Kardinaal M. Feltin in de hoofdstad PRIJSSTABILISATIE tot het bijna onmogelijke doorvoeren Verontrusting over de stijging der bouwprijzen ■■I t K ru iswoord raadse l -ëiSSSr Akambas dansen voor prinses Margaret Opening van tentoonstelling van het Franse katholieke boek mm Raad van Europa uit sympathie voor Hongaars verzet Oostenrijk versterkt grens bewaking J^otnc(der Hüü Anti-semitisme in Polen veroordeeld De verdwenen miniatuur Nobelprijs voor Jimenez ERIC DE NOORMAN W* VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 PAGINA J'Wm Recordbezoek van vreemdelingen Tweede Kamer verzoekt: Vrijstelling dienst plicht voor bouwvakarbeiders Minister Zijlstra voor Verbond van Nederlandse Werkgevers m 7*1 Resolutie partijbestuur: Nieuw lid van de Eerste Kamer Examens Oplossing kruiswoord raadsel van donderdag Examens L.O.-akten De ontwikkelingskosten van de Fokker F-27 1 S-KiwasJB In de vergaderzaal van het Trippen huis, de zetel van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen, te Amsterdam, heeft Z.Em. Mau rice kardinaal Feltin met enkele woor den de daar ingerichte tentoonstetlling van het Franse katholieke boek, ge opend. Z.Em. gewaagde ervan, dat de namen van een aantal katholieke schrijvers in de Franse literatuur hoog staan aan geschreven, maar dat er ln diezelfde literatuur ook bladzijden voorkomen, die door katholieken niet gelezen kunnen worden. Naar die literatuur moet men Frankrijk niet beoordelen De stem van wat men „l'ame Frangaise" noemt be luistert men er niet in en het is ook niet de uitdrukking van dat deel van Frankrijk, dat nog steeds prijs stelt op de eretitel van „oudste dochter der Kerk". Gelukkig komt he» katholieke denken daartegenover ook krachtig en doeltreffend tot uitdrukking. Dat het, blijkens de inrichting van deze tentoon stelling, ook in Nederland zulk een weerklank vindt, achtte de kardinaal een aanmoediging voor de Franse schrijvers, wier invloed op het open bare leven in Frankrijk, alhoewel van meer bescheiden aard dan in vroeger Jaren, blijft voortduren. Z.Em. was verwelkomd door de voor zitter van de Amsterdamse Amitiés Ca tholiques Frangaises, mr. H. T. Asser, die een beknopt, heider overzicht gaf van wat Nederland sinds eeuwen cul tureel met Frankrijk bindt. Z.H.Exc. mgr. P. J. Huibers. bisschop van Haarlem, mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Amsterdam, Z.Exc. baron E. Petit de Beauverger, ambas sadeur van Frankrijk, de consul-gene raal van Frankrijk woonden de opening bij. De pauselijke internuntius had zich doen vertegenwoordigen. Na de toespraken heeft kardinaal Fel tin de tentoonstelling, door de zorgen van de Amitiés Catholiques Frangaises tot stand gekomen, geruime tijd bezich tigd. Vroeger op de morgen had de kardi naal in de Begijnhofkerk het H.Vormsel toegediend aan zestien hier wonende Franse kinderen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gistermiddag plechtig haar bewondering en sympa thie uitgesproken voor de slachtoffers van het verzet in Hongarije. Nadat de vergadering in de ochtenduren reeds staande de slachtoffers had herdacht, besloot zij een spoedbehandeling te ge ven aan een resolutie, die door de En gelsman Sir James Hutchison werd in. gediend en onder meer ook door de ederlandse afgevaardigde F. J. Goed hart was ondertekend. De assemblee gaf unaniem haar goedkeuring aan de resolutie, die als volgt luidde: „De assemblée, vertrou wend dat geen tirannie eeuwig kan du ren, zich er van bewust, dat de men selijke geest eens de onderdrukking zal te boven komen, diep bewogen door de menselijke tragedie, die zich thans in Oost- en Midden-Europa afspeelt, spreekt op deze dag, 25 oktober 1956. haar bewondering en sympathie uit voor al diegenen, die op dit ogenblik lijden en sterven, opdat de fakkel der vrij heid niet zal worden