Minister Lacoste acht toestand in Algiers hoopvol Overhaast onderhandelen zou dwaasheid Liberace maakt de balans op E HUISEIGENAAR LAAT TV- ANTENNES AFBREKEN DR. KOHNSTAMM: Bezorgdheid werkloosheid is voorbarig over K ru iswoord raadse l IJ' M' ffF ÏÏEZZ.ZZZ ZBZ SABA Scherpe kritiek op vragen over mr. Struveken Amigoe: Voor slechts enkele guldens per week HAARLEMSE KLEDING CENTRALE JH" _ÜT RADIO EN TELEVISIE Conferentie Ned. Letteren WESTCLOX Toestelbezitters verontwaardigd cfetr i4SWte Onwaardig r AUTOMATISERING Hr i W H Stakingen in Oost-Dnitsland? Wim de Vreng en Zevenboom halen limiet niet Samenstelling van Nederlandse delegatie ORDEVERSTORING DOOR ZEELUI Nieuwe commandant maritieme middelen te Amsterdam ERIC DE NOORMAN REACTIE ANTILLIAANSE PERS V.. J w~\ l^n TRAVIATA Gift voor expeditie naar Nieuw-Guinea VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 PAGINA W Cijfers Conclusie Bezoek president Tubman Nieuwe leden van Tweede Kamer altijd op tijd Bij botsing om het leven gekomen zelf startende ictrischo Enig overlevende van verkeersongeluk vrijgesproken Mantels Mantelkostuums Jerseypakjes Japonnen Regenmantels Damespantalons Jacks Kostuums Demi's Sportcolberts Pantalons Regenjassen DE SPECIAALZAAK voor DAMES on HERENKLEDING op TERMIJN Jansstraat 63 - Haarlem O I* u Tf\ Jm-v Lê ggp" j* 1 w-t sa I**' IMw v? ys> Hl SHp~ o V" 63 WPT 7rr Br r V Hn Y' vara doniderdiaig Verwarde geruchten Comité Jungschlager vraagt ontslag func tionarissen Djakarta Minister Luns naar New York Kleine Houtstraat 25 rr De verwachting dat de in Algiers residerende minister Lacoste gisteren het woord zou voeren in- het grote debat over het beleid van de regering inzake Algiers heeft zowel in de zaal als op de tribunes een aanzienlijk groot aantal belangstellenden opge roepen. Zijn rede, overtuigd en zakelijk en van tijd tot tijd zelfs pathetisch, vormde een hoogtepunt in deze te r t i erwijl buiten in de hondense regen een groepje autogram- menjagers en toegewijde vol gelingen voor het Savoy-hotel stond te kleumen, genoot de heer Liberace in de weelderigheid zijner salons van een licht ontbijt. Elders in Londen knarsetandden de critici, die hadden voorspeld dat 's heren Liberace's tournée in het verenigd koninkrijk een teleurstelling zou worden voor de heer Liberace wel te verstaan. Zij zijn tot inkeer gekomen, en het lich te ontbijtje smaakte de heer Libe race buitengewoon goed, terwijl hij intussen vergenoegd de balans zat op te maken. Toen zijn speciale trein, alweer zo lang geleden, het Waterloo-station binnenkwam, ontving Liberace het grootste sterrenwelkom sinds dertig jaar. Dat is de eerste creditfpost. De politie, die te voet en te paard klaar stond om de menigte in bedwang te houden, moest agenten met honden laten aanrukken, wijl de menigte zich. niet bedwingen liet. Dat! is de tweede creditpost. Toen Liberace's vleugel het Lon- denpalladium werd binnengesjouwd en ook in andere concertzalen kus ten de fans het instrument. Cxedit- post 3. Op een na waren alle concepten van Liberace uitverkocht; hij heeft alle recetterecords gebroken, err> in het Café de Paris de hoogste prijs kunnen bedingen die een optredend artist en vele groten hebben dtaar op het podium gestaan er ooit kon ontvangen. En zelfs loopt het gerucht dat de heer Liberace mag planeren tijdens een „royal com mand performance", een show op koninklijk verzoek met koninklijke gasten. Een zwaarbeladen creditkant, niet- waar? r zijn echter ook debetkanten, in elke balans, en de heer Li berace tekent ze, al licht- ontbijtend, op. In Parijs moest hij een persconfe rentie