RAAKT FRANKRIJK VERWIKKELD IN EEN „KOLONIALE" OORLOG? Opstand in Algerije duurt nu al twee jaar Per week kunnen 944 lesuren niet doorgaan STEENPUISTEN V VELE FRANSE KATHOLIEKEN VRAGEN ZICH AF: Na de oorlog Half miljoen woningen Minister - resident Nog altijd is bijna de helft van het gebied volkomen onveilig Tussen tw^ee auto's bekneld Jan Smuts in de touwen TEKORT AAN LERAREN ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 PAGINA 7 (Van onze Parijse correspondent) r r et Algerijnse probleem is voor Frankrijk meer dan een tijdsgebonden politiek vraagstuk. Het is eveneens meer dan een onderwerp van discussie Voor specialisten. Langzamerhand dringt de ernst van het vraagstuk door tot in alle lagen van de be volking en zélfs in die mate, dat Vien zeggen mag, dat het gehele Franse volk zich bewust gaat worden van de overheersende be tekenis voor Frankrijks toekomst van de oplossing van dit vraag stuk. In sommige opzichten speelt zich rondom dit probleem een ge- Wetenscrisis af. In het bijzonder bij de bewust levende en denkende christenen, die zich beginnen af te vragen of zij niet op onmense lijke en onchristelijke wijze ver wikkeld dreigen te raken in een kolonialeoorlog. Diepe indruk heeft op de Franse katholieken de houding van de katholieke Afri kaanse studenten gemaakt, die tijdens een van de vele congressen over Algerije als hun overtuiging lieten horen, dat „voor alle kolo niale landen - met inbegrip van Algerije - de plicht bestaat zich te ontdoen 'van de kolonisatie en naar zelfbestemming te streven". Onverklaarbaar is het voor een groot aantal katholieken, dat een journalist als Robert Barrat van „Témoignage Chrétien" door de politie vervolgd wordt wegens het eerlijk vertolken van zijn radicaal- christelijke opvattingen inzake het Algerijnse probleem. Zoals het ook onverklaarbaar is, dat andere katholieke tijdschriften het stand punt verdedigen, dat Algerije Frans is en Frans blijft en dat degenen, die dit niet wensen te aanvaarden, met gewéld tot beter inzicht ge bracht moeten worden. Algerije is slechts een onderdeel van het Franse overzeese rijk, doch hoezeer ook de Algerijnse situatie verschilt met die in Zwart-Afrika b.v., de oplossing, wélke dit probleem zal krijgen, zal tevens beslissend zijn voor alle andere gebieden en dus voor de toekomst van Frankrijk. Algerije heeft een typisch koloniale ontwikkeling achter de rug. Reeds 125 jaar is Frankrijk meester in dit op piraten veroverd gebied. De strijd is lang geweest. Voor het Noorden van Algerije zijn 20 jaar pacificatie nodig geweest, het Zuiden van Algerije werd pas in het begin van deze eeuw gepacificeerd. In 1870,1916,1935 en 1945 moest Frankrijk opstanden bloedig onderdrukken. Sinds 1927 is er een krachtige organ isatie. gegroeid onder leiding van Messali Hadj ter verkrijging van de onafhankelijkheid en rusten nationalisten als Ferhat Abbas niet in hun politieke arbeid. Een krachtig nationalisme is gegroeid in het verzet tegen de bezetter, die overigens het land op sociaal en economisch gebied krachtig voorthielp. Ondanks 125 jaar samenleving tussen Europeanen en Moslims is de rassenklove blijven bestaan, niet het minst dank zij enerzijds de religieuze tegen stellingen en anderzijds de theorieën van universalisme en gelijk heid, door de Westelijke beschaving gebracht. Overboord gevallen en verdronken Provinciaal Dominicanen naar Curasao en Porto Rico BOERDERIJ TE DUUR VERKOCHT Jongeman omgekomen Een veel voorkomende ontsteking. In ver band met grote besmettelijkheid is uiterste zorgvuldigheid geboden Advertentie ...kauw Wrlgley Doublemint. Rustige Doublemint voor hele dogen haastig tikken/ tikken, tikken* Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het is ook goed voor Uw tanden trouwens. En het smaakt... heerlijk en dubbel lang heerlijk! De intelligentsia van Algerije is op de Franse universiteiten grootge bracht en weet beter dan menig Euro peaan, dat een vloedgolf van ontwor steling aan de koloniale verhoudingen over de wereld gaat, Indi'ë, Indonesië, Pakistin, Birma, Syrië, de