Mevr. Bouman schrijft open brief aan „De Nieuwsgier" Onthullingen in het vooruitzicht gesteld indien in het belang der arrestanten 11 1 Supersnelle pijnloze tandenboor Overwerk in bouwbedrijf, maar met tegemoetkomingen Veertig jaar boeken lenen Brand in Rotterdam Het werk zal slagen Tussen neus en lippen Bejaarden uit grote steden gemakkelijker naar platteland Bond van katholieke leeszalen viert jubileum Auto-bel Het Parool" over de lift van dr. Van Maasdijk Opnieuw relletjes in Apeldoorn koningin bezoekt Canada's First Cigarette A RAAD VOOR DE WONINGBOUW Te gevaarlijk Feestje... Aanpakken Spraakgebrek Voor tienduizenden guldens schade Gezin van zeventien personen dakloos Ir. A. G. Maris PAGINA MESSINA Siiiiiii llliBf Woning afgebrand HAAS OORZAAK VAN VERKEERSONGEVAL Wal vis jager te water gelaten n Relaas van Nederlands journalist Beste Willem, i Met enige teleurstelling las ik je wel Wat slordig gestelde stukje in De Nieuwsgier, waarin je zegt, dat ik door het uitspreken van mgn overtuiging, dat rechter, procureur-generaal en pre sident van de Hoge Raad in Indonesië al lang geweten hebben van de onschuld van Jungschlager en Schmidt, de in druk heb gegeven van een „fantaste om niet te zeggen leugenachtig" te zijn. Ik kan uiteraard niet boos zijn over deze slip, omdat je ook eens een tijdje geleden mijn leven hebt gered. Dit laatste is ook de reden, waarom Ik op het geval inga en zal trachten je duidelijk te maken waarom ik, na rijp beraad en overleg, besloot deze voor mij onomstotelijk vaststaande fei ten wereldkundig te maken. Er kunnen uit deze aangelegenheid enige waarde volle conclusies worden getrokken. Maar eerst de beschuldiging, die ik [euit heb, en die ik nog wat zal uit breiden. Niet alleen de procureur-ge neraal en de president van de Hoge Raad, ook andere vooraanstaande ge zagsdragers, zoals het hoofd van de staatspolitie Sukamto, vice-premier Rum en vice-president Hatta en enige hoge officieren zijn ervan op de hoogte, dat de zaken tegen de gearresteerde Nederlanders een frame-up zijn. Ten aanzien van de procureur-generaal en de president van de Hoge Raad, die res pectievelijk belast zijn met het toe zicht op het openbaar ministerie en de rechtsbedeling in Indonesië en uit dien hoofde kennis dragen van alle proces stukken (en zelfs veel meer) spreekt dat vanzelf. De waanzinnige verhalen, waar het proces-dossier uit is samen gesteld, zijn zo absurd, en bovendien zo verward en vol tegenspraken, dat niemand met enig verstand er aan kan geloven. Na lezing van het soortgelij ke dossier in de zaak Jungschlager be sloot de met de behandeling van deze zaak belaste rechter, mr. Liem, dan ook Jungschlager onmiddellijk op vrye voeten te stellen. De uitvoering van dit besluit is door de Indonesische gezags dragers onmogelijk gemaakt. Het was zover dat mevrouw Jungschlager thuis alles klaar had voor de feestelijke ont vangst van haar man. Maar hij kwam niet en is nooit gekomen. Daarna be gon de intimidatie van mr. Liem. Hij werd ziek en trok zich terug. Maar de heren Suprapto en Wirjono beschikken over heel wat meer dan de zoeven genoemde stukken. Zij ken nen nu ook de overduidelijke en be trouwbare verklaringen a décharge, waarvan juristen als zij zich toch wel niet zullen proberen af te maken met de motivering: ,,Ik geloof die verkla ringen niet, omdat ik ze met geloof zoals de djaksa tinggi Sunario deed. Zij kennen de herroepingen van de ge tuigen a charge, en aangezien zij de voorgeschiedenis kennen, kunnen zij ook niet menen, zoals djaksa tinggi Sunario voorgaf te doen, dat deze slechts door omkoping tot stand kunnen zijn geko men. Zij hebben de schandelijke verto ning kunnen volgen, die soms door de fittingen werd opgeleverd. En zij zijn op de hoogte