Onmetelijke ertsvondst in Russische steppe ERIC DE N00RMÜN Ve êanmiiMf vanysdmd, Visserijgolf Kruiswoordraadsel Dr. Niemer uit Tanganyika in Nederland terug JERSEY BLIJFT MODERN s Meer dan 15 miljoen ton per jaar Hoe spelen de r.-k. clubs? HARING EN MAKREEL TONEN SCHERPE TERUGGANG A Fridoi* Naaimachines liuiüai Breimachines MINISTER CALS OVER DE KINDERPOSTZEGELACTIE Wij zijn verantwoordelijk voor onze medemens Schipper Clots onderscheiden Groot tekort aan medisch personeel n DEMONSTRATIE DINSDAG 16 OKTOBER 1956 PAGINA Voor Hoogovens om te watertanden Opstandige maag Gestoorde spijsvertering Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk! U kunt het elk ogenblik nodig hebben neem het daarom vandaag nog in huis! IJMUIDEN F.C. kuipers naai en breimachines Voor het redden van 13 schipbreukelingen 9 10 11 in één simpele haarwassing POLY COLOR Creme Shampoo Pastell f fr3 IJMUIDEN VOORLICHTINGS AVONDEN Voor de visserij ONDERWIJS- VOORZIENINGEN VELSEN WIT-GELE KRUIS Verhoging van contributie In het maandag verschenen nummer van het Informatie-bulletin van de Am bassade van de U.S.S.R. in Nederland schrijft W. Darmodechin een bijna fan tastisch verhaal over onmetelijke erts vondsten in een Russische steppe. Het ïs voor dit Hoogovengebied interessant het hier weer te geven: Een jaar geleden was fCoestanai nog een ongerepte steppe. En thans staan wij hier aan de rand van een reus achtige kuil, die veel van een krater weg heeft, waaruit men reeds meer dan 4 miljoen kubieke meter grond heeft gehaald. De krater is 22 meter diep. Voor ons oog opent zich een groots panorama van de bouw van het ertscombinaat Sokolow-Sarbai, dat het hoogovencombinaat van Magnitogorsk van erts zal voorzien. Rechts en links verheffen zich reus achtige bergen van pas uitgegraven grond. Vanuit de krater naar beide zij den van de bergen grond, rijden de ko lossale autoklippers af en aan. Op het traject worden ieder etmaal meer dan 10.000 ritten afgelegd. Iets meer naar links vervoeren een tiental locomotie ven het ruwe erts naar de spoorbaan. De krater is het hart van de bouw. Het erts is bedekt door een 35 meter dik pantser van grond, dat eerst verwij derd moet worden, wil men aan de af graving van het erts kunnen beginnen. De mensen in de krater zijn nauwe lijks zichtbaar. De auto's laden en transporteren per etmaal ongeveer 80.000 kubieke meter grond. Van begin af aan is het werk hier voorspoedig verlopen. Eensklaps stie ten de excavators echter op grondwa ter, dat zich in de krater stortte en dreigde de krater tot aan de rand met water te vullen. Hydrologen snelden te Advertentie Medicinaal Norit is een zuiver natuur*' geneesmiddel. Door zijn sterk adsorptie- vermogen is Norit in staat vele schadelijke bestanddelen onmiddellijk uit de spijsver teringsorganen weg te nemen. Dit is Norit 10.000 maal vergroot onder de elektronen-micros coop. Norit werkt als een spons. Het zuigt direct alle kwade stoffen in zich op. Norit helpt snel en veilig tegen vele maagstoornissen (oprispingen, bran derigheid, maagzuur), darmstoornissen (diarree), slechte spijsvertering („opge blazen gevoel"), onbehaaglijkheid (na overvloedig gebruik van alcoholische dran ken) en voedselvergiftiging (onmiddellijk de dokter waarschuwen). hulp. Zij stelden rondom de krater pompinstallaties op en de gevaarlijke vijand werd bedwongen. Met de dag verbreedt zich het pano rama van het grote bouwwerk. Er wordt een net van spoorlijnen vanaf het bouw werk aangelegd. Zij zullen deze plek verbinden met alle industriële centra van het land. Via deze lijnen stromen reeds het bouwmateriaal en de tech nische uitrusting aan voor de inrichting van