beleggen om de heren- en dames-journalisten te verzekeren, dat hij overigens wel normaal was... Hij loopt reeds enkele dagen te denken aan een proces wegens smaad tegen een Brits dagblad. In de populaire pers heeft zijn pianospel het vreselijk te verduren gehad en kort na zijn aankomst in Londen ontstond, geheel spontaan, een „anti-Liberace sociëteit", die hem adviseerde „op te houden met Chopin te vermoorden", en meer zulks. Maar goed. Volgende week gaat Liberace naar Rome en daar hoopt hy weer voor volle zalen te mogen spelen. Alles bijeengenomen is de heer Liberace niet zonder vreugde over zijn Europese tournee. Zijn balans toont een duidelijke winst. De zaak maakt een solide in druk, en de eerstvolgende winstuit kering wordt, naar men ter beurze verwacht, verrassend goed. Dat zegt de beurs (Liberace), de firma (Libe race) de aandeelhouders (Liberace) en de critiek (Liberace).... lang uitgesponnen beschouwingen. Er was vrijwel niet aian de spreker te merken, dat hij onlangs ernstig ziek geweest is. Hij begon met de pogingen van sommige politic# een tegenstelling te scheppen tussen zlijn opvattingen en die van de rest van de regering als illusies te betitelen. Er is geen poli- tiek-Lacoste. riep h$ uit, er is alleen maar de politiek van de regering. In tegenstelling tot hetgeen sommige correspondenten beweren die voor zulk soort beweringen overigens met de politie te maken krijgen, zie het geval-Barrat deelt minister Lacoste mede, dat de pacificatie vn Algiers slaagt en bijna voStooid is. Het vertrouwen van de Mohamme daanse bevolkingsgroepen komt weer te rug, mede dank zij de door Frankrijk thans doorgevoerde hervormingen. Al dus zjjn zeshonderd Mohammedanen reeds benoemd in de administratie en driehonderdduizend hectaren grond staan ter beschikking van het instituut tot bezitsvorming. Veertienhonderd ge mengde gemeentebesturen zfln intussen opgericht. Minister Lacoste! houdt van cijfers, die kennelijk indruk maken op zijn gehoor. Als 95 procent van de post kantoren in Algerije normaal functio neert, als 87 procent van de belastin gen binnenkomt, als de oogst 25 pro cent meer is dan verleden jaar, dan is er toch wel vooruitgang. Hoe moet hiermee in verband ge bracht worden dat er nog zoveel ter reur heerst? De rebellen zien het her stel, en de voortgang daarvan vrezend, verdubbelen zij hun activiteit. Vierhon derd Mohammedanen! per maand zijn daarvan het slachtoffer, aldus minister Lacoste, die de communisten hierover openlijk aanviel. De communisten im mers steunen de rebellie. Als de op standelingen deze steun en die van de nabuurlanden niet hadden, zouden zij al lang onmachtig geworden zijn. Zijn conclusie is: thans overhaast on derhandelen zou dwaasheid zijn. De re bellen blijven absolute onafhankelijk heid eisen, maar de bevolking weet dat haar vrijheid van Frankrijk moet ko men. Daarom moet een oplossing ge zocht worden, die beide gemeenschap pen, de Europese en de Mohammedaan se, een vreedzame samenleving waar borgt. Welke deze oplossing moet zijn, vermeldt de minister niet. Hij laat blijkbaar aan het hoofd van de rege ring, die op het eind van dit debat het woord zal voeren, de zorg deze op lossing aan te kondigen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd in de commissie welke zal optreden als Ne derlandse delegatie bij de zesde alge mene conferentie der Nederlandse let teren, die op 25, 26 en 27 oktober 1956 te 's Gravenhage zal worden gehouden: Tot algemeen voorzitter: prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs te Nijmegen, tot algemeen secretaris: dr. J. Hulsker te 's Gravenhage, tot