van de afschuwelijke mis- Handelingen. Maar dat is nog niet alles. Zij en ook de andere nu genoemde autori teiten Zijn door de verdediging in het beginstadium haarfijn op de hoogte gebracht van de feiten. En wat h»eft het geholpen? Zeker, er is voor ge. zorgd dat de krankzinnig gemartelde heer Kolk bij zijn familie terugkwam. Mogelijk door de invloed van vice- president Hatta, aan wie mijn man een lange en uitvoerige gedocumen teerde brief heeft geschreven. Maar denk je, dat Hatta niet begrepen heeft, dat het in de andere gevallen navenant is toegegaan? Suprapto heeft, eindelijk, de heer Michael, die door meer dan 40 getuigen als de bendeleider Bosch was „herkend", losgelaten. Niet echter dan nadat op allerlei wijzen geprobeerd was met deze loslatingen stilzwijgen onzerzijds over diverse schandelijkheden te ko pen. Denk je, dat Suprapto niet weet, dat ook Schmidt als bendelei der „herkend" is door daartoe gepres te, bedreigde en omgekochte getui gen? Het zijn gedeeltelijk dezelfde personen geweest. Mr. Rum heeft als advocaat cliën ten van raad gediend, die door de politie waren geprest om meinedige verklaringen af te leggen. Denk je, dat hij niet weet, dat ook andere ge tuigenverklaringen a charge op soort gelijke wijze zijn verkregen? En zo kan ik doorgaan. Geen van hen echter en zij beho ren tot het beste, dat Indonesië biedt heeft ooit de zaak durven aanpakken. En zn hadden daarvoor motieven. Su prapto meende, dat het hem zijn baan zou kosten als hij er iets aan deed. Niet, dat hij daar op zichzelf zo bang voor was. Maar wie zou hem dan op volgen? Als op zijn stoel een ander zat zou misschien zelfs een Michael met meer vrijkomen. Om van andere zaken, waar het om het lot van Indonesiërs gaat, maar niet te spreken. Mr Rum dacht en denkt en misschien niet ten onrechte dat hij de positie van de Masjumi in gevaar zou brengen door iets te doen, dat door politieke tegen standers ogenblikkelijk luidkeels als pro- Nederlands zou worden aangemerkt. En zo had en heeft ieder het zijne. Maar accepteer jij die motieven? Doet het je niet levendig denken aan de houding van weldenkende Duitsers onder het Hit- Ier-regiem? Heb je dat geaccepteerd, hoewel het ook begrijpelijk was? Neen, je hebt zelfs niet willen horen „Wir Mevrouw Bouman, de verdedigster in de processen tegen de heer Schmidt en wijlen de heer Jungschlager voor het landgerecht te Djakarta, heeft als antwoord op de ernstige kritiek, die verleden week in „De Nieuwsgier" op haar is geuit, een open brief aan de schrijver van de kritiek, de heer Willem Mooyman, gericht. Advertentie haben es nicht gewusst", ook al was dat wellicht soms waar. Waarom leg je dan hier andere normen aan? Ik denk, dat ik je wel overtuigd heb, dat deze gezagsdragers dus weten wat er gaande is. Net zo goed Willem, en dit is ernstig als jij weet, dat deze mensen onschuldig zijn, en dat ook wist toen je je artikel in De Nieuws gier zette. Jij hebt, nadat je de zittin gen had bijgewoond, en nadat je het Witboek had gelezen er nooit aan ge twijfeld, dat de officiële, na een diep gaand onderzoek door de Nederlandse regering afgelegde verklaring, dat het hier schijnprocessen betrof, juist was. Dit schokt je misschien, en mogelijk zul je denken, dat ik je er nu van ga beschuldigen, dat je opzettelijk hebt ge tracht mijn goede naam te besmeuren. Dat doe ik echter niet. Ik zal je hier onder, bij de beantwoording van de vraag of het belang van de arrestan ten kan worden geschaad vertellen waarom je, naar mijn mening natuur lijk, deze nare zaken hebt geschreven. Maar eerst nog dit. Je hebt gezien, dat het niet nodig is geweest om ont hullingen te doen uit persoonlijke ge sprekken, die de betrokken autoritei ten met mij of anderen hebben gehad. Ik had