Niet tegen Schmidt, maar tegen „de Nederlander" Zelfs de V.O.C. wordt er bij gehaald Regering betreurt uitlating woordvoerder in Djakarta Londense professionals geven Nederlanders voetballes: 0-6 Voorlopigentotaal onmachtig EENZIJDIGE VERTONING Pleegzuster Bloedwijn LENSTRA EN VAN DER HART IN DE SCHADUW De De Hetze, de Rede en de Haat Verkeerde indruk gewekt Alleen de ECHTE verdwenen miniatnnr (sCHEEPVMRIBERlCOTiN naar REACTIES VAN DE INDONESISCHE PERS: PROCES SCHMIDT LEGAAL GEVOERD? De aanpassing van*de ambtelijke pensioenen Nieuwe verzekeringen in september Whittaker overleden Europese voetbalbeker Ronde van Nederland begin mei 1957? Protesten afgewezen Spanje protesteert tegen verbod van „Spaanse stijl" „Spaanse stijl" in Finland populair DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 PAGINA 11 De losprijs Mr. Struycken neemt afscheid van de Antillen G. F. E. Kiers eervol ontslagen Penioenwetsontwerpen versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE! door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE MARKTBERICHTEN 4 (Van onze correspondent in Indonesië) Het landgerecht in Djakarta heeft de Nederlander Schmidt tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld nadat de openbare aanklager vijftien jaar had geëist, nadat de verdedigster, mevronw Bouman, met klem vrijspraak had gepleit, maar ook nadat rech ter Rochjani door vele duizenden jongelui onder Scherpe druk was gezet. Het communistische blad j.Harian Rakjat" juicht. Dit'blad schrijft: „Maanden lang hebben onze jongeren geageerd voor doodstraf Voor Schmidt of althans voor een zo zwaar mogelijke straf. Maandenlang zijn er bijeenkomsten en demon straties gehouden, zijn er resoluties en delegaties ge- Zonden. Als de rechtbank nu deze koloniale held tot levenslang heeft veroordeeld is dat niet alleen een overwinning voor de jongeren en het volk, maar ook een overwinning van het gezond verstand, van het vecht". Niet overal in Indonesië is men echter zo enthousiast over de wijze waarop het vonnis in de zaak-Schmidt tot stand is gekomen. Het Masjumi-gezinde blad „Abadi" schrijft, na een uiteenzetting gegeven te heb ben van de beginselen van rechtspraak die in een rechtsstaat gelden„Wij nemen aan dat ook bij het vel len van het vonnis over Schmidt de rechtbank in Dja karta niet is afgeweken van de normen, die steeds hebben gegolden. Maar tegelijk denken wjj dan met spijt aan de demonstraties en de eisen die tot de recht bank zijn gericht voordat dit lichaam vonnis had ge veld in de zaak-Schmidt. Wij willen niet zonder meer beweren dat de rechtbank bij het vellen van het von nis is beïnvloed door deze demonstraties en eisen, maar als er mensen zijn die dat wel denken dan kun nen wij dat begrijpen. Wij hadden liever gezien dat dit vonnis geveld was zonder dat de buitenwacht zich met de zaak had bemoeid toen deze nog berecht werd." Het in Padang verschijnende even eens Masjumi-gezinde blad „Haluan" daarentegen betreurt niet de gang van zaken bij het proces, maar alleen maar net feit dat Schmidt geen zwaardere ztraf heeft gekregen. Dit blad zegt er van overtuigd te zijn dat Schmidt in derdaad die daden op zijn geweten heeft waarvan hij beticht wordt en vindt dat hij daarvoor doodgemarteld zou behoren te worden. Bittere haat te gen al wat Nederlands is spreekt uit dit hoofdartikel van Haluan: de wreed heden door de Nederlanders op Java in de achttiende eeuw, de VOC en Boven Digoel worden erbij gehaald. In verhou ding daarmee, aldus het blad, is de straf die Schmidt gehad heeft licht. Men zou deze drie hoofdartikelen de Prototypen kunnen noemen van de ge dachten die in Indonesië bestaan ten aanzien van deze zaak. Achtereenvol gens waren hier de Hetze, de Rede en de Haat aan het woord. Welke zal uit eindelijk in Indonesië het sterkst blij ken? Het hoofdartikel van Haluan heeft overigens de verdienste nu eindelijk eens eerlijk te zeggen, waar het om gaat. Het is niet een zekere mijnheer Schmidt, die in Djarkarta terechtstaat, maar het is „de" Nederlander, die Indo nesië koloniaal uitgebuit heeft geduren de driehonderd jaar, die de bevolking onderdrukte en wreedheden bedreef, en hoe al die propagandaleuzen meer mo gen luiden. Dit wil men wreken en mensen