Niveau der Rijksuitgaven in verhouding tot nationaal inkomen te hoos SNELPON VELPON 0 i EITJf OUD FRESCO ONTDEKT met melk meer mans 100 jaar Arnhem—Oberhausen mm Eredoctoraat rechten voor mevr. Bouman Bromfiets met buddyseat is motorrijwiel De Wereld-Missiedag SPOTSPIEGEL Algemene financiële beschouwingen Schippersvrouw verdronken verdwenen hbïbb ialn n r Jkj/nosler* huid? i" ZATERDAG 20 OKTOBER 195o PAGINA 5 Belgische Zuidpool expeditie Badyderm.zeep Overspanningen Geen verdere belastingverlaging snél.. 3e srwlSffi Aldus Assense officier van justitie Vrijspraak in post orderzaak (Wordt vervolgd) -\\v\t Uitkeringen aan nabestaanden van gewezen militairen Morgen wordt in heel de kathol ie^ ke wereld de jaarlijkse Missie zondag gehouden. Dat betekent, dat er van ieder van ons een extra gebed wordt gevraagd en royale finan ciële steun. Met aandrang brengt Z. H. de Paus zijn verzoek in herinnering, dat iedere katholiek lid wordt van de Pau selijke missiegenootschappen het Ge nootschap tot Voortplanting van het Ge loof, het St. Petrus liefdewerk en het Genootschap der H. Kindsheid waar van vooral het eerste wordt aanbevo len aan allen vanaf het doorlopen der lagere school. Momenteel is de situatie in ons land zo, dat slechts 25 pet. der Nederlandse Katholieken aan die wens Van de H. Vader gehoor hebben gege ven. Er is een tijd geweest, dat boven staande mededeling met een rustige ver trouwdheid werd aanvaard. Het missie werk heeft in ons vaderland steeds rui me belangstelling gehad en daadwerke lijke steun, zelfs in voorbeeldige mate. Toch moet men toegeven, dat de eigen lijke mentaliteit, van waaruit men de missionarissen hulp bood, weinig wer kelijkheidszin bevatte en vrij roman tisch getint was. Men moge de oorzaak daarvan zoeken in de minder perfecte communicatiemiddelen, de nogal senti mentele inslag der talrijke missieblaad jes, de eigen gezapige levenswijze, licht geneigd tot idealiseren, feit is in elk geval, dat de grote werkelijkheden bij dit alles nauwelijks of niet meespraken. Twee wereldoorlogen hebben daarin grondig verandering gebracht, zó zelfs, dat het missiewerk tegenwoordig met recht en reden wereldprobleem num mer één wordt genoemd. Het mens dom leeft in angstige onrust, de we reld is in beroering, gewapende vrede kenmerkt onze tijd. Wij leven in een periode van de wereldgeschiedenis waarin een algemene machtsverschui ving plaats heeft van west naar oost. Anderhalf miljard Aziaten en Afrika nen nemen hun lot in eigen handen en strjjden voor nationale zelfstandig heid. Vooral in Afrika voltrekt zich de industrialisatie in een tempo, dat zonder voorbeeld in de geschiedenis. Met de technische steun van het westen wordt daar tevens een beschaving geïmpor teerd, die van elke christelijke gedach te ontbloot is. Materialisme en moder ne godloosheid nemen dan ook hand over hand toe. Daarbij komt nog de Vportschrijdende infiltratie van het com munisme en de Islam, die beide steeds meer terrein winnen. Tegelijkertijd ech ter wekt het groeiende en overdreven nationalisme zowel in Azië als in Afri ka een felle anti-westerse stemming, die zich mede tegen het Christendom keert als de z.g. exponent van het im perialisme. De missionarissen worden ervan beschuldigd de godsdienst in dienst te stellen van een kolonialistische politiek onder het mom van medische missie of van wetenschappelijke insti tuten en velen worden uit het land ver bannen of krijgen geen toegang. Dit alles geschiedt met zulk een ongekende snel heid en dermate intensief, dat men in de volle zin van het woord van een zich voltrekkende wereldrevolutie moet spreken. De vraag hoe het wereldbeeld er over tien jaar zal uitzien is dan ook in hoge mate actueel. Zullen de missielanden dan voor een belangrijk deel christelijk zijn of geheel voor het Christendom verloren? Zullen het communisme en de Islam, het materialisme en de