Expositie geeft goede indruk van mogelijkheden van aangepast onderwijs Jongen werd meegenomen Plannen om Flora 1960 in Rotterdam te honden „Forum" met „De Parelvissers" m Haarlems schouwburg Ir. E. A. Bierdrager neemt afscheid van Openbare Werken ECHTE WALES ANTRACIET! Brandstoffenhandel „De Spaarnestad WEER ONMIN IN HAARLEMSE DIERENBESCHERMING Processenreeks wordt voortgezet J. Rose vijftig jaar bij Smederij Bos Prestatie-concert van Haarlemse muziekverenigingen In kader van internationale tuinbouwtentoonstelling Voor „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" Wales Ambtsperiode in Heemstede een goede leertijd Kwestie-Soestdijk niet een zaak van Koningin alléén „Arti et Religioni" concerteerde zeer goed Professor Oud namens vijf fracties: NAAIMACHINES DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 DAG DER VERENIGDE NATIES Burgerlijke Stand Haarlem Inbrekers krijgen twee jaar B.L.O.-TENTOONSTELLING IN DE VLEESHAL Om te boeten voor misdaad BLOEMENDAAL Wethouder Van Geluk hervat zijn spreekuur hebben wij reeds 2S jaren de alleen-verkoop. Heemstede heeft beter terrein ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 BRANDJE AAN DE KAPSTOK Onderwijszaken Jan P. Strijbos vertelt over Spitsbergen Burgerlijke Stand Beurs van New York PACI'.A I Wie mocht denken, dat de interne or ganisatie van de Haarlemse vereniging tegen het mishandelen van dieren de laatste tijd ideaal is geweest, vergist zich. Er zijn z.g. „vredes"-onderhande- lingen gevoerd tussen de advocaten van de oppositie-partijen en het bestuur, die in het begin tot rust en orde in de, ver eniging schenen te leiden, maar sinds een paar weken bestaat er een blijk baar onoplosbaar geschil tussen beide partijen, wat weer zal resulteren in een civiel proces. Het bestuur verzet zich namelijk tegen de eis van mevrouw Stre- beLangendonk om uitbetaling van een dwangsom van 100, per persoon, omdat het bestuur zich niet zou hebben gehouden aan een vonnis van de pre sident van de Haarlemse Rechtbank. Op 14 augustus van dit jaar werd door de president van de Haarlemse Rechtbank bepaald, dat mevrouw Stre- be Langendonk inzage moest hebben van de ledenlijst en andere bescheiden van de vereniging op straffe van een dwangsom van 100 per dag voor ieder bestuurslid. Tevens hield dit von nis in, dat het door het bestuur uitge sproken rovement over mevrouw Stre- be-Langendijk inzage moest hebben stuur tekende tegen dit vonnis appel aan bij het Gerechtshof in Amsterdam, maar besloot later dit voorlopig uit te stellen in verband met de onderhan delingen met de oppositie. Na het vonnis van de president stel den beide partijen zich voor de rust Woensdag was df heer J. Rose, di recteur van de machinefabriek A. Bos te Haarlem vijftig jaar bij dit bedrijf in dienst. Op luisterrijke wijze is hij in de met palmen versierde smederij aan de Nieuwe Kruisstraat gehuldigd. De receptie, die 's middags in restaurant Brinkmann te zijner ere werd gehou den, werd door vele zakenrelaties en vrienden bezocht. Tijdens de huldiging 's morgens voer de de heer C. H. Kroonstuiver het woord namens het personeel. Hij hield een uitvoerige toespraak, waarin hij de kwaliteiten van de heer Rose van ver schillende zijden belichtte door herinne ringen op te halen uit diens ambtspe riode. Als jongmaatje kwam de gouden feesteling bij de toen nog kleine smede rij in de Witte Herenstraat. Daar leerde hij het moeilijke smidsvak. In 1906 wa ren 'e arbeidsdagen langer dan thans. In de smederij werd van 's morgens zes uur tot 's avonds laat gewerkt, en er was noch een vrije zaterdagmiddag, noch een vakantie. Een jonge smid had de zware taak om bijna onafgebroken aan de blaasbalg te trekken. De heer Rose blonk uit door grote plichtsbetrachting, en had een ruim aandeel in de groei van de smederij. De toenmalige directeur, de heer Bos, legde hem vaak de gehele verantwoor delijkheid voor het bedrijf op de schou ders, in welk vertrouwen hij nimmer werd beschaamd. Bij zijn 25-jarig jubi leum was de heer Rose al meester knecht geworden. In die tijd werd het bedrijf verplaatst naar de Nieuwe Kruisstraat. Het machinepark onder ging een flinke uitbreiding, terwijl ook de directie