als Schmidt zijn daarbij het min of meer toevallig slachtoffer. Het plaatsen van gebeurtenissen in hun tijdsbestek, het scheiden van feiten en laster, dat alles daar bekommeren de- Ze vertegenwoordigers van de Hetze en de Haat zich niet om. En wat kan de Rede daar tegenover stellen? Zal zij de anderen op den duur kunnen overstem- men? Er is één groep die bij dit alles zéér nauw betrokken is: die van de Neder landers in Indonesië. De sterkte van deze groep is in ruim zes jaar tijds te ruggelopen van rond 200.000 tot rond «0.000 en deze vermindering gaat nog steeds voort. Is het de opzet van Indo nesië om haar geheel te doen verdwij nen? Neen, wordt er van officiële In donesische zijde gezegd, als Nederland ons eenmaal West-Nieuw-Guinea heeft afgestaan zijn wij tevreden en zullen geen verdere eisen meer stellen. Dan zal weer een goede samenwerking tus sen Indonesië en Nederland mogelijk zijn en zullen de Nederlanders weer welkom zijn in Indonesië. Stel nu eens dat Nederland hierop zou ingaan, zou dit dan werkelijk ge beuren? Natuurlijk, druk van hoger hand speelt een belangrijke rol bij de vorming van een openbare mening en tot nu toe heeft men van hogerhand in Indonesië de vertegenwoordigers van de Hetze en de Haat vrij spel ge laten. Zou dat dan anders worden? Wij moeten de Indonesische autoriteiten geloven als zij zeggen dat dit zo zal zijn, doch tegelijkertijd is daar dan het tragische feit dat de losprijs die Indo nesië vraagt onder de huidige omstan digheden door Nederland niet betaald kan worden. Tragisch is dit vooral ook voor de Nederlanders, die nu nog in Indonesië zijn. Zjj zouden graag zien dat Nederland de gevraagde losprijs betaalde want zij zouden niets liever willen dan weer in vrede en vriend schap in Indonesië leven en werken en hebben daar vee! voor over. Maar, zoals de zaken thans staan, ziet het daar niet naar uit. En waar men dus op het ogenblik noch van In donesië noch van Nederland een ande re koers mag Verwachten dan tot nu toe gevolgd is moet men wel vrezen dat een verbetering der betrekkingen tus sen beide landen vooralsnog een utopie zal blijven. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr A. A. M. Struycken, die tot minister van binnenlandse zaken, P.B.O. en bezitsvorming is benoemd, heeft woensdagavond in Willemstad een afscheidsreceptie gehouden.. De receptie werd zeer druk bezocht. Mr. Struycken vertrekt zaterdag naar Nederland. Bij K.B. is met ingang van 1 decem ber a.s. aan G. F. E. Kiers, hoofd inge nieur-directeur van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provincie Zuid- Holland, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend onder dankbetuiging voor de in zijn functie bewezen langdurige diensten. (Van onze Haagse redactie) De regering betreurt de verklaring, afgelegd door een vertegenwoordiger Van het Nederlandse hoge commissa- riaat te Djakarta naar aanleiding van het proces tegen de Nederlander Schmidt, waarin bevestigend werd ge antwoord op de vraag, of de proces- Voering correct is geweest. Hierdoor kan naar het oordeel van de regering een indruk worden gewekt, die niet alleen afwijkt van de gevoelens yan de woordvoerder zelf, zoals deze 'f andere verklaringen tot uitdrukking 2ijn gebracht, doch die ook in strijd zijn met de overtuiging van de Neder landse regering, dat dit proces niet an ders kan worden gezien dan als een °Pzettelijke rechtsverkrachting ter uit voering van politieke doeleinden. Reeds lr> een eerder stadium heeft dit onrecht aanleiding gegeven tot de publikatie «.Administration of justice in Indone sia." De regering zal na de bestudering van het vonnis tegen Schmidt nader bekendheid geven aan haar oordeel over deze uitspraak, waardoor de onjuiste indruk, die door de mededeling van de woordvoerder in binnen- en buitenland kan worden bevestigd, kan worden weg genomen, Dit standpunt wordt door de Neder landse regering tot uitdrukking gebracht in het antwoord van minister Luns op vragen van het tweede kamerlid de heer Van Rijckevorsel, K.V.P. Minister Luns wenste nog geen ant woord te geven op de vraag of de Ne derlandse regering voornemens is te bevorderen dat ter zake van de on rechtmatige procesvoering en het ken nelijk misbruik van het