Verre van veilige verkeersdag 1956 TIEN DODEN EN NEGEN ZWAAR GEWONDEN Pech met hofauto INDONESIË BETREURT DE VERKLARING VAN MINISTER LUNS Hevige brand in kamp Almère Tien gezinnen (46personen in een half uur dakloos Vuur maakt vrouwen radeloos Alles verloren Charmant bezoek voor Londens burgemeester Hoge gasten in de Residentie Veiliger verkeer „Oude beschuldigingen herhaald" En 17 oktober 1955? „Geen onwil" En mr. Van Empel dan? Prins Bernhard heeft lichte beenontsteking Conflict bij vislossing Öeé MORRIS iejjwyon (my/ Het weer Spil vele dames Berechting van Nederlandse arrestanten Vijf doden, twee zwaar gewonden Minister Algera voor radio „Elke dag veilig verkeer Trieste balans Te IJmuiden: Aanvankelijk nog regen T>e Veilig-Verkeersdag 1956, die 17 oktober zou moeten zijn, is Verre van een veilige verkeersdag geworden. Hij is eerder een zwarte bladzijde in het boek van Neder lands verkeer. Bij het opmaken Van het resultaat kan maar één conclusie getrokken worden: wel ke propaganda ook is gevoerd, en Van welke goede voornemens ook het overgrote deel van de weg gebruikers bezield mag zijn ge feest, het streven naar een dag Zonder ongelukken, of in meer bescheiden zin zonder dodelijke ongevallen, is volkomen mislukt. Voorzover bekend, hebben niet minder dan 10 personen woens dag het leven verloren bij ongeluk ken op de weg. Er zijn voorts 9 zwaargewonden, -onder wie 3 kloosterzusters. Een droevig re cord. Men moet hierbij wel in aan merking nemen, dat op deze dag waarschijnlijk nauwgezetter dan anders de verkeersongevallen zijn gemeld. 'Hieronder volgt de trieste lijst. MlRAGE-HOEDEN Prinses Beatrix onder geleende parapluie Schotse moeder-overste 101 jaar Naar aanleiding van de ver klaring, waarin minister Luns maandag de Indonesische re gering inzake de berechting van Nederlandse arrestanten van onwil heeft beschuldigd, heeft de woordvoerder van de diplomatieke vertegenwoordi ging van Indonesië in Den Haag verklaard, het ten zeer ste te betreuren, dat de minis ter van de ontvangst van me vrouw Bouman gebruik heeft gemaakt om „oude beschuldi gingen aan het adres van de republiek Indonesië te herha len. De woordvoerder ver klaarde, dat „dergelijke her halingen door officiële instan ties de verbetering van de be trekkingen tussen heide landen slechts bemoeilijken." I ernauwernood hebben van morgen om negen uur zich 46 mensen, onder wie 26 kinderen, kunnen redden uit een in een paar minuten in lichter laaie staande woonbarak in liet Ambo nezenkamp Almère in Huizen. Tien gezinnen zijn door de brand, die in een half uur hun woonruimte totaal verwoestte, dakloos geworden en hebben praktisch al hun have en goed verloren. In een stromende regen hebben vrouwen en mannen eerst de kinderen gered. Baby's, zo uit hun wieg gehaald, kleuters, die huilden en hang waren. Daarna kon nog slechts wat lijfgoed ge- horgen worden. Paniekstemming De kinderverlamming in Den Haag Twintig stralen Twee kinderen na ongeval overleden Damesregenjassen in kleuren I DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 80sfe JAARGANG No. 26733 j '''"dagavond is te Quatre Bras bij Bergum in Friesland een personenauto voiu» vaart op een vrachtwagen ingeredenDe vier inzittenden van de personenauto zijn hierbij om het leven gekomenDeze foto geeft een beeld van de ravagedie werd aangericht komen tussen de voor- en achterwielen van een truck met oplegger. De dag begon met een ongeluk waarbij de 70-jarige weduwe E. V. dodelijk werd gewond. Het ongeluk gebeurde 's mor gens half acht tussen Groenlo en Win- terswijk, waar een bus van de Gelderse tramwegen de overstekende dame aan red, nadat de chauffeur getracht had door krachtig remmen een aanrijding te Voorkomen. Op de