wegens ziekte van de heer pvn mutatie onderging. Een drie manschap_bestaande uit de heren Rose, r U T ?9S ^r' nam de leiding van het bedrijf in handen en de heer Rose, die de meeste dienstjaren had, nam het roer in handen, dat zijn voorganger bij na veertig jaar met zovéél vaardigheid had bediend. Na zijn toespraak bood de heer Kroonstuiver de jubilaris een album aan met een foton portage van het be drijf en een olieverfschilderij, voorstel lende de Loosdrechtse plassen. Vervol gens werd nog het woord gevoerd door een zoon van de jubilaris, de heer F. Ros, een oud-collega, de here Truyver en een lid van het personeel, mevrouw J. van DeumHoenderdos, die een ge dicht voorlas. Ter viering van de Dag der Verenig de Naties had het Centrum voor Inter nationale Lezingen dinsdagavond in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat een bijeenkomst geor ganiseerd, welke gepresideerd werd door mr. C. P. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem. Ir. F. B. Car- basius Weber, expert van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties, hield zijn lezing over Indië, in welk land hij werkzaam is. Hij wees op het belang van het werk van de UNO, die hulp verleent aan achtergebleven gebieder en deed dit aan de hand van eigen ervaringen. De heer Weber wees er op, dat hij gaarne in Haarlem spreekt, omdat de jeugd op de Middelbare Scholen in Haarlem ar. omgeving gelden bijeengebracht heeft, door middel van het UNESCO- couponsysteem. ten behoeve van het Wer1' in de achtergebleven gebieden. Eigenlijk is Indië niet zulk een gebied, thaar het land heeft een katalysator nodig in ziin ontwikkeling en deze biedt de UNO. Een interessante film Strijd zonder einde" werd vertoond, die een beeld geeft van het werk van de We reldgezondheidsorganisatie. De voordracht van Anton de Zeeuw Over het Suez-kanaal met vertoning van de film ..La route des Indes" voor de cursisten van Geloof en Wetenschap die 22 oktober wegens ziekte van de cursusleider niet kon doorgaan, zal thans plaats hebben woensdag 31 ok tober in de Kroonzaal van Brinkmann des avonds om acht uur. ONDERTROUWD: A. J. Edelenbos ïrl I- Y. Schwab: R Ockerse en A. n ePstra; F. J. de Vries en W. Chr. j'r^eÜerjA. J. Doffer en H. van Es; j' Belderok en D. J. W. den Daas; Ha«Ae'hngwerf en D. M. Vlug: G. J. Jam'dger en J. A. van Lieshout; A. Ctr-2 en A. M- van der Hulst, zen ^DUWD: F. M. Th. Ebbinkhjj- p Ten Th. E. Rooijers; M. A. Konings ju- Nt Averesch; W. A. van Dansik en AV" E. Verstraten; J. E. Joosten E. g. Kwakman; M. J. Schoorl n th. a. C. Koelemtj; W. H. Roden- ddfg en j. p Weltevreden; J. T. M. N-^denberg en A. M. Christiaans; J. OJoordhoek en D. Veenendaal; N. F. H. e-mondt en E. C. Winnubst; W. de rD' e" C. M. Jaspersen: P. J. de Vwmli G,J- Srnit: J- Quist en A. nnTr Pi W" Voegers en S. P. K. J. Vermeulen?' J' N' A' Hoogeduin en rF van den Abeele o 7i°ersma' J- van der WorpHoek, A V.B. Hommes—Bosma, z. A. Mulder—Offers, z.; A. C. de Jongh f ,d.e Roock, z.; J. J. SernéHenning- tcld, d.; H. WeberJacobs, d.; A. S. StrobelHabiecht, d. OVERLEDEN: C. J. Koch, 82 j„ Florapark: H. GoedhartVernout 74 J-, de Clercqstraat; J. E. Heiloo—Wis se, 101 j., Nauwe Geldelozepad. in de vereniging gezamenlijk te gaan bevorderen door samen te werken en alle controversen door overleg op te lossen. Een van d# eerste resultaten van dit verdrag was de instelling van een commissie van blistand, die het be stuur moest helpen bij zjjn taak in de ze moeilijke periode. In de commissie werden benoemd mevrouw Strebe Langendonk, de heer A. Honing en de heer S. Weiland, die later vervangen werd door de heer B. van Oosterhout. Zij vertegenwoordigden alle oppositie groepen. Intussen traden drie bestuurs leden af. t.w. de heren mr. W. Boers. E. D. de Bouvrie en D. van der Grift. De bestuurspartij deelde later mee, dat de verkiezing van mevrouw Strebe Langendonk in deze commissie niet volledig aanvaardbaar was, omdat er in de vereniging een groep zou bestaan, die zich hiermee niet kon verenigen. De samenwerking in de boezem van de ver eniging heeft op dat moment een klap gekregen en men is weer begonnen met de oude kwpsties op te rakelen. De „oppositie" meende, dat