Dronken bromfietser „torpedeert" kano Stoomlevering van GEB- aan Centrale Werkplaats vanmorgen begonnen De Haagsche Comedie speelt Henrik Ibsens „Spoken" Visserijgolf Amerikaanse ja/./,-musici naar Haarlem Ir. J. H. Kouwenhoven bracht levering op gang In de stadsschouwburg E Rode Kruis hield oefening in Haarlemmerhout Metselaar slaat thuis de hoel kort en klein The Great Sebastians Actie Katholiek Thuisfront Geen zware auto's over noodbrug in Spaarndam Chris Jong wint clubtitel van „Kennemerland" Het afscheid van Annie Woud NAAIMACHINES MAANDAG 15 OKTOBER 1956 PAGINA 3 In water van Paul Krugerkade ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Door de Haagsche Comedie Films Burgerlijke Stand Haarlem In het Haegchspel „VRIENDENKRING" MET „HET MELK KOETJE" A.R.K.A. BEZOEKT K.R.O.-STUDIO Ongevallen in Haarlem Aad Straver winnaar na j aarscompetitie EEN MAALTIJD ZONDER VLEES IS ALS EEN ZOMER ZONDER ZON! Hoe 't ook zij F. Althuisen jubileerde Basketbal Indeling juniorenteams Nieuwe brandweer commandant in Zand- voort geïnstalleerd Kapelaan F. Blommestijn overleden Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek HEEMSTEDE H.P.C. vierde feest 25 jaar geleden werd de eerste steen gelegd voor de St.-Henricus U.L.O.-school Damvereniging St.-Bavo Kla ver j aswedstrij den Waterstanden Beurs van Amsterdam Een 37-jarige loswerkman had een oude bromfiets gekocht. Hij wilde wel eens een ritje gaan maken, maar dronk zich zaterdagmiddag eerst wat moed in. De gevolgen bleven niet uit. Toen hjj namelijk om half vier op de Spaarn damseweg reed, wilde hij links af de Paul Krugerkade op rijden, maar bij de manoeuvre weigerden de remmen Hij week te veel naar links uit en raakte een acht-jarig meisje, dat langs de waterkant stond. De bromfietser dui kelde daarna het water van de kade in, waar hij en passant een juist voorbij varende kano, bemand met twee jon gens, torpedeerde. De jongens liepen eveneens een nat pak op. Bij al die ca priolen liep slechts het meisje verwon dingen op, maar die waren niet van ernstige aard. Zaterdagavond wilde een zes-en-der tig-jarige voetganger, die onder invloed van alcohol was, de Rijksstraatweg oversteken ter hoogte van de Spaarn- hovenstraat. Hij liep het verkeer danig voor de voeten met het gevolg, dat een motorrijder, die uit de richting van het centrum naderde, begon te slingeren en ten val kwam. De motorrijder liep een hersenschudding op en moest naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo worden overgebracht. De dronken man Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Gisteravond heeft „De Haagsche Comedie" in de Haarlemse Stadsschouwburg het luchtige blijspelletje „The Great Sebastians" ten tonele gevoerd. Bedenk vooral, dat ieder woord van de titel met hoofdletters geschreven moet wor den, want The Great Sebastians is een variété-artistenechtpaar, dat met zijn telepathische gaven terecht is gekomen achter het ijzeren gordijn. Zij gebruiken de aloude truc van de afspraak, maar doen dat zo vaardig, dat de dictator, generaal Zandek, hen uitnodigt om bij hem thuis een staal tje van hun kunnen te tonen tijdens een feest. Daarachter steekt de hei melijke bedoeling een van zijn gas ten, die verdacht wordt, te ontmas keren. Tijdens het feest komt de tijding, dat een der nationale leiders vermoord is en daarmee wordt generaal Zandek van dictator tot verdachte. De sergeant van de generaal ontpopt zich als be langrijk partijman en neemt de zaak in handen. The Great Sebastians worden vastgehouden, omdat zij die middag nog geluncht hebben met de vermoorde leider. Dank zij de bemiddeling vao de Britse ambassade komt de vrouwelij ke helft van The Great Sebastians vrij en daarna weet de mannelijke helft zichzelf te bevrijden en te ontkomen. Op dit stramien hebben Howard Lind say en Russel Crouse, reeds bekend van hun stukken „Life with father" en „State of the Union" dit kolderieke blij spel geschreven. Paul Steenbergen heeft het stuk met veel fantasie gere gisseerd. Dat bleek al bij het begin met dat dwaze dirigentje van het variété- orkest in de „bak", en dat bleef de he le avond duidelijk. Wim Vesseur had prachtige imposante decors voor deze voorstelling ontworpen. Een dergelijke comedie is voor de „Haagsche Come die" nu eenmaal eten en drinken. Het enige, dat ons achteraf een beetje stoorde, was dat men een avond lang had gelachen over toestanden, die ook op dit ogenblik nog droeve werkelijk heid zijn en