moder ne godloosheid zijn plaats hebben in genomen, met alle gevolgen vandien ook voor de westerse wereld? Het ant woord op deze vraag wordt n u voor bereid. Dat is de naakte, harde wer kelijkheid! Even hard en meedogenloos is de uit daging, die deze wereldrevolutie tot het Christendom richt, of liever tot» elke afzonderlijke christen. Zo ooit, dan be tekent nü elk uitstel een dodelijk ge- Vaar, voor de kerk in Azië en Afrika voor de bevolking van die landen, voor het westen, voor heel de wereld. Binnen tien jaar zal zich naar het eenstemmig oordeel der deskundigen in beide we relddelen een structuurverandering heb ben voltrokken, die haar onvermijdelij ke neerslag heeft op de westerse sa menleving. Een verandering derhalve, waarvan onze generatie getuige zal zijn. En de voornaamste vraag daarbij is: zal de kerk, zal het Christendom stand houden en de wereld-op-de-tweesprong de leiding van Christus en Diens Evan gelie van liefde doen aanvaarden? Zo staan de zaken op dit ogenblik. En tegen deze sombere achtergrond wordt morgen in de hele katholieke we reld de jaarlijkse missiedag gehouden. Men kan zich afvragen of het nog zin heeft te vechten tegen een overmacht. Is de kerk nog in staat het wassende getij te keren, voor al als men bedenkt, dat de haar in feite ten dienste staande onmisbare stoffelijke hulpmiddelen beslist ontoe reikend zijn voor de immense taak, waarvoor zij alleen staat? Het antwoord moet een volmondig ja zijn, ondanks de bijna overtuigende schijn van het tegendeel. En dit niet alleen, hoewel op de eerste plaats, uit vertrouwen op Gods belofte, dat geen aardse macht Zijn kerk ooit zal kunnen overweldigen. Niettegenstaande de zeer ernstige te genwerking, de fanatieke vervolging zelfs, die de missionarissen in vele lan den ondervinden, neemt het aantal be keringen gestadig toe. Alleen al in Afri ka worden de laatste tijd jaarlijks één miljoen mensen in de kerk opgenomen, zodat er momenteel 22 miljoen katho lieken zijn op een totale bevolking van 213 miljoen, Indië, Vietnam, Korea, Formosa, Japan en Indonesië noteren eveneens een voortdurende, vaak grote vooruitgang, met name onder de lei dende klasse. De kerk verheugt zich in een aanzienlijke goodwill en wordt hoog gewaardeerd om haar constructieve leer van liefde, rechtvaardigheid en vrede. Van niet minder betekenis is de bewonderenswaardige trouw aan geloof en kerk van priesters en leken in de landen onder communistisch regiem. Men kan derhalve zeggen, dat het missiewerk, dat enerzijds, dank zij de reusachtige offers van missionarissen en gelovigen, zeer hoopvol mag heten, anderzijds vele nieuwe en zware eisen stelt tengevolge van de tegenwerkende krachten, die in de missiegebieden op treden. Er is geen reden tot pessimis me en zeker niet tot defaitisme, wel echter alle grond tot de grootst moge lijke waakzaamheid en inspanning van heel de katholieke wereld Alleen wan neer het missiewerk de grootst mogelij ke steun krijgt van alle katholieken de steun van gebed en offer en, waar mogelijk, van persoonlijke inzet en Wanneer gebruik wordt gemaakt van alle middelen der moderne wetenschap en techniek, zal de missie gelijke tred kunnen houden met de stormachtige ontwikkeling die de volkeren in die lan den doormaken. Er moeten voldoende kerken en scholen worden gebouwd, ziekenhuizen en instituten van hoger onderwijs voor de vorming der toekom stige leidende persoonlijkheden vooral op maatschappelijk terrein, en semina ries voor de eigen priesters; radio, film en televisie moeten worden ingescha keld en een katholieke pers opgebouwd, Waaraan een schrijnende behoefte is. Vaklieden van eik beroep dienen in grote aantallen te worden aangetrok ken om het economische leven tot ont wikkeling te brengen en te doordringen van de christelijke geest. Slechts wan neer de kerk op die wijze de uitdaging van industrialisatie, nationalisme en