het combinaat en voor de nederzet ting Roedny. Aan de rivier de Tobol zijn de eerste werkzaamheden begon nen voor de bouw van een waterkracht- station. Op een afstand van een kilometer of vier van de krater is een aanvang ge maakt met de bouw van hulpbedrijven. De betonfabriek kan een produktie le veren van 100.000 ton per jaar, fabrieken voor gewapend beton en asfalt zijn in aanbouw. Op de bouw wordt gebruik gemaakt van grote blokken voor de fundering. Tussen Sokolow en Sarbai groeit de stad Roedny. Zij telt nu al 20.000 in woners, met de elektrische en water leiding is men bezig. Overal verheffen zich torenkranen. De stad groeit niet met de dag maar met het uur. Over het tempo van de woningbouw geven de volgende cijfers enige indruk. In Roedny verrees een tijdelijk tentenkamp voor drie duizend mensen. In juli werd dit kamp bevolkt door de pas aangekomen bouwvakar beiders. Meer dan 2.000 mensen hebben intussen al nieuwe woningen betrokken. De overige bewoners van de tijdelijke woonbarak kregen in september hun nieuwe woning. In Roedny is men bezig met de boom- aanplant. Er wordt een broeikas ge maakt voor het kweken van bloemen. In het volgende voorjaar zullen deze reeds in de plantsoenen van de jonge stad te bewonderen zijn. Het werk in de steppen gaat dag en nacht door. De bouwvakkers bouwen zowel het combinaat als de stad en de geologen gaan door met hun weten schappelijk onderzoekingswerk. Aanvankelijk meende men, dat hef combinaat 10 miljoen ton erts zou leve ren, toen werd dit cijfer met 50 pet verhoogd; thans neemt men echter aan, dat de ertswinning jaarlijks nog gro tere omvang zal aannemen. Op een afstand van 80 kilometer in het district Koesjmoeroen zijn kolen- lagen ontdekt met een hoog calorieën- gehalte en de voorraad wordt geschat op 3 miljard ton. Deze omstandigheid werpt het vraagstuk op om op deze plek een metaalcombinaat in het leven te roepen. De steppen van Kazachstan, die onmetelijke rijkdommen in zich bergen, moeten deze thans aan het Sov jetvolk prijsgeven. Niet alleen de braak liggende gronden aan de oppervlakte, maar ook het binnenste der aarde wordt nu in exploitatie genomen. (ZONDAG 21 OKTOBER) 1 DEMHollandia 2 HBC—OSV 3 Velsen-Wijk aan Zee 4 VitesseAlcm. Victrix 5 ADO—CSV 6 HillegomVVSB 7 LaakkwartierTYBB 8 BloemendaalOnze Gezellen 9 SJC—DOCOS 10 DOSRWarmunda De inzendingen moeten uiterlijk zaterdag om 12 uur in ons bezit zijn. Twee trawlers, Caroline IJm. 26 en Thorina IJm. 33, 21 loggers en 40 kot ters zorgden maandag voor een totale aanvoer van ruim 10.000 kisten verse vis aan de IJmuidense visafslag. Voor de eerste beurt waren er twee traw lers, 8 loggers en 2 kotters met 1315 kisten schelvis, 60 kisten wijting, 135 kisten radio, 105 kisten gul, kabeljauw en koolvis, 3.840 kisten haring, 1.000 kis ten makreel en 135 kisten diversen. Voor de tweede beurt waren er 38 kot ters en 13 loggers met ondermeer 20.000 kilo tongen. De prijzen waren goed. Haring bleef vast in de markt en noteerde 19, tot 16,per kist van 50 kilo. Makreel deed 31,tot 24,per kist van 50 kilo. Grote schelvis noteerde 46,— tot 38,groot middel 42,tot 34, klein middel 40, tot 32,pennen 38, tot 31,en braad 32,tot 22,per kist van 50 kilo. Wijting deed 25,tot 22,schar 32,tot 21,poon 13,tot 24,en haai 23,per kist van 50 kilo. Heilbot deed 2,70 en tarbot 2,70 tot 2,15 per kilo. Grote leng noteerde 94, grote zwarte koolvis 96,middel soort 94,koolvis I 35,grote wit te koolvis 94,kisten grote kabel jauw 134,middelsoort 96,grote gul 50,middelsoort 44, en klei ne gul 37,per kist. Voor de dinsdagmarkt zijn er drie trawlers aan de markt. De Dirkje Ro. 53 met 1500 kisten verse