Brand in Lorenz-lyceum Ernstig ongeluk op Soendaplein In het gelid i De zaak-Zonnebloem J 1 38 Alfredo C onder gekamer uitgebrand BB Zuid-Holland had feestelijke bijeenkomst Georgette Hage- doorn en Pierre Yerdonck in een ontroerend programma ^4 Oscar JpHfc ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 PAGINA 8 m Geloof en Wetenschap BASKETBAL. Z ANDVOORT Psychologisch groeps- onderzoek op de scholen TWEEDE KATHOLIEKE LAGERE SCHOOL Godsdienstles op de openbare school heemstede FEESTAyOND HEEMSTEEDSE SCHAAKCLUB GYMNASTIEK TIJDENS RUST VAN VOETBAL. WEDSTRIJD Aanwinsten openbare leeszaal Winkeldievegge rijkspostspaarbA ilMiMBi I JMMHRsposts paarbank Postspaarbank '-%**te80ed: %^SPAA lig 101 J*. heren, indien onze Gene ra Ie Staf vandaag vergadert u dit om op de hoogte te worden gebracht van een fantastische ont dekking Ma lang toeken T>f Zijn de Bardun-' 0 J-l Vannacht is door onbekende oorzaak een kleine uitslaande brand uitgebroken in de conciergekamer van het Lorenz- lyceum aan het Santpoorterplein in Haarlem. Omstreeks een uur werd de brandweer gewaarschuwd door de echt genote van een Haarlemse musicus, die m de Hedastraat woont en die vanuit het slaapkamerraam de weerspiegeling zag van de vlammen in de ruiten van het gymnastieklokaal. De brandweer, die met een motorspuit, een ladder- en een commandowagen vrijwel onmid dellijk na de waarschuwing ter plaatse aanwezig was, bestreed het vuur met twee stralen. De kamer van de concier ge brandde geheel uit. Drie stofzuigers, een stencilmachine, het meubilair en de administratiebescheiden van de con cierge gingen verloren. Door de rookont wikkeling zijn de plafonds en de muren in de gangen van de school zwart aan geslagen. De omvang van de schade is nog niet definitief vastgesteld kunnen worden. Volgens een voorlopige raming moet deze echter minstens 9.000 gld be dragen. Naar de oorzaak, die nog niet bekend is, wordt een nader onderzoek ingesteld. Zonder voldoende op 't verkeer te let ten wilde gisteravond omstreeks half zeven een 56-jarige Haarlemse stoffeer der het Soendaplein in Haarlem-Noord oversteken met zijn fiets aan de hand. Door een auto, die in de richting van Santpoort reed, werd de man aangere den. Hij moest met een zware hersen schudding naar het Grote Gasthuis wor den vervoerd. Zijn fiets werd aanzienlijk beschadigd. Meer dan vijfhonderd B.B.-ers en een groot aantal genodigden, onder wie de burgemeesters uit bijna alle plaatsen gelegen tussen Wassenaar en Hillegom, en vele doktoren en personen, die op bijzondere wijze hun belangstelling en medewerking verlenen bij het werk van de B.B., waren vrijdagavond in de gro te zaal van „Treslong" bijeengekomen om een genoeglijke avond te hebben, die bedoeld was om de onderlinge band tussen de leden van de B.B. in de kring Zuid-Holland te verstevigen, aldus de wnd. voorzitter dr. S. baron van Wijn bergen in zijn inleiding op deze bijeen komst. Het kringbestuur had bijzonde re waardering voor het tot heden ver richtte werk in de B.B. Spr. zei niet blind te zijn voor het zeer moeilijke werk in de organisatie, dat soms nutte loos schijnt te zijn. Het cabaret „Het is u van harte ge gund", waarin medewerkten: Martie Verdenius, Ko van den Bosch, Jo Spier, Hans Peters, Julie de Leeuw en ande ren, heeft daarna het pleizierige deel van de avond voor zjjn rekening geno men op een wijze, die alle lof verdient. Na de pauze sprak het wijkhoofd van Wassenaar-zuid, de heer A. Borst Pzn., een opwekkend woord tot de B.B.