Ontwerpen eenzijdig gunstig voor de hogere ambtenaren Radio en TV. Controverse in de V. S. over de atoomproefnemingen Republikeinen en Democraten zijn ook onderling verdeeld De juiste graad van het gevaar voor de mens Kritiek op de functionering van het rijksoverleg ZIEKENFONDSVERZEKERING VOOR BEJAARDEN Ontvangstsituatie in Nederland Prinses Margaret in Kenya Na meningsverschillen onder geleerden Mgr. A. Wiegerink Aandrang om bevrijding weer te vieren Prins Bernharcl op de Forrestal Mr. H. Lips verdediger van Schmidt ,Een koninklijke weg naar bezitsvorming 31 oktober in het teken van het sparen Over het algemeen instemmingmaar inkomensgrenzen te laag geacht -cn de nucateats/ €&e ateg san o STOL Vanavond Vermist meisje terecht Mees Toxopeus 70 jaar OVERHEIDSPENSIOENEN Geen plaats voor tweede grote luchthaven Kanunnik Metropoli- taan Kapittel Zestienhoven Kinderverlamming Telegrammen van de Koninklijke familie DINSDAG 23 OKTOBER 19St> PAGINA 7 (Van onze New Yorkse correspondente) Een van Amerika's meest vooraan- ivÜ??*" diplomatieke correspondenten, m»Tv P®!"1"1, verbonden aan de „New York Herald Tribune" schrift In een juist verschenen artikel: „Hij (Ei senhower) reageert vreedzaam, wan neer een crisis dat punt bereikt waaron een oorlog zou kunnen uitbreken. Hü reageert niet veel eerder. Hij reageert op hetgeen gebeurt, maar hij doet wei nig om te voorzien en weinig om voor bereidingen te treffen voor hetgeen gaat gebeuren". In Amerikaanse diplo matieke. kringen wordt, naar rnjj uit gesprekken bleek, deze mening geheel gedeeld. En het is ditzelfde gemis aan initiatief, aan politieke creativiteit en aan leiding van president Eisenhower, dat het Adlai Stevenson mogelijk heeft gemaakt dit jaar met veel meer over tuiging dan in 1952 zlin campagne te gen Eisenhower te voeren. En om die reden vond hij het ook in april van dit laar nodig te wijzen op een vacuum in de politiek van de huidige regering met betrekking tot het vraagstuk van de proefexplosies met de waterstofbom. Toen Stevenson op 21 april in een redevoering, waarin hij nog andere vraagstukken behandelde, o. m. eiste verdere proefnemingen met de water stofbom te doen eindigen", was dit niet alleen bedoeld als een goed punt voor de verkiezingscampagne, maar meer nog als een gedachte, welke dringend de aandacht van het publiek verdiende. Tot dan toe was de oplossing van dit Probleem altijd verbonden gebleven met dat van algemene ontwapening en Eisenhowers inspectieplan. Stevenson echter, van mening dat voorlopig geen Enige leden van de Tweede Kamer hebben opnieuw aangedrongen op de instelling van een nationale feestdag ter viering van de bevrijding. In het Voorlopig verslag op de begroting van algemene zaken herinneren zij aan de jn de Kamer aanvaarde motie. Zij stel len de vraag of het nieuwe kabinet bereid zal zijn op de vijfde mei aan het rijkspersoneel ten minste een halve dag vrij te geven en het particuliere bedrijfsleven tot een soortgelijk besluit te adviseren. Van andere zijde wordt deze hernieuwde aandrang echter afge wezen op grond van de destijds reeds haar voren gebrachte argumenten. Prins Bernhard is maandag met pijper- htuziek ontvangen aan boord van het reusachtige Amerikaanse vliegtuig-moe derschip Forrestal, teneinde een over zicht te krijgen van een „typische dag "an boord" van een van Amerika's drij- vende luchtbases. Be Prins heeft de hele dag en avond ®an boord van het vliegtuigmoederschip doorgebracht, en daarbij de manoeuvres ln ogenschouw genomen van marine- Vliegers, die vertrekken en aankomen bij °efenings-opdrachten. In Jacksonville heeft prins Bernhard vóór hij naar de Forrestal vertrok ge sproken met drie Nederlandse marine mannen van de luchtvaart-basis Valken burg, die een training ondergaan in het Plaatselijke technische training-centrum. Blijkens mededeling in de Staatscou- *ant zijn in de week van 7 tot en met 13 oktober zevenenzestg gevallen van