vis, waarvan 1425 kisten verse haring, 10 kisten ma kreel, 25 kisten haai en 40 kisten di versen; Norma Maria IJm. 6 met 1550 kisten verse vis, waarvan 1.000 kisten haring, 185 kisten schelvis, 340 kisten makreel, 10 kisten koolvis, 10 kisten wijting en 5 kisten diversen en de Jo hannes Polderman IJm. 20 met 1300 kisten verse vis, waarvan 400 kisten schelvis, 300 kisten makreel, 500 kis ten verse haring, 40 kisten blanke kool. vis, 25 kisten wijting, 35 kisten diversen en 30 stijve kabeljauwen. De visserij om de noord bleef gun stig voor de trawlervloot. De laatste drie dagen werden er vangsten van 500 tot 600 manden verse haring door de schepen buitgemaakt. Aan de Engelse wal was het slecht. Aan de Westkust zeer wisselvallig. De Dirkje Ro. 53 slaagde er tenminste in om daar om één dag 700 kisten verse haring te vangen. 34. Blijkbaar is De Filid in staat van razende woede. Hij gaat, zwaaiend met zijn stok, recht op Olaf toe, die niet verder komt, maar verschrikt naar de oude man kijkt. Eric en Svein slaan met verbazing het tafereel gade. Hun verbazing verandert echter in ontsteltenis als ze zien, hoe De Filid, zich plotseling op Olaf stort. Voor hun ogen ontstaat, half onder water, een hevig gevecht, waarbij De Filid overwint..., Olaf komt niet meer boven. „Nu", zegt Svein, „dat had ik van die oude niet verwacht! ik vond het wel een vreemde snuiter, daar niet van, maar nu geloof ik toch, dat hij niet helemaal snik is". Intussen is De Filid weer aan wal geklommen. Hij draait zich om en staart nog een kort ogenblik naar de Drakar. Een moment later is hij tussen de rotsen verdwenen. Advertentie HEDENAVOND van 7.30—10 uur en WOENSDAG 17 OKTOBER 's mid dags van 25 uur en 's avonds van 7.3010 uur in het Gebouw van de Haarlemse Kegelbond, Tempeliersstraat 35, Haarlem. TOEGANG VRIJ KLEINE HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 HAARLEM 2. De plaatselijke commissie van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij te IJmuiden heeft schipper R. P. Clots in een speciale bijeenkomst de bronzen legpenning van de Maatschappij aangeboden. Hij was destijds schipper van de kotter IJM 27 en baalde op 30 mei van dit jaar on der zeer moeilijke omstandigheden 13 schipbreukelingen van het Panamese stoomschip „Panaos" en bracht ze be houden in IJmuiden binnen. Enige da gen later werd bekend, (lat hy ontsla gen was. Thans vaart hij als schipper op de motorkotter Texel IJM 5. De legpenning, geslagen bij het 125- Jarig bestaan van de KNZHRM, wordt door de maatschappij bij uitzondering ook wel toegekend aan mensen, die een bijzondere bijdrage tot het werk van de reddingmaatschappij hebben gele verd. Dat deed schipper Clots, toen hij zijn leven in de waagschaal stelde om mensen van een zinkend schip te red den op een moment, dat gevaar voor nog meer explosies dan zich reeds hadden voorgedaan, niet denkbeeldig was. Bij de redding gaf hij vele bewij zen van besluitvaardigheid en moed. Bijzonder is ook geroemd de wijze, waarop de 13 schipbreukelingen, onder wie zich vier gewonden bevonden, aan boord van de kleine kotter zijn ver zorgd. Schipper Clots mocht behalve de pen ning ook nog een schilderstuk in ont vangst nemen met op de lijst een ge denkplaatje. Het stuk stelt voor een schip in de mist en werd geschilderd door een inmiddels overleden kapitein van de maatschappij „Nederland". Zijn weduwe heeft uit de nalatenschap een aantal van zijn schilderijen aan de KNZHRM geschonken. Het aan schip per Clots aangeboden schilderstuk is wel zeer toepasselijk, omdat de hulp verlening aan de bemanning van de Panaos eveneens in dichte mist ge- sohiedde. Ook al is er de laatste week