AS PRO Lange Unesco-optocht trekt door Amsterdam Oost-Nederlandse Academie dank zij 'ASPRO' DEMOCRAZIA CRISTIANA vast aan linkse koers houdt Tweemaal Verkade Jean Cocteau restaureert kerk Minister Mansholt: Er is in tien jaar veel bereikt Disconto met Yi °/o verhoogd Wordt Suez- overleg 29 oktober voortgezet eter Commissie onderzoekt mogelijkheid van oprichting Fanfanïs leiderschap verstevigd door een eclatante overwinning De verdwenen niiniatnnr TWEEDE LUSTRUM GEVIERD R.-k. officieren in Tilburg bijeen Bij kredietverlening en betalingsbalans ligt de reden ERIC DE NOORMAN Dief van poststukken gearresteerd CONGRES TE TRENTE BESLOTEN Bewusteloze moeder ontwaakt Bisschop van Luxemburg overleden MAANDAG 22 OKTOBER 1956 PAGINA - verdrijft de pijn ÉIIIhHM V V WMwsïêëSÊmÈ I- -pf V s» V", y C"'-•■<<• V'>y X - '4 4 J 4 -V G i Van onze verslaggever) Met een manifestatie op het Frede- riksplein, gevolgd door een herdenkings bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen, zijn zaterdagmiddag te Amsterdam de elfde verjaardag van de Organisatie der Verenigde Naties en het tweede lustrum van de Unesco ge vierd. Voor het openluchtfestijn op het Frederiksplein waren, aan weerszijden van het grasveld tegenover de Galerij, de vlaggen van de 76 bij de V.N. aan gesloten landen opgesteld. Enige pijper- korpsen alsmede le Amsterdamse Po- litiekapel o.l.v de heer J. K. Pinkse zorgden voor een muzikale omlijsting van de plechtigheid, die door tal van burgerlijke en militaire autoriteiten werd bijgewoond. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, wees in zijn ope ningswoord op het belang van de jaar lijkse viering van deze ,,dag der V.N.", omdat het nodig is, naar hij zei, dat jong en oud doordrongen worden van de grote betekenis van het werk der UNO en haar neveninstituten. Hierna werd de blauwe vlag met de witte we reldbol van de V.N. gehesen en het Wilhelmus gezongen. De heer E. K. Baumgarten, officieel vertegenwoordi ger van de V.N. in Nederland, las een persoonlijke boodschap voor van de heer Hammarskjöld, secretaris-generaal der UNO. „Moge ieder van ons op deze dag opnieuw zijn besluit bevestigen om zijn eigen aandeel bij te dragen in onze poging om leven en vrijheid te ont worstelen aan onze beproevingen, aan onze geschillen en aan onze strijd", aldus de heer Hammarskjöld. Ir. F. B. Carbasius Weber, adviseur van de re gering van Uttar Pradesh (Indië), wees er vervolgens op dat geen liefdadig heid of sentimenteel medelijden, maar wel een beter begrip de doelstelling der UNO onder de volkeren zal doen slagen. Aan de herdenking werd nog vocale medewerking verleend door le den van een aantal zangkoren uit de hoofdstad o.l.v. Nico van der Linden. Na afloop van de plechtigheid trok de 15f>o meter lange Unesco-optocht voorbij, met als einddoel het Tropen- Instituut. Staande op de trappen van dit instituut sloegen de autoriteiten het fleurige défilé gade. Ongeveer tachtig ruiters en enkele duizenden jongens en meisjes droegen vlaggen, linten en bor den met opschriften, en ze werden af gewisseld door 9 muziekkorpsen en drumbands. De voorzitter van de raad van be- (Van onze correspondent) De algemene r.k. officieren vereni ging heeft zaterdag en zondag in het paleis-raadhuis te Tilburg haar 37e jaarvergadering gehouden. Des mid dags werd het gezelschap door het ge meentebestuur in de raadzaal officieel ontvangen. Zondagmorgen droeg de hoofdaalmoezenier kol. mgr. Van Strae- len, met assistentie van de staf-aalmoe zenier der koninklijke luchtmacht over ste R. Verhoeven en majoor-aalmoe zenier Th. Vermeulen, geestelijk advi seur van de afdeling Tilburg, in de kapel der zusters van O.L.Vrouw Visi tatie een plechtige H.Mis op, gevolgd door een kranslegging bij de standbeel den van mgr. Zwjjsen en koning Willem In de slotzitting zondagmiddag ont vouwde luit. generaal A. van de Kroon enkele gedachten met betrekking tot de structuur-wijziging, welke