kinderverlamming met verlammingsver schijnselen, zestien gevallen zonder die verschijnselen en vier gevallen zonder «adere aanduiding aangegeven. Ook de geleerden zijn het nog niet met elkaar eens over de gevaren, welke de straling bij atoomproeven met zich mee brengt. In de laboratoria wapent men er zich tegen met speciale veiligheiüspakken. vo-Jeringen gemaakt zullen worden of te langzaam in de ontwapenings kwestie en overtuigd dat de wereld zich niet de luxe van veel tijdverlies kan veroorloven, nu het de gevaren van toenemende radio-actieve besmet ting door voortgezette bom-explosies betreft, separeerde dit probleem van de ontwapeningskwestie. De Republikeinse regering reageerde aanvankelijk niet bijzonder heftig: som mige atoomgeleerden als dr. Ralph E. Lapp, vielen Stevenson bij en verklaar den dat de proeven „onvermijdelijk" tot een einde moesten worden gebracht; een stem van het publiek, dat de essenties noch de proporties van het probleem aan kon, was praktisch niet te verne men. Kort na Stevenson's waarschuwing be gonnen de reeks proef-explosies, waar over men in Amerikaanse dagbladen feitelijk niet veel meer te lezen kreeg dan wat in kleine berichtjes uit Japan se bladen werd overgenomen: want in Japan werd geklaagd over nieuwe ra dio-actieve regen. Onderhand kwam het rapport uit van de Amerikaanse Na tionale Academie van Wetenschappen, dat de controverse over bestralingsef fecten behandelde. Het rapport concludeerde dat met man en macht gewerkt moest worden om het geweldig bestralingsgevaar op te lossen door het vinden en nemen van bescher mende maatregelen. De geleerden dron gen o.m. aan op het maken van een minimum van röntgenfoto's en op de aanleg van een kartoteek, waarin van eenieder in de V.S. een kaart zou wor den opgenomen met preciese opgave van het totaalcijfer der bestralingen, waar aan hij was blootgesteld bij tandarts of elders. Andere aanbevelingen waren: het voortgaan met de uitbreiding van het meten van radio-actieve voorraden in de stratosfeer; het controleren en noteren door een nationaal lichaam van alle radio-actief materiaal dat in de oce aan wordt geworpen; oprichting van een internationaal lichaam om veiligheids regelen op te stellen voor het afvoeren in lucht en zee van radio-actief mate riaal. En: het verzegelen van gebouwen waarin zich kernreactoren bevinden, zo dat ingeval van ongeluk, radio-actief ma teriaal niet kan ontsnappen. Kort na publicatie van dit rapport waarin tot slot werd gezegd dat ,,het -te tolereren maximum van radio-actie, ve besmetting niet bekend is", werd het duidelijk dat Canadese geleerden, in een soortgelijk rapport, op het ge vaar van 2 der 36 radio-actieve ele menten (in de stofuitval van de bom) n.l. Cesium 137 en Strontium 90, veel sterker dan de Amerikanen de na druk legden. Deze rapporten veroorzaakten in im mer wtjder kringen discussies over de gevaren aan de proefexplosies verbon den. Maar het werd de leek steeds dui delijker dat de controverse bij de ge leerden begon. Terwijl niemand van hen de ontzaglijke gevaren ontkende, verbonden aan ongelimiteerde explosies en met name voor het menselijke re productieve mechanisme, bleek de Het algemeen comité van overheids personeel, waarbij zijn aangesloten de Algemene bond van ambtenaren, de Nederlandse onderwijzers vereniging, de Nederlandse bond van vervoersper- soneel, de Nederlandse politiebond en de Nederlandse bond van leerkrachten bü het nijverheidsonderwijs, tezamen tellende ongeveer 120.000 ambtenaren en semi-overheidspersoneel, heeft in Utrecht zijn algemene vergadering ge houden. Over de by het parlement ingedien de pensioen-ontwerpen waarover in het overleg met de regering geen over eenstemming kon worden bereikt was men van mening, dat de voorstel len betreffende de nieuwe berekening der pensioenen eenzijdig de hogere amb tenaren of hun nabestaanden in een gunstiger positie brengen dan de lage re ambtenaren of hun eventuele