Scherp requisitoir tegen de familieondernemingen ERIC DE NOORMAN êanmiin0 Tevreden conservatieve conferentie te Llandudno Raad van Europa overweegt Europese sociale conventie Meer vrijheid voor Hongarije, Bulgarije en Roemenië? Het Nederlands Gesprekcentrum over geestelijke volksgezondheid Hoe u een olifant bedwingt Prof. Camhien bepleit een meer verantwoorde zorg voor de overname Ovatie voor Sir Anthony Eden Buit van Gerrit de Stotteraar Eert dag gevangenis voor „Lou Herwaardering verwacht van de communistische betrekkingen Geen gemeenschappelijk uitgangspunt Twee extreme opvattingen Boeken voor de jeugd Zes procent voor N.R.U.- personeel Euratom en de Westeuropese Unie 858 MAANDAG 15 OKTOBER 956 PAGIN Achtste lustrum kath. jonge werkgevers r7. Chemische produktie in Europa blijft stijgen Oude Kerk te Amsterdam 650-jarig bestaan gevierd Katholieke kleuter leidsters jubileren Record bezoek op „Firato" Handelsovereenkomst Nederland-Denemarken verlengd LERARENACTIE (Van onze Haagse redactie) De veertig jaar bestaande Katholie ke Jonge Werkgevers Vereniging heeft haar achtste lustrum gevierd met voor treffelijke inleidingen over het pro- bleen» van de opvolging in kleine en middelgrote bedrijven. Het scherpst werd dit geanalyseerd door de Belgi sche socioloog prof. S. Cambien van de Universiteit van Ryssel. Prof. Cambien wees op de fouten die door ondernemers worden gemaakt, die te weinig bedenken dat zij de op volging moeten zien als een investe ring op lange termijn. Zijn documen tatie had betrekking op Frankrijk, maar hij was van mening, dat de toe standen in Nederland daarmede over eenstemming vertonen. In tegenstelling tot het grote bedrijf, waar de leiders stelselmatig bezig zijn met het treffen van maatregelen om het gezag tijdig aan jongere krachten te kunnen over dragen, omdat een tijdschema aan die plicht steeds herinnert, heersen in het kleine bedrijf vaak verkeerde gewoon ten, die men individualisme en zelfs autocratisme niet kan ontzeggen, aldus prof. Cambien. De jongeren missen de mogelijkheid om zich op hun taak goed voor te bereiden. Deze wordt steeds zwaarder naarmate het bedrijfsleven zich sneller ontwikkelt. Altijd zal een goede opleiding aan een onderwijsin richting, die de basis garandeert voor een goed ondernemerschap, minder geld kosten dan een opleiding in de praktijk van een klein bedrijf, waar de kans bestaat op tactische en psycholo- gische fouten. Uit een enquêt eis ge bleken, dat jonge industriëlen in Frank rijk in bijna de helft van de onderzoch te gevallen zijn gaan werken voor een salaris dat lager is dan hetgeen elders wordt betaald. In 75 pet van de geval len werd toegegeven, dat de bezoldi ging in familiebedrijven voor de jonge ren niet gebonden is aan hun prestaties en niet overeenkomt met hetgeen zij voor het bedrijf waard zijn. In familiebedrijven is de materiële stimulans voor de jongeren dus vaak onvoldoende. De materiële prik kel wordt vaak op onbeholpen wij ze aangewend. De ongunstige gevol gen zijn, dat de jonge industrieel zijn zelfvertrouwen en enthousiasme op de duur verliest. Een van de inzichten die in kleine ondernemingen vaak ontbreekt is, dat een jeugdig opvolger niet in staat is de taak van zijn ouders over te nemen, omdat hij tot niet meer in staat is dan zijn vader bij het verlaten van het be drijf weet op te brengen. Hjj moet daar i: deze tijd ver boven tilt staan, omdat het bedrijfsleven veel meer eist. Prof. Cambien had niets tegen fami liebedrijven mits men de verhoudingen goed ziet: de onderneming mag niet be staan voor de familie en van de andere kant moet ook de familie niet onder geschikt worden gemaakt aan het be. drijf. Dit laatste gebeurt, wanneer men de kinderen te sterk bindt aan het be roep van de vadet. In Frankrijk komt het zelfs voor, dat zij uit hun salaris de incourante en weinig renderende aan delen van het bedrijf geleidelijk van hun familie moeten overnemen. Het voor deel van een goed shlaris wordt zodoen de wel zeer twijfelachtig. De heer J. de Spot, bestuurslid van het Alg. Christelijk Verbond van Werk gevers in België vroeg de aandacht voor de juiste behandeling