in de ARKO in studie zijn en waarover drs. J. Hornix in een huishoudelijke ver gadering reeds een inleiding had ge houden. De interne tekortkomingen zul len zo spoedig mogelijk opgeruimd moe ten worden, aldus spr. Tenslotte ging spr. in op enkele sociale vraagstukken, de beroeps- en reserve-officieren raken de en spoorde hij zijn gehoor aan, de kameraadschappelijke verhoudingen met andere intellectuele groepen te Verstevigen. Prof. dr. L. J. Rogier van de r.k. universiteit van Nijmegen hield tot be sluit een kritisch-wetenschappelijke ver handeling over de onstuimige, onbere deneerde figuur van koning Willem II, wiens karakter-fouten en deugden hij in den brede naging, zomede de heil zame relatie welke deze oranje-vorst met mgr. Zwjjsen heeft onderhouden. In het hijzonder legde spr. de nadruk op de charmante omgangsvormen van Willem II, diens sterk ontwikkelde so ciale gevoelens, zijn schier onbegrens de liefdadigheid en zijn militaire on verschrokkenheid. Het herstel van de kerkelijke hiërarchie in 1853 is aan hem te danken. De hartelijke vriendschap tussen Willem II en de bedachtzame bisschop Zwijsen heeft de katholieken ln dit liberale tijdperk voor een goed deel hun rechten teruggebracht. De voordracht van prof. Rogier, door spekt met vele tot heden weinig be kende bijzonderheden werd met grote aandacht gevolgd. stuur van het Unesco-centrum Neder land, dr. F. Bender. opende hierna in de aula de herdenkingsbijeenkomst, waarop dr. G. Zuckerman, hoofd van de public liaison division te Parijs, na mens de directeur-generaal van de Unes co een historisch overzicht gaf en de hui dige werkzaamheden schetste. De mi nister van landbouw, dr. S. L. Mans- holt, merkte in zijn korte rede op, dat de wereld na 1945 niet vervallen is in een nihilistisch scepticisme of moede loosheid, maar dat alle activiteiten ge richt geweest zijn op een wederopbouw op nieuwe grondslagen. Bij de enorme technische ontwikkeling valt echter een geestelijke achterstand te constateren. De Unesco tracht door samenwerking op het gebied van onderwijs, weten schap en cultuur de internationale saamhorigheidsgedachte uit te dragen. Met dankbaarheid gewaagde de minis ter van het Nederlandse aandeel in het werk in de voorbije tien jaren. „In de afgelopen periode is de Unesco op veel onbegrip gestuit. Elk baanbrekend streven heeft dit zelfde lot ondergaan. Ik wens u geluk met het bereikte re sultaat, dat een onmisbare bijdrage vormt ter verwezenlijking van de soci aal-economische vooruitgang in talloze landen en gebieden", aldus minister Mansholt. Ten slotte voerde nog het woord prof. E. de Vries, rector van het „Institute for social studies" te Den Haag. Een koor o.l.v. Dick van den Berg bracht enkele liederen ten gehore en verder verleende mej. Willy de Soet solistische medewerking, aan de piano begeleid door Wlm de Soet. De Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij met ingang van 22 oktober 1956 haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 3% (was 3%), pro- messendisconto 4)4 (3%), rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 5)4 (43j), voor anderen 414 (3%) De Nederlandsche Bank is tot verho ging van haar rentetarieven over de gehele linie met. '/2 overgegaan op grond van de tendentie tot voortgezette expansie van de kredietverlening door het bankwezen, gepaard gaande met een minder gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, be halve: de Staat der Nederlanden, de ingevolge de wet toezicht kredietwezen in het register der kredietinstellingen ingeschreven handelsbanken, centrale kredietinstellingen, landbouwkrediet- banken en algemene spaarbanken, zo mede de leden van de verenigingen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Or ganisatie van het Effectenbedrijf en de leden van de Vereeniging van Valuta makelaars en Discontohandelaren. Woordvoerders van de Britse en Fran se ministeries van buitenlandse zaken hebben