Eisenhower stuurt Boelganin een ongezouten brief 1 i i i I V- Amerikaanse pers acht zich beledigd „Sovjetpremier mengt zich in binnenlandse zaken van V.S. Bolsjoi-ballet op Windsor Castle kwatta trost kwattsmrepe een*— Wijzigingen in Indonesisch kabinet? Kwakzalverij bij bestrijding van pluimveeziekten Relikwie van Sint-Martinus voor Groningen Burgemeester van Florence houdt schilderijen thuis iMm verstopping Spel recht uit het hart Zonder overleg Hagerty zwijgt Boelganins brief Het bezoek van Kardinaal Feltin mm voor Binnen vier jaar tweehonderd dierenartsen te veel? Geschenk van aartsbisschop van Tours Verzet tegen besluit der regering De neergeschoten jongen Studentensociëteit te Leiden aan ramp ontsnapt Johan Valk Britten arresteren Mau-Mau-leider Aanslag op Victor Kravchenko mislukt Confetti in oog van Eisenhower Ontvangst door de Koningin WÊm OP DE STOEL VAN DE DIERENARTS Geef de strijd niet op tegen Lezing Voorlichtings- dienst Brand spoedig geblust Ontslag militairen tijdens bezetting MAANDAG 22 OKTOBER 1956 FAGINA 4 AMSTERDAMSE KAPPER WINT PRIJS IN PARIJS Van Galen en Banckert uit de vaart Examens rw Onbevoegd de tandheel- kunst uitgeoefend De Amerikaanse president Eisenhower heeft de Russische premier Boelganin onomwonden meegedeeld dat diens brief, die vrijdag in Washington is over handigd, „persoonlijk beledigend voor mij is, en „een inmenging inhoudt in de binnenlandse za ken van de Verenigde Staten." Boelganin heeft in zijn schrij ven een onmiddellijke overeen komst voorgesteld tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie tot het stopzetten van proeven met atoomwapens. De brief van de Sovjetpremier aan Eisenho wer houdt in feite een onder schrijving in van de voorstellen die de democratische kandidaat voor de presidentsverkiezingen, Adlai E. Stevenson, tijdens een verkiezingsredevoering gedaan heeft, en waarover hij later door vice-president Nixon scherp is aangevallen. Inmiddels heeft Stevenson te ken nen gegeven, dat hij Eisenhowers reactie op het Russische aanbod tot overweging van een verbod van wa terstofhommen een houding acht, die „nauwelijks te verenigen is met Eisenhowers voorafgaande beoorde ling van de bedoelingen der Russen". Ook de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, Kefauver, heeft gisteren over de brief van Boel ganin gesproken en opgemerkt, dat het Russische voorstel „te goeder trouw gedaan kan zijn". Kefauver zei dat de Verenigde Staten op grond van vroegere ervaringen het recht hebben, wantrouwend te zijn, doch men behoort desondanks met de Russen te overleggen. In zjjn antwoord aan Boelganin stelt Eisenhower vast dat de Russische brief in Moskou, is gepubliceerd zonder voorafgaand overleg met Washington. Dit, zo verzekerde Eisenhower, bete kent een afwijking van de internatio nale gebruiken, en in meer dan een opzicht. „Het verzenden van uw brief in de tijd an een nationale verkiezingscam pagne, waarin uw steun wordt uitge drukt voor de denkbeelden van bepaal de vooraanstaande figuren in de Ver enigde Staten, betekent een inmenging van een buitenlandse staat in onze bin nenlandse aangelegenheden, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president stelde dat een buitenlandse ambassa deur naar internationaal gebruik per sona rion grata zou worden verklaard als hij zich op een dergelijke wijze in de binnenlandse aangelegenheden zou mengen. In ongewoon krachtige be woordingen wees Eisenhower Boelganin erop dat de Russische premier blijk baar „mijn oprechtheid in twijfel heeft getrokken." James Hagerty, de pers-secretaris van president Eisenhower, wilde tij dens de bijeenkomst waarin hij de in houd van de brief bekendmaakte, niet verklaren wat Eisenhower precies be doelde met „mijn oprechtheid in twij fel getrokken". Hij wilde daar niet ver dei over uitweiden. Hagerty verklaar de dat het bij briefwisselingen tussen Eisenhower en Boelganin tot nu toe ge- Een Britse patrouille heeft gisteren Dedan Kimathi, de leider van de Mau- Mau in Kenia, gevangengenomen. Ki- mathi, die aan het been werd