-ers, waarbij hij deed uitkomen dat het lid maatschap van deze organisatie geen sinecure is. Nadat het enthousiast applaus na het einde van de avond wat geluwd was, dankte de commandant van de B.B., kapitein Gert van Wijk, het ge zelschap en in het bijzonder de leidster, mevrouw Martie Verdenius, die hij te vens namens de aanwezigen feliciteer de met haar verjaardag. Aan de da mesleden van het gezelschap werden bloemen aangeboden en aan de heren een doos sigaren of sigaretten terwijl mevr. Verdenius een extra verjarings cadeau ontving. Een wijs man heeft eens gezegd dat veelzijdigheid één der kenmerken is van genialiteit. Georgette Ha- gedoorn bezit niet slechts dat éne ken merk, doch alle eigenschappen die haar tot een sang pur-artiste stempelen. Zij heeft gisteravond tijdens een voorstel ling voor „Geloof en Wetenschap" ont roerd, en meermalen sterk ontroerd: in haar simpele Provengaalse liedjes, in haar oude primitieve wonderschone Noels, in haar tragische uitbeelding van een Parijse prostituée. Zij heeft een fijnzinnige humor gegeven nevens koste lijke clownerie. Met even groot gemak beeldt zij een Groningse boerin uit als een giechelend bakvisje, een verpau perd oud vrouwtje, een etalagepop, een foeilelijke eigenwijze matrone, waarvan je twee nachten niet kan sla pen. Haar mogelijkheden schijnen on begrensd te zijn. Voeg hierbij een rijk- modulerende stem, die alle toonaarden aanraakt, van het droevigste f moll tot het stralendste A dur, een verruk kelijke uitspraak van de franse taal, een weergaloze mimiek, en het zal dui delijk zijn dat Georgette tot de aller grootsten behoort. Pierre Verdonck toonde zich aan de vleugel een uitstekend partner met zijn voortreffelijke composities, fijne impro visatiekunst en gevoelig toucher. Hij wist ook op z'n tijd een „bon mot" te plaatsen en heeft belangrijk bijgedra gen om deze avond tot een onverge telijke te maken. Tom de Vries. Geheel volgens verwachting is Anti lopen er in geslaagd een grote overwin ning te behalen in de basketbal districts eerste klasse tegen het bij keuze ge promoveerde Haagse Argus. De Hage naars bleken lang niet opgewassen te gen de snelle aanvallen van de Haar lemmers, waarin Bodegom, Swierstra en Dingshoff zich weer bijzonder pro- duktief toonden. Bovendien bleek de Haarlemse ver dediging bijzonder echt, zodat de be zoekers ook niet veel scoringskansen kregen. Reeds direct zagen de Antilopen spe lers kans hun team een veilige voor sprong te geven, dat de rust reeds met een flinke puntenvoorsprong werd af gesloten. Na de hervatting vrijwel het zelfde spelbeeld, een sterk aanvallende Haarlemse ploeg, met een stug verde digend argus, waarbij niet kon worden voorkomen dat de Haarlemse voor sprong geleidelijk werd opgevoerd tot 6128, waarmede het einde kwam. In de districts eerste klasse dames ontving The White Stars bezoek van de Haagse kampioen Te Werve en het bleek dat de Stars de handen vol had tegen deze Haagse ploeg. Door stug verdedigen in de laatste minuten kon het Stars team een kleine en benauwde zege (3835) bereiken. HEREN: AntilopenArgus 6128: Antilopen 2Flamingo's 2716; ZBVS 2—The Typhoons 2 20—34; H.O.C. 3— Old Boys 17—41. De opstellingen van een aantal voet balelftallen uit Haarlem en omgeving, dat morgen competitiewedstrijden speelt, luiden: EDO: Koelemey; Berends en Ver