SCHMIDT IS ONSCHULDIG VEROORDEELD brengt Regering hulde aan mevr. Bouman Jordanië verzocht om Britse hulp IRAAKSE wacht aan Jordaanse leger de grens Vlucht naar het westen mislukt Mevr. Bouman: Proces is niet op legale wijze verlopen Vraag Zweeds schip na aanvaring gezonken M sT-£aESa2a?aff -a sajrjMwstUt v Denemarken- Nederland op de televisie? fer4nSn?Selen 6n 10 ZOnder Donderdag naar de Koningin myciibuy! Het weer Verkiezingsstunt in de V.S. DINSDAG 16 OKTOBER 1956 e 80ste JAARGANG No. 26731 Taak ten einde De kinderverlamming „Complete onzin" Vooropgezet doel Uitzonderlijke toewijding en capaciteiten Verontwaardiging Applaus Deense voetbalbond staat uitzending toe Ernstig treinongeluk in Japan Minstens 38 doden, onder wie 23 scholieren Teddy gev. dameswindjackets Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Haagse redactie) Indien de Nederlandse re gering indertijd anders was opgetreden, dan zouden de zaken tegen de in Indonesië ten onrechte van subversieve activiteiten beschuldigde Ne derlanders wellicht heel an ders zijn gelopen. De gang van zaken zou bepaald wel beïnvloed zijn. Het enige wat Nederland nu, na het vonnis tegen Schmidt, te doen staat, is de Indonesische regering het besef bij te brengen dat zij momenteel op de verkeerde weg is. Men zal koppig moe ten volhouden en geen middel onbeproefd moeten laten. Dit zei mevrouw Mieke Bouman, de moedige Nederlandse vrouw, die in Indonesië Jung schlager en Schmidt als ver dedigster ter zijde heeft ge staan in de processen die de Indonesische regering tegen hen voerde, op een persconfe rentie in Den Haag, gehouden nadat zij officieel door de Nederlandse regering was be groet. Mevrouw Bouman zei dat zij bijzonder blij is met de grote belangstelling die er in het algemeen voor de zaak van de in Indonesië terechtstaande Neder landers blijkt te bestaan. Zij zullen die belangstelling nog hard nodig hebben. Mevrouw Bouman, gebruind in Neder land teruggekeerd, legde haar verkla ringen wilskrachtig en energiek af. Zij Werd tijdens de persconferentie geassis teerd door mr. Vervloet van het minis terie van buitenlandse zaken, die haar ook tijdens de processen in Indonesië heeft bijgestaan. Mevrouw Bouman zei van het hoger beroep, dat in de zaak Schmidt is aan getekend, niet veel te verwachten. Het >s niet ongewoon dat de behandeling van het hoger beroep in Indonesië een Jot anderhalf jaar op zich laat wachten. Under de huidige omstandigheden zou dit nog wel eens veel langer kunnen duren. Mevrouw Bouman zei haar taak Ten aanzien van de verdediging van Schmidt nu geëindigd te achten en zich hn te beschouwen als een vriend van De heer Van Maasdijk schijnt niet Te beseffen, dat hij een blunder ge haakt heeft, toen hij de correspon dent van de Sunday Pictorial op ver bek van een functionaris ten hove v°n Soestdij k naar Den Haag heeft Oelift. Dit geeft ons weinig vertrou wen, dat de heer Van Maasdijk in .®T algemeen goed weet wanneer hij *yn mond moet houden. Wij vonden vanochtend in De Telegraaf van zijn nand een betoog, dat reeds eerder W1 de Haagse Post (ook een blad, ge bukt door de N.V. waarvan de heer an Maasdijk commissaris is) was ?®.r®chenen en waarin één bepaalde minister van het vorige kabinet de chuld krijgt van alle geruchten om- Zent het Koninklijk Huis. In de j~aagse Post werd geen naam ge- oernd. }n De Telegraaf heet deze lnister voluit mr. J. W. Beyen. En daroTn? Omdat deze, toen de publi- Jeit in Der Spiegel dreigde, de Ne- riandse hoofdredacteuren heeft bij- ii-n geroepen en gevraagd heeft wat jq houden doen. Bij die gelegenheid £0 hij de hoofdredacteuren volge- Wpt hebben met bezorgdheid. e heer Van Maasdijk begrijpt niet, renZ0rrl het vooral gaat. De confe- Oet, tnet de heer Beyen heeft ten se n 9e gehad, dat in de Nederland- S0e„Ts maanden lang over de zaak gaar jk is gezwegen. Wat wij on. *\e zouden willen weten, is waar gen buitenlandse pers daarente- die hn^et heeft gezwegen. Wie