Het orgel in Haarlems Concertgebouw FILMJOURNAAL Jedda, de roep van het bloed Wethouder Happé spreekt over de woningbouw Sensationele prijsverlaging MOLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN Peeling Gebr. Beekman Opnieuw in aller belangstelling 05fi.9aimima Losgeld De mooiste vrouw ter wereld Gouden echtpaar in Timorstraat Apothekeres naar gesticht <;iioen ie. Frasquita Geboren in gevangenschap „Als de kat van huis is... Het Trottoir Hyena's van het Wilde Westen NAAIMACHINES f-74T5T- nu f 6SOOsB f4983T- nü f 440Si" f-54857- nu f 4685a11 Ongewone maar interresante film in Luxor Palace Studio Radio-reparatie H. J. Maertens- N. V. Lido Roxy ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 PAGINA 2 WIJKCOMITÉ HAARLEM-OOST Vonnis rechtbank Burgerlijke Stand Haarlem CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Méér dan ooit geldt thans: fffflPfff de meeste waarde voor Uw geld! MORRIS OXFORD MORRIS MINOR 2-deurs 's-werelds grootste kleine wagen MORRIS MINOR 4-deurs 's-werelds grootste kleine wagen Agenten door het hele landl Fabricage-afdeling van J. J. Molenaar's Automobielbedrijf N.V. Amersfoort Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: GARAGE BRINKMANN, Smedestr. 22, Tel. 11025 Heemsteedse winkel stand HELENA H. BEGEM ANN Haarlem, tel. 14160 - Bloemendaal, tel. 22165 SINTERKLAAS NIET IN HAARLEM-OOST? Wanneer ik de Haarlemse Con certzaal binnentreed, kan ik niet'bepaald beweren, mij di rect in de hoogste muzische sferen opgenomen te voelen. Daar is het ge bouw in één woord gezegd te lelijk voor. Wat bijvoorbeeld de restaura teurs bezield mag hebben, toen zij enkele jaren geleden de zoetelijke kleurtjes aan plafond en muren aan brachten, kan alleen de hemel weten. Met huivering vraag ik me af hoe alles er uit zou zien, als niet het ma jestueuze front van het prachtige Cavaillé-Coll orgel het podium be heerste. Hierdoor kan men misschien nog enigszins vrede hebben met de naam muziektempel. Gelukkig is bo vendien de akoestiek uitstekend. Tenslotte went men aan alles, ook aan een lelijk gebouw. In Haarlem Diretceur dienst volkshuisvesting Apotheken en dokters diensten Haarlem Overveen Aerdenhoul Bloemendaal Heemslede Santpoort Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 'Rembranclt Frans Hals Betrouwbare Minerva Voor het wijkcomité Haarlem-oost heeft de Haarlemse wethouder van openbare werken en volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, gisteravond een uiteenzetting gegeven over de situatie van de woningbouw in Haarlem. De wethouder begon met uiteen te zetten dat aanvankelijk Haarlem weinig kon bouwen, doordat het zo weinig bouw volume kreeg toegewezen. Het gebrek aan verschillende soorten bouwvakar beiders en aan materialen was er de De heer en mevrouw H. Harmes en A. Harmes-Janse, Timorstraat 6, zul len 'woensdag 24 oktober vijftig jaar getrouwd zijn. Met hun vijf kinderen, hun tweeëntwintig kleinkinderen en hun vele vrienden zullen de gouden echte lieden hun feest vieren, dat zal worden ingezet met een gezongen H. Mis van dankbaarheid op woensdagmorgen 24 oktober om half tien in de St. Lidwina- kerk. Zaterdag 21 oktober zullen zij te hunnen huize in de Timorstraat recipi ëren van drie tot vijf uur 's middags. Beide echtelieden zijn geboren in Schiedam. De heer Harmes, die thans 76 jaar is* werd opgeleid tot timmer man en was tot zijn vierentwintigste jaar als zodanig werkzaam. Kort na de eerste spoorwegstaking in 1904 kwam hij in dienst bij de spoorwegen, waar hij in 1911 tot ploegbaas bij het seinwezen werd bevorderd. Jarenlang heeft hij hier zijn werk gedaan op een stille be scheiden