geblust". Na de aanvaarding der resolutie zei de president der assemblée, de Belg Dehousse, dat het proces der destalini satie in Oost-Europa nog niet als een democratisering kon worden beschouwd maar hoogstens als een eerste stap daarheen. „De vrijheid zal niet com pleet zijn voordat in deze landen vrije en internationaal gecontroleerde verkie zingen zullen zijn gehouden", zei de heer Dehousse onder instemming der vergadering. Een voorstel van president Dehousse om aan de resolutie de wens toe te voegen, dat de westelijke landen de si tuatie in Hongarije terstond voor de Veiligheidsraad zouden brengen, werd niet aanvaard. Deze wens was door de president van de „Organisatie van gevangen volken in Europa" per telegram aan de assem, blée overgebracht. De betrokken com missie der assemblée achtte het ech ter beter zulk een advies eerst grondig in de politieke commissie te overwe gen wegens de politieke consequenties, die er aan verbonden waren. De assem blée zal hierover vandaag in haar laat ste bijeenkomst van dit jaar nog spre ken. Ook in haar commissie voor po litieke zaken was er reeds op aange drongen, dat de landen van de Raad van Europa tezamen de toestand in Oost-Europa in de Algemene Vergade- ring van de Verenigde Naties ter spra ke zouden brengen. De V.V.V. ln Rotterdam heeft bere kend, dat het aantal toeristen dat zich dit jaar tot deze dienst heeft gewend om logiesruimte, nog groter is geweest dan in het jaar van de E 55. Toen wa ren er het hele jaar namelijk 16.000, terwijl van 1 januari tot 1 oktober 1956 er al 17.431 vreemdelihgen aan de balie geteld werden. Ruim 15.000 van hen Waren van buitenlandse herkomst. Opnieuw hebben vele leden der Twee de Kamer gepleit voor het geven van vrijstelling van dienstplicht aan bouw vakarbeiders die in de woningbouw werkzaam zijn. In het voorlopig ver slag op de begroting van het ministe rie van oorlog betuigen zij hun dank voor de uitstel- en vervroegd verlofre- ~eling, die vorig jaar door minister ■taf werd ingevoerd. Toch zijn zij van mening dat dit niet voldoende is, gezien de ernstige gevolgen van de woning, nood voor het gehele volk. Op de bouw kan thans geen man worden gemist en de minister van oorlog heeft het in de hand te voorkomen dat steeds weer honderden vakbekwame arbeiders aan de woningbouw worden onttrokken. Eveneens verzocht men de minister de bestaande vrijstellingsregeling uit te breiden zodat ook de oudste zoon van grote gezinnen hiervoor in aan merking komt. Zij stelden een geleide lijke overgang voor, waardoor te be ginnen met de grootste gezinnen, suc cessievelijk alle gezinnen met meer dan vijf kinderen hiervan kunnen pro fiteren. Dit betekent slechts een zeer geringe aantastig van de jaarlijkse lichtingssterkte. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van ^Amitiés Catholiques Frangai ses" opende kardinaal Feltin een ten toonstelling van het katholieke Franse boek in het Trippenhuis te Amsterdam. Na afloop van de opening maakte de kardinaal (midden) een rondgang over de expositie in gezelschap van mgr. J. P. Huibers (rechts), bisschop van Haarlem, en mgr. G. P. J. v. d. Burg (links), deken van Amsterdam. In de afgelopen 48 uur is geen enkele vluchteling uit Hongarije Oostenrijk bin nengekomen. Waarnemers maken hieruit op, dat de Hongaarse grens door Sovjet troepen volkomen is afgesloten. Radio-Boedapest bericht dat groepen opstandelingen in vrachtauto's trachtten de Oostenrijkse grens te bereiken. De Oostenrijkse autoriteiten hebben naar verluidt de grensbewaking versterkt. Twaalf compagnieën van het nieuwe Oostenrijkse leger zouden ln het grens gebied door Russische of Hongaarse troe- oog op mogelijke achtervolging van Hongaarse vluchtelingen op Oostenrijks gebied door Rusische of Hongaarse troe pen. In Eisenstadt, de hoofdstad van Burgenland, zijn reeds kampen voor vluchtelingen ingericht. Voor de Hongaarse legatie te Londen hebben gisteravond Hongaarse ballin gen een betoging gehouden waarbij bordjes aan het gebouw werden afge rukt. Een driehonderd personen hebben vandaag voor de kantoren van de Sov jet-delegatie bij de Verenigde Naties te New York betoogd uit protest tegen het gebruik van Russische troepen in Hon garije. 