van het ho gere personeel in dé familiebedrijven, dat vaak te weinig promotiekansen heeft en te weinig vertrouwen krijgt. Prof. dr. mag. F. A. Weve O.P. sprak over de noodzaak van onze so ciale problemen van christelijk stand punt te bezien en herinnerde eraan, dat de K.J.W.V. de fakkel van een sterk en levend christendom verder moet dragen. Zondagmorgen heeft de bisschop van kapel van het Aloysiuscollege in Den Haag voor de leden een pontificale H. Mis opgedragen. In zijn toespraak tij dens het ontbijt zei de bisschop, dat al leen een werkelijk idealisme, geboren uit christelijke liefde, de menselijke verhoudingen hun juiste fundament kan geven. Daarin ligt de belangrijkheid van de taak der jubilerende vereniging. De voorzitter van de A.K.W.V. de heer L. A. J. M. van Heijst, bood bij gelegenheid van dit achtste lustrum de vereniging een bedrag aan ter finan ciering van plannen tot opleiding van jeudige ondernemers. Uit het rapport van de commissie voor chemische produkten van de O.E.E.S. blijkt, dat de produktie van de chemische in dustrie in Europa in 1955 met 11.5 pet. steeg, terwijl de totale industriële pro duktie met 8.6 pet. toenam. Voor de eer ste zes maanden van 1955 waren deze cij fers respectievelijk 6 pet. en 5 pet. De chemische industrie volgt aldus de lijn der totale industriële expansie, maar het tempo van haar produktietoeneming ligt nog steeds hoger dan dat van alle in dustrieën gezamenlijk. In 1955 waren de Investeringen in de chemische industrie 23 pet. hoger dan in 1954. De produktiviteit in deze industrie, die reeds hoog was, blijft steeds toene men. Naar het oordeel van de commissie zal, voorzover dit voor de naaste toe komst valt te overzien, de totale chemi sche produktie blijven stijgen, ofschoon wat de industrie als geheel betreft, het tempo van deze toeneming vergeleken met de laatste jaren, althans momenteel, lager (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Zaterdag is de jaarvergadering van de conservatieve partij in de aantrek- keiyke badplaats Llandudno geëindigd en premier Sir Anthony Eden kreeg aan het eind van de vergadering de verwachte ovatie. Twee omstandig heden hebben het de conservatieve par tyleiding dit jaar gemakkelijk gemaakt. De eerste was de omstandigheid dat de socialisten tydens hun jaarvergadering van de voorafgaande week zulke nare dingen zeiden over Eden en zyn vol gelingen dat de Iaatsten min of meer werktuigiyk hun woede richtten op de socialisten in plaats van kritiek te uiten op hun eigen partyleiding. En het was dan ook niet voor niets dat minister Macmillan zich liet ontvallen: ,,Het is een welwillende beschikking van de Voorzienigheid dat de socialisti sche partij elk jaar haar jaarvergade ring houdt een week voor de onze." Een tweede gunstige omstandigheid was het feit dat de Suezkanaalkwestie nog steeds in behandeling is by de Ver enigde Naties. Zolang er niets beslist is, kunnen de conservatieven moeilijk constateren in hoeverre Sir Anthony Eden bakzeil heeft moeten halen. En zo heeft het kunnen geschieden dat tydens een jaar vergadering, op welks agenda meer dan de helft van de vierhonderd ingediende resoluties onvriendeiyk waren, een ongewone mate van vrede en tevreden heid heerste. Indien er iets concreets kan worden geconcludeerd omtrent het resultaat van de conferentie van Llan dudno, is het waarschynlyk dat de ver gadering de partyleiding te verstaan heeft gegeven, dat zij het op prijs zou stellen indien een conservatieve rege- Rotterdam, mgr. M. A. Jansen in de W. Steinmetz. Katholiek Amsterdam heeft zondag het 650-jarig bestaan van de Oude kerk, de voormalige St.-Nicolaaskerk op het Oudekerksplein, sinds de reformatie in handen van de protestanten, gevierd. Ter gelegenheid van dit jubileum droeg de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de tegenwoordige St.-Nico- laaskerk van Amsterdam een pontifica le hoogmis op, waarbij hij geassisteerd werd door o.a. de deken, mgr. G. P. J. van der Burg. Tal van prominente katholieke Amsterdammers, o.w. het dageiyks bestuur van het gezelschap van de Stille Omgang woonden de plechtigheid by. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door wethouder ring iets meer conservatief of, zo men wil, iets minder socialistisch zou wil len regeren. In zyn slotrede, welke de inleiding vormde op de grote ovatie welke Sir Anthony Eden op zaterdag ontving, verklaarde de Britse premier, niet ge heel oprecht, dat er nooit enige twyfel had bestaan aangaande de vraag of de Britse regering de Suezkanaalkwestie voor zou leggen aan de verenigde vol keren. Het was volgens hem alleen maar een kwestie geweest omtrent het juiste ogenblik. De premier verklaarde eveneens dac Engelands optreden ge heel gericht was geweest op het bewa ren van de vrede, maar niet vrede tot elke prys. Hy herhaalde wederom dat Engeland geen oplossing kon aanvaar den welke het kanaal plaatste onder de volledige controle van één enkele mo gendheid, welke, „zoals de gebeurtenis sen van de laatste tyd hebben bewe zen", het bezit van het kanaal zou kun nen uitbuiten voor nationalistische doel einden. De Amsterdamse recherche heeft nog twee opslagplaatsen ontdekt die de an derhalve week geleden gearresteerde Gerrit de Stotteraar gebruikte om zyn gestolen waren een plaats te geven. Het blijkt dat Gerrits buit van vele inslui pingen veel groter is dan men aanvan kelijk dacht. Drie maanden lang is hij bijna dageiyks op pad geweest om in alle delen van de stad insluipingen te doen. Dikwyis ging hij met zijn tweede hands auto op stap. Gerrit de Stotteraar heeft een aantal van zyn inbraken samen met zijn half broer gepleegd. De halfbroer zit thans reeds een maand in arrest. Onder de naam Visser had Gerrit de Stotteraar in totaal drie kamers in de hoofdstad gehuurd bij mensen die vol komen te goeder trouw waren. De hoofdstedelijke afdeling van de r.-k. bond van kleuterleidsters St.-The- resia van Avila vierde zondag een drie voudig feest. Allereerst het veertigjarig bestaan van de bond, die als eerste in ons land jarenlang geyverd en gepio- neerd heeft voor er diocesane en lan delijke organisaties van onderwyzeres- sen bij het voorbereidend onderwijs be stonden. Ook vierde de voorzitster, mej. S. de Wit haar veertigjarig jubi leum en de eerste secretaresse, mej. G. Peerdeman maakte een kwart eeuw deel uit van het bestuur. Na de plechtige H. Mis, opgedragen door de adviseur van de bond, pastoor H. J. M. Nieuwenhuizen, volgde de hul diging, waarby vele waarderende woor den werden gesproken. Pater Leopold Verhagen, prior van het Augustynenklooster te Haarlem,"* wees in zijn feestrede vooral op de per- sooniyke ontmoeting tussen leidster en kleuter en de opofferingsgezindheid en grote takt van de pedagoge, zowel in het onderwyssysteem als in de gods dienstmethodiek bij het katholiek voor bereidend onderwijs. 33. Terwijl Olaf aan de ene kant in zee springt, klautert aan de andere kant Svein aan boord. Als hij echter ziet dat Olaf er vandoor gaat, raakt hy buiten zichzelf van woede, en schreeuwt de ijlings zwemmende man allerlei dreigementen achterna. „De kerel is een schurk", briest hij ver ontwaardigd. „Wij hebben daarginds een oude stakker ontmoet, een soort geleerde". „Ja", valt Eric hem in de rede, „De Filid". „Nou", gaat Svein verder, „Filid of niet, het was een beste vent, en die Olaf, die ellendeling, had het aldoor op dat mannetje gemunt. Hij heeft hem voortdurend naar het leven gestaan, zodat die oude aldoor maar op de vlucht moest. Moeten we die kerel nou zo maar laten gaan? Ik had hem wel eens goed te grazen willen nemen". Op dit ogenblik slaakt de Noorman een kreet: „Kijk daar", wijst hij. Dan ziet ook Svein de kleine gestalte, die plotseling van achter de rotsen te voorschijn is gesprongen en nu met dreigende gebaren op Olaf toekomt, die juist aan land wil gaan. „Het is De Filid", roept Eric uit, „wat is die oude man nu van plan?" 99 Het gerechtshof te Amsterdam heeft maandag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 58-jarige vroegere viskoopman Lou V. uit Muiden, die op 5 maart j.l. geweigerd had als getuige te verschijnen voor de rechter-commissaris in Amster dam nadat hij ter dagvaardiging daar toe was opgeroepen. Het hof legde deze verdachte, die zich „de weergekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou" noemt, een dag gevangenisstraf op. Het vonnis van de rechtbank werd bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, want in eerste aanleg had de rechtbank de verdachte twee weken gevangenisstraf opgelegd. Het hof verwierp het verweer van verdachte's raadsman, die op ontslag van rechtsvervolging had aangedrongen, omdat zijn inziens Lou geweigerd had als getuige te verschijnen omdat een onweerstaanbare innerlyke drang dan wel een waandenkbeeld hem dit ver hinderd. Het hof achtte dit beroep op overmacht ongegrond. Zondag heeft het bezoekersaantal van de „Firato"-radiotentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam de 100.000 overschreden. In totaal is men thans gekomen op 110.616 bezoekers, waarmee het record van de vorige „Firato", toen men by de sluiting ruim 91.000 kykers had geteld, reeds ver is overschreden. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON „Niet zo snel, we hebben waarachtig geen tyd om van het uit zicht te genieten...!" De raadgevende vergadering van de len zien als doel op zichzelf, maar als Raad van Europa wenst een byzondere gemachtigde aan te stellen, die tot taak zal hebben de zestien by de Raad aan gesloten regeringen ertoe te brengen een sociale conventie te aanvaarden, die na lange voorbereiding door de or ganen van de Raad is opgesteld. Doel van de conventie is het geleideiyk in harmonie brengen van de sociale zorg in de deelnemende landen. De ontwerp- conventie zal in de loop van de najaars zitting van de raadgevende vergadering, die vandaag begint, aan de orde ko men. Het ligt in de bedoeling van de sociale commissie, dat zy zo spoedig mogelyk aan de Raad van Ministers van de zestien landen zal worden aan geboden. Wanneer de conventie werkelijkheid wordt, zal door de Raad van Europa een Europese commissaris voor sociale zaken worden aangesteld en een Euro pese sociale kamer worden gesticht. De préambule van het ontwerp zegt, dat de conventie het welzyn van de burgers moet bevorderen door een voortdurende verhoging van de levens standaard en een gelijkmatige verde ling van de welvaart en de lasten. Daartoe zullen de deelnemende regerin gen onder meer een politiek van vol ledige werkgelegenheid moeten nastre ven. Zy moeten voorts verklaren dat *H haar economische Dolitiek niet zul- iMs2000Iür v Chr topndp ook kende men er reed» men in Babvlon een vorm doorderegering vasl- van pn sbeneersinq... gestelde lonen keizprN^no wn llRdienem 40m hoog brach izenflpn jarpnv verrichtte mpn reeds operahes rubberregenjassen droeg de oudeChinezen er Grip men in ZtAmérika reedsken voehbalden reeds calOOOna Cnr ca.2000v.Chr. vervaar digde men in Mexico en India reeds roestvrij ijzer ca. 800 jaarv Chr.grnef jnen in Babyion reedj unnels Maarschalk Tito van Joegoslavië en de Russische leiders hebben op hun recente bijeenkomst op de Krim beslo ten Roemenië, Hongarye en Bulgarye vry te laten by het bepalen van hun weg naar het communisme, waarby zy zich zowel de „styl" van Moskou, ais die van „Belgrado" eigen zouden mp- gen maken, aldus hebben te Wenen gearriveerde reizigers uit Praag mee gedeeld. Polen, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland zouden evenwel onder Russische invloed moeten blijven. Leze berichten hebben levendige be langstelling gewekt in Weense kringen van uitgewekenen uit de Oosteuropese staten. Men wyst er op, dat de geloof waardigheid dezer berichten ondersteu ning vindt in het feit dat, terwyi Hon garye, Bulgarye en Roemenië reeds hebben medegedeeld delegaties, onder leiding van vooraanstaande communis ten, naar Belgrado te zullen zenden, er van Poolse, Tsjechoslowaakse of Oostduitse zyde nog niets van deze strekking is medegedeeld. De Bulgaarse delegatie heeft inmid dels Belgrado reeds bezocht en zy is aldaar, als gemeld, door president Tito niet bepaald harteiyk ontvangen. Wat Polen betreft, het vurige Poolse nationalisme, dat bij de wanordeiykhe- den te Poznan en gedurende de dezer dagen aldaar gevoerde processen zo duideiyk tot uiting is gekomen, heeft, volgens deze emigrantenkringen, reeds tot moeilykheden in de Poolse