wijze, waardoor hij zich de sympathie en de achting van alle col lega's verwierf. De energie van de heer Harmes moge blijken uit het feit, dat hij nog op vijftigjarige leeftijd en met uitstekend gevolg in Utrecht exa men deed, waardoor hij tot hoofdploeg baas bevorderd werd. Hiervan heeft hij echter niet lang kunnen profiteren, om dat een ernstig spoorwegongeluk een einde aan zijn loopbaan maakte. In een stormachtige nacht werd hij door een locomotief gegrepen, maar dank zij zijn sterke gestel en energie kwam hij weer op de been. Voor de dienst bij de spoorwegen moest de heer Harmes evenwel als gevolg van dit ongeluk wor den afgekeurd. Na zijn pensionering wijdde hij zich weer vol overgave aan zijn oude vak: het timmeren. In een -pchuur achter zijn woning richtte de heer Harmes een timmerwerkplaats in. De producten, die hier ontstonden sir- ren nog thans de woningen zijner kin deren. Mevrouw Harmes, wier leeftijd door allen die haar kennen op 70 jaar wordt getaxeerd, is in werkelijkheid reeds 82 jaar. Twintig jaar oud verloor zij haar ouders, waardoor zij als oudste alleen met drie broers en een zusje achter bleef. Twaalf jaar lang heeft zij echter met liefde en opgeruimdheid de taak van haar ouders waargenomen. Op 24 oktober 1906 trouwde zij in het raadhuis van de toenmalige gemeente Schoten, terwijl het kerkelijk huwelijk werd inge zegend in het oude noodkerkje van de St. Elisabeth en Barbaraparochie. Vijf tig jaar lang heeft het gouden echtpaar in Haarlem gewoond. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een psychiatrische inrich ting voor de duur van een jaar, luidde vandaag het vonnis van de Utrechtse rechtbank in de strafzaak tegen een 54-jarige apothekeres uit Bilthoven, die veertien dagen geleden terecht moest staan wegens overtreding van de opi umwet. De officier van justitie had een zelfde straf geëist. Op 26 maart J.l. was de verdachte door een inspecteur van de volksgezond heid uit Hilversum betrapt op het in haar bezit en ter verkoop aanwezig heb ben van hoeveelheden opium bevatten de artikelen. Dit was in strijd met de wettelijke voorschriften omdat aan de betrokkene tengevolge van een uit spraak van het medisch tuchtcollege de bevoegdheid tot het houden van een apotheek voor de duur van een half jaar was ontzegd. Zulks geschiedde op grond van het feit, dat zij enige maan den tevoren aan een patiënte een ex- horbitante hoeveelheid verdovende mid delen had verstrekt, waarvan het ge bruik de dood van de betrokken dame had veroorzaakt. ONDERTROUWD: B. A. Loomans en G. M. van Geest; H. Kuvener en Chr. G. Gabeler; F. A. M. Maes en W. J. van Schagen. GETROUWD: J. A. C. Belt en J. W. F. Erdtsieck. GEBOREN: V. van Schaik-Temminck; z.; K. Esveldt-de Vries, z.; M. C. Kuhl- mann-Diependaal, z.; H. G M. Zwart- Zweers, z.; C. M. Zeilstra-Stam, z.; A. H. M. Donkers-van der Meer. z.; L. A Schooneveldt-Bosch, d.; W. Kloos- Jansen, d.; E. M. van Eijk-le Febre, d.; A. G. van 't Hof-Müller, d.; E. C. Visser- Willems, d OVERLEDEN: A. Fibbe-Kool, 87 J., Westerhoutpark. Aavertevtie BT.OE1HENDAAI. TELEF. 22148 oorzaak van, dat niet steeds het extra bouwvolume kon worden verwezenlijkt. Een andere oorzaak was, dat men niet steeds tijdig gereed was met zijn bouw plannen. Haarlem heeft van alle grote steden het minste aantal woningen ge bouwd. De wethouder kon voor de toe komst echter betere perspectieven ope nen. Tijdens de gedachtenwisseling maak ten vele aanwezigen van de gelegenheid gebruik om klachten te uiten en vragen te stellen. Met betrekking tot de water doorlatende kelders in de J. J. Hame- linkstraat merkte de wethouder op, dat alles