Opperste Sovjet zal worden gedemocratiseerd Handoplegster liet haar praktijk even door haar hroer waarnemen Amerikaanse kapel neemt deel aan de intocht van Sint Kruiswoordraadsel efer l Te weinig leeszaalpersoneel Florence verdedigt zijn kunstschatten fr Belgische regeringsdelegatie in Moskou gearriveerd Indonesisch hoofdredacteur komt voor de rechter Saluutschoten van de Kon, Marine worden vreugdeschoten Autos tollen van de weg Rapport over de opleiding lAzn tu mw Ik weiger verraders de hand te drukken ERIC DE NOORMAN DINSDAG 23 OKTOBER 1956 PAGINA KHROESJTSJEV TOT ITALIANEN: De eerste secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, heeft gisteravond te Moskou tot een Italiaanse afvaardiging gezegd, dat er in de Sovjet- Unie een nieuwe wet wordt opgesteld tot democratisering en wijziging van de taken van de Opperste Sovjet, het parle ment van de Sovjet-Unie. Khroesjtsjev onderhield zich meer dan twee uur met de Italiaanse afvaardiging. Van Italiaanse zijde werd vernomen, dat hij in antwoord op vragen heeft gezegd, dat de destalini- sering in afgelegen delen van de Sovjet-Unie op enig verzet is gestuit, maar niet in de grote steden. De destalinisering wordt echter voortgezet, zo be toogde Khroesjtsjev. Als voor beeld noemde hij de nieuwe wet op het Sovjet-parlement. Als antwoord op een vraag van de priester Don Gaggero zei Khroesjtsjev, dat de vrijheid van godsdienst in Rusland ge waarborgd is en dat de Rus sische wet beschadiging van kerken verbiedt, hoewel daar tegenover staat, dat de vrijheid van anti-godsdienstige propa ganda eveneens is verzekerd. Twee commandanten in Indonesië ontslagen Koninklijke subsidie Jan van Zutphen neemt afscheid van Zonnestraal Nieuwe leden van Tweede Kamer Nieuw Eerste-Kamerlid „O, kom er eens kijkenop 17 november in Amsterdam Carré van pages 15 korpsen 100 kilo borstplaat Indonesisch hoogleraar pleit voor Nederland DE NIEUWE CHEF LUCHTMACHTSTAF Gen.-maj.-vlieger H. Schaper WHMMO it opeuB-i (MIMI mm» ?\kHC Amerikaans smaldeel naar Rotterdam Eerste reis van de Statendam Gouden Roos voor Groothertogin Charlotte De ontmoeting tussen de Russische partij-secretaris Khroesjtsjev en Gomulka, de dit weekeinde weer aan de macht gekomen secretaris van de Poolse communistische partij, s nu niet bepaald het weerzien van twee oude vrienden geweest. Op het vliegveld van Warschau verloor Khroesjtsjev al onmiddellijk na zijn aankomst zijn zelfbe heersing. „Ik zal jullie laten zien, hoe de weg naar het socialisme er uit ziet. Als jullie niet willen gehoorzamen", zo zou hij volgens verschillende westerse correspondenten geschreeuwd hebben, „zullen wij elke poging tot opstand met geweld onderdrukken". Tijdens de bijeenkomst van het Russische gezelschap en het Poolse centrale comité was het slechte humeur van Khroesjtsjev nog niet gezakt. Toen de Poolse leiders aan hem werden voorgesteld wilde hij Gomulka geen hand geven. „Ik weiger verraders de hand e druk ken", verklaarde hij grimmig terwijl hij Gomulka passeerde. De Pool kreeg daarop van geen van de Russen meer een hand. Gomulka werd doodsbleek maar verloor zijn kalmte niet. „Kameraad", zo ant woordde hij, „u schijnt vergeten te hebben wat u het twintigste partijcongres verteld hebt. Zijn de toen aanvaarde resoluties niet langer van kracht? Antwoord me, ja of neen?" Khroesjtsjev ant woordde in het geheel niet. Twee Indonesische regimentscomman danten zyn volgens berichten in de pers ontslagen, omdat z« tegen de regering gecomplotteerd hebben. Het hoofdkwar tier van het Indonesische leger wenst op dit bericht geen commentaar te geven. Suiuh