Geneeskundig schooltoezicht voortaan ook voor leerlingen van middelbare scholen Taxi-ondernemers willen nader overleg H ALPHENAAR SS GRAMMOFOONPLATEN Aöenda. voor Haarlem en omóevtflj Debat over inrichting van nood- lokalen in Voorwegschool Katholieke EHBO bestaat tien jaar HAARLEM-Noord ONTEVREDEN Besprekingen gaande om te komen tot een werkcomité Inbrekers op pad 60 woningen aan de Stephenson- straat Plan voor bouw van kleuterschool niet goedgekeurd Gaat de stad niet verder dan tot het station Grandioos orgelconcert in Haarlems Concertzaal Haarlem gaat voorstel lingen van Forum subsidiëren Subsidie voor „RANO Kapelaan Cornelis over Humanisme VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 PAGINA 3 B. EN W. VAN HAARLEM STELLEN VOOR: Oliestook Mr. C. J. Koch overleden „Het Witte Paard" Burgerlijk Stand Haarlem Over tariefsmoeilijk heden aarlem-Noord is ontevreden. Wij vormen een stadsdeel, dat vrij wel steeds verstoken blijft van de algemeen Haarlemse activiteiten. Bij alle mogelijke evenementen schijnt het aldus de mensen uit Noord of de stad ophoudt te be staan bij het station. Men mag het als uit die gedachte voortgekomen beschouwen, dat bij voorbeeld de winkeliersvereniging „Gen. Cronjé" er met succes naar ge streefd heeft dit jaar weer zelf een intocht van Sint-Nicolaas te verzor gen. De winkeliers uit de Gen. Cron- jéstraat en het Julianapark zijn van mening, dat in de twee vorige jaren bij de grote en éne intocht al het ac cent op het centrum van Haarlem werd gelegd en dat Noord zich met het minimale tevreden moest stellen. De Sinterklaas-affaire is echter slechts een symptoom. Men wil Noord in het algemeen uit het ver geetboekje halen en daartoe hebben afgevaardigden van verschillende winkeliersverenigingen Schoterweg, Paul Krugerstraat, Cronjéstraat en Julianapark, en de Rijksstraatweg) de koppen bij elkaar gestoken en be sprekingen gevoerd omtrent de mo gelijkheden om het noordelijk stads deel metterdaad ook een integrerend deel van Haarlem te maken. Men wil op korte termijn komen tot een re presentatief comité, niet alleen uit winkeliers bestaande, dat de belan gen van Haarlem-Noord zal beharti gen. Verbreding Rijksstraatweg KRUISWEG 49 HAARLEM - TEL. 11532 Mogelijk ook jeugd voorstellingen Haarlem Landjuweel Tentoonstellingen GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Vergadering Kamer van Koophandel ging niet door Vereist aantal leden niet aanwezig Muziek voor zieken ONDERWIJSZAKEN Noodmaatregel Verpachting Groenen- daal Garantie voor lening van H.B.C. Kleine ongevallen NIEUWE VERORDENING OP HAVENGELDEN Andere gelijk richter voor het G.E.B. Om televisiestoringen te voorkomen Dammen „HET OOSTEN" AL BIJNA KAMPIOEN ZANDVOORT Bijeenkomst van „De Hanze" Geslaagd B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om het geneeskundig schooltoezicht uit te breiden tot de leer lingen van het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs. Reeds op 26 november 1954 had de geneeskundige dienst dit geadviseerd. De hoofden van de betrokken scholen stemmen met dit voorstel in, maar geven er de voor keur aan, dat het geneeskunsig onder-: zoek niet in het gebouw van de genees kundige dienst plaats vindt, maar in de scholen zelf. Het hoofd van de school Voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren, de Dr. Gunningschool, houdt het onderzoek ook liever in de eigen school. B en W hebben tegen deze wens geen bezwaar en vragen de raad dan ook een bedrag van in totaal 6.400.- be schikbaar te stellen voor het inrichten van een onderzoekkamer op elk dier scholen en deze lokalen van de nodige instrumenten te voorzien. Het inrichten der lokalen vergt 4.070.