Libanon en Indochina tenslotte z\jn voorbeelden, tvaaruit lering geput wordt. Boven dien weten z\j maar al te goed, hoe het Vredelievende Frankrijk reeds geduren de 17 jaar oorlog voert, waardoor zijn financiële moeilijkheden niet verzwak ken en zijn morele weerstand niet groeit. De strijd van binnen uit vindt mach tige bondgenoten. Het Amerikaanse an- ti-kolonialisme enerzijds en het Russi sche anderzijds. Wanneer men weet dat dit laatste land op 10 januari var dit 5aar een overeenkomst heeft afgeslo ten één van de ongeveer 25 accoor- den, die tussen Rusland en landen van het Midden-Oosten zijn afgesloten tïiet Lybië, waarbij de diplomatieke be trekkingen tussen deze landen geregeld Sijn, zodat Rusland een 200-tal in de Afrikaanse politieke techniek doorkne de ambassade-specialisten daar heeft kunnen parachuteren, begrijpt men hoe diplomatiek de Russische steun is. De meest actieve bondgenoten van Algerije zijn evenwel de vertegenwoor digers van het pan-arabisme - rassen overheersing - van het pan-islamisme- een religieuze expansiedrift - en het rninst betekenende, doch groeiende po litiek Afrikanisme. Tenslotte heeft het politieke denken in Frankrijk het koloniale vraagstuk altijd en nog benaderd met een typisch latijnse rechtlijnigheid. De cartesiaanse denkwijze moge dan nog zo universeel zijn, dit universalisme is slechts beperkend begrepen door de Algerijnen. De federale gedachte heeft in deze latijnse opvatting altijd plaats moeten maken voor een uni- taristische, zoals de Franse .grondwet zegt: „Eén ondeelbare Republiek". De logische gevolgen van de volle dige assimilatie en integratie in een politiek bestel zou natuurlijk zijn, dat in het Franse parlement meer Afri kanen dan Europeanen zouden zitten en voor deze consequentie zijn de Fransen op zij gegaan. Sinds 1947 zijn deze assimilatietheorieën niet de officiële meer, al zjjn sindsdien in theorie alle Algerijnen Franse staatsburgers, gelijk in rechten. Het beginsel is aanvaard, maar de hui dige moeilijkheden vinden hun oor sprong voor een goed deel in het niet in de praktijk brengen van dit begin sel. De acties van de Franse troepen tegen de opstandelingen in Algiers duren nog steeds voort. Deze foto geeft een beeld van een operatie van het 110e regiment Franse bergtroepen bij Qued Masser in Noord-Algiers. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte zal 22 november de 500.000ste woning die na de oorlog in Nederland is gebouwd officieel openen. Het is een woning in Groningen aan de Rembrandt van Rijn straat, behorend tot een complex mon tagewoningen gebouwd door de firma Rottinghuis voor de woningbouwvereni- ging Gruno. De minister zal voor de opening een rede houden op een ver gadering van het Nederlands Instituut voor volkshuisvesting en stedebouwkun- de, welke die dag te Groningen wordt gehouden. Door onbekende oorzaak is de zeven tienjarige J. A. van der R. uit Rotter dam donderdagavond in de vluchthaven te Bruinisse van de sleepboot „Mathilda" overboord gevallen en verdronken De jongen was 's middags voor de eerste reis aan boord gekomen. De in Algiers residerende Franse nister Lacoste. rh i- Allerheiligen 1954 Toen op Allerheiligen 1954 de opstand lb Algerije uitbrak, maakte zich ner- Scns groter verbazing en ontzetting v.an de bevolking meester dan in Frank- Üik. Aller aandacht lag in Marokko en I.Unis, maar voor Algerije maakte men *'ch geen zorgen. Dit bleek wel uit de P°litiebezetting. 