andere gronden genoeg om te zeggen wat ik zei. Maar ik verzeker je, dat als ik dat in het belang van de arrestanten acht, ik dat wel ga doen. En dat zal wel komen ook. Je zult ervan opkijken. Ik moet dat wel doen, want het gaat hier om mensenlevens. En nu de tweede vraag. De vreemd ste zin in je stuk was voor mij de passage: „Denkt mevrouw Bouman het belang van Schmidt te dienen. Natuur lijk niet." Het is een flauw jij-mopje om nu te gaan zeggen: Mooyman is een fantast en een leugenaar, want ik heb hem nooit verteld, dat ik eigenlijk een ander belang diende. Het kan wel zijn, dat een of andere handeling van mij je die overtuiging heeft bijgebracht. Maar ik zou dan graag willen weten, welke dat was.tEn ook welk ander be lang ik dan zou dienen. Eerst echter waar het eigenlijk om gaat. Wordt, als ik spreek, het belang van de arrestanten geschaad? Ik ben overtuigd van niet. Bijna 3 jaar lang hebben velen ge tracht om een oplossing in stilte van deze vreselijke zaak te bewerkstelligen. Mijn man heeft in het beginstadium de Indonesische regering aangeboden om ervoor te zorgen, dat geen of praktisch geen geschrijf en rumoer zou ontstaan, wanneer deze aangelegenheid in stilte kon worden geliquideerd. Jij kunt zijn brief van mij ter inzage krijgen. Het heeft niet gebaat. Hij heeft er zelfs geen antwoord op gekregen. En in het licht van wat later is gebeurd was dit ook te verwachten. Men wenste geen geruisloze oplossing, maar veroordelin gen en rumoer, dat voor eigen pro pagandistische doeleinden kon worden aangewend. En als dit eenmaal vast staat, wat verwacht men dan nog van voorzichtige en geheime manoeuvres? Dacht je, dat Van der Lubbe zou zijn vrijgesproken na een beleefde brief van de Nederlandse regering? Na alles, wat er van die zijde is geschied, en dat is meer dan het grote publiek weet, kan men de hoop op het succes van stille demarches wel opgeven. En hierin ligt het antwoord op de vraag opgesloten. Er u geen gevaar (meer) te duchten van openbaarheid. Het kan niet erger dan het is. Als men Schmidt heeft dur ven veroordelen, zal men ook de ande ren veroordelen, daarmee volhoudende, dat er een komplot is, waaraan Neder landse regering en Nederlands bedrijfs leven mede schuldig zijn. En dat blijven gebruiken voor het doel, waar de hele zaak oorspronkelijk voor werd beraamd. Je vraagt verder, waarom ik op de zittingen dan niet duidelijker heb ge sproken. Herinner je je niet, wat er met mijn man is gebeurd, die dat wel deed? Vanaf het moment, dat zij hem naar het leven gingen staan zo als later mij, was het duidelijk, dat ik, als ik de beklaagden wilde blijven bij staan, een ander systeem moest vol gen. En dat heb ik gedaan. Ik heb onder andere getracht om door het aan de kaak stellen van de leugen achtigheid van de getuigen, meer dan men zelf blijkbaar durfde doen, de mogelijkheid voor een rechtvaardig vonnis te vergroten. En ik heb mij strikt binnen de perken van wat een verdediger geoorloofd is gehouden. Maar nu bestaat daarvoor geen reden meer. En ik zal spreken. Niet alleen hier, maar ook elders. Want mijn stellige overtuiging is, dat alleen nog maar andere middelen, heel mis schien, zullen baten. Op je beschuldiging, dat ik een vertrouwen zou hebben geschonden, heb ik al geantwoord. Maar van ver trouwen gesproken, is niet van Indo nesische zijde het vertrouwen gewekt, dat er, als men hen maar met rust liet, recht zou worden gedaan? En is dat vertrouwen niet geschon den? Ik kom hiermee aan wat naar ik meen het motief is, waarom je je stuk schreef. Je hebt gedacht, dat mijn uitlatingen de mogelijkheid tot een oplossing verknoeiden, en je hebt de fout, die ik naar je mening maak te willen herstellen, neutraliseren. Omdat je denkt, dat dit in het be lang der