adjunct-secreta ris: A. J. Odijk te 's Gravenhage. Tot voorzitter van de sectie letter kunde en toneel: prof. dr. G. Stui veling te Hilversum, tot leden: prof. dr. N. A. Donkersloot te Amsterdam, J. Engelman te Utrecht, E. Hoornik te Amsterdam, G. P. M. Knuvelder te Eindhoven, prof. dr. P. Minderaa te Leiden, A. van der Veen te 's Graven hage, tot secretaris P. H. Dubois te 's Gravenhage. Tot voorzitter van de sectie uitgeverij en boekhandel: E. Lefebre te Haarlem, tot leden: B. Bakker te 's-Gravenhage, P. A. Dijkma te 's-Gravenhage, J. R. Meulenhoff te Amsterdam, H. A. J. M. Teulings te 's-Hertogenbosch, M. J. Vis ser te 's-Gravenhage, tot secretaris J. van der Kolk te Amsterdam. Tot voorzitter van de sectie biblio theekwezen dr. L. Brummel te 's-Gra- venhage, tot leden dr. A. Kessen te Leiden, P. J. van Seigchem te 's-Gra- venhage, tot secretaris prof. mr. H. de la Fontaine Verweij te Amsterdam. Tot voorzitter van de sectie radio en televisie: J. B. Broeksz te Hilversum, tot leden: J. W. Acda te Naarden, J. A. Allon te Hilversum, mevr. J. C. van den Bosch-Mulder te Blaricum, J. van Herpen te Hilversum, L. J. M. Lutz te Amsterdam, tot secretaris A. van Nie- rop te Hilversum. Tijdens het bezoek van de president van Liberia aan R'dam bevonden zich woens dagmiddag twee Engelse opvarenden van het troepentransportschip „Asturias" te midden van het publiek. Een hunner was zeer onder invloed van sterkedrank, de ander was lichtbeschonken. De een viel het publiek lastig en gedroeg zich, aldus de politie, zeer onaangenaam. Zij weiger den evenwel het politiebevel zich te ver wijderen op te volgen en bleven staan. Een agent heeft toen met assistentie van twee bereden agenten de dronken zeelui naar de uitgang geduwd, waarbij de paarden hen buiten de afzetting duwden. Omdat de ene zeeman niet kon lopen heeft men een bestelauto moeten charteren om bei den naar het hoofdbureau te brengen. Vandaar zijn zij na ongeveer drie kwartier naar hun schip, dat aan de Lloydkade lag en spoedig zou vertrekken, vervoerd. Een van hen moest in de ontboden taxi wor den gedragen. Bij dit alles is geen klap gevallen, maar wel heeft een der bereden agenten zijn wapenstok uit de holster gehaald om zijn bevel kracht bij te zet ten. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. M. A. M. Klom- pé, de heer L. A. H. Albervg (K.V.P.) te Rijswijk (Z.H.) benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de vacature ontstaan door het be danken van de heer H. J. Hofstra is de heer B. van den Tempel (P.v.d.A.) te 's-Gravenhage benoemd verklaard en in de vacature ontstaan door het bedan ken van de heer J. H. Lamberts, de heer A. Venverloo (P.v.d.A.) te Arnhem. Advertentie Naar wij vernemen is eerlang de be noeming te verwachten van kapitein ter zee A. H. W. von Freytag Drabbe tot commandant maritieme middelen ln Amsterdam als opvolger van kapi tein ter zee W. A. Montanus, die met Ingang van 1 januari a.s. in gemeen telijke dienst treedt als havenmeester van Amsterdam. De nieuwe comman dant, thans marine-attaché in Austra lië, zal waarschijnlijk begin maart in functie treden. Kolonel von Freytag Drabbe, in 1909 geboren, kwam in 193C als officier bij de Kon. Marine. In 1940 was hij te Ba tavia, en van 1942 tot 1945 bij de staf van de bevelhebber der strijdkrachten in het oosten, admiraal Helfrich in Co lombo. Na de oorlog was kolonel von Freytag Drabbe verbonden aan de Ma rinestaf in Den Haag. Als commandant van H.M. torpedobootjager „Piet Hein" nam hij deel aan de krijgsverrich tingen in de Koreaanse wateren gedu rende de periode 1952-1953. Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn in de kom van het dorp Voorthuizen Is donderdag de 40-jarige handelsreiziger K. uit Amsterdam met zijn personenauto in botsing gekomen met een slippende mill talre vrachtwagen. De heer K. is zwaar gewond naar het St. Elizabethziekenhuls te Amersfoort overgebracht, waar hij is overleden. Een Vhuiseigenaar heeft donderdag in de Pijmackerstraat te Amsterdam een aantal televisie-antennes van het dak laten weghalen. De bezitters van de bijbehorende televisietoestellen zouden van de afbraak niet op de hoogte ge bracht zijn en moesten toezien hoe één voor één de antennes werden gedemon teerd. De huiseigenaar liet als reden op geven dat hij geen toestemming aan de bewoners had gegeven om op het dak van zijn huizen antennes te laten oprichten. P,as als eigenaar en huurder een contract hebben getekend, waarin de laatste verzekert mogelijke bescha digingen te fcwtalen, waartoe hij tevoren een waarborgsom stort van 100, kan een TV-antenne worden geplaatst, zo zegt thans de eigenaar. Aangezien in het huurcontract geen maatregelen ver meld zijn aangaande het wel of niet oprichten van een antenne, zijn de huurders van mening dat de huiseige naar een onrechtmatige daad heeft ver richt door hurr antennes te laten af breken. De eigenaar sté lt dat hij door de plaat sing van antennes dikwijls schade op loopt, waarop hij' geen verhaal heeft. De bezitters van TV-toestellen zijn van oordeel dat de eigenaar geen recht heeft om hun arttennes te slopen. In het huurcontract zijn immers geen be perkende bepalingen aangaande de TV- antennes opgenomen. Een radiohande laar plaatst een antenne bovendien al leen dan na toestemming van Bouw en Woningtoezicht. Bouw- en Woning toezicht gaat, voorda t het toestemming geeft, na of het huurcontract bepalin gen vermeldt die plaatsing van een antenne verboden of -op een andere ma nier aan banden leggen. In dit laatste geval wordt met de bepalingen reke ning gehouden, waarttOe men in overleg treedt met de huiseigenaar. In het geval van cïe Pijnackerstraat Is er, zoals gezegd, door Bouw- en Wo ningtoezicht toestemming gegeven aan de radiohandelaren om antennes te plaatsen. De eigenaar heeft daarvan van Bouw- m Woningtoezicht bericht ge kregen. Het moet gezegd worden dat dergelijke toestemmingen gemeenlijk pas in handen komen van de eigenaar als de antenne reeds hoog en breed op het dak staat zodat hij dus op de plaatsing zelf geen invloed heeft kun nen uitoefenen. Behalve dat de TV-toestelbezitters van de Pijnackerstraat menen dat de eige naar buiten zijn boekje is gegaan door de antennes af te breken, zijn ze nogal verontwaardigd dat dit gebeurd is zon der voorafgaand bericht. Zij zullen waar schijnlijk een kort geding aanhangig ma ken. 1. Over de eindeloze watervlakte glijdt eenzaam een klein schip. Eric de Noorman is met zijn mannen wederom op weg, om het Land van Belofte tc zoeken. Na gezamenlijk overleg is niertoe besloten en op aanraden van Cendrach de Scheepsbouwer wordt de koers voorlopig Zuid-West gehou den. Begunstigd door de zeestroming en voor de wind varend, zijn ze nu reeds enige dagen onderweg en komen snel vooruit. De Ondur-mannen geven geen last meer; blijkbaar hebben ze ingezien, dat het er voor hen niet beter op zou worden. Nergens in de wijde omtrek is land te zien, maar wel komt er hier en daar drijfijs op hun weg, wat soms de vorm van ijsbergjes aanneemt. Dit vervult de Noorman met enige bezorgdheid, te meer, daar het gaandeweg neveliger wordt. „Een botsing met zo'n ding zou een rare grap zijn, Noorman", laat Svein zich horen. „Het wordt