— en het in strumentarium kost 2.330,-. De bij. zondere scholen voor middelbaar- en hoger onderwijs kunnen de kosten van Inrichting op hun begroting zetten en te zijner tijd aan het rijk declareren. Tot nu toe was het geneeskundig schooltoezicht beperkt tot de leerlingen van het lager en nijverheidsonderwijs. Toen de raad op 6 juni van dit jaar 14.000,— voteerde voor de reor ganisatie van de administratie van het geneeskundig schooltoezicht, lag de bedoeling voor voorlopig slechts de gegevens van een deel van de schoolbevolking met behulp van één ponsmachine op de plaatjes te bren gen. Bij nader inzien lijkt het B en W beter de gegevens van de hele schoolbevolking voor 1 januari in het nieuwe administratiesysteem op te nemen. Daarvoor moeten nog twee ladenkasten en 24.000 nieuwe pons plaatjes worden aangeschaft, terwijl voor dit doel gedurende enkele maan den een ponsmachine zal moeten wor den gehuurd. De kosten van een en dnder bedragen 5.500,^ en B en W verzoeken de raad dit bedrag als aanvullend krediet beschikbaar te willen stellen. Voorts stellen B en W de raad voor het gebouw Kenaupark 18, waar een deel van het geneeskundig schooltoe. zicht is ondergebracht en waar ook de bedrijfsarts van die dienst spreekuur boudt, te voorzien van een oliestookin richting. Het is noodzakelijk, dat gedu- Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de katholieke vereniging voor EHBO ,,St. Bernardus" zal zondag 28 oktober in de St.-Janskerk in de Am sterdamstraat om half acht een H. Mis tvorden opgedragen voor de leden. Om half negen zullen deze een gemeen schappelijk ontbijt in het parochiehuis gebruiken, waarna het bestuur zal re cipiëren in het HKB-gebouw. 's Mid dags om half twee zijn hier nationale EHBO-wedstrijden, waarvoor reeds ne- „?"er!gert'S ploegen hebben ingeschre- j e. toegang tot deze interessante demonstratie-wedstrijd is geheel gratis. Voor de leden is er 's avonds een ca baret-revue met bal na. Het was zondag 20 oktober 1946, toen ln een schaars gevulde tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw de oprich tingsvergadering plaats vond van de thans jubilerende vereniging. Een der tigtal cursisten gaven zich toen op. De thans door zijn geldinzamelacties welbe kende heer A. M. Bergers gaf indertijd de stoot tot de oprichting van een Haar lemse afdeling. Tot voorzitter werd be- hoemd de heer Jac. J. van Doorn, die °ok htans nog in functie is en der halve mede jubileert. Vele kinderziekten moesten worden Overwonnen, waarvan het tekort aan hiateriaal een der ernstigste was. Het Jvas het Wit Gele Kruis dat redding hracht door het nodige ter beschikking stellen. De jaarlijkse cursussen voor beginners onder de prominente leiding ban de medisch docent dokter Hilbrink [bochten zich in een steeds grotere be langstelling verheugen. Na acht jaar bloest „onze dokter" zich helaas terug, 'rekken. Dr. Koot werd bereid gevonden 3e open gevallen plaats in te nemen an met instructeur A. v. d. Putten zijn beiden er in geslaagd de stroom van oieuwe leerlingen het nodige bij te bren gen. Honderden geslaagden doen nu hun werk langs de straat, in fabriek en op sportvelden. Bij feesten, optochten en Stille Omgang doet men nooit een ver geefs beroep, zelfs niet als er oude hulpbehoevende mensen voor enkele da gen naar een recreatie gebracht wor- uen. Bij acties zoals Sla us Slag, nood- hidend bisdom en vele andere, was het öe r.-k. E.H.B.O. die in de bres sprong. In de leeftijd van 82 jaar is over- teden mr. C. J. Koch, oud-voorzitter t'an de Kaad vap Arbeid te Haarlem, fn 1919 promoveerde hij te Groningen t°t doctor in de rechtswetenschap. Bij he instelling van Raden van Arbeid in 4919 werd hij benoemd tot voorzitter Can de Raad te Roosendaal. Tien jaar i®ter werd hij in gelijke functie te fjbarlem benoemd. Wegens het berei- jt?n van de pensioengerechtigde leef- f'Jd in januari 1944 trad hij af. Van zijn "and verschenen artikelen over de so- pjale verbetering en over algemeen so- eja'e onderwerpen. Mr. Koch was offi- sl6r in de Orde van Oranje Nassau. d,y°0r de onderlinge competitie van Werrt"k- Schaakclub „Het Witte Paard" SPee^n de navolgende partijen ge- Holtk» Hopman—Bleekemolen 0—1; dev htp—Huyboom 1' v- d. Vel- rik—-pB Hjjnsoever afgebr.; v. Emme- HunekejCrTas l-* Raas-Hoek *-!; Goedemèn nenbur** 11 iV' 5e?