4000 politieambtenaren 2000 gendarmes met 8 eskadrons •hobiele veldwacht was al hetgeen men bodig meende te hebben voor 10 mil joen mensen in zulk een uitgestrekt, )fild en bergachtig gebied, terwijl voor 40 miljoen vreedzaam levende Fran- ?e« een permanente politiemacht op de öeen is van 70.000 politieagenten, 35000 gendarmes 105 eskadrons lichte mobie- veldwacht en 20 compagnieën spe- Clale veiligheidstroepen. •Deze opstand, waaraan volgens offi- ciële regeringsverklaringen slechts een 15.000 fellagha's deelnemen, is tot op heden nog niet onderdrukt, ondanks de volledige inzet van de Franse militaire strijdkrachten, die volgens sommigen 400.000 man bedragen, en ondanks de financiël inspanning van 1 milliard francs per dag. Aanvankelijk heeft men gedacht, dat de honger en de ellende van de bevolking immers voor 1954 was slechts 1 pet. van de bevolking anti-frans tot deze opstand gedre ven hadden, daar het gemiddelde jaar lijkse inkomen van de Algerijnen nog geen kwart is van dat van de Frans man. Grote hoeveelheden levensmidde len werden naar Algerije gestuurd, doch het feit deed zich voor, dat de bevolking, hetzij uit angst voor de fel lagha's, hetzij uit overwegingen van na tionale trots, weigerde deze in ont vangst te nemen. Toen werd het dui delijk, dat de gehele schuldvraag op het psychologische vlak lag, tengevolge van het mislukken van de verstandhou ding tussen de 8% miljoen Algerijnen, waarvan meer dan de helft beneden de 20 jaar is, hetgeen zowel de hygiëni sche zorgen van Frankrijk demon streert, als de heftigheid van het ver zet en de 1.200.000 Europeanen. Toen bleek ook hoe dit verzet voorna melijk uit Cairo, dikwijls via Lybië, ge organiseerd en gevoed werd. De moeilijkheden, die de Franse re gering en in het bijzonder de in Alge rije residerende minister Lacoste sinds dien ondervonden om de rebellie mees ter te worden zijn nog steeds voorwerp van dagelijks nieuws. Minister Lacoste heeft indertijd beloofd de opstand snel te onderdrukken en donderdag heeft hij zoals gemeld in de Assemblée verklaard, dat de pacificatie van Algerije slaagt en bijna voltooid is. Als bewijs hiervoor heeft hij verschillende cijfers gegeven: 95 pet van de postkantoren in Algerije functioneert normaal en 87 pet van de belastingen komt inderdaad binnen. Maar hij gaf toe dat de rebellen, die naar hij zei het herstel van het ver trouwen van de Mohamedaanse bevol kingsgroepen met lede ogen gade slaan, hun activiteit thans verdubbelen. Per maand zijn daar vierhonderd Mohamme danen het slachtoffer van, zo verklaar de Lacoste. Nog altijd schijnt 2/5 van het gebied volkomen onveilig te zijn. Dc guerrilla gaat voort. Niet met de wapenen Frankrijk erkent, en heeft altijd ei kend, dat wapenen geen oplossing kun nen brengen. De enige mogelijkheid is een snelle politieke oplossing. Doch zo dra men de vraag naar de politieke op lossing stelt, raakt men onmiddeltjk aan een van de oorzaken van het voor- Jopige succes van de rebellie: De on Standvastigheid van de regering en de politieke verdeeldheid van het parle ment, die het ontwerpen en uitvoeren van een vaste beleidslijn welhaast om- mogelijk maken. Daarom kon de voor zitter van de MRP, oud-minister Pflim- lin, onlangs zeggen „De strijd die in Al gerije geleverd moet worden is in de eerste plaats een strijd in de harten en geesten". Een federatieve structuur, waarbij niet bedoeld wordt Algerije en Frankrijk samen in een federatief verband te brengen, doch waarbij wordt beoogd van Algerije een federatieve staat te maken met bijzondere banden aan Frankrijk gebonden, is slechts mogelijk als in Parijs een krachtig gezag heerst. Een federatieve structuur binnen de Franse republiek wordt overigens on mogelijk geacht vanwege de grondwet telijke eenheid en ondeelbaarheid van de Republiek. Een Marokkaanse en Tu nesische oplossing wordt eveneens afge wezen. Sinds deze staten hun onafhan kelijkheid terug kregen in het kader van de „independence" deinst men te rug voor begrippen als „algemene ver kiezingen". Aangezien Algerije geen ho mogene eenheid is wil men naar een sterke decentralisatie, die grote be voegdheden gaat verlenen aan de ter ritoriale en locale assemblées. Eerst zal Frankrijk dan de gelijkheid van rechten en plichten van alle in Algerije wonende burgers Europeanen en Moslims moeten erkennen. Zonder de erkenning van deze rechten, die een waarborg moeten zijn voor de europese minderheid, is geen samenleving moge lijk. Frankrijk is bereid zeer ver te gaan in het verlenen van autonomie, mits de onverbrekelijkheid der banden met Frankrijk erkend wordt. Eerst pacificatie Tegenover