aldoor moeilijker, ze te onderscheiden", mompelt Eric bekommerd. De avond begint reeds te vallen en tot overmaat van ramp wordt de nevel dikker. Er is totaal geen zicht meer en in volslagen duisternis glijdt de Drakar voort. In stijgende angst en onrust trachten de mannen in de donkerte iets te kunnen zien, bevreesd het volgende ogenblik de drei gende schaduw van een ijsberg te zien opdoemen. Naar aanleiding van de vragen, die het Antilliaanse statenlid Bikker (de mocratische partij) aan de Antilliaan se regering heeft gesteld over de be noeming van mr. Struycken tot minis ter van binnenlandse zaken hebben commentaren in de Antilliaanse pers tot gevolg gehad. „Today" noemt de „actie" van de heer Bikker, i.e. het bezwaar hebben tegen de benoeming van een Nederlan der in het Nederlandse kabinet op een post, die met de overzeese rijksdelen niets te maken heeft, „heel merkwaar dig". Gaan wij ons nu in strijd met het statuut bemoeien met binnenlandse aangelegenheden van een andere part ner in het koninkrijk? De vrees, dat de benoeming van mr. Struycken tot minister van binnenlandse zaken het kabinet zou kunnen bewegen tot nieuwe constitutionele moeilijkheden voor de Antillen komt het blad belachelijk voor. Het blad ziet in de vragen slechts een mislukte poging om revanche op het conflict van april j.l. De „Amigoe di Curagao" (kath.) schrijft bij lezing der vragen niet te weten, waarover het het meest ver baasd is, over de werkelijk onzinnige inhoud of over de zeldzame grofheid, waarmede zij gesteld zijn. Het krijgt de indruk, dat de vragensteller en zijn partijgenoten de benoeming van mr. Struycken slecht kunnen verwer ken en beschouwen als een gebaar van Nederlandse zijde om mr. Struycken niet alleen niet te diskwa lificeren, doch duidelijk de hand bo ven het hoofd te houden. Het blad schrijft, dat minister Van der Meer eveneens duidelijk van spiji over de benoe»"'-^ hl'ik gaf Als men de vra gen goed leest, kan men slechts distil leren, dat actie van de Antiliaanse re gering tegen de persoon van mr. Struycken gewenst wordt. Het blad schrijft, dit te beschouwen ais een symptoom van verwatenheid, ver schrikkelijke eigengereidheid en over dreven zelfverheffing van een deel der Antilliaanse politici, die menen het zelfde land, waar zij de heer Yraus- quin op afsturen om enkele miljoe nen los te krijgen voor het sluitend maken van de begroting, te kunnen voorschrijven hoe zich ten aanzien van hun wensen te gedragen. Het blad schrijft verder, dat er po litici zijn. die Nederland steeds weer verwijten de verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde te bemoeilijken, doch zelf bij herhaling blijk geven de geest van het statuut niet te bezitten. De „Amigoe" noemt de vragen een lid van de staten der Nederlandse An tillen onwaardig. Het prestige der An tillen is ernstig geschaad. „Beurs - en Nieuwsberichten" is van mening, dat de vragen een scherp licht werpen op bepaalde opvattingen in be paalde kringen op de Antillen. Er wordt daarmede een handeling verricht, wel ke destijds mr. Struycken is verweten, toen het om herverdeling van een por tefeuille ging, niet om een formatie. De vragen bevatten een tijdbom: die van het prestige der Nederlandse K.V.P. omwgille van een van haar ministers. Het blad besluit met te zeggen, dat de vragen de Antilliaanse belangen scha den. Advertentie De Amsterdamse rechtbank heeft een 58-jarige vertegenwoordiger uit Haar lem, de enig overlevende van de di rect betrokkenen bij een bijzonder erns tig verkeersongeval op de weg Amster dam-Haarlem op 26 april j.l., vrijge sproken. In de tenlastelegging