waaraan nog dagelijks men sen ten offer vallen. Het succes van de avond mag op re kening geschreven worden van Ida Wasserman en Joris Diels als The Great Sebastians Diels de holle bolle Dlaaskaak, die geen ogenblik zijn „num mer" kan vergeten en mevrouw Was serman als zijn echtgenote, veel nuch- :erder, soms uitbundig, een enkele keer ontroerend zelfs. Jan Retèl speelde vt rdig de sergeant-partijfunctiona ris en Johan Valk maakte van gene raal Zandek een rol vol expressie en knap van mallotigheid. Een soort krui sing tussen Tito en Malenkov. De vele bijrolletjes pasten zich goed aan bij de sfeer van het blijspel. Vooral Jan van der Linden viel op als de sombere, lu gubere Bacilek, een hoge partijfuncti onaris. Maria de Booy stelde teleur als de culturele agente, Maya. Vooral haar verstaanbaarheid liet te wensen over, doordat zij afgebeten spreken niet van snel spreken wist te onderscheiden. J. W. v. d. V. CINEMA PALACE: Tempel der verleiding, volw.; 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Bloedgeld, 14 J. di. t/m do.: Zwei blaue Augen, 18j.; 2.30, 7 en 9.15; di.-avond één voorst. 8 u. LIDO: Ave Maria, 14 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Les grandes manoeuvres, 18 J.; 2, 7 en 9.15. MINERVAma. en di. 8.15: In de rimboe van Australië, a. 1.; do. 8.15: Aïda, a. 1. REMBRANDT: Drie mannen in de sneeuw, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: De zee der verloren schepen, 14 J., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: The long arm, 14 j., 2.15, 7 en 9.15. Maandag 15 oktober Schouwburg: „Diogé" met „De Prins-stu dent" (dil.), 7.45 uur. Dinsdag 16 oktober Schouwburg: .Diogé" met „De Prins-stu dent" (dil.), 7.45 u. ONDERTROUWD: Th. J. L. Crooij- jnans en E. W. M. Kunkeler; H. de Haan en J. van Alten. GETROUWD: P. de Krijger en C. J. Van der Putten; J. Venings en A. E. Smal. GEBOREN: B. M. J. de Haan- Schreurs, z.: C. L. Rewijk-de Kuijer, z.; A. A. H. M. Pijpers-Knegtel, z.; M. A. Sweijen-IJzermans, d.; M. de Bruijn-Bohm, d.C. Verslagers-Loojjen- van Delft-de Jong, gêr d Th' Faase"LanSeneg" K^EDoornfaniaan.S' Hart°g' 4 mnd" werd ter ontnuchtering door de politie ingesloten. Vannacht om half twee is een twee- en-dertig-jarigc metselaar in kennelij ke staat van dronkenschap overge bracht naar het politiebureau en daar ter ontnuchtering ingesloten. De man had in zijn woning de boel kort en klein geslagen en was daarna in zijn auto gestapt. Hij kwam echter niet ver, want niet ver van zijn huis aan de Zo- mervaart, reed hij tegen een lichtmast op. Zowel de auto als de mast liepen uiteraard beschadigingen op. Vanaf maandag tot en met zondag 21 oktober houdt het Katholiek Thuis front onder het motto „Hij staat voor u, staat u achter hem" een collecte ten bate van zijn werk onder de mi litairen. Het Thuisfront bestond 17 september tien jaar, en in die tien jaar heeft het veel goed kunnen doen en talrijke acties kunnen ontketenen. Men denke slechts aan de stichting van militaire tehuizen, pakketten aan militairen in den vreemde enzovoort. Waar geholpen moest worden, daar sprong het Thuis front in de bres. Om de kosten te dekken wordt er nu een huis-aan-huis-collecte gehouden met tot slot een grote collecte aan de uit gangen der kerken op zondag 21 ok tober. Men verwacht, dat de Haarlem mers zich niet onbetuigd zullen laten. In het Haegchspel voor Kennemer- land kwam zaterdagavond in gebouw Sint Bavo de toneelvereniging „Vrien denkring" uit Oud-Schoten voor 't voet licht met „Het Melkkoetje", een blij spel van J. W. v. d. Heiden en H. Bakker. Laatstgenoemde had tevens de regie. Het „Melkkoetje" is in dit geval de bekende tante, die behoorlijk over con tanten beschikt en die deswege door haar familie met veel zorg wordt om ringd. Tante heeft dat door en laat op een kwade dag doorschemeren, dat zij al haar geld met speculeren verloren heeft. Dan blijkt er voor de familie geen aardigheid meer aan te zijn en is het met de liefde uit. De clou van het verhaal komt met tante's mededeling, dat haar „geldverlies" maar fantasie was. Maar dan heeft de familie het al lang verbruid. Alleen een lief nichtje zal later van haar geld profiteren. Het oordeel over spel en spelers laten wij in dit geval aan de jury óver. Zij alleen vermeld, dat aan het begin van de voorstelling de voorzitter mededeel de, dat ook „Vriendenkring" voor ge meentelijke subsidie in aanmerking komt en dat het getal donateurs van de vereniging toeneemt. Hij