Indonesia, officieel orgaan van nationalistische partij van premier AU Sastroamidjojo, meldde dat luit-kol Kemal Idris en majoor Suwarto, beiden regimentscommandanten van de Sili- wangi divisie, die rondom Djakarta ligt, van hun commando ontheven zijn. Hoewel Suluh Indonesia de reden van dit ontslag niet gaf, zeggen betrouwbare kringen dat het verleend is, omdat de twee officieren behoorden tot een groep in het leger, die de regering omver wil werpen om een eind aan de corruptie te maken. (UP) Op voordracht van de jury voor de koninklijke subsidie heeft H. M. de Ko ningin een studi-beurs, groot 1200 toegekend aan de volgende jonge schil ders en schilderessen: mevrouw H. M de Jong, Den Haag; mevrouw N. Schut- tiens-Thunissen, Maastricht en de heren J. A. C. Frenken. Vught; L. Molin, Berg-Terbljjt (Limburg); J. A. Sierhuis, Amsterdam; A. J. Veldhoen, Amsterdam. Wegens zijn gevorderde leeftijd hij is nu 93 jaar zal de heer J. A. van Zutphen zijn functie als voorzitter van de vereniging „Zonnestraal" neerleggen Op 17 november wordt in het sanato rium te Hilversum een afscheidsreceptie gehouden. In de plaats van de heren Suurhoff, Luns en Zijlstra, die, doordat zij ook in het nieuwe kabinet zitting hebben, hun benoeming tot leden van de Tweede Kamer niet konden aannemen, zijn benoemd verklaard tot leden der Kamer de heren J. T. Lamberts te Rotterdam (P.v.d.A.), C. F. Kleisterlee te Rotterdam (K.V.P.) en L. W. G. Scholten te Utrecht (A.R.). In de plaats van de heren J. de Wilde en J. W. van der Linden, die eveneens hun benoeming niet hebben aangeno men, zijn benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer resp. mej. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra te 's-Gra- venhage (V.V.D.) en de heer L N. Th. Diepenhorst te Epe (CHU). C. FR. KLEISTERLEE is op 9 sep tember 1925 te Rotterdam geboren. Hi) bezocht net gymnasiun. en was na de oorlog verbonden aan het bureau finan ciële afwikkeling van de illegaliteit. In 1947 trad hj) in dienst Op het Ministerie van Oorlog als adjunct-commies bij de sociale dienst. De heer Kleisterlee werd ln 1948 vrijgesteld leider van de Katho lieke Arbeideis Jeugd en in 1951 trad hij in dienst bp de Haarlemse dioce sane K.A.J. Kort nadien werd hij ge kozen tot voorzitter van deze organisa tie. Hij heeft ook zitting in het dage lijks bestuur /an de K.A.B. ln het bis dom Haarlem. De heer Kleisterlee is lid van de gemeenteraad van Rotter dam. Tot lid van de Eerste Kamer is be noemd verklaard de heer J. van Brug gen te Heemstede (CHU), in plaats van de heer J. Rustige, die zijn benoeming biet heeft aangenomen. Gistermiddag is een Belgische re geringsdelegatie, geleid door premier van Acker en de minister van buiten landse zaken, Spaak, voor een be leefdheidsbezoek van tien dagen in Moskou aangekomen. Het is de vierde afvaardiging uit een NATO-land die binnen een jaar tüds naar Moskou komt, voor persoonlijke kennismaking met de Russische regeringsleiders. De Belgische delegatie werd op het vliegveld verwelkomd door de Rus sische premier, Nikolai Boelganin, de minister van buitenlandse zaken, Sje- pilov, en de eerste plaatsvervangen de premiers Mikojan en Saboerov. Vandaag en morgen zullen de be sprekingen gevoerd worden. Daarna maken de Belgen een rondreis door Centraal Azië en de Kaukasus, vanwaar zjj op 1 november naar Moskou terug keren. Op 2 en 3 november worden dan de besprekingen tot een einde ge bracht. Mochtar Lubis, de hoofdredacteur van het te Djakarta verschijnende onafhan kelijke blad ..Indonesia Raya" zal bin nenkort voor het gerecht worden ge daagd om zich