werd ge sproken van roekeloos rijden en onoor deelkundig remmen, waardoor hij met zijn auto dwars op de weg was ge raakt, in botsing kwam met een motor rijder en tenslotte was aangereden door een tweede personenauto. De motorrij der en een inzittende van de tweede auto waren om het leven gekomen. De vertegenwoordiger zelf had een zware hersenschudding opgelopen en herinner de zich niets meer van het tragische ongeluk. Omdat niet kon worden vastgesteld op welk weggedeelte de motorrijder zich had bevonden, sprak de rechtbank de vertegenwoordiger vrij. Kerkstraat - Beverwijk Het verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland heeft vandaag te Amersfoort op een leden vergadering het vraagstuk van de auto matisering aan de orde gesteld. De heer A. Borst Pzn., algemeen voorzitter van het verbond, zei in zijn openingsrede dat het grote probleem, waarvoor de kleinere en middengrote bedrijven zich zien gesteld, is en blijft het verkrijgen van het nodige kapitaal voor de uitvoering van hun desbetref fende plannen. Spreker zeide dat naar zijn mening zowel de huidige prijspoli tiek als de fiscale politiek van de over heid hier remmend werken. Volgens de heer Borst werkt de huidige prijspoli tiek ook remmend op de kapitaalvor ming. Zij dwingt grote groepen van ondernemingen stijgende kosten, welke beslis- niet uit de stijgende produktivi- teii zijn op te vangen en normaliter daaruit ook niet behoeven te worden opgevangen, op de winst indien deze er al is te verhalen. De praktijk van bijna twee jaren prijsstabilisatie heeft, aldus de heer Borst, aangetoond, dat voor de handha ving van de noodzakelijke prijsstabilisa tie aan enkele aspecten meer aandacht moet worden besteed. Dr. G. A. Kohnstamm van de AKU te Arnhem belichtte het vraagstuk van de automatisering van de economische zijde, waarbij hij stelde, dat wordt overdreven als men spreekt over een tweede indus triële revolutie als deze kwestie aan de orde komt. Hij vond het dan ook voor barig zich nu reeds bezorgd te maken over problemen van werkloosheid en vrije-tijdsbesteding, want, zo zei hij, de economische mogelijkheden voor toe passing van de automatisering lopen voor verschillende takken van industrie uiteen. Hieraan zag hij wel het gevaar ver bonden, dat op de binnenlandse markt relatieve prijsverschuivingen zouden op treden tussen de produkten en dat een groter gevaar het evenwicht in de internationale concurrentie zou kunnen worden verstoord. Immers landen met grote afzetmogelijkheden, met grote be drijven, die gemakkelijker kunnen in vesteren, zullen de automatisering snel ler kunnen invoeren dan landen met keline bedrijven met een kleine afzet. Prof. Oberman, die het technische as pect behandelde, noemde de automati sering een complex-probleem, waarvan de economische en sociale aspecten moeilijk kunnen worden bekeken als er geen inzicht omtrent het technische as pect is. Vele auteurs, aldus spreker, verstaan onder automatisering het vervangen van bepaalde geestelijke werkzaamheden van de mens door machinale werkingen. De geschiedenis van de techniek toont, dat losstaande voorbeelden van wat men nu automatisering zou noemen, reeds enkele eeuwen oud zijn, zei prof. Ober man. Een grote voorloper is de automa tisering van telefoon en telegraaf. Bij de opvoering der produktiviteit en van de efficiency in produktie- en adminis tratie-processen werd vroeger veelal gesproken over mechaniseren. Het ver- vangen van hersenwerk, vervolgde prof. Oberman, vindt in hoofdzaak pas plaats als er van terugkoppeling gebruik wordt gemaakt, waarmee de machine haar op