~~ u_y„. ahs io; Haverkort—Rasing men—Bami. schie—de Lange 0-1; Ko- ■"«uken o1. Th°NMEJpTR°UWDJ. G. Welters en GETRnrrum*1 der Voort. E w t9 WD; j- P- van der Lans en Honnóm Nachtweh en C. A. ttemni^iÜf' rP* van Eden en G. J. germnn- V F- van Eden en E. In- den- w' a van DÜk en A. van Ran- RP.' A" Vtemsteeker en H. van der rliioDkBouter en T. A. J. Roest. GEBOREN: H. M. W. Felix-van Looi), M' T Gaurenssen-van Temmen, z.; C. Blom"m .ems"van Wegen, z.; D. E. Blom-Plaat, z. c. Vink-Markerink, d.; Hèrrtp,. iSa5lon_v?n der Korft, d.; A. p rder-Metzlar, d.; A. Luiten-Pols, d.; ler Weiden-Lammerse, d. Jr Ka^ N: P' N' van Rooijen, 55 80 ïv fr'aan; T. C. Ingenhof-Kloet, Wlikhuj,9, Jllx?tra^: I' Beeremans- LMofJ Puvenvo°rdestraat; M. Claudius, 25 d., Obistraat. rende de wintermaanden en op kille zo merse dagen het gebouw steeds goed verwarmd is. Om dit met de bestaande cokes-ketel te bereiken moet reeds lang voor de werkzaamheden begonnen worden, de ketel gestookt worden en ook nadien nog enige tijd op volle sterk te blijven branden. Bovendien moet dag en nacht worden doorgestookt, 's Winters moet ook op zondag ge stookt worden om de verwarming op maandagmorgen tijdig op voldoende sterkte te hebben. Een oliestookinrichting zal volgens B en W veel economischer zijn en bo vendien gemakkelijker te bedienen. De verwarming zal beter kunnen worden geregeld en sneller op' het gewenste peil worden gebracht. De kosten van een en ander bedragen 4.500,— en B en W vragen de raad dit bedrag be schikbaar te willen stellen. Het merendeel van de Haarlemse taxi-ondernemers gaat niet akkoord met de op 1 september ingegane ver hoging van de tarieven voor ritten op de „randgemeenten". Er is een tarief vastgesteld van 80 cent per km. De on dernemers in de randgebieden hebben hun tarieven niet verhoogd, zodat de Haarlemse taxi-ondernemers terecht een geduchte concurrentie te vrezen hebben. Op het ogenblik worden dan ook voor de buitenritten willekeurige tarieven aangehouden. Er zijn bedrij ven, die zich houden aan de kilometer- prijs van 80 cent, er zijn er echter ook die 60 of 70 cent per km in rekening brengen. Aan deze chaotische toestand wensen de taxi-ondernemers, die een prijs van 80 cent te hoog vinden, een einde te maken, maar zij weten niet hoe. Besloten werd de huidige toestand tot 1 januari van het volgende jaar te handhaven en ter zake contact op te nemen met B. en W. van Haarlem en met de taxi-ondernemers van Bloemen- daal, Halfweg en Heemstede. Bij deze moeilijkheden spelen ook een grote rol de arbeidstijden die bij de verschillen de bedrijven zeer ongelijk zijn. De Noordelingen beschouwen het sta tion als een ongelukkige barrière, waar door de stad Haarlem tot het centrum beperkt blijft. Maar zo vraagt men zich af, moeten allerlei instanties zich die beperking ook opleggen? Waarom zet „Haarlems Bloei" alleen vlaggen als wel komstgroet bij het station en het Hout plein? Komen er werkelijk getn vreem delingen de stad binnen aan de noord kant? Waarom daar dan geen welkomstgroet? Zo zijn er vele opmerkingen, die moe ten illustreren, dat Noord, onbewust wel licht, in een isolement wordt gebracht, dat het krachtens zijn vitaliteit niet ver dient. Sommigen gaan zover, dat Haarlem- Noord desnoods een eigen soort „Haar lems Bloei" moet hebben, maar voorals- nog wil men volstaan met een eigen comité. Grote congressen kunnen er in Haarlem niet gehouden worden; er is te weinig zaalcapaciteit. Te zijner tijd moet verwacht worden, dat de remise aan het Soendaplein opgeheven wordt. Kan daar nu niet een congresgebouw worden ge sticht, annex een sporthal? Het is een van de veel suggesties, die gedaan zijn. Wat gaat de gemeente precies doen met het terrein van de Holland-Nautic?, is weer een andere vraag. Komt het zwem bad ooit? Waar blijft een goede bio scoop? Allemaal vragen, die in Haarlem- Noord gesteld worden. Maar men wil voorkomen, dat er van hogerhand be slissingen worden genomen, die het be lang van Haarlem-Noord niet effectief genoeg dienen. Voor een eventueel co mité-Noord, dat het gebied tussen Sta tion-Jan Gijzenkade zou bestrijken (Oud-Schoten heeft reeds een wijk- comité), is er dus genoeg werk aan de winkel. Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag hun slag trach ten te slaan in het centrum van Haar lem. De buit was over het algemeen gering, wat te danken was aan de be woners, die de ongenode gasten in hun werk stoorden. In een perceel aan de Hoofmanstraat kwamen de bewoners 's morgens tot de ontdekking dat alle jassen en mantels voor de huiskamerdeur overhoop lagen en dat een portefeuille doorzocht was. Een muntbiljet van een gulden, een si garettenaansteker en een regenjas ble ken ontvreemd te zijn, terwijl een win termantel achter in de tuin werd te ruggevonden. Een tas met kleren, die in de huiskamer gepakt stond, omdat de vrouw des huizes diezelfde dag in het ziekenhuis zou worden opgenomen, was doorzocht en de kleren over de vloer verspreid. Men is waarschijnlijk binnengekomen door de keuekendeur. In een huis aan de Pieter Kiesstraat wisten twee mannen tot in de keuken door te dringen. Zij werden 's nachts om half drie gestoord door de bewoon ster, die hen later over de binnenplaats zag vluchten en over 'n muurtje sprin gen. Een week-endtas in de keuken was doorzocht en men had eveneens kunnen binnenkomen via de keuken deur. Ook in de nacht van woensdag op donderdag werd een perceel aan de Rivier Vismarkt bezocht door ongeno de gasten. Er wordt niets vermist. Waarschijnlijk zijn de inbrekers ge stoord. In een kantine aan de Jans straat tenslotte heeft men een raam ver nield, waarna het een koud kunstje was de deur te openen. Men heeft een kasregister proberen te forceren, maar zonder succes. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om 520 uit te trek ken voor de aankoop van enkele voor tuinen aan de Rijksstraatweg, zulks met het oog op de verbreding van de weg ten behoeve van de veiligheid van het verkeer. In de Gemeentelijke Concertzaal vond gisteravond de eerste orgelbespeling van he tseizoen plaats door Albert de Klerk. Er werd een zeer schoon programma ter auditie geboden, dat op een waar lijk koninklijke wijze door de organist werd verklankt. In de Fantasia in G dur van Bach, met het majesteitelijke middendeel, trof ons bij de inleiding het fraaie con- trastspel tussen Récit en Positief. De Paptite over „Sei gegrüszet, Jesu gü- tig", eveneens van de grote „Cantor", bood de Klerk volop gelegenheid de gro te rijkdom van z'n instrument te de monstreren. In de Thema-expositie gaf de Holpijp een bijna magische beko ring, de quintadeen deed het in de 2de variatie voortreffelijk, prachtig klonk in variatie 4 het zingende prestanten- koor. We meenden te horen, dat de cor net 5 rangs van het tweede manuaal ge wijzigd was in een soort sexquialter. Bij informatie vernamen we, dat dat in zoverre juist was, dat het register „uitgedund" was, enige koren waren verwijderd bij wijze van experiment.' We zouden gaarne wensen, dat deze vulstem in de wijziging blijft gehand haafd, het hoofdmanuaal heeft al een stevige cornet, en het prachtige, doch zoals de meeste Franse orgels, mix- tuurarme instrument, wint aan kleur. In het Mendelssohnwerk kwam de romantische inslag van het orgel goed uit, doch vooral in de onovertroffen Pastorale van Franck. Van het laatste werd een werkelijk ontroerende vertol king gegeven, die niet gemakkelijk ge ëvenaard zal worden. Wat een fijnzin nige aanwending van hobo en trompet! Wat een virgiliaanse bucolische mild heid! De avond werd besloten met een grandiose weergave van de Sonate Eroica van Joseph Jongen. Het stuk is in een vistuox stijl a la Widor ge schreven, doch bezit tienmaal meer inhoud dan de laatstgenoemde met z'n klatergoudwerken kon geven. Albert de Klerk wist, na de overweldigende in leiding, de voix céèste, later in sa menspel me tde flüte harmonique, op zeer fijnzinnige wijze aan te wenden. De zaal was, mogelijk ook door het slechte weer, zeer matig bezet. Tom de Vries. Advertentie P.S. Dat wij ook piano's, muziekinstrumenten en bladmuziek verkopen, weet U toch wel! 99 Aan de Haarlemse raad wordt voor gesteld 766.130 beschikbaar te stellen voor de bouw van 60 woningen aan de Stephensonstraat. De gemeente zelf zou de woningen doen bouwen om ze daarna over te dragen aan de Stich ting „Centraal Woningbeheer", die ter plaatse reeds een complex in beheer heeft en daar ook een kantoor heeft staan. De huur komt gemiddeld op 10,55 per week, terwijl zestig cent per week in rekening zal worden gebracht voor afschrijving en onderhoud van gasgeysertjes. Het complex aan de Stephensonstraat bestaat uit drie blokken van drie éta ges. In totaal komen er twintig bene denwoningen en veertig étagewoningen. 