gewond, is in êen ziekenhuis opgenomen. Hij werd aangehouden, toen hij op onge veer 200 km ten noorden van Nairobi zijn toevlucht wilde zoeken in een re servaat van de Kikoejoes. Door zijn gevangenneming is er in feite een einde gekomen aan de ver zetsbeweging van de Mau-Mau tegen de Britten. Volgens de Britse opperbe velhebber in Kenia, generaal Lathbury, zt) er nog slechts ongeveer 300 leden van deze beweging op vrije voeten. (Reuter, A.F.P.) In New York hebben gistermorgen twee bandieten een poging gedaan om een ze kere „Peter Martin" in zijn flat neer te schieten. Door kordaat optreden van de aangevallene mislukte de aanslag. Alge meen wordt aangenomen, dat „Peter Mar tin" het pseudoniem ls. waarachter zich 4 de Russische schrijver Victor Kravchenko verbergt. Sinds Kravchenko op het eind van de Tweede Wereldoorlog uit Russi sche dienst overliep naar het Westen en zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" schreef, zijn er diverse malen aanslagen op zijn leven gedaan. Kravchenko schoot gister morgen een van zijn twee aanvallers neer. De ander wist te ontkomen. (U. P.). Op het internationale concours om de „Trophée des Nations" in Parijs heeft de Amsterdamse kapper J. v. d. Knoop de eerste prijs dameskappen gewonnen. De heer v. d. Knoop, die Nederlands kampioen is, was de enige landgenoot, die aan het concours heeft deelgenomen. In Amsterdam zal de winnaar van de hoge onderscheiding van zijn vakgeno ten een huldiging te beurt vallen. 55 bruikelijk was de geschriften tegelijker tijd in Moskou en Washington open baar te makeif, en dat geen regering daartoe overging dan nadat de andere regering in kwestie daar haar toestem ming toe gegeven had. Boelganin heeft in zijn brief aan Eisenhower nog meegedeeld dat de moeilijkheid om te komen tot een ont wapeningsovereenkomst over de gehele Unie het gevolg is van „het feit dat zowel de Verenigde Staten als enige var de andere landen die aan de be sprekingen over de ontwapening deel nemen, hun voorstellen terugnemen zodra de Sovjet-Unie ze aanvaardt." „Gegeven deze toestand is het naar onze vasté overtuiging aldus Boel ganin onmogelijk de regeling van de kwestie der atoomproeven afhankelijk te stellen van een ontwapeningsover eenkomst over de gehele linie." De brief wordt dan besloten met het vol gende: „Het spreekt vanzelf dat de re gering van de Sovjet-Unie voort zal gaan te trachten een overenkomst te sluiten over de andere aspecten der ontwapening, waarbij buiten beschou wing wordt gelaten het feit dat zij on langs zonder te wachten op een mo gelijke overeenkomst op dit gebied haar strijdkrachten met 1.840.000 man heeft verminderd." (U.P., Reuter) President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft een rood linker oog tengevolge van een lichte bloed uitstorting, veroorzaakt door confetti, die donderdag bij een enthousiaste ontvangst in Portland in dat oog is terecht gekomen. De president reed toen in een open auto. Zijn lijfarts, Howard M. Snyder, heeft de confetti terstond uit het oog kunnen verwij deren. (A.F.P.) De aartsbisschop van Parijs, Kardi naal Feltin, die, zoals is gemeld, een bezoek zal brengen aan Nederland ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Comité catholique des amitiés Francaises a l'étranger waarvan hij erevoorzitter is wordt woensdagavond tegen zes uur in Den Haag verwacht. 's Avonds zal hij daar in de Ridder zaal een voordracht houden over vijftig jaar religieus leven in Frankrijk. Deze bijeenkomst zal o.a. worden bijgewoond door mgr. Paolo Giobbe, mgr. dr. B. J. Alfrink en mgr. M. A. Jansen en voorts door leden van het corps diplomatique en vertegenwoordigers van r.-k. orga nisaties in Nederland. Donderdagochtend is de Kardinaal de gast van de burgemeester van Amster dam.. Voorts zal hij daar een aantal Franse kinderen vormen en een ten toonstelling van het katholieke boek ope nen. 