse laan was in de oorlogsjaren onder de hamer van de slopers vernietigd en daar men er niet voor voelde om deze lint-bebouwing op nieuw tot stand te brengen, werd Bentveld vergroot met een wederop- bouw-gebied, waarin aan verschillende lanen bouwterrein voor een kleine vijf tig villa's werd verkavel^. Aanstonds meldden zich talrijke gegadigden aan en in een snel tempo werd dit weder- opbouwplan gerealiseerd. Van de Zand voortse laan af, kan men de verschil lende types van villa's reeds zien, maar het loont zeer de moeite om eens een wandeling te maken door deze weinig bekende maar fraaie wijk Van Zand voort. Advertentt e Weet u nog, hoe de meester, de zuster of de juffrouw vroeger op school boos werd, wanneer u een vreemd woord gebruikte, dat net zo goed in het Hollands gezegd kon wor den. Ik herinner me nog, hoe wij in de zesde klas van de lagere school een heel net jongetje, dat verhuisd kwam van een andere stad, tot leergezelschap kregen. Dat jongetje kraaide nogal hoog van de toren en vertelde tegen ie dereen, die het maar horen wilde, dat zijn vader coiffeur was. Bij ons in de parochie, die maar dood gewoon was, kenden wij geen coif feur en dus zag de vriendenschaar met de grootste bewondering op naar des coiffeurs zoontje. Maar de meester bezorgde het jongetje de grootste ontluistering van zijn leven, toen hij uit de doe ken deed, dat coiffeur een mooi Frans woord was voor ons „kap per". En hij bracht ons wel aan het verstand, dat wij er beter aan deden onze moedertaal te ge bruiken. Aan die beste meester moet ik toch altijd weer denken, wanneer ik hoogst zelden aan het win kelen sla. Het is verbazingwekkend en soms zelfs verbijsterend, hoe nog erger dan het Frans in vroe ger dagen het Engels bezit heeft genomen van onze etalages. Dat eén zo door-en-door Hollandse stad als Haarlem zich geestelijk laat be zetten door een vreemde mogend heid, heeft mij tot verzet geprik keld. Wat moet ik nou in hemelsnaam in een „shop" beginnen? Wat heb ik aan een „milkbar"? Wat willen de Haarlemmers eigenlijk met een super-market"? Ik heb laatst een referee ontmoet, die een voetbal wedstrijd leidde, terwijl zijn vrouw naar de beauty parlour was. Hij moest 's avonds naar „The Dutch Swingcollege" in het concertge bouw, maar hij deed zulks meer terwille van de human relations van zijn vrouw dan om de muziek. Zij was namelijk een goede kennis van de bandleader en hoopte daar ook een oude huisvriend te ont moeten, die als crooner bepaald geen newcomer was. Ik heb de referee maar gauw aan zijn lot overgelaten, maar een paar dagen ontmoette ik hem weer op een show in de Vleeshal, waar zijn vrouw als lady-speaker optrad. Zijn good-bye-groet deed mij haas tig rechtsomkeer maken, doch nog geen uur later zat ik in een jeugd voorstelling, waar een crazy magie goochelaar optrad. Nou, het was om kreesie van te worden. En dat in Haarlem. •et laatste culturele initiatief in Haarlem mag thans op naam geschreven worden van „Sancta Maria" en het „Tri- niteitslyceum"..Volgens de berich ten is er nu een koor opgericht van Marianen en Trinitariërs en de dakpannen fluisteren, dat de le rarencorpsen in dat zangerig ge doe veel perspectief zien. Maar liefst honderd jongelui hebben zich aangemeld om dit interscholaire koor te vormen, en de plannen schijnen van dien aard te zijn, dat Haarlem binnen afzienbare tijd bij zondere muzikale evenementen te wachten staan. Intussen hebben vele vaders en moeders bedachtzaam hun hoof den geschud. Niet dat zij er be zwaren tegen hebben, dat hun zoon of dochter gaat zingen in de rey van joffers en knape Integen deel. Maar zij hebben met heim wee terug gedacht aan hun eigen jonge tijd, toen geen Trinitaniër het moest wagen in de omgeving te komen van „Sancta" en geen Mariaan, op straffe van de ban, de moed mocht opbrengen om een oogje te werpen naar de Triniteit. Natuurlijk, zij hebben elkaar toch wel ontmoet. Doch hoeveel om weggetjes hebben zij toen moe ten maken om bij de boom-van afspraak, ergens in Bloemendaal, te komen. Dat is nu allemaal an ders geworden. Ze spelen toneel, dansen en gaan nu ook samen zin gen. De list of