communisme opneemt, kan zij door haar morele kracht de wereld nog red ding brengen. Maar daarvoor is ontzaglijk veel geld •todig. Wilt u enkele getallen? Verleden Advertentie NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publikofl* Nederlonfl» Zulvetbureou *i-Grovenhoge Werklieden, die in de San Marco-kathedraal te Milaan bezig waren met het verplaatsen van de sarcofaag, waarin zich het gebeente van de oprichter van de kathedraal bevindthebben achter deze sarcofaag een fresco ontdekt, dat, naar kunsthistorici menen, tussen 1370 en 1380 moet zijn vervaardigd, vermoedelijk door Giovanni da Milano, die in deze jaren naar Milaan kwam en daar een realistische schilderstijl introduceerde. De foto toont de 31-jarige Pin in Brambilla, die tijdens de ontdekking in de kathedraal bezig was een ander fresco te restaureren, bezig met het herstel van het pas ontdekte kunst werk, waarin zij reeds veel van de originele frisheid der kleuren heeft weten terug te brengen. Een Belgische expeditie zal ter ge legenheid van het geofysisch jaar waar nemingen gaan verrichten in het Zuid poolgebied. De expeditie, die bestaat uit twee weerkundigen, een specialist in aardmagnetisme en atmosferische opti ca, een ionosfeer-deskundige, 'n gletsjer- kundige, een aardkundige, een dokter, twee radiotelegrafisten, drie werktuig kundigen, een cineast en een kok, zal onder leiding staan van Gaston de Ger- lache, de zoon van commandant A.drien de Gerlache, die zestig jaar geleden als eerste een Zuidpool-overwintering vol bracht. Het doel van de expeditie is voor alles van wetenschappelijke aard. De Belgi sche basis zal zich bij de buitenlandse in het Zuidpoolgebied gevestigde basisin richtingen aansluiten om samen het pro gramma van waarnemingen op het ge- Aüvertentie bied van de weerkunde, ionosfeer, het aardmagnetisme, de poollichten, de zwaartekrachtmeting en de gletsjer kunde af te werken. De manschappen en het materieel zul len naar de basis worden gevoerd door een Skandinavisch poolschip, dat voor rekening van de Belgische expeditie is gecharterd. Het schip zal in december 1957 de ex peditieleden in het Zuidpoolgebied aan land zetten en hen in januari 1959 ook terughalen. De Belgische regering heeft een crediet van 40 miljoen francs ver leend. In het voorlopig verslag van de al gemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting 1957 wordt door vele leden van de Tweede Kamer (vermoe delijk der K.V.P.) erkend, dat de over heid een taak heeft bij de ordening van het economisch leven, zij het dat de maatregelen ter vervulling van deze taak een globaal karakter dienen te hebben. Bedoelde leden vragen nadere verduidelijking van de zinsnede uit de miljoenennota, waarin de minister op merkt, dat het zwaartepunt van het budgetaire beleid behoort te liggen bij het voorkomen van een overspanning- van de nationale economie, o.a. op de bevordering van een zo doelmatig en evenwichtig mogelijke verdeling van de schaarse produktiefactoren, waarbij de totaliteit van de begroting van pri maire betekenis wordt geacht. Een zin snede waar andere leden (vermoedelijk P.v.d.A.) mee instemmen. Eerst genoemde leden vragen zich af hoe de regering zich het budgetaire beleid t.a.v. de tegenwoordig schaarse factor arbeid voorstelt. Tevens is naar hun mening reeds sprake van overspanningen, veroor zaakt door een vergrote bestedings- drang. Daarbij vragen zij zich af waarom de regering in het lopende jaar geen beteugelingsmaatregelen heeft genomen en ook in de miljoe nennota niet heeft uiteengezet, hoe zij de spanningen in de toekomst denkt te verzwakken. De leden, hier aan het woord, achten het van groot belang, dat het sparen krachtig wordt bevorderd. Zij zijn van mening, dat dit op het terrein van de overheid ligt. Het ligt huns inziens voor de hand, dat de overheid, die zich op het standpunt stelt dat belastingen mo gen worden gebruikt