we duwen. De vergadering stemde in met het gevoerde beleid bij de voorstellen der regering met betrekking tot de bezol diging der topfunctionarissen. De ver tegenwoordigers van het comité had den zich in het rijksoverleg en daar buiten verzet tegen de regeringsvoor stellen, niet om wat deze voorstellen wél, maar om wat zij niét inhielden, namelijk een bij de voorstellen aan sluitende salarisverbetering voor mid delbare en lagere ambtenaren. Kritiek werd uitgeoefend op de func tionering van het ryksoverleg. Men vreest, op grond van de opgedane er varingen, speciaal in het laatste jaar, dat in het overleg de discussie op de achtergrond dreigde te geraken door onvoldoende bevoegdheden van de re geringsvertegenwoordigers. Het over leg dat toch reeds onvolkomenheden vertoonde, biykt steeds meer te degra deren tot het „aanhoren" van eikaars argumenten. Van werkelijk overleg kan niet worden gesproken. Atoomproeven hebben al eens slacht offers geëist onder de opvarenden van Japanse vissersschepen. De deskun digen zijn het er niet over eens of de proefnemingen al niet meer gevolgen gehad kunnen hebben of in de toekomst nog zullen krijgen. Men weet niet pre cies hoeveel radio-activiteit de mens kan verdragen. Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta meldt zal de Nederlandse advokaat H. Lips optreden als ver dediger van Schmidt. De heer Lips heeft een advocatenpraktijk in Bandung en had reeds voor de oorlog een praktijk in Indonesië. Mr. Lips is thans voorbereidingen aan het treffen om de zaak Schmidt op zijn laatst binnen 14 dagen voor het hof te brengen. (ANP) O De wereldspaardag, die in 1924 op een internationaal spaarbankcongres te Milaan werd ingesteld, zal ditmaal op woensdag 31 oktober a.s. worden ge houden. Talrijke spaarinstellingen in Nederland zullen op deze dag het publiek nog eens extra wijzen op het nut van het sparen, dat, zoals de spaarbanken zeggen, „een koninklijke weg naar bezitsvorming is". De spaarbank voor de Stad Amster dam houdt op 31 oktober a.s. haar kan toren onafgebroken open van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. Ook het rijdend bijkantoor zal worden ingeschakeld. In andere landen zal die dag eveneens extra aandacht aan het sparen worden besteed. In Amerika b.v. hebben de spaarbanken hun nationale spaarweek, die zij in januari plachten te houden, laten varen voor de wereldspaarweek in het laatst van oktober. Op verschillende plaatsen in Nederland verrijzen op het ogenblik deze merkwaardige radio-torens. Deze werd gebouwd ca 1 km ten zuid-westen van Roosendaal. Het gevaarte is 86 meter hoog. Op de top zal nog een televisie-antenne verrijzen (Foto K.L.M.-Aerocarto) De regeling van de ziekenfondsver zekering voor bejaarden, zoals die door de regering in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer is voorgesteld, is daar over het algemeen met instemming ont. vangen Een aantal leden, die zoals zy in het voorlopig verslag opmerken steeds aan een zo groot mogelijke vrijwilligheid de voorkeur geven boven een maximale verplichting, juichen het toe, dat de regering een systeem heeft ontwikkeld van vrijwillige aanmelding door de verzekerden en verplichte op name door de fondsen. De commissie voor de volksgezond heid acht echter algemeen de in het ontwerp gestelde inkomensgrenzen te laag. Volgens het regeringsvoorstel zou den bejaarden met een inkomen tot 2400 per jaar een wekelijkse premie moeten betalen van 0,50 een kwart van de kostprijs. Tussen de grenzen f 2400 en 3300 zou deze premie worden vast gesteld op 1,terwijl verzekerden met een jaarlijks inkomen boven 3300 net meer voor de fondsverzekering in aanmerking zouuen komen en zich vrij willig zouden moeten verzekeren tegen een wekelijkse premie van 2,80 a 4, Van verschillende zijden heeft men thans voorgesteld deze grenzen te ver hogen. in dit verband wordt een be drag van 4200 genoemd in plaats van de door de regering gestelde grens