Een en dertig inzittenden gered STRATOCLIP PER MAAKT SENSATIONELE NOODLANDING IN VOLLE ZEE 4 doden bij hevige autobotsing 48 bankbiljetten f 20.- gestolen van Dulles contra de pers 4 Passagiersvliegtuig blijft ruim vier uur boven weerschip cirkelen Volkswoningbouw in gedrang Personenauto ingereden op niet verlichte vrachtauto Bij Joh. Enschedé te Haarlem Daders onder het personeel? RAKOSI verbannen Nederlander onder de geredden Dodelijk ongeluk in de bouwput Velser tunnel Tussen Leeuwarden en Groningen Keizerlijke Japanse leger capituleert Het beleid van oud-minister Beyen Het weer Verbluffende kalmte Uit het Logboek die weer eens heeft staan knoeien") m MUKKij bejjote ijcii uuijf Toenemende regen- kansen 2000 beloning Te Groenlo DODELIJK ONGELUK OP VEILIG-VERKEERSDAG Falcon Gabard. Jassen 98.50 WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 80sfe JAARGANG No. 26732 De in de laatste maanden tot uiting gekomen schaarste op de kapi taalmarkt oefent in verschil lend opzicht invloed uit op de volks woningbouw. De rijksbijdrage-regeling voor de Volkswoningbouw gaat al een reeks van jaren uit van een rentepercenta ge van 4. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting vond ech- goed, dat wanneer men er in slaag de voor de woningbouw gelden te le nen tegen een lager percentage, net rdoor.verkregen rentevoordeel (tot maximum van '/2 werd aan gewend tot verlaging van de wo- ninghuur. Waar in 1955 en vorige ja ren de rente voor onderhandse le ningen zich rond de 3 /2 bewoog, was men door het soepele standpunt van de minister in staat de voor de nieuw bouw vastgestelde (en in vergelijking met die voor „oude" woningen rijke lijk hoge) huren tot een meer aan vaardbaar peil terug te brengen. Op het ogenblik kan men er echter slechts met moeite in slagen om geld leningen tegen 414 (het maximum van het door de regering vastgestelde renteschema) te sluiten. Het gevolg hiervan is niet alleen dat de marge, Welke in bepaalde gevallen een so ciaal verantwoorde huurbepaling mo gelijk maakte, verloren is gegaan, tftaar bovendien dat, om een sluitende exploitatie te verkrijgen, thans huur prijzen zullen moeten worden vast gesteld, welke die vai. vergelijkbare Woningwetwoningen verre zullen overschrijden. Imers, in 1955 tot stand gekomen woningcomplexen hebben e enhuurbepaling welke gebaseerd is °P een rente van 3/2 maar de complexen waarvoor thans geleend Jhoet worden zullen een huur moeten doen op grond van een exploitatie- opzet met 4% rente. De Vereni ging van Nederlandse gemeenten heeft Mn de minister van Wederopbouw en volkshuisvesting gevraagd, deze 2waardere belasting althans in zoverre *e beperken, dat de rentelast welke de 4 te boven gaat, door een ex tra-rijksbijdrage wordt gedekt. Ver- Wacht mag worden, dat de minister een gunstige beschikking neemt op dit ^erzoek. Toen in 1951 zich een zelfde Verschijnsel voordeed heeft de mi nister ook de rente boven 4 door een extra-bijdrage gecompenseerd. De regelmatige gang van de volks woningbouw wordt echter nog op andere, en wellicht nog ern stiger wijze door de schaarste op de kapitaalmarkt bedreigd. Verschillende gemeenten kunnen er momenteel niet h slagen om haar kapitaalsbehoef- en te dekken. Zij kunnen dus geen geldleningen sluiten ter financiering an de woningbouw. Nu bepaalt de oningwet, dat het rijk aan de ge- 7jeenten voorschotten voor de volks woningbouw verstrekt. Deze bepa- is de laatste jaren een dode let- gebleken, omdat het rijk zich aan g'in wettelijke taak ont'trok en het v n de gemeenten overliet om zelf een op de kapitaalmarkt te doen j ^financiering van de woningbouw, dien er op de kapitaalmarkt in vol- ende mate en tegen redelijke voor- aarden geld verkrijgbaar is, maken Va ®emeenten tegen deze gedragslijn 6rn de regering geen bezwaar. Waar j,: hans echter stagnatie in de wo- ngbouw dreigt te ontstaan, zal de en n'fter handelend moeten optreden vB„ gemeenten de gelden