te verantwoorden over een verslag, dat op 14 augustus j.l. in zijn krant heeft gestaan, en dat de kop droeg: „Minister van buitenlandse za ken, Ruslan Abdulgani, betrokken in een korruptieschandaal van 1.500.000 ru- piahs". ..Indonesia Raya" was het eerste blad, dat meldde dat de minister van bui tenlandse zaken op de vooravond van diens vertrek naar de Londense confe rentie over het Suezkanaal op 13 augus tus j.l. bijna was aangehouden. Men neemt aan, dat het blad contact onder, houdt met anti-regeringsgezinde kringen in het leger. Inmiddels hebben de vereniging van uitgevers van Indonesische kranten en de vereniging van Indonesische journa listen de oprichting aangekondigd van een gezamenlijk actiecomité om de ver dere stappen te coördineren die gewonen moeten worden in de pogingen om te bereiken, dat de militaire verordening, waarbij „destructieve en provocatieve berichtgeving wordt verboden, wordt ingetrokken 4. Gelukkig drijft het bootje naderbij en helpt Svein eerst Cendrach en daarna de Noorman binnen boord. De lange Sakser was dicht bij het roei bootje in het water terecht gekomen en kon er mee weg komen. Weliswaar heeft hij maar één roeiriem, doch dat is toch in elk geval beter 'dan niets. Hij blijft voortdurend rondzoeken naar overlevenden en intussen vissen ze hier en daar nog op, wat ze van de drijvende etenswaar kunnen pakken. Nog steeds hangt de dichte mist als een ondoordringbare sluier om hen 'neen. Stil en somber turen de mannen voor zich uit naar die grauwe nevel, waarin nietig en eenzaam het bootje over de donkere watervlakte dobbert. Ze zijn zich maar al te zeer bewust van de hopeloze toestand, waarin ze zich bevinden (Van onze verslaggever) „Waar was Sinterklaas nou?" hebben kinderen het vorig jaar gevraagd toen ze de grootse intocht van Sinterklaas in Amsterdam hadden gezien. Ze hadden zoveel te zien dat ze Sinterklaas zelf om wie het allemaal begonnen was helemaal over het gemijterde hoofd hadden gezien. En daarom gaat het comité dat elk jaar de intocht van Sin terklaas in Amsterdam voorbereidt, er dit jaar een echte en oprechte Sinter klaasoptocht van maken, natuurlijk nog wel met een grootscheepse cnionr"re van 60 pieterbazen, 14 a 15 muziek korpsen en drumbands, 100.000 vlagge tjes, en een stuk of tien praalwagens, kortom een stoet van anderhalve kilo meter lengte, maa- toch met meer re liëf voor Sinterklaas zelf. Dat probeert men 'te bereiken door vier Moren met grote trommels aan Sinterklaas vooraf te doen gaan en de Goedheiligman te omringen door pa ges, die met koorden met gouden kwas ten een carré om hem vormen. Voorts zijn er ditmaal zes „baardige" lans knechten, echte mannetjesputters, en twee hoofdpieten, die de met veel zorg en psychotechniek uitgekozen pieten er is een lange wachtlijst want de aanmelding is overstelpend groot zul len regeren. Dat is wel nodig want er zijn pieten in alle soorten: op brom fietsen, scooters, lopend en op wagens. In het verleden Is het nog wel eens gebeurd dat een toeschouwster een door een piet ondoordacht geworpen peper noot ir het oog kreeg het comité heeft de rekening van de dokter betaald en daarom acht men toezicht op de zwarte knechten van Sinterklaas nood zakelijk. Het paard van Sinterklaas, dat het vorig jaar zoek was frontpagina nieuws vooi de hele wereldpers is thans wegens vergevorderde leeftijd ge pensioneerd maar men heeft in Am sterdam nog een mooie schimmel ont dekt, die „Bronda Majestuoso" heet. Paardengetrappel zal er genoeg te ho ren zijn, want er rijden Spaanse edelen en Amsterdamse burgers te paard mee en rijtuigen met de