einde- lijk een opleving gekomen in de haring visserij, de cyfers van het staatsvissers- havenbedrUf te IJmuiden liegen er niet om, dat tot nu toe de haringvisserij een aaneenschakeling van teleurstellin gen is geweest. In de maand septem ber werd 3.335.702 kg verse haring aan gevoerd tegen 4.870.807 kg in septem ber 1955, een daling met bijna een der de. Maar de haring was de afgelopen maand bUzonder duur, zodat de op brengst zelfs nog een styging van f 90.000,- te zipn kon geven en wel van f 1.157.473.41 in september 1955 tot ƒ1.247.614.40 in de afgelopen maand. Het is voornameiyk hieraan te danken, dat hoewel de totale aanvoer in sep tember ruim 2,2 miljoen kg minder was dan in september 1955, de omzet toch nog 17.000,- kon stygen. In sep tember beliep de aanvoer 7.247.023 kg met een opbrengst van 3.686.410.07 te gen 9.463.835 kg voor ƒ3.669.117.82 in de overeenkomstige maand van 1955. Ook voor de makreel is september een teleurstellende maand geweest. De aanvoer was met 533.808 kg slechts een derde van de aanvoer van vorig jaar september, toen 1.607.544 kg gelost werd. De opbrengst daalde van 482.515.06 In september 1955 tot 226.600.41 in de afgelopen maand, waaruit geconcludeerd kan worden, dat ook hier de mindere aanvoer prijsver hogend werkte. Met 1.049.999 kg bleef de schelvis slechts 17.000 kilo ten achter bij sep tember 1955, maar de opbrengst steeg van 370.041.82 tot 407.583.01. Bij de kabeljauw was een kleine prijsdaling merkbaar. De aanvoer steeg van 222.707 tot 274.176 kg, de opbrengst van 198.941.84 tot 207.633.93. Opvallend was de vermeerdering in de wijting- aanvoer. Deze steeg van 289.284 tot 451.205 kg, terwijl de opbrengst toe nam van 82.999.23 tot 126.287.93. Ook in de scholsector viel een flinke stijging te constateren, waarbij echter aangetekend dient te worden, dat het voornamelijk de kleinere soorten betreft. De aanvoer steeg van 771.786 tot 1.010.779 kg, de opbrengst van 360.347.99 tot 483.846.31. Bij de tong was echter een kleine teruggang waar neembaar. De aanvoer daalde van 262.140 tot 239.359 kg, de opbrengst van ƒ780.051.62 tot 728.111.33. Gaf de maand september het vorig jaar een aanvoer van slechts 414 kg horsmakreel te zien met een opbrengst van 33,-, in de afgelopen maand werd van deze soort 8.074 kg aangevoerd ter waarde van 960.99. Tenslotte gaven de garnalen ook een opmerkelijk ver schil te zien. Tegenover een aanvoer van 1.027 kg in september 1955 werd nu 8.887 kg aangevoerd, terwijl de op brengst steeg van 767.86 tot f 16.708.96, zodat de gemiddelde prijs bijna het drievoudige bedroeg. Er is dan ook in hoofdzaak voor de export ge vist. De exporteurs betaalden bij de al gemene schaarste graag een flinke prijs. „Wanneer men zelf een gezin heeft met kinderen, die geesteiyk en licha melijk gezond zijn, dan beseft men lang niet altijd welk een geluk en zegen dat aldus begon minister Cals maan dagavond zijn rede, die hy voor de radio hield ter gelegenheid van de ope ning van de kinderpostzegelactie. Minister Cals zei, dat men vaak de betekenis van het gezond zijn pas op de juiste wijze gaat waarderen, wan neer men persoonlijk geconfronteerd wordt met geestelijk of lichamelijk lij den en hierin schuilt het gevaar, dat de misdeelde jeugd tot de „vergeten groepen" gaat behoren. „Om aan dit gevaar te ontkomen, frioéten wij ons er dagelijks van bewust zijn, dat wij, ook buiten het eigen gezinsverband, voor onze medemens verantwoordelijk zijn en zeker voor onze medemens, die lichamelijk of geestelijk bijzondere hulp nodig heeft," aldus mr. Cals. De minister zei vervolgens, dat het een belang van de eerste orde is het enthousiasme en idealisme