In memoriam Gerard Diels Van luchtvaartgeneeskunde naar ruimtevaartgeneeskunde Even vastleggen! Lichte muziek op zwarte schijven D I DE HEL IN EEN RAKETSLEDE 1000 KM PER UUR IN EEN RAKETSLEDE OP RAILS pbbih*» -Mm. Voorloper van de experimentelen ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 PAGINA 11 - Het was maar zo'n berichtje. Misschien hebt u het niet eens gezien. En misschien ook bent u het alweer vergeten. Het stond op het eind van de vorige maand in de krant. En het luidde: „Bell X-2 raketvliegtuig verongelukt. Bij „onderzoek naar de hitte-barrière". Lijk van de piloot in het wrak teruggevonden." Het was maar zo'n berichtje. Maar het had iets te maken met de „factor mens" in de luchtvaart. Met die „factor mens", die het onderwerp is van alle onderzoekingen van de luchtvaartgeneeskunde. Een lastige factor, die „factor mens". Want hij is nu eenmaal niet in staat zich aan te passen aan de techniek en de aviatiek van morgen. En daar om is het zaak die techniek en die aviatiek van morgen aan te passen aan de „factor mens". Regeren is vooruitzien. Maar dat geldt niet voor regeren alleen. Als men van progressief spreekt, dan mag men de luchtvaartgeneeskunde progres sief noemen, want zij houdt zich bezig met de gevaren van morgen, nog reeds vóór zij gevaren zijn geworden. Zij wil niet genezen, zij wil voor komen. En dat is beter, zoals het spreekwoord zegt. Een der bekendste luchtvaartmedische onderzoe kers ter wereld is wel de luitenant-kolonel der U.S.A.F. John Paul Stapp. Hij is niet alleen offi cier, hij is ook medicus dr. J. P. Stapp. Hij heeft nóg een functie, een uiterst merkwaar dige functie: hij is ook proefkonijn. Zijn eigen proefkonijn. In deze uitzonderlijke functie is het, dat de wereld hem kent: als proefkonijn. Want zij kent het lugubere masker van zijn tot een afschu welijke grimas vertrokken gelaat. Het gelaat van een mens in doodsnood. Het is de gelaatsuitdruk king van een mens, die de kwellingen van een hel meemaakt. En inderdaad maakt dr. Stapp een hel mee. Al is het dan slechts voor onderdelen van seconden. Maar dan is vóór zijn lichaam een film camera gemonteerd en die registreert nieuwsgie rig en harteloos alle gewaarwordingen, die zich op zijn gelaat aftekenen, terwijl hij zich aan de grens van het menselijke uithoudingsvermogen bevindt. En het is zonder meer duidelijk, dat het geen onverdeeld genoegen is, proefkonijn te zijn. LiturgiSc^e weekkalender Tfi iliBi Met deze raket-slede op rails worden op een 4 kilometer lang traject op een luchtmacht-basis te Muroc in Califorme snelheden bereikt tot 1000 km per uur. In „Stroomgebied", Ad den Bestens c crzicht van de hedendaagse Neder landse poëzie, komt Gerard Diels niet als afzonderlijk besproken figuur vooi Hij viel boven de leeftijdsgrens aan he begrip „jongeren" gesteld. Door de ma nier waarop hij het irrationele poé ticis beleed, behoorde hij echter uitge sproken tot de generatie, die na di tweede wereldoorlog aan od kwam. Zijn bundel „Het doornen zeel" was het eerste werkelijk nieuwe geluid na de bevrijding. „Na de bevrijding", deze titel gaf Diels aan zijn volgende bundel mee, verschenen in de tijd, dat de zogenaamde Vijftigers alle aandacht voor zich opeisten. Ongetwijfeld, in hun dichterlijke aandrang verschilden zij van meet af essentieel van hun oudere voorloper. Diens poëzie bleef voor hen in laatste instantie traditio neel, hoe ongehoord en oorspronkelijk zijn beelden en ritmen ook opklonken en hoe brandend nieuw zijn vers plastiek zich ook liet aanzien. Ook Koos Schuur, Bert Voeten en Jan G. Elburg, met wie Gerard Diels in de jaren '46 tot '48 leiding gaf aan het vernieu