moeten kerfCi!affen' welke het mogelijk ma- w'. door de regering opgestelde üjken g °grama te verwezen- rp^'?mI"ïiIJfLAND- De Westduitse Andrei «fml™ de benoeming van *e Bonn Sovjet-ambassadeur P°stenriik wasn<i«',idie ambassadeur in [erin Zorin Hi'. t® opvolger van Va" ^tUtenlanrtoó onderminister van «enlandse zaken was benoemd. (Rtr) Een groot viermotorig pas sagiersvliegtuig, een Boeing „Siratoclipper van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschap pij ,,Pan American Airways heeft gisteren op de Stille Oceaan in de nabijheid van een lichtschip een noodlanding gemaakt, waarbij alle 31 in zittenden onder wie de Né- derlander H. Braat uit de Krommelaan te Rotterdam konden worden gered. Hoe wel het zicht goed en de zee rustig was, met golven van ongeveer een meter, brak het vliegtuig hij de landing in tweeën. Na 21 minuten zonk het toestel in de Stille Oceaan, maar lang voor die tijd had den alle 24 passagiers en de zeven leden van de beman ning zich al in veiligheid ge bracht in de grote rubber boten, waarmee elk vliegtuig op een zeeroute is uitgerust. Na korte tijd werden passa giers en bemanning vervol gens aan boord genomen van het weerschip. De gehele operatie werd uitgevoerd met een rust en een kalmte alsof het een oefening betrof. Het vliegtuig waarvan een motor was uitgevallen, terwijl voorts de propeller van een andere motor niet meer normaal func tioneerde heeft vier uur en een kwartier boven het weerschip rondge cirkeld alvorens te landen. De piloot heeft het toestel nog zo lang in de lucht gehouden teneinde bjj daglicht de noodlanding te kunnen maken. Het vliegtuig was van Honoloeloe op weg naar San Francisco, de laatste etappe van een vlucht rond de wereld, die in New York begonnen was. De motorstoring deed zich voor halver wege tussen Hawaii en San Francisco. Het toestel bevond zich toen 1650 km uit de kust. Op de andere drie motoren had de machine rustig San Francisco kunnen halen, maar de situatie werd ernstiger, toen de propeller van een van de andere motoren „dol" ging draaien, terwijl de bemanning er niet in slaagde hem in vaanstand te zetten. Toen, om vier uur in de morgen, nam de gezagvoerder de beslissing in de na bijheid van het weerschip, een boot van de Amerikaanse kustwachtdienst, te blijven cirkelen. De passagiers, on der wie zich acht vrouwen en drie kin deren bevonden, werden ingelicht en vervolgens werden alle voorbereidingen getroffen voor de landing op zee. Het logboek van het weerschip, de „Ponchartrain", geeft een nauwkeurig verslag van de gehele operatie. Het schip gaf de volgende boodschappen door naar het radiostation van de kustwacht: 04.00 uur. (in de ochtend) Clipper, 28 passagiers en 7 bemanningsleden, totaal 35 inzittenden, gaat op zee lan den. Maakt proefrondje. Motor nummer 4 in vaanstand, propellor motor num mer 1 draait dol. 04.05 uur. Een motor weer onder con trole, tracht hoogte te houden. 04.23 uur. Moet toch landen. 04.50 uur. Er wordt overleg gepleegd of vliegtuig nu of tegen zonsopgang gaat landen. 05.17 uur. Motor nummer 1 draait weer dol. Propellor niet in vaanstand. 06.06 uur. Clipper zal om ongeveer 07.15 uur noodlanding maken. Alle voor zorgsmaatregelen getroffen. 07.16 uur. Clipper maakt proeflanding. Over 15 tot 20 minuten echte landing. 07.34 uur. Clipper zal trachten nog een uur in de lucht te blijven. 08.00 uur. Clipper zal tegen half ne gen noodlanding maken. 08.10 uur. Clipper gaat over 5 minu ten landen. 08.17 uur. Toestel in het water, bij landing in tweeën gebroken. 08.22 uur. Vier rubberboten van vlieg tuig in het water, zien veel overleven den. Wij hebben twee boten uitgezet. Doen alles om te redden. 08.44 uur. Toestel in 21 minuten ge zonken. Alle inzittenden gered. Geen ernstig gewonden. 