heeft te uttenlandse correspondenten toch Zouri°°0rd gestaan"! Kijk, daarover licht n WÜ zo gaarne worden inge- bijvoorbeeld door de heer Van ^asdijk. Va?6 Staatscourant bevat een opgave vbU u aant?,l a?ngegeven gevallen vnÜ besmettelijke ziekten over de week tot en met 6 oktober, tot- J1 dat over deze periode in kina aan?egeven 96 gevallen van Verlof01!'am™y.l. 69 gevallen met «eïl«m?lingsver^,hbnselen, 17 zonder Schmidt en een deskundige op het ge bied van de gevoerde processen in Dja karta. De ijzeren deur is nu voorgoed ach ter hem dicht gevallen, zo zei Mieke Bouman, en hij blijft gesloten als wij daar niets tegen doen. Aller hulp is nu nodig. Zij had zich de ter be schikking staande middelen om de Indonesische regering tot het besef te brengen dat zij van koers moet gaan veranderen nog niet duidelijk voor de geest gesteld. Zij noemde de Verenigde Naties en in het vervolg van de persconferentie kwam ook het Internationaal Gerechtshof ter spra ke. Aan dit hof zou een advies ge vraagd kunnen worden. Raadplegen van de Verenigde Naties achtte me vrouw Bouman, ondanks de vrij ge ringe winstkansen, van zoveel belang dat het niet nagelaten mag worden. Indonesië is zeer gevoelig voor zijn aanzien in de wereld. Men is bezorgd voor de goede naam. Mevrouw Boumah zei van oordeel te zijn dat een vrij sprekend vonnis in de zaak-Schmidt de ze naam in het buitenland enorm veel goed zou hebben gedaan. Van een koers wijziging in Indonesië ten gunste van Nederland is momenteel in het geheel geen sprake, integendeel, er heerste een toestand van spanning en geprik keldheid die licht tot moeilijkheden aan leiding geeft. Ook onder de militairen is er het een en ander aan de gang. Over het vonnis in de zaak Schmidt zelf zei mevrouw Bouman het evenzeer wel dan niet verwacht te hebben. Zij had een lichtere straf dan vijftien jaar nauwelijks verwacht maar had ook de zwaarste straf niet uitgesloten. Zij zei echter niet alleen de stellige overtuiging te hebben maar zelfs zeker te weten, dat zowel Schmidt als Jungschlager on schuldig was. Tegen beter weten in heeft de rechter het vonnis geveld. De verklaring van een woordvoer- van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, als zou het proces tegen Schmidt op legale wijze zijn verlopen, viel mevrouw Bouman krachtig aan. Zij wees op het feit dat ten aanzien van de verdediging van Schmidt zeker niet de legale weg was gevolgd en dat de officier van justitie herhaaldelijk de getuigen hun verklaringen vóórgezegd had. De bewering van de bewuste woordvoerder noemde zij complete on zin. Vrij diep ging mevrouw Bouman in op de gedachtenwereld, die het Indo nesische volk beheerst en die het mo gelijk maakt dat men overtuigd is van de schuld van de Nederlanders die te rechtstaan. Zij haalde enkele resoluties aan die verschillende organisaties heb ben opgesteld en waarin onder meer de doodstraf werd geëist tegen Schmidt alsmede inbeslagneming van Neder landse kapitalistische" ondernemin gen. Hoewel het geval Westerling dat een betreurenswaardig diepe indruk heeft gemaakt op het volk volgens me vrouw Bouman welhaast vergeten is, wordt het toch nog wel aangehaald en in verband gebracht met de zaken tegen de Nederlandse „subversieve ele menten". Zeer goed kwam in het verloop van de persconferentie tot uitdrukking dat men in Indonesië mannen als Jung schlager en Schmidt van het begin af aan heeft gebruikt met het vooropge zette doel stemming te kweken tegen Nederland. De keuze van deze mensen is vrij willekeurig geschied. Beiden wa ren noch gehaat, noch bijzonder bekend. Mevrouw Bouman zei voornemens te zijn over de processen te gaan schrij ven. Het 1780 ton metende Zweedse vrachtschip „Ryholm", dat bij dichte mist voor de monding van de Duitse rivier De Oste in aanvaring kwam met twee Franse motorschepenis daarna in de Noordzee gezonken. De twintig koppen tellende bemanning kon door een Duits vaartuig worden gered. Een van de Franse