ontkend, dat er een nieuwe Su- ezconferentie met Egypte zou zijn vast gesteld. Eerder was van gezaghebben de zjjde in Cairo gemeld, dat er 29 oktober een dergelijke conferentie in Genève zou worden gehouden in aan wezigheid van Hammarskjöld. Van de zijde der V.N. te New York is gezegd, dat secretaris-generaal Ham marskjöld in geen geval het initiatief tot het beleggen van een nieuwe con ferentie zal nemen. In diplomatieke kringen in Washington is evenwel ge zegd, dat naar vernomen is Hammarsk jöld voornemens is de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en Egypte uit te nodigen voor verdere besprekingen over Suez op 29 oktober te Genève. Verenigde Staten De groep van Russische waarnemers die getuigen zullen zijn van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, is gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken, zo meldt radio-Moskou. (U.P.) 3. Alles gaat zo gauw in zijn werk, dat Eric de grootste moeite heeft te zorgen, dat hij niet verdrinkt. Grote watergolven hebben de boot overspoeld, zodat die in minder dan geen tijd is gezonken en alles en iedereen te water is geraakt. Eric worstelt om boven te blijven. Overal om hem heen klinkt geschreeuw in de duisternis en de mist. Dekplanken, voorraden gedroogde etenswaren en schilden drijven in het rond. Allereerst kijkt Eric naar Cen- drach uit. De oude man kan onmogelijk zichzelf redden in deze toestand. Gelukkig ziet hij hem ineens vlak bij, hij heeft zich aan een dekplank vast geklemd. Eric helpt hem boven op een stuk drijfhout te komen. „Wat is er van de anderen geworden?" roept hij, maar Cendrach kan hem niets ver tellen. Eric bedenkt, dat ze het in het ijskoude water niet lang zullen volhoue aen. Dan dringt ineens het geroep van: „Noorman, Noorman!" tot hem door. Het is de stem van Svein en op hetzelfde ogenblik ontwaart Eric de vage schim van een wegdrijvend bootje in de vale mist. Hij schreeuwt uit alle macht: „Hier, oheee, Svein!" Als hij hun aandacht niet kan trekken, voor ze weer in de donkere nevel verdwenen zijn, zal het met hem en Cendrach gedaan zijn. In een vergadering in het gemeente huis van Deventer is zaterdag, na lange discussies, op voorstel van burgemeester mr. H. W. Bloemers van Deventer be sloten een commissie in te stellen die de mogelijkheden van de stichting van een Oost-Nederlandse academie zal on derzoeken en eventueel deze stichting zal voorbereiden. Voorzitter van de com missie werd prof. dr. K. H. Heeroma uit Groningen, leden de heren dr. J. Naar- ding uit Assen, J. C. van de Bend te Zwolle, G Werkman te Deventer en P. J. Meü te Arnhem. Binnen een jaar zal de commissie het eerste deel van haar taak uitvoeren; daarna zal worden be zien of verandering van de samenstel ling nodig zal zijn voor de eventuele voorbereiding van de stichting. Het initiatief tot oprichting van een Oost-Nederlandse academie, die de we tenschappelijke arbeid in en omtrent de Oost-Nederland kan bundelen, is uitge gaan van de „Sallandse schrieverskring" De meeste van de negentien Oost-Neder landse verenigingen, genootschappen en corporaties, die voor de vergadering van zaterdag waren uitgenodigd, hadden aan die uitnodiging gehoor gegeven. Ook maakten enkele particuliere personen op eigen verzoek de vergadering mee. Algemeen bleek men de opzet van de initiatiefnemers te waarderen, doch prof. dr. K. H. Heeroma uit Groningen meen de, dat men, voor tot de oprichting van een academie kan worden overgegaan, zich wel degelijk moet realiseren wat men doet en de mogelijkheden moet be studeren. Een academie, zo zeide hij, vereist nu eenmaal niveau en zonder verdere ge gevens meende hij niet te kunnen ver tellen. dat de mogelijkheid voor een Oost-Nederlandse academie aanwezig is. Hij stelde daarom voor, het voorstel in beginsel te besluiten tot oprichting van een academie, te wijzigen in een voorstel tot het instellen van een com missie voor onderzoek en/of voorbe