Frankrijks goede bedoe lingen staat het door de terreur syste matisch gekweekte wantrouwen. Dit Circa driehonderd rectoren, directeu ren en docenten uit de wereld van het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs alsmede het middelbaar nijver heidsonderwijs, werkzaam in midden- en oost-Brabant en noord- en midden Limburg, waren vrijdagavond in pro testvergadering bijeen in de aula van het gymnasium Augustinianum te Eind hoven. Dr. A. La Fleur uit Overvéen, voor zitter van de Raad van Leraren, hield een uitvoerig betoog voor een salaris verbetering gelijk die door de regering voor de hogere ambtenaren is inge voerd. Wanneer de regering de salaris sen der hogere ambtenaren heeft ver hoogd uit vrees voor verloop naar het bedrijfsleven, dan dienen de salarissen bij het V.H., M.Ó. en M.N.O. zeker ver beterd te worden, want hier bestaat een schreeuwend gebrek aan bevoegde docenten, aldus dr. La Fleur. Het V.H. en M.O. is op schandelijke wijze ver waarloosd, aldus de voorzitter. Dit zal er volgens hem toe leiden dat invoering van een numerus clausus, een beperking van de jaarlijks toe te laten leerlingen, kan slechts volgens deskundigen door broken worden, als de Algerijnen er zeker van zijn, dat zjj niets meer te vrezen hebben van represailles van de fellagha's. Eerste taak blijft dus paci ficatie. De felheid, waarmede Frank rijk tegen Nasser is opgetreden is voor een deel te verklaren uit diens inmen ging iii de Algerijnse aangelegenheden. Het is in zekere zin een aspect van het Algerijnse conflict. Want als de macht van Cairo gebroken zou kunnen worden, zou het gezag van de Arabi sche leiders ondermijnd zijn en een groot deel van de Algerijnse bevolking uit een benauwde droom ontwaken. Verliest Frankrijk het diplomatieke spel tegen Nasser, dan zullen de Alge rijnen het nog veel minder wagen met Parijs in contact te treden, doch zich nog beslister wenden tot de sterkste: Cairo. Naast de politieke oplossing is een snel ter hand nemen van de sociaal- economische toestand van dit gebied dringende noodzaak. Niet weinig Fransen erkennen, dat de lasten hier voor zo groot zullen zijn, dat Frankrijk alleen niet in staat zal zijn deze te dra gen. Daarom willen zij deze lasten insluiten in een toekomstige gemeen schappelijke markt. Zij kunnen dan op deze wijze profijt trekken van de Europese samenwerking op hel ge bied van investeringen. Doch, zo zeg gen de Fransen, alleen dan, als Frank rijk zijn politieke verantwoordelijkheid onverkort kan blijven behouden. Daar mede begint echter de politieke dis cussies opnieuw. Zover is het echter nog niet. Eerst zal Frankrijk nog moei lijke jaren doormaken in Noord-Afri- ka. De Fransen zijn langzamerhand wakker geschud uit hun na-oorlogse welvaartsdroom en beginnen in bre de lagen te beseffen, dat niet slechts deze welvaart in Algerije op het spel staat, maar zelfs de gehele toekomst van Frankrijk. Leden van het regiment parachutisten van het Franse Vreemdelingenlegioen, op een vliegveld in Algiers. noodzakelijk wordt.. Hij deelde verder mede dat onlangs door de Raad van Leraren een enquête is gehouden. Deze heeft uitgewezen dat op 15 september op 374 scholen 944 lesuren per week niet konden doorgaan wegens tekort aan be voegde leraren. Voorts is komen vast te staan dat 2453 lesuren per week wer den gegeven door leraren die geen A- akte of kandidaatsdiploma bezitten voor het betreffende vak. Dr, La Fleur we;es er verder op dat het rapport-Dreewes zegt dat over zeven jaar 3.600 leraren méér nodig zullen zijn bij een leerlingen aantal van 178.000. Wij zullen niet rus ten voor onze achterstelling te niet is gedaan, aldus dr. La Fleur. Dit zal on getwijfeld jaren van strijd vergen, maar wij zullen slagen. De vergadering be sloot telegrammen te zenden aan de mi nister-president, de ministers van O. ,K. en W. en van Binnenlandse Zaken als mede aan de vijf grootste politieke par tijen, waarin met klem geprotesteerd wordt tegen de discriminatie in verge lijking met de hogere ambtenaren voor zover het de salarispositie