7. Na een ongemakkelijke klim over de gladde rotsen bereikt het kleine groepje de hoogvlakte, welke zo mogelijk een nog troostelozer aanblik biedt dan de kust. „Hier scheiden zich onze wegen", zegt de Noorman. „Denk er om, vóór zonsondergang vinden wij elkaar weer bij de landingsplaats!" Met een korte groet gaan zij uit elkaar en het misprijzende gemompel van Svein versterft langzaam in de stilte, als Eric voorzichtig zijn weg zoekt door het rotsige terrein; zijn laatste restje hoop verdwijnt bij de aanblik van het woeste landschap, dat zich naar alle zijden uitstrekt. Het is welhaast uitgesloten, dat hier mensen kunnen wonen. Het is zelfs de vraag, of dierenleven in deze onvruchtbare natuur mogelijk is. Een ongunstiger plaats om te landen had ik moeilijk kunnen vinden," overdenkt de Noorman bitter, „en het heeft weinig zin hier nog langer rond te dolen. We kunnen beter de kust in zuidelijke richting volgen. Mogelijk zijn de omstandigheden daar gunstiger". Nauwelijks heeft hij dit overdacht, of hij houdt verrast de pas in, en staart ongelovig naar de kleine stenen cirkel niet ver van hem vandaan. Er is geen twijfel mogelijk. Deze kring zwartgeblakerde keien is een kampvuur geweest. Dus toch.... mensen! Het is niet by benadering te schatten, hoe lang geleden zij hier geweest zijn, maar het geeft de Noorman de moed zijn onderzoe kingen nog niet op te geven. Wanneer hij de bewoners van dit land zou kunnen vinden, zouden het wel onmensen moeten zijn, als ze hem, een een zame ongewapende schipbreukeling, niet wilden helpen. Uur na uur sjokt Eric voort, zonder dat hij iets naders gewaar wordt en het begint tijd te worden aan de terugkeer te denken. Zuchtend en vermoeid staat hij een ogenblik stil en met zijn hand zijn ogen afschermende voor de scherpe lucht zoekt hij de kim af. Dan fluit hij tussen zijn tanden, als hij, hier en daar zichtbaar tussen de kale heuvels, de donkere lijn van een woudrand ontdekt. Daar zullen de mensen, die hij zoekt, zich ongetwijfeld bevinden. Minister Zijlstra heeft in een rede voor de algem. vergadering van het Ne. derlands Verbond van Werkgevers een verdediging van zijn prijsstabilisatiepo- litiek gegeven. Hij verklaarde dat hU ter zake van dit prijsbeleid bereid is te gaan tot het bijna onmogelijke, niet verder. De minister ging ook in op de op handen zijnde bestedingsbeperking. Een dergelijke beperking moet worden uitgesmeerd over drie categorieën: consumptie, investeringen en overheids uitgaven. In afwachting van het be treffende advies van de SER liet hij zich niet uit over de verhouding tussen deze categorieën. Wel merkte hy echter op, dat geen van deze drie a priori als een heilig huisje mag worden be schouwd. Wat de consumptie betreft moet men bedenken, dat een reële consumptiebe perking eerst, zij het in snel tempo, na 1951 is begonnen. Men taste daarom dit niveau der bestedingen niet licht vaardig aan, b.v. met de bekende rede nering: men koopt er toch maar brom fietsen en televisietoestellen voor. Ook het peil van de investeringen moet men niet lichtvaardig aantas ten. Bij de heersende arbeidsschaar- ste klemt juist 1e noodzaak van ar beidsbesparende diepte-investeringen. Door die investeringen wordt de span ning tussen middelen en bestedingen tijdelijk vergroot, maar het is de eni ge manier om op gezonde wijze het tekort aan arbeidskrachten te over winnen en een consumptieve wel