drachten zelf controleert op correcte uit voering, of van z.g. variabele program meringen, waardoor een machine, zon der verdere menselijke instelling, ge heel verschillende dingen kan doen. Deze mogelijkheden aldus prof. Oberman kunnen leiden tot de goedkope produktie van massa-artike len en tot een belangrijke wijziging in de structuur van administraties. Drs J. G. Bavinck, directeur sociale zaken van Philips' Gloeilampenfabrie ken, betoogde, dat de beperktheid van de toepassingsmogelijkheden der auto matic en de geleidelijkheid van haar invoering reeds sterk de invloed op de werkgelegenheid beperken. Daarnaast treedt ook in het economische leven het zelf-corrigerende principe op, zoals we dat bij de automatie zien. Bij hogere welvaart, mede als gevolg van stan daardisatie, mechanisatie, automatie, treedt bij de consument de behoefte aan differentiatie naar voren, die een vijand is van de automatie. Bij meer welvaart: meer behoefte aan vrije tijd en meer behoeften aan „diensten", zo meende deze spreker. Rekening houdend met deze compen- gerende factoren, de langere leertijd, waardoor de beroepsbevolking relatief zal dalen en de veroudering van de be volking in het algemeen, dienen we de automatic eerder te zien als de redder van onze welvaart dan als een bedrei ging van onze sociale zekerheid. AP M J V6 pp 3i Vr ■v Horizontaal: 1. volwassen; 6. wijze; 11. anno (afk.); 12. uitgezocht; 14. deel van het oor; 16. kwajongen; 19. jongensnaam; 20. alsmede; 22. evenwijdig; 25. edel gas; 26. ontkenning; 28. mil. oplei dingsschool (afk.); 29. keurtroep; 31. Frans lidwoord; 32. pers. voomaamw.; 33. vreemde munt; 35. buitengemeen; 37. jongensnaam; 40. reptiel; 41. wa ter in Friesland; 42. bitter vocht; 43. keurtroep; 44. schaap; 46. voorzetsel; 47. drank; 49. trapper; 52. jongens naam; 54. godin; 56. deel van een Franse ontkenning; 57. windrichting (afk.); 58. uitbouw; 60. loterijbriefje; 62. groet; 63. gewicht; 64. jong konijn; 67. aanslibbing; 69. uitroep; 70. bogen gaanderij; 72. aanzien; 74. verander lijke gemoedsgesteldheid (meervoud); 77. Franse onpers. voornaamw.; 78. niet gekookte; 79. halfedelsteen. Verticaal: 1. muziekteken; 2. lekkernij; 4. gods dienst; 5. pers. voornaamw.; de maat nemen; 7. van het lopende jaar (Lat. afk.); 8. netto (afk.); 9. ieder; 10. zangnoot; 11. brede laan; 13. pret; 15. buigzame; 17. plaats in Gelderland; 18. uitbouw; 21. verdorven; 23. verbinding; 24. laatst leden (afk.); 27. raadsel; 30. nieuwe wereldtaal; 32. wetenschaps mens; 34. landsverordening; 36. onb. voornaamw.; 38. uitroep; 39. seconde; 40. meisjesnaam 45. water in Brabant; 46. uitheems zoogdier; 48. ieder; 50. eenjarig dier; 51. plaats in Utrecht; 53. hollen; 54. land in Azië; 55. kost bare stof; 59. stofmaat; 61. man (Ind.); 62. op de wijze van; 65. famlielid; 66. werkelijk; 68. groente; 71. Spaanse ti tel; 73. ambtshalve (Lat. afk.); 75. stad der oudheid; 76. en anderen (afk.). OipEos'sinig kiriuiiswooirdPha'adSie'I Horizontaal: 1. lucht - tenue; 2. roomhoorn; 3. priem - ree; 4. lucratief; 5. kaars - oog; 6. nee - tabel: 7. dito - al - koe; 8. el - venijn - DK; 9. raket - vete; 10. narede - oom; 11. h.d.s. - nonsens. Verticaal: 1. Laplander; 2. R.U. - eiland; 3. cricket - kas; 4. hoera - over; 5. tomaat - eten; 6. traan - do; 7. thuisblijver^; 8. e.o. - ne; 9. Norfolk - toe; 10. ure - odeon; 11. energiek - m.s. Geruchten omtrent stakingen In een of meer Oostduitse industrie-centra doen op het ogenblik hardnekkig de ronde in West-Berlijn, doch voorshands z(jn deze berichten verward en verre van duidelijk. „Der Tag", een doorgaans