's Middags vertrekt Kardinaal Feltin naar Tilburg, waar het gemeentebestuur hem zal ontvangen op het paleis raad huis, waar hij zijn in Den Haag gehou den voordracht herhaalt. Vrijdag tenslotte wordt de Kardinaal ontvangen door Koningin Juliana. De balletgroep van het Moskouse Bolsjoi-theater, welke op het ogenblik in Londen zoveel succes oogst, heeft een uitstapje gemaakt naar het historische Windsor Castle, waar de dames en heren zich bijzonder vermaakten met de stram paraderende schildwacht. Advertentie Politieke kringen in Djakarta achten het niet onmogelijk, dat het coalitie kabinet van Ali Sastroamidjojo wijzigin. gen zal ondergaan ten gevolge van de tegenover elkaar staande standpunten van de coalitie-partijen ten aanzien van de gezamenlijke Indonesisch-Russische verklaring, die vorige maand in Mos kou is uitgegeven aan het einde van de reis van president Soekarno door Rusland. Deze verklaring werd voor In donesië ondertekend door de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdul, gani, die tot dezelfde partij behoort als premier Ali Sastroamidjojo, de natio nalistische partij, de P.N.I. Op deze verklaring werd sterke kritiek uitgeoe fend in Djakarta door vooraanstaanden van Islamietischc en Christelijke par tijen, die in het kabinet zitting hebben. Zij zieiden, dat de minister van buiten landse zaken de verklaring had onder tekend, zonder medeweten van het ka binet. Het Islamietische blad „Abadl" zei, dat de onafhankelijke politiek van Indonesië met de verklaring in Mos kou is geëindigd. De paragraaf, waartegen de gema tigde Islamietische partij, de Masjumi, het meeste bezwaar had, was die, waar in gezegd werd, dat de Sovjet-Unie en Indonesië het er over eens waren, dat militaire verdragen niet de pogingen bevorderen om de internationale span ning te verminderen. Sjarif Usman van de Masjumi verklaarde zaterdag in Dja karta, dat deze paragraaf in strijd was met de resolutie, die vorig jaar te Êan- dung op de A.A.-conferentie is aange nomen. In deze resolutie wordt gezegd, dat de Aziatische en Afrikaanse landen het recht van ieder land erkennen om zich zelf individueel, of collectief te verdedigen. Sjarif Usman zei, dat de oedkeuring door de Indonesische rege ring van de gezamenlijke Indonesisch- Russische verklaring, een breuk teweeg zou kunnen brengen in de solidariteit van de A.A.-landen, daar een aantal landen, die de conferentie in Bandung hebben bijgewoond, zoals de Philippij- nen, Pakistan en Turkije, lid waren van militaire verdragen. Volgens Sjarif Us man had de gezamenlijke verklaring van Moskou de aanspraken van Indo nesië op West-Irian verzwakt. De torpedoboot jagers Van Galen en Banckert zullen omdat de algemene toe stand van deze schepen van dien aard is, dat zij niet meer voldoen aan de eisen, welke aan dergelijke schepen dienen te worden gesteld, van de sterkte van de Ko ninklijke Marine worden afgevoerd. AMSTERDAM, 20 okt. Kand. econo mie E. H. Loen, D. Dolman, J. A. H. Lyppens (Amsterdam) en B. G Schouten (Driehuis-Velsen). Het hoofdbestuur van de maatschap pij voor diergeneeskunde vraagt ernsti ge aandacht voor het feit, dat de kwak zalverij in het algemeen en bij de be strijding van pluimveeziekten in het bij zonder een vorm aanneemt, zoals nooit tevoren. Van de voorlichters van gro te en kleine mengvoederfabrikanten, al of niet in het bezit van het diploma se lecteur, zijn velen de vertrouwensman geworden van de pluimveehouders. Dit behoort niet tot gevolg te hebben, dat zij de plaats van de dierenarts gaan in nemen, dat zij de massale behandeling van de zieke dieren naar zich toetrek ken, aldus de voorzitter van de maat schappij voor diergeneeskunde, de heer, D. Hendrikse, in zijn openingsrede van de algemene vergadering, die zaterdag in Utrecht is gehouden. Hij zei, dat, met uitzondering van een groep die zich wel bewust is van de juiste plaats als voorlichter of se lecteur, vele anderen als rijdende fi liaalhouders van geneesmiddelen- en enrtstoffenfabrieken de boer opgaan, secties verrichten; 'met' vergrootglas en zelfs met microscoop ter plaatse organen eri darrnirthouö onderzoeken: Zij stellen diagnosen en schrijven ge neesmiddelen voor die zij uit de auto- voorraad tegen