Hard-tegen-hard beheerst België-Nederland ook nu weer Oranje versterkt sijn verdediging Van Dam en Dame Olympisch dorp wordt bewaakt als een terrein waar atoombom-proef wordt gehouden Ploegen van de twee China's lopen bij openingsdefilé ver van elkaar gescheiden u KPJ Wie schaakt moet mat verwachten c 3 r Olympisch zwemstadion WOt R si ESSO EXTRA MOTOR OIL Zestienhonderd De duivels en de leeuwen vrouwen maken huizen schoon en ven. m._M M TRAINER VAN „AMSTERDAM ONTSLAGEN OPNIEUW DE GEBRUIKELIJKE VRAAGTEKENS België haalt nog drie spelers van Gantoise binnen Toch een film van Olympische Spelen "N Italiaanse kritiek op amateurisme in tal van landen Kaufman neemt waar DERDE ZEGE VAN TAIMANOV ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 PAGINA 4 *5X ff- ittaw 18 .-am HfiÉiiii ifüii |Knr*y| iil met de nieuwe verdubbelt U de levensduur Uw motor van Met Esso bent U beter uit V__ j Drieënzeventig landen in Melbourne 2Ü. J. H. DONNER Egberts voorzitter van sectie amateurs K.N.V.B. (Van onze sportredacteur) Voor de tweede maal in zeven maanden tijds trekt Het Legioen naar Deurne. Achtduizend legale bezitters van prijzige toegangsbewijzen en on getwijfeld een kleine duizend die 's morgens op de Keyserlei of in de weilanden rond het sombere stadion van Antwerp FC „zwart" hun slag zullen slaan, staan weer gereed voor een van de grilligste avon turen die Nederlands nationale voetbalelftal jaarlijks pleegt te beleven. Want, morgen ts het „België-OI- Iand". Morgen is de strijd die in de kampen van de voor de samenstelling der teams verantwoordelijken een nerveuze stemming brengt, die de in het nationale Wat dus te zeegen van deze eerste derby der Lage Landen in het nieuwe seizoen? Wat te zeggen bijvoorbeeld van het Nederlands elftal dat ondanks de overwinning tegen Zwitserland op 3 plaatsen is gewijzigd zonder dat men de zekerheid heeft dat die veranderin gen ook verbeteringen zijn? Dat Klaas- sens bijvoorbeeld zijn plaats in de mid denlinie heeft heroverd, komt niet om-' dat hij plotseling weer een geweldige vorm zou demonstreren. Veeleer is er sprake van een noodgreep, waarbij voorts de vrees voor de sfeer die nauw samenhangt met elke ontmoeting tus sen België en Nederland een belangrijke rol heeft gespeeld. Die angst is goed deels bepalend geweest voor de samen stelling van het Nederlands elftal. Zij leidde onder meer tot het vervangen van Van der Gijp, technisch de talentvolste middenvoor die Nederland momenteel heeft. Zij leidde ook tot het niet kiezen van Wilkes omdat er niet de zekerheid was dat hh „fit and well" de harde strijd tegen de Belgen tot een goed einde kon brengen. Daarom staat Klaassens in de middenlinie, zal Appel de man die blijmoedig tikken uitdeelt en ontvangt als stormram moeten fungeren en kreeg Lenstra op het middenveld niet zijn onervaren clubgenoot Voges op nieuw naast zich, maar moest de even tengere, maar meer geharde Notermans als rechtsbinnen optreden. Met Klaassens in de middenlinie heeft de keuzecommissie doelbewust willen streven naar een versterking van de defensieve kracht, die In Zwitserland voetbalshirt gestoken spelers doorgaans ongewoon on zeker van zichzelf maakt en die voor ons, van wie ondanks alles toch een prognose verwacht wordt, als krachtmeting zo onwezenlijk is dat nimmer valt te zeggen wie er nu wel en niet zal winnen. Want, zoudt ge afgaan op de kwaliteiten die ge aan de twee teams kunt toekennen dan lijkt een Nederlands succesje het meest voor de hand liggend. Het merkwaardige is echter dat de onzekerheid die bij de Belgen bestaat