van f 3300. Men baseert zich daarbij op de ingeburgerde verhouding van 70 pet tussen pensioen en laatstgenoten ar beidsinkomen en op de in ons sociale verzekeringswezen algemeen aanvaar de weistandsgrens van f 6000. Ook maakt een aantal leden dat de sprong van 1,tot 2,80 h 4,als wekelijkse premie bij de oversrnrljdlng Advertentie Op de Markt in 's-Hertogenbosch za gen wy een Magirusladder geheel uit geschoven voor een hoog pand staan. Brand was er echter niet. Bovenop de ladder was een monteur doende het lintdraad van een TV-antenne te re pareren Het was een reusachtig hoge mast, met antennes gericht op Eindhoven, Duitsland en België. Door het schudden en zwaaien van de mast in de wind was een van de verbindings draden losgeraakt. Dit euvel werd ver holpen. Men kan zich echter voorstellen wat voor een rekening de eigenaar van het TV-toestel thüis kreeg, nu voor dit herstel de Magirusladder van de brand weer gerequireerd moest worden. Wanneer men het voor het eerst mee maakt, is het inderdaad wel een sen satie dat men met een TV-toestel kan „afstemmen." Zo maar een keuze ma ken uit drie voorhanden programma's, fn verscheidene delen van Noord-Bra bant en Limburg is dit mogeiyk. zy het met behoorlijke financiële conse quenties. Want die hoge masten zün kostbaar, vooral ook door de montage, die zeer veel tqd kost. Een andere consequentie is dat het stadsbeeld ernstig wordt ontsierd. De fraaie Markt in Maastricht b.v., met al die prachtige huizen, met hun enorm hoge daken, deze Markt is geheel be dorven door een aantal geweldige an tenes. In de gelijkvormige buitenwij ken misstaan deze kolossen niet zozeer, maar in.de oude stadskernen horen ze niet thuis. De eigenaars van toestellen met meer mogeiykheden oordelen overigens nog al verschillend over hun bevoorrechte oezit. Men komt er meestal toe zoveel geld uit te geven op grond van de mo gelijkheid een keuze te kunnen maken. Die overweging is begrypeiyk, want het is prettig wanneer dat kan. Het gaat er dan echter om wat men kan kiezen. En daarover hoort men veel uiteenlo pende meningen. De nogal rustige pro gramma's van Lopik vormen geen pro bleem in het gezin. Maar wanneer men drie avonden per week naar films kan kijken en de andere avonden met amu sement kan vullen, zal er beperking moeten komen. En dan beginnen de moeiiykheden. Het grootste deel van Nederland kent deze moeiiykheden niet. Nog niet? Er valt niets over te zeggen of daar bin nen afzienbare tijd TV-ontvangst van meerdere stations mogelijk zal worden. Er wordt veel over gemopperd maar wq vinden het van vooruitziende blik getuigen dat Bouw- en Woningtoezicht by het invoeren van de TV hun maat regelen genomen hebben. Een door de raad gesanctioneerde verordening legt vele beperkingen op. Zo zyn alle afge geven antenne-vergunningen van voor lopige aard. B. en W. kunnen ze in trekken wanneer een antenne niet meer nodig is. Voor het oprichten van hoge antennes voor meerdere ontvangstmo- geiykheden wordt in het geheel geen toestemming gegeven. De overweging is, dat betrouwbare ontvangst in het westen toch niet verzekerd is. Ook daar mee kunnen we het eens zün, want we hebben in Amsterdam nog nooit een werkelijk goede ontvangst van Langen- berg of van Brussel gezien. Wanneer dat wel mogelijk is, zullen de voor schriften soepeler moeten worden. Maar zover zyn we nog niet. Voor de KRO wordt vanavond een uitvoering gegeven van „Das Lied von der Erde" van Gustav Mahler op een Chinese tekst uit de achtste eeuw, die in het Duits werd vertaald door Hans Pedge. De uitvoering geschiedt door het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum met als solisten de alt Nan Merriman en de tenor Ernst Hafliger. (402 m20.40 uur). Voor het Franse Nat. Progr. wordt Schumann herdacht met een kamer muziekprogramma. De pianiste Vlado Perlemuter speelt de Fantasie opus 17. De sopraan Irma Kolassi zingt Frauen- liebe und Leben. (347 m20 uur). Voor de