„Vrijgelaten" Poolse bisschop weer uit diocees gezet Verkeersongelukken NEGEN doden en 5 zwaar gewonden Vier doden op dezelfde weg Indonesische leger tracht eenheid te herstellen Aanvechtbaar op tegen te laag vliegen Luchtmacht treedt Redding bij Okinawa Plaatselijke autoriteiten erkennen amnestie-verklaring niet Auto geslipt Tegenligger Tegen auto gedrukt Bij het oversteken Gladde weg In volle vaart Binnenkort een bijeenkomst van de districtscommandanten met stafchef Ambtenaren in Dortmund tegen de dienstplicht De strafeen held te zijn M MUKKio beforeycu m/! Het weer Officiële laagvliegroutes ingesteld VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 e 80ste JAARGANG No. 26734 MHMHHHHHHI Bij klachten; Vier routes Zij weigeren a.s. rekruten te registreren |DUFFrl MONTY COATS 59.50 Meer wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tei. 4790 Bijkantoor en Red. Hmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 2. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. üeze aardige groepsopname werd donderdagmiddag gemaakt op het Paleis Soestdijk hij het afscheid van de Liberiaanse Basten door het Koninklijk Paar. Van links naar rechts: mevrouw Tubman, president Tubman, H. M. de Koningin, Ti- K. H. Prinses Wilhelmina, mevrouw Tolbert, Z. K. H. Prins Bernhard, H. K. H. Prinses Irene, H. K. H. Prinses Margriet en H. K. H. Prinses Beatrix; de kleine drie daarvoor zijn mej. Bankie King, H. K. H. Prinses Marijke en mej. Tubman. Na het recente ongeluk met cte T- 33 straaljager, die bij een vlucht op te geringe hoogte in een stadsdeel van Eindhoven neerstortte, heeft de lucht macht opnieuw krachtige maatregelen getroffen om te trachten paal en perk te stellen aan het euvel van de zon der noodzaak te laag vliegende straal jagers. Een van deze maatregelen is de bekendmaking van officiële „laag- vlieggebieden waarin de vluchten op geringe hoogte kunnen worden ge maakt, waartoe de vlieger opdracht krijgt. Deze vluchten zijn beslist nood zakelijk om de operationele jachtvlie- gers de nodige ervaring te laten op doen in het vliegen op zo'n geringe hoogte, dat zij niet door de radar kunnen worden waargenomen. Tevens Met de thee op Paleis Soestdijk is gisteren het staatsiebezoek van de president van Liberia besloten. Bij die gelegenheid werd deze aardige foto gemaakt: Prinses Marijke met rechts het dochtertje van president Tubman en links Bankie King. Kort na zijn vrijlating is mgr. Sta nislaus Adamski, bisschop van Kato wice in Polen, naar zijn diocees te- ^Sgekeerd. De bisschop deed dit, nadat het openhaar ministerie hem ïchrifteJjjk bevestigd had, dat hem Voor zijn .misdrijven" amnestie was ^er'eend. De dag na aankomst in zijn '°cees echter hebben de plaatselijke Autoriteiten de bisschop van Katowice 'Uet een politie-escorte wederom naar vroegere verblijfplaats in de na- eid van Posen teruggestuurd, er z'ch op beroepend, dat zij de bis- 'diop geen verlof gegeven hadden te- ïu8 te keren. f?e 80-jarige bisschop op grond zijn amnestie-verklaring toch nog naar zijn diocees zal kunnen terug gen, is een open vraag. Het bis dom Katowice zou zijn terugkeer met vreugde begroeten, daar de ver houding met de huidige, door de re dering benoemde „kapittel-vicaris", de „progressief katholieke" pater Jan Piskorz, slecht is. Mgr. Adamski heeft overigens door zjjn onverwachte terugkomst het bestuur van zjjn diocees wederom op zich ge nomen, waardoor de rechten van de toch al niet door de Kerk erkende „ka pittel-vicaris" thans volkomen te niet zijn gedaan. Mgr. Adamski, die in het begin van dez^ maand uit zün gevangenschap is ontslagen, werd in 1952 door de Poolse regering gearresteerd, nadat hij in een herderlijk schrijven de wederinvoering van het godsdienstonderricht op de la gere scholen had geëist. Volgens een overeenkomst tussen Kerk en staat werd sinds 1950 in Polen het godsdienstonder wijs op het lesrooster van het lager onderwijs gegarandeerd. Bij zijn arres tatie werd de bisschop van Katowice ten laste gelegd, dat hij „een collabora teur was van het Vaticaan en de lands belangen schaadde". Tijdens de nazi bezetting van Polen heeft mgr. Adam ski met andere leden van de Poolse clerus gevangen gezeten. De beide wijbisschoppen mgr. Bieniek en mgr. Bednorz, die tegelijkertijd met mgr. Adamski uit hun gevangenschap ontslagen zijn, hebben tot op heden nog geen amnestie-verklaring ontvangen. (KNP) Donderdagavond is de commissaris Van politie van Gouda, de heer C. Hess, bij een verkeersongeval om het leven ge komen. He heer Hess was per rijwiel op weg naar het St.