arrestanten is. Blijkbaar heb jij nog dat vertrouwen dat bij mij, ik geloof wel duidelijk gemaakt te hebben waarom, verdwenen is. Ik ben ervan overtuigd, dat jij je ver gist. Ik zou je willen vragen: bal nog eens je vuisten. Deze keer in het be lang van de onschuldige gevangenen. Ik hoop, dat je deze brief in je krant zult willen opnemen. Ik heb daar, na wat je gezegd hebt, geloof ik wel recht op. Er zullen dan ongetwijfeld wel weer een aantal ontkenningen komen. Dat vind ik niet erg. Alleen hoop ik, dat jij niet zult gaan ontkennen. Het lijkt mij prettig noch eervol voor je om in de rij acher een Sunario te gaan staan. Maar liever dat dan niets. Als altijd, je (w.g.) (Mieke Bouman) Ook maandagavond heeft de Apel- JJhornse politie haar handen vol gehad T^t de Rock and roll-demonstranten. in tegenstelling tot zaterdag- en zon- "agavond was een sterke politiemacht ,.eeds vroeg op de been om samenscho- "hgen van verhitte jongelieden uiteen *e drijven. Er vielen rake klappen bij verschillende charges die werden Uitgevoerd. Een zestal demonstranten j^erd opgebracht naar het politiebu reau. Marechaussees die in de Willem UI kazerne geconsigneerd waren om eventueel de Apeldoornse gemeentepo litie te assisteren behoefden niet op te treden. Juhana heeft maandagmid dag Messina bezocht. Na een rondgang ooor de stad heeft zij thee gedronken 2P-j terras van het Miramarhotel. i Udens een wandeling langs de zee heeft r, er in toegestemd even te poseren voor de fotografen onder voorwaarde, dat haar verdere verblijf op Sicilië niet door journalisten en fotografen gestoord tou worden. SWEEr cpPORA. De raad voor de woningbouw heeft twee nieuwe aanbevelingen aan de mi nister van Volkshuisvesting en bouw nijverheid voorgelegd, waarvan de eer ste betrekking heeft op de mogelijkheid van overwerk in het bouwbedrijf en de tweede op het tegenwoordige subsidie- en goedkeuringsbeleid van de minister. Een algemene overwerkvergunning, zoals deze het vorig jaar mogelijk was, acht de raad ongewenst. Dit is bij de werknemers blijkbaar niet in gunstige aarde gevallen, hoewel er het vorig jaar, voor zover bekend, in de burger lijke en utiliteitsbouw toch nog meer dan 170.000 uur is overgewerkt. De raad acht het de aangewezen weg, dat, indien nodig, de werkgever na overeenstemming met zijn werknemers, op de gebruikelijke wijze overwerkver gunning aanvraagt. De districtshoofden van de arbeidsinspectie zullen na in structie van de minister van sociale za ken en volksgezondheid hiertoe hun me dewerking dienen te verlenen. Een werktijd van 55 uur (10 uur per dag plus 5 uur op zaterdag) lijkt acceptabel. Tenslotte meent de raad, dat tegen over het offer van overwerk tegemoet komingen gesteld moeten worden, zo mogelijk in de vorm van een hogere toeslag op de overuren dan thans het geval is. Bovendien zou kunnen worden onderzocht of het mogelijk zou zijn fis cale faciliteiten te geven. Op de jongste vergadering van de Amerikaanse Bond van Tandheelkundigen te Atlantic City is een nieuwe supersnelle tand- artsenboor gedemonstreerd, die te gebruiken is met het gemak, waar mee men een schilderskwast han teert. De boor, die roteert met snel heden boven de 150.000 omwentelin gen per minuut, is ontworpen om de trillingen van een gewone boor, die een snelheid heeft van ongeveer 6000 omwentelingen per minuut, uit te schakelen. De ontwerper van de boor beweerde op het congres, dat de patiënt met het nieuwe apparaat niet eens bemerkt, waar de behan deling aan de gang is. De snelheid van 150.000 omwentelingen ligt na melijk ver boven het gevoel van de mens. had gedaan. Totdat de man moest niezen en een ring en een broche uit zqn mond vielen. Uitspraak over veertien dagen Toen de piloot van een helikop ter boven