Poolse pers dient woedende ..Prawda van repliek m s WONINGTEKORT veroorzaakt door stijgend aantal huwelijken Detectives van Los Angeles vinden enorme „valse" schat D T T 2 kinderen verdronken Kanonvuur bij Stettin? Weekend voor jongeren van Katholiek Vrouwendispuut F Zes doden, twee zwaar gewonden Scherpe aanval Verkiezingen Incidenten Gevechten? Poolse pers slaat terug Ernstig dilemma Meer politieke belangstelling bij de jonge vrouw dan men vermoedt Prins Bernhard in de Y.S. Woningbouw houdt gelijke tred met bevolkingstoename AtiUi ABDIfSIROOP/i Tussen neus en lippen Badkamer Fooitje Waakhond Voetgangers Langzaam verkeer Gestolen auto Tegenvragen Sunday Pictorial over Van Maasdijk Nieuwe Britse atoomproef de meest begeerde Benoemingen bisdom Haarlem Hoofdinspecteur L.O. bisdom Haarlem WONINGBOUWCONGRES TE UTRECHT Ongelukken op de weg Dekenaat Hoofddorp ingesteld Pastoor Alkemade eerste deken Schip zinkt plotseling MAANDAG 22 OKTOBER 1956 PAGINA 3 King Si zo KONINGIN OP SIGILIË neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. (Vervolg van pagina 1) Gomulka, de nieuwe leider van de Poolse communistische partij, heeft za terdag in een redevoering voor het cen trale comité een scherpe aanval ge daan op de stalinistische fouten van ,,de afgelopen jaren die voor altijd ver geten moeten worden." 's Avonds liet hij zijn rede over de radio uitzenden. En terwijl zijn woorden in geheel Polen werden gehoord, ontving hij delegatie na delegatie van aanhangers op het hoofdkwartier van het kabinet in een straat die nog steeds ,,Stalin-Allee" heet. Gomulka zei in zijn speech dat Rusland niet langer de enige socialisti sche staat in de wereld is. Er zijn ver schillende wegen en middelen om het socialisme te bereiken. Er is een Russi sche, een Joegoslavische en er zijn ver scheidene andere wegen, die afhankelijk zijn van de verschillende omstandighe den. De betrekkingen tussen de socia listische landen dienen volgens Gomul ka gebaseerd te zijn op volledige on afhankelijkheid en gelijkheid, Gomul ka schilderde een somber beeld van de tegenwoordige economische situatie van Polen. Hij noemde het een ernstige fout dat de opstand van Poznan beschreven ls als het werk van imperialistische agenten. ,,De gebeurtenissen te Poznan waren het resultaat van lange jaren van grote ontevredenheid onder de ar beidende klasse. De arbeiders wilden de waarheid weten, maar de partijlei ding durfde haar ernstige fouten niet toegeven," zei Gomulka. Gomulka noemde als de grootste obstakels in de economische ontwikkeling van Polen het gebrek aan consumptiegoederen en de onvoldoende aanvoer van grondstof fen, waardoor grote importen nodig zijn. Hij zei dat de regering moet ophouden kredieten te verlenen aan zwakke en onproduktieve collectieve boerderijen. ,,Als de collectivisering tot stilstand zou komen, zouden we niets verliezen, ge loof ik." Gomulka verklaarde voorts dat de algemene verkiezingen van 16 december gehouden zullen worden op basis van een nieuwe kieswet welke het volk niet alleen het recht garandeert om te stemmen, doch ditmaal zal het volk ook in de positie verkeren geko zen te worden. Gomulka zei dat deze week de nieuwe kieswet zal worden aangenomen. In antwoord op vragen van delega ties, die Gomulka zaterdagavond in het regeringsgebouw bezochten, over de be sprekingen tussen de communistische partjji'n van Polen en Rusland, zei Go mulka dat het hierbij om betrekkingen tussen de twee partijen, tegen de ach- grond van tegenwoordige politieke pro blemen ging. „De vertegenwoordigers van het Poolse centrale comité hebben de Russische kameraden verzekerd dat het proces van democratisering dat thans in Polen aan de gang is, de Pools- KusniNche alliantie nog verder zou ver- legt™'" vertelde Gomulka aan de de- Het te Belgrado verschijnende blad „Politika" heeft gisteren bericht, dat Poolse troepenbewegingen geleid heb ben tot „ongewenste incidenten", waarvan minstens een in het gebied van Stettin nabij de grens tussen Po len en Oost-Duitsland, waarbij