aankomt op een hechte samen werking tussen aannemer, opzichter en de dienst voor bouw- en woningtoezicht. De keuze van een vertrouwde aanne mer achtte h\j in dit opzicht hoogst belangrijk. Ten aanzien van het water doorlaten in de huizen aan de Hannie Schaftstraat kon de wethouder nog geen uitsluitsel geven, aangezien deze kwes tie nog in onderzoek is. Een van de aanwezigen vond dat het verhogen van huren geen mogelijkheid meer opende om meer woningen te bouwen. De wet houder was dat niet geheel met hem eens, omdat men voor hogere huren gemakkelijker een aan de eisen voldoen de woning kan bouwen. De huurverho ging voor oude woningen zal vooral aan de bewoners zelf ten goede moeten ko men. De huiseigenaren zullen van de verhoogde huren de woningen moeten verbeteren. Overigens wordt er naar gestreefd om de nieuwe duurdere wo ningen zoveel mogelijk ter beschikking te stellen van de meer draagkrachtige gezinnen. Belangrijk was de opmerking van de wethouder, dat de woningen in de toe komst ruimer opgezet moeten worden dan de minimale rijksvoorschriften toe laten. Over een aantal jaren zullen de minimale woningen niet meer verbouwd kunnen worden, terwijl men behoefte heeft aan ruimere huizen. De wethou der deed een beroep op de besturen van woningbouwverenigingen om bij klachten over oude woningen de bewo ners zoveel mogelijk ter wille te zijn. Wanneer het niet helpt, dient onverwijld een beroep gedaan te worden op B. en W. De heer Happé beantwoordde vervolgens een groot aantal vragen over bestratingen, groenstroken en andere openbare werken en steld met nadruk in antwoord op een desbetreffende vraag, dat ambtenaren geen voorrang hebben bij het verkrijgen van een huis. De vragensteller zegde de wethouder toe hem schriftelijk de nodige bewijzen te zullen bezorgen dat het wel zo is. Tot slot besprak de heer Happé uitvoe rig de mogelijkheden van de uitbrei dingsplannen Parkwijk en Schalkwijk, die binnen afzienbare tijd een belang rijke uitbreiding gaan vormen van Haarlem-oost. Advertentie MORRIS De winkelstraat van Heemsteeds cen trum, de Binnenweg, heeft weer gewon nen aan sfeer. De firma H. Prins welke eerst een dames- en herenkapsalon en een zaak in parfumerieën en lederwaren voerde aan de Raadhuisstraat heeft de ze week een zaak geopend in het pand Binnenweg 6. De grote etalageruiten gunnen een ruime kijk in de winkel welke met haar blank-eiken betimmering en lich te colovinye-tegelvloerbedekking een royale sfeer ademt. De artikelen zijn overzichtelijk ondergebracht en komen in de toonkasten beter tot hun recht. Verder is de dames-kapsalon op mo derne wijze ingericht en van vele ge makken voorzien. Advertentie de najaars-huidbehandeling voor de moderne vrouw. Middenlaan 9 - Haarlem-Z. Tel. 34857 Advertentie Thans in nieuwe uitvoering leverbaar. - Prijs 7990. AUTOMOBIELBEDRIJVEN Wagenweg 72 Bloemend.weg 54 Tjjdens de openbare vergadering van het wijkcomité Haarlem-Oost heeft de voorzitter, de heer H. Loppersum, zich erover beklaagd, dat er dit jaar geen officieel bezoek te verwachten is van St.-Nicolaas in Haarlem-Oost. Bij navraag bij de winkeliersvereni ging Amsterdamstraat, die jarenlang de organisatie van de ontvangst van Sinterklaas verzorgd had, bleek, dat men nog geen beslissing genomen had omtrent het herstellen van de oude tra ditie. In ieder geval heeft men nog geen verzoek tot de burgemeester gericht om toestemming voor een officiële in tocht in Haarlem-Oost. Over de geschiedenis van het orgel is mede naar aanleiding van de orgel cultuur-actie der laatste jaren in Haar lem, reeds veel geschreven. In het kort moge ik dan het volgende nog