Kan snelverkeer in Haarlems binnenstad worden ontlast? Bontwerker bedwelmd geraakt door uitstromend gas Agenda Haarlem evies Eerste voorstelling in toernooi om het Nationale Landjuweel T JÉ* Jfc 11 jSl 8"' éJ 1 Machinist stal auto, dronk te veel en moest vluchten Haarlemmers arbitreren in nationaal libretoernooi „Mutua Amicitia uit Rotterdam met Miller's „Mijn zoons" in Haarlemse Stadsschouwburg BEA BEA Pierement Zaza blijft nu definitief in Amersfoort Lifter bracht kink in de kabel Vier en dertig jaar lang in Haarlem geweest Mozarts Grosse Messe VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 PAGINA 3 Ver. „Bescherming Voetgangers r CONSTANT ^ügTlË^RLOV.NGS »®7R|NGEN Jongen van een vrachtauto gevallen Wielrijdster verleent geen voorrang Burgerlijke Stand Haarlem BEDRIJFS ONGEVALLEN HAARLEMSE RECHTBANK NAAIMACHINES ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 T entoonstellingen Gelddiefstallen Biljarten CHOPIN-AVOND IN CONCERTGEBOUW Ontslag burgemeester Beverwijk officieel moderne J. ROSE 50 JAAR BIJ MACHINEFABRIEK A. BOS BALLETAVOND IN GEBOUW SINT-BAVO BASKETBAL „Het Witte Paard" GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Kinderspeelplaats in Vogelenzang Ongelukken op drie kruispunten in Heemstede BRENGT U OOK DAAR De Christelijke Oratorium vereniging Heemstede ZANDVOORT TRIANGEL GABARET VOOR ,,'T HELM" NIEUWE FABRIEK VAN A. J. VERSTEEGE TE ZANDVOORT Nog geen tien leden van de Haarlem- te afdeling der Nederlandse vereni ging Bescherming Voetgangers hebben gisteravond met veel animo verkeers problemen besproken, nadat de heer W. Holt, bestuurslid van de vereniging, met een inleiding hiervoor voldoende discussiestof had geleverd. De aanwe zigen waren van mening, dat Haar lems binnenstad voor de voetganger buitengewoon onveilig is door de aan wezigheid van hinderlijk veel snelver keer en vooral door het ontbreken van normale brede voetpaden. De voorlopige voorzitter van de af deling Haarlem der vereniging, de heer H. G. Cannegieter, zei in zijn openings woord dat de gevaren van het verkeer veel intensiever moeten worden bestre den. Een actie voor het zwakke kind, een collecte voor de kankerbestrijding en een verbeten gevecht tegen de tu berculose, zij kunnen slagen door de medewerking van iedereen, die het be lang van de doelstelling onderkent. Waarom, zo vroeg de heer Cannegie ter zich af, staat men echter zo passief tegenover de dagelijkse lijst van ver- keersoffers. Men neemt haar als ken nisgeving aan, als iets onvermijdelijks, dat anderen aangaat. Speciaal de voet ganger, vervolgde spr., heeft de taak zich te organiseren om zich teweer te stellen tegen het geweld van de motor, die „wederrechtelijk" zijn terrein bin nendringt en opslokt. De heer Holt had als onderwerp: ,,De binnenstad veilig voor voetgan gers". Het gaat om twee belangen, al dus de spreker. Dat van de voetganger en dat van de handelsman. Het hoofd- verkeer van zuid naar noord wordt van de Wagenweg af door de binnenstad heengeperst en veroorzaakt talloze ang stige momenten voor de voetganger, die en dat geldt het meest voor de bejaarde zich geluk mag wensen als hp er met de schrik af komt. Volgens de heer Holt is het een reële oplossing om het verkeer van zuid naar noord om te leiden vanaf de Iordensstraat, een zijstraat van de Wagenweg. Voor de rest van de Wagenweg zou een bord „verboden in te rpden" moeten worden opgesteld, waardoor de grote wagens, die toch niet in de stad behoe ven te zijn, via de Van Eedenstraat Advertentie v a. f 34.50 p.p "«••n ZIJ ZIJN IN DE WOLKEN MET HUN In een bontzaak in de Barteljoris- straat in Haarlem-centrum heeft zicli gistermorgen een geval van gasverstik- king voorgedaan, waardoor een 33-ja- rige bontwerker, de Haarlemmer <J. de V. bewusteloos raakte en na toediening Van zuurstof naar het Grote Gasthuis moest worden overgebracht. Om kwart voor elf bemerkte een win kelmeisje in de zaak dat de bontwerker versuft aan zijn werkbank zat. Zy rook een hevige gaslucht en zag dat de gas slang van het toevoerkraantje was los geraakt, waardoor het