Eenheden van het leger kiezen partij van het volk TANKS EN STRAAUAGERS ZAAIEN DOOD EN ANGST IN BOEDAPEST Geen weg temg Reeds driehonderd slachtoffers w ■J Kardinaal Wyszynski reeds vrijgelaten? Nationaal museum m brand ,De monarchie zij hoog gehouden'5 Er zullen maatregelen worden genomen indien bron der publikaties in ons land ligt Op vakantie in Italië Koningin belaagd door fotografen K.L.M.-vlucht op Boedapest afgelast M Russische gelukwens voor Hongarije Reisplan moet worden gewijzigd Zes kinderen aan de dood ontsnapt Hitier wettelijk dood verklaard 4foteifêii6iy/ Het weer DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 80ste JAARGANG No. 26739 De Hongaarse regering heeft vanmorgen officieel meegedeeld, dat de opstand in Boedapest onderdrukt is. Het feit echter, dat de Hongaarse radio deze mededeling hekend maakte via een nood- zender, die in een ander deel van de stad is ingericht, omdat opstandelingen radio-Boedapest bezet hebben en de zendinstallatie waarschijnlijk hebben vernield, maakt deze officiële verklaring wel zeer twijfelachtig. Kort tevoren immers had radio-Boedapest voort durend berichten verspreid, dat het verzet „bijna geheel was ge broken. Daarbij werd vanmorgen nog meegedeeld, dat er op drie plaatsen in de stad nog werd gevochten. In de omgeving van het Palace-hotel in Rakosi Utca, een hoofdstraat van Boedapest, bij het Ferencvaros-spoorwegstation in Magdol na Utca, en in de om geving van het omroepgebouw vonden toen nog steeds hevige schermutselingen plaats. In geheel Hongarije is intussen de noodtoestand afgekondigd. Via de noodzender werd voorts meegedeeld, dat het Hongaarse leger vandaag een grote zuiveringsoperatie in de stad zou houden, waarbij alle De strijd duurt nu reeds langer dan een etmaal en radio- Boe dapest meldde op een gegeven moment, dat de regeringsstrijd- kracliten zich verdedigden in plaats van aanvielen. De Russische troepen zijn met tanks en pantserwagens uitgerust, terwijl hoven- dien straaljagers waarschijnlijk slechts ter intimidatie hoven de Hongaarse hoofdstad zijn verschenen. Dat de strijd desondanks zo lang duurt wijst er op, dat de opstandelingen over behoorlijke hoeveelheden wapens moeten beschikken. Het uitgaansverbod, dat gisteren aanvankelijk voor de avond uren gold, werd later verlengd tot hedenochtend zes uur. Het Hon gaarse ministerie van binnenlandse zaken deelde mee, dat deze ver lenging nodig was, omdat de stad nog niet geheel gezuiverd is van „oproermakers". Ook had de maatregel ten doel de „vredelievende bevolking te beschermen". Volgens radio-Boedapest moeten alle deuren gesloten zijn. Het Hongaarse radiostation heeft gisteravond, alvorens te sluiten, meegedeeld, dat „hoewel er nog zwaar ge vochten wordt, de regering de toestand meester is". Het aantal slachtoffers, dat tot nu toe hij de opstand is gevallen, is niet bekend. Er gaan wel geruchten die van honderden doden spreken. Radio Boedapest: Het Hongaarse nationale mu seum in Boedapest, dat kunst werken van onschatbare waarde bevat, staat in brand, zo meldde radio-Boedapest hedenmorgen. De brand brak hedenmorgen vroeg uit en is zo hevig, dat het museum met totale vernietiging wordt bedreigd. (U.P.). Dr. Drees over de „kwestie Soest^^' Twee minuten negen meter hoog in de lucht Precies op tijcl ingegrepen Zes kinderen, slapend in een bestelauto, welke volstroomde met dodelijk giftige verbrandingsgas sen, danken bun leven aan een gesloten overweg en aan een snel en energiek optreden van een groepje EHBO-ers. Damespantalons in kleuren|0.75 Wisselend bewolkt BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAAR1EMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. NOODTOESTAND IN GEHEEL HONGARIJE OOST EUROPA OOST STCVTfM •CAllJto OUtTSL AND POLEN KftNEN SLOWAKIJE K93H Sow jet HONGARIJE tzee ROEMENIE uid Slavic SO»l* BULGARIJE vaan* Zowel in Polen als in Hongarije was