releveren. In de jaren 1874-'75 bouwde de ver maarde Franse orgelbouwer Aristide Cavaillé-Coll dit grete 3 klaviersorgel. Toen namelijk kort na 1870 te Amster dam het Paleis voor Volksvlijt, naar het voorbeeld van het Palais de l'In- dustrie te Parijs, tot stand was geko men, heeft men een beroep gedaan op de reeds wereldberoemde orgelbouwer, een orgel hiervoor te ontwerpen en uit te voeren. Dit beroep was niet tever geefs. In april 1875 kon het orgel wor- dei gemonteerd en op de 20e april in dezelfde maaad was het niemand min der dan de vermaarde orgelvirtuoos Charles Marie Widor, die het in het atelier van de bouwer aan de Avenue du Maine in Parijs ten doop hield. In teressant is he te weten, dat bij deze inspeling de graaf en de gravin van Parijs aanwezig waren. Daarna is het orgel naar Amsterdam overgebracht en opgesteld in het Pa leis voor Volksvlijt, één en ander met Het prachtige Cavaillé Coll-orgel in de gemeentelijke concertzaal. behulp van de Amsterdamse orgelbou wer Adema. Vanaf dit moment begon een ware lijdensweg van het orgel. De structuur van het Paleis voor Volks vlijt deugde niet, en men dokterde en experimenteerde tot in het uiterste om het instrument hier aan zijn doel te la ten beantwoorden. Alles bleef echter zonder resultaat en de Amtterdammers kregen spoedig genoeg van hun orgel. Niemand bekommerde zich meer om het overigens prachtige instrument, dat tenslotte maar weer werd afgebroken om 'aan bederf en uitdroging op een vuile hoop overgeleverd te worden. Ge lukkig ontdekten twee Haarlemse uige^ zetenen, de heren A. Stoop en J- C Bunge de restanten van het instrument. Zij kochten het en schonken het aan de gemeente Haarlem. Bij gebrek aan een behoorlijke plaats werd het wederom opgeslagen op de zolders van de hout handelaar Peltenburg. Door aankoop en verbouwingen, verkreeg Haarlem in 1924 de beschikking over een concert zaal, die gelegenheid bood het instru ment onder te brengen. Het werd we derom opgebouwd en gerestaureerd door de Nederlandse orgelbouwer Sy- brand Adema. Het succes was aanvankelijk niet zo groot. Steeds heeft men in de navol gende jaren geprobeerd het orgel meer in de belangstelling te plaatsen. Onze vorige stadsorganist George Robert ontplooide in samenwerking met de meest prominente organisten uit bin nen- en buitenland velerlei activiteiten, maar alles bleef in zekere mate vruch teloos. Sedert de organisatie van het internationale orgelconcours is er wel enige opleving te constateren, ofschoon dit m.i. voorlopig nog te veel tot de kringen van insiders beperkt blijft. Voor de twee nieuw benoemde stads- organisten Piet Kee en Albert de Klerk ligt nu de zware taak te wachten om een levende belangstelling op te wek ken voor het orgel in de concertzaal. Albert de Klerk, de in theorie vaste bespeler van het orgel, heeft nu een •groots opgezet programma van concer ten vastgesteld, waarover u één dezer dagen in deze kolommen hebt kunnen lezen. Ik hoop van harte dat dit initia tief om meer dan één reden niet zonder succes zal blijven. Eerstens om het prachtige instru ment nu eindelijk de belangstelling te doen verkrijgen, waar het krachtens zijn schoonheid recht op heeft, vervol gens om het noeste streven van de ge meente Haarlem, met zijn uitzonde ringspositie, twee prominente stadsor- ganisten te bezitten, naar zijn juiste waarde in ere te houden. Eerst nu zal moeten blijken of Haarlem de naam van „orgelstad" waardig is, met andere woorden of het Haarlems muziekmin- nend publiek een daadwerkelijke be langstelling voor het orgel kan opbren gen. Zoals reeds medegedeeld, wordt een serie van zes maandelijkse