-Josephpaviljoen aan de Graaf Florisweg te Gouda waar zijn echtgenote verblijft, en wilde voor het paviljoen de weg oversteken. Hij werd gegrepen door een personenauto en viel aan de linkerzijde van de weg neer. Een geneesheer van het ziekenhuis was on middellijk aanwezig, maar even nadat de heer Hess het St.-Josephpaviljoen was binnengedragen overleed hij. De heer C. Hess, die 5 september 1893 te Rotterdam werd geboren was een in Gouda zeer geziene figuur. Hij heeft de gemeente Gouda niet alleen als politie-ambtenaar gediend maar ook als bestuursfunctionaris van verschei dene maatschappelijke organisaties bin nen de gemeente. Hij was gedurende- enige jaren hoofdbestuurslid van het Verbond voor Veilig Verkeer, secreta ris van de bond van hogere politieamb tenaren e,i voorzitter van de vereniging van korpschefs in Zuid-Holland. Voorts was hij kringhoofd van de bescherming bevolking in Zuid-Holland. Tijdens het bezoek van de groother togin van Luxemburg aan Nederland werd hij benoemd tot ridder in de kroonorde van het Groot-Hertogdom. Een persoon werd gedood, twee ern stig gewond en een vierde licht ge wond, toen donderdagmiddag een auto op de rijksweg Leeuwarden-Harlingen tussen Marssum en Dronrijp slipte en tegen een boom reed. Er zaten twee echtparen uit 's-Gra- venhage in de auto. Hiervan werd de 40-jarige E. Claushuis gedood, zijn echt genote, de 36-jarige A. M. Claushuis- Wegmerg werd ernstig gewond, de 34- jarige chauffeur L. Claushuis werd licht gewond en zijn echtgenote, de 40-jarige W. Claushuis-Wegmerg kreeg ernstig letsel. Donderdagmorgen is op de rijksweg ten zuiden van Wolvega 'n personenauto tegen een met paard bespannen wagen gereden, waarbij een inzittende van de auto om het leven is gekomen. De be stuurder van de auto moest remmen voor een tegenligger en reed tegen de lading van de wagen. De heer G. Kroi uit Amsterdam, werd door spoorbiels die in de auto drongen getroffen. Hij moet hierdoor vrijwel onmiddellijk ge dood zijn. De bestuurder van de auto, de heer A. Scholten uit Heemstede, werd naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd. Bij de Vlakerbrug over het kanaal door Zuid-Beveland is een ongeval ge beurd, dat aan de heer J. 'Cosijn uit Middelburg het leven heeft gekost. De heer Cosijn stond aan de kant van de weg naast zijn geparkeerde auto, toen een bestelwagen naderde. Deze moest remmen voor een tegenligger, slipte en raakte de heer C„ die tegen zijn auto werd gedrukt. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis te Goes. In Zwolle is h t vijfjarig meisje J. van de Stouwe, toen zij plotseling de weg overstak, door een personenauto gegre pen. Zij was op slag dood. Op de rijksweg Breda—Tilburg is don derdag in de omgeving van Tilburg een personenauto met zeven inzittenden ge slipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Tengevolge daarvan kwam de in de auto zittende negenjarige zoon van de bestuurder, de heer J. H. uit Amsterdam om het leven, evenals de 6-jarige P. van der M., die met zijn moeder en een 4-ja- rig kindje in de auto zat. De heer H. en zijn vrouw werden beiden levensgevaarlijk gewond, het 4-jarig kindje Van der M. kreeg een gebroken arm. Mevrouw Van der M. en haar jongste kind, dat even eens in de auto zat liepen geen letsel op. In de algelopen nacht is op dezelfde weg in de buurt van de vliegbasis Gil- ze Rijen nog een dodelijk ongeluk ge beurd, dat, aan de heer Van G. (uit Til burg) het leven kostte. Een andere in zittende. de heer De K., werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Tilburg over gebracht. Op de weg, door regen en ge vallen bladeren glad geworden, moet de