com munistische party aanleiding gegeven. Hetgeen de saamhorigheid in het com munistische statenblok afbreuk heeft gedaan. In Tsjechoslowakije is de nagedach tenis van Rudolf Slansky, voormalig se cretaris-generaal der Tsjechoslowaak se communistische partij, en één der voornaamste Tsjechische slachtoffers van het Stalinisme, nog niet in ere hersteld. Men gelooft dat dit komt, omdat de Tsjechoslowaakse regering het niet aandurft haar vaste greep te verslappen op een volk, dat een zo diep gaande traditie van liberale democratie bezit. Doch waar het In hoofdzaak om gaat is Oost-Duitsland. In de afge lopen jaren is reeds verscheidene ma len gebleken, dat het Oostduitse com munistische bewind er slechts met moeite in slaagt de politiek bewuste Oostduitsers te beheersen. En daar de Russen tot elke prös een Duitse her eniging wensen te voorkomen, achten zij het ook gevaarlyk de naby gele gen communistische staten Polen en Tsjechoslowakije te veel vryheid te verlenen, daar dit wel eens naar Oost-Duitsland zou kunnen overslaan. Het blad „Communist", het meest ge zaghebbend geachte orgaan van de Rus sische communistische party, heeft gis teren een artikel gepubliceerd waarin communisten die geen afwykinge' van de leer in andere landen wensen te to- middel om sociale doeleinden te ver wezenlijken. In haar sociale en economische poli tiek zullen de regeringen volger het ontwerp geen maatregelen mogen ne men die in stryd zyn met de mense- lyke waardigheid en met de waardig heid van het gezin. Zy moeten erkennen dat het gezin in sociaal en moreel op zicht van principieel belang voor de maatschappy is. Daarom moeten zy zich verantwoordeiyk stellen voor het scheppen van voorwaarden, die het ge zin en het gezinsleven beschermen. Jonge moeders zullen volgens de ont- werpconventie een byzondere bescher ming moeten genieten, of zy gehuwd zyn of niet. Voorts zegt de conventie, dat alle arbeiders moeten delen in de winst en medezeggenschap moeten heb- bei.. Alle vormen van discriminatie wor den ln de conventie afgezworen. Ofschoon het ontwerpen en toepas sen van een sociale politiek een zaak voor de nationale regeringen wordt genoemd, wordt erop gewezen, dat het succes dezer politiek in toenemen de mate afhankelijk zal worden van een nauwere Europese samenwerking. Acht ratificaties door by de Raad van Europa aangesloten regeringen zullen nodig zyn, om de conventie in werking te kunnen doen treden. (ANP) VrUdag en zaterdag heeft het Neder lands Gesprekcentrum zyn negentiende conferentie gehouden op de Pietersberg in Oosterbeek. Onder voorzitterschap van prof. dr. G. Brillenburg Wurth bracht de commissie „geestelyke volks gezondheid" by monde van prof. dr. J. P. EUerbeck S.J., dr. A. Poslavsky en drs. J. G. van der Ploeg verslag uit over de resultaten van haar langdurige voorbereidende werkzaamheid, echter met de uitgesprqken bedoeling door mid del van een gedachtenwisseling in sec tievergaderingen tot verdieping en ver breding van eigen inzichten te komen. Aan de gecompliceerdheid van het on derwerp is het ongetwyfeid te wyten, dat de besprekingen vry onbevredigend verlopen zfln. Veel tyd heeft de commissie besteed aan het definiëren van het begrip gees telijke volksgezondheid, vooral met het oog op een nauwkeurige taakafbakening van de geestelyke volksgezondheids- z o r g. Voorgesteld werd de geestelijke volksgezondheid te bepalen als „de door de levensovertuiging geïnspireerde idee en beweging van, de wetenschap van, de zorg voor en de techniek van het scheppen der optimale voorwaarden, die nodig zyn om gemeenschappen en de mensen daarin in staat te stellen zich te ontplooien en weerbaarheid te ontwikke len tegen eventueel werkende ontbinden de factoren". Daar de geestelyke volksgezondheid op het niveau van het mens-zijn ligt, zag men het specifiek eigene der te scheppen optimale voorwaarden in de sociaal-affectieve geïntegreerdheid, waar bij moet worden opgemerkt, dat affect I de. In haar algemeenheid is een derge- hier te verstaan Is als een functioneel I lijke opvatting onaanvaardbaar, dar zy antropologisch begrip, dat de toeganke-1 de objectieve normen