van de op groeiende jeugd te richten op dingen, die de moeite waard zijn. De liefde tot de medemens, in het bijzonder tot de in nood verkerende medemens, is iets van blijvende waarde. Het particulier inrtiatief moet, naast de financiële steun van de overheid, de ontbrekende gelden bijeenbrengen voor de inrichtingen, opdat deze naast het absoluut noodzakelijke ook die din gen aan de misdeelde jeugd kunnen ge ven, die het leven wat extra kleur ge ven, zoals muziek en spel, een prettige vakantie, de viering van een feestdag etc. Uit de opbrengst van de kinder postzegels kunnen naast de vele noodzakelijke ook die prettige din gen gedaan worden. Minister Cals deed een beroep op de luisteraars om de 500.000 kinderen, die er vandaag op zijn uitgetrokken, niet teleur te stellen. Hij hoopte, dat de opbrengst van het vorig jaar, toij ieder Nederlands gezin ge middeld een zakje kinderpostzegels of een mapje prentbriefkaarten kocht, flink zal worden overschreden. Horizontaal: 1. opwelling onderwijzen uitroep van medelijden leu!: verhaaltje hoc est wees gegroet melkschaap bitter vocht hoofdstad in Europa spel met schijven (vol tooid dlw.) gemeente in Noord-Brabant flink longen met lucht vullen tegen luchtstrijd krachten (afk.) beneden delfstof teer een wissel overdragen dringend Europ. rivier 6 7. 8. oo Advertentie bijgetint (niet geverfd!) in de eigen kleur of een modieuze nuance naar keuze grijzend haar volkomen bedekt eep rijke volle glans het haar grondig gereinigd. Verticaal: 1. Waasachtige opzetting vai huid - paling ongekun steldheid lof buitenlander 2. 3. 4. 5. niet water, dicht rivier in Duitsland lidwoord halfbloed zwemmende waterorga nismen zintuig Oost-Euro peaan middeleeuwse bouwtrant 100 gram ijs (Eng.) - automatische deursluiter 7. 8. 10. 11. Noord-Hol land (afk.) galerij voorraad inslaan bij dreigende schaarste dappere kerel ingenieur teek de vinger eens op, wie geen jersey kleren in haar garderobe heeft. Wij voorspellen dit materiaal nog een heel lang leven, daar de mode het volledig geaccepteerd heeft. Zie dit Zwitserse deux-pièces, de ideale dracht nu de bladeren weer beginnen te val len. Kleren, die niet kreukelen worden steeds meer gewaardeerd in deze tijd, waarin de vrouw altijd onderweg is. En de moderne techniek weet met jer sey van alles te doen. Het wordt be drukt met modieuze dessins, zoals de Prince de Galles ruit of het cashmere motief en het is per meter te koop in permanent plissé, geschikt voor rok. Het pakje van de foto heeft een rok met brede ingestreken plooien en een modern, niet te lang jasje, dat in de taille niet helemaal strak aansluit. Evenals vorig jaar zal weer een voor- lichtingstournee voor de zeevisserij wor den georganiseerd, waarbij in de ver schillende vissersplaatsen bijeenkom sten worden georganiseerd. Een bijzon derheid dit jaar is, dat daarbij ook de visserijscholen zijn ingeschakeld. Voor de Katwijkers bestaat bovendien de mogelijkheid een inleiding mee te ma ken in het Haagse Zeiss-planetarium. Op 7 november komt dr. G. H. Kla- mr in de Visserijschool te IJmuiden een uiteenzetting geven over de ma nier, waarop het weerbericht tot stand komt. Op 28 november wordt in de Katwtjkse visserijschool een filmpro gramma voor de jongens gebracht. De Katwijkse vereniging van schippers- eigenaren kan op 27 december in het gebouw van De Vuurbaak drs. A. Luy- pen beluisteren, die spreekt over vis- verzorging aan boord en koeltechniek. Op vrijdag 28 december komt dr. G. H. Klamer naar IJmuiden, waar hi) in het herv. jeugdgebouw spreekt over meteorologie. Op vrijdag 4 januari is de heer J. G de Wit op uitnodiging van de Katwijkse redersvereniging