Bejaardenwoningen bij kathedraal in gebruik genomen en ingezegend Baldadigheid „Iwanow" in Haarlems stadsschouwburg 1 Bijeenkomst in de plebanie Matroos uit Haarlem verongelukt B.L.O.-tentoonstelling in de Vleeshal geopend Plechtigheid in de Ridderzaal Deken G. P. A. Alkemade De nieuwe pastoor van Aerdenhout 111 woningen ten westen van de Glip Geldlening van f 100.000 aan H.B.C. Geparkeerde auto's leveren 's nachts geen gevaar op Parkeerruimte op Binnenweg wordt uitgebreid Boeiende vertolking van Tsjechows minst voldragen toneelwerk Reorganisatie Y erversingshuis Heemstede •Ernstige aanrijding in Haarlemmermeer Motorrijder zwaar gewond 524.000 voor bouw rijp maken van grond NAAIMACHINES MAANDAG 22 OKTOBER 1956 PAGINA 5 NHC Gelukwensen Uit mast van schip gevallen K.A.B., Kring West Bonds-prestatie concert BADMINTON HEEMSTEDE DOUGHEGELEGENHEID Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensionneerden Z ANDVOORT U.L.O.-in-aanbouw nu reeds te klein Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek „GELOOF EN WETENSCHAP" B. en W. van Heemstede stellen voor: Rapport over parkeervraagstuk in Heemstede Veiligheid Binnenweg ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Jeugd van H.P.C. viert feest Beurs van Amsterdam Plebaan H. W. Agterof en de kape laans R. W. M. Geraets en P. J. A. Boogaards hebben gisterenmiddag de vijftig nieuwe bejaardenwoningen, die rond het kathedraalplein zijn gebouwd, ingezegend. Na die plechtigheid kwam een select gezelschap bijeen in de ont vangzaal van de plebanie, waar aan •ie ingebruikname der woningen een of ficieel tintje werd gegeven. Behalve Plebaan Agterof gaven o.a. nog van hun belangstelling blijk de wethouders W. F. Happé en A. J. M. Angenent, archi tect Pierre Cuypers, ir. J. 3. Fuijk- Jchot, hoofdingenieur bij Openbare Werken, de heer Th. C. van Beek, di recteur van het gemeentelijk huisves tingsbureau, en de heer J. B. Veltman "aniens de Federatie van woningbouw corporaties en namens de r.-k. woning bouwvereniging Sint Bavo-Noord. De heer P. Prins, voorzitter van de r.-k Coöperatieve Woningbouwvereni ging „Sint Jozef" G.A., waarbij het hieuwe complex in beheer is, memo reerde na een kort woord van welkom, hoe het vele jaren heeft geduurd, eer he plannen voor het kathedraalplein ihet woningen af te zomen verwezen lijkt konden worden. In 1930 reeds wer ker. de eerste stappen ondernomen voor ho bouw van eengezinswoningen, maar tot resultaten kwam men niet. De ge dachten aan bejaardenwoningen gaf in 1939 het oude plan nieuw leven en 1942 kreeg die gedachte, op papier althans, Concrete vorm. In totaal waren er toen Bij de ingebruikname van de bejaardenwoningen nabij de kathedrale basiliek aan de y. Leidsevaart heeft plebaan H. Agterof er zondagmiddag op ge wezen, dat de jeugdbaldadigheid steeds grotere vormen aanneemt. Het is ontstellend te zien, hoe niets meer veilig is voor vernielzuchtige elemen ten, en met name is de basiliek de laatste jaren het mikpunt van een Verbijsterende baldadigheid. Geen glas-in-lood-raam is meer Veilig en met schrik vraagt men zich iedere avond af, wat er morgen weer gesneuveld zal zijn. De politie doet, wat zij kan, maar ook zij staat vaak Machteloos. Nu verkeert het kathedraalplein hog in een ruïneuze toestand en dat inspireert kennelijk velen tot de idee, dat de ruïne dan maar zo volmaakt hogelijk moet worden. wij hopen, met vele omwonenden ^ah de basiliek, dat de gemeente met ®Poed de reorganisatie van het plein .er hand neemt; wellicht is er voor de ■lebgd dan minder aanleiding om haar Vernielzucht bot te vieren. Een beroep op de ouderen en voor- op de ouders is hier zeker niet mis plaatst. Zij kunnen althans het ergste y°orkomen, door hun kinderen van 12 tot 15 jaar 's avonds binnen te houden. Men staat er verbaasd over, hoe overal in de stad nog laat de 3eugd rondzwerft. Wij vra gen ons af, waarom zij haar Stelligheid op straat zoekt. Dp de Aalsmeerderdijk in de gemeen- Haarlemmermeer is zaterdagmiddag ernstig verkeersongeval gebeurd, bw wielrijder, J. S. uit Aalsmeer, sloeg jjpiseling linksaf om een erf op te Oden, waardoor een achter hem ko- "ende motorrijder, C. B. uit Hellevoet- jd's, een aanrijding niet meer kon voor- dei?en.' De motorrijder kreeg een sche- j-loasisfractuur en een beenfractuur. Scv, wielrÖder liep een zware hersen- fin i- in.g °P- Beiden werden in de Ma- dno - htmg te Haarlem opgenomen. De Jjozitster van de motor kwam er met 'se lichte verwondingen af. i Wm Aan de voet van de kathed aal Herrezen onlangs vijftig beiaardenwoningen. Zondagmiddag werden deze huizen door plebaan H. W. Agterof en de ka pelaans R. W. M. Geraets en P. J. A. Boogaards ingezegend. 