over de kracht van hun ploeg dit team tot een tegen stander heeft gemaakt van wie de grootste verrassin gen verwacht mogen worden. nogal wankel leek. In Klaassens heeft men een potig bolwerk tussen de lijnen van het strafschopgebied en het doel gebied gezien. Zo tracht men de onze kerheid die bestaat over het antwoord op de vraag of Van der Hart weer de vorm heeft die hem het vorig jaar de ere-titel „beste verdediger van het con tinent" opleverde, enigszins weg te nemen. Zo ook hoopt men de defensieve taak van Schaap, de aan voerder, en de twee andere verdedi gers, Kuys en Wiersma, te verlichten. Maar deze beslissing was waarschijn lijk niet genomen als er niet toevallig een mogelijkheid was gekomen om met Notermans te gaan schuiven. Het lijkt wel of de keuzecommissie Fortuna dankbaar is, dat het Notermans naar de aanvalslinie heeft gehaald. Zij nam het wonderwel geslaagde experiment tenminste met gretigheid over en vond meteen een geldig excuus om Van der Gijp te vervangen door Appel, die de voorhoede wat meer lichaamskracht moet geven. Appel is zeker geen betere voetballer dan Van der Gijp. Hij kan in de strijd tegen de Belgen echter wel licht wel nuttiger zijn. Ge ziet het, het devies „hard tegen hard" beheerst ook nu weer het halfjaarlijkse duel tussen België en Nederland. Weer kwestie-Mermans België sukkelde intussen met 'n pro bleem dat wij al achter de rug heb ben: het samenstellen van een natio naal elftal terwijl de competitie am per is begonnen. Dezelfde kiaagzan- t «4X '■■v.- v-N:' fen die waren te beluisteren toen Ne erland aan de vooravond van de in terland tegen Zwitserland stond, hoort men nu bij onze Zuiderbïiren. Hoe, zo zeggen zij, kunnen wij nu een elftal samenstellen terwijl we amper een behoorlijk overzicht van de stand van zaken hebben? En daar komt dan nog bij dat de Belgen voor de variatie weer eens een kwestie-Mermans heb ben. Mermans heeft de gebruikelijke ruzie-per-seizoen met zijn club en speelt daarom bij de reserves. Bel gië kon hem toen moeilijk in de na tionale ploeg opstellen. Tegen Neder land debuteert nu de vechtjas Wil lems als middenvoor. Hij kan bijzon der gevaarlijk worden. Het kan ook zijn dat de debutanten-koorts zijn eer ste optreden volledig bederft. De grootste moeilijkheden hebben de Belgen echter met hun verdediging ge had. De centrale figuur in de defensie zou weer de geroutineerde Carré zijn, maar de Luikse captain liet weten dat hij het te druk heeft met zijn studie. Toen viel het oog op Van Kerkhoven, die kort geleden als International de vuurdoop had ondergaan. Hij bezorgde de Belgische keuzecommissie de vol gende teleurstelling met de verklaring dat hij zich niet fit genoeg achtte voor een landenwedstrijd. De Coster zal nu de leiding hebben in het verdedlglngs- blok. De „sterke" mannen, die de keuze commissie heeft opgeroepen om de Nederlandse ploeg in de strijd tegen de Belgen wat meer ruggegraat te geven. Moedig zijn ze wel, zoals u ziet aan de wijze, waarop Appel (links) en Klaassens zich in de strijd werpen. De president van het Australische or ganisatiecomité der Olympische Spelen, Kent Hughes, heeft meegedeeld dat een contract is gesloten voor het maken van een film van de Olympische Spe len die in de hele wereld vertoond zal worden. Dit contract is enkele dagen geleden in Parijs en in Londen getekend met een Engels-Franse maatschappij, die zowel voor de opnamen als voor de distributie van de film zal zorgen. In november zullen de operateurs uit Londen per vliegtuig naar Melbourne vertrekken. Advertentie €sso BELGIË Jurion