door het afbreken van de onderhandelingen het bestuur weer verantwoordelijk was voor het nakomen van de bepalingen van de president in vonnis van 14 augustus. Men had volgens de advocaat van me vrouw StrebeLangendonk niet voldaan aan de verplichting om inzage te ge ven van alle bescheiden van de vereni ging. zodat de dwangsom zou moeten worden betaald. Op 23 september j.l. is daartoe aan de huidige voorzitter van de vereniging, de heer A. Quakernaat, het vonnis van de president betekend. De advocaat van het bestuur betwist deze vordering en heeft de Haarlemse Rechtbank verzocht zlin standpunt op dinsdag 6 november 's morgens om tien uur voor de civiele Kamer te betwisten. Overeenkomstig de eis heeft de recht bank te Amsterdam, uitspraak doende, twee nog vrij jeugdige Amsterdamse inbrekers veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest sedert juni. Zij zijn een 27-jarige fotograaf en een 25-jarige han delaar in fototoestellen die in de afge lopen anderhalf jaar een formidabele reeks inbraken hebben gepleegd. Daar uit had de officier voor zijn dagvaarding slechts een kleine keuze gemaakt: dief stal van camera's uit gebouwen op het militaire vliegveld Valkenburg, diefstal van 1500 gulden uit een fotozaak in Am sterdam, diefstal van herenkleding uit een magazijn in Hilversum, van een mo- bilette in Sassenheim, van vijfhonderd gulden uit een wonhuis in Heemstede. De beide verdachten zijn vroeger in beroepsdienst bij de Koninklijke Marine geweest.. De fotograaf was in die tijd door de zeekrijgsraad terzake van dief stal veroordeeld. In de matig bezette Gemeentelijke Con certzaal vond gisteravond een soort krachtmeting plaats, voor en tussen zes muziekverenigingen die bq de Haarlem se Bond zijn aangesloten. Het programma vermeldde in een enigszins Boertje van Staphorstachtige stijl, dat dit zou geschieden door be kwame" jury. (Men behoefde dus niet bevreesd te zijn voor een mystificatie) Als men nu nagaat dat de beoordelings commissie uit de kopstukken van deskun digen op dit gebied bestond, te weten: Gerard Boedijn, Rochus van Yperen en Jos de Klerk, dan doet het vreemd aan dat het programma net zo. geheimzinnig doet als meneer Nadgetl in Maarten Chuzzlewit. Wethouder Geluk vond het dan ook blijkbaar gewenst, om in zijn korte rede, de namen bekend te maken. Hii deelde verder mede dat, buiten de door de gemeente verleende subsidies een extra bedrag zou geschonken wor den aan die korpsen die minstens kwa lificatie voldoende" zouden krijgen. Niet één korps heeft onvoldoende ge kregen. Het is deze avond weer eens gebleken dat onze Haarlemse Muziek verenigingen, onder meestal vakkundige leiding, behoorlijke prestaties leveren. ..Harmonie Crescendo", dir. Jac. J. Bijster jr.. had een goede keuze gedaan betreffende de uit te voeren werken; Verdi en Dvorak werden goed vertolkt, het klonk muzikaal. Bij Crescendo" uit Spaarndam o.l.v. M. Bpkker, frap peerde de milde klank van de clarinet- ten in het schalmeiregister. Peter Wit deed met „Kunstkring-Appolo" ook zeer goede dingen, al intoneerden de discan tinstrumenten soms iets te laag. ..Arti et Religioni" gaf onder M. N. van Os senbruggen een uitstekende auditie van Boedijn's Engelse Suite. Bij St.-Bavo, dir. Jac. Wildschut, viel o.a. de prach tige klank van de trombonen op. Jam mer dat er zich een klein déraillement betreffende de zuivere intonatie voor deed. J. Gorter liet „Haarlem" con brio musiceren, hoewel zijn directie wat aan de onrustige kant was. De uitslag was als volgt: Harmonie Crescendo: goed. Crescendo: goed. Kunstkring-Apollo: voldoende; Arti et Religione: zeer goed, St.-Bavo: voldoen de en Haarlem: goed. JZeer goed werd beloond met 100, goed met 75 en voldoende met 50. Een voortreffelijke geste van Haarlems gemeentebestuur TOM DE VRIES. De r.