Nobelprijs in drieën ENORME GROEI VAN HET WEGVERKEER Fanfani behaalt weer de overwinning Vragen over het proces Schmidt Bescherming van repen en flikjes SENATOR Mevr. Bouman op Soestdijk ontvangen 200 geschenk- pakketten verdwenen Lunch Mensenredder verjaart frankrijks nieuwste partij Nederlander uit gevangenis te Bremen ontvlucht Hartkwalen en bloeddruk Methode van onderzoek door Duitser gevondendoor Amerikanen vervolmaakt Tonnage sinds 1947 verdrievoudigd Mees Toxopeus Congres Democrazia Cristiana Samenwerking met partijen in coalitie-kabinet wordt voortgezet Een nieuw besluit gedwongen tot sluiting Recherche-onderzoek van 2% jaar Partijraad K.V.P. over de kabinetsformatie Mr. N. E. Rost Onnes jubileert Voor Int. Gerechtshof? De uitlating van de woordvoerder H.C. in Djakarta Vader Zandvliet op weg naar Nederland VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 PAGINA v°or de r°ker die Bf lknAk voor Spoedig gegrepen Zlch grcio Vervvenf Donderdagmiddag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard de heer en mevrouw Bouman op het Paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Tevens heeft H. M. de Koningin de versierselen van Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw aan mevrouw M. S. Bouman-van den Berg overhandigd. Men ziet hier (v. I. n. r.): de heer H. Bouman, H. M. de Koningin, mevrouw M. S. Bouman-van den Berg en Z. K. H. Prins Bernhard. Na een zeer omvangrijk onderzoek door de postale recherche te Arnhem en de gemeentepolitie te Hengelo, een onderzoek dat twee en een half jaar heeft geduurd, is te Hengelo gearres teerd een aldaar wonende postbesteller. De man wordt ervan verdacht in de afgelopen jaren niet minder dan twee honderd voor het buitenland bestemde geschenkpakketten met een gezamen lijk gewicht van honderden kg te heb ben gestolen. De gearresteerde stond bij zijn supe rieuren buitengewoon goed aangeschre ven. Lang werd daarom geaarzeld voof men tot aanhouding overging. Er kwam echter steeds meer bewijsmateriaal. Verdachte heeft evenwel ontkend, zich aan diefstal schuldig te hebben ge maakt. Bij een huiszoeking werd een grote partij goederen gevonden, varië rende van textiel en levensmiddelen tot speelgoed en schoenen. De pakketten werden uit het gehele land gezonden aan familie en kennissen in Duitsland, Hongarije, de Baltische landen en Polen. Een groot aantal klachten over pakketten die niet te be stemder plaatse arriveerden was aan leiding tot het onderzoek. Toen een keer vastgesteld was, dat de pakketten niet in Duitsland doch in Nederland verdwenen, leidde het spoor naar Hen gelo. De 32-jarige Nederlander W. v. d. V. uit Amsterdam die in Bremen een ge vangenisstraf van eenentwintig maan den onderging, wegens diefstal met braak, is donderdag bij dichte mist ont vlucht van een weide bij de gevange nis, waar hij te werk gesteld was als melker. Door de mist kon aanvankelijk de ontvluchting niet worden geconstateerd, doch nauwelijks was de ontsnapping ge signaleerd of er werd groot alarm ge slagen. V. d. V. werd enige tijd later op het stationsemplacement van de ha ven gevat. (U.P.) Zaterdag komt de partijraad van de K.V.P. om kwart voor elf bijeen in het Casino te s-Hertogenbosch, ter bespre king van de kabinetsformatie. Inlei der is prof. mr. C. P. M. Romme. De inleiding wordt gevolgd door gedach- tenwisseling. De Nobelprijs voor fysiologie en medi- Zijn techniek is daarop lang als een cUnen is van het jaar toegekend aan twee Amerikanen en een Duitser, die zich verdienstelijk hebben gemaakt door onderzoekingen op het gebied van bloed druk en hartkwalen: De 52-jarige dr. Werner Forssmann uit Bad Kreuznach en de professoren André Cournand en Dickinson W. Richards, beiden 61 jaar oud en woonachtig te New York. Hart-katheterisatie het