wingstijdschrift Het Woord, vonden I> Jfditaire arts luitenant-kolonel John eèrj PP van de U. S. Air Force tijdens een Tlt op de raket-slede, waarbij hij uur ®'heid bereikte van 800 km per kor'te drie eerste foto's, die met laten tussenpozen werden genomen, ste rea' hoe het Omzicht van de over- het be(?eeTde tijdens de acceleratie bij tvercun van de rit. De andere foto's n 8emaakt bij het afremmen. zondag 21 sferen O7„ol<tober: 22e zondag na Pink- 'Haarlémi. mis: 2 seb. H. Hilarion; v°ortn] H.H Ewalden; 3 geb. voor van a- ™nS van het geloof; Credo; pref. We]Prieëenheid; groen. Of- Seloof- frms voor voortplanting v. h. Paars. ^AKoap- stèren s van 22e zondag na Pink- co, groen. ®ls maandag, ïr.is; - Wi't ^artsengel Rafaël; eigen ste^n?RA°= van 22e zondag na Plnk- - groen. Chrysa"thus en Darla; ^hljr> Ar ceren T i vta.n 22e ">ndag na Pink- 2ATEBn Evaristus; groen, dag- mis van L- Vr- °P zater- Zond Va" L' Vr': Konw 2R okt°ber: Feest van Christus bag £lg?n mis: 2 geb. van 23e zon- C& P'nkstcren; Credo; pref. van rjstus Koning; wit. Wat voor diabolische proefnemingen zijn het, waar dr. John Stapp zichzelf aan waagt? Dr. Stapp onderzocht sinds 1953 de directe lichamelijke gevolgen van extreme versnellingen, in het bij zonder ook van de gevaarlijke invloed van de rem-schok en de grote wind druk. En hij heeft zichzelf de vraag gesteld: „Wat kan een mens op dit gebied uithouden wat kan hij door staan?" En op die vraag laat hij zijn eigen lichaam het antwoord geven. Die vraag is zo maar niet geboren uit ijdele nieuwsgierigheid. Zij is een vraag van de practijk, de luchtvaart- medische practijk. Want met deze za ken wordt een piloot geconfronteerd, wanneer hij zich bij een snelheid groter dan die van het geluid met de schiet stoel redden wil. Deze man bescher men, beveiligen en redden, dat is im mers de taak van de luchtvaartgenees kunde? En daarom heeft deze zesenveer tigjarige medicys plaatsgenomen op de folterstoel, die gemonteerd is op een raketslede. Met die raketslede op rails jaagt hij op de proefterreinen van het Holloman Air Development Center in New Mexico met snelheden tot 1000 km per uur en hoger voort in de woestijn. Om dan binnen één enkele seconde zijn slee tot stilstand te bren gen. En dat gebeurt. En in die éne seconde beleeft hij de hel. Een hel, die een eeuwigheid schijnt te duren. Hij stapt er uit als een gebroken man. Vol blauwe plekken, half bewuste loos, blind. In de nuchtere termen van zijn rapporten gezegd: „Kort na mijn tocht was mijn gezichtsvermo gen gedurende enige tijd gestoord. De polsslag was versneld. Een alge mene zwakte was merkbaar." Zijn lichaam had een dol torment doorstaan. Want tijdens het afremmen onderging hij de ontzaglijke werking der g-krachten. Die g wordt gebruikt voor gravity, zwaartekracht. Bij een van zijn experimenten doorstond hfl een remwerking van 35-40 g. Daarbij kreeg hij dus een stootdruk van het 35-40 vou- dige van zijn eigen lichaamsgewicht te verdragen, wat overeenkomt met een belastingdruk van 2625 kg. Zo maakte hij zijn tochtjes bij tien tallen. Het zijn geen pleziertochtjes. Maardr. Stapp maakt ze met heldhaf tige trouw. Want de inzet is de man, die met zijn toestel de geluidsbarrière doorbreekt en dat toestel tengevolge van een in cident plotseling moet verlaten. Zal hü het overleven? Zal hij de krachten, die hem dan op het lijf springen, kunnen weerstaan? Dr. Stapp kent de ernst van deze vraag, want hij verloor zijn jon gere broer door een onverklaarbaar gebleven vliegongeval. Het was deze tragische gebeurtenis, die hem tot zijn belangstelling voor deze experimenten bracht. Van luchtvaart naar ruimtevaart Wanneer