hoopte voorts, dat er spoedig een goede zaal in Haarlem-noord zou zijn, zodat de Oud-Schotenaren niet steeds zo lang moeten reizen naar de „stad". Zaterdag 3 november zullen in het Haarlemse Concertgebouw Amerikaan se jazz-musici optreden. Tot nu toe wer den dergelijke concerten uitsluitend in Amsterdam en Den Haag gegeven, maar in Den Haag is 3 november geen zaal beschikbaar, terwijl in Amster dam eerst omstreeks middernacht een voorstelling plaats vindt. Er zullen op treden het Modern Jazz Quartet met Milt Jackson (vibrafoon), John Lewis (piano), Percy Heath (bas) en Cannie Kay (drums), voorts de trompettist Miles Davis, de tenor-saxofonist Lester Young, de pianist Bud Powell en het Franse trio René Urtreger. Het con cert wordt gegeven in het kader van een Europese tournee van Morris Le vy's Birdland '56 Show. Een honderdtal leden van de alge mene r.-k. ambtenarenvereniging, afde ling Haarlem, maakte vrijdagmiddag een interessante excursie naar Hilver sum en de K.R.O.-studio, die georgani seerd was door de culturele en ont spanningscommissie van de A.R.K.A. Met drie autobussen, die om kwart over twee vertrokken bij het gebouw van de Raad van Arbeid te Haarlem, werd het gezelschap naar Hilversum vervoerd, waar het om vier uur in twee groepen werd rondgeleid door de K.R.O.-studio. Met veel belangstelling nam men hier van kennis, daar deze studio na de jongste verbouwing van de laatste tech nische vondsten voorzien is. Tijdens een koffiemaaltijd heette de voorzitter van de A.R.K.A, afdeling Haarlem, de heer J. Loerakker, alle aanwezigen welkom en meer in het bijzonder de heer A. Conyn, lid van het hoofdbestuur, 's Avonds was men in de gelegenheid d eopnamen bij te wonen van het amu sementsprogramma „Tierelantynen", dat zaterdagavond werd uitgezonden. Om kwart over tien waren de A.R.K.A. leden weer terug in Haarlem, waar zij, mede dank zij het goede weer en de prettige ontvangst, konden terugzien op een geslaagde middag en avond. Een driejarig jongetje keek zondag middag omstreeks zes uur niet uit, toen hij de rijbaan op de Slaperdijk wilde oversteken. Het gevolg was, dat hij door een personenauto werd aangereden. De jongen liep schaafwonden aan het hoofd en zijn rechterbeen op. Zondagavond om zeven uur reed een auto in de Gierstraat. De bestuurder haalde een scooter in, waarnaast weer enige fietsers reden. De scooter moest naar rechts uitwijken en raakte daar bij een der fietsers. Het slachtoffer liep schaafwonden op aan armen en benen. De autobestuurder keekwel om, maar reed, toen hij zag, dat er een ongeluk was gebeurd, snel door. Getuigen wor den verzocht zich met de verkeerspo litie in verbinding te stellen. De vijfde en laatste rit van de na jaarscompetitie, een wedstrijd over 60 km, die de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" zondag liet verrijden, rs bjj de A. en B-klassers gewonnen door Aad Straver. Door deze overwinning werd Straver ook algemeen winnaar van de najaarscompetitie. Hij behaalde 21 punten. De uitslag luidt: 1. A. Straver, de 60 km in 1 uur 35 min. 25 sec.; 2. A. Rutte; 3. W. v. d. Aar; 4. H. v. Steyn. Bij de C-klassers zegevierde Henk van der Geest, die daardoor met 29 punten ook algeheel winnaar van de najaarscompetitie werd. De uitslag luidt: 1. H. v. d. Geest, de 35 km in 59 min 4 sec; 2. M. Sminia; 3. H. Walters; 4. De Cock; 5. Handgraaf. Advertentie Vlees hoort erbij Pubtikatie van de verenigde slagera In Haarlem en omstreken Vanmorgen is een begin gemaakt met de stoomlevering van het Gemeen telijk Energie Bedrijf aan de Centrale Werkplaats van de Nederlandsche Spoor wegen. Via een grotendeels boven grondse verbinding gaat de oververhit- Vanaf woensdag 17 oktober zal het voor auto's, zwaarder dan twee ton, verboden zijn gebruik te maken van de noodbrug, die geslagen is bij de sluis van Spaarndam in verband met de bouw van een nieuwe brug aldaar. De werkzaamheden zullen, naar ver wacht wordt, een half jaar tijds in beslag nemen. Vrachtauto's en bussen zullen gedurende deze periode een an dere route moeten kiezen. Zaterdag recipieerde de heer F. Alt huisen ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als leraar viool aan Toon kunst te Haarlem. Ouders van leerlin gen, leraren en het bestuur van de muziekschool kwamen hem complimen teren. Zowel de heer J. K. Tadema, voorzitter van het bestuur, en de heer P. Vincent voerden het woord en haal den in lichtvoetige trant verschillende gebeurtenissen