Koopal Gernaey Dries Van Brandt Mees De Coster Van Herpe v. d. Weyer Willems Houf Scheidsrechter l i Orlandlni Lenstra Klaassens Kuys Appel v. d. Hart De Munck Notermans Orlans Bosselaar Schaap Wiersma NEDERLAND Daarmede heeft de Belgische ploeg de vierde speler van Gantoise, de club die momenteel doelpunten aan de lopende band maakt, binnengehaald. Want in de middenlinie debuteert ook Van Herpe, die de uit vorm zijnde Huysmans ver vangt, terwijl in de voorhoede naast Wil lems de gevaarlijke linksbuiten Orlans opereert. In de Belgische aanvalslinie is de linkervleugel ongetwijfeld het ge vaarlijkste deel. De rechtervleugel met de jonge Jurion, over wiens verkiezing heel wat stof is opgewaaid, en Van de Weyer lijkt minder sterk. Men zegt ech ter van Van de Weyer dat hi) een ge vaarlijke schutter is en daarom vooral zijn uitverkiezing heeft verdiend. En aan gezien hetzelfde gezegd kan worden van Orlans en Willems, ziet het er dus naar uit dat de Belgen kennelijk een eind willen maken aan het fabeltje dat zij een schotloze voorhoede hebben. Daarom ook roept deze interland weer de ge bruikelijke vraagtekens op. Waakhonden, bewakers, speciale doorlaatbe wijzen en een afrastering van acht voet hoog beletten de nieuws gierige Australiërs met de neus te zit ten op de voltooiing van het Olympisch dorp Heidelberg, een droom die zeven entwintig miljoen gulden heeft gekost en die werkelijkheid geworden is op 13 kilometer afstand van het hoofdstadion voor de Olympische Spelen van 1956. Terwijl de officiële openingsdag van het dorp, 25 oktober, met rasse schre den nadert, biedt het een beeld van koortsachtige activiteit. Een ontelbaar grote ploeg bouwvakarbeiders, tuinlie den en zelfs hulsmoeders, leggen de laatste hand aan de 831 attractieve hui zen, waarvan nog pas enkele jaren ge leden vele mensen dachten dat ze voor altijd een zprookje zouden blijven. Thans zijn 6.500 Olympische deelne mers verzekerd van de beste accommo datie ooit op de spelen geboden. Er is een goede reden voor al de voorzorgmaatregelen die inhouden dat de plaatselijke burgerij niet te veel van het dorp kan zien. Melbourne is een stad met een enorme woningnood en de autoriteiten vrezen dat te veel zoge naamde bezoekers misschien zouden besluiten er maar hun intrek te nemen, iets waartoe zij juridisch het recht heb ben. De 45-jarige Phillip Miskin, Welsh man van geboorte en al twintig jaar in Australië, accepteerde de functie van dorpscommandant in het Olympisch jaar, en hij vat zijn taak serieus op. Miskin Is verantwoordelijk voor de jongste maatregel, welke van het Olympisch dorp zoiets als een zwaar bewaakt terrein voor atoombomproeven gemaakt heeft. Dit idee van Miskin was niet zo maar een gril. „Ik wilde dat de ménsen klaar zou den zijn met de tuinen en alles opge ruimd zouden hebben voor het publiek over een paar weken mag zien wat we er van gemaakt hebben. Tot we dit ijzeren gordijn hadden opgericht, kwa men iedere week duizenden nieuwsgie rigen binnen. Er staat ze een grote verrassing te wachten, wanneer ze de zaak kant en klaar kunnen zien," ver telde hij. Hoe ver men is blijkt wel hieruit dat Miskin onlangs een beroep op de huisvrouwen heeft gedaan, bij voor keur zij die wonen in de groepen hui zen die als paddestoelen uit de grond komen rondom het Olympisch dorp. Hij vroeg 1.600 opgewekte vrouwen en zij kwamen snel, gewapend met Het Internationaal Olympisch Comi té heeft uit bezorgdheid over mogelij xe onenigheden tussen de Olympische ploegen van communistisch en natio nalistisch China een ietwat uitzonder