autoriteiten alsme de een mailcoach voor de pers rang nummer 13 in de stoet en zelfs de tractoren, die de praalwagens zullen trekken, zijn ditmaal van een paardekop en een paardestaart voorzien. De 14 15 deelnemende muziekkorp sen en drumbands komen uit het gehele land en voor het eerst is er ook een buitenlandse deelnemer: een Ameri kaanse luchtmachtband uit Kaiserslau- tem. Omdat dit muziekkorps alleen maar Kerstliedjes kan spelen heeft het comité spoorslags Sinterkiaaspartiturcn naar Kaiserslautern gezonden in de hoop dat de band nog op tijd de maan muzikaal door de bomen kan laten schij nen. De gehele stoet is speciaal op de jeugdige toeschouwers ingesteld onder het motto: ..O, kom er eens kijken", en dat geldt niet alleen voor de praal wagens maar ook voor de deelneming aan de stoet door de kinderen zelf. Veel mepr dan vroege»' zijn f»r groe pen kinderen ingelast, die Chinezen en c.owns en beren en oosterse fakirs gaan voorstellen. De stoet wordt voor afgegaan door een stel acrobaten, die meer op hun handen dan op hun voeten lopen en daarom extra paren hand schoenen hebben toegewezen gekregen, terwijl de naar verwacht wordt weer een half miljoen toeschouwers het wach ten wordt veraangenaamd door muziek korpsen, die vooruit zullen trekken met borden: „Hij komt, nog even geduld.' De Sint zal weer om twee uur met klokgelui van de St. Nicolaaskerk wor den begroet, terwijl de elf saluutscho ten, die de koninklijke marine met een kanon uit 1887 placht af te schieten, vanwege een paar stekelige vragen van een Tweede Kamerlid protocolair zijn vervangen door 12 „vreugdescho ten" met hetzelfe kanonDaar ko men twee kanonniers, 12 roeiers en 12 gewapende matrozen aan te pas! Onderweg wordt weer handenvol snoep uitgestrooid 100 kilo borstplaat is o.a. daarvoor beschikbaar terwijl de 650 kinderen van diverse Amster damse instellingen, aangewezen door de Sociale Raad, in het A.M.V.J.-gebouw, waar Sinterklaas traditiegetrouw zijn in tocht eindigt, extra geschenken zullen ontvangen. De stoet zelf trekt verder naar het Rijksmuseum, De route van de tocht is zoals elk jaar langs Dam rak, Dam, Rokin, Muntplein, Rem- brandtsplein. Utrechtsestraat, Frede- riksplein, Weteringschans, Leidse- bosje. Radio en Eurovisie zenden de in-, tocht weer uit. - .of. Suliman Kartosarprodjo, hoog leraar in de faculteiten der juridische en sociale wetenschappen de universiteit van Indonesië, heeft maandag als zijn mening te kennen gegeven, dat de ho ger onderwijsinstellingen in Indonesië nog steeds behoefte hebben aan de Ne derlandse taal. Hij zeide, dat, afgezien vai de moeilijkheden op economisch terrein, het gebrek aan kennis van de Nederlandse taal een grote hindernis vormt voor de Indonesische studenten om vooruit te komen. Hij beval aan, dat de Nederlandse taal weer faculta tief in Indonesië zal worden onderwe zen. „Ik ben van mening, dat zo lang de studieboeken voor de hoger onder wijsinstellingen nog niet in het Indone sisch vertaald zijn, de Nederlandse taal van grote betekenis is voor het Indonesische maatschappelijke werk", aldus prof. Kartosarprodjo. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft maandag in hoger beroep een hand oplegster terecht gestaan. „Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, zonder noodzaak en tegen vergoeding", zo luid de de aanklacht. Zij oefende haar prak- tijk(en) uit in haar huis aan een kade te Amsterdam. Velen meenden, dat zij door haar zijn genezen en voor de rechtbank kwamen een drietal vrou wen en een man daarvan getuigenis afleggen. De officier van justitie was het eens met de boete die de kantonrechter haar in eerste instantie had opgelegd: vier maal 300. Het was een rechtszaak als zoveel voorgaande op dit gebied. De 47-jarige handoplegster liet haar adspirant-pa- tiënten alleerst naar de dokter gaan voordat zij ze in behandeling nam. Voor haar behandeling vroeg zij gewoonlijk tien gulden per week, maar ook min der of helemaal niets. Een 30-jarige vrouw vertelde de rechtbank, dat zij geen baat gevonden had bij een dok tersbehandeling, maar dat de handop legster haar van darmontsteking had genezen. Een 23-jarig Volendams meis je dat zeven jaar op bed had gelegen met niet-tbc, was door de handoplegster bezocht en later met een auto van huis gehaald om bij de vrouw thuis behan deld te worden. Van de ziekte had zij volgens haar zeggen nu geen last meer. De handoplegster had haar geheel gra tis behandeld, zelfs voor vervoer en fruit gezorgd. Een dame met hernia in de rug hoefde, zo had een chirurg ver klaard, niet meer noodzakelijk geope reerd te worden, terwijl hij dat voor de behandeling door de handoplegster een eis had gevonden. Het moet voorgekomen® zijn, dat de broer van de handoplegster in een druk ke periode ,,de praktijk even heeft over genomen". Hjj had de zaak enigszins afgekeken en ook de hand opgelegd. Kor te tijd later geloofde hij zelf niet meer in zijn paranormale kracht, zodat hij maar gecapituleerd had. De handopleg ster heeft aan haar huis enige tijd een bord gehad, waaruit bleek, dat zij sa- Generaal-majoor-vlieger H. Schaper, die 1 november luitenant-generaal A. Baretta zal opvolgen als chef van de luchtmachtstaf, heeft in de oorlog, in Engeland geplaatst bij no. 320 squa dron, aan vele operaties deelgenomen en enige speciale opdrachten uitgevoerd. In oktober 1940 landde hij met een watervliegtuig op het Tjeukemeer om leden van verzetsgroepen aan boord te nemen. Het toestel had bij aankomst in Engeland veertig treffers en in de tanks bevonden zich nog slechts enkels liters brandstof. Voor deze daad ont ving generaal-majoor Schaper het rid derkruis vierde klasse in de Militaire Willemsorde. In begin 1942 kreeg hij als officier-vlieger eerste klas het bevel over het operatieve gedeelte van het no. 320 squadron, maar tijdens een bom aanval op een Duits convooi werd hij neergeschoten en in Duitse krijgsge vangenschap gevoerd. In 1945 werd hij naar het toenmalige Ned.-Indië gezonden als commandant van de marineluchtvaardienst in de rang van hoofd-officier-vlieger tweede klasse. In 1946 keerde hij naar Neder land terug om waarnemend vlagofficier van de marineluchtvaartdienst te wor den in de rang van hoofdofficiervlieger eerste klasse. In januari 1949 werd h\j als schout-bij-nacht vlieger benoemd tot vlagofficier van de marineluchtvaart dienst. In leeftijd de jongste vlagoffi cier van de koninklijke marine. 1 augus tus 1954 ging hij over naar de konink lijke luchtmacht in de rang van gene raal-majoor. Generaal-majoor vlieger-waarnemer H. Schaper is behalve ridder der vierde klasse in de Militaire Willemsorde ook ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts is hij drager van het distinguished flying cross. menwerkte met een arts. Het schijnt echter, dat de arts zich heeft willen over tuigen van de resultaten van haar „ge neeswijze", gelijk zij ook enige malen geraadpleegd is door instanties en ge neesheren. De handoplegster verklaarde, dat zij zich graag erkend zou zien als iemand, die met paranormale kracht begaafd is. „Ik zal mijn pogingen om iemand te ge nezen niet laten varen", zo merkte zij op. De officier van justitie, mr. van Ever- dingen, achtte het vreemd dat delicten