schreeuwend dure prijzen afleveren. Met nieuwe genees middelen wordt, volgens de voorzit ter, niet alleen behandeld, maar zelfs geëxperimenteerd, waarna de resul taten op de vakvergadering der voor lichters worden uitgewisseld. Geconstateerd moet worden dat een groot percentage geneesmiddelen en entstoffen, welke in de pluimveehou derij worden gebruikt, buiten de dieren artsen om worden afgeleverd, zo zei de heer Hendrikse. Hij acht het genoeg zaam bekend, dat door deze toestand zeer grote schade aan de belangen van pluimveehouders wordt toegebracht en dat signalering van besmettelijke ziek ten maar al te vaak achterwege blijft. Uit besprekingen zou echter zijn ge bleken, dat de wil groeiende is om we gen te zoeken teneinde de activiteiten van de voorlichters in de juiste banen te leiden, waardoor zij én voor de die- marts én voor de pluimveehouderij va: nut kunnen zijn. In zijn rede zei de voorzitter voorts, dat hij in zijn jaar rede van drie jaar geleden gemeend heeft te moeten waarschuwen tegen de gedachte als zou de studie voor dieren arts een waarborg inhouden voor een toekomstig onbezorgd bestaan. (Van onze correspondent) De kathedraal van St. Martinus te Groningen heeft een relikwie van St. Martinus geschonken gekregen van de aartsbisschop van Tours, mgr. L. J. Galliard, afkomstig uit de basi liek te Tours. De kanunnik en rector SIMM Burgemeester Giorgio la Pira van Florence heeft zich verzet tegen de uitleen van de kostbare schilderijen uit Florence aan Amerika. Tegen de beslissingen van de Italiaanse regering in heeft hij de directeur van het mu seum opdracht gegeven alle voorberei dingen in verband met de verzending van de schilderijen te staken. De boze Fkvrentijnen hadden binnen een etmaal vier grote protestdemon straties gehouden. In juridische krin gen twijfelt men aan de rechtsgeldig heid van La Pira's beslissing, maar het staat wel vast, dat alle artisten, kunst minnaars en zo goed als alle Italianen als één man achter burgemeester La Pira staan. Toen de burgemeester terug kwam van het congres van de christen democratische partij, kwam hij in actie tegen de verzending van de hoog-verzekerde schilderijen. Zater dag heeft hij een bespreking gehad met directeur Rossi, en 's avonds maakte hij zijn beslissing bekend: de schilderijen mogen niet weg. La Pira maakte duidelijk, dat hij geen inbreuk wenst te maken op de Ita liaans-Amerikaanse vriendschap. Hij zei tot zijn besluit gekomen te zijn op grond van de nationale verontwaardi ging, die is ontstaan toen bekend werd, dat de bijzonder kwetsbare meesterstukken uit Florence naar Amerika zouden worden verzonden ten behoeve van een speciale expositie. La Pira stelde tegelijkertijd een co mité in, dat zich dient te beraden op verdere stappen in deze aangelegen heid. Dinsdag worden in Florence, Rome, Milaan, Turijn, Triëst en Napels protestvergaderingen belegd. Er zijn kunstkenners, die voornemens zijn 50.000 handtekeningen te verzamelen, en het parlement dan te verzoeken her halingen van zulke initiatieven in de toe komst te voorkomen, omdat die indrui sen tegen het belang van de kunst en MÈÉmSm- SI M Burgemeester Giorgio la Pira van Flo rence. van Italië. Want d kunstschatten zijn een nationale zaak. Dat is duidelijk ge worden. van de St.-Martinusbasiliek te Tours, mgr. J. Sadoux, is naar Groningen ge komen om de relikwie te overhandigen aan de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. Dat gebeurde zondag avond in een indrukwekkende plechtig heid in een geheel met gelovigen en ge nodigden gevulde kathedraal. Het met groen en bloemen versierde beeld van St.-Martinus was gevat in het licht van kaarsen m schijnwerpers. De relikwie, geborgen in een fraaie schrijn, werd in een feestelijke proces sie door mgr. Sadoux rondgedragen en getoond aan de gelovigen. In een har telijke toespraak tot dé bisschop van Groningen wees mgr. Sadoux op de betekenis van relikwieën als deze. Het betreft hier een klein gedeelte van het eerbiedwaardige hoofd van St.