lijke maatregel genomen. Blijkbaar is het college er geenszins gerust op, dat de sporthelden van Mao Tse Toeng en die van Tsjang Kai Tsjek elkaar tij dens de spelen niet in de haren zullen vliegen en heeft toen gezonnen op maatregelen om de twee groepen op veilige afstand van elkaar te houden. Men kan er natuurlijk altijd nog over speculeren, wat te doen valt indien de loop der wedstrijden het zou meebren gen, dat Mao-Chinees en Tsjang-Chinees als man tegen man zouden komen te staan. Voorshands heeft het comité vooral de feestelijke en plechtige in tocht van de athleten in het stadion op de korrel genomen en uitgemaakt, dat een opmars van nationalisten en com munisten vlak achter elkaar welhaast om een handgemeen moet vragen. Goede raad was vooreerst duur, daar de traditie wil, dat de deelnemende landen in alfabetische volgorde binnen komen. Daarbij neemt men de lands namen dan in het Frans, want in het Chinees zou de zaak vermoedelijk weer anders staan. Het is wel duidelijk, dat de beide „Chines" alfabetisch achter elkaar komen en de eenvoudige oplos- Het Olympische Zwemstadion te Melbourne, waaraan twee jaar is gebouwd en bijna vijf miljoen gulden heeft gekost, is onlangs gereed gekomen. De bijna drie miljoen liter speciaal gefiltreerd en gechloord water wordt op een temperatuur van 74 graden Fahrenheit gehouden. De organisatoren van de Olympische Spelen hebben bekend gemaakt, dat 73 landen voor de Spelen hebben inge schreven. Dat wil zeggen vier meer dan in Helsinki en omdat het verbod tot deelname van Porto Rico is opge heven waar het Olympische comité door de staat scheen te worden gecon troleerd kunnen het er zelfs 5 meer worden. De teamr van de Verenigde Staten, Rusland en Australië zullen de groot ste zijn. Het eerste team, 13 atleten uit Nigeria, arriveert op 16 oktober. sing, de twee China's als „Chine natio- nallste" en „Chine populaire" te kwali ficeren, zou de boze naamgenoten dus direct achter elkaar brengen. Een slimmerd is nu op het denkbeeld gekomen, de beide China's voor deze Olympische gelegenheid te betitelen als „Formosa-Chine" en „Peking-Chine", een grammatikaal niet onaanvechtbare zaak, die echter onschatbare voordelen heeft. Nu zijn de belde China's van el kaar gescheiden door alle groepen, wier landsnaam ergens tussen „f" x „p" be gint. De voorzitter van het Italiaanse Olympische Comité de heer Onesti heeft zich op de persconferentie waarop hij de ploeg van zijn land voor Melbourne bekend heeft gemaakt, critiseh uitge laten over de normen van Olympisch „amateurisme" die „zekere landen" denken te kunnen aanhouden. HU zei- de dat de strikte amateuristische maat staven die Italië aanlegt een van de redenen vormen waarom de Italiaanse ploeg beperkt werd tot 137 deelnemers. „Neem bijvoorbeeld voetbal", zeide Onesti. „Door de sterk afwijkende op vattingen over amateurisme in andere landen was het voor onze voetbalbond onmogelijk een ploeg amateurs te vor men die het tegen sommige andere eersterangsploegen zou kunnen opne men." De opmerkingen van de voorzitter waren ten dele een antwoord op de kri tiek die het buitenland de laatste tijd had wat betreft de amateuristische sta tus van Italianen als de roeiploegen en de wielrenner Baldini. Zowel deze roeiers als Baldini behoren tot de ploeg die door Onesti bekend gemaakt werd. boenwas, stofzuigers, emmers en dweilen. Thans gebruikt Miskin de voorhoede van zijn legertje vrijwilligers om de hulzen het aanzien te geven of ze al een beetje bewoond zijn. Ik wil dat de ze buitenlanders in een prettig huis ko men niet