gas naar binnen stroomde. Het meisje draaide de kraan onmiddeliyk dicht en bracht met een collega de man naar de keuken. De poli tie, die snel ter plaatse was, diende de bontwerker zuurstof toe, waarna hy later ter verpleging werd opgenomen. Het gas heeft waarschüniyk kunnen ontsnappen doordat de bontwerker te gen de slang heeft gestoten, waardoor zy van de buis afraakte. De 12-jarige Dirk D. viel gistermid dag om vöf uur van een vrachtauto, die op de Leidsevaart reed. De oor zaak was, dat de laadklep, waarop de knaap een plaatsje had gevonden, los raakte. De jongen werd in het Grote Gasthuis opgenomen met schaafwonden en vermoedeiyk een hersenschudding. Om tien voor half zeven gisteravond Waren twee wielryders betrokken by een verkeersongeval op de hoek van de Jansweg en de Nieuwe Gracht. Een Een 55-jarige Haarlemse wielrijdster 6tak van de Jansweg links het kruispunt over in de richting van het Spaarne en verleende geen voorrang aan een wiel- ftidster, die naar het station ging. Door de aanrpding kwam de dame te vallen en moest zp met een gebroken linker been naar de Mariastichting worden overgebracht. ONDERTROUWD: P. Langereis en A- van de Gruiter; N. C. Duikersloot ®n M. C. J. Blom; W. Visser en E. G. pfoen; J O. van Dam en K. E. U. K°eppei; 'h Jucker en A. M. Witkamp. GEHUWD: A. Bierling en L. E. Mo lenkamp; J. Oldenhuis en H. C. Dijt; van Heeren en M. E. van Boekho ven; C. de Quaasteniet en C. Fransen; G. Peper en E. J. Luttik. GEBOREN: J. M. BekerAntheunis- ®e. z.G. KortleveBroeder, z.; H. J. vermeerBartman, z.K. Hilhorst --Struiksma, d.; M. F. van OsGruter, d.; A. Spierings-de Vilder, d.; W. J. Van der LindeSchreuder, d. OVERLEDEN: G. Faken, 80 j., Zocherstraat; J. Boeree, 68 j„ Rijks straatweg; D. J. aan de Kerk, 52 j„ Lotterstraat; M. W. Spronk, 66 j„ At- jehstraat; J. J. Slot, 68 j„ Spionkop straat; F. Blokker—Ptak, 52 j„ Leidse- straat; E. H. Heijboer, 78 j.; van Dort- straat; H. Ketting—Guijt, 93 j„ Begijn- m j4 rd: F' W' Cramer—Klinkert, 06 j„ Brouwersplein; A. Brink—Hoek stra, 71 i. Kamperlaan. de Wilhelminastraat enz. de noordelp- ke rand van Haarlem zouden kunnen bereiken, Dit zou een belangrijke ont lasting van het snelverkeer in het cen trum betekenen. Wat het verkeer noord-zuid betreft zpn de moeilijkheden met de zware trucs e.d. gering door de grote weg langs de westrand van de stad. Enke le straten echter, zoals de Gierstrata en de Koningstraat zijn nog zeer ris kant voor de voetganger door het bus- verkeer en de aanwezigheid van vracht auto's. die urenlang de trottoirs bezet ten als er gelost en geladen moet wor den Juist die smalle voetpaden worden nog kleiner door de brute hantering van het recht van de sterkste. De heer Holt had voor het probleem „bus" enige suggesties, die echter bij de directie van de N.Z.H. nog geen in stemming hebben gevonden. De bus- Ipnen zouden moeten worden verlegd, waarvoor de busmaatschappij in prin cipe weinig voelt. „Wp moeten daar zpn, waar onze klanten zyn", zegt men. Het belang van de handelsman in het centrum van de stad is eveneens ge moeid by de verdwpning van het snel verkeer, aldus de heer Holt. Wij willen niet, dat al het verkeer uit de stad wordt weggezogen, maar op de spits uren, dus ongeveer tussen drie en zes uur 's middags, behoeft het centrum rust om niet een chaos te worden. Men sen uit de buitenwijken schuwen nu on ze winkels, omdat zp het verkeer vre zen. De angst is groter dan het werkë- lyke gevaar, maar wij hebben er toch degelpk rekening mee te houden. Hier bij aansluitend kwam de inleider op zpn idee van ondergrondse parkeerha vens, waarover wp al eens eerder schreven. Bp de uitvoerige discussie werd door de aanwezigen beseft, dat de voetgan ger ook veel schuld heeft aan de onvei ligheid, dat hij als de meerderheid een vrybuiter is, die zich tracht te onttrek ken aan de regels. Men wenste een strenger toezicht van de politie op ver keersovertredingen, omdat idealisme de meeste weggebruikers vreemd is. In de fabriekshal van de TAF aan de Waarderweg is gisteren een bedrijfs ongeval gebeurd. Een 