Zware eisen tegen jonge inbrekers Dr. Marga Klompé „Grote oplossing" Idealisme gepaard aan intelligentie Anjers en frs van de minister-president MGR. GIOBBE-STICHTING Wijzigingen in het W.-Duitse kabinet Von Brentano vice-kanseher Beraad THANS noodzakelijk ASPRO PHILIPS Photoflux< Charmant gebaar van dr. Drees Overgang naar de politiek een natuurlijke zaak Opstand van scholieren in Singapore Dirk Coster ten grave gedragen Bevordering van de katholieke medische wetenschap Ninaluister eens Op een na oudste inwoner overleden Mensenkennis Tal van functies Minister van defensie legt functie neer Vakantieproblemen Tijdens rechtszitting overleden ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 PAGTNA 5 verdrijft de pijn VLIEGTUIGBOM IN APELDOORNSKANAAI VRAAGT DE VAKMAN NAAR ZIJN OORDEEL (Frits Flits:) Als oud-oom Wouter jubileert Of zwager Wiebe promoveert; Als tante Wil een fuifje geeft Of Poesjenelle jongen heeft... Dan ben ik (Flits I) van de partij. Want flitsen, vind ik, hóórt erbij 1 Met Photoflux, uit d'aard der zaak: Want dan is ieder kiekje raakl (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje 'n paar stuks 1 Het feilloze flitslampje Zj CT Tegen vier Amsterdammers tussen de drieëntwintig en negenentwintig jaar heeft de officier van justitie bij de Rechtbank te Amsterdam vr;dag ge vangenisstraffen, variërend van 12 tot 21 maanden, geëist. De vier verdachten, de 28-jarige kraandrijver D, K„ de 23- jarige monteur M. B„ de 25-jarige wijn kopersknecht C, R. en de 29-jarige monteur J. K„ allen op het ogenblik gedetineerd, bekenden in juli van dit jaar diefstallen van auto's in Amster dam en Bergen op Zoom en een inbraak bij een schrijfmachinefirma in Amster dam te hebben gepleegd. Geen van hen had een blanco strafblad. Tegen K. en R eiste de officier van justitie 1 jaar en negen maanden met aftrek, tegen K. 1 jaar met aftrek, en tegen B. 1 jaar, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Aan drie van de verdachten waren de autodief stallen ten laste gelegd. Zij zeiden ech ter alleen van plan geweest te zijn een ritje met de wagens te maken. Hun werd een verklaring van de vierde ver dachte, de monteur B., noodlottig. Hij vertelde dat het drietal in juli met een van de meegenomen auto's bij hem was gekomen, en hem had willen bewegen het voertuig te kopen. Uitspraak 26 oktober a.s. (Van onze parlementaire redacteur) Het zo moeizaam geformeerde kabi net tg uit een politieke nood geboren en het loopt het gevaar een fan tasieloze herhaling te worden van het vorige, waardoor zich weinig nieuwe biogelUkheden zouden kunnen voordoen. Politieke waarnemers, die daar bezorgd ®ver zijn, zUn echter allen enthousiast ever één originele primeur: het kabinet Wit voor het eerst een vrouw ln zijn Widen. Toen zij vrijdag voor het eerst twaalf mannen om de ministers tafel plaatsnam voor een overzicht van wat er in de komende vier jaar te doen zal zijn, stonden er anjers en fresia's van de minister-president op haar plaats. Een charmante geste en een voortreffelijk begin voor de vrouw, die zich wat vreemd moet hebben gevoeld bij het betreden van dit politieke strijd perk. Marga Klompé had de dag te voren een eerste gesprek met dr. Drees gevoerd, waaruit reeds was gebleken, dat zij weet wat zij wil, ook als mi nister. De twaalf heren zullen daar nog wel eens meer iets van bemerken. Bij de poging om de opstand van leerlingen van enkele middelbare scho len in Singapore de kop in te drukken, heeft de regering van Singapore giste ren drie middelbare scholen tijdelijk laten sluiten en de leerlingen bevolen zich opnieuw in te laten schrijven bij hun scholen als zij hun studies willen voortzetten. Sinds woensdagavond hou den ongeveer 5.000 Chinese leerlingen twee schoolgebouwen bezet uit protest tegen de opheffing van hun vereniging. Deze leerlingen studeren dagelijks ge zamenlijk en oefenen zich elke dag in „zelfkritiek". De minister van onderwijs, Chew