Vuurbaak in het ge bouw De Vuurbaak om te spreken over scheepsbouw in verband met vissers vaartuigen. Voor dezelfde vereniging bespreekt dr. J. J. Raimond op 8 ja nuari in het Zeiss-planetarium in Den Haag de winter-sterrenhemel. In de Katwijkse visserijschool zal de heer drs. L. K. Boerema op 23 januari voor de volwassen leerlingen voor het stuurmansexamen spreken over doel en merken van vis. Hij doet dat ook op woensdag 13 maart in de IJmuidense visserijschool. Op donderdag 31 januari worden in de Katwijkse visserijschool voor de volwassen leerlingen voor het stuurmansexamen en voor verdere be langstellenden uitsluitend films ge draaid en op maandag 11 februari komt op deze school voor de volwassen stuurmansleerlingen dr. J. Reuter spre ken over kunstvezels in de visserij. Met de Edam arriveerden maandag middag uit Afrika op Schiphol enige leken-missionarissen, onder wie dr. M. Niemer, die de laatste twee jaar als missie-arts op het eiland Ukerewe in het Victoriameer (Tanganyika) werk zaam is geweest. Dr. Niemer, die verge zeld was van zijn vrouw en drie kin deren, zal niet naar het eiland Ukere we terugkeren, doch wel als arts in de missie blijven werken. In het kort schetste dr. Niemer het tekort aan medisch personeel in de mis sie, alsook in zijn honderd bedden tel lend ziekenhuis. De opleiding van in lands verplegend personeel heeft een tastbaar succes afgeworpen, doch van nog veel meer belang dan de oplei ding acht dr. Niemer een voortdurend contact en een nimmer aflatende con trole op dit personeel In hun volgende werkkring. Inlandse artsen zijn in dit gebied nog niet voorhanden. De regering met aan het hoofd een voorbeeldig katholieke koning verleent de missie-ziekenhuizen subsidie, wan neer zich in de omgeving geen gou vernementsziekenhuis bevindt. Over de continuering en vermeerde- Het bestuur van de vereniging voor christelijk kleuterschoolonderwps te IJmuiden-oost heeft zich tot B. en W. van Velsen gewend met het verzoek te bewerkstelligen, dat voor de onder zijn bestuur staande Prinses Marijke-kleu- terschool twee noodlokalen (systeem Mavem) beschikbaar gesteld worden. Reeds eerder had dit bestuur zich met een dergelijk verzoek tot B. en W. ge wend. Daarop is toen geantwoord, dat, zodra dit mogelijk was, getracht zou worden te helpen met noodlokalen. De bezetting van de Juliana- en P. Vermeulenschool te IJmuiden, in welke scholen enige klassen van de kleuter school zijn ondergebracht, vereist thans de spoedige ontruiming van de door de kleuterschool gebruikte lokalen. Door het alom heersende gebrek aan voor he. kleuteronderwijs geschikte lokalen zal het bestuur niet meer in staat zijn het kleuteronderwijs op verantwoorde wijze te doen verzorgen. Het vorenstaande is naar het inzicht van B. en W. van voldoende klemmen de reden om het bestuur uit de impasse te helpen, waarin het buiten zijn schuld Is geraakt. Alvorens B. en W. echter kunnen besluiten tot het beschikbaar stellen van de gevraagde noodlokalen, Is het noodzakelijk dat de gemeente raad zich uitspreekt over het verlenen van de in artikel 50 van de kleuter onderwijswet bedoelde medewerking. Het bestuur van de ds. H. W. Creutz- bergschool te IJmuiden heeft de mede werking verzocht voor de aanschaf fing van leermiddelen en schoolmeube- len. De aanschaffing van leermiddelen is noodzakelijk door de toename van het aantal leerlingen in het eerste leer jaar, terwijl de aan te schaffen meu belen zullen dienen ter vervanging van het verouderde meubilair in de klasse- lokalen van d benedenverdieping. De aa..vraag voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voor stellen de gevraagde medewerking