64-jarige fa brieksarbeider, A. de B., was bezig met werkzaamheden aan een wikkel machine, toen hij struikelde en met zpn hoofd tegen de machine viel. Zpn lin kerarm kwam tussen de rollen van het apparaat. Met een gekneusde linkerarm en een wond boven het linkeroog werd de arbeider in het ziekenhuis St. Jo annes de Deo opgenomen. In een chemische handelmaatschappij aan de Verspronckweg kreeg een 25- jarige arbeider uit Wormerveer een hoeveelheid tetra over zijn lichaam toen hy een bak met die vloeistof omstoot te. Het was een gevolg van het feit dat de man onwel werd door de be dwelmende tetralucht. De Wormer- veerder werd voor een onderzoek in het ziekenhuis St. Joannes de Deo op genomen. De 22-jarige monteur J. N„ wonende te Haarlem, stapte gistermiddag om kwart voor vier bp werkzaamheden aan een perceel aan het Klein Heiligland achteruit van een planken schot, waar door hy ongelukkig terecht kwam. Hp werd met een gebroken linker onder been in het Grote Gasthuis opgenomen. Aan de Volksmuziekschool voor Haar lem en omstreken werd per 1 oktober j.l. benoemd de heer Ubo Dijkstra, le raar fluit aan de Gemeentelijke Mu ziekschool te Deventer. MMümm mm 1 «B Om twee uur gistermiddag kwamen een vrachtauto en een personenwagen met elkac.r in botsing op het Spaarne. De vrachtautodie bestuurd werd door een 49-jarige Zandvoorter en beladen was met 3000 kilogram aardappelen, moest uitwijken voor een op het trottoir geparkeerde wagen. Uit de tegenover gestelde richting kwam op dat moment een personenauto, waarvan de bestuur der ook een aanrijding niet meer wist te voorkomen. Het gevolg was dat de personenauto aan de voorkant zware schade opliep en ook de vrachtwagen materiële schade kreeg. Niemand had echter lichamelijk letsel opgelopen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Een 26-jarige machinist stond giste ren voor de Haarlemse Rechtbank te recht, omdat hij op 30 augustus van dit jaar, in de nacht van zaterdag op zon dag, een auto had gestolen, die voor het café Die Raeckse aan de Raaks in Haarlem geparkeerd stond. De man had vele glazen bier en cognac genut tigd en had daarna aldus zijn eigen verklaring iust in een autoritje. Het sleuteltje van de wagen stak in het slot, zodat een en ander weinig moeilijkhe den opleverde. De machinist reed tot het Kenaupark, waar hij zo'n zin kreeg in een dutje, dat hp zich even op de kussens uitstrekte. Om een uur of twee i nde nachtelpke morgen bracht hij de auto weer op gang, op naar Den Haag. Op het Houtplein gekomen zag de dronken machinist een man aan de kant van de weg staan, die een vragend duimgebaar maakte. Kom, dacht de op geruimde dronkaard, laat een ander ook meegenieten van dit wagentje. Hij stopte, nodigde de lifter royaal uit plaats te nemen en wilde juist weer wegrijden, toen er een fatale kink in de kabel kwam. De lifter bleek de eige naar van de auto te zijn en rukte, zo dra hp de waarheid besefte, het eon- taktsleuteltje uit het dashboard. De ma chinist, ook niet van gisteren, voelde direct dat er iets loos was en werd er zeker van toen zpn „passagier" veront waardigd uitriep: „Dit is mijn auto". Hp smeet dus het portier open en ver dween zo snel als de hoeveelheid al cohol in zpn maag dit toeliet, de duis ternis in. Het werd een wilde achter volging. Het viel niet eens mee om de vluchteling in de kraag te pakken, maar de hulp van een politie-agent en de onverstandige daad van de machi nist om een doodlopend poortje in te stormen, zorgden tenslotte voor een succesvol eind van de jacht. Gisteren nu moest de Haarlemmer zich voor de Rechtbank verantwoorden. Waarom, zo vroeg de president, stal u eer. auto, terwijl u geen rijbewps be zat en niet in staat was om behoorlpk te rpden? Ik had thuis moeilpkheden, edelachtbare, ik was overspannen en daarom heb ik me bedronken. De officier van justitie vond weinig termen aanwezig voor een milde straf. Hp meende, dat de verdachte zich er- gerlpk had misdragen en een gevaar was geweest voor zijn medemensen. De eis luidde twaalf maanden gevange- FILMS CINEMA PALACE: Frasquita, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Geboren in gevangenschap, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2. 