ver scheidene personen waren gedood of gewond. In een bericht van zijn cor respondent te Warschau meldde het blad, dat het centrale comité van de Poolse communistische partij zater dagavond had besloten, een onder zoek naar deze incidenten in te stel-» len. Het Poolse ministerie van defen sie noemde de troepenbewegingen „maatregelen die gewoon zijn bij troepenmanoeuvres". Volgens „Poli tika" hadden de troepenbewegingen geleid tot „agitatie" onder de Pool se bevolking. Het blad maakte geen melding van incidenten, waarbij Rus sische troepen bij Stettin betrokken zouden zjjn geweest. De „New York Times" heeft zater dag namelijk bericht, dat Poolse grens troepen „een poging van een Russisch regiment om Stettin vanuit Oost-Duits land binnen te trekken met kanonvuur hebben verhinderd." Deze poging zou in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn ondernomen. Er zouden tijdens de schermutselingen slachtoffers zijn ge vallen. Het blad deelt mede, dat de Russische soldaten eerst verlof vroe gen Polen binnen te trekken en toen dit werd geweigerd met geweld trachtten de grens te overschrijden. „De Poolse troepen openden het vuur", aldus het blad, „waarna de Russen zich terug trokken." Het blad van de communistische par ty van de Sovjet-Unie, de „Pravda", heeft zaterdag een scherpe aanval ge daan op de Poolse pers, omdat zij ar tikelen heeft gepubliceerd, die „de fun damenten van het socialistische stelsel doen schudden." Ook publiceerde de Poolse pers volgens de Pravda anti- Sovjet-uitspraken. Dit is de eerste maal sedert Tito in 1948 uit de Kominform werd gestoten, dat de Sovjet-Unie een andere communistische staat zo hevig heeft aangevallen. Dc geest van de le zers wordt door in de Poolse pers ver schenen artikel n „vergiftigd met het ingevoerde venijn van een levensbe schouwing, die vreemd is aan de ar beiders," aldus de Pravda. Maar een Pools blad heeft reeds de handschoen opgenomen. „Het grote keerpunt in de internationale arbeidersbeweging se dert het twintigste congres van de Rus sische partij is een terugkeer naar Marx, Lenin en de democratie en geen opgeven van het socialisme, zoals de oorrespondent van de Pravda beweert," aldus schrijft het blad „Trybuna Lu- du", het orgaan van de communisti sche partij, in antwoord op de be schuldigingen van het Russische blad. ••Het zijn integendeel de door het twin- t'Kste congres veroordeelde fouten, ver draaiingen en misdaden, welke een loochening van het socialisme beteken den. De ontwikkeling die wy thans in l olen waarnemen, is er een, welke de party en socialisten machtiger dan ooit zal maken." Het blad beklaagt zich erover, dat de kritiek van de Prav da „onware formulering" en „valse generalisaties" bevatte en „tactloos" was. Dit was geen bydrage tot de ver steviging van de vriendschap tussen beide landen. De gemeenteraad van Stalinograd, de hoofdstad van het Opper-Silezische steenkolenbekken, heeft aan de Poolse regering toestemming gevraagd om de stad weer haar oude naam, Kattowitz, te mogen geven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de televisie over de toestand in Polen verklaard, dat de Kremlin-leiders voor een „ernstig dilemma" staan. Zij trach ten een liberalere politiek in te voeren dan die onder Stalin. Dit wekt krach ten, die niet tegengehouden kunnen worden, aldus Dulles. Gevraagd of de Amerikaanse regering de ontwikkeling van wat nu „nationaal communisme" wordt genoemd toegejuicht antwoordde Dulles: „Het belangrijkste in onze ogen is het verbrokkelen van de zuilenstructuur van het Sovjetrijk" Het binnenrukken van Sovjettroepen in Polen beschouwt Dulles niet als agres sie. Hij wees erop, dat Polen deel uit maakt van het pact van Warschau en dat de Sovjet-Unie daaraan het recht ontleent troepen in Polen te houden." „Ik geloof niet, dat we onder welke omstandigheden ook onze ge wapende macht naar Polen of Oost- Duitsland kunnen zenden. Dat zou tot een volledige wereldoorlog kunnen leiden." De minister was van mening dat het „indiscreet" zou zijn andere speciale maatregelen te noemen, die de Verenigde Staten zouden kunnen nemen, maar wees in dit verband op de uitzending „De Stem van Amerika" en Radio Vrij Europa. Dulles verzekerde tenslotte, dat zijn regering over de Poolse toestand nauw voeling houdt met de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk. (Reuter, A.F.P., U.P.) Advertentla Alleen Hunter American (King S I. zuiverheid !:»*- S Bij de opstand in Poznan joegen tanks de betogende arbeiders uiteen. Gomulka noemde het in zijn radiorede van gisteren een ernstige fout, dat de opstand beschreven is als het werk van imperialistische agenten. De partijleiding durfde haar eigen fouten niet toegeven, aldus Gomulka. Het Katholieke Vrouwendispuut, dat binnenkort zijn tienjarig bestaan viert, heeft het afgelopen weekeinde op het conferentieoord De Pietersberg te Oos terbeek een zeventigtal vrouwen uit de jongere generatie bijeengebracht om met elkaar van gedachten te wisselen over de belangstelling, die er is bij de vrouw en die er zou moeten zijn voor zaken betreffende het openbare leven. Mej. Agnes Nolte, Tweede Kamerlid, sprak het gezelschap toe over de tech niek van het politieke spel en mej. J. Knol, lerares Nederlands, het jongste bestuurslid van het Dispuut, uit de ge lederen van de K.V.P.-jongeren, hield een inleiding over de taak, die de vrouw in de toekomst wacht in de maatschap- PÜ. Zaterdagmiddag is prins Bernhard op het militaire vliegveld bij Washington aangekomen. Hij werd welkom geheten door de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen. Zondag heeft admiraal Wright, bevel hebber van de atlantische vloot en te vens opperbevelhebber van de geallieer de zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan de prins een informele lunch aangeboden. De prins is zondagavond per vlieg tuig van Washington naar Norfolk (Verg. vertrokken, waar hij vandaag een bezoek zal brengen aan het marine commando van de NATO en waar hij het nieuwe vliegdekschip Forrestal zal inspecteren. In een zeer geanimeerde en spontane sfeer is verder het woord aan de ge nodigden geweest, rond de twee gestel de vragen: Hoe de weerstanden bij de vrouw te overwinnen zjjn tegen deelna me aan het politieke leven en hoe haar bereidheid tot deelname te versterken is. Daarbij bleek op verrassende wijze, hoe deze twintig- tot vijfentwintig ja ren, van wie de meesten in opleiding zijn voor onderwijs of maatschappelijk werk, veel meer voor deze zaken open staan dan men meestal denkt. De bijeenkomst, die onder leiding stond van mej. M. Berden, voorzitster van het Dispuut (kortgeleden benoemd tot hoofdinspecteur van de arbeid, de eerste vrouw in die topfunctie) werd bijgewoond door mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van O.K. en W. Des zondags waren aanwezig het Eerste Ka merlid mevr. Ko Luijckx-Sleyffer en mej. Nettie de Vink, lid van de Tweede Kamer. Koningin Juliana is zondagavond strikt incognito op Sicilië aangekomen. Zij verblijft in Toaftiiena, een bekende badplaats. Zaterdagnacht .,eeft de Ko ningin in Rome overnacht. Zondagoch tend heeft zij per auto een rit door Rome gemaakt en de belangrijkste punten van haar auto uit bezichtigd. H. M. was, zoals reeds in een ge deelte van onze vorige editie is gemeld, zaterdagmorgen van het vliegveld Soesterberg vertrokken. De lange duur van de kabinetsformatie heeft het H. M. niet mogelijk gemaakt eerder in de zomer vakantie te nemen. De Koningin wordt op haar reis vergezeld door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevrouw 's-Jacob-Valliant en mejuf frouw M. Michelin. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek om gezondheids redenen op de meest eervolle wijze entslag verleend aan de zeereerw heer W. J. van den Berg, pastoor van de pa rochie St. Jan de Doper te Hoofddorp. Als pastoor te Hoofddorp en tevens als eerste deken van het nieuwe dekenaat Hoofddorp is benoemd de hoogeerw heer G. P. A. Alkemade, die pastoor was te Aerdenhout (H. Antonius van Padua). Als pastoor te Aerdenhout is benoemd de zeereerw. heer W. A. J. Geels, die kapelaan was te Amsterdam (H. Boni- fatius). Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot hoofdinspecteur van het Katholiek Lager Onderwijs in het bisdom Haarlem de zeereerw. heer A. C. Oomes, pastoor te Kortenhoef. D' zeereerw. heren pastoors, kerk- en schoolbesturen worden verzocht hun correspondentie in schoolaangelegenhe- den voortaan te richten aan de zeereerw. heer A. C. Oomes, Kerklaan 319. Kor tenhoef. Nepal Premier Tsjoe-En-Lai van China heeft de uitnodiging tot een be zoek aan Nepal aanvaard. De datum is no„ niet vastgesteld. De premier van Nepal is juist van een bezoek aan Chi na in zijn land teruggekeerd. (A.F.P.) Er is in Nederland een woningtekort van 357.000 (10 pet van het nationale woningbezit)In 1930 was er een wo ningoverschot van 3,7 pet. Wat is van dit verschil de oorzaak? Oorlogsscha de? Krotopruiming? Geringe produk. tie? Bevolkingstoename? Volgens dr. W. J. van de Woestijne is geen van deze oorzaken steekhoudend. De bevol king groeide tussen 1930 en 1956 met 36 pet., terwijl het woningbezit, on danks genoemde verschijnselen, met 35 pet. steeg. Het huidige woningtekort moet dus een andere oorzaak hebben. Dr. van de Woesty'ne gaf als verkla ring, dat het aantal gezinnen in ge noemde periode met 54 pet. is toegeno men; een grotere toename dan de be volkingsaanwas (36 pet.) doet vermoe den. Statistieken wijzen uit, dat het relatieve huwelijkscijfer gestegen is van 7.5 promille in 1930 tot 8.5 pro- mille in 1956. Dr. van de Woestijne, die zaterdag te Utrecht sprak op een door het Ver bond van wetenschappelijke onderzoe kers en de Nederlandse Consumenten bond gehouden congres over de pro blemen van de woningnood, illustreer de met deze cyfers zijn inleiding over de economische mogelijkheden en moei lijkheden. Hij betoogde voorts, dat de huidige huren (7.5 a 10 pet. van het gemiddelde inkomen) veel te laag zijn (vóór de oorlog 15 a 20 pet.) en dat dit het peil van de nieuwe woningen bedreigt. Wanneer over enige jaren de woningnood gelenigd zal zijn, zullen de na-oorlogse woningen (kwalitatief min der dan de vóór-oorlogse) minder af trek vinden. Spr. was er van over tuigd, dat het aantal woningzoekenden prompt aanzienlpk zou dalen wanneer de huren op het vóór-oorlogse inkomens, percentage gebracht zouden worden, omdat dan meer mensen om economi sche motieven zouden willen samenwo nen. Ir. W. van Tijen, die over de tech nische mogeiykheden sprak, betoogde, dat de lage produktiviteit een gevolg is van het feit, dat de woningbouw nog steeds niet geïndustrialiseerd is. Tot voor kort kon men in Nederland de opperlieden zien trappenklimmen met een stapeltje stenen op hun schouders, zoals de oude Egyptenaren deden; er wordt nog veel te veel gewerkt op de bouwplaats. Spr. pleitte voor meer research. Tot voor kort moest elk dubbeltje voor dit doel driemaal omgedraaid worden. Nu is er eindelijk een bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar gesteld; Advertentie 'AKKER SIROOP etectives van de opsporings dienst te Los Angeles in de Verenigde Staten hebben dezer dagen hun speurwérk, dat we ken heeft geduurd, bekroond gezien. De politiemannen vonden namelijk ergens onder de grond buiten Los Angeles de valse muntbiljetten, die door drie personen werden vervaar digd. De verdachten zaten reeds ach ter slot en grendel, maar tot dusver konden de wettige en overtuigende bewijzen niet worden overgelegd. Thans kan dat dus wel. De buit be draagt niet minder dan een miljoen gulden aan valse dollarbiljetten. iets origineels moest doen en nam dus de hond mee". Hjj had het beest, een groot model Duitse herder, al die tijd met stukjes vlees en honden brood aan een zoet lijntje gehouden. toen de eerste ober van het Wal dorf Astoriahotel in New York thuis een middagdutje deed, werd hü i° zÜn slaapje wreed ver stoord door een inspecteur van de belastingen, die een indrukwekkend proces verbaal kwam opmaken. In vier jaar tijds, had de