reiding. Verscheidene sprekers sloten zich hierbij aan. Enigen meenden dat de behoefte aan een dergelijk instituut nog moest worden vastgesteld. Door de beeldhouwer L. H. Sondaar is een bronzen borstbeeld gemaakt van de acteur Eduard Verkade, dat thans een plaats heeft gevonden in de Amster damse Stadsschouwburg. Zaterdagmiddag heeft wethouder mr. A. de Roos in tegenwoordigheid van de acteur en vele belangstellenden dit beeld onthuld. Hier ziet men tweemaal Eduard Verkade: in levenden lijve en in brons. Van de kant van Deventer werd het volgende betoogd: ten eerste: Deventer ligt ten opzichte van Overijssel, Oost- Gelderland en Oost-Veluwe (de streken die het meest behoefte aan een academie hebben) centraal; ten tweede: Deventer beschikt over de wetenschappelijke staf van de atheneaum-bibliotheek. Deze 76.000 delen omvattende boekerij is ge specialiseerd in de A-vakken, op Oost- Nederland en het aangrenzende deel van West-Duitsland. De laatste vijftig jaar is de bibliotheek bijgehouden. Zij heeft een jaarlijkse aanschaffing van 2000 delen en een 150 a 200-tal tijdschriften. De Deven ter bibliotheek is de grootste en belang rijkste in haar soort in het gebied tus sen Nijmegen en Groningen, Utrecht en Munster. In het samenspel der Neder landse bibliotheken wordt zij algemeen erkend als de best voorziene op het ge bied van Oost-Nederland en aangrenzend West-Duitsland; ten derde: het gemeen tebestuur van Deventer heeft toegezegd de Oost-Nederlandse academie gaarne onderdak te zullen verschaffen in een haar waardig gebouw. (Van een verslaggever) Tot besluit van langdurig speurwerk heeft de postale recherche te Amster dam een bediende van de PTT gearres teerd, die in een periode van een half jaar honderden brieven en poststukken Heeft achtergehouden. De man werd bij het Centraal Station aangehouden. Hij werd in het bezit bevonden van een dantal achtergehouden brieven. Bij on derzoek in zijn huis kwamen er nog veel meer aan het licht. Vele hielden nog bankbiljetten in. Advertentie hè-hè/ Dank zij 'ASPRO' kon ik weer gauw met de was verder gaan. Ik had ineens zo'n hoofdpijn, dat ik even moest gaan zitten. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten in. Na een paar minuten was de hoofdpijn weg. ir.g/ Jz want (Van onze Romeinse correspondent) De uitslag van de verkiezingen voor De bediende was niet in vaste dienst het partijbestuur der Italiaanse Demo van de PTT. Hij verrichtte doorgaans avonddienst, waarbij hij kans zag brie ven of poststukken, die volgens zijn vermoeden geld bevatten, mee naar huis te nemen. Bij de postale recherche wa ren al enige tijd geleden klachten bin nengekomen over brieven die niet be zorgd werden terwijl ze wel verstuurd waren. Een onderzoek onder het per soneel leidde na lange tijd naar de em ployé. Een 22-jarige Londense vrouw, die een kindje verwacht en sinds 4 mei, toen zij door een van 'n auto schietende boomstronk geraakt werd, bewusteloos is geweest, heeft gisteren voor het eerst gesproken. Haar echtgenoot, die avond aan avond aan haar bed heeft gezeten, steeds te gen haar fluisterend, hoorde gisteren volkomen onverwacht dat zijn vrouw de naam van hun tweejarige zoon Paul fluisterde. Later probeerde de vrouw de naam op te schrijven. De artsen verklaarden niet te durven zeggen dat de zes maanden in coma verkerende patiënte nu weer normaal is, maar geven wel goede hoop op her stel. Mgr. Joseph Philippe, bisschop van het groothertogdom Luxemburg, is gis termorgen aan een hartverlamming over leden. Hij is 79 jaar geworden. Zijn ge. zondheid was al jarenlang zwak. De overledene werd bisschop toen mgr. Nommesch in 1935 stierf. De vermoede. Hike opvolger van mgr. Philippe zal zijn assistent mgr. Lommei zijn, die als zijn plaatsvervanger werd aangewezen toen zijn gezondheid achteruit ging. (U.P.) door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 60 Irene Trubner ging snel op haar chef toe. „Dat