18 woningen krijgen twee slaapkamers (3 bedden), twaalf woningen krijgen twee slaapkamers (vier bedden), 18 woningen krijgen drie slaapkamers (vijf bedden) en 12 woningen krijgen vier slaapkamers (zeven bedden). De achtertuinen komen ter beschik king van de bewoners der benedenver dieping, die de tuinen via een trapje kunnen bereiken. Aan de voorzijde komt over de gehele breedte een groen strook met speeL en zitgelegenheid. Aanleg en onderhoud van deze groen strook moet voor rekening van de ge meente komen. Doordat de woningen in beheer komen bij de Stichting „Cen traal Woningbeheer", verkrijgt men de mogelijkheid van opschuiving van be woners van bestaande gemeentecom plexen met lagere huurprijzen. Die wo ningen worden daardoor vrijgemaakt voor economisch zwakkeren. Wanneer de Haarlemse raad ermee akkoord gaat, zal het Operagezelschap „Forum" uit Enschede van de gemeen te Haarlem een subsidie ontvangen van 500 per gegeven voorstelling. Dit sei zoen zullen in Haarlem in totaal drie voorstellingen worden gegeven, waar van de eerste afgelopen woensdagavond bereids heeft plaatsgevonden. Doordat de voorstellingen op woensdagavond ge geven worden, bestaat de mogelijkheid om 's middags nog een speciale voor stelling voor de jeugd te geven. De be groting biedt voldoende speling om de ze jeugdvoorstellingen waarschijn lijk één of twee uit te kopen. De Haarlemse stadsschouwburg biedt vooralsnog onvoldoende accomodatie om de Nederlandse Opera met zijn groot gemonteerde voorstellingen te ontvangen. De toneelruimte en de or kestbak zijn daarvoor ten enen male te klein. Voor operavoorstellingen wa ren de Haarlemmers derhalve aange wezen op Amsterdam. Het operagezel schap „Forum" heeft nu aangeboden om dit seizoen in Haarlem drie ope ra's te brengen en wel „De Parelvis sers" van George Bizet, „Rigoletto" van Giuseppe Verdi en „La Bohème" van Puccini. „Forum" wordt in stand gehouden voornamelijk met subsidies van de noordelijke en oostelijke provin cies en gemeenten. In het kader van het Nationaal Land juweel spelen de Verenigde Toneelver enigingen ADODVS uit Den Haag maandag 29 oktober 's avonds in de Haarlemse Stadsschouwburg. Gastvrij heid wordt verleend door de Katholie ke Gemengde Toneelvereniging „St. Genesius" uit Overveen. Opgevoerd wordt het bekende blijspel „Arsenicum en oude kant." FILMS: CINEMA PALACE: De terugkeer van Lem- my Caution, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Door het dolle heen, 18 j„ 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. Do.: Onder de zon van Rome, 18 jaar. LIDO: Het trottoir, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Johnny Concho, 14 jaar, 2, 7 en 9 15. Zo.'2, 4.15 ,7 en 9.15. MINERVA: vr. tot en met zo. in de avond voorst.: Geen liefde duurt eeuwig, str. volw.: vr. 8.15, za. en zo. 7 en 9.15. Za. en zo. in de matinee: Puntje en Anton, a. 1. Ma. 8.15. The great waltz, 14 jaar. Wo. en do. 8.15: East of Eden, 14 jaar. REMBRANDT: Anastasia, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXYtot en met ma.: De gemaskerde ruiter, 14 jaar. Dl. tot en met do.: Doorbraak, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: John en Julie, a. 1„ 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. TONEEL Vrijdag 26 oktober Stadsschouwburg: Ver. „Geloof en We tenschap". Toneelgroep „Puck" met „Cy cloon drie antwoordt niet", 8 uur. Zaterdag 27 en zondag 28 oktober „De Kalktuin"; een door en door Engels toneelspel van Enid Bagnold, over een grootmoeder, die zich aan haar kleindoch ter bindt ten koste van de moeder van het kind, en over een uit de gevangenis ontslagen vrouw, die een nieuw leven wil beginnen door het kleinkind op te voe den. Regie: Gerard Rekers. Voornaamste rollen: Loudi Nijhoff en Caro van Eyck. Gezelschap: Het Rotterdams Toneel, 8 u. Maandag 29 oktober Schouwburg: Nationaal Landjuweel. Ver. Toneelvereniging