het de communistische lei ders al geruime tijd geleden dui delijk geworden, dat zij hun regiem moesten hervormen. Maar de rode heersers in Warschau hebben de waar schuwing beter ter harte genomen dan die in Boedapest. In Polen hadden de onlusten in Poznan niet de geringste twijfel kunnen laten bestaan over de bereidheid van het volk om zich met geweld te verzetten. In Polen is het verzet de communistische leiders niet dermate uit de hand gelopen als in Hongarije. In Warschau kon Gomulka, ,Tlto'st, op de voorgrond gebracht worden, een zekere onafhankelijkheid van Rusland symboliserend. Maar in Boedapest was geen vooraanstaande Titoïst meer. In Hongarije zijn de Titoïsten uitgeroeid. In Hongarije heeft men in juli de gehate Rakosi van het toneel doen ver dwijnen. Men heeft de vroegere minis ter van Defensie, Milhaly Farkas, en diens zoon, het beruchte lid van de ge heime politie Vladimir Farkas, verwij derd. Farkas Sr. zou in Rusland in de gevangenis zitten en Farkas Jr. zou bin nenkort in Boedapest terecht moeten staan. Intussen is anderhalve tveek ge leden oud-premier Nagy, die in 1955 uit de partij was gestoten, officieel weer in het communistische kamp op genomen, en gisteren werd hij opnieuw aan het hoofd gesteld van de regering. Maar deze concessies van Boedapest aan de groeiende ontevredenheid onder het volk kwamen te laat om de op stand te voorkomen die eergisteren ten slotte uitbrak. Het volk had terecht de indruk gekregen dat het Hongaarse rode regiem aan innerlijke zwakte leed, en bijgevolg leek het ogenblik gekomen om dit regiem te trotseren. De huidige gebeurtenissen in Hon garije en Polen kunnen ons he laas allerminst onverdeeld tot Vreugde stemmen. Het is verheugend dat in beide landen het volk zich op zo ondubbelzinnige wijze afkerig ge toond heeft van het communistische stelsel, en dat vooral uiting gegeven is aan het hartstochtelijk verlangen het juk van Moskou af te werpen. Mogelijk zullen althans in Polen en misschien ook in Hongarije nu hervormingen Worden doorgevoerd die het leven voor de geknechte volkeren^ ietwat mens- Waardiger maken (Bijvoorbeeld door een verlichting van de druk waaron der de boeren gebukt gingen). Maar beide naties blijven door communisten geregeerd. En in Hongarije, waar het verzet van het volk het hevigst tot Uitdrukking is gebracht, schijnt het neerslaan van dit verzet door de rode machthebbers ook het meest krachtda dig te zijn geweest. In Polen hebben de communistische heersers onlangs kennelijk niet al te hard willen optre den tegen de aanstichters van de on lusten in Poznan. Maar in Hongarije sou er wel eens een zeer felle reactie kunnen komen op de opstand van deze Week. Alle tekenen wijzen er op dat de Hongaarse communistische regeer ders weinig clementie wensen te beto gen tegenover de leiders van het ver- let. Men vraagt zich met angst en beven hoeveel slachtoffers er reeds gevallen {,'ih en hoeveel personen alsnog in te ^Wachten processen ter dood veroor- 6eid zullen wórden. ♦pk® situaties in de beide satellietsta te sijn van hieruit nog zeer moeilijk „„„herzien, vooral ook omdat de re- tjp'hgen in de beide landen de objec- K„i 6 berichtgeving zoveel mogelijk ï,ri meren Men is dus vooral aange- r®2®» op de officiële verklaringen van rfeu«pest en Warschau. En van die r ringen weet men niet wat men aan heeft, en in hoeverre zij een erwrongen beeld geven van de ware medracht. Wellicht zullen er nog wel onkele dagen over heen gaan, alvorens «an deze zijde van het IJzeren Gor- mjn een wat beter inzicht gekregen «an worden in de evenementen van deze week. Eén ding kunnen we ech- ;er met zekerheid vaststellen: het ge welddadig optreden tegen de Hongaarse *£u 2? u ferzetsstrijders zal nooit een olledig herstel van de oude toestand Kunnen bewerken. De volksbewegingen Kunnen gestuit worden, maar zij zul- eon blijvend effect hebben. Het sovjet-imperium