W aarschuwing voor overspanning van welvaartspeil Voorstel tot verhoging huren komt i behandeling van de spoedig i Resultaat van compromissen Volgens geruchten en betrouwbare berichten Tito zendt Gomulka zijn „warme en hartelijke" gelukwensen Belangrijkste punten FRANSEN arresteren vijf Algerijnse rebellenleiders Pr. Prees legt regeringsverklaring jA In Marokkaans vliegtuig boven Middellandse Zee onderschept Hongaren willen Nagy terug Vrijlating geëist van mgr. Wyszinski Gesnapte smokkelwaar Tunis roept zijn ambassadeur terug ALGEMENE AMNESTIE VOOR VERDACHTEN TE POZNAN? „Zelfkritiek" „Hoge vertrouwen" Russen in de rij voor Amerikaans blad Naar Moskou Poznan-proces Russen storen BBC niet meer mycuouij! Het weer F. Damiaans en Zn DINSDAG 23 OKTOBER 1956 80sfe JAARGANG No. 26737 'éM: Meer politieke samenwerking in N.A.V.O. - Bevorderen totstand koming Euratom - Verontwaardiging over rechteloosheid in Indonesië - Naar verdrag inzake economische unie tussen België, Nederland Luxemburg - Ontwerp atoomwet wordt voorbereid - Aandacht en Eisenhower zaterdag voor onderzoek naar ziekenhuis «gr 9B ORLON DAMESVESTEN 29.75 Overwegend zwaar bewolkt HET ADRES als u gaat VERHUIZEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De minister-president dr. W. Drees heeft in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een regeringsverklaring afgelegd, die wij hier Woordelijk weergeven: Het kabinet, dat in 1952 optrad, beschouwde de bestrijding der toene- hiende werkloosheid als een centraal punt in zijn binnenlands beleid. Thans 's er niet alleen geen werkloosheid meer van enige omvang, maar treden grote spanningen op als gevolg van een tekort aan arbeidskrachten, dat zich over vrijwel de gehele linie doet gevoelen. Voorts doen zich nieuwe Problemen voor, omdat de geld- en kapitaalmarkt veel krapper is geworden en de monetaire reserves na geruime tijd bevredigend te zijn gegroeid, thans na een periode van stilstand sinds verscheidene maanden afnemen. Ook de aan 1952 voorafgaande vier jaren gaven een sterke verschui ling te zien van de vraagstukken, waartegenover regering en volksverte genwoordigers zich gesteld zagen. Ik behoef slechts te herinneren aan de gevolgen van de aanval op zuid-Korea voor onze buitenlandse en bin nenlandse politiek. Van deze ervaringen maak ik gewag om te doen uitkomen, dat de om standigheden, waarmede de regering rekening moet houden zich in betrek kelijk korte tijd sterk kunnen wijzigen, zodat haar beleid flexibel moet zijn en men niet met zekerheid kan zeggen, wat in de voor ons liggende jaren verwezenlijkt kan worden van de wensen, die men vervuld zou willen zien. Wat de regering als haar doeleinden in uitzicht stelt, zal in dit licht moe ten worden bezien. In elk geval zal niet alles tegel jjl. tot stand kunnen Worden gebracht. Er zal met prioriteiten moeten worden gerekend. Ofschoon de zeer uitvoerige rege ringsverklaring die dr. Drees in de t^n77ler heeft afgelegd zoals te ver- enten viel geen daverende verras singen behelst, snijdt zij toch zovele en verscheidene problemen aan, dat het ondoenlijk is er prima vista af doende comentaar op te leveren. De gelegenheid daartoe zal zich echter ruimschoots voordoen bij de behande ling van dit staatsstuk in de Kamer. Wij willen daarom voorlopig vol staan met de constatering, dat deze regeringsverklaring in haar geheel *eer sterk het karakter draagt van een compromis tussen de moeilijk met el kaar in overeenstemming te brengen Programma's der twee grootste po litieke partijen, die na alle geharrewar *ich tenslotte door de omstandigheden Bedwongen zagen de méér dan stroef Bexvorden samenwerking voort te *etten. De KVP heeft, zoals wij reeds jf'sten, slechts een tot weinig méér an tot nu toe verplichtende verkla ring over het