voor doeleinden op economisch terrein ook door belas tingfaciliteiten het sparen aanmoedigt en daarmee de bezitsvorming onder een grotere massa bevordert. Deze le den verklaren dat zij een toeneming der besparingen in de persoonlijke sfeer verre verkiezen boven een overhevelen van inkomsten van particulieren naar Honderd jaar geleden kwam met de ingebruikname van de spoorweg Arnhem-Oberhausen de eerste trein verbinding tot stand tussen Nederland en Duitsland. De Deutsche Bundes- bahn had er behoefte aan het eeuw feest met enige luister te vieren en vond de Nederlandse Spoorwegen, na enige aarzeling, bereid ook een duit in het feestzakje te doen. Om deze reden vertrok vrijdagmorgen uit Arnhem een feesttrein, waarin op enige platte wa gens een honderdjarig treintje (uit het spoorwegmuseum Neurenberg) mee reed, dat langs de hele route enorm veel bekijks trok. Op de stookplaat van het popperige lokomotiefje de Adler stond een machinist met hoge hoed, terwijl de open rijtuigjes gevuld waren met char mante 19e eeuwse reizigsters in Bie- demeier kostuums. De in een rood blauwe frak gestoken conducteur gaf met vlag en bel het vertreksein aan de trein, die door een Nederlandse én een Duitse lokomotief getrokken werd. 's Rijks schatkist door middel van over schot kwekende belastingen. Het niveau der rijksuitgaven wordt naar aan te nemen valt van K.V.P.- zijde zorgwekkend genoemd. Hoewel de minister van financiën in 1955 reeds tot bezinning op de rijksuitgaven op riep, is de raming van de uitgaven weer hoger dan die voor 1956, niette genstaande het wegvallen van een uit gave van 300 miljoen voor de Nood voorziening voor Ouden van dagen. Herinnerd wordt aan het voorgestelde apparaat, dat de leden der Tweede Ka mer in staat zou stellen een doelmatig heidscontrole op het financiële rege ringsbeleid uit te oefenen. Gevraagd wordt of de regering de mening deelt, dat in een tijd van hoogconjunctuur de stijging van de uitgaven van het rijk bij die van het nationaal inkomen moet achterblijven-. De reeële uitgaven van het rijk zijn n.l. in percenten van het nationaal inkomen vrijwel op het hoog ste niveau gebleven. Vele leden wijzen in het voorlopig ver slag op de grote verschillen tussen de oorspronkelijke ramingen en de werke lijke uitkomsten van de begroting. Meerdere leden meenden zich te moe ten beklagen over het steeds weer op de voorgrond stellen van tekorten, ter wijl de financiële positie van het Rijk toch steeds gunstiger wordt. Wat betreft de Rijksmiddelen is door vele leden met belangstelling kennis ge nomen van de mededeling der regering, dat niet gerekend mag worden op een verdergaande belastingverlaging ter compensatie van de lasten van de al gemene ouderdomsverzekering en de komende huurverhoging. In dit verband wordt de vraag ge steld of hiermee ook wijziging in de ta rieven in het algemeen wordt afgewe zen. Rekening houdend met de moge lijke loonsverhoging en de daarmee ge paard gaande hogere belastingontvang sten komt de vraag naar voren of het onder deze omstandigheden wel ver standig is om de omzetbelasting op sui ker en textiel weer in te voeren. Met belangstelling wachtten deze en vele andere leden af of de minister van financiën beslissingen van meer of minder ingrijpende aard zal nemen bij de financiering van het kastekort van het Rijk. Andere leden (vermoedelijk P.v.d.A.) vragen zich in dit verband af of de regering maatregelen over weegt ter beperking van de particuliere vraag naar kapitaal. Zij wjjzen daarbij op het huns inziens noodzakelijke op schorten van de kunstmatige investe ringspolitiek t.w. de fiscale investerings aftrek en de vervroegde afschrijvingen. (Van onze correspondent) De Rijksuniversiteit te Groningen- zal aan mevrouw M. S. Bouman-van den Berg een eredoctoraat in de Rechtswetenschappen verlenen. Dat is vrijdagmiddag besloten door de se naat van de Groningse