provinciale weg Vlagtwedde Apel is de 39-jarige landarbeider P. h-, uit Rijsdam (gem. Vlagtwedde), toen n'J met een paard de weg overstak, aan treden door een vrachtauto uit Nieuwe Schans. De chauffeur trachtte door krachtig 'emmen een aanrijding te voorkomen, n2ph hij slaagde hierin niet. Het slacht- 'fer werd gedood. Irt de middaguren is het 7-jarige doch- Artje van de familie G. te Esbeek bij «et oversteken van de provinciale weg H'lvarenbeek-Lage Mierde door een iu'st passerende militaire jeep gegrepen en gedood. *h het Sint Franciscusgasthuis te Rot- terdam is 's middags overleden de 5- iarige N. van IJ uit de Brielselaan, die 's ochtends met zijn autoped van het tr°ttoir was gevallen en was terecht ge- Oe lijst van ongevallen op de Vei n's-Verkeersdag spreekt duidelijke Na l. Geen brooddronken ruwheid, ''haar gewone menselijke onvoorzich- l'9heid is de oorzaak van de meeste °n9evallen. Daarbij blijkt ook, dat de v°etganger het minst oplettend is Seu>eest. De campagnes voor veilig Verkeer kunnen er de les uit trekken, at het niet voldoende is de „wegpi- aien" te brandmerken, omdat ook bij Nu'ezigheid van zulke monsters doden *unnen vallen. Opvoeding tot oplet- Nudheid bij alle weggebruikers is j et enige middel om tot veiliger ver- eer ia geraken. Advertentie profiteerden reeds in dit seizoen van onze speciale aanbiedingen. DEZE WEEK brengen wij een langharige kwaliteitshoed in vele modetinten en modellen reeds vanaf 1 15.75. ■IODE- M AG A ZIJNEN ANEGANG 24 FRANKESTRAAT 3—5 WeriA 'Ük De artiesten, die mee- ben ^an Franse televisie, heb- Ggd uujsdagmiddag het werk neerge- S'sterenh e?". vef£adering hebben zij Ven Go. besloten tot vanmiddag te blü- n staken. 6 (Rtr) Het zesjarig dochtertje van de familie S. uit Nijverdal is, toen zij van school kwam bij het oversteken van de weg nabij het café „Oude Laan" aangereden door een bestelauto en gedood. Op de hoek Zuiderparklaan-Hoender- lostraat in Den Haag is een voetgang ster, vermoedelijk toen zij onvoorzich tig overstak, door een tramstel van lijn vijftien opzij geworpen. Zij overleed ter plaatse. De 55-jarige bromfietsberijder E. van den Hoek uit Amersfoort is bij het on verhoeds oversteken van de Utrechtse weg nabij het kruispunt Daan Fokke- malaan door een bestelauto gegrepen. Hjj was vrijwel op slag dood. Op de Keppelseweg te Doetinchem Is de 24-jarige motorrijder G. Sweers tegen de achterzijde van een kraanwagen ge reden. De man was onmiddellijk dood. De kraanwagen stond uiterst rechts van de weg geparkeerd, omdat het licht van de wagen uitgevallen was. De motorrijder heeft de kraanwagen vermoedelijk niet opgemerkt. De motorrijwielbestuurder A. van der Z. uit Wanrooy is te Mill bp een bot sing met een bromfietser die een paard geleidde om het leven gekomen. Zijn verloofde, die op de duo zat, werd zwaar gewond en is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Nijme gen vervoerd. De bromfietser werd eveneens zwaar gewond. Op de onbewaakte overweg bij Oudenbosch van het spoorwegtraject Roosendaal-Lage Zwaluwe is een per sonenauto aangereden door de Amster- dam-Parijs-exprestrein. De bestuurder van de auto, de 18-jarige Dekkers was onmiddellpk dood. De auto werd ge heel vernield. De trein was bescha digd en kon eerst na anderhalf uur ver traging de reis voortzetten. Woensdagavond is de motorrijder J. C. K. uit Rosmalen te Oosterland om het leven gekomen, na een botsing met een personenauto. De beide inzittenden van de auto zijn gewond. Drie religieuzen ernstig gewond Woensdagavond is op de nieuwe rpksweg van Delft naar Rotterdam, by de aftakking naar Delft, in de gemeen te Pijnacker, een ongeluk gebeurd, waarbij drie religieuzen uit het kloos ter te Pijnacker ernstig werden