voort; Patterson, Boekelaar en Van Kampen; Duivenvoorden, Leonhardt, Snijders, Samson en Plaizier. Haarlem: Snijders; Oepkes en Laan; Tielrooy, De Voogd en Boon; Groene- veld, Vreeken, Flens, Ketting en Be- rendregt. V.S.V.Geerlofs; Schoon en Been tjes; Pietersen, Spaans en Van Deur- sen; Sijbers, Planken, Den Oude, Bel- froid en De Graaf. Stormvogels: De Graaf; Freriks en Post; Jansen sr., Snoeks sr. en Tol; Jansen jr., De Boer, Groot, Snoeks jr. en Bartels. D.E.M.: Aardenburg; Spanjaard en Scheerman; Starmans, Bakker en Go- derie; Zonjee, J. Burger, Jansen, N. Burger en Appel. H.B.C.: Willemse; Goossens en Van de Horst; Booms, Kors en Hilhorst; Veen, Smit, Neeskens, De Reus en Roe ien. Zandvoortmeeuwen: Keur; A. Stok- men en Zwemmer; B. Keuz, B. Water en Kerkman; Castien, Koning, S. Wa ter, Visser en Koper. V.V.B.: Nieuwenhuys, Bruinzeel en Kil; Luitjes, Both en Kersbergen; Speinvoort, Kooimans, Verswijveren, Van de Linde en Luntz. Schoten: Kessens; Van den Mark en Hogendijk; Dinkelberg, Veen en Blan- kenstein; v. Woning, Van Oosten, Geurts, Pelser en Zandberg. H.F.C.: Veltman; Dekker en Wijk huizen; H. Winter, Molijn en Van der Maesen; Jansen, Bouwman, Moole- naar, De Nijs en Domhoff. Vitesse: Zentveld; Lute en Tol; Groot, J. Borst en H. Borst; De Zeeuw, van der Valk, Eickhoff, M. Res en H. Zonneveld. A.D.O.: Burger; De Graaf en A. van Tunen; Van de Kolk, A. Dam en Wei- boren; G. van Tunen, T. Dam, Groot, N. van Tunen en De Wit. V.V.S.B.: Rooyakkers; Nulkes en Pa ridon; Van Duin, Van der Togt en Dijkstra; Koomen, Lieshout, Neder- stigt, Marijnen en Van der Voort. Lisse: Baak; Arrichart en Van der Zwet; Van Diest, Van de Poel en Was senaar; Boon, Kastien, Van Kesteren, Bon en Van der Voort. N.A.S.: A. Blommesteijn; Fijen en C. van Rooyen; Bürmann, Kreike en W. G. van Rooyen; Zegers, F. Blomme steijn, Schouten, H. van Rooyen en Limburg. teletype BM In het gelid II Velsen: Jansen; Boon en Njjssen; van de Ende, Tromp en Van Wessel- man; Wittebrood, Graman, Bakkum, Van Kaam en Reyerse. Wijk-aan-Zee: Blok, N. Snijders en De Boer; Burger, Dirks en De Winter; J. van der Mey, Scholte, Seysener, T. van der Mey en Bol. Geel Wit: Hoenderdos; W. Heere mans en P. Heeremans; Van Lent, Tromp en Van de Bosch, P. van Ber- kel, Kroon, C. van Berkel, Bosman en Huibregsen. Onze Gezellen: Borger; R. van der Putten en C. Koedijk; H. Koedijk, Va der en Evers; J. Wagemaker, J. P. Wagemaker, T. van der Putten, Mathot en Van Wees. Ten overstaan van schoolhoofden, de beide schoolartsen en de spraaklerares hield dr. van den Broek van het Psy chologisch Instituut, afdeling school- psychologie, van de universiteit te Lei den, woensdagavond 17 oktober j.l. ten raadhuize van Zandvoort een causerie over het onderwerp „Enige problemen van het schoolonderzoek." Nadat de wethouder van onderwijs, de heer Kerkman, de bijeenkomst had geopend, wierp dr. van den Broek reeds direct een probleem naar voren n.l.: wat is de positie van de schoolpsycho loog op de scholen en welke is deze te genover de ouders. Spreker wees er in de eerste plaats nadrukkelijk op, dat het hoofd der school de centrale figuur blijft. De hoofden hebben het recht en de plicht om hun eigen advies betref fende de verdere studie of vakopleiding van het kind aan de ouders te geven, ook al wijkt dit af van het advies van het psychologisch instituut. In de mees te gevallen is echter gelukkig van een afwijkend standpunt