binnen brengen van plastic of rubbernaald in het hart door een ader werd in 1929 uitgevonden door de toen 25-jarige Forssmann en het bleek het antwoord te zijn op eeuwenlange vragen hoe een veiliger manier ge vonden kon worden om de toestand van het hart te bepalen. Toen hij niet de minste steun kreeg van zijn collega's in de chirurgische kliniek Eberswalde bij Berlijn, bracht hij een geoliede katheter zijn eigen hart binnen en liep twee trappen op naar de röntgen-afdeling van de kliniek nog steeds met de naald in zijn hart. Hij liet een röntgen-foto van zijn hart maken, om te bewijzen dat de katheter de 65 centimeter van zijn arm en door de ader naar zijn hart was gegaan. Hij deed dit verscheidene malen, doch ondervond de oude waarheid dat een profeet niet geëerd wordt in eigen land. Zijn collega's noemden hem een „circus artiest". De kritiek moe, schakelde Forssmann op urologie over en thans heeft hij een algemene praktijk te Bad Kreuznach. De Spaanse dichter prof. Juan Ramon Jiminez, die vrijwillig in ballingschap leeft te San Juan op het eiland Porto Rico, wordt genoemd als kandidaat voor de Nobel-prijs voor literatuur 1956. Deze foto werd kort geleden te San Juan gemaakt van prof. Jiminez eh zijn vrouw senora Zenoria Camprubi de Jiminez. In een voordracht te Venlo gehou den over het Europese wegennet heeft de heer K. C. A. Colette, directeur van de Nederlandse internationale wegver- voerorganisatie N.I.W.O. o.a. de groei van het wegverkeer besproken. Sedert 1947 is de Nederlandse over de ..eg vervoerde tonnage meer dan verdrievoudigd. In 1955 werden ongeveer 25 miljoen beladen km's afgelegd, ofwel plm. 625 maal de wereld rond. In vergelijking met 1950, waarin ruim 11 miljoen be laden km's werden afgelegd, en met bv. 1953, waarin ruim 16 miljoen beladen km's werden verreden, kan dit reden geven tot tevredenheid. Is liet geval der afgelegde km's indrukwekkend, dit zelfde geldt voor de vervoerde hoeveel heid. Deze was nl. in 1950 547.000 ton, welk getal steeg tot 795.000 ton in 1953 en tot 1.207.000 ton in 1955. Limburg in zijn geheel neemt als lange grensprovincie een bijzondere plaats in in het Nederlandse en het intra-Europese vervoerbestel. Als men b.v. voor wat betreft het Nederlandse grensoverschrijdende be- roepsgoederenvervoer over de weg het vervoerde tonnage via enkele douane- grenskantoren in de onmiddellijke om geving van Venlo nagaat, dus Keulsche en Wezelse barrière, Herungerweg en Tegelen, dan blijkt dat in nog geen zes maanden van 1956 63.556 ton werd in gevoerd en 84.336 ton werd uitgevoerd. Vergeleken met de totale in- en uitvoer over de weg in geheel Limburg is dit ruim zestig pet van deze in- en uit voer. Alleen al het feit dat vier zeer dicht bij elkander liggende grensposten rond Venlo gelegen zijn bewijst wel van welk belang het internationaal vervoer over de weg in noord-Limburg moet worden geacht. chirurgische curiositeit beschouwd, on bruikbaar in de praktijk vanwege het er aan verbonden gevaar van thrombi. In het midden der dertiger jaren ech ter kwamen twee New Yorkse dok toren, Richards en de in Frankrijk ge boren Cournand bij de bestudering van de bloedsomloop het werk van Forss mann tegen. Zij probeerden zijn me thode op apen en in 1941 maakten zij een verbeterde techniek bekend, waar bij de risico's van thrombi waren uit geschakeld. Met Cournand en Richards in een leidende rol in de research, ontwikkel de de hart-katheterisatie zich tot een superieure methode voor hartonderzoek, die de doktoren in staat stelden duizen den succesvolle operaties uit te voeren. De prijs voor medicijnen is de eerste in de jaarlijkse serie van vijf Nobel prijzen. De prijs voor literatuur zal op 25 oktober toegekend worden en de be slissing voor die van natuurkunde en chemie