ge wond. Zij zijn in het Sint-Hyppolitus- ziekenhuis te Delft opgenomen. Voor het leven van een van hen, de moeder overste Louisine Rombouts wordt ge vreesd. Twee kloosterzusters Godefride Wes ter en Irenea Niederer waren in een auto, bestuurd door de heer Stoppe laar, bedrijfsleider van de firma Ver bakei te Pijnacker, naar Delft gegaan om daar de moeder-overste van de trein te halen. Op de terugweg naar Pijnacker kwam de auto in botsing met een vrachtauto uit Rotterdam. De drie zusters werden in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis te Delft over gebracht. Ernstig gewond werd nog een motor rijder, die te Harmeien met zijn motor kwam te vallen. Zijn vrouw, die bij hem achterop zat mankeerde niets. In Rotterdam werden drie personen ernstig gewond. De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, heeft vanochtend via de radio een toespraak gehouden ter inleiding van de veilig-verkeersac- tie. De minister zei o.m.: „T en in de afgelopen dagen uit de kranten, door de microfoon en van de aanplakborden de vraag tot u kwam: „Wat doet u op 17 oktober?" hebben velen van u ongetwijfeld naar de bedoeling van de ze wel zeer persoonlijke vraag gezocht. Gevraagd werd om de dag van 17 ok tober tot een veilig-verkeersdag te ma ken. Een dag dus van minder verkeers ongevallen, minder slachtoffers, minder leed en minder rouw. Maar waarom zou u het recht op veiligheid voor ie dereen, niet ook vandaag, morgen en alle andere dagen in praktijk brengen? Want hoe lofwaardig ook, wij bereiken met die ene veilig-verkeersdag van gis teren niet datgene, wat het verbond voor veilig verkeer, neen wij a 11 le n ons voor ogen stellen: verkeersveiligheid van dag tot dag. Dit nu kan slechts dan worden bereikt, als ieder uwer zich dagelijks voorneemt het recht op veilig heid voor iedereen volledig te respec teren en zich daarbij vrijwillig stelt onder het morele gebod: „maak van elke dag een veilig-verkeersdag." De chauffeur van een der koninklijke auto's maakte woensdagmiddag in Rot terdam enige benauwde ogenblikken mee toen hij er maar niet in kon slagen het portier van de wagen te openen voor prinses Beatrix, die in stromende regen voor het beursgebouw stond te wachten voor het vertrek naar Den Haag. Een vertegenwoordiger van het Afrika-Instituut hield intussen boven de in een lange grijze bontjas gehulde prinses een parapluie, die hij van een der omstanders had geleend. De kruk bleef ondanks de verwoede po gingen van de geagiteerde chauffeur weigerachtig en hoewel de prinses haar geduld bewaarde (een jongetje nam nog de gelegenheid waar haar even een hand te geven) dreigde het tijdschema, waarop men toch al was achter geraakt, al te zeer door het oponthoud in de war te lopen. Daarom kwam na een minuut et andere auto voorrijden, waarin me vrouw Tubman en prinses Beatrix haas tig plaatsnamen. In het klooster van de Zusters van Barmhartigheid te Dundee in Schotland heeft Moeder Mary Margaret Hodnett haar 101ste verjaardag gevierd. Moeder Mary leeft reeds 80 jaar in het klooster van Dundee (KNP) Het beroemde ballet van het Moskouse Bolsjoi-theater is op bezoek geweest bij „Alderman" sir Cuthbert Ackroyd de burgemeester van Londen, die met zijn indrukwekkende ambtsketen veel bekijks had. Het ballet treedt, zoals bekend, dit seizoen op in het Royal Opera House in Covent Garden te Londen. Hier ziet men de burgemeester temidden van zijn charmant bezoek. llllllllilllllllllllllllltlllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllll Voorzover de gegevens strekken zijn er op 17 oktober van het vorig jaar drie ernstige verkeersongelukken gebeurd, waarbij vijf mensen het leven hebben gelaten. Die ongelukken zijn gebeurd op de rijksweg van