ober het zoete bedrag van 67.070 dollar te weinig aan belasting betaald. Belasting over verzwegen fooien. Het fooienstelsel in Amerika is een „bedrijf" apart. Het is bekend, dat het in New York niet tot de uitzonderingen behoort, dat een kellner een salaris geniet van 3000 dollar per jaar, maar daar een bedrag van 20 tot 30.000 dollar aan fooien „bijverdient"! Verschei dene obers kunnen van de fooien er gemakkelijk een slee van een wagen op na houden. rederick Swallow, een agent van politie in het Engelse stadje Yoxford, heeft zich bij de gemeenteraad beklaagd over het feit, dat hij geen badkamer heeft. „Alsof de duivel ermee speelt", zei agent Frederick Swallow, komen er altijd net allerhande mensen bij me op visite als ik in de keuken in de wasteil mijn voeten een goede beurt geef. Ik vind deze situatie niet in overeenstemming met de waardig heid van een agent van politie in het algemeen, van agent Swallow in het bijzonder." „Zit wat in", meende de gemeenteraad van Yox ford, waarna hij met algemene stem- oen de familie Paltzer in Mün- chen 's morgens wakker werd, bleek het hele huis overhoop te zijn gehaald. Het zag er in eerste instantie naar uit, dat de inbreker het nodige zou hebben gestolen, doch tot verbazing van de heer en me vrouw Paltzer bleken alle kostbaar heden netjes op hun plaats te zijn. Alleen de waakhond was verdwenen. Die werd later, kluivend aan een smakelijk bot, ten huize van de in breker teruggevonden. De inbreker zei: „Och, ik had de hele ratteplan wel uit het huis mee kunnen nemen, maar later bedacht ik, dat ik eens men besloot, de directeur van pu blieke werken te verzoeken om op rekening van de gemeente een bad kamer voor agent Swallow te bou wen, zodat de beste man voortaan in alle rust zijn vermoeide voeten mitsgaders de rest van zijn politio nele lijf kan opfrissen. nog veel te weinig overigens, nauwe lijks 2 promille van het bedrag, dat jaariyks verbouwd wordt. Vele indus- trieën besteden 2 a 4 procent aan re search. Een ernstige belemmering voor het opvoeren van de produktiviteit zag ir. van Tijen voorts in de „onzinnige" bouwvoorschriften, die in elke gemeen te anders zijn, zelfs voor de minimale breedte van voordeuren e.d. Lokaal prestige verhindert het opheffen van deze afremming. Tijdens het congres, dat geleid werd door de oud-minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, hoofdbestuurslid van de Cöhsumenten- bond, sprak de heer J. J. Vriend over de culturele aspecten van de woning bouw. Hij pleitte voor meer samen werking tussen ernstig werkende ar chitecten en de industrie. In de inlei ding van prof. dr. J. H. Tuntler over de sociaal-hygiënische problemen, uit gesproken door een plaatsvervangster, werd aangedrongen op herstel van het vóór-oorlogse contact tussen volkshuis vesting en volksgezondheid. Er worden met betrekking tot de woningbouw steeds meer sociaal-hygiënische voor schriften uitgevaardigd, die niet steu nen op voorafgaand onderzoek. Zondagmiddag is in de St. Jorisstraat te Den Bosch een ongeluk gebeurd, dat aan een meisje het leven heeft gekost, terwijl haar zusje ernstig werd gewond. Een bestelauto, die onder toezicht werd bestuurd door een dame, die niet over e enrijbewijs beschikte, passeerde ter hoogte van het paleis van justitie, toen de bestuurster de macht over het stuur kwijtraakte en tegen een gevel opreed. Van de twee meisjes, die daar op het trottoir liepen, weid de 3-jarige W. Jansen zodanig tegen de muur gedrukt, dat zij tijdens het vervoer naar het groot-ziekengasthuis is overleden. De 14-jarige Th. Jansen liep zware inwen dige kneuzingen op. Zaterdagmiddag werd onder Nuland op de Rijksweg Den BoschNijmegen de 73-jarige F. v. d. Biessen uit Nu land ter hoogte van café Witlox door een auto aangereden en zó ernstig aan hoofd en benen gewond, dat hjj later in het St. Carolus-ziekenhuis te Den Bosch is overleden. Diezelfde avond is de 59-jarige H. Daamen uit Den Bosch, toen hij per fiets de Van der Weeghensingel wilde oprijden, door een auto