Indonesische justitiële apparaat een vordering tegen de republiek Indonesia bij het interna tionaal gerechtshof aanhangig zal wor den gemaakt. In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer inzake de vernieuwde pen- sioenontwerpen herinneren vele leden er aan, dat bij de behandeling van de algemene ouderdomswet is komen vast te staan, dat de in die wet geopende mogelijkheid van aanpassing van be- drjjfs- en ondernemingspensioenen geen richtsnoer zou zijn voor de aanpassing van de ambtelijke pensioenen. Deze le den zijn bereid een aanpassing van de ze laatste pensioenen te aanvaarden op grond van de overweging, dat, in dien ambtenaren en daarmee gelijk te stellen personen zonder meer onder de werking van de algemene ouderdoms- verzekering zouden worden gebracht, dit in tal van gevallen tot gevolg zou hebben, dat het totale pensioeninkomen boven het laatst genoten arbeidsinko men, na aftre' van premieverhaal, zou uitkomen. Uiteraard wensen deze le den aan deze bereidheid de voorwaar de te verbinden, dat met de aanpassing de nodige verbeteringen in de pen sioenregelingen gepaard gaan. Het is nodig, zo wordt betoogd, dat er over eenstemming wordt bereikt tussen de overheid en de organisaties van afnbte- naren. Deze leden betreuren ernstig, da. het overleg tussen de regering en de centrale commissie voor georgani seerd overleg t.a.v. het totale aanpas singscomplex, niet tot overeenstem ming heeft geleid! Heeft de regering alles in het werk gesteld om tot over eenstemming te komen? Het CBS deelt mede dat in de maand september bij 51 verzekeringsmaatschap pijen voor een bedrag van ƒ261,9 mil joen aan nieuwe verzekeringen is afge sloten, waarvan ƒ111,5 miljoen kapi taal-, ƒ131,8 miljoen rente- en ƒ18,6 mil joen volksverzekering. In de eerste 9 maanden van 1956 bedragen deze cijfers: totaal verzekerd 2533,7 miljoen, kapi taalverzekering 1139,8 miljoen, rente verzekering 1225,7 miljoen en volks verzekering 168,2 miljoen (zelfde pe riode 1955 resp. 2193,3 miljoen, 907,2 miljoen, ƒ1117,5 miljoen en ƒ168,6 mil joen). Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage vermeldden is Tom Whittaker, een historische figuur in het Britse voetbal en vele jaren secretaris manager van Arsenal op 59-jarige leef tijd in een Londens ziekenhuis over leden. Hij was enkele maanden ziek geweest. Whittaker's leven is altijd zeer nauw aan voetbal en aan Arsenal verbonden geweest. In 1919 kwam hij als midden voor bij Arsenal. Nadat zijn periode als actief speler voorbij was, werd hij trai ner van de club en in 1947 manager. Whittaker had een groot aandeel in het verkrijgen en handhaven van Arsenal's grote reputatie in de voetbalwereld. In alle sportkringen was hij vermaard om zijn „magische vingers", waarmee hij voortreffelijk kon masseren. In het voorjaar van 1956 onderging hij een operatie. Hij herstelde en pro beerde een comeback vroeg in dit sei zoen. Het ging echter niet en hij moest volledige rust nemen. Desondanks werd zijn toestand geleidelijk ernstiger. De eerste voetbalwedstrijd tussen Slovan (Bratislava) en Grasshoppers (Zurich), voor de achtste finale (2e ronde) van het toernooi om de Europese Voetbalbeker, is geëindigd in een over winning van 10 voor Slovan. De wed strijd tussen Glasgow Rangers en Nice is door Glasgow Rangers met 21 ge wonnen. Het derde doelpunt van de Engelse bezoekers. V. I. n. r.: Rinus Schaap, doelman Wim Landman, Bradford, scheidsrechter Baumgaertel en Rowley. (Van een onzer verslaggevers) Een dik verdiende, niet eens geflatteerde zegepraal van oerdegelijke, be rekende Britse nuchterheid op Nederlandse tekortkomingen; zó mag men de forse overwinning van 60 wel karakteriseren, die een combinatie van zorg vuldig geselecteerde Londense voetbalprofessionals behaalde op het voor lopig Nederlands elftal: een oefenwedstrijd, die de veertigduizend toeschou wers weer eens duidelijk heeft gemaakt, dat nationale sterren als b.v. Lenstra en Van der Hart danig hun glans verliezen, wanneer ze worden geconfron teerd met effectief voetbal van het zuiverste water. Want wat de Engelsen hebben laten zien, was beslist géén noodzakelijk partijtje, verbonden aan een gezellige trip, doch pure krachtsontplooiing, waarbij alle