valt op 1 november. In de trein van Amster dam naar Parijs kan men tussen Roosendaal en Brus sel lunchen. Alleen maar tussen Roosendaal en Brus sel, want in de Belgische hoofdstad laat men de res tauratiewagen verweesd achter. Nu ben ik dol op eten in de trein. Ik vind het toch al aardig om in een restaurant te eten, maar indien dat restaurant mij dan nog het plezier doet van te rijden ook, dan stel ik dat zeer op prijs. De reis nu tussen Roosendaal en Brussel duurt nauwelijks een uur. In die tijd krijgt men geserveerd: hors d'oeuvre, een Ravioli-schoteltje, een cotelet met doperwtjes en puree, rog gebrood met kaas (Camembert!, één banaan, een kop koffie. Dat nu is voor zulk een korte spanne tijds te veel. Dat verplicht een mens tot schrokken. Hetgeen ik van de week dan ook heb gedaan. Al schrokkend heeft men dan nau welijks nog gelegenheid om te letten op het voorbijschietende landschap en op de medepassagiers. Er ook dat is toch de moeite waard. De obers weten wel dat er, wil alles naar wens verlopen, kwiek georgani seerd moet worden. En zij loodsen dan ook listiglijk alle eters op een kluitje, zodat het bedieningsvlak zo klein mo gelijk is. Aan mijn tafeltje schoven zij zoetjes, een kittig, ietwat rozig da metje op leeftijd. dat«onmiddellijk aan het stokbrood begon te knabbelen. Ze ging naar Zuid-Amerika. Dat ver telde ze al bij de hors d'oeuvre. Bij da koffie wist ik alles van haar zoon en diens voortreffelijke spruiten. Maar die Amerikaan. Ik heb nog nooit een man zo overtuigd, met zoveel wilskracht en vooral zo methodisch zien eten. Hij was er 's morgens al ge weest, in de restauratie, dat had ik ge zien. Toen had hij een heel Breakfast met ham en eggs en jam en zo ver werkt. En nu was hij er weer. In af wijking van het gewone menu kreeg hij een biefstuk. En ook werd hij door het bedienende personeel met bijzon dere toewijding behandeld. Een vaste klant, meende ik dus te mogen vast stellen. Zo'n Amerikaan, die voortdu rend tussen Amsterdam en Parijs heen en weer reist om een tandenborstel- fabriek, gevestigd in New York, te ver tegenwoordigen. Wat kon die man eten. Hij ontleedde zijn biefstuk met een kille exactheid, die een zeer vergevorderde routine vreried. En hij at het meest van de gehele wagen, met de geringste inspan ning. Toen het óp was, smeet hij achte loos zijn servet op de stoel en liep weg. Mooi werk. „Bent U wel eens in Zuid-Amerika geweest?" vroeg het dametje. „Nee mevrouw", antwoordde ik „wel in Rome". Want zulk soort gesprek ken voer je, etend in de trein. Hé, daar was Brussel. Ik nam haas tig nog een slok koffie, riep: „Het beste in Zuid-Amerika, mevrouw", rende naar mijn zitplaats-elders om mijn spullen te pakken en stond even later op het perron van de Gare du Nord. Bek af, mag ik voor wel ene keer wel zeggen. Op maandag 22 oktober 1956 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer mrr - N. E. Rost Onnes tot hoofddirecteur van de Hollandsche Bank Unie N.V. werd benoemd. Ter gelegenheid van dit jubileum zal die dag van 3 uur tot 5 uur een receptie worden gehouden ten kan tore der vennootschap. „Neem hem maar, hij is woest maar kalm". Dat zei in de eer ste wereldoorlog de vroegere strandvoogd van Rottumeroog, Hendrik Toxopeus, tegen de toenmalige directeur van de Noord- en Zuid-Hollandse Red ding-Maatschappij, de heer A. de Booij, en het was de beste aanbeveling, die hij kon geven voor zijn neef: Mees Toxopeus, die hierna op R ottumeroog schipper werd van de nieuwe motorreddingboot „C. A. den Tex". Dat was in 1917. Mees bleef tien jaar op Rottumeroog, tot hij in 1927 schipper wei'd van de nieuwe reddingboot Insulinde, die te Oostmahorn werd gestationeerd. In 1951 ging hij met pensioen en het feit, dat Mees maandag 22 ok tober zeventig jaar wordt, zou