kraakt in zijn voegen. Van de door Khroesjtsjev zelf in fe- pruari op gang gebrachte kettingreactie voor Moskou geen weg terug. straten, huizen en openbare gebouwen op verzetsstrijders zouden worden uitgekamd. In berichten uit niet-officiële Hongaarse bron werd evenwel vanmorgen verklaard, dat verscheidene eenheden van het Hongaarse leger naar de opstandelingen zijn overgelopen. Dat zou een verklaring zijn van het feit, dat de opstandelingen kennelijk goed bewapend zijn. Een helder overzicht van de gebeur tenissen in Hongarije is momenteel nog niet te verkrijgen. Radio Boedapest meldde, dat de opstand in de hoofd stad is overgeslagen naar andere delen van het land; radio Moskou deelde gisteravond mee, dat de orde in Hon garije hersteld is. De nieuwsvoorzie ning uit Hongarije is uitermate gebrek kig. Het land is hermetisch afgesloten. De grenzen zijn dicht en de telefoon- en telexverbindingen met het Westen verbroken. Radio Boedapest, die uiter aard eenzijdige berichten de aether in zendt, zwijgt bovendien lange tijden en volstaat dan met het uitzenden van pauze-tekens. Een Duitse reiziger, die vanuit Hon garije in Oostenrijk arriveerde, ver klaarde dat er volgens hem minstens driehonderd doden zijn gevallen bij het begin van de opstand in Boedapest. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Warschau zou de opstand in de Hongaarse hoofdstad aan ongeveer vijf tig personen het leven hebben gekost. In andere berichten wordt echter van 150 doden gesproken. Hongaarse krin gen te Warschau noemden de gevech ten in Boedapest in ieder geval „veel heviger dan die in Poznan", waar by onlusten op 28 juni j.l. 53 mensen wer den gedood en 200 gewond. Vervolg op pagina 5) De wekelijkse vlucht van de KLM naar Boedapest is afgelast. Vanmorgen ver trok van Schiphol de machine naar Cairo, die volgens de dienstregeling ook een tussenlanding moet maken in Boedapest Als gevolg van de ongeregeldheden in Hongarije is het vliegveld bij Boedapest evenwel gesloten, zodat het KLM-toestel ditmaal van Frankfort regelrecht door zal vliegen naar Intanbul. De verbin ding van Schiphol met Warschau is tot Hegedüs, die alt premier pon Hongarije dusverre normaal gebleven. Zij wordt wijktn,mr. Hegedüs it nu vice-premier- week normaal naar Polen. lllllllllllllllllllllltlllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIMIItltll Itlllllllllllll Tijdens de betogingen die gisteravond in Warschau zijn gehouden werd onder meer aangedrongen op de vrijlating van de primaat van Polen, kardinaal Wys zynski. In de Poolse hoofdstad doen echter aanhoudend berichten de ronde, ook in welingelichte kringen, dat de kardinaal reeds op weg is naar War schau. Zijn eerherstel zou het gevolg zijn van de demonstraties van duizen den katholieken, die de vrijlating van de kardinaal eisten. Er zouden duizen den katholieken bij het station de aan komst van kardinaal Wyszynski af wachten. Het is niet bekend wie mo gelijk besloot tot de vrijlating van de primaat: het centraal comité of Go mulka. Op 28 september maakte de Poolse regering bekend dat kardinaal Wyszynski niet langer ziin kerkelijke functies mocht uitoefenen. Deze stap werd genomen, aldus de toenmalige verklaring, „omdat kardinaal Wyszyns ki zijn kerkelijke hoedanigheden bij voortduring misbruikt heeft om de over eenkomst tussen kerk en staat te schen den." Sindsdien is omtrent de verblijf plaats of de omstandigheden van de kardinaal niets vernomen. IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIItlllllllllllltllHIllllllllllllllNIIIIIIIIIIII Met vaste hand heeft Wladislaw Gomoelka., de man, die tegen de uitdrukkelijke wens van de Russische partijlei der, Nikita Khroesjtsjev, werd herkozen in de functie van eerste secretaris van de Poolse communistische partij, de teugels overgenomen van Edward Ochab, zijn voorganger. Hier ziet men Gomoelka achter de microfoons tijdens een