-k. zwemvereniging NVA te Bloemendaal zal op zondag 28 oktober om 2 uur in het Stoop's Bad zwem- examens afnemen aan 108 kandidaten. De middag wordt besloten met een po lowedstrijd tussen NVA en de Haar lemse Water Vrienden. De B.L.O. tentoonstelling, die tot en met 3 november in dc Haarlemse Vleeshal wordt gehouden, munt uit door volledigheid. De bezoeker wordt in staat gesteld nota te nemen van de vele soorten van buitengewoon lager onderwijs, die in Haarlem en omge ving bestaan en van de mogelijkheden in heel Nederland. Bij de verschillen de stands van de expositie krijgt men een helder inzicht in de mogelijkheden van het b.l.o. onderwijs in al zijn vor men. Een algemeen overzicht van het bij zonder lager onderwijs in Nederland vindt men zodra men de Vleeshal bin nenkomt. Op een geographische kaart zijn de plaatsen, waar de scholen staan aangeduid, terwijl in detail is aange geven hoeveel kinderen volgens de laatste informaties buitengewoon lager onderwijs genieten. Dit getal is 43.532. Een kleine hoek van deze stand is in geruimd voor de stichting „Meer en Bosch" in Heemstede, waar epilepti sche kinderen zijn ondergebracht. Direct naast de afdeling „algemeen overzicht" wordt de bezoeker gecon fronteerd met de werkwijze op de Haar lemse scholen voor moeilijk lerende kinderen en de resultaten daarvan. Met foto's, overzichtelijk gerangschikt in prestaties van hand en geest wordt een goede indruk gegeven van het eigene van deze scholen. Naast dit gedeelte van de tentoonstelling ziet men wat op de imbeeiilenscholen in Haarlem door bijzondere opvoeding wordt bereikt. Hierbij wordt nadruk gelegd op de mo torische opvoeding, de sociale aanpas sing en de praktijk van het leven. Na de eerste jaren worden de leerlingen bezig gehouden met practische werk zaamheden, zoals voor de meisjes strij ken, persen, koken enz. De jongens le ren reparaties te verrichten en ande re karweitjes uit te voeren, waarvoor men in het dagelijks leven ieder ogen- hlik kan komen te staan. De laatste stand rechts wordt inge nomen door het nazorgwerk van het b.l.o., waarvan fraaie resultaten te be wonderen zijn. Er zijn op het ogenblik drie beschu- tende werkplaatsen en binnenkort komt er nog een bij. In deze stand ziet men ook de opzet en de resultaten van de avondverzorging bij de Nazorg, die be staat uit ontspanning en algemene vor ming. Links in de Vleeshal bezichtigt men eerst de afdeling bijzondere bemidde ling van het Gewestelijk Arbeids Bu reau in Haarlem, die als taak heeft te zorgen, dat de kinderen na het onder wijs aan een bijzondere school te werk worden gesteld in het vrije bedrijf en zo dat niet mogelijk is in de eigen werkplaatsen. Prachtige foto's geven een indruk van wat deze afdeling van het G.A.B. tot stand brengt. De afdeling Z.M.O.K. (zeer moeilijk opvoedbare kinderen) toont aan, dat zeer aggressieve kinderen, die zich op een normale lagere school niet kunnen aanpassen, maar overigens volkomen normaal zijn, na verloop van tijd weer „genezen" het gewoon onderwijs kun nen volgen. Belangrijk is voor dit on derwijs het kontakt met de 'ouders en jeugdzorgorganisaties. Bijzonder interessant is tenslotte links de L.O.M. school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, die pas in februari van dit jaar in Haar lem werd opgericht. Normale kinderen met reken- of leesproblemen krijgen op deze school een voor hen uitgebalan ceerd onderwijs, dat goed blijkt te vol doen. De school is bedoeld als door gangshuis, want zodra het mogelijk is gaat het kind weer terug naar de lage re schooi. Achter in de Vleeshal wordt een o- verzicht gegeven van de werkzaamhe den van het diagnostisch team, bestaan de uit schoolarts, jeugdpsycholoog, jeugdpsychiater, inspecteur en toela tingscommissie dat onderzoekt welke bijzondere school voor een bepaald kind het beste uitkomst biedt. Op de zolder van de Vleeshal is dan nog een grote expositie ingericht van de arbeidsproducten van de Nazorg in Haarlem en van het werk van de J.V. O., (jeugdvorming en volksontwikke ling). De tentoonstelling, die in de eerste plaats bedoeld is voor de leerkrachten van het gewoon lager onderwijs, werd ingericht door Levicius Tollenaar, die zijn artistieke talenten op bekwame wijze heeft gereguleerd bij het volvoe ren van de aan hem gegeven opdracht. Woensdagmiddag 3 uur zag een jon gen, dat zijn tienjarig vriendje op de Turfmarkt te Haarlem gedwongen werd in een Volkswagen te stappen, die met een wegreed. De jongen vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Het gehele politieapparaat werd in wer king