gegrepen en zó ernstig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het groot-ziekengasthuis is is overleden. Zaterdagmiddag stak de 72-jarige me vrouw C. M. Wieling-De Jong plotseling het kruispunt BrediuswegRijksweg no. 1 te Bussum over zonder op het ver keer te letten. Zij werd aangereden door een in de richting Amersfoort rijdende auto. Het slachtoffer, dat sedert kort in Naarden woonde, overleed ter plaatse. De 79-jarige wielrijder B. Baiting uit Enschede is zondagmiddag toen hij tus sen Haaksbergen en Enschede onver wachts de weg overstak, aangereden door een personenauto. De wielrijder overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Zaterdag is de 30-jarige A. de Koning uit Zevenbergen ter hoogte van Kalis hoek nabij Zevenbergen met zijn brom fiets tegen een 50-jarige voetganger op gereden. Hierdoor kwam hij zelf te val len. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis te Breda over gebracht, waar hij later is overleden. Een 23-jarige Maastrichtenaar is zon dagnacht met een te Geleen gestolen bestelauto op de rijksweg bij het vlieg veld Zuid-Limburg verongelukt. Hij is met ernstige verwondingen en fracturen in een ziekenhuis te Maastricht opgeno men. De jongeman,die zaterdagavond bij zijn ouders te Geleen op bezoek was, heeft de bestelwagen van een terrein van een wegenbouwer weggenomen met de bedoeling naar huis te rijden. Hij vloog in volle vaart van de weg af en schoot over het fietspad, een greppel en de afrastering van een boomgaard tegen een kerseboom, die tot op de stuurkolom in de wagen doordrong. Met veel moeite is de man, die volgens de politie niet kon rijden, uit de wrakstuk ken gehaald. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft een dekenaat Hoofd dorp ingesteld. Tot het nieuwe deke naat zullen behoren de volgende paro chies, die tot heden deel uitmaakten van het dekenaat Haarlem: H. Joannes de Doper te Hoofddorp; H.H. Engel bewaarders te Badhoevedorp; H. Jaco bus de Meerdere te Haarlemmerliede, en de bijkerk van de H. Adelbertus te Spaarndam; O. L. Vrouw Geboorte te Halfweg; H. Gertrudis te Houtrakpol- der; H. Joannes Evangelist te De Kaag; H. Franciscus van Sales, De Lijnden; O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Nieuw-Vennep; H. Augustinus te vyf- huizen; H. Matthias te Warmond. Als eerste deken van het dekenaat Hoofd dorp is benoemd de pastoor van de parochie van de H. Joannes de Doper te Hoofddorp, de hoogeerwaarde heer G. P. A. Alkemade. Sinds wanneer wordt in Nederland de verklaring van een eerlijk en ge acht man in twijfel getrokken, als zijn tegenpartij een journalist is, die uit hoofde van zijn functie een sensatio neel verhaal moet leveren? „De Telegraaf" vraagt aldus naar de bekende weg. Mogen wij tegenvra gen stellen? Sinds wanneer geeft een eerlijk en geacht man, die uit hoofde van zijn functie moet zwijgen, een lift aan een journalist, die om een inter view heeft gevraagd? Als „De Tele graaf" zegt dat deze lift op verzoek is gegeven, verzwijgt het blad dan opzet telijk op wiens verzoek dit is gebeurd? Had de heer Sims van de Sunday Pictorial" geen vervoer? En hij werd volgens „De Telegraaf" bijgestaan door zijn Nederlands hulpje de heer Friso Endt, die wel in staat bleek zijn liftende collega te volgen en in de auto gade te slaan. Als „De Telegraaf" de houding van de andere dagbladen tegenover de heer Van Maasdijk toe schrijft aan concurrentiezucht tegen over „De Telegraaf", waaraan moet dan de houding van de enige uitzon dering onder de hoofdredacteuren van Nederlandse dagbladen, die van „De Telegraaf"worden toegeschreven? Herhaalt de hoofdredactie de beschul diging tegen oud-minister Beyen. ver leden week door de heer Van Maas dijk geuit, geheel op eigen gezag? Als „De Telegraaf" mededeelt, dat de heer Beyen de redacteuren van „Der Spiegel" en de „Daily Express" „te woord heeft gestaan", wat betekent dan te woord staan? Is dat te woord staan op dezelfde manier als de heer Van Maasdijk de heer Sims van de „Sunday Pictorial" te