toespraak tot een grote menigte aanhangers. (Telefoto) HONGARIJE ISO Itm tOWAKUE MENIE In zijn hedenmiddag in de vergade ring der Tweede Kamer gehouden re devoering ter beantwoording van de opmerkingen gemaakt over de rege ringsverklaring en de rijksbegroting is de minister-president, de heer Drees, allereerst ingegaan op de verklaring der vijf fractievoorzitters, de heren Oud (VVD), Bruins Slot (AR), Bur ger (PvdA), Romme (KVP) en Tila- nus (CH) nopens de „kwestie-Soest- dijk" en de opmerkingen dienaangaan de van de heer De Groot (CPN). De minister-president zei 't volgende: Alvorens de verschillende sprekers, die bij de algemene beschouwingen het woord hebben gevoerd, te antwoorden, wil ik, zoals ik gisteren reeds aanduid de, ingaan op de korte verklaring, wel ke de heer Oud, mede namens de heren Bruins Slot, Burger, Romme en Tilanus bij de aanvang van zijn rede heeft af gelegd. Tegen de achtergrond van uiterst betreurenswaardige buitenlandse pers- publikaties, waarop ook reacties van binnenlandse zijde zijn gevolgd, geeft de afgelegde verklaring blijk van een grote terughoudendheid. Ook in mijn antwoord stel ik er prijs op terughouding te betrachten. Met na- me omdat, hoewel inderdaad ernstige Radio Moskou heeft gisteravond in een uitzending de Hongaarse arbei ders gelukgewenst met „de onzelfzuchtige strijd voor verdere vooruitgang". Doch dit gold niet de opstand in Boedapest, doch het was de gebruikelijke jaarlijkse boodschap voor de satellietstaten ter gelegenheid van de verjaar dag van de oktober-revolutie in 1917. H. M. de Koningin, die zoals bekend probeert in Italië eeu ongestoorde va kantie door te brengen, wordt in die poging ernstig belemmerd door de nieuwsgierigheid en ongehoorde bruta liteit van Italiaanse persfotografen, die haar voortdurend achtervolgen. Mo menteel verblijft zjj in Toarmina, een kleine badplaats op Sicilië. Naar ver luidt is zij, omdat zij genoeg heeft van het voortdurend beleg van de fotogra fen, van plan deze plaats eerder te ver- laten dan zij van plan was. Om aan deze lieden te ontkomen, houdt zij haar reisplan angstvallig geheim. De fotografen maken het de Koningin bijzonder moeilijk van haar vakantie te genieten. Op alle mogelijke manieren proberen zij de politie, die de vorstin tegen de overdreven belangstelling tracht te beschermen, te verschalken. Met telelenzen stellen zij zich in schuil plaatsen op en schijnen er hevig op ge brand te zijn de vorstin te fotograferen wanneer zij gaat zwemmen. Zo gebeurde het gisteren dat, hoewel de politie het strand schoongeveegd, verslaggevers met tele-batterijen zich op een spoorlijn hadden verschanst. In een poging om aan die ongezonde aan dacht te ontsnappen moest de Koningin de wijk nemen in een wijngaard. Dwa lend langs kleine paadjes raakte zij de weg kwflt en zwierf geruime tijd rond, tot zij de weg terugvond. verontrusting in den lande is gewekt, hier mede aan de orde zijn aangelegen heden, die ten nauwste het privéleven van ons koninklijk gezin raken. Op 15 oktober is medegedeeld, dat Hare Majesteit de Koningin zich rustig wenst te beraden op de voorzieningen, welke zullen moeten worden getroffen tot het bereiken van een doelmatiger coördinatie van de verschillende dien sten van het Koninklijk Huis. Krach tens artikel 25 van de Grondwet be hoort dit tot de taak van de Koningin. Ik verwacht, dat deze voorzieningen binnenkort zullen leiden tot mutaties in genoemde diensten. Het is mijn over tuiging, dat dit zal moeten worden af gewacht, alvorens men zich een me ning terzake kan vormen. Het kabinet is zich bewust van zjjn verantwoordelijkheid het mogelijke te doen tot het hooghouden der monarchie en van Hare Majesteit Koningin Julia na, die zozeer de liefde geniet van de bevolking van het Koninkrijk. Wat de opmerkingen van de heer De Groot betreft, kan ik mededelen, dat het kabinet met H. M. de Konin gin