de Stille Zuidzee een reddingsladdertje van touw liet zakken boven een zeeman, die op een angstig hellend vlotje over de golven dobberde, riep de brave borst op het vlotje de piloot toe, dat hij toch maar liever op zijn pontje van-planken bleef. Dat laddertje was hem te gevaarlijk. De zeeman werd later door een reddingsboot, die door de helikopter werd gewaarschuwd, opgepikt. Het „Oktoberfest", het jaarlijk se Beierse drinkfeest, heeft dit jaar alle records gebro ken. Meer dan zes miljoen mensen namen aan het feest, dat in Mün- chen werd gehouden, deel. In totaal werden drie miljoen liter bier ge dronken en 230 duizend kippen klein- jan gemaakt. Niet minder dan 20.000 bierpullen werden gestolen en daar bij nog een biervat van 50 gallon. Intussen raakten er 150 kinderen zoek, waarbij een baby van nauwe lijks veertien dagen! Vijftig maal moest de politie by vechtpartijen tussenbeide komen. Driehonderd personen mochten in de boordevolle cellen van de politiebureaus van de stad op de volgende dag en de ka ter wachten. Driehonderd andere personen werden wegens zakkenrol lerij en andere soorten diefstallen gearresteerd. De vereniging tot be striding van het alcoholisme verloor tien leden, maar kreeg er 35 by. Een man, die onder verdenking van inbraak voor de Londense politierechter verscheen, had kennelijk moeite om uit zyn woor den te komen. Hy stond tegenover de edelachtbare heer te hakkelen en te stotteren, alsof hy nooit anders Toen in een Frans havenplaatsje een vrachtschip te water werd gelaten, zou de echtgenote van de kapitein het schip wel eventjes ten doop houden. Mevrouw had ech ter niet op de koksmaat gerekend. Een fractie van een seconde voor dat het plechtig ogenblik van de doop van het schip zou zïn voltrok ken, ving de koksmaat via een pa- trïspoort met een schepnetje de fles met champagne op. Mevrouw wist toen niet, of ze moest lachen of hui len. Dat de katholieken te weinig lezen is herhaaldelijk betoogd. Toch is dat in de laatste halve eeuw wel aanmerkeiyk verbeterd. Zo'n halve eeuw geleden werd lezen in de nette burgerkringen geiykgesteld met tydverbnoeien. Nu vindt men het doorgaans op zyn minst wel een goede tydpassering. Misschien is de aandacht nog wat te exclusie! gericht op de ontspanning. Maar ge lezen wordt er, als men afgaat op de cijfers, die daaromtrent beschikbaar zyn, vry veel. De katholieke leeszalen, die van daag gezameniyk het veertigjarig be staan van hun bond vieren, hebben in het toenemen van die leeslust een flinke rol gespeeld. Toen een aantal vooraanstaande en vooruitstrevende katholieken dat werk een veertig jaar geleden ter hand namen, was het vooral apostolische ijver, die hen be zielde. Zij vonden, dat de katholieken die boeken moesten kunnen lezen, waaraan zij krachtens hun ontwikke ling en belangstelling behoefte had den. Veertig jaar van moeizaam passen en meten met krappe financiën en drukkende zorgen by het op- en inrich ten van leeszalen hebben tenslotte ge leid tot indrukwekkende resultaten. Om enig inzicht te krijgen in deze materie hebben wy ons gisteren verstaan met de voorzitter van de Bond van r.-k. Openbare Leeszalen, mr. M. G. J. Be vers uit Delft. In zyn kantoor in een der fraaiste behuizingen aan het Oude Delft troffen wij een beminneiyke man, die 32 jaar lang met grote toewyding de zaak van het goede boek heeft ver dedigd en gediend, eerst in Delft en de laatste zes jafcr ook als algemeen voor zitter van de bond. Hy haalde herinneringen op uit de tqd dat te Delft een r.