concerten gegeven vanaf oktober tot en met maart, op dinsdagavonden van 20.15 tot 21.45 uur. Tevens zullen er op woensdagen zes pauze-concerten gegeven worden tussen 12.15 uur en 13.15 uur. Tenslotte ligt het in de bedoeling twee middagconcerten te verzorgen voor de jeugd. De eerste avond, donderdag 25 okto ber, speelt Aloert de Klerk het vol gende programma: Fantasie G dur. Joh. Seb. Bach, a. Trés vitement. h Grave, c. Lentement. Partita über „Sei gegrüszet, Jesu gü- tig" (thema met elf variaties) Joh Seb. Bach: Praeludium und Fuge d moil opus 37 nr. 3, Felix Mendelssohn Bartholdy; Pastorale opus 19, César Jongen. JAN LAARVELD De gemeente Haarlem heeft vandaag in verschillende bladen een oproep ge plaatst voor sollicitanten naar de func tie van directeur van de dienst volks huisvesting. De kandidaten moeten in het bezit zijn van het diploma bouwkun dig ingenieur en beschikken over een energieke persoonlijkheid, die de volle aandacht zal geven aan de woningbouw en alles wat daarmee samenhangt. Af gelopen woensdag heeft de gemeente raad met algemene stemmen besloten tot instelling van een afzonderlijke dienst voor volkshuisvesting. Alles wijst erop, dat B..en W. grote haast willen maken met het aantrekken van een directeur voor de nieuwe dienst. FILMS: CINEMA PALACE: Frasquita, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Geboren in gevangenschap, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2. 4.30, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om acht uur. L1DO: Het trottoir, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Jedda. 18 jaar, 2. 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA t/m ma. (zo. 7 en 9.15 en ma. 8.15): De mooiste vrouw ter wereld, 14 i. Zo. 2 en 4.15: Sjors van de Rebellenclub, a. 1. REMBRANDT: Losgeld, 14 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Hyena's van het Wilde Westen, 14 jaar. Ma. tot en met do.: Salomé, str. volw., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Als de kat van huls is, a. 1„ 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 20 oktober. Schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Iwanow", 7,30 uur. Minerva: Uitzending Internationaal televi siecabaret „Krocodil", 8.15 uur. Zondag 21 oktober Linnaeushof Bcnnebroek: Concert door „De Alpenjagers" en „De Hooischelf" Van 1517 uur. Schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Iwanow", 7.30 uur. Maandag 22 oktober Concertgebouw: Piano-avond door de Poolse pianist Jan Smeterlin, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. Van 15.30-16.30 uur. Gebouw H.J.M.V. (Lange Margarethastr.) Concert door de gem. zangvereniging „Ons Genoegen" m.m.v. „Zang en Vriendschap" uit Hilversum, 8 uur. Schouwburg: Toneelgezelsch. Johan Kaart met „De vier Mullers", 8 uur. De diensten voor apotheken worden waar genomen door de firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11. telefoon 10175; Park- apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telef. 12038 en apotheek J. Krijnen, Ekster straat 100, telefoon 25860. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Marggriet, Turfmarkt 10 r„ tel. 21400. Doktersdienst: dokter Post, Rollandslaan 35, tel. 10367, b.g.g. 11990. ApothekenElswout-apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760. De doktersdienst in Aerdenhout wordt waargenomen door dokter J. Tjakkes, Nic Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Doktersdienst: H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126 tel. 23349. Apotheken: Elswout-Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: dokter W. van de Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606, en dokter J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 2560-8310. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. K 2560-8249. Advertentie Bestel nü reeds uw SUCCES-INTERIEUR voor 1957 Bij de SUCCES-dealer voor Haarlem en Omstreken: |"i en zeer ongewone film wacht deze week de bezoeker van het Luxor- theater. In het tropisch landschap van het uitgestrekte Northern Territory van Australië, nu eens in de Jungle waar de krokodillen in de ondiepe kreken op hun prooi loeren, dan weer in de even onherbergzame rotsformaties, zelden door blanken be treden, speelt zich een wrede liefdes affaire af tussen twee inboorlingen. Het meisje Jedda, dat is opgevoed door blan ken en dat is voorbestemd te trouwen met de hoofdveedrijveB,van een ranch, de halfbloed Joe, komt onder de fasci nerende invloed van een wilde inboor ling. Zij kan de magische roep van haar bloed, dat haar drijft naar de band die de inboorling Marbuk met zijn vreemde, magische zang om haar weeft niet verbreken en voegt zich, zij het aarzelend en met een zekere weerzin, bij hem. Nu begint er een verre, barre tocht naar het Arnhem Land, de geboorte streek van Marbuk. Hij moet vluchten, niet alleen omdat hij een catastrofale brand heeft veroorzaakt, maar ook om dat de politie hem, uitgebroken gevan gene, achterna zit. Men mag aannemen dat het pro bleem dat in de Amerikaanse film „Losgeld" wordt gesteld mede geïnspireerd is door hoge autori teiten van recherche en justitie, ook al blijven deze beide, in Amerika ken nelijk nogal druk bezette instituten bij de uitwerking van dit probleem niet zon der opzet op de achtergrond. Op bijzon der klemmende wijze wordt een van de meest misdadige kwesties aan de orde gesteld, de kinderroof. In een overi gens nogal melig, maaar gelukkig mil- lionnairsgezin draait alles om een negen jarig zoontje, dat door een aantal on verlaten uit school wordt gelokt, tenein de een losprijs van een half miljoen dol lars los te krijgen. In een televisie uitzending verklaart de vader echter, met de hand op de bijbel, dat hij dat losgeld niet zal betalen, integendeel dat hij, indien zijn zoontje niet onverwijld en ongedeerd terugkomt, het half mil joen op het hoofd van de daders zal zetten. Hij waarschuwt hen dat een zo grote som geld ruimschoots voldoende is om iemand zelfs zijn beste vriend te laten verraden. De uitwerking, die Alex Segal aan dit verhaal heeft gegeven, is soms zeer dramatisch, maar over het algemeen uitermate traag. Aileen in het midden deel, waarin de film naar een climax toegroeit, bereikt hij een sobere trant die de spanning snel opvoert. In het begin en het einde zoekt de regisseur het echter in langgerekte effecten, die alleen maar op het sentiment spelen. Het moet gezegd, dat hij dit handig doet en menigeen aan h et snotteren brengt. Maar dat juist doet veel af breuk aan deze zeker niet te ontraden rolprent. In Rembrandt, voor achttien jarigen. Pedro Antonio de Alercón's novelle over de molenaarsvrouw, die de bewondering gaande maakt van een hele drom mannen, niet het minst die van de gouverneur, is tot een film verwerkt. Achttien jarigen kunnen zich bij deze film Frasquita van de regis seur Mario Camerini, die het verhaal heeft verplaatst naar zuid-Italië, best amuseren met het schilderachtige en opgewekte beeld van het zeventiende eeuwse Napels, de gebeurtenissen op het jaarlijkse feest van de stad en het rumoer rond de molen. Ze zullen er de soms wat al te uitdagende molenaars vrouw voor lief bij moeten nemen. Cinema Palace. Een jonge, pas getrouwde Duitse wordt in de tweede wereldoorlog door de Russische