te zeer in het ge lijkheid en bereidheid voor aangepaste handelingen ten aanzien van de mede mens omvat en wel vanuit persoonlyke echtheid en eerlykheid. Een byzondere moeilijkheid bracht de bepaling van het niveau met zich mee, waarop de norm voor geestelijke volks gezondheid hanteerbaar zou blyken te zyn. Vergelykingen met de gangbare maat staven op de gebieden van lichamelyke gezondheid, ethiek, godsdienst enz. leid den niet tot een unaniem aanvaardbare oplossing, al brachten zij enige verduide- lyking. De bestaande geestelyke volks gezondheidszorg is nog steeds te weinig in haar wezen genuanceerd, zodat men op gronden, aan de feitelyke werkwyzen ontleend, kan wyzen enerzyds op mini malisten: de groep van hen, die de gees telyke volksgezondheid primair als mid del zien voor een menswaardige hou ding op alle andere gebieden, anderzyds op monomanen, voor wie het hele mens beeld bepaald is door de geestelyke ge zondheid. Voor deze Iaatsten Is de gees telyke gezondheidsnorm het voorbeeld voor alle overige normeringen, een al leenzaligmakende religie. De gulden middenweg tussen beide extreme opvat tingen is vooralsnog niet aanwijsbaar. Drs. van der Ploeg bekritiseerde de zyns inziens niet zeldzame overschatting van het werk der geestelyke volksge zondheidszorg. De opvatting, die hiervan een alles omvattende ideologie maakt en geestelijk gezond gelijk stelt met goed en geesteiyk ongezond identificeert met kwaad, wees hy af. Zich beperkend tot de socio-affectieve relaties kenmerkte hy het optimum der hiervoor te scheppen voorwaarden als essentieel dynamisch, als een relatieve, niet per se goede grootheid, die voortdurend kritisch dient gecontroleerd te worden. Bygevolg ont zegde hij aan de geestelijke volksgezond heid een objectieve en normatieve waar- drang brengt, vooral wanneer daarbij nog gesteld wordt, dat het optimum hoofdzakelijk bepaald wordt door de al gemene waardeschatting in het volk, vol gens welke op een bepaald moment voor geestelyk gezond doorgaat, wat enige tyd later ongezond wordt geacht. Ondanks de belangrijke rol van de psychiater in het curatieve en pre ventieve vlak, mag de geestelijke volksgezondheid niet primair psychia trisch worden genoemd. Zy moet by voorkeur in lokaal, regionaal, natio naal mogelijk zelfs internationaal ver band worden bevorderd door een team, bestaande uit priesters, predi kanten, geestelyke raadslieden, maat- schappelyke werkers, pedagogen, eco nomen, politici, medici, psychologen en psychiaters, echter zonder dat er onder dezen sprake mag zyn van een principiële prioriteit en vooral ook zonder deze lieden als speciale „men tal health workers" te beschouwen, Zij staan ten dienste van de afzonder- lyke mensen, zowel als van de over heid, en moeten zich toeleggen op research, social planning en propa ganda. Uiteraard ontmoetten deze opvattin gen vry veel kritiek, doch tevens werd erkend, dat daardoor een positieve bij drage geleverd was tot verheldering der begrippen. De inleiding van dr. Poslavsky was op de concrete geestelyke volksgezond heidszorg gericht en had een Informa tief karakter. Spreker beperkte zich, ge dwongen door de uitgebreidheid van het werk, tot de werkzaamheid der Me disch Opvoedkundige Bureaus en wees vervolgens op de voorlichtende en ad viserende taak der verschillende voor zieningen. Al bij al heeft deze conferentie de noodzaak van verdere studie duidelyk onderstreept. Definitieve resultaten mochten niet worden verwacht. Toch mag het zoeken daarnaar niet worden uitgesteld, daar het belang van het hele volk op het spel staat. Dit te hebben aangetoond juist door de onmogeiykheid vooralsnog tot een bevredigende oplos sing te komen, mag de verdienste he ten van deze druk bezochte samen komst. lereren, en andere opvattingen dan die van Moskou „anti-Marxistisch" noe men, worden aangevallen. „Aangezien de condities waaronder andere commu nistische partyen moeten werken niet gelijkvormig zyn, is het van zelfsprekend dat men bepaalde uiteen lopende benaderingen van eenzelfde probleem dient te verwachten," aldus het blad. (Rtr.