geen sprake door het contact van het schoolhoofd met de personen, die het psychologisch school onderzoek leiden. Spreker bracht ver schillende mogelijkheden naar voren tot het opmaken van het eindadvies. Het advies van het Psychologisch Instituut is wetenschappelijk verantwoord ook al geschiedt het onderzoek klassikaal. Om te beoordelen wat uiteindelijk de test waard is moet men het kind volgen op zijn verdere levensweg. Het neemt jaren in beslag, voordat hierover defini tief een oordeel kan worden gevormd. Inmiddels blijft het een probleem, wat de plaats van de schoolpsycholoog tegenover de ouders is. Ons oordeel aldus spreker is, dat het hoofd der school om organisatorische redenen ook dan de centrale figuur moet blijven, hetgeen tot gevolg heeft, dat de ouders de testuitslagen met deze bespreken en niet met de schoolpsycholoog. Wethouder Kerkman dankte dr. van den Broek voor zijn interessante uiteen zetting. Hierna volgde een zeer geani meerde bespreking. Foreholte: Van Schouten, Allard en Van Schie; Marijnen, P. van Wou en Ottenheim; Bel, J. van Wou, Th. Uljee, Van- Dijk en Werkhoven. Teylingen: Gielen; Hooymans en Dofferhof; Meeuwisse, Zoet en Verha gen; A. Boekei, Van Neygaarde, Van Elk, P. Boekei en Waasdorp. Warmunda: Terbeek; Vaas en J. van Winsen; W. van Winsen, F. van Win- sen en C. van Dam; Vikking, A. van Winsen, Veltenaar, H. van Zeggelen en Vergeer. D.O.S.R.: Oomen; A. van der Tang en W. van der Tang, Zaal, Akkerboom en Kerkvliet; H. van Amsterdam, Van Klink, J. van der Tang, P. van Amster dam en K. van Amsterdam. S.J.C.: Lincel; Turk en Koelewijn; De Haas, Van de Zalm en Kret; Van de Berg, Groenewoud, Alkemade, Vink en Ruygrok. U.S.V.U.Heine; Ursem en Van Egmond; L. Zonneveld, K. Molenaar en N. Molenaar; L, Zonneveld, J. de Vries, Jac. Zonneveld, Beentjes en De Wildt. TYBB: Bakker, De Wildt en Weyers; Van de Vlugt, Veldhuizen en Pebesma; Blom, Jansen, Scholten, Vessies en De Ronde. Het r.-k. Parochieel Kerkbestuur van Zandvoort, heeft aan de gemeenteraad gevraagd te zijnen behoeve een tweede school voor gewoon lager onderwijs te stichten om die later over te nemen. Dit gebouw zou moeten bevatten zes leslokalen, een filmlokaal, een kamer voor het hoofd als spreekkamer, een kamer voor de schoolarts en een gym nastieklokaal. De Mariaschool wordt namelijk te klein. Dit schoolgebouw omvat negen leslokalen, welke slechts op 36 leerlin gen zjjn berekend. Momenteel wordt de school door pl. m. 362 leerlingen be zocht, waardoor alle lokalen in gebruik zijn. Het leerlingencijfer neemt gesta dig toe. Telde de school op 16 januari 1950 nog slechts 190 leerlingen, thans 359. Ook hierin komt tot uiting de grote bouwactiviteit, welke in Zandvoort ont plooid wordt, waardoor het zielental gedurig toeneemt. De door het bestuur gekoesterde verwachtingen ten aanzien van een verdere groei zijner school ach ten B. en W. dan ook gegrond. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat bij deze school in de naaste toe komst een grote behoefte aar^ meerdere schoolruimte zal ontstaan. Een oplossing zou thans zijn het schoolgebouw met enkele lokalen uit te breiden. Dit nu stuit op bezwaren, aangezien de situatie ter plaatse zulks onmogelijk maakt. Gedacht is daarom aan de bouw van een tweede schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs en wel op een plaats ten noorden van de r.