woord heeft ge staan? Indien de heer Van Maasdijk zou menen dat deze oud-minister de publikaties in „Der Spiegel" en de „Daily Express" zou hebben ingebla zen, is dan de mededeling van de Sunday Pictorial", dat de heer Van Maasdijk meent dat tegen H.M. de Koningin wordt geconspireerd, mate rieel onjuist? Meent de heer Van Maasdijk soms niet, dat er zulk een conspiratie gaande is? Laat de heer Van Maasdijk het verhaal, dat hij aan de „Sunday Pic torial" niet verteld heeft, althans niet meer erkennen kan verteld te heb ben, nu eens open en duidelijk, zon der toespelingen of dubbelzinnigheden, op zijn naam stellen, met alle conse quenties van dien. Of hij zou zijn mond moeten houden. De „Sunday Pictorial" schrijft in het nummer van gisteren dat de heer Van Maasdijk kennelijk de moed in de schoe nen zonk, toen hij zag hoe het blad de door hem verstrekte gegevens publi ceerde. „Dr. Van Maasdijk maakte op onze verslaggever Victor Sims," aldus het blad, „de indruk een toegewijd hoveling van de koningin te zijn, die de moed had te spreken, en die er bijzonder veel waarde aan scheen te hechten om in het buitenland de waarheid gepubliceerd te krijgen die de Nederlandse bladen niet gaven. Dr. van Maasdijk verloor alle moed op het moment, waarop de Sunday Pictorial de feiten publiceerde die hy gegeven had. 's Maandagsoch- tends trachtte hij de rol te ontkennen, die hij in de openbaarmaking van de samenzwering had gespeeld. De Nederlandse bladen zijn niet ge neigd zijn verwarde ontkenningen te accepteren. De bijzonderheden van de samenzwering, zoals die door de Sun day Pictorial werden gegeven, waren volledig door dr. Van Maasdijk verstrekt. De Pictorial wilde feiten en het blad kreeg die uit het paleis zelf. Een crisis houdt niet op te bestaan, ook al wordt zij officieel ontkend," aldus de Sunday Pictorial. (Van onze correspondent) Het 170 ton metende motorschip De Nieuwe Zorg van schipper A. van der List uit Breda is, zoals wij zaterdag nog in een deel van onze oplaag konden berchten, zaterdagmorgen vroeg in het Wilhelminakanaal te Oosterhout onver hoeds gezonken. Dit gebeurde zo snel, dat twee kinderen van de schipper, de driejarige Mientje en de eenjarige Jan tje, door verdrinking om het leven kwa men. De schipper en zijn vrouw en het derde kind, de vyfjarige Ad, kwamen behouden aan de wal. Het drama vol trok zich in enkele minuten. De schip per heeft, samen met z«n broer, de schipper van het motorschip Hoop doet leven, dat naast De Nieuwe Zorg lag, wanhopige p. ingen in het werk gesteld om de kleinste twee kinderen nog te redden. Het bleef by pogingen, want het schip verdween te snel in de diepte. Vrijdagavond waren beide schepen in Oosterhout voor anker gegaan. De Nieu we Zorg was zwaar beladen met zand. De schipper had de wekker om kwart voor zes gezet en nauwelijks was hU met zijn vrouw opgestaan of het water overviel hen. Terwijl zij zich stonden aan te kleden, steeg het water hun plotseling tot de knieën. De vrouw stel de zich in veiligheid en haar man bo- gaf zich met zijn toegelopen broer naar beneden om de kinderen te gaan ha len. De vijfjarige Ad troffen zy het eerst aan. Met veel moeite wisten de mannen het kind in veiligheid te bren gen. Het water, dat met een dikke olie brij uit de machinekamer werd over dekt, steeg inmiddels hoger en op drift geraakte meubels blokkeerden een tus sendeur, zodat het onmogeiyk werd de twee andere kinderen nog te bereiken. Om het eigen leven te redden moesten de schippers naar de wal en in mach teloze wanhoop moesten zy toezien, dat het schip onder water verdween. De rükspolitie te water heeft een voor lopig onderzoek ingesteld. Er moet een groot lek zyn ontstaan vermoedeiyk door het loslaten van een van de huid platen. Rykswaterstaat heeft eveneens een onderzoek ingesteld. In de woestün van Zuid-Australië by Maralinga is gisteren voor de vierde en laatste maal in de huidige serie proe ven een Brits atoomwapen tot ontplof fing gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3