08.56 uur. Clipper landde om 08.14 uur. Neus ingeslagen bij contact met water, staart gebroken. Met geredden onderweg naar San Francisco. Toen gisteren H. M. de Koningin met haar Liberiaanse gasten een bezoek bracht aan het Rijksmuseum te Amster dam, waren daar ook twee in Nederland studerende Liberiaanse studenten. H. M. de Koningin liet de beide dames aan zich voorstellen: links mej. Florence Gadegdeku, die in Leiden voor medisch analyste studeert, en in het midden mej. Williette Martin, die in Utrecht röntgenologie studeert. Dinsdagmiddag is in de Velsense tun nelbouwput een dodelijk ongeluk ge beurd, waarvan de 55-jarige Beverwe ker arbeider W. Doustra het slachtof fer werd. Arbeiders waren bezig met het afbranden van de pijpleiding, die gebruikt is voor de bronbemaling van de bouwput en hadden daartoe een sta len driepoot boven het werkobject ge plaatst. Op het moment dat de pijp bijna afgebrand was, is de stelling om gevallen, waarbij D. zo ernstig gewond werd, dat hij vrijwel onmiddellijk over leed. ENGELAND. Drie figuren uit de Londense onderwereld, die destijds deel genomen hebben aan de aanval op straat op Jack Comer, de vroegere „koning" van de Londense onderwereld, hebben voor een Londense rechtbank gevange nisstraffen tegen zich horen eisen van vier en vijf jaar. (Rtr.) Dinsdagavond zijn bij een ernstige botsing tussen een personenauto en een vrachtauto op de Rijksstraatweg Leeu warden - Groningen ter hoogte van het kruispunt te Quatre Bras nabij Ber- gum (Fr.) vier personen om het leven gekomen. De vrachtauto van de fa. W. van Achteren uit Oude Pekela was, gela den met papierrollen, onderweg van Wormerveer naar Oude Pekela, toen de chauffeur, even voorbij het kruispunt Quatre Bras in de richting Groningen bemerkte, dat tengevolge van het door branden van een zekering de verlich ting niet meer werkte. Hij stopte en zag op dit moment in de achteruitkijk spiegel een auto naderen. Teneinde de Nev Yorkse politiemannen kijken ver baasd naar een geweldige stapel bank biljetten, die zij vonden in het huis van een arme, door de gemeente gesteunde taxichauffeur, John van Huda, die ver klaarde al zijn geld in huis te hebben, daar hij bang was dat Hitier de wereld zou veroveren en al het geld op de banken in beslag zou nemen. naderende auto te waarschuwen sprong hij uit de cabine en rende naar de achterzijde van de vrachtauto, doch kon niet meer voorkomen dat de personen auto in volle vaart tegen zijn wagen opreed, en er zelfs gedeeltelijk onder verdween. Aanvankelijk brandde de personen auto nog niet maar toen omstanders probeerden het wrak onder de vracht wagen vandaan te trekken, ontplofte de benzinetank van de personenauto en veranderde de plaats van de botsing in een laaiende vuurzee, waar men machteloos tegenover stond. Eerst toen de politie uit Bergum arriveerde, kon met behulp van schuimblussers het red dingswerk ter hand genomen worden. Door een van de inzittenden nat te hou den kon men deze aanvankelijk nog in leven houden, doch in de loop van de nacht is hij aan zijn verwondingen be zweken. De andere drie inzittenden waren bij de komst van de politie reeds overleden. De inmiddels aangekomen brand weer van Bergum hoefde niets meer te doen. Het vuur, dat ook de rollen papier had aangetast, was reeds ge blust. De slachtoffers van het ongeluk en de met brandwonden overdekte overlevende inzittende moesten, na dat de auto onder de vrachtwagen was weggetrokken, uit de brokstukken gezaagd worden. De chauffeur van de vrachtauto zei, niet te hebben durven doorrijden naar een beter verlichte plaats van de weg, juist uit vrees voor ongelukken. Ver moedelijk is de oorzaak van het niet- opmerken van de geparkeerde wagen door de bestuurder van de verongelukte auto hierin gelegen dat enige ogenblik ken voor de botsing een tegenligger uit de richting Groningen naderde, waar van de koplampen verblindend zouden hebben gewerkt. De slachtoffers waren de 23-jarige W. Brouwer, de 18-jarige J. Tabak, de 16- jarige J. Bosma en de eveneens 16-jarige W. Boersma uit Hardegarijp. Opnieuw zijn bij de N.V. Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen te Haarlem bankbiljetten gestolen. Ver mist worden twee vellen van elk vierentwintig bankbiljet ten van twintig gulden. De biljetten waren nagenoeg ge heel afgewerkt en vrijwel ge schikt voor de circulatie. Het is de tweede keer binnen drie weken dat een hoeveelheid bankbiljetten bij Enschedé verdwenen is, want dinsdag 25 september werden veertig bankbiljetten vermist, waar van later is komen vast te staan dat ze vrijwel zeker gestolen zijn. Sommige van die biljet ten zijn namelijk later terug gevonden nadat ze kennelijk in circulatie waren geweest. De daders heeft men tot nog toe niet gevonden. Het is niet uitgesloten dat zij onder het personeel gezocht moeten wor den. De laatste diefstal werd maandag middag omstreeks twaalf uur ontdekt en hoewel het onderzoek door de Haar lemse recherche en de bedrijfspolitie van Enschedé nog in volle gang is, zoekt men in eerste instantie naar enig ver band tussen de beide diefstallen. Vast staat in ieder geval dat de bankbiljetten die maandag vermist werden gestolen zijn. De directie van Enschedé heeft een beloning van tweeduizend gulden in het vooruitzicht gesteld voor degene die in deze affaire enig licht kan verschaf fen. De bankbiljetten van twintig gulden zijn paars gekleurd en dragen o.m. de beeltenis van Boerhaave. Ze zijn als volgt genummerd Eerste val: 1 tot 6 A.N. 60998, 1 tot 6 A.O. 60998, 1 tot 6 A.P. 60998, 1 tot 6. A.Q. 60998: tweede vel: 1 tot 6 A.N. 60999, 1 tot 6 A.O. 60999, 1 tot 6 A.P. 60999, 1 tot 6. A.Q. 60999: Een eerste onderzoek heeft uitgewe zen dat de ontvreemding gebeurd moet zijn nadat de biljetten de plaatdrukke re hadden verlaten. Toen de vellen na melijk gebundeld werden geteld bleek, dat er twee ontbraken en niet te achterhalen waren. Men is er ver baasd over dat ondanks de strenge con trole vanwege het bedrijf en de regel matige fouillering de daders kans heb ben gezien de biljetten mee te nemen. De banken zijn inmiddels van de ver missing op de hoogte gesteld. De directie van Enschedé heeft naar aanleiding van de diefstal een comnra- Een kleine rest van het „keizerlijke Japanse leger", sinds 1942 in oorlog met de geallieerden, wacht vandaag in de bergen van de Philip- pijnen op een Japans diplomaat, die hen ervan moet overtuigen, dat de oorlog voorbij is, 11 jaar na de wapenstilstand en de geallieerde over winning. Vijftig soldaten, slecht gekleed, maar onder uitstekende tucht, onder commando van kapitein Takeo Morai, hebben voorlopig toezegging ge daan „zich niet langer tegen de Amerikanen te verzetten en naar huis terug te keren". Maar eerst wensen zij bevestiging van het feit van de wapenstilstand. Door een Japans diplomaat liefst. Al jaren lang komen telkens weer patrouilles én kleine groepen Japanse soldaten uit de jungle in de Philippijnen te voorschijn. (U.P.) niqué uitgegeven dat slechts melding maakt van de diefstal en waarin ver der wordt gezegd dat zij „die een of meer bankbiljetten bij aanbieding her kennen worden verzocht onmiddellijk aan de politie ter plaatse zodanige aan wijzingen te geven die kunnen leiden tot aanhouding en opsporing van de da ders en tot opsporing van het vermiste. Ingeleverde bankbiljetten worden ver goed". Bij nadere informatie bij ver schillende functionarissen van het be drijf bleek dat opdracht gegeven was aan de journalisten niet meer te ver tellen dan wat in het communiqué, dat in overleg met de Nederlandsche Bank zou zijn samengesteld, medegedeeld wordt. Een van hen zei dat de tekst van het communiqué op een „goud schaaltje" gewogen was. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, zag zieh gisteren op zjjn wekelijkse persconferentie plot seling voor een vraag gesteld waar hij kennelijk niet op had gerekend en die hem volledig uit zijn evenwicht bracht. Een van de aanwezige journalisten vroeg of hij er voortaan op kon rekenen, dat de schriftelijke tekst van de ver klaringen van Dulles, die na iedere persconferentie wordt gepubliceerd, niet meer zou afwijken van de mondelinge, De vragensteller doelde op de wijzigin- gen, die Dulles twee weken geleden heeft laten aanbrengen in de schrifte lijke tekst van zijn uitlatingen over fun damentele misverstanden tussen Ame- rika_, Engeland en Frankrijk over kolo nialisme. Dulles aarzelde een ogenblik De rijksvoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „In de Telegraaf van 16 oktober 1956 staat een artikel, waarin ernstige kritiek wordt geuit op het beleid van de vorige minister van buitenlandse zaken mr. J. W. Beyen met betrekking tot een met de hoofd redacteur der Nederlandse bladen oj 8 juni 1956 gehouden vertrouwelijk» bespreking. Naar aanleiding hiervan deelt de rijks voorlichtingsdienst mede, dat bedoeld» conferentie door minister Beyen is ge houden in overleg met de minister-pre sident, teneinde de hoofdredacteuren dei Nederlandse pers voor te bereiden op t« verwachten publikaties in de buiten landse pers. Het toenmalige kabinet heeft zich me' deze zaak bezig gehouden naar aanlei ding van medelingen als thans in de Te legraaf zijn opgenomen en heeft daar tegenover als zijn vaste overtuiging ge steld, dat minister Beyen, evenals he gehele kabinet, alles heeft gedaan on Hare Majesteit de Ko/-ningin tegen on rechtvaardige aanvallen te beschermen" Het Hongaarse vakvereni- gingsblad „Nepszava schrijft, dat Matyas Rakosi een maand of drie geleden werd gedwon gen af te treden als eerste partijsecretaris en dat hij op het ogenblik niet meer in het land is. „Het zou onjuist en een vernedering voor onze ar beiders zijn als wij niet open lijk meedeelden, dat Rakosi buiten het land is en dat noch de partij, noch de natie daar verandering in wil zien ko men aldus het Hongaarse blad. en zei toen met een van emotie ver smoorde stem, dat hjj er geen belang bjj heeft goede krantenkopij te leveren door een verspreking of door een ge zegde dat, achteloos geuit, aanleiding geeft tot grote koppen in de wereld pers over „Dulles, die weer eens heeft staan knoeien". Toen de Amerikaanse minister zich zelf weer onder controle had verdedig de hü met klem zijn recht om de schriftelijke tekst van zijn verklarin gen te wijzigen, als hij naar zijn oor deel iets heeft gezegd dat de Ame rikaanse belangen in gevaar brengt of de vriendschap van de bondgeno ten geweld aandoet. Dulles sprak in dit verband ook terloops over de mogelijkheid, om de hele opzet van zijn persconfei ïties" te wijzigen. De aanwezige journalisten zagen hierin een vingerwijzing, dat Dulles bij nieu we soortgelijke incidenten wel eens zou kunnen overwegen zijn wekelijkse Rakosi. Hij is gedwongen ontslag te nemen, niet om gezondheidsredenen, maar „wegens medeplichtigheid aan de mis daden, waardoor Mihaly Farkas en en kele officieren van de staatveiligheids- dienst nu worden berecht." „Rakosi's 50-jarig werk in de arbeidersbeweging en 16-jarig verblijf in de gevangenis mogen geen reden zijn om fouten en schanddaden te verhelen," aldus „Nep szava". Waarnemers maken hieruit op dat Rakosi verbannen is. Rtr.-U.P.) De Veilig-Verkeersdag 17 oktober 1956 is ingezet met een ongeluk waarbij de 70- jarige weduwe E. V. dodelijk werd ge wond. Het ongeluk gebuurde vanmorgen tegen half acht tussen Groenlo en Win terswijk, waar een bus van de Gelderse Tramwegen de ovestekende dame aan reed, nadat de chauffeur getracht had door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM IEL 13439 FER0. BOISTR. 48 A DAM IEL. 717162 persconferentie helemaal af te schaf te Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking gevolgd door regen. Tijdelijk afnemende, la ter weer tot matig of krachtig en langs de kust mogelijk tot hard toe nemende wind tussen west en zuid. Lagere temperaturen. Zon: 7.12-17.42. Maan: 16.51-5.45. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f2.50 per maand, f7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1