-Martinus, dat in Tours als 'n kostbaar kleinood be waard wordt. In een brief van de aarts bisschop van Tours, mgr. Galliard, die nadien werd voorgelezen, stond ver meld dat er slechts weinig relieken van de H.Martinus bewaard zijn gebleven aangezien het lichaam van de heilige door vuur verteerd is tijdens de gods dienstoorlogen. Relikwieën worden hoogst zelden weggegeven maar het be trof hier een bijzonder feit, een nieuw bisdom en een nieuwe kathedraal, toe gewijd aan St.-Martinus. De plebaan van de Groningse kathe draal, de hoogeerwaarde heer J. H. Koelman, noemde deze plechtigheid van historische betekenis voor het bisdom, Hij dankte voor de relikwie. Op deze wjjze zijn beide bisdommen met elkaar verenigd onder bescherming van de H.Martinus. Deze plechtigheid, die werd bijgewoond door vele hoog geplaatste geestelijken uit het bisdom, werd besloten met een kort lof, ge celebreerd door de plebaan, met assis tentie van de pastoors J. B. Kemper en F. J. Schoemaker, beiden uit Gro ningen. Het verschijnsel doet zich nu voor, da een aantal dierenartsen na beëindi ging der studie nog niet is geslaagd in de poging zich een vaste werkkring te verschaffen. Op het ogenblik hebben, aldus de voorzitter, vele afgestudeer den nog geen praktijk gevonden, ter wijl naar verwachting in de komende vier jaar nog een kleine driehonderd dierenartsen zullen worden gediplo meerd. Het aantal afgestudeerden zal naar zijn berekening in die periode de behoefte aan dierenartsen met twee honderd overtreffen. Advertentie DIT IS de manier om verstopping te over- winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Z6 helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. Omtrent het ongeval in Arnhem, waarbij een kind door een schildwacht werd doodgeschoten, wordt door da Leger Voorlichtingsdienst o.m. het vol gende meegedeeld: „Vrijdagavond om half zeven is in de Kazernestraat te Arnhem een noodlot tig ongeval gebeurd. De dienstplichtig soldaat C. P. van V., die bij de zij-in gang van de Menno van Coehoornka- zerne met een collega op plantonwacht stond, werd door enige kinderen met steentjes gegooid. Hij waarschuwde ze, door schertsenderwijs op te merken „op passen, anders ga ik schieten". Daar de kinderen voortgingen met plagen, liep de betrokkene naar het planton- huisje en pakte het geweer van zijn collega, dat hij 's middags ontladen had, waarbij hij de houder met patronen in het plantonhuisje op tafel had gelegd. Toen hij naar buiten kwam, grendelde hij dat geweer, richtte van de heup op de kinderen en haalde de trekker over. Tot zijn grote ontsteltenis ging een schot af, waardoor de 8-jarige Michiel Vermeer in de hartstreek werd getrof fen. Het jongetje is tijdens transport naar het ziekenhuis overleden. Uit het door de koninklijke marechaussee in gestelde onderzoek is gebleken, dat de collega van soldaat van V., later op de middag het geweer wederom had her laden, zodat van V., die er positief van overtuigd was, dat hij een on geladen geweer met zich meedroeg, in feite een geladen geweer afvuurde. Sol daat van V. is volkomen overstuur ter observatie in de ziekenbarak opgeno men". Door oplettendheid van een brand wacht is de Leidse studentensociëteit Minerva zondagmorgen aan totale ver nietiging ontsnapt. Om kwart over ze ven heeft hij, op weg naar de brand weerkazerne, ontdekt, dat de over drie verdiepingen lopende liftkoker van de sociëteit in lichter laaie stond. De Leid se brandweer rukte met vier wagens aan, overmeesterde het vuur in twin tig minuten en kon zich daarna tot na blussen bepalen. De „nachtkroeg", de kleine eetzaal en een bijkeuken, alsook de liftkoker zVin uitgebrand. De verwekker van het vuur is vermoedelijk een warmgelopen elektromotor onder in de liftkoker. De schade is nog niet berekend. De Rotterdamse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 45-jarige tandtechnicus, die in twee tandheelkun dige inrichtingen te rotterdam extrac ties vérrichtte en gipsafdrukken maak te, hetgeen hem als tandtechnicus niet zou zijn toegestaan. Hij is reeds drie maal voor hetzelfde feit veroordeeld. In beide