gesteld om de auto op te sporen, doch zonder resultaat. Omstreeks 5 uur kwam de vermiste knaap echter terug en vertelde dat hij een blok hout in het water van de Turf markt had gegooid. Op hetzelfde mo ment stopte er een Volkswagen, waar van de bestuurder verklaarde dat het blok hout zijn eigendom was en dat de jongen voor straf mee moest. De man nam de jongen mee naar een garage in Haarlem en liet hem eerst op een lege ton zitten. Daarna moest de jongen de garage aanvegen. Nadat de knaap nog wat had rondgehangen, kon hij naar huis gaan. De politie ging eens met de garage houder praten en kreeg daar hetzelfde verhaal te horen. De man werd aan zijn verstand gebracht, dat zo'n optre den geen pas geeft. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloe mendaal, is thans zover van zijn ziekte hersteld, dat hij zijn wekelijkse spreek uur weer kan hervatten. Dit zal van vrij dag 26 oktober af voortaan weer elke vrijdagmiddag van vier tot vijf uur worden gehouden in het gebouw van de dienst aan de Brouwerskolkweg 2 in Overveen. In het verversingshuis Groenendaal heeft ir. E. A. Bierdrager gistermid dag afscheid genomen als directeur van openbare werken te Heem stede. Met een ferme handdruk neemt de adjunct-directeur, de heer H. G. Peterse (links), afscheid van zijn chef. Het voorstel van B. en W. van Rotterdam, om in de eerstvol gende raadsvergadering de mening van de raadsleden te vragen over de mogelijkheden in 1960 een internationale tuinbouwtentoon stelling te houden in de Maasstad, heeft in verschillende kringen nogal bevreemding gewekt. Het plan tot het houden vftn de ten toonstelling is uitgegaan van de Nederlandse Tuinbouwraad en van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, maar die plannen hadden een nog slechts zo voor lopig karakter, dat de leden van de aangesloten verenigingen nog niet op de hoogte waren gesteld. De Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, die in Haarlem gevestigd is en die in 1960 haar honderdjarig bestaan viert, zou volgens' de plannen tijdens de te houden internationale tuinbouwtentoonstelling komen met een grote bolhloemenexpositie, een voortzetting van de Flora traditie. Gezien het voorlopig karakter van de plannen, hadden de voorzitter en de se cretaris van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jh.r mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en de heer H. A. G. de la Mar, hier over nog geen beslissing gevraagd van het hoofdbestuur van de Vereniging. Zij hadden slechts een voorlopige, princi piële toezegging gedaan in de Neder landse Tuinbouwraad, waar beide he ren hun vereniging vertegenwoordigen. Men acht het daarom meer dan voor- Advertentie GRUIS- EN STEENVRIJ WEINIG AS VEEL WARMTE LEVERING UIT VOORRAAD Friese Varkenmarkt 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Tel. 14164 en 13904 Het nog betrekkelijk jonge opera gezelschap Forum, thans geves tigd te Enschede, bracht woens dagavond in de Haarlemse stads schouwburg de opera „De Parelvissers" van Georges Bizet voor het voetlicht. De componist Biz-t is met zijn twee opera's „De Parelvissers" en „Carmen" een der meest illustre vertegenwoordi gers der Franse operamuziek uit het einde der negentiende eeuw. Naast de nadelen, als bijvoorbeeld de vrij con ventionele allure van de opera „De Pa relvissers", moet men toch in Bizet be wonderen, dat hij ten dele een zeel- aanschouwelijk vocabularium heeft gebruikt. Bizet heeft de grote waarde van een psychische dramatiek voor het oor, tegenover een pakkend conflict voor hét oog in zijn opera's goed be grepen. In „De Parelvissers" voelt men direct dat de muzikale verbeelding in de soli, koor en orkest minder op de uiterste expressie is berekend, dan op een suggestie van de psychische inhoud. De koren krijgen bijvoorbeeld een grote decoratieve overredingskracht. Zijn or kestratie is rijk aan kleur en suggestie. Daarom was het jammer dat bij de opera-voorstelling door Forum het or kestrale gedeelte slechts matig ver zorgd was. Ik wil dit niet de dirigent Gustav Fülleborn verwijten, want ten slotte kan een dirigeit een matig orkest ten enen male geen wonderlijke resul taten afdwingen. Er kunnen allerlei