24 woningen geprojecteerd. De oorlog bracht weer stagnatie, tot in 1949 aan architect Cuypers officieel opdracht kon worden gegeven voor het ontwer pen van 50 bejaardenwoningen. Er moest echter nog veel gepraat en onderhandeld worden, mede over de si tuatie van het Kathedraalplein (de kwestie daaromtrent achten wij ge noegzaam bekend), maar het vorig jaar werd toch de eerste steen gelegd. De heer Prins verklaarde, dat de werk zaamheden langer hadden geduurd dan verwacht was, maar zeker niet te lang in vergelijking met bouwwerken elders. Hij hoopte, dat ook spoedig het plein zelf gereorganiseerd zou zjjn. Dank bracht hij allen, die aan de bouw had del meegewerkt of die er bij betrokken wr.en, met name wethouder Happé en diens voorganger wethouder Angenent, de architect en de aannemer. Spreker sprak tenslotte de verwachting uit, dat ook de andere plannen van „St. Jozef" (de befaamde 120 woningen) tot een goed einde zouden worden gebracht en daardoor mede de woningnood in Haar lem te lenigen. Verschillende gasten voerden daarna het woord om „St. Jozef" geluk te wen sen. De eerste was wethouder Happé, die zich er tevens op verheugde, dat de fraaie basiliek, die steeds wat verlo ren heeft gestaan, nu meer contact krijgt met de levende stad. Bovendien deed het hem pleizier, dat verschillen de andere woningen waren vrijgekomen, waarvan jonge gezinnen thans profite ren. Ten aanzien van de andere plannen van „St. Jozef" merkte de wethouder op, dat door een samenloop van om standigheden die geen der beide partij en wil, het soms anders kan gaan dan men denkt. Dat men toch intens wil samenwerken, deed hem goed. Hjj was ervan overtuigd, dat die andere plan nen zonder verdere wanklank zouden worden gerealiseerd. De heer Happé dankte tenslotte het bisdom voor de prettige wijze, waarop de onderhandelingen over het plein wa ren gevoerd. Plebaan Agterof gewaagde van „een kroon op het werk" en hij vond het een verdienste, dat zovele bejaarden dicht bij de kerk wonen. Het heet, zo zeide h(j, dat zij uitgeschakeld zijn, maar juist zij kunnen zo actief zijn voor het Rjjk van God. Hjj dankte wethouder Happé en riep diens medewerking in tot spoedige voltooiing van het plein om zo hopelijk de jeugdbaldadigheid af te remmen. Architect Kuypers noemde de mede werking ook vanwege de gemeen te boven alle lof verheven en memo reerde dankbaar het werk van prof. Granpré Molière. De heer Veltman, zo wel sprekend namens de Federatie als namens „St. Bavo-Noord", bood zjjn gelukwensen aan evenals de heer Th. van Beek, die verklaarde, dat nu on geveer 25 gezinnen geholpen waren aan een grotere woning en vele inwonenden ruimere armslag hadden gekregen. De heer Prins leidde de bijeenkomst uit met nog een bijzonder dankwoord aan het adres van de plebaan voor diens belangstelling en gastvrijheid. Op de „Mariekerk" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmij, die voer tussen IJmuiden en Cuxhaven, is de matroos G. Smit uit Haarlem van vijftien meter hoogte uit de mast gevallen. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis te Cuxhaven, waar hij vanmorgen om acht uur is overleden. Bij gelegenheid van het Sint Willi- brordusfeest zal zondagmorgen 11 no vember des morgens om half acht zowel in de kathedrale Basiliek als in de Pa terskerk aan de Nieuwe Groenmarkt een H. Mis worden opgedragen tot intentie van de KAB-leden van kring West en hun gezinnen. Op zondagavond 18 november wordt om half acht een cabaretavond aangebo den verzorgd door het Masker Show Or kest the Dio's in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat. Op woensdag 24 oktober zal in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem een bonds-prestatie concert plaats vin den, waaraan de volgende verenigingen (alle lid van de bond-muziek-verenigin gen zullen deelnemen: „Harmonie Crescendo", Harmonie „Crescendo" Spaarndam, „Kunstkring Apollo", Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni", r.