inrichtingen heeft de politie het instrumentarium in beslag geno men. Joegoslavië Een Roemeense dele gatie is zaterdag in Belgrado aangeko men voor een officieel bezoek van ne gen dagen. (Rtr) Op 1 september j.l. is in werking ge treden de wet van 8 maart 1956, welke voor belanghebbende ex-beroepsmilitairen van de landmacht de mogelijkheid opent, te verzoeken dat het hun vanwege de Duitse bezetter indertijd in verband met de demobilisatie verleende ontslag ver vangen wordt door een ontslag verleend door de minister van Oorlog. Foto Godfrde Groot) Met zeventien jaar al kwam hij op de planken. De Raad van Beheer van de Koninklijke Ver- eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" gaf voor het seizoen 19161917 de jonge Johan Valk een contractje, waarbij hem halfmaandelijks vijftien gulden werd toegezegd voor kleine rol len en figuratie. Dat is het be gin geweest van een zeer geva rieerde artistieke loopbaan, waarin Johan Valk zich ont wikkeld heeft tot de bekwame acteur, die we thans kennen; een speler, die telkens weer van zijn rol iéts goeds weet te maken. Op 25 oktober gaat hij bij de Haagse Comedie jubileren als Machetu, de rijk geworden voddenkoopman naast de Don Juan in Anouilh's „Ornifle". Met het stuk kunnen we echt niet weglopen, maar voor Jo han Valks rake typering van de blufferige theaterdirecteur niets dan goeds. De kritiek is steeds erg welwillend tegenover mij, zegt de jubilaris; we kun nen daar echter rustig aan toe voegen, dat die welwillendheid er alleen maar is, omdat Johan Valk zijn vak kent en zich bij z'n spel volledig inzet. Of men nu zijn botte beul-gevangene in „De Rechtvaardigen" neemt of zijn monsterlijke Kalibaan in „De Storm" een lievelingsrol van de acteur z'n op zwart zaad geraakte Pistsjik in „De Kersentuin", z'n sappig gespeelde matroos in „Er komt geen oorlog met Troje" of z'n ruige Beaudricourt in „De Leeuwe* rik" hij zet steeds een figuur op het toneel, waar men in kan geloven, ik zoek niet te veel problemen in een rol, vertelt Johan Valk, maar juist zijn spel zo recht uit het hart maakt hem op zyn middenplaats bij de Haagse Comedie tot een zeer waardevol acteur. Voor hij op deze plaats kwam, heeft hij heel wat wonderlijke wegen bewandeld. Hij speelde in een kermisgezelschap, stond bij het theater Prot in het ene boulevardstuk na het andere, trad op in de operette van Nap de la Mar, werkte mee aan variétévoorstellingen, was spreekstalmeester bij een circus, trad naast Buziau op in de Bouw meesterrevue en speelde in de eerste tijd na de oorlog bij Johan Kaart. De laatste periode van zijn nu veertigjarig artiestenleven bevalt hem echter wel het beste, in 1949 kwam hij bij de Haagse Comedie en daar voelt hij zich bijzonder goed thuis. In het begin was het voor Johan Valk wel even overschakelen op de stijl van spelen bij dit gezelschap, maar hij heeft zich uitstekend weten in te passen in het grote geheel. Over de sfeer bij de Haagse Comedie spreekt de Amsterdammer Johan Valk met grote waardering; we mogen er bij zeggen, dat die sfeer zeker ook aan hém te danken is. Het meest ziet men Johan Valk in rollen van rondborstige lieden en al dan niet sympathieke boeven. Hij typeert deze figuren met veel klem, zonder ze echter al te bont te maken. Zo'n brouwer als in „Sybrech Willems dochter", zo'n forse kerel als Beaudricourt en zo'n gerechts dienaar in het jongste stuk van de Haagse Comedie „Inherit the wind" zet hij trefzeker op de planken. „Weet u, dat die laatste rol maar ander halve pagina beslaat?" We wisten het niet; Johan Valk speelt deze figuur zo, dat de toeschouwer er heel wat meer van bijblijft. Bij zijn veertigjarig jubileum is deze acteur nog vol enthousiasme. Ik wil niet anders doen dan dit toneelspelen, zegt hij. Maar Johan Valk bekent ook, dat hij iedere première weer met veel spanning tegemoet ziet. Hij heeft een grote routine, maar geeft zelden of nooit alleen maar glad routinewerk te zien. Een acteur met hart en ziel. Men zal hem daar graag voor huldigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4