wellicht ongemerkt voorbij gaan ware het niet, dat deze woeste, maar kalme figuur van 1917 tot 1951 in bijna tweehonderd red dingstochten bijna driehonderd mannen, vrouwen en kinderen uit de klauwen van de dood heeft gered. Een mensenredder verjaart, maar zijn werk ver jaart niet, als u begrijpt wat wij bedoelen. Kwade tongen zouden kunnen beweren, dat Mees nu nog even stoer loopt alsof hij op het dek is van een steigerende reddingboot, maar dat is geen wonder. Mees werd op een schip geboren, op het turfschip van zijn grootvader om precies te zijn. Het lag op de 22ste oktober 1886 juist in Nieuwe Pekela. Al spoedig konden Mees en zijn moeder aan boord gaan van de tjalk, waarmee Toxopeus senior de kustvaart be oefende, een zwaar .en hard bedrijf, waardoor Mees op de dag voor Kerstmis van het jaar 1894 tot het voornemen kwam om in zijn leven zoveel mogelijk mensen te helpen. „Met vijf schepen, vijf tjalken met stenen waren we onderweg naar Borkum. Er stond een vliegende storm en alle vijf schepen liepen bij Borkum aan de grond. Vier zijn er ver splinterd en ettelijke opvarenden verdronken, terwijl anderen bedde- goed in brand staken, om de aandacht van de Borkumers te trekken. Er kwam niemand", vertelt Toxopeus. „Toen we later op het strand stonden, heb ik gezegd, dat ik later mensen wilde redden". Merkwaar dig is, dat Mees, nadat hij jaren op zee was geweest, op de tjalk van zijn vader, op een schoener, op een bark, die tussen Frankrijk en Rusland voer én nadat hij in Emden zijn diploma kleine vaart had gehaald op de visserij en tot besluit op de reddingboot kwam, dat diezelfde Mees, die als achtjarige jongen op Borkum zijn belofte deed, ook bij Borkum zijn eerste en gevaarlijkste redding te verrichten kreeg. Drie schepen liepen er op het Borkumer rif. De Duitsers wilden de Nederlandse reddingboot er niet bij hebben, maar toen er in vliegende storm veertig mensen waren verdronken, mochten de „Holl&nder" het toch verder doen en in de zware sneeuwstorm slaagde Mees er met zijn mannen m, om nog een man van de schoorsteen te plukken. Dat was de eerste reddings tocht van Mees. Nadien maakte hij er nog een slordige tweehonderd en na die eerste schipbreukeling bij Borkum slaagde hij er met zijn beman ningen in, om nog bijna driehonderd mensen in veiligheid te brengen, zonder baatzucht, zonder vrees, met een woeste haat jegens de moord zuchtige elementen en met Icalm overleg. De meest succesvolle redding. ,Dat was in 1942", zegt Mees. Toen haalden we met de Insulinde acht tien Denen en een Duitser in één keer van de „Kai uit Kopenhagen, die 's nachts om drie uur op de gronden bij het Friese Gat liep Sinds 1951 is Mees geen schipper meer. Hij vestigde zich in Irnsum hij het merengebied rond Grouw, maar hij hield het er niet uit e in het begin van dit jaar verhuisde hij naar het eiland Schiermonnikoog. Daar be waart hij de twintig onderscheidingen, die hij uit vele landen kreeg, de zestien oorkonden en zijn vele herinneringenVan daaruit vaart hij met een motor-zeiljacht nog naar het IJsselmeer of over het Wad, langs de Eilander Balg langs de Bosplaat en de Rottumerplaat naar Rottumeroog over het gebied, waar hij bijna driehonderd mensen redde en het de ge woonste zaak van de wereld vond. Misschien haalt Mees maandag, als hij op hot stille eiland Schiermonnikoog zeventig wordt, nog eens zijn onderscheidingen te voorschijn, maar zeker is dat stellig niet, want Mees de mensenredder is niet sentimenteel. Hij is een man van de zee, een mens ten voeten uit en men kan het slechts betreuren, dat er zo weinig van deze mensen zijn. Op het congres van de Italiaanse Christen-Democratische partij in Tren- te is de energieke Amintore Fanfani met zijn volgelingen zoals verwacht Werd, wederom als overwinnaar