betreft. En verder wordt aangedrongen op het terug geven aan de leraren van „die plaats welke zij naar recht en billijkheid die nen in te nemen in het midden van de hogere ambtenaren". De provinciaal van de paters Domini canen, pater P. B. Jansen, is in gezel schap van pater A. Vismans O. P., ver trokken voor een visitatiereis naar de mis sies van Curagao en Porto Rico. Tij dens zijn afwezigheid zal als zijn plaats vervanger optreden de oud-provinciaal pa ter L. Teeuweh. Evenals de politierechter heeft ook het gerechtshof te Amsterdam een 48- jarige landbouwer te Callantsoog ver oordeeld tot 250 gulden boete, omdat hij februari van het vorige jaar zijn boerderij „Martha's hoeve" met inven taris en landerijen had verkocht voor een bedrag (110.000 gulden) dat onge veer 10.000 gulden hoger lag dan vol gens de wet „Vervreemding landbouw gronden" was toegestaan. De procu reur-generaal eiste 7500 gulden boete, omdat hij meende dat de gemeenschap als eiseres dient op te treden wanneer, zoals in dit geval, de direct benadeel de, de koper, geen restitutie vordert. In de overwegingen van het arrest werd gezegd, dat de moeilijke persoon lijke omstandigheden van de landbou wer het hof er toe hadden bewogen de eis van de procureur-generaal niet toe te wijzen. (Van onze correspondent) Op een bouwterrein te Epe geraakte een trekker met oplegger vast in de drassige grond. Met behulp van een an dere vrachtauto werd geprobeerd de trekker los te krijgen. Hierbij werd een balk gebruikt tussen beide voertuigen om steun te geven aan de wielen, maar als gevolg van de gladheid van het ter rein sprong de balk plotseling weg. Een van de wagens schoot' naar voren en drukte de 22-jarige E. Veldhuis te gen d„ andere. Zwaar gewond werd het slachtoffer overgebracht naar het Julia- na-ziekenhüis, waar hij kort na aan komst overleed. Een jaar heeft de Engelse beeldhouwer sir Jacob Epstein gewerkt aan de vervaardiging van een beeld van de inmiddels overleden Zuid-Afrikaanse staatsman, veldmaarschalk Jan Smuts, dat nu een plaats heeft gekregen op het plein bij de Engelse parlementsgebouwen in Londen. Sir Winston Chur chill, een goed vriend van Smuts, zal het beeld volgende maand onthullen. Hier wordt het beeld op zijn plaats gehesen. Op de achtergrond een gedeelte van de parlementsgebouwen. medische medewerker) (Van onze medische medewerker) an infectie spre ken wij als ziek tekiemen: bacte- iriën of virussen het li chaam binnendringen Zo'n infectie kan plaat selijk blijven of zich door het gehele lichaam verspreiden. De gewone longontsteking is een voorbeeld van een plaat- selijke infectie, de bac terie die deze ziekte ver oorzaakt beperkt zich ais regel tot het ziek maken van de long alleen; andere lichaamsdelen en organen blijven buiten schot. Hier ra ken wij aan een van de vele problemen van infectiekans, weerstand, immuni teit enz. Waarom treft deze bacterie op dit tijdstip van deze mens alleen de longen? Een algemene, doör het gehele li chaam gaande infectie (wij zouden van bloedvergiftiging kunnen spreken) komt gelukkig zelden voor. Een alge mene infectie is meestal een ernstige zaak en vereist krachtdadig ingrijpen, hetgeen tegenwoordig in veel gevallen mogelijk is dank zij de moderne an- tibacteriële middelen (sulfaprepara- ten, penicilline, streptomycine). Over bloedvergiftiging gesproken: het gebeurt wel eens, dat na een ver wonding aan hand of voet eèn rode streep op arm of been ontstaat. Dal is geen uiting van bloedvergiftiging maar van een ontsteking van een van de vele vaatjes waarlangs het weefsel- vocht wordt afgevoerd. Deze ontste king moet natuurlijk goed behandeld worden. In eenvoudige gevallen is een nat verband gedurende een paar da gen afdoende. Wel is een dergelijke ontsteking een waarschuwing dat bij de verwonding infectie is opgetreden. In zo'n geval kunnen er inderdaad op grote schaal bacteriën in het bloed komen, zodat er sprake is van bloed vergiftiging, maar dat gaat niet anders dan per toeval gepaard met bedoelde rode streep. Een bekende en niet zo