volgend jaar de eerste kunstmatige aardsatelliet de lucht in zal gaan, zal de mensheid zijn ingetreden in het overgangsstadium van lucht vaart naar ruimtevaart. De eerste stap zal gezet zijn. De luchtvaartgeneeskunde heeft die eerste stap reeds gezet. Zij is het over gangsstadium naar de ruimtevaartge neeskunde al reeds ingetreden. Enkele jaren geleden al hebben de Amerika nen Strughold en Armstrong de ruim tevaartgeneeskunde, die dochter van de luchtvaartgeneeskunde, al ten doop ge- houden te Randolph Field in de staat Texas. Aan haar de belangrijke vraag te beantwoorden: „Is de mens bestand te gen de ruimtevaart?" De overgang van luchtvaart naar ruimtevaart geschiedt geleidelijk en men kan rustig zeggen dat de mens medisch gesproken al een ruimtevaar der is. Fysisch of astronomisch bezien ligt de grens tussen beide zowat ctp een hoogte van 1000 kilometer. Vliegtech nisch en vliegfysiologisch moet men die grens zoeken op een hoogte van 15 ki lometer ongeveer. Het inzicht daarom trent is zeer verhelderd door het door Strughold ingevoerde begrip „space -e- quivalent conditions." Want op deze hoogten treft men een aantal omstan digheden aan, die equivalent zijn met die in het wereldruim. Gewichtloosheid Een van de meest intrigerende pro blemen van de ruimtevaart is de toe stand van gewichtloosheid, die optreedt als de lichamen aan de aantrekkings kracht van de aarde zijn onttrokken. Dat zal kunnen gebeuren in een ruim testation bij voorbeeld, als dat een baan om de aarde beschrijft. In de atmos feer laat op het ogenblik die merk waardige toestand van gewichtloosheid zich slechts gedurende een zeer korte tijd te voorschijn brengen. By voor beeld, doordat men een vliegtuig met valsnelheid laat duiken, terwijl de op tredende luchtsnelheid met behulp van motorkracht gecompenseerd wordt. Ge durende enige seconden zijn de inzit tenden dan zwaarteloos. Is dat voor hen een genoegen, of een bezoeking? Men is bezorgd geweest, dat het voor de mens een verschrikking zou zijn. En of dat inderdaad zo is, weet men nog steeds niet, want men kan het experiment niet lang genoeg la ten duren. Maar op het jongste astro- nautische congres te Rome heeft dr. Siegfried Gerathwohl uit de Verenig de Staten daaromtrent zeer belang wekkende eigen ervaringen meege deeld. Alleszins, weer slechts strek kend over een tijdsverloop van secon den. De situatie is merkwaardig: men zweeft. En ook de voorwerpen vallen niet meer, maar zweven. Wat onder vindt het menselijk organisme van de ze situatie? De meeste proefpersonen vinden het prettig. Anderen „deed het niets", maar er waren ook bij wie symptomen optraden, niet ongelijk aan die van lucht-, wagen- of zeeziekte. De grote vraag is uiteraard, hoe men zich zal voelen, wanneer het verschijnsel blijft voortduren. Dat zal de toekomst moeten leren. Maar één ding is zeker, dank zn de in de richting van de ruimtevaart evo luerende luchtvaartgeneeskunde, zal de aspirant-ruimtevaarder van overmor gen, als hij in het ruimtevaartuig stapt, in fysiologisch opzicht weten, waar hij' aan toe is. Mr. H. C. M. EDELMAN aanvankelijk geen genade in de ogen der experimentelen. In Vink enoogs bloemlezing „Atonaal" kan men lezen hoe Elburg en Schuur tenslotte door de avant-garde „geannexeerd" werden. Diels liet zich per se niet onderbren gen. Hij was, vooral ook als essayist, hun Johannes de Doper geweest. Zij wisten en weten nauv sli. ks wat zij aan hem te danken hebben. Zijn uit Het Woord gebundelde opstellen, getiteld „Het Ongerijmde", maakten ruim baan voor het experiment. Toch konden zij niet als program dienen. Diels bleet met zijn buitengewone intelligentie, met al