ADO-DVS voor de toneel vereniging „St. Genesius" met „Arsenicum en Oude Kant" (dil.) 8 uur. Dinsdag 30 oktober Schouwburg: Personeelsvereniging „Figee" met „Voorste rij, 4e van links" (dil.), 8 u. Vrijdag 2 november Schouwburg: „Nederlands Toneelgezel schap" met „Detective Story", 8 u. MUZIEK Zaterdag 3 november Concertgebouw: Uitvoering van de Haar lemse Postfanfare, 8 uur. Zondag 28 oktober Llnnaenshof Bennebroek: Van 1517 uur: Populair concert. Maandag 29 oktober Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 16.30 uur. Dinsdag 30 oktober Concertgebouw: Uitvoering door het Doopsgezind Zangkoor o. 1. v. Hans de Jong, m .m. v. Noordh. Philh. Orkest. Progr. „Die Jahreszeiten", 8 uur. Vrijdag 2 november Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 tot 12.30 uur. diversen Zondag 28 oktober Bavogebouw (Smedestraat)Uitvoering Haags Balletgezelschap, 8 uur. Dinsdag 30 oktober Minerva (Heemstede): Tweede avond We- reidreizigersserie. Jan P. Strijbos: „Langs koele stranden", 8.15 u. Woensdag 31 oktober Minerva: Jeugdtoneel: „Circus Harlekijn", 14 uur. Donderdag 1 november Schouwburg: Ballet der Lage Landen (voor Alg. Grafische Bond), 8 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9— 12.30 uur en van 1.30—5 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramen ten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Geopend van 10—17 uur; zo. van 13—16 u. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 1115 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 13—15 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelüng van schilderijen in de zuidelijke kabinetten w.o. regenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 1016 uur; zo. van 1316 u. Huis van Looy: Geopend van 10—12.30, 13.30 17 en zo. van 1417 uur; t/m 4 novem ber; tentoonstelling werken van Cor Dik. Vleeshal: Van 22 okt. t/m 3 nov. „B.L.O." tentoonstelling, 912, 1417 en 1922 u„ behalve zondag. Stoofke: Tentoonstelling werkstukken van kath. bond van bejaarden en gepensioneer den: vr. van 411 uur, za. van 311 u. en zo. van 311 u. Huis met de Kogel: Tekeningen en schet sen Jan Wiegman, van 27 oktober t/m 10 november. Met 12 tegen 4 stemmen heeft de gemeenteraad van Heemstede gister middag besloten een krediet beschik baar te stellen voor de verbouw van de artsen- en hoofdenkamer in de Voor wegschool tot twee leslokalen. Met al gemene stemmen ging de raad ak koord met het maken van een leslokaa op de overloop van de Crayenester- school. Deze besluiten zijn een uitvloei sel van het besluit, dat de gemeente raad in augustus van dit jaar nam, om op de drie openbare scholen bo ventallige onderwijzers aan te stellen. Het voorstel, dat op verzoek van me vrouw Van der Meulen-Houwer van de Partij van de Arbeid werd ge splitst, heeft een uitvoerige discussie ten gevolge gehad, waaruit nog eens duidelijk is gebleken dat het onderwijs in Heemstede een zeer moeilijke tijd doormaakt. De meeste klassen zijn overbezet en de taak van het onder wijzend personeel lijkt bovenmenselijk. Reeds enkele onderwijzers hebben hun post moeten verlaten omdat zij over spannen waren. Teneinde verlichting in deze toestand te brengen besloot de raad twee maanden geleden om boven tallige onderwijzers in dienst te nemen, waardoor de meest bezette klassen zou den kunnen worden gesplitst .Die maat regel zou alleen te realiseren zijn, wan neer op de betrokken scholen ruimte voor nieuwe leslokalen gevonden kon worden. Op de Crayenesterschool schijnt het vinden van die ruimte niet zo'n probleem te zijn als op de Voor wegschool, die ook nog onderdak aan een kleuterschool verleent. Verder was een uitspraak van de raad omtrent de ze materie voor het bijzonder onder wijs van groot belang, dat eveneens met grote moeilijkheden heeft te kam pen. Mevrouw VAN DER MEULEN-HOU WER betreurde het, dat het plan thans aan de raad was voorgelegd. De advie zen van de bouw-, onderwijs- en ge zondheidsinspecties zijn nog niet eens binnen. Zij verwachtte, dat deze in specties afwijzend tegenover de plan nen van het college vooral met betrek king tot de Voorwegschool zullen staan. Twee