-k. Harmonie St.-Bavo", Harmonie orkest „Haarlem". Deze verenigingen zullen door een jury, bestaande uit de heren Jos de Klerk, Haarlem, Gerard Boe- dijn, Hoorn en Rocus v. Yperen Den Haag, worden beoordeeld. De bedoeling van dit bondsconcert is, het muzikale peil van de Haarlemse muziekverenigingen op te voeren. De competitie indeling voor het bad minton seizoen 1956/1957 luidt: AFDELING WEST: le klasse afd. A: Breda, Duinwijck, Smash, SIOD. le klasse afd. B: Chan- delle, Drop Shot, Poona, Duinwijck II, 2e klasse afd. A: Duinwijck III, PI. Mep pers, Excelsior, EGBC II, 2e klase afd B: PTT, Duinwijck IV, KLM, Velsen, 3e klasse afd. A: Excelsior II, Duinwijck VI, Stoka II, Velsen III, Hoofddorp, 3e klasse afd. F: Roonburg II, Velsen IV, Stoka III. De competitie zal zondag 28 oktober beginnen. Op voorstel van B. en W. van Heem stede krijgt de gemeenteraad verschil lende verzoeken te behandelen om in verschillende woningen in Heemstede een douchegelegenheid aan te brengen. Het betreft ditmaal tien woningen van „De Haemstede", elf woningen van „Berkenrode", twee en vijf woningen resp. van „Heemstede's Belang" en „Het Oude Posthuis" en vijfentwintig aan de gemeente toebehorende wonin gen. De afdeling Heemstede van de kath. Bond van Bejaarden en Gepensionneer den houdt dinsdag 23 oktober 's mid dags om 2 uur in het jeugdhuis aan de Herenweg een culturele middag waar op zal worden gesproken door de wel- eerw. zeergel. heer J. Verspaendonk over „Maria". Voor de in aanbouw zijnde openbare ulo-school te Zandvoort, welke om streeks Kerstmis geopend zal worden, hebben zich zoveel leerlingen aange meld, dat reeds zeven klassen moeten worden gevormd. Waar het gebouw zes leslokalen bevat, zal één klasse in de aula moeten worden ondergebracht. Ge zien de snelle ontwikkeling van de school hebben B. en W. van Zandvoort aan de staatssecretaris van onderwijs bouwvolume aangevraagd voor de bij bouw van vier lokalen. Van de inspec teur van het lager onderwijs is bericht ontvangen, dat op deze aanvrage gun stig is beslist. CineMs: PALACE: Frasquita, 18 jaar, 2, 915. 18 HALS: Geboren ln gevangenschap, Z0 jaar. 2.30, 7 en 9.15. 4'30' 7 en 9.15. ÏJDÓ- „nd één voorstelling om acht uur. 9.15 trottoir, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en fcHNt?RVAJedda, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. \Vf.ma. 8 15: De mooiste vrouw ter PEmpd/- 14 laar- en qRANDT: Losgeld. 14 jaar, 2, 4.15. 7 Soxy o STur>m ..me' str- volw., 2.30, 7 en 9.15. 2.15 Als de kat van huis is, a. 1., -10' 7 en 9.15. S Maandag 22 oktober "iet Toneeigezeisch. Johan Kaart Coón Mullers", 8 uur. de Poollee^UW-,8 Tuur: Piano-avond door Gebnnl? P'a?lst Jan Smeterlin, 8 uur. Denoegen" M- V,: Concert door „Ons •chap™ ff-, m- v- "Zan6 en Vriend- p uit Hilversum, 8 uur. Dinsdag 23 oktober U«""vVan: ?S?ed20l1mSteUrt°neel: "De concertgebouw; N. Ph. 2e Concert. (io oa 11* Adam. Solist: Ricar- Odnoposoff, viool, 8.15 u. De hoofdinspecteur van het Buiten gewoon Lager onderwijs, de heer N. Y. Vlietstra, heeft vanmorgen in de Rid derzaal van het stadhuis de tentoonstel ling in de Vleeshal, die een beeld van het Buitengewoon Lager Onderwijs geeft, voor geopend verklaard. Talrijke genodigden hadden zich verzameld in de met kaarsen sfeervol verlichte Rid derzaal, waar wethouder D. 3. A. Gelub hen welkom heette. Aanwezig waren o. m. vertegenwoordigers van de ministe ries van O.K. en W., en van Soc. Zaken, de directeur van het Rijksarbeidsbu reau, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de inspecteurs van het Lager Onderwijs in de inspecties Haar lem, Velsen, Leiden en Nieuwer Am- stel, de kinderrechtr by de Haarlemse Arrondissementsrechtbank, mr. E. W. Top en vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Bloemendaal, Heemstede, Beverwijk, Haarlemmer meer, Haarlemmerliede, Zandvoort en Bennebroek. Wethouder Geluk betuigde zijn erken telijkheid voor de samenwerking van de gemeentebesturen in Zuidkennemerland ten behoeve van de totstandkoming van deze tentoonstelling. Ook sprak hij woor den van dank tot de leden van het comi té van voorbereiding van de B.O.