uit het verleden van de feesteling aan en zij maakten in het bijzonder toespelingen op het opmer kenswaardige feit, dat de heer Althui sen in het bezit is van het diploma M.O. Frans. De jubilaris mocht verschillende ge schenken in ontvangst nemen, waaron der ook enige Franse boeken. Na de start van de senioren zullen ook de jeugdige basketballers(sters) za terdagmiddag in het Krelagehuis met de competitie beginnen. De indeling van de teams is als volgt: Meisjes A: Antilopen a, Aurora a, H.O.C. a, I.H.J. a, White Stars a, Z.B.V.S. a. Meisjes B; Antilopen b, Antilopen c, Aurora b, H.O.C. b, White Stars b. Jongens A: Antilopen a, I.H.J.The Typhoons a, The White Stars a, Z.B.V.S. a. Jongens a; Antilopen b, tl.O.C. a, S.C. Haarlem a, The Typhoons b, The White Stars b, The White Stars c. en tamelijk goed gevulde Haar lemse Stadsschouwburg is za terdagavond getuige geweest van een bijzonder knappe vertolking van Henrik Ibsens „Spoken" door de „Haagsche Comedie". De enige vraag die men zich na het zien van deze voorstelling stelde, was of Ibsen nog wel actueel is en of hij zijn plaats onder de grootste Europese toneel schrijvers van de laatste eeuw nog wel waard is, nu zijn destijds zo pro gressieve maatschappelijke denkbeel den intusen zijn achterhaald en ver werkelijkt. Het beantwoorden van die vraag is niet gemakkelijk. Zoveel is echter zeker, dat hij de materie heeft kunnen leveren voor toneeluit voeringen, die mits zij door voor treffelijke krachten worden verzorgd nog altijd kunnen boeien. „Spoken" is de geschiedenis van me vrouw Alving, die haar leven gesleten heeft aan de zjjde van een echtgenoot, die zich aan allerlei uitspattingen te buiten is gegaan. Toch heeft zij tegen over de buitenwereld altijd zijn goede reputatie weten te bewaren en heeft zij ter gelegenheid van zijn tiende sterfdag te zijner ere een kindertehuis doen bou wen. Haar zoon Oswald heeft zij toen hij zeven jaar oud was van huis weg gestuurd om hem tp onttrekken aan de lichtzinnige invloed van zijn vader. Daarmee hoopt zij alle herinnering aan de ellende van haar huwelijk te hebben uitgewist. Maar het kindertehuis brandt af en Oswald blijkt besmet te zijn met syphilis, een erfenis van zijn vader. Daarmee keren de „spoken" van het verleden terug. Zelfs vraagt Oswald haar hem een dodelijke dosis morfine te geven om zich te kunnen onttrekken aan een zekere krankzinnigheid. Waar in onze tijd de medische weten schap tegen de ontzettende gevolgen van de syphilis is opgewassen, is het voor mensen van onze tijd moeilijk nog te geloven in de trieste symboliek, die Ib sen in „Spoken" heeft neergelegd. Os wald is niet ongeneeslijk en zijn moe der komt dus niet voor het conflict te staan of zij haar zoon uit medelijden zal moeten doden. De „spoken" van het verleden kan zij verdelgen en wat vroe ger de grote kracht was van het stuk: de sterke persoonlijkheid van mevrouw Alving, die een verschrikkelijke keuze zal moeten doen, is nu in zekere zin de zwakte geworden. Mevrouw Alving hoeft niet meer te kiezen, want Oswald hoeft niet te sterven. Het hoofdmoment zal daarom wil men een nog aanvaardbare voorstel ling geven elders moeten komen te liggen, en wel op het einde van het eerste bedrijf, waar mevrouw Alving te stoom, die het GEB gemakkelijk kan missen, naar de centrale werkplaats, waar men nu geheel afhankelijk is van het bedrijf aan de Harmenjansweg. De verbindingsinstallatie heeft ongeveer een half miljoen gulden gekost. De directeur van het GEB, ir. J. H. Kouwenhoven, bracht de stoomlevering op gang door een handle over te halen van het toestel, dat de hoeveelheid ge leverde stoom aangeeft. Hij deed dit in tegenwoordigheid van o.m. zijn me de-directeur, de heer J. C. W. Swart, een hoofdingenieur van de N.S., de heer J. Roozenschoon, de heren Chr. Houthoff en O. C. D. Rietmann, die de maakster van de installatie, de Neder landse Electro Las Mij., vertegenwoor digden, en de heer P. E. Thueré, chef van de centrale werkplaats van het GEB. De stoom ging nog alleen door de kleinste buizenleiding, de z.g. „zomer"- leiding, die maximaal acht ton stoom per uur kan doorlaten. In de winter zal het nodig zijn om ook het grote buizennet, dat een capaciteit heeft van ongeveer vijftien ton per uur, te ge bruiken. De centrale werkplaats van de N.S. verlaat zich geheel op het G.E.B. Het eigen ketelhuis van de werkplaats, dat al sinds enige tijd niet meer aan de eisen voldeed, zal volledig worden