wagen aan het glijden gegaan zijn, waar door de chauffeur de macht over het stuur kwijt raakte. Beide inzittenden wer den uit de wagen geslingerd en tegen het wegdek gesmakt. Op dezelfde weg is gisteravond de 65-ja- rige B. K. uit Dorst bij het oversteken van de weg door een passerende auto ge grepen en op slag gedood. zijn deze vluchten onvermijdelijk voor de training van de vrijwilligers van het Korps Luchtwachtdienst, die in tijd van oorlog de enige bescherming vormen tegen laag „binnensluipende vliegtuigen. De routes waarin laag gevlogen mag worden en dan natuurlijk alleen wan neer de vlieger daartoe opdracht heeft zijn na grondig overleg met de hierbij betrokken burgerautoriteiten gekozen boven gebieden, waarvan de gemiddelde bevolkingsdichtheid het ge ringst is. Daarbij is uiteraard tevens rekening gehouden met de veiligheid van het burgerluchtverkeer. Teneinde een efficiënte controle mogelijk te maken heeft de lucht machtvoorlichtingsdienst er voorts op gewezen, dat het aanbeveling ver dient bij eventuele klachten over ver meend laagvliegen buiten de aange geven routes, zo mogelijk steeds vier gegevens te verschaffen: het tijdstip en de plaats waar het betrokken vlieg tuig gesignaleerd werd, het type vliegtuig en het nummer van het vliegtuig. Dit nummer is onder beide vleugels en onder de romp tussen vleugels en staart aangegeven en zal bij een vlucht op werkelijk geringe hoogte zonder moeite te onderschei den zijn. Er bestaan vier laagvliegroutes. Rou te 1 begint bij Winterswijk, en gaat ten zuid-westen van Wijhe en Kampen naar Staveren, waar door de vliegers afge bogen wordt en ten zuiden langs Sneek over de Groningse streek Hunsingo, draaiend in zuidelijke richting, en ten oosten langs Delfzijl naar Stadskanaal wordt gevlogen. Route 2 begint in Fries land bij Leeuwarden, gaat via Hariin- gen over zee naar Paulowna, maakt hier een bocht, gaat terug over het IJsselmeer en de Noord-oostpolder en eindigt bij de spoorwegkromming tussen Heerenveen en Akkrum. Route 3 begint in Twenthe, gaat langs Schoon oord, draaiend ten noorden van Steen- wijk, langs Blokzijl en eindigt ten noor den van Almelo bij de spoorlijn. Route 4 gaat van Soesterberg naar Pannerden, buigt naar het noorden af, draait enige kilometers ten zuiden van Zutfen in de richting Harderwijk en eindigt draai end over het IJsselmeer bij Bunschoten. Een helikopter van de Amerikaanse kustwacht neemt de bemanning van een gekapseisde sleepboot van het Amerikaanse leger aan boord. De sleepboot moest een tank, die op de kust was gelopen, trachten los te werken, doch liep bij deze pogingen zelf op de kust. Geen van de 28 opvarenden van de sleepboot liep letsel op. De stafchef van het Indonesische leger, generaal-.majoor Abdul Haris Na- sution, en de commandanten van de zeven districten zullen in de „nabije toekomst" bijeen komen om te pogen de verbroken eenheid in het leger te herstellen. Op het legerhoofdkwartier wordt thans hard gewerkt om de ge schillen in he* leger uit de weg te ruimen en op de aanstaande bijeen komst de eenïieid te herstellen. Een gelijksoortige bijeenkomst is vorig jaar op 16 februari gehouden in Djokjakarta, waarbij alle officieren beloofden de een heid te bewaron. Volgens officBele zegslieden zal op de aanstaande bijeenkomst vooral worden gesproken over de speciale commissi'e van onderzoek, die is ingesteld om offi cieren te verhoren die verdacht worden van politieke activiteiten en corruptie. Voorts zal worden beraadslaagd over de middelen om opstandige bewegingen, zoals de Darui Islam, te bestrijden. De ontevredenheid in het leger steeg, toen. op 13 augjustus de arrestatie van de minister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, werd verhinderd. Het onderlinge wantrouwen en de ver warring in de gelederen der officieren kwamen vervolgens deze maand tot een hoogtepunt, toen generaal Nasution in een redevoering voor de radio ontfhulde, dat bepaalde legerofficieren een. revol te beraamden. De situatie werd ten- Twintig ambtenaren van de gemeente Dortmund, die kortgeleden waren overge plaatst naar de nieuwe