schepen liep aan de grond, het andere kon met geringe schade aan de boeg de tocht naar Hamburg voortzetten. Men ziet hier het wrak van de „Ryholm", dat voor meer dan de helft onder water verdween. Tijdens een maandagmiddag op het ministerie van buitenlandse zaken gehouden bijeenkomst heeft mr. J. M. A. H. Luns, minister van buiten landse zaken, namens de Nederlandse regering aan mevrouw Bouman hulde gebracht voor de wijze, waarop zij aan in Indonesië gevangen gehou den Nederlanders rechtskundige bijstand heeft verleend. Hij heeft medegedeeld, dat Koningin Juliana de wens te kennen heeft ge geven mevrouw Bouman donderdagmiddag in gehoor te ontvangen. inister Luns begon zijn toespraak tot mevrouw Bouman met uiting te geven aan de dankbaarheid, dat bet echtpaar Bouman thans in veiligheid is herenigd. „Onmiddellijk hierna aldus mr. Luns, „wil ik namens de regering in het openbaar hulde betuigen aan de moedige Neder landse vrouw, die in nood verkerende landgenoten te hulp is ge komen en daarbij van uitzonderlijke toewijding en capaciteiten blijk heeft gegeven. Minister Luns zei vervolgens, dat men zich zal herinneren, onder welke omstandigheden de Nederlandse regering een beroep op mevrouw Bouman heeft gedaan. Na het vertrek van mr. Bouman moest worden voorzien in de verdediging van de Nederlandse gevangenen. „De Nederland se regering, die de belangen van de landgenoten in het buitenland, en in het bijzonder in Indonesië, ter harte gaat, deed verschillende pogingen om in de verdediging te voorzien, eerst door Nederlandse, toen door buiten landse deskundigen. Dit alles is echter afgestuit op de onwil van Indonesi- sche zijde." Mr. Luns voegde hieraan toe, dat slechts mr. Van Empel korte tijd bij stand had kunnen verlenen. „Ondanks de omstandigheid, dat mevrouw Bou man geen advocaat is, heeft zij belangrijk gesteund door mr Vervloet v»n het ministerie van buitenlandse zaken de verdediging van de Nederland se arrestanten geleid op een wijze, die iedere advocaat tot grote eer zal strekken. De vele moeilijkheden, gevaren en onheuse bejegeningen ten spijt, heeft zij volgehouden in het bijstaan van haar landgenoten. Het „offi cium nobile" is een levende werkelijkheid." Minister Luns zei voorts, dat het feit, geen namen kan noemen", voegde hij dat de regering mevrouw Bouman of- bier aan toe. r"™" - - - 'i tanten js en wordt aangedaan noopt tot ingetogenheid. Er is geen reden tot feestbetoon. Mevrouw Bouman heeft zelf hierop aangedrongen. Daarom zijn hier ook geen bloemen om aan mevr. Bouman aan te bieden". Mr. Luns herinnerde voorts aan het onherstelbare en onverdiende leed, dat over wijlen de heer Jungschlager en zijn nabestaanden is gekomen. Thans heb ben wij gehoord, dat de heer Schmidt tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld. De Nederlandse regering neemt met droefheid en verontwaardi ging kennis van dit vonnis". Minister Luns herinnerde er aan, hoe in de rechtszaal verklaringen aan getuigen zijn ontwrongen. „Ik zal maar niets zeggen over de druk, die op de rechter is uitgeoefend". Minister Luns zei zich verder te willen onthouden van officieel commentaar op het von nis, tot de regering de overwegingen zal hebben bestudeerd. De minister bracht voorts de andere Nederlandse arrestanten in Indonesië ter sprake en zei, dat de gedachten van de Nederlandse regering ook naar hen uitgaan. Tenslotte zei mr. Luns het een voor recht te achten mevrouw Bouman na mens de Nederlandse regering te mo gen danken voor hetgeen zij tot dusver re voor de Nederlandse arrestanten in Indonesië heeft gedaan. „Woorden ver mogen deze dank niet j'uist uit te druk ken", voegde hij hier aan toe. Mevrouw Bouman werd door minister Luns toegesproken in aanwezigheid van een groot aantal binnenlandse en bui tenlandse journalisten, die haar met applaus begroetten, toen zij de verga derzaal op het ministerie van buiten landse zaken, begeleid door minister Minister Luns heeft mevr. Bouman gisteren op het ministerie van Buitenlandse Luns, binnentrad. Na zijn toespraak Zaken ontvangen en haar namens de Nederlandse regering bedankt voor haar drukte minister Luns mevrouw Bouman werk in Djakarta. Hier ziet men de minister in gesprek met mevr, Bouman. de hand. Het scheelde weinig of Engeland was verleden week woensdag verwikkeld ge raakt In een oorlog in het Midden- Oosten, toen Jordanië de hulp vroeg van straalvliegtuigen van de Royal Air Force om de grootscheepse Is raëlische aanval op Kalkilja terug te slaan. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat Jordanië de interventie van de Royal Air Force had gevraagd toen twee Israëlische infan- terie-regimenten woensdag een aanval deden op de Jordaanse politiepost in Kalkilja. Meer dan 60 personen, me rendeels soldaten, werden die dag aan beide zijden gedood tijdens een hevige strijd die gestaakt werd door tussen komst van de VN-commissie in Pales tina. De woordvoerder kon niet zeggen of er nog vliegtuigen van de R.A.F., die in Jordanië gestationeerd zijn, zijn op gestegen nog voor de strijd was ge staakt. Evenmin kon hij de berichten bevestigen volgens welke Israëlische straalvliegtuigen aan de overval had den deelgenomen. Maar zijn opmerkin gen schenen erop te wijzen, dat Enge land gevaarlijk dicht bij een verwikke ling in de strijd was geweest. Iraakse troepen zullen Jordanië „op dit ogenblik" niet binnentrekken, maar aan de Jordaanse grens blijven om on middellijk hulp te kunnen bieden, wan neer Jordanië door Israël zou worden aangevallen. Dit is het resultaat van besprekingen over de gemeenschappe lijke Jordaans-Iraakse verdediging, die gisteren gedurende meer dan zestien uur in het koninklijk paleis te Amman zijn gehouden en die „in volledige over eenstemming" zijn besloten. Volgens de overeenkomst zullen Iraakse troepen en vliegtuigen strategisch worden op gesteld aan de grenzen van Jordanië, terwijl voorts hulp aan Jordanië zal worden verleend in de vorm van oor logsmateriaal. Aan de besprekingen werd enerzijds deelgenomen door Jordaanse militaire leiders en de regering met de jeugdige koning Hoessein aan het hoofd en ander zijds door een Iraakse delegatie onder leiding van kroonprins Abdoel Illah. Naar verluidt zouden reeds onge veer 150.000 man Iraakse troepen dicht bij de Jordaanse grenzen klaar staan. In betrouwbare diplomatieke en politieke kringen te Amman is gezegd, dat koning Hoessein zich gesteld zag voor het gevaar van onlusten bij een even tueel besluit om deze Iraakse troepen te hulp te roepen. Een groot deel van de openbare mening in Jordanië zou ervan overtuigd zijn, dat Iraakse troe penversterkingen in Jordanië gebruikt zouden worden om Jordanië te dwin gen tot aansluiting bij het verdrag van Bagdad. Met het oog op deze dreigende binnenlandse moeilijkheden heeft koning Hoessein er van afge zien, de Iraakse troepen zijn land bin nen te halen. M v. Gaiü TIBERIAS 40 km NAZARETH AFULA Israel ALQIUYA TEL AVIV JAFFA Jordanië L.YDDA BEIAOE SYR/E DAMASCUS RUTBA IRAK ISRAE SAO EDI AR A BI E -% Awni Abdel Hadi, de minister van Buitenlandse Zaken van Jordanië, die mo menteel de Arabische landen afreist, om voor zijn land steun te organiseren tegen Israël, heeft in Caïro een gesprek van drie uur gehad met president Gamal Abdel Nasser van Egypte. Men neemt aan, dat de recente ongeregeld heden tussen Jordanië en Israël zijn ter sprake gekomen en gelooft, dat Nasser Jordanië zijn hulp heeft toegezegd. Na het onderhoud drukt Nasser zijn Jordaanse gast de hand. •IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIII lllllllll IIHH De Nederlandse Televisie Stichting heeft zo deelt zij mede van de Deense voet balbond toestemming verkregen de interland- voetbalwedstrijd DenemarkenNederland, die zondag 4 november a.s. in Kopenhagen wordt gespeeld, in Nederland uit te zenden. Teneinde deze uitzending te realiseren heeft de Duitse televisie zich bereid verklaard via de Duitse