4.30, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om acht uur. LIDO: Het trottoir, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Jedda, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: vr. tot en met ma. (vr. 8.15, zo. 7 en 9.15 en ma. 8.15) De mooiste vrouw ter wereld, 14 jaar. Zo. 2 en 4.15: Sjors van de Rebellenclub, alle leeft. REMBRANDT: Losgeld, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Hyena's van het Wilde Westen, 14 jaar. Ma. tot en met do.: Salome, str. volw., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Als de kat van huis is, a. 1., 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. TONEEL Zaterdag 20 en zondag 21 oktober Schouwburg: Iwanow, een nog niet ge heel gerijpt toneelstuk van Tsjechow over Nikolai Iwanow, een Russische landjonker, die in zijn jeugdig idealisme is stukgelo pen en aan verveling ten gronde gaat. De Nederlandse Comedie heeft er onder regie van Sjaroff en met Han Bentz van den Berg, Lous Hensen, Henk Rigters en Sigrid Koetse in de hoofdrollen een prachtige voorstelling van gemaakt, 7.30 uur. Maandag 22 oktober Schouwburg: Toneelgezelschap „Johan Kaart" met ,,De vier Mullers" (ber.), 8 u. Dinsdag 23 oktober Minerva (Heemstede): Heemsteedse Ama teurtoneel: ,,De tante van Charlie", 20.15 u. Woensdag 24 oktober Minerva (Heemstede): Heemsteedse Kunstkring. Charlotte Köhler in „Het Bal", 8.15 u. Schouwburg: Opera-gezelschap „Fo rum" met „De Parelvissers", 8 u. Donderdag 25 oktober Schouwburg: Jonge Comedie met „Keer- len Ontwaeck", voor de lagere scholen, 10.30 en 2.30 uur. Vrijdag 26 oktober Schouwburg: Toneelgroep Puck met „Cycloon drie antwoordt niet" voor ver. „Geloof en Wetenschap", 8 uur. MUZIEK Vrijdag 19 oktober Schouwburg: Ver. „Geloof en Weten schap". Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck met volks- en cabaretliederen, 8 uur. Concertgebouw: Eerste jeugdconcert o. 1. v. Marinus Adam. Solist: Willem Andriessen, 16.15 en 19.30 u. Zondag 21 oktober Linnaeushof Bennebroek: Concert door „De Alpenjagers" en „De Hooischelf". Van 15—17 uur. Maandag 22 oktober Concertgebouw: Piano-avond door de Poolse pianist Jan Smeterlin, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 tot 16.30 uur. Gebouw H. J. M. V. (Lange Margare- thastraat): Concert door de gem. zangver. „Ons Genoegen" m. m. v. „Zang en Vriendschap" uit Hilversum, 8 uur. Dinsdag 23 oktober Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 2e concert, serie D. o. 1. v. Marinus Adam. Solist: Ricardo Odnoposoff, viool, 8.15 uur. Woensdag 24 oktober Concertgebouw: Haarl. Bond van Mu ziekverenigingen. Bonds-prestatieconcert, 19.30 uur. Donderdag 25 oktober Concertgebouw: Orgelconcert door Al- bert de Klerk, 8 uur. DIVERSEN Zaterdag 20 oktober Minerva (Heemstede): Uitzending inter nationaal televisie-cabaret „Krocodil", 8.15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9 12.30 uur en van 1.305 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramen ten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Geopend van 1017 uur; zo. van 1316 u. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 1115 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten w.o. regenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 1016 uur; zo. van 1316 u. Huis van Looy: Jaarlijkse tentoonstelling van de schilder-schrijver J. van Looy. Geopend van 1012.30, 13.3017 en zo. van 1417 uur; t/m 4 november: ten toonstelling werken van Cor Dik. Vishal: t/m 24 okt.: tentoonstelling t. g. v. 10-jarig bestaan UNESCO, „De weg tot elkaar". Geopend, behalve zondag, van 1017 en 20—22 uur. Vleeshal: Van 22 okt. t/m 3 nov. „B.L.O." tentoonstelling, 912, 1417 en 19—22 u., behalve zondag. nisstraf. waarvan vier voorwaardelijk. De verdediger verzocht zijn cliënt on middellijk in vrijheid te stellen welk verzoek de rechtbank na raadkamer af wees. Wegens diefstal, meermalen gepleegd stond gistermorgen vervolgens