als de onderhavige nog steeds als over tredingen beschouwd moeten worden en niet als misdrijven. De raadsvrouwe van de verdachte was van oordeel, dat de wet geen gelijke tred met de realiteit had gehouden. Zij meende bovendien dat de verdachte geen geneeskunde had uitgeoefend, daar zij haar patiënten al lereerst naar een arts stuurde voordat zij met haar eigen behandeling begon. Verder vond zij dat voor haar cliënt objectieve overmacht gold. Mocht de rechtbank het daarmee niet eens zijn, zo sprak zij, dan vraag ik mijn cliënt een principiële straf op te leggen. Over veertien dagen uitspraak. Horizontaal: 1. koninkrijk in Europa 2. bevroren dauw - kinderverlam ming 3. niet dubbele - strook 4. soort likeur 5. aanspreek titel voor kei zer - laddersporten 6. bosplant - achter 7. arglistig bedreigen 8. misgebed - tocht 9. vorm van carrosserie- bouw 10. Europeaan - herfstbloem 11. naaldboom - tekening met kleurstift Verticaal: 1. scheidingslijn - woud 2. rivier - traagheid 3. bijenhouder - Gooise gemeente 4. graanzuiger 5. rivier (Ind.) - opgeld 6. buitengewoon 7. Niet Parkeren - eer bewijzen - verbindings stuk 8. oude lappen - graansoort 9. Engels bier - interest 10. aandoening bij verkoud heid - oude lengte maat 11. eierschaal - Egyptisch staatsman Maandagochtend is op de snelweg UtrechtAmsterdam een ernstig auto-ongeval gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Een grote Buick vloog door asbreuk bovenop een aan de kant geparkeerde Volkswagen. Beide auto's tolden van de weg en kwamen voorbij de berm tot stilstand; de grote Amerikaan boven op de andere, zoals bijgaande foto toont. Een enquête, ln januari 1955 by de aan een school voor maatschappelijk m.z Florence is in de bres gesprongen voor zijn kostbaar kunstbezit: de regering van Italië was overeengekomen 33 befaam de schilderijen aan Amerika uit te lenen, maar de kunstminnende Florentijnen, die nu de steun hebben gekregen van hun burgemeester, kwamen daar tegen in opstand. Zij demonstreerden met spandoeken (links): „Op de bres voor onze kunstwerkenl", zoals de „gesluierde dame" van Rafael (mid den). Een van hun voormannen is de schilder Pietro Annigoni (links), die de kunstminnaars toesprak. katholieke leeszalen en bibliotheken ge houden, heeft uitgewezen, dat er 119 personeelsleden tekort zyn. De bezet ting zou in totaal 250 moeten bedragen. Het tekort beloopt dus 52 pet. De enquête is gehouden door een com missie, ingesteld door de bond van r. k. leeszalen en boekeryen in Nederland, als uitgangspunt voor een op te stellen rapport over die opleiding van katholiek leeszaalpersoneel. Het rapport is dezer dagen, tegen de viering van het veertigjarig bestaan van de bond, bekend gemaakt. Het deelt he' personeel in vijf groepen in: top functionarissen van grote centrale lees zalen en van andere nationale of regio nale organen van de lectuurvoorziening; leidende functionarissen van middelgro te leeszalen en daarmede gelijkwaardig te achten uitvoerende organen van de lectuurvoorzieninghoofdassistenten assistenten en hulpassistenten. De opleiding van de vier eerste groe pen zouden de rapporteurs gebaseerd willen zien op een algemeen vormende middelbare opleiding, minimum einddi ploma gymnasium, H. B. S. of M. M. S. Aan de vaktechnische opleiding der as sistenten zou vervolgens nog een alge mene basisopleiding vooraf moeten gaan, waarin een bepaalde mate van kennis kan worden verworven aangaan de godsdienstige, psychologische en pe dagogische problemen. De opleiding zou sterk sociaal gericht moeten wezen. Zij wordt het best op haar plaats ge acht aan de