universiteit. Het eredoctoraat wordt verleend we gens de voortreffelijke wijze waarop zij, hoewel zelf geen juriste, de ver dediging van de in Indonesië gevan gen genomen Nederlanders Jung- schlager en Schmidt heeft gevoerd en de bijzondere moed die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Als promotor van mevr. Bouman zal optreden prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht. De dag van de promotie wordt nog nader vastgesteld. jaar bracht heel de katholieke wereld voor het pauselijk Genootschap tot Voortplanting van het Geloof in totaal 55Va miljoen gulden op. En de begro ting van de staatsuitgaven bedraagt voor ons kleine Nederland 7 miljard! Morgen wordt er opnieuw een be roep gedaan op ons verantwoordelijk heidsbesef en hulpvaardigheid. Het gaat erom alles op alles te zetten. Zoals de uit China verdreven bisschop mgr. C. Kramer zeide, moet het missiewerk nü zijn kansen grijpen. Deze slag moet gewonnen worden. Moge de wereld-missiedag van 21 ok tober 1956 de solidariteit van de hele katholieke wereld tot uitdrukking bren gen en daardoor getuigen, dat zij de weldaad van het christendom wil delen met de niet-christelyke wereld, die Christus op het oog had toen Hij zeide: fk heb nog andere schapen, die niet tot Mijn kudde behoren; ook deze moe ten tot Mij komen opdat er maar één Schaapstal en één Herder zij. Aavertentie (Van onze correspondent) In zijn functie van officier van jus titie bij de rechtbank te Assen eiste mr. C. J. van Oldenbeek vrijdag tegen een inwoner van Diever een boete van tien gulden of twee dagen hechtenis omdat hij had gereden op een bromfiets, die hy had voorzien van een zgn. buddy seat, waardoor volgens de officier van justitie de brommer niet meer voldeed aan de wettelijke voorschriften en kwam te vallen onder de categorie mo torrijwielen. Als de rechtbank het met mp eens is, dan zullen vele bromfietsen straks als motorfietsen gekwalificeerd worden, aldus mr. van Oldenbeek. Verdachte had de bromfiets gekocht met een normaal zadel. Zelf had hij er een buddyseat opgemaakt. De politie had hem reeds een paar maal gewaar schuwd. V. had zich daar echter niets van aangetrokken. Tenslotte was men tot bekeuren overgegaan. Dat was ge beurd vóór 27 augustus, de datum waar op de minister van verkeer en water staat de voorschriften betreffende het uiterlijk van bromfietsen had veran derd. Tevoren was inzake het zadel be paald, dat dit een bruikbare 'vorm mpest hebben. 27 augustus werd het woord bruikbare veranderd in gebrui kelijke. De regeling, dat men een brom fiets „zonder de motor te gebruiken, lange tijd moet kunnen voorttrappen met een redely ke krachtsinspanning" bleef onveranderd. De officier van justitie bleek van mening dat de bromfiets niet meer vol deed aan de eisen. Het was ondoenlijk met deze brommer met buddyseat een redelijk eind voort te trappen, waardoor de brommer dus niet meer voldeed aan de eisen van een fiets, iets wat is voor geschreven. De eigenschappen waren ook goeddeels verdwenen door de bud- duseat. Mr. van Oldenbeek meende dat het zadel wel degelyk tot de bouw van een rijwiel behoort. Hij was het niet eens met de kantonrechters te Hilver sum en Meppel die in het verleden heb ben beslist dat de minister geen eisen had mogen stellen inzake het zadel om dat dit niet zou behoren tot het rijwiel als zodanig. Vrijdag is in de Oude IJssel te Doe- tinchem de 36-jarige schippersvrouw E. A. van Megenvan Megen uit Bemmel te water geraakt en verdronken. Zij was bezig met wassen en viel door on bekende oorzaak in het water. (Van onze correspondent) De Zutphense rechtbank heeft een in woner van Apeldoorn vrijgesproken van de aanklacht van flessentrekkerij Te gen deze man had de officier van jus titie een gevangenisstraf van acht maanden geëist met aftrek van voor arrest. Hij was tegen het vrysprekend vonnis in beroep gegaan. Verdachte zou