zijn gevoeligheid voor woord magie en met heel zijn aandacht voor wat er in het buitenland aan moderne poëzie werd gedaan, een man van de klassieke wereld. Hij integreerde het absurde als levensgevoel in zijn werk, maar hij was niet geboren en getogen in het absurde en hij bleef dientenge volge een toekijker. Etiketten als ex pressionist en symbolist lieten zich op hem plakken. Hij probeerde de chaos te beheersen vorm te geven, harmonie af te dwingen. Hij bleef, zo modern als hij was, een klassiek meester, een ma ker van met poëtische sensatie geladen verzen. De term „poëtische sensatie" was hem lief. De dichter behoorde die sensatie te beheren en te regisseren. Hij diende, rationeel, verantwoordelijk te zijn voor het irrationele moment dat alle echte poëzie kenmerkt, Zo stond hij dus met vol bewustzijn achter en in zijn werk. Het automatische, blinde, totaal onverklaarbare associëren van beelden op zodanige wijze, dat er een poëtische sensatie ontstaat, kreeg bij hem geen kans. Als hij schrijft over „cocktailshakers van noorderlicht", is dit in het kader van zijn vers „logisch" verantwoord. Men kon met Diels de batteren over de noodzaak van dit door niets te vervangen beeld. Ongelukkigerwijs is aan zijn poëzie tot op heden weinig belangstelling ten deel gevallen. Aanvankelijk was hij als dichter te nieuw; daarna scheen hij passé. Zijn eerste bundel, evenals zijn boek met psalmvertalingen van de Spaanse dichter Quevedo, kwamen als ramsch op de markt terecht. Diels heeft prachtige, uiterst ritmische ver talingen van Spaanse dichters geleverd, met name van Garcia Lorca. Sugges tief kon hij in vriendenkring zijn werk door voordracht levend maken. Hij legde er dan scanderinger in, ver gelijkbaar met bewegingen in de dans kunst. Hij was een meesterlijk tango danser. Zijn affiniteit met de Spaanse cultuur kwam ook daarin tot uitdruk king. N. V. Luitenant-kolonel Stapp op de raket-slede. Vervolg van -agina 1) immers verbetering van de invalidi teitswet, allen zijn het met de K.V.P.- eis eens dat op korte termijn gezorgd moet worden voor onze weduwen en wezen, enz. Het verschil ligt dus die per, wezenlijker; in de praktijk staan we vaak zeer dicht bij elkaar". Zo is het inderdaad. Ten aanzien van onze sociale verlangens blijkt telkens op nieuw dat, zij het geredeneerd vanuit oog op onderscheiden uiteindelijke doel stellingen, we het over praktische maatregelen volledig eens kunnen zijn. We denken nog maar eens aan de wijze waarop de algemene ouderdoms wet is tot stand gekomen. Maar dan is het ook duidelijk dat het veel meer dan arrogant, dat het onfatsoenlijk is en oneerlijk om het voor te stellen alsof bepaalde, op zich zeer goede maatregelen uitsluitend te dan ken zouden zijn aan een bepaalde po litieke groepering. Het is daarom dat we nu nog eens nadrukkelijk de aandacht willen vestigen op de sociale verlangens, die met name in de katholiek-sociale or ganisaties gegroeid zijn en geworden tot een bijzonder hoofdstuk in 't werkpro gram van de K.V.P. Daarbij is het goed te herinneren aan wat de heer Evert Vermeer, voorzitter van de P.v.d.A., voor de V.A.R.A. heeft gezegd op 6 oktober j.l.