een 22- jarige chemisch techniker terecht. In de loop van dit jaar had hij er een gewoon te v gemaakt om kleine geldbedragen uit de kleding van collega's te stelen. Hij werd van deze wandaden in totaal slechts 140,— rpker. Men had de che- miker weten te betrappen met behulp van een soort poeder, dat aan de han den bleef kleven. De verdachte, die nog in een proef- töd loopt van een voorwaardelijke ge vangenisstraf van acht maanden, werd door de officier van justitie beticht van een aangeboren onèeriykheid, die er met de zachte handschoen kennelijk niet uit was te krijgen. Het systeem van voorwaardelijke straffen blijkt by hem weinig zin te hebben. De officier requireerde dan .ook een onvoorwaarde- löke gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van de tüd in voorarrest. De verdediger wees er op dat de ver dachte zonder hulp van anderen zijn toch al geringe weerstand geheel zal verliezen. Uitspraak in beide zaken op donderdag 1 november. Het nationaal biljarttoernooi libre, dat van 8 tot en met 11 november in café-restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden wordt, zal geleid worden door Haarlemse arbiters, die daartoe op het ogenblik een cursus volgen. Na het toernooi zal het bondsbestuur van de K.N.B.B beslissen of de zeven Haar lemmers als nationale arbiters kunnen worden ingeschreven. De kandidaten zijn de heren A. Agema, W. van den Berg, J. Loerakker, H. van de Nou- land, H. Sengers, Chr. en J. Steffers. Het district Haarlem is op het ogen blik slechts één nationale arbiter rijk. Op maandag 22 oktober aanstaande vindt in de grote zaal van het Gem. Concertgebouw het eerste concert plaats van de Meesterserie, een reeks van drie concerten die achtereenvolgens gegeven zullen worden door de Poolse pianist Jan Smeterlin, de Hongaarse violiste Johanna Martzv en de Nederlandse Meesterpianist Cor de Groot. Jan Smeterlin opent dus de ry, en wel met een programma dat geheel gewijd zal zpn_ aan het oeuvre van zün landgenoot Frédéric Chopin. De hoofd schotel wordt gevormd door de beken de derde sonate en een tweetal Balla des. Daarnaast zal Smeterlin Mazur ka's, Nocturnes, een wals, enkele Etu des en het eerste Scherzo spelen. Bij K. B. is op zijn verzoek met ingang van 1 december 1956 aan burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Advertentie Barteljorisstraat 13-1 7 HAARLEM In het toernooi om het door konin gin Juliana geschonken landjuweel, opgehanghen ende ingerigcht ter ge legenheid van de tweehonderste sterf dag van de factor van de Haarlem se Rederpkerskamer „De Pelicaen" Pieter Langendpk, heeft gisteravond in de stadsschouwburg de Koninkiyk Erkende Declamatie Club „Mutua Ami citia" uit Rotterdam onder regie van Richard Flink een opvoering gegeven van „Mijn zoons" van de Amerikaanse schryver Arthur Miller. De Rotterdam se toneelgroep was de gast van de let terlievende vereniging ,.J. J. Cremer", die dit seizoen haar vpfenzeventigjari- ge bestaan viert. In verband met het karakter van het toernooi moeten wij ons onthouden van een oordeel over de prestaties van de spelers. Het heeft derhalve dan ook weinig zin een uitspraak te doen over de artistieke kwaliteiten van het stuk van Miller, omdat de interpretatie door de spelers en de bedoeling van de auteur in een bespreking moeilijk los van elkaar beoordeeld kunnen worden. Wp volstaan dus met het verhaal. „Mpn zoons" is de geschiedenis van Joe Keller, die tydens de oorlog met Herb Deever aan het hoofd stond van een fabriek, die vliegtuigonderdelen pro duceerde. Het leger zat om het mate riaal te springen. Er was constant ge brek. Op een dag blijkt er iets aan het procédé te mankeren. Ruim honderd zogenaamde cilinderkoppen vertonen een afwpking, maar Joe Keller stuurt ze toch af om te kunnen voldoen aan de nimer aflatende vraag van het leger. De gevolgen zpn catastrofaal. Eenen twintig piloten vinden met hun vlieg tuig de dood. Keiler weet zich uit de affaire te praten, maar zpn compag non Deever wordt veroordeeld tot ge vangenisstraf. Na de oorlog wordt de kwestie weer