ls toch de maatschappH, bij wier filiaal in Kopen hagen we een halve week geleden de miniatuur hebben verzekerd De commissaris sprak reeds met- een van de betreste portiers. Toen kwam hij haastig terug. ,,De directeur-generaal verwacht ons. De portier heeft opdracht ons naar de eerste verdieping te bren gen." H« glimlachte. „Dan kan ik mijn mensen die het huis hebben omsingeld wel wegsturen?" „Vooral niet!" riep Kulz. „Wie weet wat hier weer voor een zwendel achter steekt! Misschien wil men ons wel in een val lokken en zijn de directeur-generaal en zelfs de portier verklede ro vers! Laat uw mannetjes gerust nog een poosje hier!" „Nu, goed," zei de commissaris en ging de an deren voor, die hem aarzelend volgden. Een bode bracht hen naar de eerste verdieping en voerde hen in een luxueus ingerichte ontvangkamer. Korte tijd later verscheen de directeur-generaal van „Verolina", mijnheer Kuhlewein. Hij zag er zeer energiek en waardig uit en verheugde zich, zoals hij meermalen verzekerde, de beroemde kunstverzamelaar Steinhovel te gast te hebben. Nadat hij tamelijk veel charme om zich heen had verspreid, ging hij zitten en drukte energiek op een bel. Daarna wendde hij zich opnieuw tot de verzamelaar. „Ik ben slechts in grote lijnen over de overeenkomst tussen u en onze Vennoot schap georiënteerd. Ik ben overvoerd met werk; dit verontschuldigt mij, naar ik hoop. Ik meen echter te hebben gehoord, dat u aangaande de mi niatuur, die u in Kopenhagen voor zeshonderddui zend kronen in eigendom verkreeg en bij Kristen- sen, onze Deense hoofdvertegenwoordiger, voor vijf honderdduizend mark hebt verzekerd, tijdelijk en kele moeilijkheden ondervond." De andere aanwezigen waren overbluft en wis selden verbaasde blikken. De elegante mijnheer Steinhovel zei als eerste: „Ik had enkele moei lijkheden? Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer Kuhle wein. Ik heb nog steeds moeilijkheden grote moeilijkheden zelfs!" De directeur-generaal begreep dit niet. „Maar in welk opzicht dan, mijnheer Steinhovel?" Een bediende, voor wie de bel bestemd moest zijn geweest, kwam de kamer binnen en boog. „Onze procuratie-houder," verklaarde Kuhlewein. „Waarde Klapproth, hier is de sleutel van de kluis. Wees zo goed en brengt u ons het pakje, dat de Kopenhaagse miniatuur bevat." De procuratie-houder nam de sleutel en verwij derde zich. „Nu breekt m'n klomp!" riep Oskar Kulz. Mijnheer Steinhovel trok opgewonden aan zijn manchetten. „U moet ons verontschuldigen, mijn heer Kuhlewein, dat wij zo verbaasd zpn. Maar de miniatuur, waarvan u voorgeeft dat zij in uw kluis ligt, werd voor een uurtje geleden uit de woning van de heer Kulz gestolen!" „Juist!" zei Kulz. „Ze hing boven de sofa in de achterkamer." Juffrouw Trubner verduidelijkte: „Omdat wij haar voor de Imitatie hielden. Dat was echter een vergissing." Mijnheer de directeur-generaal Kuhlewein bekeek de anderen, zoals een temmer naar zijn leeuwen zou kijken, wanneer hij uit pure vergeetachtigheid zonder revolver en zonder zweep de kooi is bin nengegaan. De commissaris greep in. „Op het ogenblik zoe ken twee dozijn mensen van de motorbrigade heel Berlijn af naar een taxi, waarin vermoedelijk de miniatuurdief zit en mitsgaders de echte Holbein wil vluchten." „Maar dat is toch klinkklare nonsens!" riep de directeur-generaal. „Ik verzeker u," deze uit drukking stamde nog uit de tijd, dat hij verzeke ringsagent was „ik verzeker u, dat de minia tuur niet gestolen is, maar welbewaard in onze kluis ligt en binnen enkele ogenblikken aan mijn heer Steinhovel zal worden overhandigd!" „Vergissing uitgesloten?" vroeg mijnheer Kulz. „babsoluut uitgesloten!" Maar plotseling werd mijn heer de directeur-generaal onzeker. „De jongedame sprak van een imitatie. Zouden wij misschien de imitatie hebben?" „Neen," meende mijnheer Steinhovel en haalde een pakje uit de zak. „De imitatie hebben we al." Toen verscheen de procuratie-houder, mijnheer