-k. leeszaal werd opgericht met circa tweeduizend boe ken, merendeels tweedehands overge nomen of verkregen uit schenkingen en vertelde hoe moeiiyk het was geschikt personeel aan te trekken aangezien een directrice werd gehonoreerd met 600,- 's jaars en een assistente met 200,-. Na die moeiiyke jaren werd in 1919 subsidie verkregen en van toen af flo reerde alles aanzienlek beter, zodat de Delftse afdeling thans over 17000 boe ken beschikt. En is het elders door gaans niet eender gegaan? Uit de cijfers blykt o.a. dat in het afgelopen jaar in Nederland 12 mil joen maal een boek is uitgeleend en van die 12 miljoen keren geschiedde dit 6.158.000 maal in een katholieke leeszaal, waaruit dus te concluderen valt dat de katholieken gemiddeld meer via hun bibliotheek lezen dan welke andere groepering ook. Dit uit lenen werd gedaan in de negenen veertig zelfstandige katholieke lees zalen, die bn de bond zijn aange sloten. Van de drie miljoen boeken, welke in de gezamenlijke openbare leeszalen aanwezig zyn, horen er ruim 925.000 thuis in de katholieke. Berokkende de subsidie-stop rond 1933 ernstige moeiiykheden, later is de achterstand weer ruimschoots inge haald. Het meest is er wel gelezen ge durende de oorlogsjaren. Viel er na de bevrqding een belangrijke daling te constateren, momenteel beweegt de be langstelling voor de leeszalen zich weer in opgaande lijn, zo zelfs dat vele af delingen zich zelfstandig kunnen bedrui pen. Mr. Bevers is enkele weken geleden benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius, vanwege zyn belangrijk cul tureel werk. Maandagavond is vermoedeiyk ten gevolge van kortsluiting tussen een zol dering en een vloer brand uitgebroken in een pand aan de Burgemeester Hoff- manstraat te Rotterdam, dat deels ge bruikt wordt door de distillateurs en likeurstokers Hulstkamp en Zoon en Molqn N.V. en deels door Cinzano N.V. De omvang van de schade, die voor verzekering wordt gedekt, is nog niet bekend, maar zou volgens schatting van de directie in de tienduizenden gul dens lopen. In de grond ingebouwd bevinden zich tien grote vaten, tezamen bevattend 140.000 liter jenever. Zouden deze door het bluswater zün aangetast, dan zou de drank onbruikbaar zyn geworden. Men heeft rond de vaten dammen kunnen opwerpen waardoor het bluswater werd gekeerd. Tijdens de watersnoodramp was het bedryf, dat op het Noorder eiland ligt, ondergelopen, waarna men materialen heeft aangeschaft om dit een tweede maal te kunnen voorko men. Deze materialen kwamen nu goed van pas. Maandagmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van de familie G. Tiem- stra te Den Hoorn, in de gemeente Leens (Gr.). Het huis brandde geheel af. De inboedel ging verloren. De fami lie, bestaande uit man, vrouw en vyf- tien kinderen, is hierdoor dakloos gewor den. Een haas, die onbevangen in een koolveld rondsprong, heeft maandag een botsing veroorzaakt tussen twee personenauto's op de ryksweg Amster dam-Utrecht. De auto's reden op de zelfde rybaan, in de richting Amster dam, toen de bestuurder van de voor ste auto even stopte om naar de haas in het koolveld langs de weg te kyken. Hjj heeft het niet lang kunnen zien, want de achter hem rijdende auto bots te, doordat de bestuurder het schouw spel ook niet wilde missen, met een flinke snelheid tegen hem op. Twee personen werden hierby ge wond en naar het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Bij de scheepswerf en gashoudersbouw v/h Jonker en Stans N.V. te Hendrik- Ido-Ambacht is met goed gevolg te water legaten de walvisjager „R 2", in aanbouw voor buitenlandse rekening. De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw Schwabacher-v. d. Berg uit Den Haag. August Godfried Maris werd geboren in 1896. In 1921 beëin digde hij zijn studies aan de Technische Hogeschool in Delft en in datzelfde jaar kwam hij als civiel ingenieur bij de Rijks waterstaat. Bij deze dienst heeft hij gewerkt m Overijssel en Gelderland, in het arrondisse ment Noordzeekanaal