vaartsverbetering te bereiken. Het staat verder ook niet a priori vast, dat de overheidsbestedingen de schok moeten opvangen. De voorbeel den waarbij overheidsbestedingen een beter rendement geven voor de nationa le economie dan deze of gene besteding in de private sector liggen volgens de minister voor het grijpen. By de verdediging van zün prijssta- bilisatiebeleid stelde de bewindsman voorop, dat deze politiek niet wil aanstu ren op een verstarring van de indivi duele prijzen, maar op een zodanige ontwikkeling van het prijsniveau, dat vanuit dat prysniveau zelf zich geen inflatoire spiraal gaat ontwikkelen. Sommigen menen, dat het beter is om de prijzen te laten stijgen, zodat er automatisch een beperking van de be stedingen tot stand komt. Wie zo rede neert miskent volgens minister Ztjlstra het ec nomische en sociale krachten veld in het midden van de 20e eeuw. Het zou immers uitgesloten zijn om by stijgende prijzen het loonniveau te hand haven. Lang§ deze weg zou de spiraal beweging van lonen en prijzen dus on- herroepelijk inzetten. Minister Zijlstra bestreed ook de kri tiek van hen die zeggen, dat prijssta- bilisatie wel symptomen bestrijdt maar geen oorzaken van prijsstijging weg neemt. Zou men volgens deze critici de vraag terugbrengen binnen de grenzen van het totale aanbod, dan zou een prysstabilisatie zelfs overbodig worden. Minister Zyistra meende echter dat de ze critici geen idee hebben van de mate van binnenlandse deflatie die voor een dergelijke terugdringing van de vraag nodig zou zijn. Ons land is vervlochten met de internationale handel. Een bin nenlandse bestedingsbeperking zou tot gevolg hebben, dat de buitenlandse markt in de plaats treedt van de bin nenlandse markt. De spanningen zou den dus niet verminderen. Om deze re den blijft prijsstabilisatiepolitiek op het ogenblik nodig, al moet zy dan, gezien de stand van de betalingsbalans, ge- ruggesteund worden door enigerlei be stedingsbeperking. Voor het voortzetten van die politiek van prysstabilisatie maakte de minis ter het voorbehoud, dat de spanning tussen prijzen en kosten binnen de gren zen van het aanvaardbare moeten blij ven. Die spanning is niet in alle bedrijfs takken dezelfde. Zo klemmen de arbeids kosten het sterkst in de arbeidsintensie- - MM— fr? - -- jf§l f v Aki. i:;s xJA 4'* ■ÉA 'vJ L'' - '1 ,v->' - ,vj Niet iedereen is in staat om zo'n acrobatische „Rock and Roll"-dans uit te voeren als de inwoners van Kenya. Op het ritme van de tam-tam vertoonden de dansers van de Akamba-stam enkele inheemse dansen, toen Prinses Margaret van Engeland die momenteel een tournee door Oost-Afrika maakt het Machakos-district, ruim tachtig kilometer van de hoofdstad Nairobi, bezocht. ve bedrijven terwyl aan een stijging van importprijzen en vrachten niet met ge sloten ogen kan worden voorbijgegaan. Het beleid kan en mag hiervoor dus niet blind zyn. Maar er zyn misschien sectoren, waar men te snel met een beroep op de spanning tussen kosten en pryzen op prysverhoging aandringt. Zo vervult de voortdurende styging van de aanneemsommen voor bouwobjecten de minister met grote zorg. Ik weet, aldus de spreker, dat het verderfelyk ver- schynsel van de zwarte lonen hier een rol speelt, maar men legge het causaal verband hier niet te eenzijdig. Hij scheen de indruk te hebben, dat niet alleen de zwarte lonen de hogere aanneem sommen beïnvloeden, maar dat ook de hogere aanneemsommen invloed uit oefenen op de zwarte lonen. Minister Zyistra wees het idee van een algemene prysbeheersing onder steund door een zeer drastische be stedingsbeperking met monetaire en fis cale middelen als iets afschrikwekkends van de hand. De regering wil met haar stabilisatiebeleid bewust appeleren aan de verantwoordelykheid, die onderne mers en hun organisaties voor het al gemeen