afgebroken en men is niet van plan om een nieuw ketelhuis te bouwen. Het contract van de stoomlevering is na melijk voor twintig jaar gesloten. Het Gemeentelijk Energie Bedrijf heeft een belangrijk overschot aan stoom, dat in feite onproduktief was. Na jaren van onderhandelingen is er ten slotte 13 juli van dit jaar een einde ge komen aan de oneconomische toestand, doordat de gemeenteraad van Haarlem een voorstel van B. en W. goedkeurde om stoom te leveren aan de spoorwegen en daartoe een verbindingsleiding aan te leggen. Hierdoor is de spoorwegen een grote investering voor een nieuw ketelhuis bespaard gebleven. Voor de stoom wordt het normale tarief betaald plus een bedrag voor iedere geleverde ton. De gebouwde installatie bestaat uit een aantal „torentjes", waarop de bui zen rusten. Deze zijn omwikkeld met een aluminium mantel om vocht, dat uiteraard het metaal veelal teistert, te weren. Ondergronds zouden de buizen moeilijk kunnen liggen, omdat de vocht werking dan te groot zou zijn. Vanmor gen is de stoomlevering pas langzaam op gang gekomen. Eerst moest het bui zennet worden ontlucht, waarna de stoom langzaam naar de centrale werk plaats begon te stromen. Vrijdagavond heeft burgemeester mr. H. M. van Fenema van Zandvoort in tegenwoordigheid van zijn wethouders de nieuwe brandweercommandant, de heer J. Zeepvat, geïnstalleerd. De plech tigheid geschiedde tijdens de wekelijkse oefen- en instructieavond van de Zand- voortse vrijwillige brandweer. De bur gemeester begon met dè overleden com mandant, de heer Dirk van Noort, te in een prachtig geschreven tweege- gedenken en zijn erkentelijkheid te sprek met dominee Manders zichzelf ontdekt, waar zij gaandeweg een. for mulering vindt voor het gedrag, dat zij tegenover zichzelf al lang gerecht vaardigd had. De dominee verwijt haar, dat zij één jaar na haar huwe lijk haar man heeft verlaten en later haar zoon buitenshuis gebracht heeft en daarmee haar plichten ais vrouw en moeder heeft verzaakt. Deze iden tificatie heeft Joris Diels, de regis seur, tot het centrale punt van het dra ma gemaakt. Wat daarna komt: de ont dekking dat Oswald door een vrese lijke ziekte is aangetast en de keu ze om hem te laten lijden of te laten sterven, de confrontatie van Oswald en het dienstmeisje Regine, die zijn eigen half-zuster blijkt te zijn, zijn in deze opvatting tot secundaire gebeur tenissen geworden. Diels heeft „Spo ken" daarmee gemaakt tot een psy chologisch drama van niet geringe kwaliteit. Daarvoor was het nodig „Spoken" los te maken uit het door Ibsen voorge schreven milieu van de tachtiger jaren. De zegging werd veel simpeler, de ge baren werden stiller en het decor, de Victoriaanse kamer in een Noors land huis, moest plaats maken voor een mo dern aanduidend decor met schuilkelder achtige zijdeuren en een kubistisch berg landschap als achterdoek. Maar Ibsens taal blijft dezelfde van zeventig jaar geleden en waar de costuums goed deels ontworpen waren naar modellen uit Ibsens tijd, stoorde dit decor de door taal en costuums opgeroepen omgeving, in plaats van deze een tijdeloos karak ter te geven. Fie Carelsen, die reeds eerder de rol van mevrouw Alving speelde, verscheen zaterdagavond in dezelfde creatie, groots, gespannen van ingehouden le vensdrift zoals het in deze opvatting past. Om onbegrijpelijke reden heeft de regisseur haar aan het slot laten weg vluchten, terwijl de tekst dat niet voor schrijft en het krachtige karakter van deze vrouw daarmee beslist in tegen spraak is. Luc Lutz speelde prachtig en naar binnen gekeerd met een sterke onderstroom van drift, de rol van Os wald. Max Croiset de misschien wat tè kinderlijk aangezette, maar doorgaans toch overtuigende dominee Manders. Myra Ward was een iets te volkse Re gine om haar latere zelfstandigheid ge heel aanvaardbaar te kunnen maken en Henk van Buuren speelde de rol van Regine's vader sluw en onderdanig, zo als de schrijver hem ongetwijfeld heeft bedoeld. Met deze voorstelling heeft de „Haag sche Comedie" op waardige wijze Ib sens vijftigste sterfdag herdacht. JAN W. VAN DE VEN. uiten jegens de heer A. Dorsman, die het commando enige tijd heeft waarge nomen. Sprekend over de noodzakelijke pa raatheid van de brandweer, memoreer de hij de behoefte aan een nieuwe brand weerkazerne. Van even groot belang achtte hij de opleiding van het perso neel en de nieuwe commandant zal dan ook spoedig een begin maken met de opleiding voor brandwacht le klasse