„Ieder, die geroepen wordt om een kabinet te vormen moet weten dat hij het program van zulk een kabinet niet kan opstellen, alsof hij het alleen voor het zeggen heeftZelfs als een partij de meerderheid zou behalen, be tekent dat regeren van die partij niet zonder meer een partijprogram uitvoe renEen compromis sluiten wil ech ter niet zeggen zolang Zoeken naar overeenstemming, dat geen der partijen in het compromis ook maar iets van zichzelve meer heerkent. Zulk een com promis is zinloos." Wij willen wel zeg gen het met deze opvatting eens te zijn. Wanneer we nu d£ opmerking van de heer Cals en de constatering van de heer Vermeer in verband met elkaar bezien, zal dit zonder twijfel voor het werkprogram van de nieuwe regering betekenen, dat t.a.v. van het sociale hoofdstuk, op korte termijn aandacht zal moeten worden geschonken aan de hierna volgende punten. De eerste zorg zal moeten worden geschonken aan de lijders onder ons, waarbij vooral is te denken aan de velen die in de G.SW.- regeiing zijn opgenomen (Gemeentelij ke Sociale Werkvoorziening). Deze mensen gaan nog altijd met een uur loon van 91 cent naar huis, hetwelk eenvoudig schande is. Voorts staat op vrijwel alle werkprogramma's van de politieke partijen, en zeer bijzonder op dat van de Katholieke Volkspartij, de kinderbijslag volksverzekering, de af bouw van de invaliditeitswet, afdoen de regeling voor weduwen en wezen, wettelijke regeling van de beroepskeu ze, tot stand komen van een coördina tie-wet sociale verzekeringen, en ein delijk eens een ziekenfondswet. Met deze incomplete opsomming wil len we bij voorbaat vastleggen dat we hier niet te doen hebben met een uit sluitend socialistisch programma, maar minstens zozeer met een stuk katho liek-sociale politiek, waarbij we er er kentelijk voor zullen zijn als ook de socialisten en anderen hun medewer king er aan willen verlenen. Een zeer aantrekkelijke vioolplaat, waarnaar het prettig is te luiste ren, doch die ook zeer geschikt is om dienst te doen, wanneer men om de een of andere reden behoefte heeft aan een achter grond-muziekje, is de 33 toeren langspeler van het merk DECCA, nr. LK 4122, waarop een tiental charmante nummers zijn opgenomen, die op een even charmante wyze worden uitgevoerd door het befaam de strijkorkest van Mantovani. De vioolklanken dansen en zingen weer in alle maten en toonaarden, op bevel van Mantovani juichen en jubelen ze of smeken en klagen, naar de sfeer en de stemming van de composities het willen. De partijen van de andere instrumenten omlijsten de muziek der violen of zetten deze aan. Ook deze plaat getuigt ervan, dat Mantovani de kunst verstaat, sprankelende arrange menten te schrijven, waarbij hij niet zelden zeer bekoorlijke toon- kleuren oproept. Het programma van de plaat vermeldt de nummers: The lonely ballerina, Dusk, Ma chère amie, June night, The dêserted ballroom, Naila lazy gondolier, Begin the Beguin, een intermezzo uit de Cavalleria Rusticana, Dream Edelma en Come back to me. Op- name en weergave zijn van uitstekende kwaliteit. Cowboy—Romantiek luidt de eentonig. De titel luidt „In the stül titel van de grote 33 toeren- of Lit mgitu" en de nununurs neten. ._„,G I concentrate on you, In the still ot plaat nr. 45091 LPH van het n]ghtEast of the sun en Blue is label POLYDOR, die de zangeres en the night. Over de muzikale uitvoe- zangers Caterina Valente, Peter Alex- ring als zodanig intussen geen kwaad j 1j R„„„« woord; ze had evenwel meer over- ander, Gerhard Wendland en Bruce tuigfj zjjn. Vervolgens: op Low laten horen, samen met of afge- Durium TJ 20013: de Italiaanse trou- wisseld door de Gloria Sisters en de orkesten van Adalbert Luczkowski, Mac Greger en Kurt Edelhagen, in een selectie van prettig-pittige Wild- Westmuziekjes. Van de aangename melodieën seven de snaarinstrumen- 8er en wat pittiger nummertje zong. meioaieen geven ae snaarinstrumen Natuurlijk, dat is een kwestie van badour Rino Saivati zingt met war me stem veelgevraagde Italiaanse liedjes en begeleidt zichzelf op de guitaar. Dat laatste doet hij bijzon der goed. Zijn spel vertelt! Jammer, dat Rino ter afwisseling niet een vlug- er