televisiezenders transito van het beeld te verzorgen. Het wachten is nog op de toestemming van de K.N.V.B. voor uitzending van deze rechtstreekse reportage, aldus de N.T.S. Vier Hongaren hebben tevergeefs ge tracht in de lucht een passagiersvlieg tuig te overmeesteren, dat van Boeda pest op weg was naar een plaats in de nabijheid van de grens met Oostenrijk. De veiligheidspolitie was ingelicht over de mogelijkheid van een aanslag, aldus heeft radio Boedapest bekend gemaakt. Er reisden heimelijk twee politieman nen met het vliegtuig mee. Ofschoon de overvallers zwaar gewapend waren, slaagde hun opzet niet. Een werd ge dood, twee gewond en de vierde gaf zich over. Zij hadden de piloot willen dwingen naar München te vliegen. Van de passagiers is niemand gedeerd. De vier Hongaren, die naar het Wes ten wilden ontkomen, gingen aan boord van het Iijnvliegtuig tussen Boedapest en Zalaegerszeg. Kort nadat de machi ne was opgestegen na een tussenlan ding in Szombathely aan de Oostenrijk se grens, stond een der mannen op, ge wapend met een licht machinegeweer. Op dit teken stonden ook de andere drie mannen op. Zij waren gewapend met revolvers en hamers. Juist toen de vier mannen wilden overgaan tot het boeien van de beman ning, stonden de agenten van de staats veiligheidsdienst van hun plaatsen op en openden het vuur. Na bet gevecht keerde de machine naar Szombathely terug en landde daar behouden, aldus de bekendmaking van radio Boedapest. Met ingang van heden bedraagt de prijs van losse nummers van ons blad 15, cent. een treinongeval ten zuiden van de Japanse stad Nagoya zijn minstens 88 doden en 35 gewonden te betreuren. Een volle personentrein schoot gister avond in het station van Rokken door een stootjuk, kwam op een ander spoor en botste tegen een trein, die uit de tegenovergestelde richting naderde. De lokomotief van de trein kwam bo venop een rijtuig vol middelbare scho lieren terecht. De zware machine ver pletterde vele inzittenden, en de ont snappende stoom verbrandde vele an deren. Reddingsploegen konden de deer lijk verminkte slachtoffer niet nade ren voordat de omgevallen lokomotief door een gerekwireerde spoorweghijs kraan van de ravage was getild. 23 van de tot nu toe gevonden doden zijn schoolkinderen, die een excursie per trein gingen maken na'r een Hindoe tempel in Osaka, waar volgens de Shinto-godsdienst de overblijfselen be waard worden van de goddelijke voor vaderen van de Japanse keizer. Advertentie pa&TFLlORISiTP HAARLEM IEL. 134' FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen overdag meer be wolking maar droog weer. Aanvan kelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.10-17.44. Maan: 16.29-4.36. Een New Yorkse verzekerinsgagent, die de Democratische partij ken nelijk een warm hart toedraagt, heeft vijftig van de meest vooraanstaande levensverzekeringsmaatschappijen gevraagd of zij een polis zouden willen afsluiten op een persoon van de leeftijd en fysieke conditie van president Eisenhower. Minstens acht weigerden zonder meer, terwijl anderen ver dere inlichtingen wensten. Henry L. Fox, hoofd van een makelaarskantoor in verzekeringen, schreef een brief aan de levensverzekeringsmaatschappijen, waarin hij zonder de komende presidentsverkiezingen of de naam van Eisenhower te noemen inlichtingen verzocht inzake de uitgave van een polis voor de volgende persoon: a) Mannelijk, Amerikaan, bestuursfunctionaris, oud 66. b) Een jaar geleden hart-aanval, zeven weken in hospitaal, heeft zijn vroegere werkzaamheden volledig hervat, gezondheid overigens goed. c. Een grote, bekende organisatie is ten zeerste bezorgd omtrent de te verwachten levensduur van deze persoon, aangezien zij overweegt hem met. een zeer belangrijke bestuursfunctie in de nabije toekomst te be kleden. üe verzekeringsagent heeft de namen van de maatschappijen, die geen polis wilden sluiten, bekend gemaakt. (Ü.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1