en voor bevel voerenden, terwijl ook de B.B. de volle aandacht vraagt. Na het vertrouwen van de brandweer in hun nieuwe commandant te hebben ingeroe pen, verklaarde hij de heer Zeepvat voor geïnstalleerd.. Deze dankte vervol gens B. en W. voor zijn benoeming en 25 kisten wijting, 35 kisten diversen" en sprak de hoop uit, dat hij een waardig opvolger van Dirk van Noort zou zijn. Zijn brandweermensen riep hij op tot sa menwerking in het belang van de ge meenschap. Onder het genot van een kopje koffie bleef men na de plechtig heid nog enige tijd bijeen. De jeugdige Chris Jong uit IJmui den heeft op fraaie wijze beslag gelegd op het clubkampioenschap lange af stand van de Beverwijkse wielerclub „Kennemerland". In de beslissende eindsprint van deze titelstrijd, die gis termiddag in de Wijkermeer werd ver reden, versloeg hij Coen Niesten en Dik de Ruiter. De andere renners kwamen er bij deze beslissing niet aan te pas. Voor Chris Jong begon dit kampioen schap overigens weinig hoopgevend, want de IJmuidenaar had nog maar enkele kilometers gefietst toen hij in een der bochten ten val kwam. Maar dit incident liep wonder goed voor hem af en na een korte jacht wist hij zijn plaats in het peloton weer in te nemen. Minder best verging het Henk de Droog en Chris de Njjs, die door val partijen tot opgeven werden gedwon gen. Vooral voor kanshebber De Nijs was dit een triest slot, want hij had zich veel van deze titelstrijd voorge steld. Nu moest hij met een ontredder de fiets en verwondingen aan zijn hand de strijd staken nog voordat deze wer kelijk in een beslissend stadium was gekomen. Dit stadium kwam rond de zestigste kilometer, toen Jong, Niesten, De Rui ter en Hendriks het tot twaalf man gedunde peloton verlieten op zoek naar winst. En deze winst kregen zij, want ondanks dat A. v. d. Bos, Bosman en Oldenburg zich beijverden om de ge miste aansluiting alsnog te verkrijgen, liepen de vier vluchtelingen steeds ver der uit. Voor de nieuweling Hendriks werd het tempo van de drie amateurs tenslotte te machtig en in de voorlaat ste ronde moest hij noodgedwongen af haken. Niesten, De Ruiter en Jong stonden elkaar in de slotfase geen duimbreed meer toe en in de beslis sende eindsprint toonde Jong zich de snelste van hen. De uitslag luidt; 1. C. Jong, de 121 km in 3 uur 9 min. en 29 sec.; 2. C. Niesten; 3. D. de Ruiter; 4. H. Hen driks; 5. A. v. d. Bos; 6. B. Bosman; 7. H. Oldenburg. Wedstrijd voor C-klassers: 1. G. Lu- te, de 66 km in 1 uur 58 min. 4 sec.; 2. J. Timmer; 3. P. de Heer; 4. H. Winkelaar; 5. H. Koomen; 6. J. Spee. Junioren: 1. Brakenhof, de 44 km in 1 uur 16 min. 26 sec.; 2. P. v. d. Bos; 3. M. Put. Zoals bekend, zal de altzangeres An nie Woud afscheid nemen van het con certpodium. Dit jaar nog zal zij in ver schillende plaatsen van ons land op treden, terwijl het concert te Haarlem op 17 december tevens haar afscheid zal zijn. Er heeft zich een huldigingscomité gevormd onder voorzitterschap van mr. O. P., F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, in welk comité vooraan staande figuren uit het muziekleven heb ben zitting genomen. Het werkcomité wordt gepresideerd door George Ro bert. Penningmeesteresse is mej. C. H. v.d. Schalk te Baarn gironr. 443380). In de leeftijd van 52 jaar is vannacht in het r.-k. ziekenhuis aan het West' einde te 's-Gravenhage overleden kape laan F. J. Blommestijn, die sedert 1948 werkzaam was in de parochie van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Scheve ningen. Kapelaan Blommestijn werd 24 april 1904 te Halfweg geboren en 21 december 1940 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan in Tuitjen- horn, Schoonhoven en Scheveningen, Zaterdag verscheen de trawler Klaas Wpker IJm. 85 aan de afslag met 1050 kisten verse haring, 350 kisten makreel, 120 kisten schelvis, 40 kisten kabeljauw, gul en kool vis en 20 kisten diversen; de Postboy IJm. 35 zorgde voor 1300 kisten verse haring en 300 kisten ma kreel; de Haarlem IJm. 9 voor 1480 kisten verse haring, 500 kisten makreel en 50 kisten diversen. Voorts waren er een aantal grote loggers met flinke ha ringvangsten. De kustvaart zorgde voor 800 kisten schol, 400 stijve kabeljau wen en 20.000 kilo tongen. Voor de maandagmarkt waren er za terdag reeds drie trawlers binnen. De Thorina IJm. 33 met 1250 kisten verse vis, waarvan 1050 kisten verse haring en 200 kisten makreel; de Caroline IJm. 26 met 1200 kisten verse vis, waarvan 550 kisten haring, 460 