door haar zo hoog op- Benomen vraagstuk der bezitsvorming Kunnen bereiken, terwijl ook uit de Possus over de bevordering van de *7^0 haar invloed blijkt. De PvdA daarentegen heeft de mogelijkheid van den vermogensaanwasbelasting, al thans een bestudering daarvan, aan de orde weten te stellen. In de para- Braaf over Nieuw-Guinea wordt wel- ls~waar niet het woord soevereiniteit Bebruikt, maar uitgegaan van de be gaande rechtsorde. Op deze basis zal j.et bestuur meer worden gedecentra- bseerd en aan missie en zending de Brootst mogelijke zelfstandigheid wor den gelaten. Met genoegen vernemen d-hj, dat ook de overheid haar deel zal Roeten bijdragen tot een afremmen an de nationale bestedingen, al vin den wij het verwonderlijk, dat niet en- al de vraag welke, maar ook of over- eidsinvesteringen in het kader van en evenwichtige afremming van alle astedingscategorieën kunnen wor- en verminderd of getemporiseerd, ?0 moet worden onderzocht. Het pe- in e. desideratum van de PvdA tot J^telling van een huurbelasting, zo- ra de noodzakelijke huurverhoging diordt verwezenlijkt, is gemitigeerd tot een storten van 50 pet der huurverho- Blng 0p een VOor 10 jaren geblokkeerde *"ekeningwaaruit de huiseigenaren V00»- onderhoudsdoeleinden zullen £pnnen putten. Zo valt uit practisch e'e onderdelen van dit omvangrijke ren ni?ttemin uiteraard niet volledige dQlo'Tingsprogram op te maken, waar cesrUe en waar de andere partij con té h es heeft weten te bereiken. Het is ter-nPen> dat de wens van de minis- en dsident in vervulling zal gaan Vlotte parlementaire samenwerking covv+J Za^ mogen verlopen dan de re- ™strUctie van zijn kabinet. w£."Leenv.bU.epnkom8t in de Polytech- »turto«*8 van Warschau, waaraan een 7 »?n arbe,ders deelnemen, is latml !.1* aangenomen, waarin vrij de r,»iWO geëist van mgr. Wyszinski, Dsecf van Pol®0- De plaatselijke •e, AlrS.anisaties le Szscecin, het vroe- re Stettin, hebben gisteren op een ge- /eenschappeljjke vergadering de repa- ^ering van de Poolse burgers, die zich de Sovjet-Unie bevinden, geëist, (Vervolg op vagina 9) Op de grens van de territoriale wateren van Algerië en Marokko heeft een Franse torpedobootjager een naar verluidt Engels schip aangehouden, dat 70 ton wapens en munitie aan boord bleek te hebben, bestemd voor de Alge rijnse opstandelingen. De „Athos", zoals het schip heette, is opgebracht naar Mers-el-Kebir bij Oran, waar de gevaar lijke lading, zoals de foto laat zien, met bekwame spoed van boord is gehaald. Russische troepen trekken naar de grens van Polen «iiapi voor bouw kernenergie-centrales - Overspanning welvaartspeil dient voorkomen te worden - Waakzaamheid met betrekking tot prijspeil - Afremmen nationale bestedingen - Belasting op rechtstreekse vermogensvermeerdering in onderzoek - 25 procent huurverhoging - Wettelijke verzekering voor weduwen en wezen - Op duurzaam bezit gerichte werknemersspaarfondsen - Verlenging leerplicht wordt voorbereid - Verbod arbeid gehuwde vrouw in overheidsdienst ver valt. IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII President Eisenhower van de Verenig de Staten zal zaterdagmiddag voor een volledig medisch onderzoek worden op genomen in het Walter Reed-hospitaal en de uitslag daarvan zal nog zondag of op zijn laatst maandag openbaar ge maakt worden. De Hongaarse intellectuelenkring die bekend is onder de naam van „Petoefi- beweging" heeft er gisteren na een lang durige vergadering bfj de regering op aangedrongen, in regering en partij slechts leiders te plaatsen die de sympa thie van het volk hebben. Het politbu reau werd aangeraden, op korte termijn een vergadering van het centrale comité te beleggen. De „Petoefi-beweging" gaat dan zover, er bij de regering op aan te dringen, de gerehabiliteerde Imre Nagy zitting te