-U.P.) Er is weer -vat jeugdlectuur binnen gekomen, waaronder enkele kleinere uitgaven. Dat zyn de nummers zes en zeven in de Heldenreeks van de druk- kery Helmond, een reeks welke geen sprankelende literatuur levert, maar een bondige, romantische levensbe- schryving van grote mannen uit de wereldgeschiedenis. De Engelse zee vaarder en ontdekkingsreiziger Cook is het onderwerp van J. D. Degreefs boekje „De scheepsjongen van Freelove" en Sandor Kiss vertelt in „Boeren, goud en diamanten" over Paul Krüger. By Malmberg in Den Bosch is voor de jongste lezertjes en lezeressen ver schenen een door de onderwysverkeers- commissie te Amsterdam bekroonde uitgave van B. J. Haenen „Verkeers- avonturen van Jan Klaassen". Door de jeugd in de vorm van een poppekast- spel te laten meeleven met de avon turen van de eerste grappenmaker die aan de horizon van een Nederlands mensenkind verschijnt, leert de schrij ver zijn jeugdige lezers zonder erg hoe belangrijk het is dat zij zich in het verkeer gedragen zoals dat hoort. Voor dezelfde categorie is een aar dige uitgave van Drukkery De Spaar- nestad te Haarlem, waarvoor J. en N. van de Burgt „Mop en Prop en de zwarte dwergen"'schreven, de leuk ge typeerde belevenissen van twee kabou terkameraadjes op eeuwige avonturen tocht door nergenstand. In de sneeuwbalserie van Kluitman te Alkmaar schreef Wim van Helden voor oudere jongens een van zijn nieuwe avonturenverhalen „De smokkelhond van de slimme Wang", een spannende achtervolging van een opiumsmokke laar en diens hond waarin de twee jonge vrienden van commissaris Ach terberg, Bram en Eddy, de traditionele hoofdrollen spelen en na veel angstige belevenissen uiteraard het mysterie helpen oplossen. In een tweede uitgave van Kluitman te Alkmaar hernieuwen we onze kennis making met professor Lepidus in het boek dat W. van der Sluis over hem schreef onder de titel „De kunstmaan van professor Lepidus". Het onderwerp spreekt voor zichzelf. De onmeteiyke ruimte en de vindingen van vernuft en fantasie, waardoor professor Lepidus intussen de brave, oude aardbol voor een catastrofe redt, hebben het weer en naar wy aannemen met succes op de belangstelling van de jonge lezer gemunt. Een verhaal uit een geheel andere tyd, de oertijd nameiyk, schreef W. J. Verbeeten voor de uitgevery Helmond onder de titel „Vlugge Eekhoorn wordt opperhoofd". Vlugge Eekhoorn is op de vlucht geslagen voor de tovenaar van zyn stam en rypt op zyn zwerf tochten door onbekende gebieden, waar hy avonturen beleeft by de Pygmeeën en de menseneters, tot man. Verbeeten geeft van Eekhoorns avonturen in deze voor zjjn jonge lezers weinig bekende atmosfeer een a: rdig gekarakteriseer de beschrijving, waarna tenslotte de dag van de afrekening met de tovenaar voor de daverende ontknoping zorgt. „Het geheim van de gryze rivier" van Hein Kray, uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen, berust in eerste in stantie niet op fantasie, maar op wer kelykheid. Kray beschryft in dit boek op een spannende manier de avonturen van de befaamde ontdekkingsreiziger Stanley in Afrika en het ware te wen sen dat zijn geschiedenis evenveel be langstelling trok als de avonturen van en met cowboys en indianen. Het door de schryver met tachtig tekeningen ver luchte boek laat overigens in deze rich ting niets onbeproefd. Een boek dat wy van harte kunnen aanbevelen omdat het met warmte is geschreven en een goede instelling ver raadt, is het by de Koninklijke Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen ver schenen „Stropers" van F. Nyiand. Het behelst de avonturen van twee Texelse jongens, Harm en Klaas, in hun eigen mooie omgeving, waarvoor Nyiand evenveel oog en een even geslaagde pen heeft als voor de belevenissen van het tweetal kornuiten, die gelukkig geen al te brave jongetjes zijn, maar het hart op de rechte plaats hebben. Jongens van 1114 jaar zullen aan dit boek plezierige uren beleven. (Eigen bericht) Het omroep- en televisiepersoneel krijgt zes procent loonsverhoging met terugwerkende kracht te rekenen van 1 september j.l. af. De minister van O., W. en W. mr. J. Cals heeft aan de loons verhoging in het afgelopen weekeinde zijn goedkeuring gehecht en de