by talrijke postorderbedrijven grote hoe veelheden goederen hebben besteld, zon der voornemens te zijn deze goederen te betalen. Toen de politie hem arres teerde, droeg hij aan elke pols een post order-polshorloge. De bp de postorder bedrijven ingediende bestelbriefjes wa ren met allerlei namen ingevuld en zelfs waren er goederen besteld op naam van een kind, dat nog geen jaar oud was. Om een onderzoek te kunnen instel len naar het auteurschap van de be stelbriefjes werd deze zaak indertijd aangehouden. Het onderzoek wees uit, dat er enkele bestellingen waren ge daan zonder medeweten van verdachte. Volgens de officier van justitie doet het auteurschap er weinig toe. Zelfs de naam .op het briefje van de cliënt is nie van belang, evenmin als de vraag, wie het bestelde ontvangt. Er wordt dik- wyis op andermans naam besteld en zelfs buiten medeweten van degene, die als koper op het bestelbriefje staat. Vol gens de officier van justitie is de man in feite de koper van de goederen. De rechtbank achtte echter niet be wezen, dat verdachte er een gewoonte van heeft gemaakt, goederen te kopen zonder van plan te zijn deze te betalen. Daarom werd hy vrijgesproken. door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 49 Slager Kulz meende: „Zoals ik de jongeman ken, heeft hij zelf deze strookjes uitgedeeld Hy houdt ons eenvoudig weer eens voor het lapje. Wan neer u de taxi te pakken krijgt, zal er helemaal geen passagier inzitten, of misschien een onschul dig mens. We hebben ook niet anders verdiend. We hebben op zyn eerlijk gezicht vertrouwd en nu presenteert hy ons ezels de rekening!" Hij nam zijn hoofd tussen de grote handen. „Zo'n schurk! Door hem ben ik twee dagen vyf pond afgeval len! Kykt u eens!" Hy trok zyn vest glad. „Min stens vijf pond! En bovendien heeft hy me ge ruïneerd!" Mijnheer Steinhovel glimlachte. „Wilt u mij dan nog altijd uw slagerij vermaken?" „Myn zaak is van u," zei Papa Kulz. „En myn tegoed op de bank ook. Doet u er mee wat u wilt. Ik heb met alles afgedaan. Ik trek met Emi- lie by de kinderen in en help in de winkel." De telefoon belde. Ze keken in spanning naar de commissaris, die zijn naam noemde. Had men de taxi gevonden? Had men de dief te pakken? „Voor u, meneer Kulz," zei de commissaris. Kulz greep naar de hoorn. „Wat is er?" Eens klaps kreeg hy een rood hoofd, riep: „Neen!" en smeet de hoorn op de haak. „Zo iets stoms!" zei hy. „Hier gaat het om een half miljoen en myn vrouw vraagt me of ik gauw kom eten!" Er werd geklopt. Een. agent trad de kamer in en nam een stram me houding aan. „Een brief voor de heer Stein hovel! Werd zojuist afgegeven." De verzamelaar nam de brief in ontvangst. De agent trok zich terug. De heer Steinhovel open de het couvert, las de brief en overhandigde hem zonder een woord aan de commissaris. Die las hem ook en gaf hem door aan juffrouw Trubner en mijnheer Kulz. „Aha!" riep Oskar Kulz. „Dat pootje ken ik! Met dit pootje schreef de bende een brief aan de jonge man. Onderweg. En later aan my, toen ze de valse miniatuur terugbrachten. In Warnemunde. Gisternacht." Hij wendde zich tot de commissaris. „Maar hoe kunnen de heren dan nog brieven schrijven! Ik dacht dat u ze achter slot en grendel had!" „We hebben waarschijnlijk slechts een deel van de bende gevangengenomen," zei de commissaris. Irene Trubner knikte. „De brief is waarschijnlijk afkomstig van de heer met de witte baard en de donkere bril. Ik heb altijd het gevoel gehad, dat hy de leider is." „En wat gaat u nu doen?" vroeg mynheer Stein hovel. De commissaris drukte op een bel. „We gaan er natuurlijk heen. Ik zal rechercheurs vooruit stu ren. Die moeten het huis onopvallend omsingelen voor wy naar binnen gaan." De agent verscheen. De commissaris deelde de nodige bevelen uit. Toen zei hij: „Komt u mee. Laten wij ons in het hol van de leeuw begeven." Ze braken op. De brief bleef op