registers aan techniek, taktiek, tempo, lichaamsbeheersing en schotvaardigheid wagenwijd werden opengetrokken. Het is zelfs niet over dreven, hieraan toe te voegen, dat indien de Engelsen de volle tweemaal drie kwartier deze capaciteiten voluit hadden gedemonstreerd onze nationale ploeg een débacle moeilijk had kunnen ontlopen. Toch zou het beslist van onrecht vaardigheid getuigen, uit deze sombe re redenatie de conclusie te puren, dat het voorlopig Nederlands elftal zich zon der slag of stoot aan de Britse suprema tie heeft overgegeven, met de stille hoop, dat de gasten na enkele voltref fers een grootmoedig gebaar van „nu is het genoeg" zouden maken. Er wer den wel degelijk aan Nederlandse zij de manhaftige pogingen in het werk ge steld, minstens enige tegenpunten aan het scoringbord te brengen. Helaas beging de voorhoede hierbij de taktische fout, de bal niet snel ge noeg bij een aantrekkelijk opgebouw de aanval in het Engelse doelgebied te plaatsen, waardoor de toch al hech te defensie onophoudelijk de gelegen heid kreeg, zich nóg voortreffelijker op te stellen. En wat dit met een doelman als de international Ditch- burn en de alles in het centrum be heersende spil van Arsenal, Fothe- ringham, degelijk terzijde gestaan door Evans en Hewie, betekende, spreekt or zich. De beide vleugelspelers Bosselaar en navertentie UITSLUITEND bij apothekers en drogisten 'n Haco product 53 10r,aPa Kulz schoof zijn arm onder die van de in man en bracht hem met zacht geweld weer *Ae kamer terug, lp 'Dhheer Kuhlewein stond op. Hij was Ietwat ver- „Ik neem mijnheer Seller's verzoek om ont- Dp,8 niet aan. U wilt mij wel verontschuldigen? tiin- buitengewone vergadering heeft bijzonder veel ton 'n beslag genomen. Ik moet naar mijn kan- tot Naar heel gewone zaken." Hij wendde zich hp, Sailer. „Ik wil u graag nog spreken voor u i gebouw verlaat, mijnheer de directeur!" dip aarn,a verwijderde hij zich. Energiek en waar- zoals hij het gewoon was. Oefening baart kunst. Nadat de gelukwensen voorbij waren, waarmee hp me"wbakken directeur was overstelpt, zei mijn- rno^ Kulz bevredigend. „Deze directeur is slim- on ,u„a,n dacht. Hij heeft iets geleerd. Dat is Ho ieeftijd een bijna bovenmenselijke prestatie." rast commissaris keek op de klok en was ver- miin 'IC moet afscheid nemen. Ook ik moet naar SeiW "eau- ^e,bende- die mijnheer de directeur ten h„o vriendelijk was in zijn won;ng op te sjuj_ gedachten teVawisselen"?en Uitvoerig met van zooh^r16" U ?,iet aan m«n woning!" ver- •Dopr-m ]jnge man- "I15 vrees dat de bende, toen de •TC» ^an«wal?' ™jrl bescheiden meubilair Barricade heeft gebruikt." Man ^"slverzamelaar overhandigde de jonge Üe Hi». chèque. „Hier is de beloning, mijnheer directeur. De in uw woning ontstane schade is natuurlijk voor mijn rekening." Zij drukten elkaar de hand. Seiler bedankte. De verzamelaar wees dit af. „Deze Holbein", hij wees op het houten kastje, „betekent voor mij, oude dwaas, veel meer dan in cijfers is uit te druk ken. Juffrouw Trubner zal zo vriendelijk zijn u bij het inkopen van de nieuwe meubels behulpzaam te zijn." „Prachtig!" Seiler was enthousiast. „Ik heb een grote dunk van de smaak van juffrouw Trubner." Er werd geklopt. Een agent trad binnen en sloeg de hakken te gen elkaar. „Mijnheer de commissaris, inspecteur Kruger stuurt ons hierheen. Wij moeten een man naar u toe brengen, die wij uit een etalage van het Kaufhaus des Westens hebben gehaald. Sto ren wij? De inspecteur was van mening, dat hier mensen waren die de man konden identificeren en ook nog andere ter zake dienende verklaringen af leggen." „Waarom brengen jullie niet direct alle preven tief zittenden mee?" vroeg de commissaris. „Breng de kerel binnen!" De agent riep iets in de gang en trad ter zijde. Verschillende agenten brachten een oudere, elegant geklede heer in het vertrek. Hij was gladgescho ren, keek gelaten om zich heen en fronste het hoge voorhoofd, toen hij Joachim Seiler ontdekte. Achter de beambten schuifelde de kleine, dikke componist Struve de kamer binnen. De blonde lok ken hingen hem in bosjes voor het gezicht. En zijn das was nogal verschoven. „Ik hoopte u nooit weer te zullen zien," zei hij streng tot de commissa ris. Daarna begroette hij