het (altijd tot mis lukken gedoemde) uitvluchtje zijn verdwenen. En de ouderen menen, dat de jeugd van tegenwoordig het leven aangenamer aantreft. Maar diep in hun hart moeten zij erkennen, dat het vroeger toch romantischer was. Dat er moed en durf voor nodig was om een meisje te veroveren en dat de lief de er des te groter om werd. Laat ze nu echter zingen. Een machtig koor van fragiele meis jesstemmen en baard-krijgende jongensK"! n -Maar •••luidt. wordt het Bruidslied uit de Lohengrin het eerst op het repertoire ge- (gyv>/ nomen. w T DIT? in it w 111' ui fjyt ii» Imi 1 H. H. Elisabeth en Barbara, dat in pas toor Meews een vurig strijder had voor verantwoord, katholiek onderwijs. Op 1 oktober van dat jaar gingen de school deuren open van de lagere school aan de Gen. de la Reijstraat. De „beman ning" bestond uit zeven zusters, onder leiding van de energieke overste, zus ter Veronica. Met de bewaarschool mee waren er 107 leerlingen, terwijl de naai cursus ook nog door 20 kinderen gevolgd werd. De onderneming van de zusters bleef niet zonder succes. Een jaar na het be gin moesten er al lokalen worden bijge bouwd aan de Tugelastraat naast het Pretoriaplein en telkens nam het aan tal leerlingen toe. De annalen vermel den dan ook dat er twee onderwijzeres sen van bijstand kwamen en dat alle klassen een volle bezetting hadden. In november 1909 deed pastoor Meeuws het voorstel om het gesticht met de twee scholen, de oude hulpkerk, het washuis en de inboedel te verkopen aan de Congregatie voor de somma van 94.000.- Dat gebeurde en drie jaar la ter konden er weer zes lokalen worden opgetrokken, waarna de twee lagere scholen gesplitst werden. Het onderwijs door de zusters en de leken-onderwijze- ressen samen bleek alleszins een suc ces, zodat de school steeds meer uit groeide. In 1917 waren er ruim 900 kinderen op de St. Luciascholen. In dat jaar kreeg de noodkerk een wel zeer onge bruikelijke bestemming toen 140 solda ten er een verblijfplaats vonden. Dat was gelukkig maar voox een paar maan den en nadat de oorlog was afgelopen achtte men het tijdstip daar om een ULO te stichten, die in een grote be hoefte in Haarlen-noord zou voorzien Op de eerste verdieping van het ge bouw aan de Gen. de la Reijstraat ga- van de zusters de eerste lessen in gloed nieuwe lokalen. In 1924 werd zuster Gon zagua waarnemend hoofd van de ULO; zij heeft de teugels thans nog steeds in handen, zowel van de ULO als van de zesjarige lagere school. In september van 1925 werd in de Ti- mwrstraat in Haarlem-noord de St. Pe trus Canisiusschool geopend, die veel leerlingen van de Luciaschool overnam. De overvolle klassen dunden elk met ongeveer 10 leerlingen, wat het lesge ven uiteraard prettig verlichtte. Het ruimtegebrek deed zich echter langza merhand in toenemende mate gelden. Daarom begon men in 1929 met de slo ping van de oude kerk om er voor in de plaats te krijgen een gymnastiek zaai, een filmlokaal en daarboven vijf klassen. In 1930 was de bouw van de St. Franciscusschool aan de Tugela straat voltooid. In die jaren was het aantal zusters vanzelfsprekend aanzienlijk groter ge worden, maar regelmatig vertrokken er nonnen naar de Missie om het werk van de Congregatie ook op dit terrein met een benijdenswaardige moed en levenslust te beginnen of voort te zet ten. In 1934 meende minister Marchand dat sommige bijzondere scholen opge heven dienden te worden, welk idee het bestaan van de Uloschool bedreigde. Gelukkig bleef het bij een idee, zodat het St. Luciagesticht in Haarlem in 1935 drie lagere scholen, vier bewaar scholen en een modevakschool onder haar beheer had, die tezamen 1100 leer lingen telden. ,Drie jaar later besloot de bisschop van Haarlem dat de ULO alleen nog meisjes zou gaan opleiden, terwijl de jongens op de nieuwe RK. ULO aan de Overtonstraat in Haarlem-noord zouden komen. Op de 8ste september van hetzelfde jaar nam de St. Lucia- stichting een kleuter-en Montessori school aan de Velserstraat in het Kle verpark in gebruik. Het onderwijs van de zusters bleef niet beperkt tot de verplichte studievakken. Er bestond weldra ook gelegenheid modecursus