een ongezellig huis met zaagsel in alle hoeken en een stapel niet gebruikte stenen achter het huls, zeide hij. Toen de bouwvakarbeiders voor het merendeel uit het dorp verdwenen, werden hun plaatsen ingenomen door de tuinlieden, die tot taak hebben het buiten net zo aantrekkelijk te maken als in de huizen. Iets waarop de pre sident van het IOC, Avery Brundage, sterk de nadruk heeft geiegd bij zón inspectiebezoek in april van het vorig jaar. Thans zijn er in piaats van de stapels bouwmateriaal en de modder poelen die Brundage zag, keurige ga zons en struiken om ieder huis. In het voorjaar heeft de Zwitserse tuinman, Paul de la Creta 120 grote bomen uit een andere buitenwijk van Melbourne laten halen. De meeste staan er, in een koker van kippegaas, goed bi) in hun nieuwe omgeving. Het is met het Olympisch dorp niet van een leien dakje gegaan. In een stad die na de tweede wereldoorlog met een groot huisvestingsprobleem te kam pen kreeg, waren er vele mensen, on der wie politici, die meenden dat oud- strijders meer recht op huizen hadden dan Olympische deelnemers. Het Olympisch comité loste dit op door een zaakje te beklinken met de huisves tingscommissie van de staat Victoria. Deze commissie was bereid een deel van haar hulpbronnen op het Olym pisch projekt te concentreren, voorop gesteld dat de huizen onmiddellijk na de Olympische Spelen ter beschikking van de huisvesting zoekende burgers zouden komen. En het aantal gegadig den is nu al groot. Probleem No. 186 van T. Kardos. Wit geeft in 2 zetten mat. dreiging Dd5t en Da8: maar het loopt anders dan hij gedacht had.) Lhl: 10. £3 (consequent maar slecht!) Th2 11. Dd5t e6 12. Da8: Dh4t 13. Kdl Df2! (Door zijn onontwikkelde stelling is wit nu machteloos tegen de zwarte aanval.) 14. Db8:f K£7 15. Pe2 Lf3: (De gevangen schap van de loper heeft niet lang ge duurd en hij gaat nu ook een woordje meespreken.) 16. Kd2 Ld4:! 17. Lg6t Kg7 en wit gaf het op in deze onhoudbare stelling. Wit heeft wei een paar stukken meer dan zwart, maar de zwarte stukken zijn actief en de witte spelen praktisch niet mee. Probleem No. 187 van S. Ekstrom. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kc5 Df7 Tel Pa5 Fc3 pionnen d2 g3 g6 h4. Zwart: Ke5 Le3 Pe7 pionnen d3 d4 d5 g7 h5. Oplossing probleem No. 185 van H. W Bettmann: 1. De3 dreigt c4 mat. Het voorspel geeft te zien: Df5t 2. Ke2, Ke3, en Df5:; Dg5: 2. Ke2; Pb6 2. Pc7:; c- paard speelt 2. Td6:; h4 2. Lg4. Na de sleutelzet: De3: 2. Le3:; Dg3:t 2. Kg3:; Df4t 2. Kf4:; De4t 2. De4:; Dd4: 2. Dd4:; Df6:t 2. Pf6:; Df5t 2. Tf5: met mat. Zes matveranderingen en een toegevoegd mat. Wit: Hecker Zwart: Rosz. 1. e4 b6 2. d4 Lb7 3. Ld3 f5 4. ef5: (Het is niet aanbevelenswaardig, dit pionoffer aan te nemen. Beter is in dit geval Pc3.) Lg2: 5. Dh5t g6 6. fg«: Lg7 (Op Pf6 h3 h4. volgt 7. hg7:f Ph5: 8. Lg6 mat.) 7 gh7 Kf8 8. hg8 :Df Kg8: 9. Dg5 (Wit wil met alle geweld de loper op hl winnen; wit meent hiertoe de tijd te krijgen door de Bf 3f Wit: Kcl Dc6 Th2 Lb8 Le6 Pf3 Pg4 pionnen b5 e2. Zwart: Kg3 Tf4 Fa8 pionnen b6 d7 Correspondentie betreffende de schaak rubriek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C- Probleem voor geoefende oplossers. No. 2191 van F. J. Eype te Haarlem. Probleem voor beginners. No. 431 van H. J. H. C. Nunnink te Delft. Wit speelt en wint: oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36 Heem stede. OPLOSSING van No. 2184 van G. Numan te Bloemendaal. Wit speelt naar: 27, 27-22, 4, 20, 1, 44„ 8 en wint. Een verdienstelijk stukje dat echter de oplossers weinig moeite gekost heeft. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 431 en 432 kunnen tegelijk in gezonden worden tot 1 november a.s. aan bovenbenoemd adres. OPLOSSING van No. 426 van H. J. H. W. Vrinten te Weert 38—33, 29x49, 48—42. 27x38, 42x2, 23x32, 2x49, 30—34, 39x30, 25x34, 49—44, 3440. 44—50, 40—45, 47—42, 35—10 42—33, 4044, 50x6, 4550, 3833 enz. en wint. Een bijzonder mooi stukje! Zeer goede stand, een tamelijk lastige ontleding en verrassend slot. En dat alles heel scherp. Hulde! De partij Joh. LereL. W. Scholtes. In de vorige rubriek hebben we gezien hoe zwart plotseling tot verlies kwam. Dat hetzelfde gevaar ook wit boven het hoofd hing moge blijken uit het volgen de. Na 10 zetten was de stand: zw. 1/4, 6, 8, 9, 11/20, 22, 23, 25; wit 24, 29/34, 36/38. De inzender geeft hier aan dat als wit nu eens 32—27 gespeeld zou hebben hij na 17 geen goede zet meer over gehad zou hebben. Dit is inderdaad juist en het leuke daarbij is nog wel dat hoe wit ook speelt, zwart steeds dam maakt op 49. In de partij werd echter gespeeld niet 32—27 doch 11. 33—28 22x33; 12. 39x28 1721 (lokzet, 2822 verliest een stuk) 13. 4439 27??? Deze zet is beslist fout en de oorzaak van het verlies. Zwart had hier 21—26 moeten spelen en op 3933 of 3127 met 1217 moeten ver volgen met zeer goed spel. Bijv. 13. 21—26; 14. 31—27 12—17; wit heeft het nu niet gemakkelijk, zowel 2721, 2722, 3731, als 4035 ztin verboden wegens 1822 enz. met schijfwinst en op 3933 lean zwart do stelling ln zijn voordeel verbreken eveneens door 18—22, waarop 27x18 gedwongen is en zwart met 23x12 de omklemming opheft. In dat geval ziet de witte stelling er wel beter uit dan de zwarte, doch wit zal op de duur niet kunnen beletten dat zwart 1218 speelt en zal bij het verder afwikkelen de witte korte vleugel ernstig gevaar gaan lopen. Doorstoten naar 23 zal wit evenmin hel pen, slechts de gevaren vergroten. Het is niet doenlijk om ln kort bestek dat alles aan te tonen, we geven hier slechts de conclusies, verkregen na veel studie van deze speelwijze. Voor hen, die er plezier in hebben ligt hier nog een ter rein braak dat om ontginning vraagt. De Russische organisatoren hebben van de Schaakolympiade te Moskou een goed verzorgd bulletin bijgehouden, waarin de geïnteresseerde toeschouwer dit grootse evenement achteraf nog eens ronde voor ronde kan doornemen. Ik heb al de 1012 partijen nog niet door- door gespeeld, maar het is al wel duidelijk, dat er voor de liefhebber veel aardigs in te vinden is. Opvallend is dat de theorie der openingen relatief weinig nieuwe ideeën heeft gebracht. Wie ver wacht had, dat de diverse équipes met geheime theoretische varianten ter tafel zouden komen, komt bedrogen uit. Wel zijn er weer enige zeer korte „blunder"- 99 „Amsterdam", een van de achttien clubs in de Ere Divisie, heeft zijn trai ner, de Engelsman Wadsworth, ontsla gen. Wadsworth was aangesteld als trai ner-coach maar het bestuur van de hoofdstedelijke beroepsvoetbalclub was al geruime tijd ontevreden over de ver richtingen van de Engelsman. Wellicht speelde zijn reeds gevorderde leeftijd, hij is 59 jaar. een belangrijke rol hierbij. „Amsterdam" zoekt nu naar een opvol ger, maar zal niet zonder oefenmeester zitten, want de bondstrainer Karei Kaufman neemt de functie waar. „Am sterdam" had reeds eerder de befaamde atletiekcoach Leo v. d. Kar o.a. Slijk huis was een van zijn pupillen ge ëngageerd voor de conditie-training. Kaufman heeft bovendien assistentie van de oud-Ajacied Broekman, die al geruime tijd met succes de training van de amateurs leidt. De heer H. Valkema uit Leeuwarden, die zich heeft teruggetrokken als voor zitter van de sectie amateur-voetba) van de K.N.V.B., wordt opgevolgd door de heer J. J. Egberts (Arnhem), die bij enkele kandidaatstelling is gekozen. partijtjes geproduceerd, zoals dat bij een dusdanig groots schaakfestijn immer pleegt te gebeuren. Ziet u eens hoe b.v. de arme Golombek door Botwinnik werd weggeveegd. Botwinnik—Golombek 1. c2c4 Pg8—f6 2. Pgl—f3 c7c5 3. g2—g3 g7g6 4. b2b3 Lf8—g7 5. Lel—b2 Pb8c6 6. Lfl—g2 0-0 7. 