en wat pittiger nummertje zong. ten de toon aan, doch daarbij bepa len mede de fikse trompetklanken, de frisse geluidjes van de xylofoon, de „galop" van het slagwerk en de opgewekte zang, die aparte sfeer van de prairie. Het stemmenmateriaul is niet overal even rond, doch zulks stoort nauwelijks. De nummers op deze levendige plaat heten: Der Mond halt seine Wacht, Billy oh Bil ly, Der Himmel war noch nie so blau, Golden Jimmy, Gaucho, Wenn die Sonne scheint in Texas, Bei uns in Laramie en Dudel-dudel-dandy. De langzame nummers wisselen de snel lere af. Op sommige liedjes is het nog prettig dansen op de koop toe. Plaat heeft een beste weergave. Philips is uitgekomen met de tien de, derhalve dus de jubileum plaat in de Popular Favourites- serie. De 33 toerenplaat is uitge bracht onder het nummer B 07180 R. De populairste „hits" van de laatste tijd we bespraken ze reeds afzon- derlij1- zijn op deze plaat samen gevoegd. Te weten: Frankie Laine, die „Ticky ticky tick" zingt, Doris Day met „What ever will be, will be", Guy Mitchell in „Give me a smaak. Op Philips nr 422088 PE zijn al eerder besproken opnamen verza meld van vaderlandse liedjes, die worden gezongen door de koorvere niging Pro Musica o.l.v. Lex Karse- meijer met orgelbegeleiding van Pierre Palla. Al eerder merkten wij op, dat wij die orgelbegeleiding niet geslaagd vinden. Zij remt het tempo van de zang en zet een domper op de frisheid van de teksten. Nummer 4 in de serie „Les Frères Jacques" is uitgebracht op het Philipsplaat" je nr 432109 NE. Uiteraard zorgen het orkest van André Pop en de pia nist Pierre Philippe weer voor een verrassende, typisch Franse begelei ding van het geestige en met tal van parodietjes doorkruide repertoi re van het kwartet, dat opnieuw al lerhande, boeiende streekjes uithaalt met zijn prima stemmenmateriaal. Het program: La Marie Joseph, Le Cirque, La violoncelliste en Chanson pour les enfants l'hiver. Een paar 78 toeren-platen tot slot: Philips B 21962 H: Mitch Miller's or kest en koor met de langzame fox trot „Song for a summer night," dat ons tegenvalt van vriend Mil ler en het vluggere nummer „Fol low me," dat weer je-ware-Mitch is. Ronnex 10101: Twee walsen, de Kei- zerwals en de wals „Vienna Life," beide van J. Strauss, uitgevoerd door het Ronnex-orkest o.l.v. Louis Mar shall. Het kan te wijten zijn aan de niet zo beste kwaliteit van onze re censieplaat, dat zij ons niet kan be koren. De arrangementen maken een rommelige indruk, de aanzet carriage with eight white horses", van het ritme domineert te sterk; kortom; het geheel klinkt nogal The Four Lads met „No not much", Louis Armstrong in „When the red red robin, comes bob, bob, bobbin along", Jo Stafford, die „It's almost to-morrow" zingt, Vic Damone, die „We alle need love" voor zijn reke ning heeft genomen en tenslotte De John Sisters, die haar uiterste best weer doen in „Hotta chocolotta". De dames en heren worden begeleid door bekende grote bands en show orkesten. Liefhebbers van moderne songs kunnen aan deze jubileumplaat hun hart ophalen. at Tito Schipa niet alleen een gewaardeerde opera-zanger is maar ook een hartstochtelijk en gevoelvol vertolker van het Ita liaanse lied, het Napolitaanse lied in het bijzonder, laat een 33 toeren Durium-plaat horen, die speciaal aan deze nog alom gevierde tenor is ge wijd. Zijn gemakkelijke, krachtige en heldere stem geeft tezamen met de frisse, begeleidende muziek van het orkest van Mino Campanino, die aparte sfeer van vitaliteit en zonnig heid, welke het Italiaanse lied ty peert. De nummers op deze plaat heten: Na sera'emaggio, Chi se nne scorda Cchiu, Funiculi funicula, Pas- sione, Te