re denen zijn waarom dit orkest mat en zonder de nodige spirit klonk, ik con stateer slechts het feit. Het koor raakte na een enigszins wafelachtig begin steeds meer en meer op dreef, om ten slotte vooral na de pauze tot uitsteken de prestaties te komen. Het stemmen- materiaal was van hoogstaande kwali teit, waar echter tegenover stond dal de bewegingsvrijheid op het podium hier en daar nog wat te wensen overliet. De sopraan Cora van Doesburg ver tolkte de zware partij van de hoge priesteres Leila. Het moet gezegd wor den dat ril in het derde bedrijf, in de tentscène met Zurga, tot een aan grijpende vertolking kwam. Dit neemt echter niet weg, dat zij in het eerste en tweede bedrijf speciaal vocalistisch niet tegen haar zware taak opgewassen bleek te zijn. Ook de tenor Johan van Haagen deed wel goede dingen, maar zijn Nadir miste de grote overtuigings kracht, die men van deze partij ver wacht. Bovendien is zijn stem, behalve in de zuiver lyrische episoden, te week van klank om aan zijn handelingen kracht bij te zetten. De partij van Zurga was bij Bert Bijnen in goede handen. Deze bariton bezit een fraai, volumi neus geluid dat nergens geforceerd aan doet. Povendien rijpte zijn spel naar mate de opera vorderde, om in het derde bedrijf tot een culminatiepunt te komen. De bas Jan Duiveman, als de priester Nourabad, was waardig en ge heel overeenkomstig de karakteristiek dezer rol. Wat de mise en scène betreft, mis schien werd men gehandicapt door het kleine toneelpodium, want het geheel deed nogal gewrongen aan. Decors en costumes waren goed verzorgd, zonder echter direct iets geheel nieuws te bren gen. De gehele voorstelling samenvat tend, moet ik eerlijk zeggen vorig sei zoen van dit gezelschap betere dingen gehoord en gezien te hebben. Misschien ligt de sfeer en de geest van „De Parel vissers" Forum nog niet geheel. Voor een in alle opzichten geslaagde opera uitvoering had deze voorstelling te veel tekorten. Van ganser harte hóóp ik dat Forum bij een volgend bezoek aan Haar lem gelukkiger zal ziin. JAN LAARVELD barig van het College van B. en W. van Rotterdam om het in hun voorstel aan de raad voor te stellen alsof de plannen reeds een definitief karakter hebben en of Bloembollencultuur reeds, zijn volledige medewerking heeft toege zegd. Aan de andere kant geven de heren van Nispen tot Pannerden en de la Mar toe, dat er weinig keuze overblijft. De „Flora 1960" zal het karakter moe ten hebben van een grootscheepse jubi leum-expositie en men kan die niet an ders organiseren dan in 't kader van de internationale tuinbouwtentoonstelling, die de Nederlandse Tuinbouwraad in 1960 voor het eerst in ons land wil houden. Voor een dergelijke gigantische opzet heeft ons land slechts geringe mogelijkheden. Aanvankelijk heeft men getracht de tentoonstelling in Amster dam te doen houden, maar toen bleek dat het R.A.I.-gebouw in 1960 nog niet voor gebruik gereed zal zijn, was men praktisch wel aangewezen op Rotter dam, dat bovendien reeds ervaring heeft op het gebied van grote tentoonstellin gen. In 1950 is daar de Rotterdamse „Ahoy"-expositie gehouden en verleden jaar de nationale manifestatie ,,E-55". Het was duidelijk, dat Heemstede niet de ndige accomodatie zou kunnen bieden voor een dergelijke tentoon stelling, terwijl deze gemeente waar schijnlijk evenmin de noodzakelijke financiële bijdrage zou kunnen opbren gen. Daarmee werd de traditie verbro ken, die sinds 1911 bestaat, om in Heemstede om de tien jaar de Flora te organiseren als manifestatie van Bloembollencultuur. Bovendien zal, wanneer de Flora naar R'dam gaat, de band verbroken worden tussen de bloembollencultuur en het gebied dat Haarlem tot centrum heeft. De ont wikkeling van het moderne tentoon- stellingswerk heeft nu eenmaal mee gebracht, dat slechts een grootscheep se accomodatie aan terreinen en vas te gebouwen voldoende is om een expositie in te richten. Die accomoda tie kan in Zuid-Kennemerland niet wor den opgebracht. De directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, naar wiens me ning wij gevraagd hebben in verband met de Rotterdamse plannen, deelde ons mee, dat Heemstede een veel beter terrein heeft voor het inrichten