belang voelen. In de mate waarin dit beroep slaagt is dwang over bodig. Ditzelfde beroep gaat ook uit naar de werknemers en hun organisa ties. Zo is een verantwoordelyk en ver antwoord loon- en prysbeleid te voeren, zy het nu geruggesteund door een be stedingscorrectie, die juist nu in samen hang met dat loon- en prysbeleid geen ramp behoeft te zijn. Een ding, aldus minister zyistra, moe ten wy ons goed realiseren: wanneer de groepsvorming in onze maatschappij ertoe leidt, dat déze groepen elkaar, tot de tanden gewapend, te lijf gaan ter handhaving en verbetering van hun aandeel in het nationaal inkomen, is dat de zekere weg naar inflatie. De Poolse communistische party heeft vandaag een door het nieuwe centrale comité van de party aanvaarde reso lutie gepubliceerd, waarin anti-semitis me en nationalistische neigingen wor den veroordeeld. De party, aldus deze resolutie, moet de leiding op zich ne men van de Poolse arbeiders en het gehele Poolse volk om de schadelyke resten van ln het verleden gemaakte fouten op te ruimen. Vrije en geheime verkiezing van party-functionarissen en het uitbannen van elke vorm van dis criminatie worden in het vooruitzicht gesteld. De passage over het anti-semitisme hangt ongetwijfeld samen met het feit, dat men de laatste tijd op partijver gaderingen, in het parlement en in de Poolse pers uitingen van anti-semitis me heeft kunnen waarnemen. Voor de oorlog leefden er meer dan 3.5 miljoen Joden in Polen. De nazi's hebben er tijdens de tweede wereld oorlog ongeveer drie miljoen vermoord. In 1948 gingen er van de overgebleven Joden nog eens 100.000 naar Israël. De trek naar Israël bleef voortduren en op het ogenblik zijn er vermoedelijk nog maar ongeveer 60.000 Joden in Po len, De meesten daarvan wonen in Wroclaw (Breslau), Stettin, Lodz en Stalinograd. In de regering hebben slechts heel weinig mannen van Joodse afkomst zitting. In het politieke bureau is Zam- browski de enige Jood Op de depar tementen en in de vrije beroepen zijn echter reiatief veel Joden werkzaam. Zij hebben het evenwel niet gemakke lijk en houden zich zoveel mogelijk op de achtergrond. (Reuter) De voorzitter -xan het centraal stem bureau heeft de heer B. S. Polak (CPN) te Amsterdam benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer voor de groep van provinciën II (Gelderland, Overys- sel, Groningen en Drenthe). De heren J. Brandenburg en C. Geugjes, beiden te Amsterdam, die reeds benoemd wa ren verklaard voor de groep van pro vinciën III (Noord-Holland en Fries land), en nu in aanmerking kwamen voor benoeming in groep II hadden me degedeeld voor deze benoeming niet in aanmerking te willen komen. —mm—mmmm—m—mm—mm— door ERICH KASTNER Vertaling van J0HAN VAN DER W0UDE 54 „Seiler," mompelde Struve. „Wie van de aan wezigen was het? .Gauw! Bind me niet op de al lang afgeschafte pynbank!" „Ik was het zelf!" antwoordde de jonge man. „Rudi, neem het me niet al te kwalijk. Op dat moment viel me geen andere naam in. Zo en sla er nu maar stevig op. Ik beloof je, niet terug te slaan." Struve lachte verlegen. Daarna gaf hy Seiler een stevige stomp in de ribben en zei: „Daar sta ik nu met myn twee latente oorvygen in de Beust- strasse en weet niet wat ik er mee moet aan vangen!" „Dat moet een afgryselyke toestand zyn," meen de de oude, sierlyke mynheer Steinhovel. De commissaris was weggegaan om de beamb ten in civiel, die het verzekeringsgebouw nog steeds met Argusogen bewaakten, naar huis te sturen. Mynheer Steinhovel had om zyn wagen laten te lefoneren. Zy zaten en wachtten. Kulz schilderde de componist de avonturen af, die Seiler tussen Kopenhagen en Berlyn had beleefd. Hy roeide met beide armen terwyl hy sprak en kon er niet ge noeg van krygen. Reeds nu, slechts weinige uren nadat zy waren gebeurd, werden de daden van de