Home Service speelt het BBC-Northern Orchester o.m. de Derde symfonie, de zgn. Rheinische, van Schumann. (434 m20.45 uur). van de grens wel wat erg groot is Men dringt er daarom bij de regering op aan, hierin alsnog enige wijziging te brengen. De vorige week is namens de kinder politie te 's-Gravenhage opsporing ver zocht van een veertienjarig meisje, dat spoorloos verdwenen was. Het meisje is inmiddels terecht; het bevond zich ln Den Haag, waar het een kamer had ge huurd. De mensenredder Mees Toxopeus heeft maandag op Schiermonnikoog zijn zeventigste verjaardag gevierd. Het eerste telegram, dat hij ontving was van prinses Wilhelmina, die tele grafeerde dat zij met prins Hendrik meermalen zijn reddingen en zijn moed had bewonderd Ook waren er telegram men van Koningin Juliana en prins Bernhard met felicitaties. Voorts was er een groot bloemstuk van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaat schappij. De reddingscommissie onder voorzitterschap van burgemeester J. Anker heeft ook van haar medeleven doen blijken. De „Chuka Drummer Dancers" hebben op verzoek van H.K.H. Prinses Margaret vato Engeland die momenteel een reis door Oost-Afrika maakt een uitvoe ring gegeven in het Mitchell Park te Nairobi, de hoofdstad van Kenya. Na afloop van de voorstelling onderhield de prinses zich met een van de spelers en bekeek een van de fraaie trommels. Reeds by de allereerste onderhande lingen met Rotterdam over de aanleg van een luchtvaartterrein heeft voorop gestaan, dat het hier zou betreffen een luchthaven met beperkte mogelijkhe den. Naast Schiphol is in ons land geen plaats voor een tweede grote luchthaven. Dit heeft minister Algera medege deeld in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Baron de Vos van Steenwijk (V.V.D.) naar aanleiding van de beslissing van de ryksluchtvaart- dienst om het verkeer op Zestienhoven te beperken tot toestellen tot een ge wicht van twintig ton. Deze omschrijving is slechts een con crete uitdrukking van de in het alge meen reeds vastgestelde beperking, waarmee ook by de aanleg van de startbanen rekening is gehouden. kern van het meningsverschil te liggen in ver uiteenlopende opinies over het te tolereren maximum van besmettings gevaar. Het zijn deze meningsverschillen onder de geleerden, welke zich nu weerspiege len in de hele controverse over het al of niet stop zetten van explosies met de waterstofbom, een controverse die zo wel in het Witte Huis, als in de Com missie voor Atoom Energie, als in het Pentagon heerst. Deze onenigheid moet uiteraard een verlammende werking op het initiatief van de regering hebben, welke het standpunt van voortzetting der explosies blijft en zal blqven verdedi gen zolang geleerden het niet eens zijn geworden over de juiste graad van het gevaar waarin het mensdom door de ze explosies gebracht wordt. Op dit punt van de algemene ver warring heeft Stevenson het toen nodig geacht zijn voorstel van 21 april te her halen en daar die herhaling nog slechts enige maanden voor de verkiezingen werd uitgesproken, werd de hele kwes tie in een partijpolitieke atmosfeer ge trokken. Hierdoor werd mede de indruk gewekt, dat de Republikeinen met Eisen hower tegen Stevenson's voorstel wa ren en de Democraten automatisch er voor. Dit is echter niet juist. De con troverse heerst niet tussen twee partij en, maar in elke partij; er zijn Repu blikeinen, die het eens zijn met Ste venson en er zijn Democraten, die als Eisenhower op dit punt denken. Z. H. de Paus heeft mgr. A. W. G. M. Wiegerink, pastoor-deken van Utrecht, benoemd tot lid van het me- tropolitaan kapittel. De nieuwe kanun nik van het aartsbisdom neemt in het kapittel de opengevallen plaats in van wijlen mgr. J. G. van Schaik. De aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. 'Alfrink, heeft mgr. Wiegerink zater dagavond persooniyk van diens benoe ming op de hoogte gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7