en bij het Merwedekanaal, in Limburg en Den Haag. In 1946 werd hij hoofdingenieur-directeur in de directie Gelderland en vijf jaar later directeur-generaal. Met deze nuchtere gegevens is de ontwikkeling geregistreerd van wat werkelijk een grote carrière mag heten, al zagen dan tot voor kort weinig bui tenstaanders dat daar aan af. Zozeer heb oen wij lange tijd de waterstaatsaangelegenheaen in ons land beschouwd als een iterie, die geen bijzondere moeilijkheden meer opleverde, dat men zich van de taak der topleiding geen duidelijk beeld meer vormde. Natuurlijk, er was een directeur-generaal, maar de verantwoordelijkheid van deze functionaris ging eerst weer duidelijk spreken bij de grote ramp van de lste februari 1953. Toen realiseerde men zich pas goed wat het water in en om ons land betekent. In die bewogen dagen zagen we een ir. Maris, die met grote vastberadenheid het gigantische probleem, waar hij voor stond, aanvatte. We herinneren ons zijn eerste persconferentie na de ramp. De heer Maris gaf een ontstellende opsomming van de schade op verschillende punten in het noodgebied. Het herstel zou zeer moeilijk zijn, zo moest hij herhaal delijk verklaren, maar het laatste wat in die ernstige verklaringen door klonk was wel een sombere verslagenheid. Een vraag: zou men bepaalde eilanden moeten laten schieten? De directeur-generaal wees deze gedachte verontwaardigd van de hand: „men is aan hetwerk en we zullen slagen". Het werd gezegd zonder enig pathos, maar het was op dat moment een indrukwekkende uitspraak. Sindsdien is ir. Maris telkens „in het nieuws". Wanneer men hem in die eerste tijd na de ramp sprak over het afsluiten van de zeegaten, was hij zeer voorzichtig en gereserveerd in zijn uitlatingen „denk toch aan de technische moeilijkheden bij zeegaten van dertig tot veertig meter diepte." De directeur-generaal was kennelijk beducht voor te vlotte uit spraken, maar de gedachten over wat thans het Delta-plan heet hebben toch in een betrekkelijk korte tijd vorm gekregen en als voorzitter van de Deltacommissie heeft ir. Maris in die vormgeving een èeer belangrijk aandeel gehad. Het zou onjuist zijn hem alleen de man van het Deltaplan te noemen, maar een centrale plaats neemt hij bij opzet en uitvoering van dit grootse werk zeker in. Ir. Maris, die gisteren zestig jaar geworden is, is een zeer eenvoudig, gelijkmatig man, die weloverwogen te werk gaat. Men zal hem nooit op zien vliegen en wat er in hem, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, is omgegaan toen in februari 1953 de Nederlandse waterstaat een ramp te incasseren kreeg zoals in eeuwen niet was voorgekomen weten weinigen zomin als hij tot uiterlijke bewogenheid komt wanneer het thans gaat om het Deltaplan. Spectaculair vertoon is deze ingenieur vreemd. Ook thans geldt echter, dat men aan het werk is en slagen zal. In de aanbeveling over het subsidie- en goedkeuringsbeleid stelt "de raad, dat hy de verwachting van de minister, dat door het ombuigen van het beleid in totaal meer woningen zullen kunnen worden gebouwd, deelt. Evenwel zul len niet alle gemeenten in gelyke mate kunnen profiteren van de nieuwe rege ling. Verwacht mag worden, dat vele kleinere gemeenten in versneld tempo het woningtekort zullen kunnen inha len, terwijl de grotere gemeenten niet zoveel meer woningen dan voorheen zul len kunnen bouwen. Deze conclusie van de raad heeft ge leid tot een aanbeveling, die beoogt de woningnood in de grotere gemeenten te ontlasten door de wens van gepensio neerden, bejaarden, invaliden e.d. tot verhuizing naar een landelijke omge ving gemakkeiyker uitvoerbaar te ma ken. De raad meent, dat in het nationaal belang van bepaalde plattelandsge meenten, die profiteren van het nieuwe beleid, kan