overlegt op welke wijze het beste kan worden vastgesteld hoe bepaalde perspublikaties tot stand zijn geko men. Indien zou blijken, dat deze van uit Nederland zijn geïnspireerd, zo zullen maatregelen niet achterwege blijven. In verband met de veelal fantastisch onjuiste voorstellingen in sommige pu blikaties gegeven, stel ik er prijs op, zij het ten overvloede, nog eens uit te spreken, dat al wat Hare Majesteit de Koningin in de loop der jaren op pu bliek terrein gezegd en gedaan heeft, natuurlijk ten volle komt voor verant woordelijkheid van de ministers. De vierendertig-jarige monteur G. van Zadel heeft woensdagmiddag in Rotterdam twee minuten op negen me ter hoogte hulpeloos boven de straat gehangen, toen de uitschuifbare ladder, waarop hij stond, plotseling weggleed. Hij was bezig met reparatie aan de straatverlichting op de Goudse Rijweg. Hij wist zich aan de kabel vast te grij pen, toen hij de ladder onder zich voel de wegschieten. In deze hachelijke po sitie moest hij het twee minuten vol houden, eer hij de moed vond om op de drie meter onder hem tegen de tramdraden geleunde ladder te sprin gen, die niet onder stroom stond. Pas na' een half uur gelukte het een ge reedschapswagen van de R.E.T. de ladder uit de verwarde draden te be vrijden. De eerste secretaris van de Hongaar se communistische partij, Emoe Gerö, is van zijn functie ontheven. Hij wordt vervangen door Janos Kadar, het on langs gerehabiliteerde lid van het poli tiek bureau der Hongaarse communis tische partij, die na de oorlog ook mi nister van binnenlandse zaken is ge weest. Dinsdagavond moest een combinatie van bestelauto en woonwagen stoppen voor de gesloten overweg te Helvoirt. De chauffeur van de trekker-bestelauto maakte van het oponthoud gebruik om een kijkje te nemen in de laadruimte, waarin zich zes van zijn acht kinderen bevonden. Groot was ziin ontsteltenis to >n hem een zware gaslucht uit de geïmpro viseerde slaapwagen tegemoet sloeg en toen hem bleek dat de zes kinderen be wusteloos waren. De oorzaak was dui delijk: via een lek in de uitlaatpijp dron gen verstikkende verbrandingsgassen in het achterste deel van de bestelauto. In dien de overweg niet gesloten was zou den de kinderen tijdens de verdere rit zeker gestikt zijn. Nu kon nog precies op tijd hulp ingeroepen worden want een groepje EHBO-ers uit Helvoirt. die juist een avondoefening achter de rug hadden, en spoedig ter plaatse konden zijn, slaagde erin na geruime tijd kunst matige ademhaling te hebben toegepast bij alle kinderen de levensgeesten op te wekken. Dr. A. van Oirschot uit Helvoirt is ook nog ter plaatse geweest, maar hij achtte overbrenging naar het ziekenhuis niet noodzakelijk. Adolf Hitier is vandaag wetteiyk dood verklaard door de reehbank te Mün- chen. Daarmee is een eind gekomen aan een procedure, die in 1952 werd in geleid in verband met een erfeniskwes tie. De rechtbank heeft in zijn uitspraak enkele malen uitgesteld in verband met de terugkeer uit Russische krijgsgevan genschap van Duitse militairen, die in staat waren te getuigen over de laatste dagen van Hitier. In de overlijdensakte staat nu, dat Hitier op 30 april 1945 's middags om half vier zelfmoord heeft gepleegd in de schuilkelder van de Rijkskanselarij ie Berlijn. De rechtbank acht het be wezen, dat Hitier zichzelf in de slaap heeft geschoten en dat hij niet, zoals ook wel is beweerd, eerst vergif heeft ingenomen. Eva Braun, met wie Hitier kort tevoren in het huwelijk was ge treden, heeft wel vergif ingenomen. Advertentie 8ARTEIJ0RISSTR. HAARLEM IEL. 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM - TEL 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met enkele buien vooral in de kustprovincies. Vannacht in het binnenland kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest. Zon: 7.26-17.25. Maan: 23.37-13.51.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1