lokalen van deze school zijn in gebruik bij de kleuterschool, die geen eigen gebouw heeft. In september van 1955 voteerde de raa deen krediet voor de bouw vah een nieuwe kleuterschool. Het plan kreeg de vereiste goedkeu ring niet, zodat thans met bekwame spoed wordt gewerkt aan een plan voor een kleuterschool aan de Laan van In- sulinde. Zolang dit gebouw er nog niet is zal de kleuterschool in twee lokalen van de Voorwegschool gehuisvest blij ven, die ze nu zelf hard nodig heeft. Omdat mevrouw van der Meulen de De vergadering van de Haarlemse Kamer van Koophandel is gisteravond niet doorgegaan, omdat het vereiste quorum (zestien leden) niet aanwezig was. De voorzitter, de heer Ch. E. Vis ser, deelde mede, dat de vergadering, waarop slechts dertien leden aanwezig waren, geen besluiten kon nemen. Hij stelde derhalve voor hoe zeer hem dat ook speet de vergadering te ver dagen tot vrijdag 2 november. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Haarlemse Kamer van Koophandel dat een vergadering niet kon doorgaan, omdat er te weinig leden waren. 99 De gemeente Haarlem wilde „Radio Amateurs Network Organization" een éénmalig subsidie van 1.000 verlenen voor het aanschaffen van een bandre corder, versterker en grammofoon met bijbehoren. De Afdeling Haarlem van de Radio Amateurs Network Organiza tion brengt ontspanning aan zieken thuis, in ziekenhuizen en sanatoria door middel van een bandrecorder. Tot nu toe wist de afdeling rond te komen uit de opbrengst van een bazar maar het is haar niét mogelijk een tweede apparatuur aan te schaffen om meer inrichtingen met haar uitzendin gen te kunnen bereiken. In verband daar mee heeft zij de gemeente om een sub sidie verzocht. B. en W. stellen de raad voor 7.541 te voteren voor het verbeteren van de vloer en het aanschaffen van klasse meubelen voor de bijzondere kleuter school aan de Middenlaan. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 1239 te voteren voor het aanschaffen van leermiddelen voor het godsdienstonderwijs en voor het ver- keersonderwijs van de Petrus Canisius- school aan de Timorstraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 1276 te voteren voor het vergroten van de speelplaats, het ma ken van een gasaansluiting op de dienst leiding en het aanschaffen van een fla nelbord met toebehoren voor de St. Do- minicus Savioschool aan de Geuseves- perstraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 2.926 te voteren voor het verbe teren van de lichtinstallatie in de Li- duinaschool aan de Timorstraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor medewerking te verlenen bij het stichten van een gebouw voor een ka tholieke kleuterschool aan de Herman Robbersstraat. De school moet ruimte bieden voor tenminste 200 kleuters en vijf werk- en 2 speellokalen bevatten. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 1950 te voteren voor de eer ste aanschaf van enige hulpmiddelen voor het secretariaat van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de bijbel. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de heer A. W. Blanken, eige naar van het perceel Staten Bolwerk 44 ontheffing te verlenen van het ver bod om terreinen ten zuiden van het Staten Bolwerk voor bedrijfsdoelein den te gebruiken. De heer Blanken wil bij h et perceel, dat zijn eigendom is, een opslagruimte bouwen en B. en W. hebben daartegen geen bezwaar. oplossing van B. en W. onverantwoor delijk vond pleitte zij voor de stichting van een semi-permanente kleuterschool. Toen het eerste plan werd afgekeurd had men direct van die mogelijkheid werk moeten maken. Zij verzekerde, dat een dergelijke school er dan al ge staan had. Wanneer de plannen van B. en W. doorgaan wordt, het onder wijs op de Voorwegschool geschaad. De heer VAN BRUGGEN (PC) be twijfelde of de bouw van een semi-per- manente school wel zo snel in zijn werk zou zijn gegaan. Hn gaf toe, dat de op lossing verre van ideaal is, maar naar zijn mening dient het onderwijs onder alle omstandigheden te prevaleren. Men moet niet vergeten, dat de voor gestelde maatregelen een tijdelijk ka rakter dragen. De heer