kisten makreel, 120 kisten schelvis en piepers, 45 kisten blanke kool vis, kabeljauw en gul, 10 kisten wijting en 15 kisten di versen; de Burgemeester Heusdens met 1200 kisten verse vis, waarvan 1100 kisten haring en 100 kisten ma kreel. De trawler Johannes Polderman IJm. 20 was thuisstomend met 1300 kis ten verse vis, waarvan 400 kisten schel vis en piepers, 300 kisten makreel, 500 kisten haring, 40 kisten koolvis en gul, 30 stijve kabeljauwen. De Onderneming 2 was thuisstomend met 500 kisten ver se haring en 10 kisten diversen. De kotter Wiron 2 heeft de reis moeten afbreken. Het schip heeft 200 kisten vis aan boord, waarvan 140 kisten schelvis en piepers en 60 kisten diversen. Het Nederlandsche Roode Kruis af deling Kennemerland-zuid, omvattende de colonnes Haarlem, Zandvoort, Haar lemmermeer, Aalsmeer, IJmuiden, Nieuwer-Amstel, Uithoorn en Be verwijk hield zaterdagmiddag een grootse oefening in de Haarlemmer hout. Dit terrein, ingesloten door Span jaardslaan, Fonteinlaan, Hazepaters- laan, Dreef en Wagenweg, zou zjjn ge troffen door een wervelstorm, die vele slachtoffers zou hebben gemaakt. De gewonden, meisjes en jongens, meest verkenners van enige Haarlemse pad- vindersgroep, waren overal in de Hout verspreid en moesten worden opge spoord door de 120 helpsters en helpers, die aan de oefening deelnamen. Van daar af moesten de „slachtoffers" naar gelang de ernst van de verwon dingen in volgorde verbonden wor den en afgevoerd naar een van de beide verzamelplaatsen voor gewonden. Deze waren gevestigd In grote leger tenten, opgezet bij restaurant „Dreef- zicht" en bjj de hoek Spanjaardslaan en Wagenweg. Op eerstgenoemde plaats regelde dr. P. de Smit de verdere ver zending naar het lazaret, dat was onder- febracht in het voormalig noodzieken- uis aan de Hazepaterslaan; dpkter B. Entzinger uit Zandvoort had een zelfde taak in de andere hulppost. De vrouwelijke arts, dr. O. Wicherink, re gelde de dienst in het noodziekenhuis, waar de geüniformeerde EHBO-ers na afloop van de oefening bijeen kwamen. In een nabespreking werden daar de fouten aangestipt, die lering kunnen geven voor een volgende keer. Vele autoriteiten gaven door hun aan wezigheid blijk van belangstelling voor het werk van het Roode Kruis. Wij noemen Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en echtgenote, Gedeputeerde L. P. J. N. A. Bouwman, de garnizoenscommandant van Haar lem overste F. H. van der Mey en de hoofdcommissaris van politie de heer J. Fontijne. Zij allen werden voor de aanvang van de oefening ontvangen in het gebouw van het Roode Kruis aan de Paviljoenslaan. Na een kort wel komstwoord door de medisch leider dokter W. C. Kors en de voorzitter van de afdeling Haarlem van het Roode Kruis, de heer J. J. Jurrissen, was het de taak van de heer L. A. Ophuijsen, sergeant-majoor administrateur, een uiteenzetting van het doel van de oefe ning te geven en de belangstellende autoriteiten vervolgens rond te leiden door het „rampgebied". J. M. Bauer; So weit die Füsse tra gen; W. BergengruenDie F.amme im Saulenholz; W. Bergengruen. Die Ritt- meisterin; H. Böll: Wanderer Kommst du nach Spa; H. Brunner: Geblieben aber ist das Volk; J. Derksen: Der Wachter am Strom; F. Dürrenmatt: Der Richter und sein Henker; F. For- rer; Heimat ohne Gnade; A. Gabele: Die Reise nach Bernkastel; G. Gaiser: Das Schiff im Berg; C. Hohoff: Paulus in Babylon: H. H. Kirst: Die letzte Karte spielt der Tod; G. Ledig: Die Stalinorgel: H. Mielert: Russische Er- de; H. Plönes; Im Garten der Einfalt; J. Rehn: Nichts in Sicht; J. Stab: Die Teufelsschule; D. Vieser: Licht im Fenster. Het feest van H.P.C. in verband met het veertigjarig bestaan, bereikte zater dagavond een hoogtepunt in het verver singshuis „Groenendaal", toen door een groep jongere leden een jubileumrevue werd opgevoerd, ontworpen en ingestu deerd door mevr. v. d. Linde. Deze revue begon met een gewone vergade ring, waarbij de voorzitter, de heer C. A. Schipper een welkomstwoord sprak. Het tweede punt van de agenda was de benoeming tot erelid van de heer A. B. v. Huissteden, een der steunpila ren van H.P.C., welke aan een onge neeslijke ziekte lijdt. Deze benoeming en het voorstel om hem middels een telegram daarvan in kennis te stellen, werden met gejuich begroet en daarna kwam de gehele his torie van H.P.C. voor het voetlicht. Een oudere dame speelde als persvertegen woordigster uitstekend en dank zij de enthousiaste medewerking van de