de anderen. Als laatste zijn vriend Seiler. „Goeie genade! Ik hoop de goede te pakken te hebben gekregen!" „Het is de goede," antwoordde Seiler. „De wit te baard is wel is waar verdwenen, en de donke re bril ook. Maar de heer die zo graag brieven schrijft, is overgebleven." „Waarachtig," fluisterde Irene Trubner. „Nu her ken ik hem ook." „De heer uit het pension Curtius!" verklaarde slager Kulz verrast. „Zo moet ik u weerzien?!" „Ik had ons beiden deze aanblik gaarne be spaard," antwoordde de gevangene voorkomend. De commissaris vroeg: „Hoe heet u?" „Professor Horn." „Kunt u zich daarin niet vergissen?" vroeg de commissaris. „Zou het niet even goed mogelijk kunnen zijn, dat u helemaal geen professor bent en Klotz heet?" „Ook dat is mogelijk," zei de bendeleider. „Het zou onbeleefd zijn u tegen te spreken." „Een merkwaardige ontmoeting," meende de com missaris. „Het is wel is waar al va,ak voorge komen, dat uw firma een diefstal beging en dat wij u niet te pakken kregen. Maar dat een dief stal u mislukte en we u desondanks hebben inge rekend, dat is iets nieuws." „Inderdaad," meende de professor. „Een novum! Dat is de schuld van die jonge man." Hij wees naar Seiler. „Tot ik deze kamer betrad, geloof de ik, dat hjj een concurrent van ons was. En nu moet ik tot mijn teleurstelling constateren, dat hij zijn talenten als zogenaamd nuttig lid dep zoge naamde menselijke maatschappij verdoet." Hij keek Seiler spottend aan. „Het doet mij leed u in deze omgeving te zien. U berooft hier door uzelf van vel- avonturen en vergooit een gro te toekomst." Hij haalde de schouders op. „Ik stel voor dat men mij van hier verwijdert." „Een voorstel, waar veel voor te zeggen is," zei de commissaris en gaf een wenk aan de agen ten. Zij verlieten met mijnheer Klotz de kamer. Struve ontving de lof van de commissaris voor zijn succes als rechercheur. De componist weerde de complimentjes af. „Ik heb het immers alleen maar gedaan, omdat Seiler me beloofd heeft mij nu de kerel aan te wijzen, die zich wederrech telijk van mijn naam heeft bediend. Opdat ik eindelijk de muilperen kwijt kan die in mij slui meren." ,,U weet niet wie de valse Struve was?" vroeg Irene Trubner verbluft. „Ik heb er geen notie van," antwoordde Struve. Kulz meesmuilde. „Wel, dan kunt u nu uw oor vijgen aan de man brengen." „Wat?" De kleine dikke musicus staarde de sla ger aan. „De knaap is hier in de kamer?" De anderen knikten. (Wordt vervolgd) Moulijn van wie eerstgenoemde be slist beter voldeed dan de toch wel iets te tengere Feijenoorder verloren na genoeg elk duel met hun naaste bewa ker, Lenstra kreeg nauwelijks gelegen heid zijn capaciteiten met sprekende da den te accentueren, terwijl Appel zijn karakteristieke tekortkomingen onvol doende compenseerde met enige harde, matig gerichte schoten. Alleen Noter- mans vestigde de aandacht op zich door de wijze, waarop hij voortdurend tracht te een verbindig tussen de linies onder ling tot stand te brengen. Om deze ver dienste kan hij de beste speler in de Nederlandse ploeg worden genoemd. Dit houdt automatisch in, dat óók technicus Schaap die vooral in de eerste helft keer op keer een gevoel van „leerling zijn" moet hebben gehad en Van der Hart met onoverkome lijke moeilijkheden kampten, die hun spel drukten, waarbij Klaassens boven dien zijn gemis aan technische vaardig heid met hard werken amper kon com penseren. Doelman Landman, ingeval len voor de aan zijn enkel geblesseer de De Munck, had alleen schuld aan de tweede vo'treffer, doch voor het overi ge kon hij, evenmin als Kuys, Wiers- ma en de na rust voor de PSV-er in gevallen Boskamp, aansprakelijk wor den gesteld voor Je hoge score. Het was zoals reeds gezegd een kwes tie van onmacht tegen overmacht. Dat de wedstrijd ien tamelijk eenzij dig karakter droeg, ligt voor de hand. Aanvankelijk keken de Britten de Ne derlandse kat eerst rustig uit de boom en toen zij géén tekenen van „kwaad aardigheid" vertoonde, legden zij na ruim twintig minuten de basis voor de nadrukkelijke overwinning. In eerste instantie stopte Landman een schot op korte afstand van Bradford. De bal kwam echter opnieuw voor de voeten van de Engelsman, die ditmaal én de Nederlandse doelman én de haastig toe geschoten