worden verlangd, dat een deel van de extra-verkregen woningen voor de bedoelde gezinnen, mits zij een huurwoning vrijmaken, wordt gereser veerd. Voorlopig denkt de raad aan een regeling ten oehoeve van gezinnen uit de grootste drie gemeenten. Deze regeling kan geen grote bijdrage tot leniging van de woningnood opleveren. Er wordt echter toch enige ontlasting voor de grote steden mee bereikt. Niet onder het motto „Terug naar de oude tijd" maar om het verkeerslawaai tot een minimum te beperken zijn in Berlijn bellen in de handel, die men op zijn auto kan monteren. Wanneer men op een knopje op het dashboard drukt gaat de bel een keer over en de klank is luid genoeg om de voetgangers te waarschuwen, maar maakt aanzienlijk veel minder lawaai dan de traditionele claxon. Gistermorgen publiceerde „De Tele graaf" een artikel van „een speciale verslaggever", waarin o.m. werd be toogd, dat het belaamde interview met mr. dr. I G. van Maasdijk, zoals het vorige week in de „Sunday Pictorial" verscheen, mede tot stand zou zyn ge komen door de medewerking van de Nederlandse journalist de heer Friso Endt, redacteur-verslaggever van „Het Parool". In antwoord daarop heeft de heer Endt in laatstgenoemd dagblad gisteravond een uitvoerig relaas gege ven van zyn bevindingen op 11 oktober, toen hij zich in gezelschap bevond van de heer Victor Sims, verslaggever van de „Sunday Pictorial". En hy schryft o.m.: „Twee minuten later zat ik in een klein café-restaurant enkele honderden meters verder achter een kopje koffie. Om kwart over vijf ging daar de tele foon: Victor Sims. Hy zei: „Luister goed, Van Heeckeren heeft me zoeven opgebeld, hij heeft gezegd, dat er bin nen tien minuten een auto voor komt rijden met het nummer RG 85-19; het is een wagen van een Amerikaans merk, hij zal tweemaal toeteren. Van Heeckeren zegt, dat de man in de wa gen dichter by de Koningin staat, dan hyzelf. De wagen zal me naar Den Haag ryden." En in het vervolg van zyn relaas ver telt de heer Endt dan: „Toen om streeks half een 's middags besloot hy de particulier secretaris van de Konin gin W. J. baron van Heeckeren van Molecaten op te bellen. Hy deed dat in hotel Trier te Baarn. Gedeelten van dit gesprek, gevoerd in de telefooncel van dit hotel heb ik kunnen horen, staan de naast Victor Sims. De heer Van Heeckeren begon met te zeggen, dat zyn mond verzegeld was. Na enkele minuten begon hij te praten; hij zei o.m., dat er meer een crisis in publikaties, dan een crisis bij het hof was. Hij maakte grapjes; zei, dat er waarschynlijk by het galadiner op het Paleis ter gelegenheid van het Libe riaanse bezoek, 13 ministers aan tafel zouden zitten („als u begrypt, wat ik bedoel, mr. Sims?"). Tot zover heb ik het gesprek woordeiyk kunnen volgen. Hy vroeg, naar Sims mij mededeel de, of de heer Sims Nederlandse jour nalisten kende, of journalisten van het dagblad „De Telegraaf". De heer Sims moest de Telegraaf van 8 en 9 oktober lezen, of doen vertalen, want daar werd de zienswijze van de heer Van Heecke ren in gepubliceerd; zyn naam stond er niet bij, maar het was wel van hem afkomstig." De heer Endt besluit zyn verhaal o.m. met de mededeling: „Victor Sims beschreef de man, die hem naar Den Haag gereden had, op diens sigaretten koker had hy de initialen v. M. gezien. De man had gezegd. „Ik ga u .red- hot news" vertellen. Hij had gevraagd of Sims alles wou weten, of dat Sims zijn naam wenste te weten, dan kon hy hem veel minder vertellen. Sims had gezegd, dat hy „beide" wenste; de man noemde daarop zijn naam niet. Hy zei wèl, dat hy zelf enige tyd in de jour nalistiek werkzaam was geweest. Hy zei ook, dat hy „Lord-in-Waiting", ka merheer van de Koningin was."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3