opgerakeld, doordat de zoon van Kei ler, Chris, wil trouwen met Ann Deever die vroeger verloofd is geweest met Larry, eveneens een zoon van Joe Kel- ker. Het heet, dat Larry in de oorlog is gesneveuld, maar in feite heeft hij zich, toen bekend werd dat de fabriek van zijn vader verantwoordelijk was voor de dood van eenentwintig piloten, te plet ter gevlogen. Chris heeft zich in zoverre iets van de zaak aangetrokken, dat hij gelooft De heer J. Rose, directeur van de machinefabriek A. Bos in de Nieuwe Kruisstraat te Haarlem zal op woens dag 24 oktober zpn vpftigjarig jubileum bp deze onderneming herdenken met een receptie in de kroonzalen van Brinkmann, welke 's middags van drie uur tot vpf uur gehouden zal worden. Voor de katholieke jongeren is een oalletavond geprojecteerd in gebouw Sint Bavo op zaterdag 28 oktober. Het programma wordt verzorgd door een Haags Balletgezelschap. Belangstellenden kunnen zich iedere avond aan 't Stoofke vervoegen. De start van het Santpoortse Z.B.V.S. herenteam tegen het Haags-Ameri kaanse The Leathernecks in de over gangsklasse van de basketbalcompeti tie is bijzonder goed geweest; een fraaie 6049 overwinning. In dezelfde klasse behaalde White Stars tegen het Haagse Vodo S.C even eens een klinkende zege (5029). De Haarlemmers misten in deze wedstrpd 21 strafworpen. De uitslagen waren: DAMES: I.H.J.—Z.B.V.S. II, 25—15; Schoten GiantsH.O.C. II, 1026; An tilopen IIThe Typhoons, 729; Antilo pen 4R.C.H. II, 21—8. HEREN: Z.B.V.S.—The Leather necks, 6049; White StarsVodo S.C, 50—29. Voor de onderlinge competitie van de r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de navolgende partijen ge speeld: HuyboomPancras 01; v. RpnsoeverReeuwpk v. Emme rikHoltkamp afgebr.Hopmanv.d. Spek 01; Bleekemolen—Hupboom 01; v.d. BergHoek 01; JoostenBlanken 01; Rasingv.d. Stoop De Bloemendaalse gemeenteraad, die gistermiddag zijn maandelijkse verga dering hield, besloot zonder discussie of hoofdelijke stemming de 6 procent salarisverhoging voor het gemeenteper- soneel conform het voorstel van B. en W. te doen ingaan op 1 juli van dit jaar. In het dorp Vogelenzang zal een speelplaats voor de jeugd worden aan gelegd aan de Deken Zondaglaan. Hier voor stelde de raad een krediet van 12.000 beschikbaar. De heer VAN HAASTEREN (KVP) deelde mede dat er plannen bestaan in Vogelenzang een algemene speeltuinvereniging op te richten, die gebruik kan maken van de nieuwe speelgelegenheid. Eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand onder dankbetui ging voor de verleende goede diensten ontvingen de heren MR. P. TH. ROH- LING, oud-wethouder, C. J. VAN ABS, oud-hoofdambtenaar ter secretarie en MR. H. B. WILDT MEIJBOOM, oud lid van de gemeenteraad. Voor 1 zal de gemeente een strookje grond kopen ter verbetering van het trottoir op de hoek van de dr. Dirk Bakkerlaan en de Bloemendaalseweg. De raad keurde een desbetreffend voorstel z.h.s. goed. De burgemeester, dr. D. H. PEERE BOOM VOLLER deelde, naar aanlei ding van het jaarverslag over 1955 van het lager- en kleuteronderwijs in de gemeente, mede, dat in de gemeente begroting voor 1957 die volgende maand in de raad zal komen, een be drag zal voorkomen voor de aanleg van sportvelden bij Maroënbosch in Aerden- hout. in de onschuld van zpn vader. Dit ge loof wordt zwaar beproefd, wanneer n broer van zpn verloofde, George Deever, hem precies vertelt hoe de vork in de steel zit. Chris eist van zpn vader, dat deze zal boeten voor hetgeen hp gedaan heeft, maar Keiler weet een andere oplossing: zelfmoord. De voorstelling, die besloten werd met een bal in het gebouw van de Haarlemse Kegel Bond, werd ingeleid door wethouder D. J. A. Geluk, voor zitter van het comité Nationaal Land juweel, die „Cremer" feliciteerde met zijn 75ste verjaardag. De voorzitter van „Cremer", mr. J. A. P. C. ten Bokkel, maakte dankbaar gewag van de moge- lpkheden, die het Haarlemse gemeen tebestuur heeft geschapen, om het pu bliek in aanraking te brengen met het amateur-toneel op breder vlak. Met een geestig woordje tenslotte stelde mr. ten Bokkel de