sen te volgen, het steno- en typedi ploma te behalen en zich toe te leg gen op de handelscorrespondentie of het coupeusevak. Buiten het school verband viel het velen op, dat de leerlingen van St. Lucia elk jaar re gelmatig zulke goede eindexamenre sultaten boekten. Het systeem van strenge tentamens was en is hier wel debet aan, maar het neemt niet weg, dat de zusters zonder zelfoverschat ting kunnen bogen op hun degelijk on derwijs. Een jaar na de oorlog werden de twee lagere scholen aan de Tugelastraat, de St. Franciscus en de St. Elisabethschool gecombineerd en nam zuster Hedwiges de leiding hiervan op zich. Zij doet dit thans dus tien jaar en, naar wij durven te beweren, op beproefde wijze. Sinds de oorlog dateren de moeilijk heden met het onderbrengen van de kleuterklassen. Drie klassen moesten worden overgeplaatst naar de school in de Schoterstraat, terwijl een klas onder dak kwam in de Willem de Zwijger- school. Twee kleuterklassen zijn nog in de school gevestigd, maar er ontbreken de zo noodzakelijke speellokalen, ter- wijl ook de ruimte op de binnenplaats slechts een povere speelgelegenheid biedt. Zuster Joachim, het hoofd van de beide kleuterscholen, ziet daarom gelijk haar medezusters verlangend uit naar het jaar 1957, wanneer de aannemer Th. Ebbing, naar men hoopt, klaar zal zijn met het bouwen van de ULO-school aan de Planeten- laan. Het werk, waarvoor de aanne mingssom 528.224 bedraagt, is deze week begonnen. De bedoeling is, dat er in totaal 12 lokalen komen, waar van zes beneden en onder meer een aula, die tot de eerste verdieping doorloopt. Ofschoon de urgentiever klaring wel is verstrekt, is het nog niet mogelijk om een gymnastieklo kaal bü de school te projecteren, maar men heeft goede hoop dat dit binnen niet te lange tijd ook verwe zenlijkt zal worden. Aan het eind van deze maand zal het 50-jarig bestaan op feestelijke wijze her dacht worden. Hierbij zullen naast de zusters ook de onderwijzeressen betrok ken worden, van wie er vier in mei j. 1. nog zijn gehuldigd vanwege hun 40-jarig jubileum op de school. Op zon dag 28 oktober om negen uur is er een plechtige Hoogmis in de parochiekerk van de H. H. Elisabeth en Barbara, op gedragen door een oudleerling en ge assisteerd door twee oud-leerlingen. Ook de feestpredikatie wordt gehouden door een oud-leerling. In de middagu ren is er een receptie. Op woensdag 31 oktober komen de leerlingen bijeen in het Concertgebouw, waar een revue, geschreven door Bob Jansen wordt op gevoerd. De muzikale verzorging is in handen van Jan Laarveld. Op die dag is er ook een H. Mis in de parochiekerk die om kwart voor acht begint. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze De plaatselijke ontmoeting in de overgangsklasse van de Nederlandse Basketbal Bond, districten Haarlem, Den Haag en Rotterdam tussen H.O.C. en I.H.J, is in een kleine zege van H.O.C. geëindigd (3430). Sportclub Haarlem zal dit seizoen ze ker grote moeite hebben om zich in de ze klasse te handhaven, want het ver toonde spel in de eerste wedstrijd tegen het Haagse Deco was zeer pover. De Sportclub heeft door het niet uitkomen van enige jeugdige spelers een ader lating ondergaan. De aanval werkt nu met weinig succes. Ook. in deze ontmoeting kwam dit duidelijk aan het licht, want een vlotte voorsprong (52) ging geheel verloren (rust 1715). Ofschoon ook het spel van de bezoekers zeker geen openbaring was, slaagden de Deco-spelers er in de voorsprong regelmatig op te voeren en zodoende een verdiende zege te be halen (39—27). In de overgangsklasse dames zorgde H.O.C. II, dit seizoen gepromoveerd, voor een grote verrassing door tegen Sportclub Haarlem een overwinning te behalen (1814). Een spannende strijd werd gestreden door I.H.J. 2 en White Stars 2 (heren), in welke ontmoeting de bezoekers aan het langste eind trokken (2420). De uitslagen waren: Dames: AuroraI.H.J., 227; H.O.C. 2 S.C. Haarlem, 18—14; White Stars 3— Antilopen 4, 237. Heren: I.H.J. 2—White Stars 2, 20— 24; H.O.C.—I.H.J., 34—30; S.C. Haar lem—DECO, 27—39; H.O.C. 2—White Stars 3, 30—23.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3