sto' aspettanno, Desiderio 'e sole, 'o Ciucciariello en Pianef- forte 'e notte. Feestelijke plaat. amateuristisch. Ronnex 10100; Armand Freud'hom- me speelt bij ritmische begeleiding Chopin-mu^iek op het hammondor gel. Chopin-muziek is veel te veel gezegd. Ray Maxwell heeft name lijk thema's uit Chopins partituren gebruikt om er moderne dansmuziek van te maken. Het spijt ons, mijn heer Maxwell, maar dit gaat echt te ver. En het is zo erbarmelijk ar moedig. Laten wij het daar maar bij houden. Ronnex 10110, Het zangensemble „The Continentals" zingt Ain't she sweet" en „September song" en doet dat vaardig en met gevoel voor nu ances. Het wordt bijgestaan door be geleidende orkesten, die wel sfeer weten op te roepen. Verscheidene soli-partijen getuigen van smaak en fantasie. Op beide nummers kan worden gedanst. Decca M 33990: AU Star Hit Parade. Het plaatje geeft waar voor zijn geld. Achtereenvolgens zijn te beluis teren: Dickie Valentine in „Out of town," Joan Regan met de song „My September Love," Winnifred Atwell, die een honky-tonk verta ling geeft van „Mack the Knife," Dave King, die „No other love" zingt, Lita Roza, die een traan laat vallen in ,,A tear fell" en tenslotte het nummer „It 's almost to-mor row," gezongen door David Whit field. Prettige, gevarieerde plaat, vocaal en instrumentaal goed ver zorgd. Een 33 toerenplaat boordevol goe de, beschaafde dansmuziek, is de Phllipsplaat P 10095 R, num mer 3 in de serie „Take your part ner", die afwisselend de volgende vaderlandse orkesten en ensembles laat horen: The Ramblers met zang van Janie Bron, het orkest van Jan Corduwener, het Hotcha Trio met ritmische begeleiding, het tango-or kest van Malando en Cor Steijn, te zamen met de violist Sem Nijveen en ritmische begeleiding. Het reper toire vermeldt: de quicksteps: Year ning, Have I told you lately, Linger Awhile en Some of these days; de foxtrots: Glutrote Rosen en My blue heaven, de tango: Barrioreo en de wals: Goodnight sweetheart. Geva rieerde dansmuziek dus, die met zorg is uitgevoerd. Plaat, waar men ple zier van hebben kan. De eerste Sinterklaasplaatjes zijn intussen al van de pers gekomen. Zij dragen het label Philips. Op de 78 toerenplaat nr. P 17592 staat een achttal Sint Nico- iaasliedjes, terwijl de 45 toerenplaat nr. 422090 PE maar liefst 17 Sint versjes telt. Ze worden bU een ge zellig muziekje van Jan Corduwe ner op een vrolijke en ongedwongen wijze gezongen door het Amster dams kinderkoor o.l.v. Bep Ogterop. Allebei plaatjes, die straks niet te missen zijn. FRÉDÉRIC. Over naar de 45 toerenplaatjes Op Polydor nr 23200: de zan geres Caterina Valente, die bij treffende muziek door het orkest van KuTt Edelhagen op sfeervolle wij ze „Macky Messer" en „Der Tag hat so viele Lieder" zingt, waarmee zij vele moderne „vertalingen" van met name „Macky Messer" in een verre schaduw stelt. Polydor nr 23195 presenteert een selectie van „dansschlagers" onder de titel „So wird's nie wieder sein". Fritz Schulz- Reichel bespeelt smaakvol de piano; op de achtergrond tekent het orkest van Harry Hermann kleurrijke de cors. De titels van de nummers ver raden al, dat dit dansplaatje bij voor keur de belangstelling zal hebben van diegenen, op wie Amor zijn gloeien de pijlen schoot. „Es führt kein an- derer Weg zur Seligkeit", „Der klei ne Liebesvogel"„Parlez-moi d'a- mour", „So wird's nie wieder sein" en zo meer. Een dromerig muziekje op de cadans van het Latijns-Ame rikaanse ritme wordt op het Decca- plaatje BME 9071 verzorgd door Gor don Jenkins (piano) en zijn orkest. Naar onze smaak is het plaatje wat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11