bestaande scholen voor maatschappelijk werk, omdat daar een Sterk sociaal gericht milieu is. De al gemene basisopleiding van één jaar, die daar gegeven wordt, zou ook voor het leeszaalpersoneel dienstig zijn. Daarop zou een tweejarige vak-technische op leiding moeten aansluiten, waarin een verplichte stage is opgenomen. De opleiding voor directrice, gericht op het organisatorische aspect van de lectuur-voorziening, moet daarop aan sluiten, niet voor een praktijktijd van twee jaar is verlopen. Zij zou kunnen bestaan uit het doen van een stage bij enige uitvoerende organen van de lec tuurvoorziening en het volgen van een eenjarige cursus (één dag per week) werk. De opleiding van topfunctionarissen zou op universitair, of althans semi- universitair niveau moeten liggen, bij wijze van differentiatie in de opleiding van hogere maatschappelijke werkers. Brede vorming op theologisch, sociolo gisch, sociografisch en psychologisch gebied is wenselijk, evenals een gron dige bibliotheek-technische vorming. De opleiding van hulpassistenten zou kunnen geschieden aan sociale scholen op lager niveau: eenjarige basisoplei ding en eenjarig vaktechnisch „part time '-onderwijs. Aan het rapport is een brief van het b .uur toen- oegd, waarin een aantal opmerkingen op enkele détails uit de kringen van het leeszaalwezen zijn op genomen. Het rapport is in hoofdzaak bedoeld als een grondslag voor verdere bestudering van de kwestie door men sen uit de praktijk. De Hunter-Killer group 2 van de Ame rikaanse marine, die speciaal is uit gerust voor de bestrijding van onder zeeboten, zal onder bevel van schout- bü-nacht Paul L. Dudley van 29 okto ber tot 2 november een niet-officieei bezoek aan Rotterdam brengen. Het bezoek van deze groep, die bestaat uit het vliegdekschip Antitam, alsmede Uit een groot tankschip, zes torpedoboot- jagers en twee onderzeeboten, is het grootste, dat de Amerikaanse marine ooit aan Nederland heeft gebracht. De schepen hebben in totaal 333 officieren en 3490 onderofficieren, korporaals en manschappen aan boord. Het bezoek aan Rotterdam vormt een onderdeel van de goodwill- en oefen- reis in het gebied van de Atlantische Oceaan en de Westeuropese wateren, die dit smaldeel 29 september van dit jaar te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia is begonnen. Het smaldeel zal 1 november met een groot aantal Nederlandse marine-officie ren aan boord zee kiezen om de konink lijke marine op deze wijze gelegenheid te geven zich van de laatste ontwikke lingen op het gebied "'an de onderzee- bootbestrijding op de hoogte te stellen en deze ontwikkelingen in gezamenlijk overleg op hun deugdelijkheid te be proeven. De eerste reis van de nieuwe 23.000 ton metende Statendam, in aanbouw op de werf van Wilton-Fijenoord, is vastgesteld op 6 februari 1957. Die reis gaat van Rotterdam naar New York. In New York zal gedurende enige da gen aan boord een aantal ontvangsten van autoriteiten en relaties wórden ge houden, waarna het schip enige cruises zal ondernemen naar de Midden-Ameri kaanse wateren. 16 april zal de Statendam van New York vertrekken en 24 april in Rotter dam arriveren om vervolgens te gaan varen in de regelmatige transatlanti sche dienst. In opdracht van de H. Vader zal fl* Mgr. E. Forni, pauselijk nun tius m België, vandaag aan Groother togin Charlotte van Luxemburg de Gou den Roos aanbieden, welke de H. Vader de Groothertogin op 8 juli heeft ge schonken. De Gouden Roos is een hoge Pauselijke onderscheiding, die slechts aan staatshoofden wordt uitgereikt. (K.N.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2