se rieuze krant in West-Berlijn, berichtte erover, en ook in het anti-communisti sche Comité van vrije juristen had er iets over vernomen, doch dit comité was aanzienlijk minder positief. De Oostduitse radio heeft die berichten te- genesproken. Der Tag bericht, dat gestaakt wordt in Maagdenburg, Erfurt en Chemnitz, de juristencommissie weet slechts van een zekere „onrust" in vijf bedrijven in Maagdenburg (Karl Marxwerke, Thaelmannwerke, Liebknechtwerke en de firma Weinert). Volgens de juristen commissie is er „geen werkelijke sta king." Der Tag echter meldt dat 2.000 man volkspolitie van Oost-Berlijn naar Maagdenburg zijn gedirigeerd. Volgens het blad zou het werk bij de Karl Marxwerke, een machinefabriek, geheel stil liggen en zou volkspolitie er patrouilleren. Telefoonverbindingen met deze bedrijven komen echter zonder moeite tot stand, en daarbij sprak men kortweg alle geruchten omtrent strub belingen tegen. (U.P.) Het protestcomité Jungschlager heeft het volgende telegram aan de minister van Buitenlandse Zaken gezonden: „Met ver bazing kennis genomen van de verklaring van onze vertegenwoordiging te Djakarta over procesvoering tegen Schmidt, terecht door mevrouw Bouman bekritiseerd, dringt Haags protestcomité Jungschlager bij Uwe Excellentie aan ontheffing van verantwoor delijke functionarissen van hun posten. Dergelijke blunders schaden rechtsstrijd voor Schmidt in internationaal verband". Een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat te Djakarta zou onlangs hebben verklaard, dat het proces tegen Schmidt op legale wijze gevoerd is. Het nationaal comité Jungschlager heeft mevrouw Bouman telegrafisch met haar benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw geluk gewenst. Minister Luns zal vrijdag 2 novem ber naar New York vertrekken als lei der van de Nederlandse delegatie naar de elfde algemene vergadering der Ver enigde Naties, welke 12 november wordt geopend. Verwacht wordt, dat minister Luns voor de duur van het algemene debat ongeveer drie weken in New York zal blijven. Advertentie met afstandsbediening Het SUCCES van de FIRATO Alleenvertegenwoordiger voor Haarlem en omgeving: rif Telefoon 14828 Twee Nederlandse zwemmers die in Melbourne probeerden een plaats in de Olympische ploeg te verwerven, heb ben vandaag een proef van hun kun nen afgelegd, maar zijn er niet in ge slaagd aan de gestelde normen te vol doen. De 19-jarige Gerrit Zevenboom, die vier jaar geleden naar Australië was geëmigreerd, slaagde er niet in de 1.500 meter te zwemmen beneden de voor hem gestelde limiet van 19 minuten te blijven. Hij maakte in het Olympische bad een tijd van 19.01.9. Wim de Vreng, die in gezelschap van de bokser Teters als werkend passagier naar Australië was gereisd, legde de 100 m af in 60.3 s„ de limiet voor hem was gesteld op 57.5. De in Melbourne wonende Nederland se trainster Annie Timmermans, die met het N.O.C. heeft samengewerkt om de twee zwemmers een kans te geven, vertelde dat Zevenboom volgende week zal meedoen aan proefwedstrijden van de Australische Olympische ploeg. Mevr. Timmermans opperde dat het N.O.C. misschien nog de hand over het hart zal strijken als Zevenboom dan een goede tijd maakt. Van het „examen" was de Neder landse Olympische attaché J. E. Smi ley getuige, die aan het N.O.C. rapport zal uitbrengen. De Stichting expeditie Nederlands Nieuw-Guinea heeft bericht ontvangen dat een particulier, die onbekend wenst te blijven, ten behoeve van de expeditie naar het Sterrengebergte een bedrag van 5.000 beschikbaar heeft gesteld-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2