de schrijftafel achter. Hy luidde: ZIJ, DIE BIJ DE ROOF VAN DE HOLBEIN BE TROKKEN ZIJN, WORDEN HIERDOOR BELEEFD VERZOCHT NAAR BEUSTSTRASSE 12-A TE KO MEN. Alle in- en uitgangen van het Kaufhaus des Wes- tens waren afgezet. Voor de deuren stonden agen ten en hielden stand tegen de aandrang der voor bijgangers. Achter de deuren stonden eveneens agen ten. Ze kalmeerden de tegen hen opdringende men senmenigte, die het warenhuis verlaten wilde. Het was een herrie als in een dierentuin voor de voede ring. De componist Struve vloog, door verschillende beambten gevolgd, over alle voorhanden zijnde trappen, door alle corridors, gangen en opslagplaat sen. De afdelingschefs doorsnuffelden met hun on dergeschikten alle hoeken en kasten. Ze zochten met zaklantaarns onder de toonbanken. Ze keken achter alle gordijnen. De liften waren stopgezet. De liftjongens en de pakkers daalden in de kel ders af en lieten geen plank op elkaar. Professor Horn was en bleef verdwenen De in het warenhuis ingesloten mensen werden steeds onrustiger. En de agenten, die de heer Rudi Struve bege leidden, werden steeds vermoeider en wierpen de kleine dikke heer, die hen aanvoerde, steeds va ker hoogst wantrouwende blikken toe. Wie weet wat er nog allemaal gebeurd zou zijn, wanneer er niet een klein meisje van zes jaar on der de voorbijgangers van het warenhuis was ge weest! Dit kind, dat Marietje heette, stond met haar moeder in de Ansbacherstrasse. De moeder wisselde met de omstanders van gedachten over allerlei mogelijkheden. Marietje daarentegen be keek, niet belast met problemen, de etalages. Plot seling zei het kind zeer luid en opgewonden: „Mam mie! Kijk eens! Die grote pop knipt met zyn ogen!" Allen, die Marietjes opmerking hadden gehoord, keken als op commando naar de dichtstbijzijnde grote etalage. Middenin de uitstalling tussen mantels, sjaals, hoeden, pyama's en overhemden zat een ele gant geklede etalagepop. Een voorname, oudere en gladgeschoren heer „Maar dat is een mens!" schreeuwde een gil lende stem. Toen de politie-auto voor het perceel Beuststrasse 12a stilhield, zetten de inzittenden om te beginnen grote ogen op. En de commissaris zei: „Sedert wanneer resideren inbrekers in verzekeringspalei zen?" Hij stapte uit de wagen en was de jongedame en ,de beide oude heren behulpzaam. ,'Dat is zo de nieuwe mode," zei Kulz berustend. De heer Steinhovel aarzelde. „Zouden we ons in het huisnummer hebben vergist?" In het staatsblad is opgenomen een K.B., waarin regelen worden gesteld tot toekenning van geldelijke uitkeringen aan nabestaanden van overleden gewe zen militairen van zee- en landmacht, die, als gevolg van het feit, dat het huwelijk van de militair werd gesloten, nadat hij uit militaire dienst was ont slagen, aan de onderscheidene militaire pensioenwetten geen recht op pensioen kunnen ontlenen. De weduwe van een gewezen militair van zee- en landmacht, wier huwelijk is gesloten nadat haar echtgenoot uit de dienst was ontslagen, kan in het genot worden gesteld van een uitkering, in dien haar echtgenoot, in het genot ge weest zijnde van een levenslang invali diteitspensioen. niet in staat moest wor den geacht door voor hem passende ar beid voor ten minste een derde gedeelte in zyn levensonderhoud te hebben kun nen voorzien, en het huwelijk ten min ste drie jaren heeft geduurd. In dit geval kan mede een uitkering worden verleend aan elk wettig kind van de overledene; elk natuurlyk kind. dat door de overheid wettig erkend was ten tijde van het ontstaan, tot uiting komen of vergeren van de verwonding, verminking, ziekten of gebreken, dat aanleiding was tot het pensioen, en elk kind, te wiens behoefte aan, dan wel door de overledene onderhoudsplicht krachtens art. 344 van het Burgerlijk Wetboek was opgelegd dan wel erkend. Het besluit treedt 21 oktober in werking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5