Klapproth weer, gaf zijn chef de sleutel van de kluis en het pakje dat hij had moeten halen. „U permitteert?" Mijnheer Kuhlewein overhandig de het de oude verzamelaar met een zwierig hand gebaar. Deze maakte het pakje haastig los, wikkelde het houten kastje uit het papier en opende het. „De miniatuur!" fluisterde juffrouw Trubner. „Waarachtig!" De verzamelaar haalde de loupe uit de zak, on derwierp de miniatuur aan een kort onderzoek, leun de in de stoel terug en mompelde: „Ongelofelijk! Het is de echte!" „Ziet u wel!" verklaarde de directeur-generaal. Hij wendde zich tot de procuratie-houder en zei glim lachend: M'n gezelschap wilde het niet geloven, maar veronderstelde dat het pakje een uur geleden gesto len was en dat de dief met de miniatuur in een taxi poogde te vluchten." Hij trok geamuseerd de wenkbrauwen op. „Waarde Klapproth, sinds wanneer ligt het pakje ongeschonden in onze inbraakvrije kluis op zijn eigenaar te wachten?" De procuratie-houder boog zich naar voren en ant woordde zacht: „Sinds ongeveer een half uur." De directeur-generaal van „Verolina" sprong ver schrikt op. „Wat zegt u daar? Eerst sinds een half uur? Stuurt u direct de bediende hier, die deze zaak behandeld heeft!" bprocuratie-houder Klapproth haastte zich uit de kamer. (Wordt vervolgd) crazia Cristiana, welke partij haar zes de congres ln Trente heeft gehouden, heeft eens te meer duidelijk gemaakt, dat dr. Amintore Fanfani onbetwist, baar de leider van deze partij ge worden. Zijn groep, de Iniziativa De- mocratica verkreeg 56 zetels ln het be stuur, de rechtse stroming, welker ex- ponent minister Andreotti is, 8, de links vaji de Iniziativa staande „Forze so- ciali" (hoofdzakelijk vakverbondsmen sen) 9 en de eveneens linkse „Base" 8 zetels. Twee jaar geleden overwon te Napels eveneens de Iniziativa. De leden van deze groep zijn van de jonge re generatie, hun leeftijd ligt gemiddeld tussen de 30 en 40 jaar. Voor een goed deel zijn zij afkomstig uit de rijen der Katholieke Actie en voor hen moesten de „notabelen" van de generatie van De Gasperi wijken. Het woord van de grote Italiaanse staatsman, dat de De mocrazia Cristiana haar marsroute in linkse richting zou voortzetten werd be. waarheid en het juist beëindigde con gres van Trente heeft het oordeel van de partijraadleden over deze route ge durende de laatste twee jaren gehoord: het was gunstig. Er is meer. Een hoogst interessant verschijnsel heeft zich in deze twee ja ren voorgedaan, een rijpingsproces. De aanhangers der Iniziativa hebben het in vroeger dagen dikwijls met De Gas peri aan de stok gehad. Zij waren ta melijk integralistisch. Een omschrijving van deze Italiaanse term voor Neder landse lezers is niet eenvoudig. Wel. licht kan men de theorie der integralis- ten het beste duidelijk maken met dit syllogisme: Politiek handelen is moreel handelen. Richtlijnen voor het moreel handelen vallen onder de competentie van de Kerk. De Kerk dus is in feite de leidster van het politieke handelen. Aan de politici wordt de technische uit werking gelaten. Hun terrein beperkt zich derhalve in wezen tot het ontwer pen en aannemen van een wegenwet of van bepalingen t.a.v. de warenkeu- ring. Daarbij kwam, dat zij voor het heil der mensen niets liever wilden, dan het in een nogal autoritaire demo cratie alleen voor het zeggen te heb ben. De nogal autoritaire democratie houdt verder in een paternalistische houding: zoveel mogelijk voor het volk en zo min mogelijk dóór hen. In de Iniziativa groeiden echter de denkbeelden gedurende dit decennium en toen deze groep in 1954 de leiding der Democrazia Cristiana kreeg, kwam zij snel tot wasdom. Het vroegere cleri- cale integralisme is grotendeels gewe ken. De oude generatie, die een leven lang de moeilijkheden in Italië gezien had en zich nog wel het jaar 1923 her innerde, dat van Mussolini's „Machts- übernahme", betoonde zich pessimis tisch voorzichtig. Maar