-ten- toonstelling en tot de „architect" van deze expositie, de heer Levinus Tolle naar, en tot allen, die aan de totstand koming hiervan hadden medegewerkt. Ook uitte de wethouder zijn grote be wondering voor allen die bjj het B.L.O. betrokken waren. „Het gaat hier om de toekomst van mensen, en derhalve moet men bij deze zo belangrijke tak van onderwijs niet zien naar de kwanti teit en het „rendement", maar naar de kwaliteit", aldus de heer Geluk. Namens het comité van voorbereiding van de B.L.O.-tentoonstelling sprak dofc. ter J. P. Petersma, jeugdpsycholoog van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst van Haarlem, woorden van dank. Deze tentoonstelling is in de eer ste plaats bedoeld voor de leerkrach ten van het Gewoon Lager Onderwijs, en biedt voor hen de mogelijkheid tot gedachtenwisseling. Ook wees dokter Petersma op de nazorg voor de gehan dicapte kinderen. De verschillende ar beidsbureaus bemiddelen bij het ver krijgen van een voor hen passende plaats in de maatschappij. In zijn openingstoespraak tot de ten toonstelling wees de heer N. Y. Vliet stra, hoofdinspecteur van het B.L.O., op de grote plaats die deze tak van onderwijs in Haarlem inneemt. Er zijn hier tien scholen voor B.L.O.die teza men ruim twaalfhonderd leerlingen tel len. Op deze, zo smaakvol ingerichte tentoonstelling kan men kennis nemen van de vele kansen, die voor het ge handicapte kind in maatschappelijk op zicht openliggen. Deze kinderen kunnen ten allen tijde in de maatschappij een plaats bereiken, waar zij hun gebrek niet voelen. In het artikel (afgedrukt in ons num mer van zaterdag) van de heer F. H. van Rooy over het B.L.O. is een sto rende zetfout geslopen. In de laatste ali nea staat namelijk te lezen, dat „ge stoorde kinderen ln dit aardse leven mis schien min of meer knoppen zullen blij ven, die zich niet geheel zullen ontplooi en onder de glans van het Eeuwige Licht". In de oorspronkelijke tekst van de schrijver stond echter te lezen: „knop pen die zich eens zullen ontplooien" enz. Velen zullen dat ook begrepen hebben uit de tendenz van het artikel. A. den Doolaard: Joegoslavië. K. Jonckheere: Tierra caliente. (Zuid- Amerika). K. Jonckheere: De zevende haven. (Zuid-Amerika). Juliana Regi- na 1956. G. H. Knap: Gekroonde koop vaart. A. M. G. Nierhoff: Het landgoed Wildhoef in Bloemendaal. C. Oorthuys en B. Schierbeek: Hart van Spanje. D. van der Vat: Mietje met de kalfsogen. Winkler Prins jaarboek 1956. DEKEN G. P. A. ALKEMADE Portret, geschilderd door Oscar Mendlik in 1953. De eerste deken van Hoofddorp is geen onbekende in het Haarlemse de kenaat, waartoe tot heden Hoofddorp behoorde. Sedert 7 februari 1953 im mers is hij pastoor geweest van de Sint-Antoniusparochie te Aerdenhout. Deken Alkemade werd 17 januari 1904 te Noordwijk geboren en priester gewijd 25 mei 1929. Hij was eerst ka pelaan te Naaldwijk en daarna werd hij kapelaan aan de Haarlemse kathe draal van 1933 tot 1938. In genoemd jaar werd hij in september benoemd tot rector aan het katholieke meisjes lyceum (Reinier Vinkeleskade) te Am sterdam. In 1953 volgde hij pastoor W. Bosch op te Aerdenhout. Zoals men kan lezen, heeft mgr. J. P. Huibers, bischop van Haarlem, kapelaan W. A. J. Geels uit Amsterdam benoemd tot pastoor van de Sint Antoniusparo- chie te Aerdenhout als opvolger van pastoor G. P. A. Alkemade, die benoemd is tot eerste Deken van Hoofddorp. De nieuwe pastoor werd te Amsterdam geboren 23 september 1906 en priester gewijd 10 juni 1933. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Poeldijk, Alkmaar, Zaandam en Amsterdam (H. Bonifatius) In laatstgenoemde parochie was hij werkzaam sedert 27 augustus 1949. Vanavond zou Anton de Zeeuw in de cursus „Tussen Nijldelta en Rode Zee" voor „Geloof en Wetenschap" een cau serie houden over het Suezkanaal. De heer De Zeeuw is echter ziek geworden en in zijn plaats behandelt dr. A. L. Constandse vanavond de „Achtergron den van het wereldgebeuren", waarbij ongetwijfeld ook Suez ter sprake zal komen. De heer De Zeeuw zal zijn causerie nu houden woensdag 31 oktober. B. en W. van Heemstede stellen aan de gemeenteraad voor een krediet van 524.000 te verlenen w voor het bouwrijp maken van de terreinen ten westen van De Glipper Dreef. Het is nodig met spoed te beginnen met de aanleg van .wegen en het uitvoeren van andere wer ken op deze terreinen binnen het raam van het uitbreidingsplan Glip 1. Aan de gronden ten westen van de Glipper Dreef is de bestemming van bouwter rein gegeven en het is de bedoeling, dat er lil woningen zullen verrijzen. De huizenbouw ten oosten van de Glipper Dreef nadert zijn voltooiing. De kosten van de uitvoering der werk zaamheden ten westen van de Glipper Dreef, waaronder begrepen zijn de op hoging van terreinen, de aanleg van riolering en plantsoenen en de betege ling van de toegangspaden tussen en achter de strokenbebouwing zullen on geveer zoveel bedragen als B. en W. thans aan krediet voorstelt. De „Stichting Sportvelden R.K.S.V. H.B.C." heeft enige tijd geleden bij het gemeentebestuur van Heemstede een verzoek ingediend om financiële steun voor de bouw van de accomodatie en het beheer van het ontworpen sport park aan de Cruquiesweg. B. en W. van Heemstede stellen de raad thans voor de betaling van de rente en aflos sing van een geldlening van 100.000 door de stichting sportvelden R.K.S.V. H.B.C. te garanderen en tot een jaarlijk se subsidie aan de vereniging in princi pe te besluiten. De geldlening van 100.000 is be doeld voor de bouw van een tribune, kleedgelegenheden en clubhuis, dat te vens sportzaal is. Daardoor zal de sportbeoefening van alle H.B.C.-leden (800) in een centrum geconcentreerd kunnen worden. Zoals men weet spelen de afdelingen van H.B.C. op verschil lende plaatsen, wat uiteraard niet be vorderlijk is voor een hechte band in de vereniging. De stichting sportvelden R.K.S.V. H.B.C. heeft de kosten van de bouw en inrichting van de opstallen op het nieuwe terrein begroot op 125.000. Zij meent een bedrag van 25.000 te kun nen bijeenbrengen, zodat zij het ontbre kende bedrag door middel van een le ning tracht te verkrijgen. De stichting begroot voorts het jaar lijks tekort op de exploitatie van het sportpark op 6.000. Zü heeft daarom het gemeentebestuur verzocht om een jaarlijkse subsidie van 5.000. B. en W. stellen zich voor op beide verzoeken in te gaan, maar op die voor waarde, dat ieder jaar bij de behande ling van de gemeentebegroting - zal worden overwogen tot welk bedrag de subsidie verleend wordt. B. en W. me nen dat financiële hulp van de gemeen te gerechtvaardigd is, omdat H.B.C. de sportbeoefening van een belangrijk ge deelte van de Heemsteedse bevolking bevordert en vooral de lichamelijke ont wikkeling van de jeugd (500 leden) sti muleert. In een der raadsvergaderingen aan het begin van het jaar heeft burgemees ter mr. A. G. A. van Rappard toe gezegd, dat aan de raad een rapport betreffende het parkeervraagstuk in de gemeente zou worden overgelegd. Dit rapport is thans verschenen en daar uit blijkt, dat tijdens een willekeurige nacht de politie 231 geparkeerde auto's in Heemstede heeft aangetroffen. De meeste auto's bevonden zich in het norodelijk deel van de gemeente. Op „Leeuw en Hooft" staan naar schatting geregeld ruim veertig auto's in de voor het merendeel vrij nauwe straten. Deze wegen hebben geen doorgaand verkeer, zodat het des nachts parkeren daar geen gevaar oplevert. In het gebied ten westen van de Crayenestersingel noordelijk van de Koediefslaan waar eveneens zeer veel auto's des nachts worden geparkeerd, bevinden zich verschillende garages en autobox en. Voor beide wijken zijn wijzigingen van het uitbreidingsplan in de maak om de bouw van garageboxen op in die buurten gelegen inpandige terreinen mogelijk