Wiersma te glad af was (01). Vijf minuten later zond Kowley een onschuldige boogbal in, die zowaar via de vuisten van Landman doel trof (02). Bij deze stand orak de rust aan. Het duurde nog ruim een half uur na de hervatting, alvorens de bezoekers, na een Nederlands offensief, dat óók door gebrek aan veine op niets uitliep, hun productieve bevlieging kregen. Eerst lanceerde rechtsbuiten Harris en zó zuivere lange pass vanaf de vleu gel naar midvoor Bradford, dat deze eenvoudig niet kón missen. Vervolgens rondde Harris een solo-actie doeltref fend af, terwijl tenslotte in de laatste minuten éérst Rowley (uit een straf schop, veroorzaakt door hands van De directie van de Ronde van Neder land heeft bij de U.C.I. als data aan gevraagd voor deze etappewedstrijd in 1957 de periode van 6 tot en met 13 mei. Het kalendercongres van de Inter nationale Wieier Federatie, dat over deze aanvraag beslist, wordt op 16 no vember a.s, te Zurich gehouden. De K.N.W.U. zal op het congres worden vertegenwoordigd door dr. P. van Dijk, de voorzitter, die tevens in het bestuur van de U.C.I. zit. Ook de heer O. van Erp, directeur van de Ronde van Ne derland, zal ter gelegenheid van het congres in Zürich vertoeven. De spelregel- en protestcommissie van de K.N.V.B. is woensdagavond te Am sterdam in vergadering bijeen geweest. Behandeld werden onder meer twee protesten van H.V.C., inzake de wed strijd De VolewijckersH.V.C. (eerste divisie A), die op 7 oktober j.l. werd gespeeld en die eindigde in een gelijk spel, 22. De commissie wees het ene protest af en verklaarde het andere niet-ontvankelijk, zodat de uitslag van deze ontmoeting 22 blijft. Kuys) en vervolgens opnieuw Harris (06) de onbetwiste klasse van de Britse voetbalhogeschool nadrukkelijk onderstreepten. Voo.'d-.t de correct leidende Duitse arbiter Baumgartel het beginsignaal liet klinken, werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan de gis termorgen overleden Engelse manager Tom Whittaker. De Spaanse atletiekfederatie heeft of ficieel geprotesteerd tegen het besluit van de I.A.A.F. de „Spaanse stijl" voor het speerwerpen tijdens de Olympische Spelen te Verbieden. Dit besluit acht de Spaanse organisatie „onreglemen tair, onwettig en willekeurig". De federatie heeft telegrafisch bij het I.A.A.F.-bestuur in Londen gepro testeerd. De Spaanse bond is ook van plan, op het congres van de I.A.A.F., dat in Melbourne zal worden gehouden een technisch dossier omtrent deze materie over te leggen. Ondanks het verbod zal de atleet Felix Erauzquin, die de „nieuwe stijl" lanceerde, ge handhaafd blijven in de Spaanse Olym pische ploeg en dus naar Melbourne gaan. De heer Elola, die als woord voerder optrad yan het Spaanse bureau voor de sport en de lichamelijke op voeding, voegde er aan toe: „ik hoop, dat Erauzquin in de gelegenheid zal zijn, de speer toch op zijn manier te werpen, zodat 100.000 toeschouwers de uitvinder van deze „atletische bom" in actie kunnen zien. Dat zou onze sterkste verdediging zijn." In Finland is de, inmiddels door het bestuur van de I.A.A.F. verboden, Spaanse rotatiestijl bij het speerwerpen zeer in zwang gekomen. Zo heeft Pentti Saarikoakski woensdagavond te Rau- mo met deze wijze van werpen een af stand van 99.52 meter gehaald. Daarmee kwam hij bijna 6 meter verder dan de Noor Danielsen die ver leden week te Hamar in de Spaanse stijl 93.70 meter bereikte. VEILING POELDIJK, 24 okt. Tomaten A f 11.4013.90. B f 11.00—12.70, C f 10.20 12.50, CC f 4.30, per bak van 12\'x kg. Druiven: Alicante 1 1.23—1.37, Frankentha- ler f 1.481.91, Golden Champion f 1.40— 1.70, Gros Maroc f 1.121.37, Muscaat f 1.602.20, Witte Alicante f 1.35; Peren 21—28 ct. Prinsessebonen, kas- f 1.351.65, natuur f 0.85—1.10, Snijbonen f 1.45—1.65, Pronkbonen 60—70 ct. Andijvie 12 ct., Spi nazie 3844 ct., Prei 10—12 ct. Boeren kool 7»/211 ct. Spruiten 3133 ct. Rode kool 11 c.t Kroten 15 ct. Rode pepers f 1.80 2.30, Groene pepers f 0.801.10, alles p. kg. Bloemkool (8) 33 ct. (12) 15—25 cent, Knolselderij 1114 ct. Vijgen iy2—9 cent, Perziken (3) 28 ct. (4) 23 ct. (5) 16 ct„ Aubergine 1627 ct. Paprica 917 cent, Maïsaren 6>/2 ct., alles per stuk. Sla A f 4.00—7.50, A 2 f 3.00, B f 3.50—5.00, per 100 stuks. Peen 29 ct. per bos. Selderij f 2.503.00, Peterselie f 2.25 per 100 bos. Aanvoer: Druiven 36.000 kg, tomaten 6.000 kg, princessebonefl 6200 kg. VEEMARKT WOERDEN, 25 okt. (Na- jaarsmarkt). Aanvoer 729 koeien. Notering verse koeien f 8001000, guste koieen f 500800, stierkalveren f 400700, slacht vee f 240—260. ALCYONE. 