uit het Btrijdperk getreden. Het congres heeft een resolutie aanvaard, ontworpen door Fanfani en de zijnen, waarvan de voor naamste punten zijn: versterking van de samenwerking met de kleinere par tijen in het coalitie-kabinet, handha ving van de politieke en economische Verbondenheid van de landen van het Noordatlantisch pact en het geven van steun aan elke actie voor de Europese eenheid. Voorts is besloten het stout moedige tien-jarenplan van wijlen mi nister Vanoni uit te voeren. Dit plan beoogt een eind te maken aan de chro nische werkloosheid in Italië. De We reldbank heeft Italië vorige week een lening van 75 miljoen dollar verstrekt voor de ontwikkeling van het verarm- Frankrijk heeft er weer een politie ke partij bij gekregen. De in het begin van deze eeuw opgerichte Radicaal-Socialistische Partij is in twee groeperingen uiteengevallen, als gevolg van een diepgaand conflict over het optreden van oud-premier Mendès- France. De structuur van de Nationale Vergadering zal er niet overzichtelijker op worden. Reeds voor de scheuring onder de Radicalen was de verdeeld heid in het Franse parlement bijzonder groot, een verdeeldheid die de vorming van een regering in het jongste verle den vaak zeer moeilijk heeft gemaakt. De nieuwe partij, die zich eenvoudig weg maar Radicaal-Socialistische Par tij gaat noemen, beschikt in de Assem- blé over minstens een vierde van de ze tels van de vroegere nog verenigde par tij. En tot de nieuwe groep behoren in vloedrijke lieden als de oud-premiers Henri Queuille en André Marie. Als lei der van de groep treedt voorlopig op An dré Morice, een vroegere minister van Handel. Maar de meerderheid van de oude Radicale partij blijft achter Mendès- France staan. Mendès-France heeft in tussen zijn snelle opkomst in de partij voor een belangrijk deel te danken ge had aan Eduard Herriot. Herriot, oud premier, lid van de Académie Frangai- se, en burgemeester van Lyon, is in dertijd voor het leven benoemd tot Voorzitter van de Radicaal-Socialisti sche Partij. Ondanks zijn hoge leeftijd hij is 84 speelde Herriot nog altijd een belangrijke rol als leider van de Radicalen. Maar Herriot heeft de re cente splitsing niet kunnen voorkomen, al heeft hij op het laatste ogenblik de situatie nog trachten te redden door Queuille een vice-presidentschap van de partij aan te bieden. Queuille wilde achter niet op dit aanbod ingaan, om dat hij niet langer met Mendès-France wilde samenwerken. Herriot is toen in een dramatisch gebaar afgetreden als Voorzitter, maar zowel de Radicalen van Mendès-France als die van Mori- Ce houden voorlopig hun voorzittersze tel vrij voor Herriot, die zij beiden als het verpersoonlijkt symbool beschou wen van de ware Radicale geest. Aan de huidige scheuring is vooraf gegaan de verwijdering uit de oude partij van een groep voor aanstaande politici, w.o. de oud- Premiers Faure en Mayer. Die zuive ring heeft reeds in het begin van dit jaar plaats gevonden. Maar Morice c-s. hebben zich niet willen laten weg- 2üiveren, zij hebben zelf het initiatief genomen, door uit eigen beweging heen ïe gaan. Op het onlangs in Lyon ge houden partijcongres van de Radicalen "eeft Morice aan Mendès-France ver- Weten dat deze de partij had vervreemd y?n de vroegere bondgenoten: de fr-R-P.. de Onafhankelijken en de Boe ren, terwijl Mendès-France, aldus Mo- "C6, ook ai bezig was de socialisten te- ,2ich in het harnas te jagen door zat ritiek op het beleid van Mollet in- ake Algiers. Maar Mendès-France dat t °P dit laatste verwijt geantwoord A' "ij, ondanks bezwaren tegen bepaal- aspecten van de politiek van de hui- "'ge premier, onder geen voorwaarde ,e banden met de socialisten zou wil dé1 X®rhreken. Daar ook de afgeschei- Radicalen van Morice zich niet te- de socialisten