0—0 b7b6 8. d2d4 C5xd4 9. Pf3xd4 Lc8b7 10. Pbl—c3 Dd8—c8 11. Pd4c2 d7d6 Deze soort stelling geldt als niet ge heel bevredigend voor zwart. Golombek begint nu een zeer omslachtige manoeu vre om door stukkenruil zijn positie enigszins te verlichten. 12. e2e4 13. Ddld2 14. f2—f4 15. Tal—dl 16. Fc2xd4 17. Pc3—d5 Pf6—d7 Pd7c5 Pc5e6 Pe6—d4 Pc6xd4 Lb7xd5?? een wel Een ontzettende fout. Zwart had Pc6 terug moeten spelen. 18. c4xd5 Fd4b5? Nog ziet zwart niet dat hij nu stuk verliest, anders had hij nog e5 gespeeld, wat dat dan ook kost. 19. Lb2xg7 Kg8xg7 20. Tdl—cl Zwart geeft op; er volgt a2a4, be nevens een schaak op c3 of b2, naar ge lang het paard naar c7 of a3 gaat. Dat er ook beter schaak is te zien ge weest, bewijst de fraaie overwinning, die Unzicker op Gligoric behaalde. Unzicker—Gligoric 1. e2—-e4 2. Pgl—f3 3. Lflb5. 4. Lb5a4 5. 0—0 6. Tfl—el 7. La4b3 8. c2c3 9. h2h3 10. Lb3—C2 11, d2—d4 .12. Pbld2 13. Pd2—fl Deze variant is e7e5 Pb8—c6 a7—a6 Pg8—f6 Lb8—e7 b7b5 d7—d6 0—0 Pc6a5 c7c5 Dd8c7 Lc8d7 Tf8e8 al honderden malen gespeeld ln de praktijk der meesters. Reeds eerder heeft Unzicker getoond een zeer fijn gevoel te hebben voor deze opening. Wat zwart hier probeert is in zekere zin nieuw. 14. Pfl—e3 15. a2—a4 16. a4xb5 17. Lel—d2 18. c3xd4 g7g6 Le7—f8 aSkb5 c5xd4 Pa5c6?! Het is in deze variant altijd zeer ge vaarlijk de loper naar b3 te laten komen, 19. Talxa8 Te8xa8 20. d4xe5 d6xe5 21. Lc2—b3! Plotseling is de zwarte stelling van alle kanten bedreigd. 21Ta8e8 23. Pg5xe6 Ld7—e6 24. Pe3—d5! f7xe6 22. Pf3g5 Dc7—f7 Na ed5: zou wit natuurlijk met ed5: door de dubbele dreiging op c6 te ne men en d6 aftrekschaak het stuk met groot voordeel terugwinnen. Df7xf6 Df6e7 De7b4 Pc6—d4 c5xd4 zetje verhindert de 25. Pd5xf6t 26. Ld2e3 27. Ddl—d3 28. Tel—cl 29. Le3xd4 30. g2—g3! Dit zeer fijne loper actief te worden. 30Kg8h8 31. e4e5 Lf8—h6 32. f2—f4 g6—g5??! Zeer gevaarlijk, maar zwart wil niet doodgedrukt worden. 33. Tel—c7 Te8—e7 34. Tc7c8t Lh6—f8 Zwart ziet waarschijnlijk eerst nu, dat hij niet Kg7 kan spelen wegens Lc2. 35. Tc8xf8t Zwart gaf na enige zetten op, toen bleek, dat Delt volkomen ongevaar lijk is. In het Aljechin-herdenkings-toernooi te Moskou zijn vrijdagavond de par tijen van de derde ronde gespeeld. Keres won na spannende strijd met wit van Golombtk, die de Caro-Kann-ver- dediging toepaste. Botwinnik koos een oude variant van de Ruy Lopez-ope- ning tegen Ciocaltea, brak door op de vleugel en won in 36 zetten. De partij GligoricPachmann werd remise in 29 zetten. Padevsky won met zwart van Sliwa. De partij TaimanovNajdorff, waar in de Rus de Engelse opening koos, bracht een strijd vol opwindende ver wikkelingen bij een Koning-Indische verdediging. Taimanov won wee pion nen, waarna de Argentijn opgaf. Smys- lov won met zwart in 19 zetten van Uhl- mann en Unzicker (wit) dwong Szabo een remise af door een torenoffer, toen hij in grote moeilijkheden verkeerde. De partij StahlbergBronstein werd in ongeveer gelijke stelling afgebroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4