zeldzame plaatselijke ontsteking is de steen puist. Dit is een ontsteking van een of meer haarzakjes en de omgeving daarvan, waarbij in de loop van het proces dikke gele etter wordt ge vormd. Ieder heeft wel eens een of meer kleine steenpuistjes gehad zonder er veel van te merken. Er zijn echter mensen die een of meermalen echte, grote steenpuisten krijgen. Voor het ontstaan van steenpuisten zijn meerdere factoren verantwoorde lijk. Op de eerste plaats de algehele lichaamsweerstand en die van de huid in het bijzonder. Deze kan verminderd zijn door onvoldoende of slechte voe ding, onvoldoende nachtrust, overver moeidheid en niet in de laatste plaats onvoldoende zindelijkheid. De bacterie die de steenpuist ver oorzaakt komt in normale omstandig heden bij bijna alle mensen als para siet op de huid voor. Ook in de neus voelt hij zich zeer op zijn gemak. Het is dus eigenlijk iets bijzonders, dat zo weinig mensen steenpuisten krijgen. neus en in de gehoorgang. De pijn wordt veroorzaakt door de knellende druk op de zenuwen, vandaar dat de pijn na het doorbreken van de puist als de spanning wordt opgeheven prompt minder wordt. De behandeling van een enkele niet te grote steenpuist mag men zelf pro beren, mits men bereid en in staat is de uiterste zorgvuldigheid te betrach ten in verband met de grote besmet telijkheid en de steenpuist niet met de handen aanraakt. Om het „rijpen" te bespoedigen kan men er zalf op doen: diachylon (wit) of ichthyol (teer). Hier overheen een stukje En gels pluksel of een niet dun en in elk geval schoon lapje. Als dit alles alleen goed op zijn plaats kan worden gehou den door middel van kleefpleister moet men hiermee voorzichtig zijn. Het lapje moet dan zo groot mogelijk zijn om te voorkomen dat de pleister dicht bij de steenpuist op de huid komt. De ontsteking kan zich name- Wij zeggen dat er een evenwicht be staat tussen gastheer (mens) en para siet (bacterie). Dit evenwicht kan door genoemde factoren verbroken worden. Ook schijnen er kwaadaardige stam men van deze bacterie in het spel te zijn, terwijl daarnaast het aantal van betekenis is. Bij onvoldoende zindelijk heid kan de bacterie zich sterk gaan vermenigvuldigen, de aanvalskrach! wordt dan begrijpelijkerwijs groter. Hoe nu een steenpuist te herken nen? Zonder een haartje in het centrum van het bultje of als de puist „rijp" is in het midden van het gele kopje, is er geen steenpuist. Hierdoor is de steenpuist gemakkelijk te onderscheiden van de zogenaamde acne. Omgekeerd is niet elk puistje met een haartje er in een steenpuist. Voor een steenpuist is verder vereist, dat de ontsteking begint aan de haar wortel, dus diep in de huid, en dat er een duidelijke zwelling en roodheid ontstaan voordat de gele etter aan de oppervlakte komt en zichtbaar wordt. De zwelling doet flink pijn, vooral als de huid ter plaatse niet .veel kan rek ken, bijvoorbeeld op hef hoofd, in de lijk op een door de kleefpleister ge- irriteerde huid gaan uitbreiden. Het is nuttig de puist en de omgeving er van met jodium te ontsmetten. Peni cilline in zalf of sulfapoeder is uit den boze. De bacteriën zijn of worden er snel ongevoelig voor en er kunnen ge vaarlijke overgevoeligheidsreacties op treden. Zelfs bij inwendig gebruik hel pen deze overigens voortreffelijke ge neesmiddelen bij steenpuisten weinig of niets. De puist zelf mag als hij „rijp" en open is niet uitgeknepen worden. Dit is zeer gevaarlijk en bevordert de ver spreiding in de omgevende weefsels en het ontstaan van een negenoog. Dit is niet anders dan een groep steen puisten tot een grote ontstekingsmas sa verenigd, een ernstige aandoening. Met steenpuisten op de bovenlip of in de neus (vaak veroorzaakt door het uittrekken van haartjes) zij men extra voorzichtig. De behandeling moet men dan altijd aan de huisarts overlaten omdat van hieruit een ont steking in de hersenen kan ontstaan. Ook iemand die herhaaldelijk door steenpuisten wordt geplaagd kan zich beter tot zijn arts wenden. St.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7