Swee Kee, heeft gisteren, zowel in het Engels als in het Hokkien een Chi nees dialect vla de radio een be roep gedaan op de ouders van de leer lingen om hun gezag uit te oefenen en hun kinderen zover te krijgen dat zij de regering gehoorzamen. De minis ter hoopte dat verdere drastische maat regelen niet noodzakelijk zullen zijn, maar hij is bereid ze, oindiennodig, te nemen. (Reuter) Griekenland Koning Paul van Griekenland heeft gisteren een door de Griekse regering toegestane verhoging van zijn privé-uitgaven van 960.000 tot 1360.000 gulden per jaar geweigerd, omdat hij bezwaar had tegen openbare bespreking van deze zaak in het par lement. Advertentie INKT. EN LUCHTDRUK REGULATEUR HET HART VAN DE LAMY 17 Elegant, degelijk en redelijk in prijst (Van onze correspondent) In het nevelige gouden licht van een stille herfstmiddag is het stoffelijk overschot van Dirk Coster uitgedragen en ter ruste gelegd op de Algemene Begraafplaats te Delft. Een schare van vrienden en een rijtuig vol bloemen brachten hem het laatste eerbewijs bij zijn uitgeleide. Aan de lijkbaar, gedekt met grote kransen witte en paarse chrysanten en vlammend rode dahlia's, sprak een bewogen Anthonie Donker, namens de Nederlandse Vereniging van Letterkun digen woorden van afscheid. Sprekend over hem als vriend, spreek ik over hem als schrijver, want als schrijver was hij mijn vriend. Hij was een mens, die het leven hevig en diep heeft lief gehad op een wijze, welke steeds min der voorkomt, want Coster beleefde het met een liefde die een scherp oog had voor het détail, zonder zich daarbij nochtans in het kleine te verliezen. Hij zag Delft als het middelpunt van zijn leven en zijn visie op Delft had iets van die stralende afglans der eeuwig heid als in het werk van Vermeer. Sterke, markante persoonlijkheid als hij was, durfde hij een eigen overtui ging te bezitten, waarbij een grote be minnelijkheid zijn meest bijzondere charme was. Voor de Nederlandse taal gemeenschap blijft hij onvergetelijk, door wat h(j schreef en de tijd zal de waardering voor zijn werk in opgaan de lijn doen stijgen. Na Kitty Josselin de Jong sprak Otto B. de Kat namens de Haarlemse kunste naarssociëteit Teisterbant. Het was niet nodif, aldus Otto de Kat, om Dirk da gelijks te zien, want tussen de uiteen lopende ontmoetingen scheen zijn vriendschap in een doorlopende conti- nuïeit aanwezig, zodat het scheen als of wij steeds met hem door geheim zinnige banden verbonden waren. Onder hen die zich tenslotte rond de groeve schaarden bevonden zich o.m. burgemeester van Walsum en mevr. van Walsum-Quispel uit Rotterdam, de rector magn. der T. H. prof. dr. O. Bottema, wethouder Lausberg uit Delft, Corn. Veth, Jan Mens, Annie Roland Holst-de Meester, Henri Ett, Aart Dob- benburg, mevr. Meekel-Asman, dr. D. P. Oosterbaan en nog vele andere fi guren uit de kringen van letterkundi gen en schilders. De heer Felkens dankte namens de familieleden voor de betoonde belang stelling. Door de vorstelijke gift, groot onge veer honderdduizend gulden, welke mgr. P. Gi-obbe ter gelegenheid van zijn gou den priesterfeest heeft gedaan, is het mogelijk geworden onlangs een stichting in het leven te roepen welke onder de naam Mgr. Giobbe-stichting tot doel stelling heeft doctorandi in de genees kunde aan de r.-k. universiteit te Nij megen in staat te stellen zich verder te bekwamen in die vakken waarvan de kennis in belangrijke mate aan hun geneeskundige vorming ten goede kan komen en van belang is voor de ont wikkeling van de katholieke geneeskun dige wetenschap of voor de opleiding van katholieke artsen. Dok kunnen zf). die met gevolg de studie in de genees kunde voltooid hebben, in slaat gesteld worden daaraan een specialistische stu die te verbinden. Tenslotte kunnen kan didaten in de geneeskunde in de gele genheid worden gesteld speciale medi sche onderwerpen te bestuderen. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door het bestuur der St.