-k. kleuterschool aan de Lijsterstraat, alwaar voor dit doel in ruime mate grond aanwezig is. Dit terrein biedt tevens ruimte voor eventuele uitbreidingen in de toekomst. Hierbij wordt gedacht aan uitbreiding tot een 12-klassige school. B. en W. achten het onbevredigend, dat bij de Mariaschool een gymnastiek lokaal ontbreekt, dat toch bij een school van ruim 360 leerlingen onontbeerlijk is. Dit heeft in de praktijk tot vele moeilijkheden aanleiding gegeven. Zij stellen de raad voor, zowel voor de bouw van de school als van het gymnastieklokaal de gevraagde mede werking te verlenen. B. en W. van Zandvoort hebben de raad een voorstel gedaan, een vergoe ding te geven voor godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen. Onder godsdienstonderwijs wordt in de eerste plaats verstaan het onderricht in bij belkennis, bijbelse geschiedenis, gods dienstgeschiedenis en cultuurgeschie denis van het Christendom. De vergoe ding zal bedragen f 5.per les van 45 minuten; tenminste 15 leerlingen of ten minste 75 pet van het aantal leerlingen der klasse moeten van de gelegenheid om godsdienstonderwijs te ontvangen gebruik maken. De plaatselijke kerkgenootschappen hebben geen bezwaar gemaakt tegen de ontworpen regeling. Het r.k. kerbestuur heeft naar wij vernemen zijn ver klaring van geen bezwaar vergezeld doen gaan van een principiële beschou wing van de katholieke geestelijkheid van Zandvoort terzake. Het jubileum van de Heemsteeds# Schaakclub werd vrijdagavond beslo ten met een feestavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg, waaraan de prijsuitreiking ter gelegenheid van het gehouden jubileumtoernooi vooraf ging. De voorzitter, de heer H. v. d. Berge opende de avond met een woord van welkom, in het bijzonder aan prof. Antonini die het feest met diverse aar dige goochelarijtjes zou opluisteren en huldigde vervolgens de heren F. C. Kuyken, W. Smïnk en F. v. Dort, resp. als wedstrijdleider en leden van de feestcommissie; zij werden met geschen ken verrast. Daarna had de prijsuitrei king plaats en alle winnaars kregen een nuttig geschenk terwijl enkelen onder hen in verband met de geleverde pres taties onderscheiden werden met da zilveren medaille van de gemeente Heemstede. Na het optreden van prof. Antonini droeg het lid de heer B. Luuring een door hemzelf vervaardigd gedicht voor, waarin het wel en wee van de jubile rende vereniging op boeiende wijze werd bezongen. Het feest werd besloten met een partij fancy-schaak, waarin de spel regels van het edele schaakspel op da meest ongehoorde en vaak humoristi sche wijze tot groot vermaak van da spelers werden geschonden. De uitslag van het jubileum toernooi luidt als volgt: Zeskampen-Hoofdgroep A 1. A. Herfst, 4 pnt, 2. G. Kranen donk, 3,5 pnt. De gymnastiek-afdeling van H.B.C. zal zondag voor het eerst in dit sei zoen voor het voetlicht treden. In da rust van de wedstrijd H.B.C.O.S.V. zal namelijk de tijd worden gevuld door demonstrerende gymnasten. Alle leden die hieraan medewerken worden om half drie op het R.C.H.