keren zij hebben Ljn^orbeeld bepaald sympathie voor pil beleid van de socialistische in Al- MjCrs residerende minister Lacoste Ho ,.h®t huidige Franse kabinet door 6 splitsing van de Radicale Partij niet onmiddellijk bedreigd. He consequenties van de scheuring *Pn nog niet te overzien. Men kan mo menteel slechts constateren dat de Kloof tussen de Radicalen van Mendès- rance en die van Morice dermate reed is dat men op een spoedige over brugging niet behoeft te rekenen, al mijven beide partijen hun trouw aan Herriot betuigen.. Zo uw lijfblad is, het onze is de Staatscourant. Altijd boeiend, altijd vol verrassingen. Neem nu num mer 197 van dit jaar, bevattend een voorlopig ontwerp voor een nieuw ca cao- en chocoladebesluit Wat wisten wij van het oude besluit en hoe achte loos gaat men voorbij aan het nieu we. De goegemeente eet maar, on kundig van wat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid be sluit ten aanzien van chocolade in pasteuze toestand en van ondermelk- chocoladecouverture. Wie denkt er bij na, dat cacaomassa geen alka lische reactie ten opzichte van lak moes mag vertonen en dat de waar aanduiding moet geschieden in een opschrift met hoofddrukletters, die een hoogte hebben van tenminste tien millimeter en een lijndikte van ten minste een millimeter? Pas als men de eisen geformuleerd ziet waar cacao en chocolade moeten voldoen wordt men zich bewust van wat ons zonder vermeld besluit in de mond zou kunnen komen. De waren mogen niet duf zijn, noch schimmelig, noch op andere wijze zijn bedorven of ontleed. Ze mogen niet zijn aangevre ten en geen spinsels, eieren, larven, poppen of volwassen individuen van insecten of andere dieren bevatten, noch delen daarvan. Ook moeten ze vrij zijn van conserveermiddelen en van aan de grondstoffen vreemde kleurstoffen en van plantaardige of dierlijke kool. Dit alles blijft ons bespaard dank zij de Warenwet. Maar nu heeft zich op oen grensgebied een speciale moei lijkheid voorgedaan. Een van de be langrijkste ontwikkelingen in de cho coladesector is, zo lezen we in de Staatscourant, het gebruik van substi- tuutvetten, die min of meer de bijzon dere eigenschappen van cacaoboter nabijkomen. De toepassing van deze vetten in chocolade geniet hij bepaalde prijsverhoudingen grote- belangstelling. Vele Nederlandse chocoladefabrikan ten zijn echter van oordeel, dat een waar, die de naam chocolade draagt, geen substituutvet behoort te be vatten. Zij willen de naam van de Ne derlandse chocolade hooghouden, vooral ook in verband met de uitvoer. Andere fabrikanten in ons land nemen deze kwestie niet zo serieus: zij wil len de cacaoboter gedeeltelijk vervan gen door substituutvetten en toch het produkt blijven aanduiden als choco lade. De adviescommissie, die het in deze voor het zeggen heeft, geeft de tweede opvatting echter geen kans: geen vreemde vetten in de chocolade blijft het motto ook bij het nieuw ont worpen Cacao- en Chocoladebesluit. Cacaoboter is, zo zegt onze Staatscou rant, als zij uit de goede kwaliteit persboter bestaat, met de overige cho coladebestanddelen drager van het ty pische chocoladearoma, terwijl vreemde vetten uiteraard dit aroma niet be vatten zonder daarbij smaakbeoorde- lingen in het geding te brengen: het is denkbaar, dat consumenten nu of in de toekomst een bepaalde waar met substituutvet bereid verkiezen boven chocolade. Zeiden we teveel toen we opmerk ten, dat de officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden vol ver rassingen zit? Men vindt er ook een uitvoerige beschrijving in afgedrukt van de methoden van onderzoek, die bij het keuren van cacao en chocolade dienen te worden toegepast met ge bruikmaking van een broomkresol- groenoplosstng, van gezuiverd zand, petroleumether en wat dies meer