bezetters krijgsgevangen gemaakt. Zij leeft acht jaren in een Siberisch kamp, waar zij een kind krijgt van een andere gevange ne. Hiermee denkt zij te kunnen berei ken dat haar de vrijheid wordt terug gegeven, maar dat blijkt een misreke ning. Zij hecht zich naarmate het ver blijf in het concentratiekamp onaange namer wordt steeds meer aan het ki-d, dat volgens haar eigenlijk uit „nood zaak" op de wereld werd gebracht. Haar terugkomst in Duitsland, waar de echtgenoot met een hart vol liefde wacht, is aanvankelijk blij, maar later biecht zij het geheim op en de man is dan begrijpelijk niet meer te genaken. Als dan ook nog de vader van het kind uit Siberië terug is en zich met de ze gaat bemoeien, krijgt men verwik kelingen, die de film tot het einde toe en détail laat zien. Tenslotte omt het huwelijk weer goed na een verkeerson geval, waarbij moeder en kind zijn be trokken. De dramatiek in het verhaal wordt door de hoofdrolspelers knap uit gebeeld. Men l eeft echter niet de in druk, dat de film boven andere met een soortgelijk chapiter uitgaat. Daar- voo is de climax te geforceerd. 18 jaar. Wie fijnzinnige Engelse humor weet te appreciëren raden wij aan de film „Als de kat van huis iste gaan zien. Op luchthar tige en pretentieloze wijze behandelt deze in goede technicolor uitgevoerde rolprent de geschiedenis van een im pulsieve Britse binnenhuisarchitect, die na een meningsverschil met zijn werk gever besluit naar Austialië te emi greren met echtgenote en dochter. De ze dochter evenwel wordt luttele dagen vóór het geprojecteerde vertrek smoor lijk verliefd op een MTS-er. Een grote rol in dit verhaal speelt de overjarige kater van de familie, waar men zeer aan gehecht is, en die niet alleen de aanleiding geeft tot de min van het meis je en haar MTS-er, maar ook door dat het dier van huis en onvindbaar was toen het tijdstip van vertrek was aangebroken tot het verstandige be sluit van de heer des huizes van zijn emigratieplannen af te zien. Een kos telijke film voor alle leeftijden. Door het moerassige oerwoud, langs huizenhoge rotsmassieven en over on herbergzame prairies trekt hij, onwillig gevolgd door Jedda, naar zijn geboorte streek. Het meisje wordt hier niet ge accepteerd, de ouden van het volk voe ren de oude rite van het „doodzingen" over Marduk uit en hij neemt de wijk naar naburige rotsen, waar hij zich, achtervolgd door de politie en op de eerste plaats door Joe, in het nauw ge bracht met Jedda van de rotsen werpt. Een verre van opwekkende film, die gedeeltelijk op waarheid schijnt te be rusten en waarin de doem van de on dergang reeds van het moment af dat Marbuk optreedt voelbaar is. Vaak ech ter een fascinerende film, waarin het stam- en rasbewustzijn van het meisje domineert en op gevoelige wijze wordt gesuggereerd. Het is een vreemde we reld, die van de mystieke banden van het bloed en van de adat van de volks stam van Marbuk. De dreiging van het noodlot is onontkoombaar en rijst op uit vele beelden. De regisseur Charles Chauvel, die ook verantwoordelijk is voor het ver haal, heeft het sombere einde laten voorvoelen in de manier, waarop hij zijn acteurs hanteert. Speciaal de rol van het meisje wordt zeer reëel, hoe wel sober, uitgebeeld. Op haar gevoe lig gezichtje tekent zich een gamma van emoties af. Chauvel is niet steeds even gelukkig als hij het leven op de ranch weergeeft, maar zodra Marbuk zijn betovering om het meisje legt, weet de regisseur de film een krachtige impuls te geven. De tocht door het onbegaanbare land is met veel reali teit weergegeven. De hoogtepunten zijn het gevecht van Marbuk met een krokodil, de afwijzende ontvangst van zijn stamgenoten en het verblijf in de Verboden Stad, de begraafplaats van de inboorlingen hoog in de bergen, waar het „doodzingen" te midden van bizarre tekeningen op de rotsen zijn lugubere uitwerking krijgt. Het barre en tegelijk schone landschap van Noord-Australië heeft Chauvel zijn rol laten meespelen. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 De laatste jaren krijgen wij gega randeerd om de paar weken een (meestal Franse) film voorge schoteld, die „op openhartige wijze," zoals dat heet, het probleem der prosti tutie behandelt. Zo'n film wil dan een waarschuwing zijn, maar de wilde tek sten. waarvan de reclame-mensen zich bedienen, en het verhaal zelf getuigen alleen van een ongezond speculeren op de sensatie van een bepaald soort film publiek. De komende dagen is „Lido" pre sent met een dergelijk produkt, dat on der de titel „Het trottoir" de verfil ming heet te zijn van „het probleem van elke wereldstad." Het gaat hier om een meisje in Parijs, dat door de dood van haar grootmoeder alleen ach terblijft. Een sociaal werkster, verloofd met een dokter, ontfermt zich over haar en neemt haar mee naar haar huis, waar de zeer welgestelde familie haar koeltjes accepteert. Buiten mede weten van haar beschermster wordt het meisje de laan uitgestuurd en valt in handen van een of andere proleet, met alle gevolgen van dien. Dank zij de sociaal werkster wprdt het meisje uit haar smerige omgeving gehaald en zij krijgt een baantje als assistentie bij de dokter-verloofde. Tusnen de twee groeit een oprechte liefde, mede doordat de sociaal werkster zo in haar werk op gaat, dat zij zich geen tijd gunt ver loofd te zijn. Het slot wordt dan wel duidelijk. „Het Trottoir" is als verhaal een waardeloos produkt. Het „probleem" is er bij gesleept om succes te garan deren. Het hele geval zit onlogisch in elkaar en er zou geen goed woord voor de film te vinden zijn, als de toeschou wer niet onbewust de ervaring onder gaat, dat niet het ongelukkige meisje, maar juist haar beschermster de hoofd figuur is. Wanneer men het stupide verhaal analyseert en de lotgevallen van de sociaal werkster als het wer kelijk thema weet te onderscheiden, krijgt men de ontroerende geschiedenis van een meisje, dat zich door haar al truïsme de vervulling van een pe»socn- lijk ideaal ziet ontgaan. Wie dit onder scheid wil maken en achttien jaar is, kan deze film vervaardigd met een goede Franse slag in bepaalde op zichten waarderen. In „Roxy" draait tot maandag de avonturenfilm „Hyena's van het Wilde Westen." Onder hyena's die- ne men hier te verstaan roofzuchtige vrijbuiters, die geen pardon kennen bij hun overvallen. Alles gaat goed. tot er een trio dappere kerels komt, die hun mannetje weten te staan en aan de terreur een einde maken. Veertien jaar. Vanaf maandag draait de film „Sa- lome," welke wij destijds reeds bespro ken hebben. Voorbehouden aan strikt volwassenen. De mooiste vrouw van de wereld" is, u mag het raden, Gina Lollo- brigida. Wie zal het haar mis gunnen? Maar zij laat het er helaas niet bij mooi te wezen. In de film, die onder bovenstaande titel in Minerva draait moet zij het nogal tumutueuze leven van Lina Cavaliieri, die in vroe ger tijden een groot zangeres schijnt te zijn geweest, uitbeelden. Zij moet dus zingen; en dat wordt dan een pijn lijke aangelegenheid. Zij moet ook dan sen. Tenslotte moet zij ook acteren. Weinu, het houdt niet over. Wat wilt u nog meer weten van deze rolprent? Dat het „verhaal" van een kleverig heid is, waarvoor Courts Mahler zich zelfs zou hebben geschaamd? Achttien jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2