jeugdige held meer dan levensgroot. De oude verzamelaar luisterde glimlachend en dacht: „De volksmond opent zich en zie, hy heeft vierenzestig tanden! Vroeger doodde men draken, heden ten dage verslaat men oplichters. Alleen de byzaken wyzigen zich. Het ontstaan der mythe overleeft de techniek. Des te meer hij zich in deze filosofisch-geschiedkundige hypothesen verstrik te, des te minder luisterde hy. Ook Seiler luisterde niet. Hy zat naast Irene Trubner en vroeg, zoals hy reeds een maal vier entwintig uur geleden had gedaan: „Zullen we weer eoed od elkaar ziin?" Zy liet de vraag onbeantwoord en verklaarde: „Ik kom vanavond in uw woning, mijnheer de di recteur, en zal de schade eens bekyken. Morgen kunnen we dan nieuwe meubels kopen. Ik ken verschillende zaken, waar men goed bediend wordt en waar voor zyn geld krygt." Hy zweeg. „Schikt het u vanavond om een uur of zeven?" ging hy verder. ,,U woont immers dicht by my in de buurt. In de Holtzendorfstrasse, niet waar? Welk nummer?" Hij bekeek haar vijandig. Zijn ogen geleken vu rige kolen. Zy zei: „Ach neen! U woont immers helemaal niet in de Holtzendorfstrasse. Dat was immers ge logen, mynheer de directeur! Mag ik u om het juiste adres vragen? Maar niet zo ongeveer, wilt u?" Hy schoof van haar vandaan. „Ik zie van uw welwillende medewerking af. Een tafel en een paar stoelen kan ik ook nog wel alleen kopen." „Myn chef heeft me opgedragen u te helpen. Ik kom tegen zeven uuri Ik ben in zakeiyke aan gelegenheden zeer precies." (Slot volgt) De Spaanse dichter prof. Juan Ramon Jiminez, die vrijwillig in ballingschap leeft te San Juan op het eiland Porto- Rico, met zijn vrouw. De Nobelprijs voor letterkunde voor dit jaar is te Stockholm toegekend aan de Spaanse dichter Juan Ramon Jime nez. Hij kreeg deze prys „voor zyn ly rische poëzie, die een voorbeeld vormt van verheven geestesgesteldheid en ar tistieke zuiverheid." De 75-jarige Jiminez, die Spanje heeft verlaten na de burgeroorlog en die op het westelijk halfrond heeft rondge reisd tot hij professor aan de universi teit van San Juan in Portorico werd, is de derde schrijver van Spaanse afkomst die de prijs ontvangt. Juan Ramon Jiminez, Spanje's groot ste in leven zijnde dichter, werd op 24 december 1881 geboren te Moguer in de zuid-Spaanse provincie Huelva. Daar bracht hij zijn jeugd door, niet ver van Rabida, de haven waaruit Columbus zijn eerrie reis maakte. In 1898 publiceerdi Jiminez zijn eer ste dichtbundel, welke sensatie veroor zaakte onder contemporaine schrijvers, door de kracht en originaliteit van zijn ideeën. Steeds in zijn carrière is Jiminez vereenzelvigd met de moderne school der literatuur, maar hij heeft de bui tensporigheden van andere „moderne" dichters vermeden. Zijn werk is sterk beïnvloed door de Nicaraguase dichter Ruben Dario aan wie de Spaanse poëzie haar moderne renaissance dankt. In zijn jeugd hield Jiminez van rei zen. Na alle Spaanse provincies bezocht te hebben, ging hij naar Frankrijk en de Verenigde Staten. In deze jaren pu bliceerde hij regelmatig in literaire tijd schriften en zyn boeken kwamen in een gestage stroom van de persen. In 1917 publiceerde de Spaanse socië teit in New York een bloemlezing van zijn werken en in 1919 werd de impo sante „Segunda antologia poëtica" in Spanje uitgegeven. Van zijn hand kwam de beroemde „Platero y yo", thans een standaardwerk in de Spaanse literatuur, dat in vele talen vertaald is. Na de Spaanse burgeroorlog begaf Jiminez zich naar Buenos Aires, waar hy zyn grote literaire produktie voort zette en aan het hoofd van een uitge verij kwam. AMSTERDAM, 25 okt. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Contribution la geologie de La Balagne (Corse) de heer W Bosma, geb. te Almelo. Doet. scheikunde: H. van 't Holt (Am sterdam), kand. .wis- en natuurk. P. C. Brandon en H. G. Freie (Amsterdam), kand. rechten: H. A. Zeven (Amster dam). Horizontaal: 1. coiffeur, 6. ligplaats, 10. dierengeluid, 11. glad, gelijk, 14. uit roep, 15. kogelvormige, 18. soort vaar tuig, 19. taststaafje, 21. pedaal (afk.), 22. lichaamsvocht, 24. nauw, 26. plaats in Gelderland, 27. waterstand (afk.), 29. plattegrond, 31. grondtoon, 32. meisjes naam, 34. gewicht, 36. nakomelingschap, 38. spil, 39. hennepbraak, 41. laagte, val lei, 43. uiting van droefheid, 45. ik (Lat.), 46. rond, ruw, 47. in orde, 48. het zijn, 50. muurholte, 51. jongensnaam, 53. in houdsmaat (afk.), 54. vreemde munt, 56. familielid, 57. godsdienst (afk.), 59. af standsmaat (afk.), 60 muziekstuk, 63. 's morgens (Eng. afk.), 65. opstootje, 67. familielid, 68. naar mijn mening (afk.), 70. soort schortje, 72. afgod, 74. rivier (Spaans), 76. gewas, 78. academische graad (afk.), 79. reptiel, 81. rivier in Friesland, 82. zoals ltet hoort, 83. cou reur. Verticaal: 1. kleed, 2. olienootje, 3. smalle weg, 4. zangnoot, 5. insect, 6. met lof (afk.), 7. technisch hoger onderwys (afk.), 8. vrucht, 9. slinks, 12. statiekle- ding, 13. putemmertje, 16. dubbelklank, 17. landbouwwerktuig, 19. soortelijk ge wicht (afk.), 20. de dato (afk.), 23. grote bijl, 25. netto (afk.), 28. vaatwerk, 30. inwoner van Arabië, 31. soort vaas, 33. muziekinstrument, 35. zwarte, 37. gods dienst, 38. bouwgrond, 40. godheid, 41. rivier in Rusland, 42. verbinding, 44. elektrisch geladen deeltje, 49. reken- opgave, 52. kom, 53. vis, 55. ivoor, 56. familielid, 58. deel van een vulkaan, 59. schoeisel, 61. karakter, 62. zoogdier, 64. aanleggen van een schip, 66. en derge lijke (afk.), 67. aardrijkskundige aan duiding, 69. gewicht (afk.), 71. deel van Amerika (afk.), 73. bid (Lat.), 75. we reldtaal, 77. lidwoord, 79. Engels voeg woord, 80. onder het nodige voorbe houd (Lat. afk.). Horizontaal: 1. trompet, - sar; 2. hor den, - kola; 3. eed, - halma; 4. olie, - moed; 5. manicure; 6. neuroloog; 7. maatregel; 8. een, - e.k., - Omsk; 9. toss, - aan, - L.K.; 10. ei, - os, - mei; 11. rups, - meloen. Verticaal: 1. thermometer; 2. roe, - aeoiu; 3. ordonnans; 4. m.d., - liet, - sos; 5. pedicure; 6. en, - eureka; 7. rog, - are; 8. kameleon; 9. solo, - olm, - M.O.; 10. Almelo, - slee; 11. raad, - gekkin. In het jaar 1957 zullen de examens ter verkrijging van een akte van bekwaam heid voor het geven van lager onder wijs in een der vakken lichamelijke oefening, Franse taal, Duitse taal, Engelse taal, wiskunde, handelsken nis, handenarbeid, huishoudkunde teke nen, nuttige handwerken voor meisjes en vrouwelijke handwerken worden afge nomen volgens de regelen, gesteld in de koninklijke besluiten van 10 september 1955 en de daarbij behorende program ma's. Slechts degenen, die in het jaar 1956 bij de examens van een der voorgenoem de akten, afgenomen volgens de oude regelen, zijn afgewezen of die via hun aanmelding ten gevolge van ziekte niet aan het examen hebben kunnen deelne men, zullen in het jaar 1957 nogmaals in dc gelegenheid worden gesteld dat exa men volgens de oude regelen af te leg gen. Sommige leden van de Tweede Ka mer verklaarden, blykens het thans ver schenen verslag over het wetsontwerp betreffende de ontwikkelingskosten van de Fokker F-27, er begrip voor te heb ben, dat bij projecten als de onder havige in de aanvang een verkeerde raming wordt gemaakt. In dit geval echter achten zy de motivering, die ln de memorie van toelichting wordt gegeven ter rechtvaardiging van een nadere raming van 6 miljoen gulden meer dan de eerste, vry onbevredigend. Zy waren van mening, dat by deze pro jecten, wat de opzet betreft niet de juiste weg was bewandeld, zodat thans ter compensatie daarvan grote aan vullingen noodzakelyk blijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2