NRU zal nu tot uitbetaling overgaan. Het bestuur van de NRU had reeds vanaf het eerste begin, toen over de loonsverhoging werd onderhandeld, het standpunt ingenomen dat deze nodig zou zyn. Alleen, men zocht naar de middelen om de loonsverhoging te realiseren. Men heeft thans voor de vier maan den van dit jaar dus van 1 septem ber 1956 tot 1 januari 1957 geld weten vry te maken. Maar voor de toekomst Wordt gerekend op richtlij nen van de minister, teneinde de be schikking te krijgen over het noodza kelijke bedrag van 750.000 gld. Hier- voot zyn nodig, zoals wij reeds eer der mededeelden, öf een verhoging van de luisterbijdrage, öf een finan ciering van de Wereldomroep uit 's rijks schatkist. Tot welke maatregel de minister zal overgaan, is thans nog niet bekend. „Euratom," de Europese atoomge meenschap was zaterdag het voornaam ste onderwerp van bespreking ln de parlementaire vergadering van de Westeuropese Unie te Straatsburg. De vergadering heeft aan de ministerraad van de organisatie der zeven landen een aanbeveling gericht om een over eenkomst te sluiten over het toezicht op splytbare stoffen, onverschillig of deze voor militaire of civiele doelein den bestemd zullen zyn. Deze overeenkomst zou volgens de vergadering de methode van samen werking tussen het bureau voor bewa peningscontrole der Westeuropese Unie en de Europese organisatie voor het vreedzaam gebruik van kernenergie moeten vastleggen. Voorts werd aan de ministerraad verzocht de kwestie van het bezit, de produktie en het ge bruik van atoomwapens te bestuderen en het resultaat van deze studie aan de vergadering mee te delen. De assemblée overwoog daarbij, dat het voornaamste probleem voor „Eu ratom" was de nauwst mogelijke sa menwerking tussen Engeland en de zes continentale landen tot stand te bren gen. Wanneer Engeland zou toetreden, aldus werd betoogd, dan zou het mo gelijk worden een enkel controlesys teem in te voeren, dat zowel het mi litaire als het burgerlyke terrein zoü omvatten. Het antwoord dat twee Brit se afgevaardigden de enige overi gens die aan de bespreking deelna men gaven, was zeer gereserveerd. De W.E.U.-vergadering heeft thans haar zittingen voor dit jaar beëindigd. Zy zal pas in april weer byeenkomen. In Straatsburg wisselen de décors. Van daag zal er de najaarszitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa beginnen. In plaats van zeven zullen dan zestien Europese na ties vertegenwoordigd zyn. (A.N.P.) Tussen de Nederlandse en Deens® autoriteiten is overeengekomen de be' staande handelsovereenkomst tussen beide landen met twee maanden, d.w.Z- tot 30 november a.s., te verlengen,. Het ligt in de bedoeling de Benelux' onderhandelingen met Denemarken over een nieuw gemeenschappelijk handelsakkoord op 29 oktober a.s. I" Kopenhagen aan te vangen. In het zaterdag verschenen corres pondentieblad van de Centrale van Hg' fere Ambtenaren schrijft ir. C. r- cheepers, voorzitter der C.H.A., h®1 volgende: „Een domper op onze vreufl' de over het thans bereikte is het fei'? dat de leraren by het V.H.M.O. en d® overeenkomstig gesalarieerde leef krachten by andere takken van onder wys in het Regeringsvoorstel zyn ui® gesloten van de salarisverhoging. Onz® bezwaren tegen deze uitsluiting hebbe® helaas nog geen gehoor gevonden. Aa® gezien het onze eeriyke overtuiging iSj dat de rechtvaardigheid eist om oo® deze groep in de verbetering te b®^ trekken, zullen wy te bevoegder plaid se aan de hand van bewysstukken o activiteit op dit punt voortzetten." Tydens het weekeinde hebben ook d® afdelingen Breda, Haarlem, Hilversufj Hulst en Schoondijke adhesie betuiiq aan de door de afdeling Amsterdam aangenomen motie. Misschien is het niet nieuw voor olifantenjagers, maar een jager in de jungle van Ceylon heeft een middel gevonden, om aan een woedende olifant te ontkomen. De olifant greep hem met zijn slurf en zou hem hebben verpletterd als hij niet.... aan de tong van het woedende dier had getrokken. De olifant liet zijn slachtoffer onmiddellijk los en sloeg op de vlucht. De jager liep slechts lichte verwondingen op. U-P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2