te maken. De voorstellen tot wijziging zullen waarschijnlijk in de raadsvergadering van november behan deld worden. Ofschoon het parkeren van auto's gedurende de nacht op de wegen geen gevaar voor het openbaar verkeer oplevert zal aldus het rapport bq het in exploitatie brengen van bouwterreinen en bq de bouw van woningen rekening moeten worden gehouden met de steeds toenemende behoefte aan garageruim te. In het rapport zeggen B. en W. ver der, dat het steeds toenemende moto rische verkeer in de gemeente de voort durende aandacht van de verkeerspoli tie en van het college vereist, bhet par keren van auto's lapgs de Heemsteedse Dreef is in het verleden aanleiding ge weest tot vele verkeersongevallen. Het wachtverbod, dat in oktober van het vorig jaar werd uitgevaardigd, is een goede maatregel gebleken, evenals die, waarbij een aantal gevaarlijke kruis punten in de gemeente tot voorrangs kruispunten werden bestempeld. De meeste aandacht vraagt het ver keer op de Binnenweg. Het toenemen de verkeer over deze weg heeft in de loop der jaren steeds verdergaande maatregelen nodig gemaakt. Vóór de oorlog werd voor de Binnenweg tussen de Julianalaan en de IJzeren Brug een wachtverbod voor langer dan vijftien minuten vastgesteld. In 1951 was het nodig een wachtverbod voor langer dan vijftien minuten vast te stellen voor de westzijde van de weg van de Zandvaart kade tot de Julianalaan en voor beide zijden van de Julianalaan tot de Koe diefslaan. Een andere maatregel was een stopverbod voor de oostzijde van de Zandvaartkade tot de Julianalaan. In het begin van dit jaar werd een Advertentie Alle merken, dus ruime keuze .v.-.i. i Iwanow (Kan Bentz van den Berg) en Sas ja (Sigrid Koetse) De voorstellingen van „Iwanow", door de Nederlandse Comedie dit weekeinde in de Haarlemse Stadsschouwburg gegeven, hebben veel bezoek getrokken. De naam Tsjechow heeft sedert een aantal ja ren een magische aantrekkingskracht op het theaterpubliek en niet ten on rechte. Zijn „Oom Wanja", „De Ker sentuin" en „De drie zusters" zijn prachtige manifestaties van voortref felijk toneel geworden, temeer omdat men voor de regie de uiterst bekwa me Peter S jar off had weten aan te trekken, die zelf nog Tsjechovs tijd heeft meegemaakt in het Rusland van rond de eeuwwisseling Dat de voor stelling van „Iwanow" minder ge boeid heeft dan die van Tsjechovs andere stukken, ligt vooral aan het feit dat het het eerste avondvullende toneelspel is van de schrijver. Hij be schikte nog niet over de ervaring en routine, die zijn later werk tot voor beelden van evenwichtig toneel maakten. „Iwanow" is de historie van de jonge, idealistische intellectueel, die op zijn landgoed in de provincie ten onder gaat, omdat hij zich niet kan conformeren aan het gezapige, oerburgerlijke milieu; hij gaat ten gronde door gebrek aan weerklank. Tsjechov zelf heeft in een van zijn vele brieven genoteerd, dat hij aanvankelijk het stuk de titel „Iwan Iwanowitsj Iwanow" had willen mee geven, het Russische equivalent van „Jan Jansen". Daarmee wil hij zoveel zeggen, als dat zyn „Iwanow" een soort Elckerlyck" is, een stuk over „de" Rus sische mens, die aan verveling en ge brek aan energie ten onder gaat. Tsjechov beschrijft zijn hoofdpersoon, de landjonker Nikolai Iwanow, als het ware uit het oneindige. Hij tekent hem nergens rechtstreeks, maar laat hem biyken uit de confrontatie met zijn mede-personages, met het milieu. Vandaar dat de milieu-beschrijvingen in Tsjechovs werk een uiterst be langrijke plaats innemen. In „Iwanow" heeft de schrijver echter nog niet die harmonie bereikt in het samenvlech ten van de hoofdintrige, de tragiek van de hoofdfiguur, en van de milieu beschrijving. Men krijgt daardoor de indruk een indruk, die nog ver sterkt wordt door de lange duur van de voorstelling dat men twee af zonderlijke stukken te zien krijgt, waarvan de scènes dooreen gemengd zijn. Regisseur Sjarov is er niet in ge slaagd die indruk weg te nemen. Hij heeft integendeel juist de milieuschil dering, die belangrijk, maar toch in het geheel secundair is, een extra accent meegegeven, zodat de tragische onder gang van Nikolai Iwanow meer op de achtergrond kwam en de vooral ko- misch-werkende milieu-scènes de boven toon gingen voeren. Dat bleek met na me tijdens het verjaardagspartijtje in het tweede bedrijf, waar men zich mid den in een klucht waande. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de voorstelling van „Iwanow" waardeloos was. Integendeel. Het talent van Sjarov, het geweldige prestatievermogen van de beste krachten van de Nederlandse Co medie en de vaardigheden van de schrij ver Tsjechow bieden een voldoende ga rantie voor een weergaloos knappe op voering. De vele bezoekers van de voor stellingen in Haarlem hebben dan ook, ondanks de bezwaren die men tegen het stuk en de regie-opvatting kan heb ben, kunnen genieten van een avond voortreffelijk toneel. Han Bentz van den Berg speelde de titelrol, uiterst ingehouden en gespannen al moest hij vaak optornen tegen de regie, die het accent elders had ge legd in plaats van op zijn tragiek. Zijn jonge vrouw van joodse afkomst, die huis en goed om hem verlaten heeft en steeds meer van hem vervreemdt, werd door Lous Hensen gespeeld. Zij kon haar door haar afkomst „anders zijn" dan het gezapige milieu niet hele maal waar maken door een overmaat aan pathetiek. André van den Heuvel speelde de rechtlijnig denkende, idealis tische dokter Lwow te zachtmoedig en te gelaten, waardoor zijn woede-uitbar stingen tegen Iwanow niet meer aan vaardbaar konden worden. Henk Rig. ters speelde de trouweloze, sluwe neef Borkin, Iwanows boze genius, met alle raffinement waarover hij beschikt. Sig rid Koetse als het jeugdige buurmeisje, dat verliefd is op Iwanow en na de dood van diens vrouw zijn echtgenote dreigt te worden, was opmerkeiyk fel en vol goedgetroffen nuances, al kan men bij haar invloeden constateren van Ank van der Moer. Het heeft geen zin de vele bijfiguren te noemen, die „het milieu" vormen. Een uitzondering moet gemaakt wor den voor Johan Fiolet in de prachtige creatie van de buurman en latere schoonvader van Iwanow, een voortref felijk getypeerde Russische grootgrond bezitter; voor Paul Huf als de buiten issige oom-op-zwart-zaad, een kos telijk personage; voor Bert van der Lin den, die weer een prachtig type maak te van zijn belastingambtenaar, en voor Mimi Boesnach, de feesteiyke weduw vrouw, wie een open doekje ten deel viel. De overige actrices en acteurs slo ten zich er zeer goed bp aan. De toeschouwers waren mede dooi de ondraaglijke temperatuur niet zó vermoeid, of zij gaven op enthousiaste wijze van hun bijval blijk. Die hulde gold evenzeer de fraaie décors en cos- tumering. JAN W. VAN DE VEN wachtverbod voor langer dan vijftien minuten vastgesteld voor de gehele westzijde van de Binnenweg en een stopverbod voor de gehele oostzijde. Voor de winkelgalerij werd een par keerplaats voor automobilisten inge richt. Geregeld werden tydens raadsverga deringen vragen over de moeilijke ver keerssituaties. die vooral op zaterdag middag de Binnenweg beheersen, ge steld. Men opperde het plan om tussen de Julianalaan en de Spaarnzichtlaan parkeerhavens ir. te richten. Het college heeft deze mogelijkheid onderzocht, maar van deskundige zyde hebben B. en W. te horen gekregen, dat het aan tal parkeerhavens zeer beperkt zou blijven in verband met de daarvoor beschikbare ruimte. Verder zou het in- en uitrijden van deze havens gevaar voor het verkeer opleveren, terwijl B. en W. zelf de aanleg van parkeerha vens daar ter plaatse estetisch niet verantwoord achten. Zij stellen de vei ligheid van het verkeer primair, maar wanneer die op een andere manier kan werden bevorderd, geven zij daaraan de voorkeur. Intussen is het mogelijk geworden aan de oostzijde van de Binnenweg, zuidelijk van de Julianalaan een parkeerplaats in te richten voor veer tien auto's. De opdracht is reeds ver strekt. Indien de verkeersmaatregelen die thans van kracht zqn in acht wor den genomen dan is volgens het col lege van B. en W. de verkeersveilig heid op de Binnenweg voorshands in voldoende mate gewaarborgd. Aan het einde van de nota zeggen B. en W. veel heil te verwachten van