voorzitter van „Mu tua Amicitia" aan de toeschouwers voor. Gistermorgen omstreeks elf uur zijn op de kruising Zandvoortselaan-Leidse- vaartweg twee personenauto's op el kaar gereden. De auto uit de richting Haarlem verleende aan de auto die uit de richting Aerdenhout het kruispunt naderde geen voorrang. De schade aan beide voertuigen was groot. Op het kruispunt Herenweg-Zand- voortselaan-Lanckhorstlaan reed gister avond om zes uur tijdens de verkeers regeling een vrachtwagen met aanhang op een personenauto, waarvan de be stuurder het teken, dat de verkeers agent hem gegeven had, hoogstwaar schijnlijk niet begrepen heeft. De auto kwam uit de richting Bennebroek en wilde de ZanJvoortselaan oprpden. De bestuurder kreeg van de agent het te ken zich bij hem op te stellen, maar reed door. Uit de richting Haarlem na derde een vrachtwagen, die ue perso nenwagen in de rechterflank greep. De schade was groot. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Een bromfietser werd gisteravond op het kruispunt Herenweg-Laan van Rozenburg-Adriaan Pauwlaan door een personenauto gegrepen. De auto reed van de Herenweg de Laan van Rozen burg op. Hij stopte daar om een voet gangster gelegenheid te geven over te steken. De bromfietser meende, dat de bestuurder hem voorrang wilde verle nen en reed voor de auto langs, die op dat moment weer begon te rpden. Scha de aan beide voertuieen, maar geen persoonlijke ongelukken. Advertentie De BEA onderhoudt een uitgebreid netwerk van diensten op 25 steden van Groot-Brittannië, o.a. Londen. Belfast, Glasgow, Edinburg, Birmingham, de Schotse Hooglanden en Eilanden en de Kanaaleilanden. Inlichtingen eo boekingen, bij Uw reisbureau of bij BEA, Leidseplein 29» A'dam Tel. 64848 EUROPE'S FINEST AIR FLÉET BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Het prachtige pierement „Zaza", dat getrokken door het paardje Bobby, sfeer en vrolijkheid in het Haarlemse stadsleven bracht, is sinds enige tpd uit de Spaarnestad verdwennen. De fami lie Jansen-Dams, die aan dit kostelpke draaiorgel onlosmakelpk verbonden is, heeft zich gevestigd in Amersfoort, een stad waar men tot dusver slechts één orgelman kende, die er enige jaren te rug de brui aan heeft gegeven. Uiter aard werd dit in de orgelloze „keistad" als een groot gemis gevoeld en van Amersfoorts standpunt is het dus Wei te rechtvaardigen, dat de burgemeester en de directeur van de plaatselpke V.V.V. pogingen ondernamen om in de ze leemte te voorzien. Het spijt ons, als Haarlemmers echter, dat deze he- Door de Sint Willibrordus vereniging te Den Haag is aan de Bloemendaalse aannemer G. J. Evers gegund als één na laagste inschrpver op de gehouden openbare aanbesteding, het bouwen van een 17-klassige R.K. Meisjesschool voor L.O. aan de Maartensdpklaan te Den Haag, volgens het ontwerp van de ar chitect ir. W. Wouters te Wassenaar voor een bedrag van 627.709. Onder leiding van haar nieuwe diri gent, Simon C. Jansen, gaf de Heem steedse Christelpke Oratoriumvereni ging een mooie uitvoering van Mo zart's Grosse Messe in de goed bezette Haarlemse concertzaal. Mozart heeft in het geheel 16 Missen gecomponeerd, waarvan de meeste jeugdwerken zpn, die zeker niet tot het belangrijkste van zpn oeuvre behoren. Vee zpn in zijn Salzburgertijd op be stelling geleverd. De Grosse Messe dankt haar ontstaan aan een belofte die de componist aan zijn vader had gedaan om een „grote Mis" te schrij ven. Het werk is, evenals het Requiem, niet voltooid, echter niet doordat de dood de pen uit 's meesters hand nam, doch als gevolg van een opdracht om voor een liefdadig doel binnen enkele weken een Italiaans Oratorium „David- de penitente" te sciieppen. Mozart heeft toen, daar hij in tijdnood verkeer de, meer dan de helft van zijn onvol tooide Mis gebruikt voor „Davidde pe nitente". De Mis is toen blpven liggen en is eerst bij de laatste eeuwwisse ling door Aloys Schmitt met behulp van andere Mozartwerken, voor con- certgebruik ingericht. Het is voor de kerkmusicus moeilpk de muziek los te zien van de liturgi sche tekst. Dat hebben ook wp gister avond ervaren. Trouwens, dat de tekst bp Mozart niet op het eerste plan stond, doch de muziek, blpkt wel uit het pas klaar maken van het ene werk voor het andere. Dat neemt niet weg dat de Grosse Messe een juweel is van bel canto virtuositeit, van meermalen aan grijpende klankschoonheid bp de koren, en van meesterlpke contrapuntiek. De uitvoering kan over de gehele li nie als goed geslaagd beschouwd wor den. Het koor heeft mooi gezongen, al hadden we de inzetten in de polyphone delen gaarne wat markanter gewenst. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest begeleidde de solisten beter dan het koor, daar het bij het grote ensem ble te veel domineerde. Van de vier solisten moet in de eerste plaats Erna Spoorenberg geroemd worden, die met haar heerlpke sopraanstem de Mozart- muziek tot een verrukking maakte. Men denke aan het beroemde „Et in- carnatus est!" De sopraan D. Hüsken- Reuderinck heeft haar veeleisende par tpen op voortreffelpke wijze vertolkt en toonde zich ook een coloratuurzangeres van formaat. Han le Fèvre, tenor, zong alleszins verdienstelijk, evenals de bas Henk Kroes, die evenwel wat te zwak klonk. Een hartelijke hulde viel dirigent, koor, orkest en solisten ten deel. TOM DE VRIES ren er in geslaagd zpn de hand te leg gen op de familie Jansen-Dams en op Zaza en Bobby, hoewel wp ook de Amersfoorters een goed hart toedra gen en begrip kunnen opbrengen voor hun moeilijkheden. Een lichtpuntje is gelukkig, dat het de draaiorganisten in de Keistad goed bevalt en dat zij er uitstekend gehuis vest zpn. „Vierendertig jaar lang heb ben wp door Haarlems straten gelopen met Zaza en wp kunnen niet anders zeggen, dan dat we er een goede tpd hebben gehad," vertelde ons mevrouw S. J. Jansen-Dams, die de Haarlem mers dank bracht voor de belangstel ling, die zp al die jaren aan de dag hebben gelegd voor het orgelwerk. Met haar man, dochter en schoonzoon en de welbekende „opa" woont en werkt zij thans in Amersfoort. De bevolking al daar die lange jaren een pierement heeft moeten derven apprecieert dit alles ten zeerste en bewpst dit ook met „klinkende munt". De familie heeft nu besloten definitief in de Keistad te blp ven, hoewel zp Haarlem niet kan en wil vergeten. De Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" in Zandvoort opende donder dagavond het winterseizoen met het optreden van Wim Ibo's triangel-caba ret. „Monopole" was uitverkocht; een voor deze actieve vereniging verblpdend resultaat. De voorzitter, dr. van der Meer, kon in zijn openingswoord dan ook constateren dat ,,'t Helm" in steeds breder kring belangstelling on dervindt voor haar werk. Spreker gaf vervolgens een verant woording van het beleid van ,,'t Helm". Het bestuur wordt enerzpds benaderd door personen die het populaire genre in de uitvoeringen prefereren en ander- zyds door cultuur-enthousiasten die aandringen op experimenten van hoog cultureel gehalte. Tussen deze uitersten moet het bestuur een keuze doen. Deze verantwoording bleek later niet overbodig, want het Triangel-cabaret zette in, op wat wp zouden noemen het „Doorsnee"-niveau, hetgeen door „1 Helm' -bestuur zeker niet was beoogd. Eerst Hetty Blok wist in haar Kleine tragedie een behoorlijk peil te beret- ke„ en het is de verdienste van Jules de Corte dat hp het succes van de avond heeft verzekerd en het bewijs leverde dat kleinkunst op behoorlpk cultureel peil kan worden gebracht en dat men daarvoor niet zpn toevlucht behoeft te nemen tot dubbelzinnighe den of banaliteiten. Zpn optreden werd door het publiek dan ook met een ova tie beloond. Ir. W. L. van Lakerveld, directeur voor Industriële Investeringen bij het Ministerie van Economische Zaken zal vrpdagmiddag 26 oktober om drie uur aan de Hogeweg in Zandvoort een nieuw gebouwde fabriek met kantoren en showroom van de Technische Ap- paratenfabriek „Colpitt" van de heer A. J. Versteege te Zandvoort openen. Bp deze opening zal o.m. gesproken worden door burgemeester mr. H. M. van Fenema van Zandvoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3