Boxtel naar Eindhoven, waar een slippende vrachtauto op een personenauto botste (twee doden). Te Haaksbergen, waar twee mensen om kwamen die met een personenauto op een onverlichte stilstaande vrachtauto rden, en te Amsterdam waar een brom fietser door een tankauto werd aange reden, waarbij de bromfietser het leven verloor. Bij het ongeluk te Haaksbergen werden bovendien twee mensen ernstig gewond. In totaal kostte het verkeer in okto ber van het vorige jaar 125 mensen het leven. Dat komt dus neer op gemiddeld 4 doden per dag In de voorafgaande ja ren was dit cijfer weinig lager. nmummitiitiiiHiiiHinmmiiiHiiMiHintniHtiiiiiiiMiiHi De woordvoerder ontkende, dat er enige onwil van de Indonesische zfjde is. „Het is de Nederlandse regering be kend, zo verklaarde hij, dat: 1. Geen buitenlandse advocaten zon der meer tot de Indonesische bali kun nen worden toegelaten, zoals in vrijwel alle landen het geval is; 2. Er in Indonesië vele Nederlandse juristen als advocaat zijn ingeschreven en als zodanig practiseren, zodat er geen noodzaak bestaat om advocaten uit het buitenland aan te stellen; 3. De bevoegdheid om een persoon in een rechtszaak als verdediger toe te laten uitsluitend in handen van de rech ter; 4. De rechter de toelating van mr. Van Empel als verdediger heeft gewei gerd, aangezien daardoor het proces on nodig langer zou worden gerekt, het geen aanleiding zou geven nieuwe ver wijten te lanceren aan het adres van Indonesische autoriteiten ten aanzien van de duur der processen." Van Nederlandse zijde heeft men er als reactie hierop aan herinnerd, dat mr. Van Empel voldeed aan drie voor Indonesië gestelde eisen; kennis van de Indonesische taal, kennis van het In donesische recht en ingeschreven zijn bi) de bali. Hoewel aanvankelijk van Indonesische zijde toestemming werd verleend is mr. Van Empel nooit als verdediger en dus niet op grond van bestaande regelingen een visum ver. leend. Vjjf minuten nadat de brand in ba rak S was uitgebroken, begonnen ook twee naast deze barak gelegen houten woonoorden te branden. Vrouwen en mannen renden dooreen. Moeders zoch ten hun kinderen, kinderen zochten hun moeders. Sommige Amboese vrouwen verloren het bewustzijn en moesten worden weggedragen. Een oude vrouw, pas ontslagen uit oen ziekenhuis, moest met geweld worden weggevoerd. Zij dacht dat een van haar drie kinderen nog binnen was en wilde telkens de loeiende en ver uitslaande vlammen in lopen. De oorzaak van de brand, die zo on noemelijk veel leed veroorzaakt heeft, is nog niet definitief vastgesteld. Ver moed wordt, dat de brand is uitgebro ken bij het aanmaken van een van de Het Koninklijk Paar heeft gistermid dag met zijn Liberiaanse gasten een bezoek gebracht aan Den Haag. Hier verlaten zij Huis ten Bosch voor de ontvangst door het gemeentebestuur. Boven: Koningin Juliana, president Tubman en prinses Beatrix. Links: mevrouw Tubman en prins Bernhard. Prins Bernard heeft wegens een lich te beenontsteking het officiële vertrek van de president van Liberia, vanmor gen in Amsterdam, niet bij gewoond. Hij zou afscheid nemen tijdens de in formele thee, die de Koningin vanmid dag in paleis Soestdijk aan de heer en mevrouw Tubman aanbiedt. De Prins zou vanmiddag aanwezig zijn bij de ont vangst ten paleize van mevrouw Bou man, de verdedigster in de tegen Ne derlanders gevoerde processen in Indo nesië. In de ziekenhuizen van Den Haag ver blijven momenteel 64 met polio besmette patiënten, van wie 32 uit Den Haag. kachels door de bewoners. Toen de Huizense brandweer, die onmiddellijk gealarmeerd was, arriveerde, was ba rak S niet meer te redden. Voorlopig beperkte men zich toen met het blus- sen van de beginnende brand in de naastgelegen barakken. Hier