-Radboudstich- ting. Men hoopt reeds spoedig de eerste beurzen te kunnen toekennen. In het Apeldoorn-Dierensekanaal is bij baggerwerkzaamheden een vliegtuigbom opgehaald. Men heeft het gevaarlijke projectiel voorzichtig naar de wal ge bracht, waar het door leden van de hulpverleningsdienst werd onschadelijk gemaakt. Dr Marga Klompé was steeds een energiek Kamerlid, onverschrokken in het debat. Zij wist op interrupties een raak antwoord te geven en heeft het met menige minister aan de stok ge had, die door haar aandringen zich nader moest verklaren of toegeven. De debatten over de Europese inte gratie vooral kregen een interessant aspect, wanneer zij daaraan deelnam. Zij was daarbij steeds vervuld van idealisme. Te veel idealisme voor de nuehtere politieke werkelijkheid? Een vrouw voert de politieke strijd op an dere wijze dan de man, bij voorbaat charmanter, maar in dit geval met evenveel overredingskracht en intelli gentie. De beste politici zijn zij, die het breedst ontwikkeld zijn. Marga Klompé heeft wat dat betreft veel voor. Zij heeft ben zeer brede en ruime belangstelling en een goede kijk op mensen en hun eigenaardigheden. Met iedereen, ook in de Kamer, kon zij uitstekend overweg. Zij heeft zestien jaar lang les gegeven bn meer dan dat: zij gaf werkelijk lei- fan jonge mensen, zoals een van haar leerlingen getuigde. En zij hielp bij de bplossing van heel wat meer dan las tige natuur- en scheikundige vraagstuk ken. De overgang naar de politiek was Voor haar een natuurlijke zaak, omdat *>j zo bijzonder maatschppelijk is in gesteld, zo vertrouwde een van haar Vriendinnen ons toe. Reeds kort na de °Prichting in 1939 van de vrouwelijke Vrijwillige hulp in Arnhem, werd het Voor velen duidelijk, dat Marga Klompé ben bijzonder flinke vrouw was. De eerste krijgsgevangenen en gewonden, die in de meidagen van 1940 hulp no dig hadden heeft zij mede helpen ver ergert. In het zwaar gebombardeerde Wageningen heeft zij dag en nacht ge werkt om overal hulp te bieden. Het gouden kruis van verdienste van het Rode Kruis heeft zij dus wel verdiend. Dat alles was nog tijdens haar studies aan de universiteit van Utrecht, die in 1941 en in 1942 bekroond werden met doctoraten in de schei- en natuurkunde. De jaren daarvoor en daarna gaf zjj lessen aan het Nijmeegse Mater eDi- lyceum. Haar drie zusters, van wie er een een hoge positie heeft bij de AKU, de andere verpleegster is en de derde als religieuze in een contemplatieve or de is ingetreden, weten dat zij al heel jong mee hielp aanpakken in het gezin, mede om de studie van haar broer en zusters mogelijk te maken. Haar werk als lid van de delegatie bij de Verenigde Naties en ln de parlemen ten van de Raad van Europa en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is eveneens een bewijs van haar energie geweest. Zij weet door grote po litieke ervaring wat geschreven wetten en tractaten zijn, maar het gaat om de verwezenlijking van dat alles, het gaat om de mensen en hun leed zelf, zo antwoordt zij op de vraag, hoe het mo gelijk is van internationale politiek naar maatschappelijk werk over te stappen. Men kan terecht in de leiding over dit departement, die haar thans is toe vertrouwd, een bekroning van haar po litieke werk zien. De nieuwe ministerraad in eerste ver gadering bijeen. V. U n. r. zittend: de ministers Zijlstra, Klompé, Luns, Struycken, Drees, Samkalden, Cals. Staand v. I. n. r. de ministers Hofstra, Witte, Staf, Mansholt, Algera, Suur- hof en de heer Middelburg, secretaris. Drees heeft bij de eerste ver gadering van de ministerraad, die gis termiddag in de Trèveszaal in Den Haag plaats vond, een charmant gebaar gemaakt. De nieuwe minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, vond op tafel voor haar plaats een aardig bloemstukje. Er hing een kaartje aan, waarop stond: Dr. W. Drees, minister-president, en daarbij geschreven: „Hartelijk welkom". Na alle onenigheid, waarmee