jeugd, liep de revue vlot van stapel. Mevrouw v. d. Linde werd na afloop gehuldigd met bloemen en een klein schilderij en daarna wijdde men zich met enthousias me aan het dansen op de muziek van „The Diamonds". Van de oprichters van H.P.C. waren op twee na allen aan wezig, die in een zijz^altje met een oud gedenkboek in de hand, van een vorig jubileum allerlei herinneringen uit het grijs verleden ophaalden en met grote verbazing hun eigen foto's bekeken. Op zaterdag 20 oktober des middags krijgt de jeugd haar feestmiddag, even eens in „Groenendaal", welke verzorgd zal worden door een gezelschap uit Alk maar onder leiding van Cakie. Dat be looft iets bijzonders te worden. Vandaag was het feest op de St.- Henricus-ULO-school aan de Herenweg in Heemstede. Of liever in het Miner- va-theater. Leerkrachten en leerlingen vierden namelijk gezamenlijk het feit dat op 15 oktober 1931 de eerste steen werd gelegd van de TJLO-school door patsoor J. M. v. d. Tuijn. Om 10 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen in de kerk van St.-Bavo uit dankbaar heid voor dit zilveren feest. Hierna trok men naar het Minerva-theater om de bloemetjes eens buiten te zetten. Eigenlijk was er meer reden tot feest geweest in 1954 toen op 1 september van dat jaar de ULO-school 25 jaar bestond. Niemand besteedde daar 'veel aandacht aan en het ging dus in gepas te stilte voorbij. Nu viel er echter niet meer aan te ontkomen want de jon. gens lazen dagelijks op de witte inge metselde steen de juiste datum van de eerste-steenlegging. „Op het feest van St. Theresia, 15 oktober 1931 plaatste mij pastoor J. N. v. d. Tuijn" staat er op te lezen. Zo voltooide deze pas toor het werk waarvoor door pastoor Henricus IJzermans de basis was ge legd. In nauwe samenwerking met broeder Wilhelmo besloot hij tot de bouw van deze ULO-school, die als herinnering daaraan zijn naam kreeg. Zoals gezegd, de ULO zelf startte op 1 september 1929 met 24 leerlingen in enkele kamers van villa „Postlust" aan de Herenweg. In 1930 groeide men daar al uit en toen verhuisde men met twee klassen naar de villa „Djokjakarta" aan de Kerklaan om tenslotte enkele lokalen te gaan betrekken in de pas voltooide Jacoba-school aan de Lanek- horstlaan. Tenslotte kwam men in eigen huis. Daar is men gebleven tot de oorlog daaraan een einde maakte. Weer begon het zwerven door Heem stede langs verschillende scholen en huizen totdat men tenslotte moest over gaan tot het geven van gestencilde ta ken aan de leerlingen. 1945 bracht een einde aan deze moeilijke tijd echter niet voor lang. De enorme vlucht die het ULO-onderwijs nam in de jaren na de oorlog plus de goede naam die deze school in de wijde omtrek had bracht zo'n groot aantal leerlingen naar Heem stede dat men in eigen huis niet meer voor een ieder een plaats had. En weer moest men uitzien naar een onderko men voor vele klassen. In de ,,St.- Jozefschool", het Posthuis en zelfs op zolder van de ULO bracht men klas sen onder. Aan deze noodtoestand zal spoedig een einde komen, kortgeleden immers kwam de goedkeuring van het gemeentebestuur voor de uitbreiding van de school met een nieuwe vleugel die schuin achter het bestaande ge bouw zal worden neergezet. De r.-k.damvereniging St. Bavo orga niseert woensdag 17 oktober weer een van haar populaire kaartavonden, we gens verbouwing van het r.-k. vereni gingsgebouw nu in „Het Waoen van Heemstede". De aanvang van de wed strijden, persoonlijke klaverjaswedstrij- den, is om 8 uur precies. Er wordt ge speeld in vier ronden. IJMUIDEN Maandag 15 oktober Hoog water: 0.23 u. en 12.59 u. Laag water: 8.23 u. en 20.37 u. Dinsdag 16 oktober Hoog water: 1.22 u. en 13.50 u. Laag water: 9.21 u. en 21.30 u. <Nlet officiële Koersen! Vorig Opening 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 3% Ned. 1956 3(4 Ned 1948 3(4 put. Ned 1950 3(4 Ned 1954 1(4 Ned. 1955 I 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3 i Ned Handel Mil ce A.KU. Van Berkel's Paten, Calvê-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens c: Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubi Holl Amerika U1n Kon Ned Stoom b Ned Scbeepv Unit H.VA Dell Mt1 Cert A'dam 2(4 '56 I A'dam '56II A'dam '56 III slot 94 92% 92 V* 88 88(4 88 V, 88% 91 92 V, 187 250 191(4 350 220 335 405% 324 386(4 817% 75% 197(4 179% 170(4 98% 106% 96% 102(4 15/10 92ft 91(4 93 247% 408%' 286 823 73(4 197% 181 170%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3