24 te Vitoria. AMERSKERK, 24 te Aden. ANNENKERK, 24 te Antwerpen. AAGTEKERK. p. 25 Perim n. Suez. AMSTELBRUG, p. 25 Dungeness n. Hamb ARKELDIJK, p. 25 Perim n. Djakarta. AENEAS, 24 te Tunis. AMOR, 24 te Malta. ANGOLAKUST, 24 te Antwerpen. ARGOS, 23 v. Famagusta n. Mutzuna. ATTIS, 24 v. Paramaribo n. Amsterdam. ARDEAS, 23 te Istanbul. ALDERAMIN, 25 te Port Said. AALSDIJK, 24 te Djakarta. AARDIJK, 24 te Philadelphia. AKKRUMDIJK, 24 te Boston. APPINGEDIJK, 24 te Vitoria. ABBEDIJK, p. 24 Bahamas n. Antwerpen. AALSUM, 24 te Zanzibar. ALKAID, 24 te Santos. ALWAKI, 24 te East Londen. ALPHARD, p. 24 Kp Verde n. Rotterdam. ALNATI, p. 24 St. Vincent n. Rio Janeiro. AMSTELSTAD, 24 op 600 mijl zw Scilly n. Rotterdam. BAWEAN, 24 te Manilla. BILLITON, 24 te Sorong. CONGOKUST, p. 25 Burl. n. Dakar. CALTEX THE HAGUE, 24 te Pto La Cru*. CLAVELLA, 23 te Kandia. CAMITIA, 24 te Sydney. CALTEX DELFT, p. 25 Aden n. Suez. CASTOR, 24 te Pto Cabello. CHARIS, p. 24 Str. Yukatan n. Mobile. CERONIA, 24 te Punta Cardon. DELFSHAVEN, 24 té Emden. DRENTE, 24 te Aden. DEO FAVENTE, 24 te Odense. DAPHNIS, 24 te Amsterdam. DORIS, p. 24 Hatteras n. Plymouth (N.A.L DELFLAND, p. 24 Oporto n. B. Aires. DIEMERDIJK. 24 te San Francisco. DELFT, p. 25 Finist. n. San Juan P.B. ESSO ROTTERDAM. 24 Kp Vilano n. Antw. EEMLAND, 23 te Ilheos. ESSO AMSTERDAM, p. 25 Ouess. n. Ra« Tanura. FELIPES, 24 te Singapore. GADILA, 24 te Singapore. GROOTKERK. 24 te Brisbane. GIESSENKERK. 24 te Rotterdam. HECUBA, 24 te New York. HOOGKERK, 24 te Hongkong. HAARLEM, 24 te Londen. HERMES, p. 25 Ouess. n. Ciudad Trujillo. HECTOR. 23 v. Limassol n. Volos. HERSILIA, 24 v. Param. n. Baltimore. HESTIA. 24 te San Juan P.R. HERA, 24 op 500 mijl zw Azoren n. R'dam. HELDER, 27 te Havre verw. HEEMSKERK. 24 te Mozambique. ISIS, 24 op 750 mijl zw Azoren n. Londen. IVOORKUST, 24 te Cape Palmas. JAVA, p. 25 Singap. n. Penang. JUPITER. 23 te Tunis. JOSEPH FRERING, 24 te Rio Janeiro. KOTA AGOENG, p. 25 Kp St. Vine. 1L Port Said. KARIMUN, p. 24 Kangian n. Sydney. KOTA INTEN, p. 25 Singap. n. R'dam. KHASIELLA, p. 24 Mogadisco n. Abadan. KYLIX, p. 25 Ouess. n. Curajao. KERMIA, 24 te Fredericia. KELLIA, p. 24 Aruba n. Stockholm. LIMBURG, 24 te Makassar. LISSEKERK. 24 te Port Said. L0M30K. 25 te Dar Es Salaam. LUNA, 23 v. Valencia n. Faro. LEKHAVEN, p. 24 Bermuda n. Galveston. LOUIS LANTZ, p. 24 K. Verde n. L. Palma* LOENERKERK. p. 25 Napels n. Genua. MAASKERK, 25 te Rotterdam. MACOMA. p. 24 Geraldton n. FremantI*. MALVINA. p. 24 Formosa n. Nligata. MANTO, 24 te Kopenhagen. MATARAM, p. 25 Ouessant n. Rotterdam. NIEUW HOLLAND, 24 te Singapore. NERO, 24 te Lissabon. OVERIJSSEL, 24 te Genua. OUWERKERK, 24 te Singapore. OOSTKERK, p. 24 St. Helena n. Kaapstad. ORESTES, 24 te Cristobal. OLDEKERK, 25 te Port Said. PURFINA NEDERLAND, 24 te L. Piedra. PHILETAS, 24 te Faro. PLATO, 23 te Ryeka. PURFINA HELLAS, p. 24 Kuria M. n. Ab. PRINS W. v. ORANJE, p. 24 Anticosti n. Montreal. P, G. THULIN, 24 v. Seven Isl n. Phllad. PEPERKUST, 24 te Lagos. PRINS ALEXANDER, 24 te Antwerpen. ROEBIAH, 24 te Durban. RONDO. p. 24 Ceylon n. Belawan. RAKI. 24 te Surabaia. RIJNKERK. 24 te Las Palmas. STRAAT TORRES, p. 25 Kreta n. P. Said. STRABO, p. 25 Finisterre n. Antwerpen. SINGKEP, p. 25 Dungeness n. Djakarta. SARANGAN, 24 te Marseille. SCHIE, 24 te Antwerpen. SCHIEDIJK, p. 24 Azoren n. New Orleans. STAD SCHIEDAM, p. 24 K Gata n. Civ. V. STRAAT SOENDA, 23 te Penang. SLAMAT, 21 te Singapore. SAIDJA, 24 te Singapore. SIBEROET, 25 te Singapore. SARPEDON, p. 24 Azore nn. Curacao. STAD BREDA. p. 24 Scilly n. Seven Islands. STRAAT MOZAMBIQUE, 23 te Yokaichi. TABIAN. 24 te Suez. THALETAS, 24 te Piraeus. TJINEGARA, 24 te Kaapstad. TERNATE, 24 te Suez. TERO, p. 24 St. Vincent n. Antwerpen. THEOBALDIUS, 24 v. Fahaheel n. P.Said. TELAMON, 24 te Aruba. TRAJANUS, 24 te S. Lucia. TANKHAVEN II, 25 te Telok Anson. TEUCER, 25 te Makassar. TIBIA, p. 25 Burlings n. Curacao. TJILUWAH. 