een nieuwe ge neratie heeft het roer overgenomen en ziet de zaken anders. Zoals dat altijd gaat. Al meer is dezerzijds opgemerkt, dat de Democrazia Cristiana, evenals alle partijen in Italië, eerder het karakter van een federatie draagt, dan van een eenheidspartij. Op de congressen, de partijraadsvergaderingen, zijn de debat ten daarom uitermate levendig. De sprekers der verschillende stromingen verdedigen hun visie en vallen die der anderen aan. Zo komt het geregeld voor, dat de belangrijkste leden der partij tegenover elkaar staan: Scelba tegenover Fanfani, Andreotti tegenover de voorman van het witte vakverbond, Pastore. Deze bijeenkomst van het par tij parlement werd gekarakteriseerd door een grote openhartigheid, een geest van eenheid in de verscheidenheid, van verantwoordelijkheidsbesef. Er was geen demagogie, noch „miracolismo", een neiging, die onder dit volk voorkomt om van iets, (landbouwhervorming, Eu ropese eenheid of integralisme) het pa nacee voor alles te verwachten, het mirakel, dat alle moeilijkheden weg. vaagt met één veeg. De overwinning van Fanfani'» groep ls een eclante geweest. Fanfani zelf toonde zich eerder de leidende man in de gehele party, dan het hoofd van een winnende stroming. De belangrijkste resolutie, opgesteld door de Iniziativa, werd met zeer grote meerderheid aangenomen en vormt de basis van het politiek program voor de komende tijd. De voornaamste punten eruit zijn: de bekentenis der D.C. tot de politieke en economische solida riteit der Atlantische landen en tot een bijzondere begunstiging van alles, wat de Europese eenheid naderbij brengt; het aannemen van het plan Vanoni, een tienjarenplan om de werkeloosheid op te heffen; het voortzetten en tot een goed einde brengen van het werk tot opheffing van het zuiden en der onder-ontwikkelde gebieden in Italië; het voeren van een moedige sociale arbeidspolitiek. De houding der D.C. tegenover een socialistische eenheid werd als volgt omschreven „Ten aanzien van eventuele en ge lukkige verbreding van de democrati sche basis van het land stelt het Con gres, dat het verbreken van alle banden met totalitaire partijen de eerste en onmisbare voorwaarde is om de adhesie van welke politieke krachten ook aan de democratie niet schijnbaar en ephe- meer te doen zjjn. Bovendien is het een eerste plicht om waakzaam erop toe te zien, dat de vergroting der de mocratische basis niet puur schijn is, waardoor het wezenlijke van de politie, ke democratie zowel inwendig als op het internationale vlak gecompromit teerd zou worden en in werkelijkheid de democratische ontwikkeling van de natie tot stilstand zou worden ge bracht". Het Congres droeg tenslotte de verantwoordelijke organen op om alle stappen te doen, die ter zake die nend ziin. Dat betekent en het bleek uit vele toespraken dat de D.C. wel degelijk gunstig staat tegenover de po gingen om de Saragat- en de Nenni- socialisten te verenigen op democrati. sche basis. Fanfani heeft niet doctrinair aan een vierpartijenregering vastgehou den en de deur opengelaten voor een eventuele samenwerking met de nieuwe partij. Maar geleerd door het verleden heeft het Congres de leiding de strikte opdracht gegeven om zich van de ware democratische gezondheid en loyaliteit, conditio sine qua non, van zulk een partij te overtuigen. De beroemde Franse artiest Jean Cocteau is in het plaatsje Villefranche-sur- Mer begonnen met de versiering van de oude St.-Pieterskapel, welke sinds haar buitengebruikstelling wat in verval is geraakt. Wanneer Cocteau zijn werk, waarmee hij een oude wens vervult, zal hebben voltooid hij zal muurschil deringen maken en ook de plafonds en het altaar geheel decoreren zal de kapel weer in dienst worden genomen. Op deze foto ziet men Cocteau, die bij zijn werk zal worden geholpen door de Franse schilder Jean-Paul Brusset, bezig met een ontwerp in houtskool.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2