van een bolbloemententoonstelling, dan Rotter dam. Het terrein is hier geaccidenteerd, terwijl het Rotterdamse Park vlak is. Bovendien achtte hij het voor een ver eniging die haar honderdjarig bestaan viert en die gewend is met grote zelf standige tentoonstellingen te komen, niet prettig om juist nu een onderdeel te moeten vormen van een veel groter geheel. De secretaris van Bloembollencultuur, de heer de la Mar, stelde daar tegen over, dat dit „onderdeel zijn" slechts betrekkelijk is. De internationale tuin bouwtentoonstelling zou in 1960 gehou den worden van 1 april tot half sep tember, en gedurende de eerste zes we ken zou de tentoonstelling van Bloem bollencultuur dus vrijwel de enige ma nifestatie zijn, die er in Rotterdam te zien is. Wanneer men in Heemstede een zelfstandige tentoonstelling zou houden, zou men ook na zes weken moeten op houden. Uit het raadsvoorstel van B. en W. van Rotterdam blijkt, dat tijdens de in ternationale tuinbouwtentoonstelling in I960 wel bijzondere nadruk zal worden gelegd op de betekenis van de bloem bol. Niet slechts wordt het honderdja rig bestaan van Bloembollencultuur hiermee gevierd, maar tevens het feit Terwijl in een andere zaal van Groe nendaal te Heemstede een bruilofts feest gevierd werd, waarop het nogal luidruchtig toeging, heeft ir. E. A. Bierdrager gistermiddag in de grote zaal van het verversingshuis afscheid genomen als directeur van openbare werken te Heemstede. Kort tevoren was hü met zijn echtgenote op het raadhuis door het college van B. en W. ontvan gen, waar hij was toegesproken door burgemeester mr. A. G. A. van Rappard die de scheidende functionaris heeft be dankt voor wat hij in Heemstede tof stand heeft gebracht. Als blijk van waardering kreeg de heer Bierdrager de medaille van de gemeente, uitge voerd als een presse-papier, waarop een afbeelding van het raadhuis staat en verder de data van indiensttreding en vertrek zijn vermeld. Mevrouw Bier drager werd verrast met een boeket anjers. In Groenendaal werd hij opgewacht door verschillende hoofden van dienst en een groot aantal ambtenaren. De eerste spreker was de wethouder van openbare werken, de heer E. J. van Lent, die gewaagde van de weemoed, waarmee meestal een afscheid gepaard pleegt te gaan. Die weemoed was bij het afscheid van de heer Bierdrager niet in het geding, omdat zijn vertrek een promotie betekent. Van een gemeente met 26000 inwoners gaat u, aldus- wet houder van Lent, naar een gemeente, waar het inwonertal twee maal zo groot is. De heer Bierdrager, die in zijn dankwoord zijn ambtsperiode iri Heem stede zou kenmerken als een soort leer tijd kreeg van wethouder van Lent, een goede tip mee naar huis. In het verleden, aldus de heer Van Lent, ontving het college wel een voorstellen van de dienst van openbare werken, waarvan hij als hoofd van de dienst niet op de hoogte was. Die voortvarend heid zou de heer Bierdrager in de toe komst wel eens parten kunnen spelen, want niet overal „ontmoet u zo'n ge makkelijke wethouder als in Heem stede". De heer H. G. Peterse, adjunct-direc teur van openbare werken, feliciteerde de heer Bierdrager namens het perso neel met diens prachtige promotie. Hij dankte hem vervolgens voor de wijze, waarop hij altijd voor de belangen van het personeel op de bres had gestaan. Prof. Oud, voorzitter van de VVD- fractie, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij de aanvang van de algemene politieke beschouwin gen, mede namens de fractieleiders Burger, Bomme, Bruins Slot en Ti- lanus de volgende verklaring afge legd: De publikaties in de pers in bin nen- en buitenland omtrent hetgeen men de „kwestie-Soestdijk" is gaan noemen, hebben in ons land een ernstige verontrusting gewekt. Het betreft hier een aangelegenheid, waarbij de hoogste belangen van ons Koninkrijk zijn betrokken. Zij kan daarom niet gezien worden als een zaak, die alleen de draagster der Kroon persoonlijk raakt en waar voor haar raadsleden geen verant woordelijkheid dragen. Wij vertrou wen, dat het kabinet zich die ver antwoordelijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aanzien van de inrichting van het Huis der Ko ningin, de maatregelen zullen wor den genomen, die in het belang van de ongerpn+heid der monarchie nood zakelijk blijken. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Advertentie Alle merken, dus ruime keuze dat vier eeuwen geleden de eerste bloem bol in ons land werd gekweekt. Het schijnt, dat de Nederlandse Tuinbouw raad zich in eerste instantie over de mo gelijkheden van een dergelijke expositie heeft verstaan met de organisator van de E-55, de heer C. Kleyboer. Een fraai bloemstuk voor mevr. Bier drager en drie boekwerken voor de scheidende functionaris onderstreepten de woorden van de heer Peterse. Woor den van afscheid en dank werden ver der gesproken door de heer C. van Dijk van de dienst van de begraafplaats, die ook met bloemen van zijn sympathie voor de heer en mevrouw Bierdrager getuigde. „In Heemstede heb ik een prettige tijd doorgemaakt", aldus ir. Bierdrager in zijn dankwoord. Het onderlinge con tact tussen de ambtenaren had hem steeds bijzonder getroffen. „De dienst hing niet als los zand aan elkaar". Ver der zei de heer Bierdrager veel van zijn nieuwe functie te verwachten. Uit voerig getuigde hij van zijn waardering voor de persoonlijke vriendschap en het ondervonden respekt en vertrouwen. Een ongedwongen samenzijn, dat be gonnen werd met een toast op de heer Bierdrager, besloot het officiële gedeel te. Woensdag ontstond brand in een gang In de benedenverdieping van een wo ning aan het Wilhelminaplein in Heem stede. De bewoonster van de boven verdieping zag de kapstok beneden branden en samen met haar bejaarde vader, die beneden woont, sleepte zij de kapstok met kleren naar buiten. Men doofde het vuur met een paar emmers water. De brandweer hoefde niet op te treden. De bejaarde man was 's ochtends boodschappen gaan doen en thuisgeko men, had hij op de stoep zijn pijp uit geklopt en deze in zijr. jaszak gestopt. Men vermjedt, dat een vonk in de tabak is achtergebleven en dat daardoor zijn jaszak is gaan smeulen. Een vijftal over- en regenjassen, een hoed, een wandkleed, een vloerkleed, de kapstok en een paar gordijnen werden bescha digd of gingen verloren, terwijl het houtwerk van een raam gehavend werd. De schade bedraagt ongeveer 600. B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van 1819 voor de aanleg van een noodlokaal in de Craye- ne.ïterschool en de inrichting ervan. Een bedrag van 1680 wordt gevraagd om het appartement van de schoolarts en de hoofdenkamer in de Verswegschool in te richten als leslokalen Deze voorzienin gen zijn noodzakelijk om het aanstellen van boventallige onderwijzers mogelijk te maken, waartoe de gemeenteraad enige maanden geleden in principe heeft besloten. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor het verzoek van het kerkbe stuur van Sint Bavo om gelden te mo gen ontvangen voor de bouw en de in richting van twee lokalen op de zolder van de Jacoba-school aan de Lanck- horstlaan in te willigen. De verbouwing is nodig geworden, omdat voor twee boventallige onderwijzers in de school zelf geen lesruimte beschikbaar is. Onlangs heeft de wereldreiziger Jan PStrijbos uit Heemstede een reis ge maakt naar Spitsbergen. Op dinsdag 30 oktober zal hij over die reis in de Wereldreizigersserie een causerie houden, die toegelicht 2al wor den met een film. De bijeenkomst be gint om kwart over acht. ONDERTROUWD: C. Langhout en Y. E. Fontijne; W. H. Kremer en M. E. F. Duijnstee; C. A. van Trigt en G. C. M. Kuiper; A. S. Rankin en H. M. Tienstra; W. Tichelaar en J. P. van Esveld GETROUWD: A. Corstius en W. A. Rikkert; W. J. A. M. van Kimmenaede en A. M. de Groot; J. J. Draijer en J. W. Stolwijk. GEBOREN: F. E. Kovacsek en S. M. H. Klei.jn, d.; G. van Duijn en J. M. Nahuijsen, d.; P. R. Mulder en W. J. Medenblik, d.: C. A. Schrama en G. Th. Flinkenfögel, z.; J. Olijdam en G. Koenders, z.; J. J, Metselaar en A. M. Nijhuis, z. OVERLEDEN: F. Brevet-Pasma. 91 jr.; E. Visser-Verhagen, 74 jr.; S. Ring- nalda-Philipsen, 76 jr. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 23/10 77 168 75% 60% 46% 129% 40% 37% 53% 105% 76 47", 44V4 36% 68% Stemming: 24/10 75% 166% 74% 60% 4612 124% 40% 37% 53% 105 76 47% 43% 36% 67% gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3