de kabinets formatie gepaard ging, een joyeuze geste. Een belofte ook? Op de boven ste foto: mej. Klompé naast ir. Staf. Onderste foto het kaartje van dr. Drees. (Van een bijzondere correspondent) Tijdens beraadslagingen, die bonds kanselier dr, Adenauer in Berlijn heeft gevoerd, is het besluit gevallen om bij de herschikking en inkrimping van de Westduitse regering de zgn. „grote oplossing" te kiezen. Door de coalitie partijen die aan de beraadslagingen deelnamen, is overeengekomen om over de bijzonderheden der kabinetsherschik king nog geen mededelingen te doen, totdat dr. Adenauer zijn voorstellen daartoe heeft gedaan aan Bondspresi dent prof. Theodor Heuss aan wie bij de grondwet de benoeming en het ont slag van ministers is opgedragen. Dit zal eerst dinsdag geschieden. Naar wij evenwel uit goed ingelichte bron vernemen, zullen de ministers dr. Blücher (vice-kanselier en minister voor Europese samenwerking), dr. Neu- mayer (justitie) en Kraft (zonder por tefeuille, doch belast met waterstaats problemen) uit het kabinet treden. Tot vice-kanselier zal worden benoemd de minister van buitenlandse zaken dr. Heinrich von Brentano. Zeker is voorts en dat is wel de belangrijkste ont wikkeling dat de minister van de fensie, de veel bekritiseerde Theodor Blank, zijn functie zal neerleggen. Hij zal worden vervangen door de tegen woordige minister voor atoomzaken, Strauss. Diens ministerie zal worden overgenomen door de tegenwoordige minister van P.T.T., dr. Balke, die als zodanig zal worden opgevolgd door mi nister Schafer, die tot dusverre minister zonder portefeuille was en zich bezig hield •met middenstandsaangelegenhe den. De afgetreden minister voor huisyes- ting, dr. Preusker, zal in het kabinet blijven, dat ook verder geen wijziging meer zal ondergaan. De minister van arbeid, Storch, zal in functie blijven tot de wet op de ouderdomspensioenen zal zijn herzien, d.w.z. ongeveer tot 1 janu ari. Zijn ministerie zal dan worden over genomen door de huidige minister van defensie, Theodor Blank. Voor zover in Bonn bekend is, heeft minister Blank deze functie evenwel van de hand ge wezen. De portefeuille van justitie zal niet opnieuw worden bezet doch tot het einde van de huidige regeringsperiode (herfst 1957) ad interim worden be heerd door de minister voor bondsraad zaken, dr. von Merkatz. Door deze zgn. grote oplossing zijn alle bijzondere mi nisteries afgeschaft. Advertentie „BINNENHUISJE" tëO N o. 1 Nina is dus vrij; Nina Ponomareva, een naam die zo bij een hoedje zou pas sen. Bij een duur hoedje. Ze mag dus weer staan en gaan waar ze^wil, Nina. Alhoewel, waar ze wil.... Heeft U die foto gezien? Nina tussen twee begelei ders? Waarom worden Russen, althans enigszins bekende Russen, in het bui tenland altijd opgebracht door twee even vastberaden als ongunstig uit ziende mannen? Dat vraag ik mij steeds weer af. Nina kan, als discuswerpster toch wel op eigen benen staan, dunkt mij. Zij kon ongetwijfeld alleen naar dat schip lopen. En als ze de weg niet had geweten dan had ze maar een keuze hoeven te doen uit een leger tje van allerbeminnelijkste Londense agenten. Daar ben ik zeker van. Maar nee, Nina moest weer door die twee sombere mannen naar dat schip worden gebracht. Tenzij zij die beide heren heeft begeleid. Wie weet. In ieder geval, nu is het voorlopig weer hoofddoekjes geblazen, Nina. Maar die staan je ook lief, hoor. Een hoofddoekje wil best wel flatteren. En bovendien Nina, kom eens hier, ik wil je wat in je oor fluisteren (let jij even op die kerels): in Mel bourne verkopen ze ook hoedjes. Dég. lVervolg van pagina 1) Nu werd er in 1954 al een congres gewijd aan het vraagstuk van de vakantiespreiding. Hierop heeft de minister-presi dent zeer behartigenswaardige woorden gesproken. Vooral de scholen zouden moeten denken aan regionale spreiding van de vakanties. Nadat hij had vast gesteld, dat er vakantiespreiding moest komen, zei hij nadrukkelijk: „Het zal duidelijk zijn, dat wij gezamen lijk moeten trachten in de huidige situ atie op dit gebied een oplossing te vin denHet geldt hier een belang van onze hele bevolking! De regering heeft er geen behoefte aan, steeds weer nieuwe regelingen te maken. Is dit probleem echter niet in vrijwillig overleg op te lossen, dan is het denkbaar, dat wettelijke regelingen tenslotte ook voor de vakantie zouden moeten worden ingesteld, gelukkig niet over wat de mensen individueel zou den moeten doen, maar over de vraag hoé de schoolvakantie geregeld zou moeten worden". Deze woorden van de minister-presi dent hebben een averechtse uitwerking gehad! De vóór 1954 bereikte resulta ten zijn daarna praktisch alle weer on gedaan gemaakt. Het wordt de hoog ste tijd dat verantwoordelijke instan ties als onze vakcentrales en politieke partijen hier nu eens aandacht aan gaan schenken, maar ze moeten hier niet over beginnen in het voorjaar, maar n u, nu we weer een trieste er varing achter ons hebben. Natuurlijk zal er samenspel moeten zijn tussen de scholen en de bedrijven die collec tieve vakanties kennen, zoals de bouw vakarbeiders. Een probleem, dat er onmiddellijk mee samen hangt is het vraagstuk van de recreatieruimte. Wordt het niet de hoogste tijd, dat het gebruik van staatsgronden, vooraf na tionale parken, meer wordt ingesteld op vakantiedoeleinden. De óverheids- taak is hier een stimulerende en hel pende. Een derde kwestie die we voor van daag slechts willen aanduiden is het vraagstuk van de vakantie-werkstudent. „Sociale Voorlichting", het maandblad van de Stichting van de Arbeid, wijdde een korte beschouwing aan het aantal bedrijfsongevallen, overkomen aan wer kende studenten. Als oorzaak werd aan gegeven de onvoldoende bekendheid van de M.U.L.O.-leerlingen, H.B.S.-ers en gymnasiasten, met de concrete gevaren van het bedrijfsleven. We bedoelen echter niet op alle slak ken zout te leggen, maar we zouden er op mogen attenderen, dat verreweg de meeste van deze jonge mensen ge heel onverzekerd zijn. We begrijpen, dat een jongeman het leuk vindt in twee, drie of vier weken voldoende te verdienen om zich gedurende twee we ken een binnen- of buitenlands uitstap je te kunnen veroorloven, waarvoor va der nu eenmaal niet het geld beschik baar kan stellen. We begrijpen even eens, dat deze jonge mensen er geen behoefte aan hebben te gaan delibere ren over arbeidsvoorwaarden en zo. Maar is het dan per se noodzakelijk, dat elke sociale voorziening wordt ach terwege gelaten en dat vaak fooien in plaats van loon worden gegeven voor routine-arbeid, waarvoor men normaal een behoorlijk loon moet uitkeren? We hebben nu nog niet gesproken over de regeling van de vakantietoe slag: over de wanhoop van vele moe ders: over wat zij met hun kinderen moeten doen. We hadden geen andere bedoeling dan het probleem eens te stellen. Laat de mensen er onder el kaar en in verenigingsverhand eens over praten. Samen moeten we toch een oplossing kunnen vinden. De heer K. Schaffhausen uit Kerk rade is vrijdagmorgen in de zaal van de Maastrichtse rechtbank tijdens de zitting plotseling door een hartver lamming getroffen, tengevolge waar van hij onmiddellijk overleed. De heer S. trad op als bouwdeskundige in een civiele zaak betreffende mijnschade. Advertentie Dank zij 'ASPRO' kan ik vandaag toch mijn werk doen. Gisteren had ik wat pijn in mijn schouder en nek. Ik nam meteen 2 'ASPRO' tabletten in en vanmorgen voelde ik mij weer prima. 'ASPRO' is een ideaal middel tegen pijnen, want De op een na oudste inwoner van Nederland, de heer P. van Stuyven- berg, is in de ouderdom van 104. jaar te Bussum overleden. De heer Van Stuyvenberg, die in Kesteren werd ge boren, heeft daar tot zijn negentigste jaar gewoond. Hij is altijd goed gezond geweest, maar sinds enige weken was hij bedlegerig. De laatste veertien jaar was de heer Van Stuyvenberg inwo-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5