te verlenen. Het bestuur van de vereniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs te IJmuiden heeft de medewerking ver zocht voor de bouw van een handen- arbeidlokaal bij de P. Vermeulenschool. De bouw van een dergelijk lokaal is noodzakelijk in verband met de invoe ring van het vak handenarbeid, voor welk onderwijs geen geschikt lokaal aan g is. Ook deze aanvraag vol doet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. ook hier de raad voorstellen de ge vraagde medewerking te verlenen. ring van de inzet der leken in het mis siewerk gaf deze medicus als zijn me ning te kennen, dat de noodzaak van het aantrekken van leken, ook in de landbouw en het onderwijs, zich steeds scherper aftekent. Als sprekend voor beeld noemde dr. Niemer de groep Ka- jotters, die reeds meer dan een half jaar in Tanganyika aan de bouw van een seminarie werkt. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde mevrouw Barge, die een jaar geleden uit eigen initiatief naar Tanganyika overkwam om dr. Niemer en zijn vrouw, die ook missie-arts is, met ad ministratief werk bij te staan. Uit het aantal leden, dat ter verga dering was gekomen, zou men kunnen afleiden, dat de leden van de afdeling Velsen van „Het WitGele Kruis" geen ernstige bedenkingen hebben tegen de aangekondigde contributieverhoging. De vergadering ging hiermee akkoord, al was er maar een schijntje van de 2,642 leden van de afdeling aanwezig. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. C. Grimbergen, maakte mel ding van een gezonde groei. Jammer is, dat velen menen te moeten bedanken als zij de hulp van het WitGele Kruis menen niet meer nodig te hebben, ver getend dat het werk van de vereniging gebaseerd is op het dragen van elkan ders lasten. De ziekenverpleging ver zorgde 380 patiënten aan huis. De ver pleegsters brachten aan hen 8.324 be zoeken. Daarnaast kregen 84 kraam vrouwen de nodige verzorging, wat met 1.729 bezoeken gepaard ging.'De afde ling beschikt thans over drie volledig bevoegde verpleegsters, aan wie in het verslag hartelijk dank werd gebracht voor het vele werk, dat zij bij dag en nacht en vaak bij heel slecht weer heb ben verricht. Dat in Velsen-noord een magazijn kan worden ingericht is een winstpunt ge bleken. Uit de drie magazijnen werd 1.235 keer artikelen uitgeleend. De af deling zuigelingenzorg schreef 129 nieu we zuigelingen in en noteerde 1.309 con sulten. De afdeling kleuterzorg onder* vindt ook steeds meer belangstelling. Er werden 462 consulten gegeven, ter wijl 180 nieuwe kleuters werden inge schreven. Had de secretaris zijn jaarverslag besloten met een woord van warme hulde aan de penningmeester voor zijn accuraat werken, zelf moest hij zich een niet minder hartelijk woord van dank van de voorzitter laten wel gevallen. De heer P. C. Grimbergen, die van de oprichting af in het be stuur zitting heeft gehad, neemt na meer dan 25 jaar de vereniging ge diend te hebben, afscheid. De voorzit ter, dr. R. P. v.d. Veld, achtte het uitermate moeilijk te schetsen, hoe veel werk er in de loop van deze jaren door hem is verzet. Als blijk van waardering bood hij hem aan het lijvig boekwerk „Bijbelse Ge schiedenis voor het gezin". Het voorstel om de contributie te brengen op 0,— per lid per jaar, kreeg de instemming van de vergadering. Het Witte Kruis in Velsen heeft de con tributie eveneens op 6,gesteld. Het bestuur zal onderzoeken of op dit punt wellicht nog iets gedaan kan worden voor de bejaarden. Men oordeelde het onjuist om elke stijging van de kosten op te vangen door steeds maar weer meer subsidie van de gemeente te vragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2