geven in de commissie die de vergadering van het centrale comité zou moeten voorbereiden. Bjj het station Rokken, veertig kilometer ten zuiden van de Japanse stad Magoya, zijn twee reizigerstreinen met grote kracht op elkaar gebotst. Bij deze ramp, de ergste uit de geschiedenis van de Ja panse spoorwegen sinds 1951, kwamen 38 personen, onder wie 33 studenten die een uitstapje maakten, om het leven en werd 35 anderen zwaar gewond. Deze luchtfoto geeft een beeld van de ravage die werd aangericht. Het vliegtuig, waarmee de Algerijnse nationalistenleiders Ben Balla en Mohammed Khi- der van Rabat naar lunis on derweg waren, is door de Fran sen hoven de Middellandse Zee onderschept en gedwongen op het vliegveld Maison Blan che te Algiers te landen. De machine was hun door de sul tan van Marokko ter beschik king gesteld. Ben Balla en Khider waren in het gezel schap van nog drie opstande lingenleiders. Alle vijf werden zij gearresteerd. Naar verluidt was het vliegtuig een machine van de Marokkaanse Iucht- De ambassadeurs van Tunis te Wash ington en Londen is opgedragen de aandacht van de Amerikaanse en de Britse regering te vestigen op de toe stand die is ontstaan door de arresta tie van de vijf leiders van het Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfront. De Tunesische regering zal haar am bassadeur te Parijs terugroepen, aldus heeft de staatssecretaris voor de voor. lichting vannacht te Tunis meege deeld. De vredesconferentie dreigt een oorlogsconferentie te worden, aldus de staatssecretaris. De gevangenneming van de vijf lei ders wekte in Tunesische en Marok kaanse kringen grote verbazing, zo wordt uit Tunis gemeld. De sulan van Marokko zou zo spoedig mogelijk naar zijn land willen terugkeren. De Tune sische premier, Bourguiba, riep dade lijk zijn ministers bijeen. Welingelichte kringen verwachtten dat de sultan van Marokko met de pre mier van Tunis en de thans door de Fransen gevangengenomen Algerijnen in Tunis zijn ontwerp voor „een Noord- afrikaans blok" dat sterke banden met Frankrijk onderhoudt, zou bespreken en dat deze besprekingen een of ander voorstel tengevolge zouden hebben ter re geling van 'iet Algerijnse vraagstuk. Volgens een communiqué, dat de sul tan zondag na de besprekingen met de leiders van het anti-Franse Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront heeft uitge geven, zouden deze laatsten hem een uitgewerkt verslag van de toestand in Algiers hebben overhandigd. In het communiqué wordt meegedeeld dat de sultan tijdens dit onderhoud gesproken heeft over „een Noordafrikaanse ge meenschap" die solidariteit en samen werking met Frankrijk verlangt. De sultan zou aangedrongen hebben op ge meenschappelijke pogingen een eind te maken aan de strijd in Algiers die vol gens hem de internationale vrede en de macht met een I" ranse beman ning, die toen zij het bevel kreeg naar Algiers te vliegen gehoorzaamde. De sultan van Marokko heeft, zoals gemeld, zondag meer dan drie uur met deze opstandelingenleiders ge confereerd. Het was de bedoe ling dat de Algerijnse nationa listenleiders met de sultan van Marokko en de premier van Tunis, Habib Bourguiba, in de hoofdstad van Tunis bespre kingen zouden voeren, die naar men hoopte zouden kunnen leiden tot vrede in Algiers. De sultan is gisteren in Tunis aangekomen. betrekkingen tussen Noord-Afrika en Frankrijk in gevaar brengt. De Franse regering had eerder de onderhandelingen met. de Marokkaan, se regering afgebroken. Reeds enige tqd zijn Frankrijk en Marokko aan hei onderhandelen teneinde te komen tot een overeenkomst over de toekomstige betrekkingen tussen de twee landen. Een van de belangrijkste kwesties daar- by is de aanwezigheid van Franse troepen in Marokko, waartegen de Ma rokkaanse regering zich verzet. De re den van het Franse besluit de bespre kingen af te breken is het officiële wel kom dat vijf Algerijnse rebellenleiders in Marokko bereid is. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard dat de Franse regering de belangstelling die Marokko voor de toekomst van Algiers toont begrijpt. Zij kan evenwel niet toe staan, dat spectaculaire betogingen plaats vinden in een bevriend land ter gelegenheid van de komst van Algerijn se opstandelingen, terwijl het Franse leger in Algiers zijn plicht doet opdat omstandigheden geschapen worden die gunstig zijn voor de uitvoering van op lossingen die door de bevolking van Al giers vrijelijk aanvaard zijn, aldus de Franse verklaring. De jongste gebeur tenissen hebben ernstige bezorgdheid gewekt bij de Franse regering. Indien de vrees van de Franse regering in de komende dagen zou worden bevestigd, zo besluit de verklaring, zou het ver geefs zijn het uitwerken van overeen komsten voor de toekomst evenals van de conventie voor technische hulp of de financiële conventie voort te zetten. De geruchten omtrent Russi sche troepentransporten uit Oost-Duitsland naar Polen rloen thans behalve in West- Berlijn ook in Warschau de ronde, doch een officiële be vestiging ervan ontbreekt. Uit West-Berlijn wordt echter ge meld, dat wel vaststaat, dat infanterie en gemechaniseerde troepen in de richting 'van de Poolse grens trekken. De Rus sische legerautoriteiten in Oost- Duitsland hebben een vol strekt reisverbod ingevoerd voor alfe westelijke waarnemers naar naar de Duits-Poolse grens, met bet kennelijk doel bet gaat hierbij vooral om militaire attachés der westelijke mo gendheden troepenbewegin gen geheim te houden. Er zijn betrouwbare berichten ontvan gen, dat „grote hoeveelheden" Russische troepen naar het oosten trekken, doch men weet niet te zeggen of de troepen slechts aan de Poolse grens op Oostduits gebied geconcen treerd zullen worden, of dat zij Polen zelf zullen binnen dringen. Het zal voorshands ook moeilijk zijn over de Russische troepenbewegingen klaarheid te krijgen. Er zijn grote eenheden gestationneerd in Polen en er bevinden zich 22 Russische divisies in Oost- Duitsland. Deze troepen wor den ononderbroken gechan geerd, trekken onophoudelijk van oost naar west en van west naar oost, ook huiten deze da gen van spanning, zodat nim mer te zeggen valt, of men af lossingen waarneemt of wer kelijke kwantitatieve troepen verschuivingen. Edvard Ochab, thans partysecreta ris der Poolse communistische partij, doch tot Gomulka's terugkeer eerste secretaris, heeft „zelfkritiek" beoe fend in de vergadering van het cen trale comité te Warschau. Ochab heeft maart bij de dood van Bierut het ambt van eerste secretaris aanvaard. Thans heeft hjj erkend grote fouten te hebben gemaakt. Het „keerpunt in zijn leven" noemde hy het gesprek, dat hij verleden week met Gomulka mocht hebben. Ochab zag in, dat hij gefaald heeft en steunt nu ten volle Gomulka. De Poolse strijdkrachten, de politie en de binnenlandse veilig heidsdienst hebben zich gisteravond achter Gomulka geschaard en hem eveneens steun toegezegd. De kranl van Rokossovski, het orgaan van de politieke raad van het leger, heeft zijn voldoening over de democratise ring uitgesproken. Leger- en marine tij ischriften geven een soortgelijk commentaar op Gomulka's terugkeer. President Tito van Joegoslavië heeft zijn „warme en hartelijke" gelukwen sen gezonden aan de nieuwe Poolse communistische partijsecretaris, Wla- dislaw Gomulka. Uit een hoge partijbron in Belgrado is vernomen, dat Tito een Zoals in de Verenigde Staten een Russisch officieel tijdschrift is ver schenen, zo kwam in Moskou „America Illustrated" in de kiosken en was na een paar uren uitverkocht. De Moskovieten belegerden de kiosken om maar een nummer