kon het vuur spoedig worden bedwongen. Fel en snel brandde barak S. uit. Met twintig stralen werd het vuur bestre den. De houten barak werd %en ruïne van half opgebrande planken, van ver bogen en verkoolde stoelen en tafels en van stinkend en smeulend linnen goed. Direct na het uitbreken van de brand in het kamp werd er water aangedra gen. Maar de tien speciale kampblus sers konden niets uitrichten tegen de zich snel verbreidende vlammenzee. De kampbewaarder, die om hulp belde, had last met het draaien van het kengetal. De Huizense brandweer, die later kwam, kreeg onvoldoende druk op de water leiding en moest de centrale bellen om verhoging van de druk. De Naardense en Bussumse brandweren, die ter assis tentie waren geroepen, kwamen ook vrij vlug. Alleen Bussum hoefde niets te doen Toen was het al een verloren zaak. Men spoot slechts de omgeving voor het vuur te behoeden. De tien gezinnen hebben behalve wat lijfgoed in koffers en zakken niets kun nen redden. Het vuur had zich zo snel de ene woning naar de andere ver plaatst, dat iedereen verrast was en slechts ternauwernood zijn eigen leven veilig kon stellen. Het kind dat door de oude zieke vrouw gezocht werd en waarvan men aanvankelijk dacht dat het nog in de brandende woning was, werd later spelend met twee broertjes teruggevonden. De vrouw zelf moest behandeld worden voor een shock. Om kwart voor tien kwamen enkele mannen, echtgenoten van de vrouwen van barak S, van hun werk terug, waar zij door de kampleiding gealarmeerd waren. Er was er een, die uit het puin en de smeulende resten nog één hut koffer kon halen, die vol zat met, zo als hij zei, „schatten die wij en iedereen gespaard hebben voor onze terugreis naar Ambon". De schatten lagen onge deerd in de verkoolde hutkoffer. Hij was de enige die iets redden kon. Om half elf trok de rook boven het kamp Almère wat op. Op de puinhopen ben de bewoners, van wie sommigen nog in pyama en ochtendjas liepen, de balans opgemaakt. Toen ook kon men op de grote natte binnenplaats de ge troffenen zien, bezig met het uitzoeken van kleren, die bijeen waren gelegd in het midden van de plaats en doornat waren. Alle gezinnen zijn voorlopig bij andere kampbewoners ondergebracht. Het kamp Almère heeft 350 bewoners. Vanmorgen vroeg heeft een conflict in de vishal te IJmuiden de lossing van de Beatrice IJM. 72 en de Vlaar- dingse logger VL. 77 enige uren ver traagd. Zes losploegen, in totaal 88 man, stonden om half vier gereed, maar de schepen waren er niet. Twee uur hebben zij moeten wachten terwijl diverse kotters binnen kwamen en door anderen werden gelost. Toen de sche pen tegen half zes voor de wal kwa men, weigerden de lossers aan het werk te gaan. Zij eisten een schade vergoeding voor de gemiste kansen op de kotters. Langdurig overleg bleef zon der resultaat. Om half acht zijn de log gers ten slotte toch aan de slag ge gaan, maar zij handhaven hun eis op schadevergoeding. In het Westerziekenhuis te Rotterdam zijn overleden de 5-jarige jongen L. G. van Bleijswijk en de tweejarige J. Ben der. De eerste is maandag op de Bergse- laan bij het oversteken aangereden door een personenauto en ernstig gewond. Het meisje viel van een hoogte van twaalf meter n.l. van de tweede etage van de ouderlijke woning. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 fERD. B0LSIR. 48 A DAM TEL: 717162 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen, later opkla ringen. Matige of krachtige zuidwes telijke wind ruimend naar west. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 7.14-17.40. Maan: 17.15-6.57. BUREAU SMEDESTRAAT 5 -, HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter-' hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1