afdeling die zou worden belast met de registratie van West- dultse dienstplichtigen, hebben geweigerd hun werk te verrichten en om hernieuwde overplaatsing naar een andere afdeling van de gemeentelijke administratie ver zocht. In gelijkluidende brieven aan het college van Burgemeester en Wethouders hebben zij verklaard gewetensbezwaren te hebben tegen het registreren van West- Duitslands toekomstige rekruten. Zij verklaren de betrokkenen niet te willen dwingen tot het verrichten van een taak, die zij niet in overeenstemming met hun geweten menen 'te kunnen brengen. Soortgelijke moeilijkheden worden ook in andere Westduitse steden verwacht, naar mate de registratie der toekomstige re kruten op gang kom.lt. Greta Garbo, de beroemde Zweedse film ster uit de dertiger jaren, is voor het eerst na ruim vier jaar afwezigheid weer in Londen opgedoken en heeft daar een bezoek gebracht aan premier Sir An thony Eden in diens ambtswoning, Dow- ningstreet 10. Zij werd vergezeld door de beroemde Engelse „society-fotograaf" Ce. cil Beaton modern gekleed van top tot teen die een oud vriend van haar is. De foto laat zien hoe Greta Garbo bij het verlaten van Downingstreet 10 haar gelaat met een hand bedekt om te voor komen dat de fotografen haar zouden fotograferen. De nog altijd wat myste rieuze ster verblijft onder de naam Har riet Brown in het Londense Claridge- hotel. Alfred McLaughlin, een sergeant van de Amerikaanse mariniers, die van president Eisenhower de Congressional Medal ontving wegens buitengewone moed in Korea, zit in een cel, omdat hij een superieur tegen de grond heeft geslagen. Zijn strepen zijn hem afgenomen en hij zal drie maanden achter de tralies blijven. Zijn vrouw heeft verklaard, dat Alfred, sinds zijn deco ratie geen nacht meer rustig heeft geslapen. Het Korps Mariniers gebruikte hem zo'n beetje als publiciteits-sloof en van tijd tot tijd werd hij voor de gek gehouden. Toen een officier dezer dagen bij zijn binnenkomst in een gemeenschappelijk vertrek om orde riep met de toervoeging: „Hier is onze heldsloeg sergeant McLaughlin er stevig op los. „Moet dat nu de beloning zijn voor bijzondere moed?" zo vroeg zijn vrouw zich af. U.P slotte nog slechter toen een bericht in de pers uitlekte dat een speciale com missie van onderzoek was ingesteld om d- activiteiten van bepaalde leger-offi- cieren, in verband met politiek en cor ruptie, na te gaan. (UP) Het hoofdartikel dat de heer Mooy- man in het te Djakarta verschijnen de dagblad „De Nieuwsgier" heeft ge schreven, is hoogst aanvechtbaar. Op de eerste plaats dient opgemerkt te worden dat mevrouw Bouman niet ge zegd heeft dat haar overtuiging dat de landrechter in Djakarta, de procureur- generaal en de president van het hooggerechtshof in Schmidts onschuld geloofden, gebaseerd was op ver klaringen van deze personen. Waarop haar overtuiging dan wel ge baseerd was, heeft zij niet onthuld, en zij zal goede redenen gehad heb ben om dit niet te onthullen. Ver volgens zou het uiteraard zinloos ge weest zijn als mevrouw Bouman de procureur-generaal en de president van het hooggerechtshof gevraagd had te getuigen. Het is duidelijk dat deze personen dit niet gedaan zouden hebben. Of mevrouw Bouman er goed aan heeft gedaan achteraf een beroep te doen op de opvattingen van de pro cureur-generaal en de president van het hooggerechtshof is een andere zaak. Wellicht had zij op dit punt beter kunnen zwijgen. Wellicht zijn sommige landgenoten in Indonesië niet erg gelukkig met mevrouw Bou- mans verklaring, een verklaring die de anti-Nederlandse stemming daar ginds nog heeft doen aanwakkeren. Maar dat behoeft geen reden te zijn voor een aanval als die welke de heer Mooyman nu in de Nieuwsgier op mevrouw Bouman lanceert. In de aanhef van zijn artikel betuigt hij zijn achting voor de verdedigster; uit de rest van zijn betoog blijkt die achting echter helaas niet. Advertentie BARTEL10RISSTR. HAARLEM TEl. 13439 FERD. B0LSIR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in tempera tuur. Zon: 7.15-17.38. Maan: 17.44-8.10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1