24 te Semarang. TRITON, 24 te New York. VAN HEUTZ, 24 te L. Marques. WIELDRECHT, p. 25 Cochin n. Ras Tanur*. WONOSARI, p. 25 Daedalus n. Suez. WONOSOBO, 24 te Colombo. WONOGIRI, 24 te Karachi. IJSSEL, p. 25 Finisterre n. Rotterdam. ZONNEWIJK, 25 te Tocopllia. ZEELAND, 23 te Manokwari. PASAGIERSSCHEPEN BONAIRE, p. 24 Azoren n. Plymouth. GROOTE BEER. p. 24 Scilly n. Halifax. NIEUW AMSTERDAM, 24 te Rotterdam. ORANJEFONTEIN, 24 te Amsterdam. SIBAJAK, p. 24 Rockhampton n. Surabaia. WATERMAN, 24 te Amsterdam. AEGIS, 24 te La Guaira. AGAMEMNON, 24 van Pta. Cardon naar Philad. ENA, 25 te Curacao. GOOILAND, 25 te Las Palmas. GOUWE, 24 te Monrovia. KATELYSIA. p. 25 Kreta n. Montreal. MAASLLOYD, p. 25 Daedalus n. Belawan. MYLADY, 24 van Newport News n. Gibr. ORANJESTAD, 24 van Curagao n. Pto. Cabello. PENDRECHT, 25 te Tripoli. PRINS GEORGE FREDERIK, 25 te Toronto. RIDDERKERK, 25 te Hamburg. RIJNLAND, 25 te Las Palmas. SAMARINDA, 26 te New York verw. STAD AMSTERDAM, 24 van Wabana naar Engeland. STAD LEIDEN, 25 van Prt. Said naar Antwerpen. STRAAT BALI, 25 te Rio Janeiro. TIBA. p. 25 Pto. Alegre n. B. Airea. TJISADANE. 25 te Port Louis WESTERTOREN, 24 van Lor. Marques n. Beira. WILLEM RUYS, 25 te Napels. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Zieken. 9.25 Vrouw. 9.40 Ra dio Philharmonisch ork. 10.20 Gram. 10.30 Prot. pr. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Jeugd. 12.00 Instr. trio. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Salonork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Metropole ork. 15.00 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Vocaal ens 16.00 Caus. 16.15 Blaas ens. 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Kon. Mil. Kapel. 18.35 Klankbeeld. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.20 Re- geringsuitz. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.25 Jeugd. 20.55 Muz. legende. 22.45 Prot. pr. 23.00 Nws. 23.15 Caus. 23.45 Gram. HILVERSUM II. 298 m VARA7.00 Nws. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO 10.00 Caus. 10.05 Prot. pr. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.45 Kleuters. 11.05 Cello en plano. 11.35 't Hangt aan de muur en 't tikt. AVRO: 12.00 Metropole ork. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Voordr. 14.50 Ge- var progr. VARA,: 16.00 Gram. 16.20 Muz. caus. 17.00 Kind. 17.30 Orgel en zang 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Vakverenigingsnieuws. 19.00 Kind. 19 10 Klankb. VPRO: 19.30 Caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Gesprek. 20.40 Caus. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.35 Leert uw landgenoten kennen. 22.05 Buitenl. over zicht. 22.20 Lichte muz. VPRO: 22.40 Caus. 22.50 Prot. pr. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m13.30 Gevar. muz. 14.40 Gram. 16.30 Ork. conc. 21.15 Lichte muz. BBC Light programme. 1500 en 247 m 12.30 Lichte muz. 13.15 Lichte muz. 13.45 Ork. conc. 16.45 Lichte muz. 19.00 Gevar. muz. 21.00 Gram. 22.00 Gevar. muz. 23.20 Lichte muz. 0.15 Lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m12.00 Vrolijke muz. 1.15 Omr. ork. 14.15 Gevar. muz. 16.00 Pianoree. 17.20 Pianorec. 17.45 Amus. muz. 19.30 Opera. 23.30 Mod. kamermuz. 0.10 Dans muz. 1.15 Gevar. muz. FRANKRIJK nat. progr. 347 m: 12.30 Orkestconc. 18.30 Kamermuz. 19.16 Gr. 20.00 Opera. 22.45 Recital. BRUSSEL. 324 m: 11.45 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Gram. 17.45 Gram. 19.40 Volkszang. 20.00 Symf. ork. 22.11 Volksmuz. 484 m12.00 Gevar. muz. 13.10 Omr. ork. 1.3 OGram. 17.10 Gram. 18.38 Gram. 20.30 Kamerork. 22.35 Chansons. ENGELAND, BBC, uitz. v. Nederland. 17.45-18.15 Nws., Londens Radiodagboek en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 16.30 V. d. kind. 17.10-17.40 V. d. vrouw. Daarna Opsporingsdienst. 20.00 Joum. en weerber. 20.30 Sind Sie lm Bilde? 20.45 Filmber. 21.30 Cult. film. 21.40- 22.00 Ercole, opera. BELG. TELEVISIEPROGRAMMA Vlaamse uitz.18.45 Testbeeld. 18.55 Mu ziek. 19.00 Openingsbeeld. 19.01 V. d. kind. 19.31 Journ. 20.00 Schipper naast Mathilde. 20.40 Balletprogr. 22.10 Nieu we filmfragmenten. 22.40 Journ. en nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11