zij. „Mij bekend" tekent secretaris-gene raal Klatte zonder blikken of blozen onder die ruim zeven kolommen scheikunde. We geloven daar hoege naamd niets van, maar het Is toch wel een rustgevende gedachte, dat er zoveel veiligheidsmaatregelen bestaan rond onze repen en flikjes. Dit in vc - band met de spinsels, eieren, larven, poppen en ook nog de volwassen in dividuen van insecten of andere die ren. Amintore Fanfani met zijn kinderen. de zuiden van Italië in het raam van het Vanoni-plan. In een toespraak tegen het einde van het congres heeft de Italiaanse pre mier, Antonio Segni, verklaard, dat een verandering van de grenslijn van zuid- Tirol (Alto Adige) „zelfs niet in over weging kan worden genomen." Die grenslijn werd vastgesteld dank zij het hoogste offer van vele Italianen, en, zo betoogde Segni, het is de natuurlijke grenslijn van Italië. Segni verklaarde dat de kwestie van de Alto Adige Italië in en bedroefde stemming heeft gebracht. Italië ziet in dat het noodzakelijkerwijs de Duits sprekende burgers van Alto Adige cor rect dient te behandelen. „Omdat wij weten dat wij aan de goede kant staan zijn wij bereid om met Oostenrijk te discussiëren en te bewijzen dat wij het akkoord De Gasperi-Gruber gerespec teerd hebben," zei Segni. „Wij zijn met hechte banden van vriendschap aan Oostenrijk gebonden." Na Segni sprak Amintore Fanfani, die terzake van de Alto Adige-kwestie verklaarde dat „niemand, aan deze noch aan gene zijde van de grens, de datum van de vierde november kan uitwissen." Na de eerste wereldoorlog werd op 4 november 1918 de wapenstil stand tussen Oostenrijk en Italië onder tekend. Het partijcongres heeft vervolgens een begin gemaakt met de verkiezing van de nieuwe nationale raad. (Rtr.-U.P.) De bedrijven van de N.V. emaille. en metaalwarenfabriek Gelria te Hattem en Amsterdam zullen tegen het einde van het jaar worden gesloten. Het is de directie naar zij meedeelt, door de grote concurrentie van Japan en andere oos terse landen niet mogelijk het bedrijf, dat bijna vijftig jaar bestaat, nog langer in stand te houden. Naar de directie verder meedeelt is voor het personeel een alleszins bevredigende regeling ge- troffen. Het Tweede-Kamerlid Van Rijckevor- sel heeft de minister van buitenlandse zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de woordvoerder van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta, na afloop van het straf proces in eerste aanleg tegen onze land genoot Schmidt, heeft verklaard, dat naar zijn mening het proces „op legale wijze" was verlopen? Zo ja, acht de minister de mening van deze woordvoerder dan niet vol strekt in strijd met het door de Ne derlandse regering ter zake van de procesvoering uitgegeven witboek „Administration of justice in Indone sia"? Welke maatregelen zal de mi nister nemen om de onjuiste indruk, die de mededelingen van de woord voerder ook in het buitenland hebben gemaakt en nog zullen maken, weg te nemen, te meer daar het Engelse woord „legal" een andere betekenis heeft dan het door de woordvoerder gebezigde woord „legaal"? Is de minister voornemens te bevor deren, dat ter zake van de onrechtma tige procesvoering tegen Schmidt en het kennelijk misbruik van het Indone sische justitiële apparaat voor andere doeleinden dan te komen tot strafvon nissen, die in werkelijkheid rechtspraak zijn, een vordering tegen de republiek Indonesië bjj het Internationaal Gerechtshof aanhangig wordt gemaakt? De Nederlander A. H. Zandvliet, wiens vijf minderjarige kinderen on langs als verstekelingen van Australië naar Europa voeren, is nu zelf ook op weg naar Nederland. Donderdag arri veerde het schip waarop hij gemonsterd heeft, de Nederlandse „Amstelveen," in Durban in Zuid-Afrika. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5