de wederinvoering van de maximum snelheid, die van rijkswege in voorbe reiding is. De weggebruiker dient zich te realiseren, dat de Raadhusstrt en de Bnnenweg wnkelstrten z\jn. Inden de hnd vn de wet dudelijk gemkt bij wnnen. B. en W. van Heemstede bieden de gemeenteraad een voorstel aan, dat een reorganisatie van het Verversingshuis in Groenendaal beoogt. Tot nu toe is het Huis met de kinderspeelplaats aan de gebrs. J. J. en J. Uitendaal te Heem stede verpacht voor 7.000 per jaar, en de Belvedère in Groenendaal voor 250 per jaar. De bedragen echter, welke de gemeente aan het project ten koste legt, rechtvaardigen een verhoging van de pachtsom. In overeenstemming met de pachters is nu voor de tijd van vijf jaar een pachtsom vastgesteld van 9.000 voor het verversingshuis, de kin derspeelplaats en de belvedéré met het alleenrecht tot exploitatie van de buffet ten, van de rijwielstalling, de toiletge bouwtjes bh de speelplaats en de bel vedère, en voor het exploiteren van de in de nabijheid van de speelplaats staande kiosk. Tevens stellen B. en W. voor 10.000 uit te trekken voor verbetering van de riolering, die aangesloten zal worden op het gemeenteriool in de Glipperweg. 45.000 wordt gevraagd voor uitbrei ding en verbouwing van het verversings huis. De huidige inrichting bevordert geen efficiënte exploitatie. De onderlin ge verbinding tussen de verschillende zalen is dusdanig, dat de bediening van afzonderlijke gezelschappen voortdu rend moeilijkheden oplevert. De entree van het gebouw maakt een rommelige indruk en de toegang tot de toiletten is niet praktisch. Bovendien is de keuken niet ingericht naar de eisen des tijds. Door het maken van verbindingsruim ten tussen de zalen, het buffet en de toiletten, het vergroten van de keukens en het maken van een centraal liggen de entree kunnen al die bezwaren wor den opgeheven. De zaal zal dan aan- merkeiyk kleiner worden, maar dat be zwaar wordt opgevangen door een ver groting aan de noordzijde. De pachters wensen nog uitbreiding van de overdekte zitgelegenheid voor bezoekers van de speeltuin. Daarom trent zal de Heemsteedse raad nog een voorstel gedaan worden. De pachters hebben zich tenslotte bereid verklaard, boven de aangegeven jaarlijkse pacht som, een vergoeding van 8 pet per jaar te betalen over door de gemeente in de verbouwing van het Verversingshuis en de reorganisatie van de kinderspeel plaats te investeren bedragen. Zaterdagmiddag kwam de jeugd van H.P.C. in het Verversingshuis „Groe nendaal" bijeen om op haar manier het veertigjarig bestaan van de ver eniging te vieren. Het is een daverend feest geworden. Na een woord van welkom van de heer C. A. Schipper trad de goochelaar Cakie voor het voetlicht. Met de accor- deonnist Theo de Mol en de snelteke naar Mr. Franly heeft hj| de kinderen op een buitengewone wijze bezig ge houden. Hij ontpopte zich als een uitste kend paedagoog en oogstte met zijn toe ren een enorm succes. Het feest be reikte aan het slot een daverend hoog tepunt toen een meisje, die Cakie had mogen helpen by een goocheltoer en als dank een heel klein paraplu'tje kreeg, spontaan de armen om zijn hals sloeg en hem een kus gaf. De heer F. Heerkens Thyssen sprak een hartelijk dankwoord tot het gezel schap en het verheugde hem, dat Ca kie, die een oude sportvriend van hem is, deze middag zo kostelijk had ver zorgd. De feestcommissie had voor een stroom van tractaties gezorgd. (Niet officiële Koersen) Vorig 3% Ned. 1953 3t4 Ned 1953 3(4 Ned. 1956 3Ned 1948 3'/4 pCt. Ned 1950 3(4 Ned 1954 3'-4 Ned. 1955 1 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac. tnschr Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mil cert A.K.O. Van Berkel's Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Ll1n Kon Ned Stoomb M1.1 Ned Scheepv Unle avA Dell M11 Cert. A'dam 2(4 '561 A'dam '56 n A'dam '56 III 94(4 92A 88(4 88(4 89(4 89(4 91 92A 186 237(4 194 y4 347(4 218 335 406(4 314 281(4 814(4 74(4 195 178(4 167('« 96(4 97(4 102% 102% Opening 22/10 92 91 92% 234 403 278 813 75(4 194(4 177(4 166(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5