-terrein ver wacht. Ontwikkelingslectuiir. Bruinsma, Ra. diografische afstandsbediening; Dix, Uw tuin een lusthof; Kinderzorgen; Lippa, Chirurg achter bamboe; Rodenko, Tus sen de regels; Teeuw, Het conflict met Indonesië als spiegel voor Nederland. Romans. Eising, De pioniers; Marsh, De dansende huisknecht; Kortooms, De ze jongeman; Macarthur, They sailed for Senegal; Troyat, Les semailles et les moissons, D1.3, La grive. Op heterdaad betrapte gistermiddag een verkoopster in een Haarlems con fectiemagazijn een 45-jarige huisvrouw uit Haarlem, die een wollen jumper ter waarde van ƒ34 wilde wegmoffe len in haar boodschappentas. De politie heeft tegen deze vrouw proces-verbaal opgemaakt. RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: ƒ1 890000 000,— Rente 2,4 tot 6 000, Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: ƒ1 890000 000,— Rente 2,4 tot 6 000, Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: 1 890000 000,— Rente 2,4% tot 6 000,— rbankloketten H» in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed 1 890000 Rente 2,4 tot 6 Spaarbankloketten in alle postka Inleggers tegoed ƒ1 890 000 001 Rente 2,4 tot 6 Spaarbankloketten in alle postkanto RIJKSPOSTSPAARBAN Inleggers tegoed 1 890000 000, Rente 2,4 tot 6 000, Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed ƒ1 890000 000,— Rente 2,4 tot ƒ6 000, Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: 1 890 000 000,— Rente 2,4 tot 6 000, Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed 1 850000 000,— Rente 2,4% tot 6 000,— Spaarbankloketten -ijE ^ers tegoed *Ai I 890 000 000,— 2,4% tot ƒ6 000,— „bankloketten in alle postkantoren *4 ƒ1 890 000 000,— ',,vrf*4% tot 6 000,— -"^loketten n alle postkantoren 'STSPAARBANK •d: 000 000,— 000,- RIJKSP 'STSPAARBANK jood "Sf I 890000 000, tot 6 000, 'clten „die postkantoren ^PAARBANK 1: 8 90000 000,— ot ƒ6 000,— -m postkantoren VARBANK 000 000,— %f 6 000,— ostkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: ƒ1 890000 000,— Rente 2,4% tot 6 000,— Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: ƒ1 890000 000,— Rente 2,4% tot ƒ6 000,— Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: 1 890000 000,— Rente 2,4% tot 6 000,— Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: I 890000 000,— Rente 2,4 tot 6 000,— Spaarbankloketten in- alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: ƒ1 890000 000,— Rente 2,4 tot 6 000,— Spaarbankloketten in alle postkantoren RIJKSPOSTSPAARBANK Inleggers tegoed: ƒ1 890000 000,— Rente 2,4 tot 6 000, Spaarbankloketten in alle postkantoren RUK! Inleg ƒ1 890 000 000,— Rente 2,4 tot 6 000, -arbankloketten in alle postkantoren ifeggers'tegoed 1 890000 000, Rente 2,4% tot 6 000,— Spaarbankloketten in alle postkantoren SPAA Inleggers tegoed Rente 2 Spaar' ff -Jj sche geleerden "N ns I er m ges laagd een wapen te vervaardigen, dat de A Bom en de H BOM naar het museum zal doen verhuizen om er plaats te nemen naast katapult en voor lader Weldra breekt de dag aan. heren, waarop dit wapen aan de Borduurse natie en njn glorierijke leider Plekszy-Gladz, de heer schappij over de wereld tal verzekeren.Om U van de te waarheid te overtuigen, heren, verzoek ik U aandachtig naar dit scherm te willen kijken Deze reusachtige stad. gelegen aan de overzijde van de Oceaanblikt van uit haar wolkenkrabbers uitdagend neer op de wereld W>J veroordeelden deze stad tot verdwijning Over enkele ogen blikken bluft er van haar slechts pum over We zullen dit alles bliksemsnel en onder onze ogen zien gebeuren Ik mopjesIechts op <je knop drukken Kijkde trotse gebouwen beven op hun h ndamenten de muren spijten] wankelen en vallen uiteen Er bhjft mets meer over dan stof Een grote stad werd van de wereldkaart weggevaagd!.. ft MOCO Copyright P I 8 8o« b Coponhagoi*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 8