te bemachtigen. Maar het grootste gedeelte van de menigte, die zich om de kiosken in het centrum van Moskou verdrong, smeekte vergeefs om een nummer, omdat de oplaag in Rusland tot 50.000 is beperkt. Iemand, die hoorde van dit oplage-cijfer, schudde het hoofd en zei: „Dat is te weinig17 zou er een miljoen exemplaren van kun nen verkopen, misschien wel anderhalf miljoen." telegram aan uomulka neeit gezonden „waarin hij uitdrukking geeft aan zijn gelukwensen met het hoge vertrouwen, dat deze ontvangen heeft van de partij raad". De Joegoslavische regering heeft het bestaan van die boodschap, die de positie van Gomulka versterkt zou heb ben, niet bevestigd. In de Joegoslavi sche dagbladen wordt bijzonder veel aandacht besteed aan de gebeurtenissen in Polen, dit in tegenstelling tot bij voorbeeld de Oostduitse bladen. De verkoop van het enige Oostduitse blad, d. gedeelten van de toespraak van Go mulka in het weekeinde had gepubli ceerd „BZ am Abend" is gistermid dag gestaakt. De Joegoslavische pers besteedt vooral aandacht aan de aan- vi. van de Pravda op de Poolse be richtgeving en het antwoord van de Po len er op. De meeste verhalen leggen tevens de nadruk op „de wens van het Poolse volk hun land te ontwikkelen on afhankelijk en zonder beïnvloeding van het buitenland". Ook Hongaarse com munisten hebben Gomulka gelukge wenst. In telegrammen aan de Poolse zusterorganisaties hebben de Hongaarse bonden van journalisten en schrijvers, het partijblad Szabad Nep en de intel lectuele Petoefi-kring hun „tevreden heid en blijdschap" uitgesproken met „c Poolse strijd voor een socialistische democratie". Het nieuwe Poolse politbureau, i„ hoogste instantie van de communis tische party, is gisteren in een speciale zitting büeen geweest om te overleggen over de toekomst van maarschalk Ro kossovski, de Russische generaal, die in het weekeinde uit het politbureau is verwyderd. Volgens onbevestigde be richten zou de maarschalk naar Mos- ko zijn gegaan. Velen in Warschau zei den echter te geloven, dat Rokossovski echter nog een tijdlang minister van defensie zou biyven. Dit zou een com promis zqn tussen de Polen en de eerste secretaris van de Russische communis tische party Khroesjtsjev. Wel zou de commandant van het militaire district Warschau van het Poolse leger, gene raal Franciszek Andriejewski, zondag avond zyn post hebben verlaten en naar de Sovjet-IIn'e zijn verdwenen. De districtsrecntbank te Poznan lu gisteren verklaard, dat in de enige zaak die nog loopt tegen verdachten van de opstand in Poznan, een nieuwe behan- d 'g zal worden gelast. Drie verdach ten werden onmiddellijk na deze aan kondiging op vrije voeten gesteld. Vijf andere verdachten, wie ten laste wordt gelegd, dat zij het politiebureau zijn bin nengedrongen en gevangenen bevrijd hebben, komen nu voor een nieuwe be rechting in aanmerking. Tevens was het opvallend, dat nog niets is bericht over de gerechtelijke afwikkeling van de aan klachten tegen ongeveer honderd andere arrestanten. Gisteravond sprak men in Poznan veelvuldig over de mogelijkheid van een algemene amnestie. Ambtena ren van de rechtbank zeiden niets hier omtrent te weten. (Reuter, U.P.) Volgens het handboek voor 1957 van de Britse radio-omroep dat gisteren in Londen is uitgekomen, blijken de uit zendingen van de B.B.C naar de Sov jet-Unie niet meer gestoord te worden. De storingen verminderden na het be zoek van Boelgani-i en Khroesjtsjev aan Groot-Brittannië, aldus het handboek. Advertentie BARTEL10RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met later enige regen in hoofdzaak in het noorden, en westen van het land. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zon: 7.22-17.29 Maan: 21.06-12.31 Advertentie Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1