ZEELENBERG (WD) meende in het. betoog van mevrouw van der Meulen kritiek beluisterd te hebben op het college van B. en W„ toen zij bezwaren had geuit op de wijze van behandelen van dit vraagstuk in de commissie van onderwijs. Hij achtte het wenselijk, dat het voorstel werd aan vaard en hij zou het betreuren indien de verschillende inspecties hun goed keuring aan het plan zouden onthou den. Uitvoerig heeft burgemeester van Rappard het voorstel van B. en W, verdedigd. Met klem verzekerde hij de raad, dat het ging om een noodmaat regel, die het gevolg is van een besluit om boventallige onderwijzers op de Voorwegschool aan te stellen. Ook voor het bijzonder onderwijs is het van be lang of de gemeente overgaat tot het aanstellen van deze onderwijzers. Dat het voorstel te laat de commissie van onderwijs had bereikt was niet zijn schuld geweest. Hij verzekerde de raad, dat het college alles in het werk zal stellen om de Voorwegschool te ont lasten van de daarin gevestigde kleu terschool. Bij het college leeft de gere de hoop, aldus de heer Van Rappard, dat een definitieve kleuterschool er spoedig zal zijn. Mochten de verwach tingen hieromtrent teleurstellend zijn, dan zullen B. en W. zich ernstig be raden over de stichting van noodloka- len om daarin de kleuters onder te brengen. Al eerder had de heer Weijers (On- afh.) zich afgevraagd, waarom B. en W. niet tot stichting van noodlokalen waren overgegaan toen bekend werd, dat het eerste bouwplan voor verschil lende instanties onaanvaardbaar bleek. Over het aanbrengen van douchege legenheden in een groot aantal wonin gen van Heemsteedse woningbouwver enigingen toonde de heer VAN DER LINDEN (KVP) zich zeer dankbaar. Hjj vroeg of de mogelijkheid werd opengelaten daarmee door te gaan. Wethouder VAN HOUTEN (VVD) ant woordde, dat regelmatig overleg tussen het gemeentebestuur en de besturen van de woningbouwverenigingen over deze kwestie het beste zou zijn. Wethouder VAN WIJK (PC) die in het begin van de vergadering wethou der van Lent vervinge vond de suggestie van de heer VERSPOOR (Arb.) om in het project van de 111 woningen in de Glip rekening te houde nmet de huis vesting van enkele bejaarden het over wegen waard Hij zou haar doorgeven aan de betrokken wethouder. Een bedrag van ruim 1100 voor het maken van een daglichtscherm in een okaal van de Voorwegschool vond de heer ZEGWAART (KVP) te hoog. De voorzitter deelde zijn zienswijze, maar zei, dat de stof, waarvan het scherm gemaakt is, nogal prijzig is. Het- voorstel over de verpachting van het verversingshuis Groenendaal le verde naar aanleiding van vragen van enkele raadsleden een juridische toe lichting van wethouder van Wijk op, die aan het einde daarvan tot de con clusie kwam, dat het college de verho ging van de pachtprijs tot ƒ9.000 volko men verantwoord achtte. De raad voteer de verder een bedrag van 15.300 (in het voorstel was een bedrag van 10.000 ge noemd) voor de aansluiting van Groe nendaal op het gemeenteriool in de Glipperweg. De raad ging ook akkoord met de verbouwing van het verversings huis, waarvoor een bedrag van 45.000 is geraamd. De heren VERSPOOR en KOOIJ- MANS (PC) toonden zich naar aanlei ding van al deze voorstellen allerminst ingenomen met de wijze van behande ling door het college. De eerste maak te bezwaar, dat het voorstel niet in de commissie van openbare werken was geweest, de tweede meende, dat ook de commissie voor de plantsoenen in deze kwestie gekend had dienen te wor den. De raad verklaarde zich in principe bereid garant te willen zijn voor een lening van 100.000, die HBC wil af sluiten voor de bouw en de inrichting van een tribune, kleedgelegenheid en clubhuis op zijn terreinen aan de Cru- quiusweg. Wat betreft het verzoek van HBS om ieder jaar in aanmerking te mocen komen voor een subsidie stelde de raad zich op het standpunt, dat het verlenen van subsidies beoordeeld moet worden in het kader van het subsidie beleid. De parkeernota leverde naar aanlei ding van enkele vragen de opmerking van de voorzitter op, dat B. en W. zo weinig mogelijk parkeerverboden zullen uitvaardigen. De overige voorstellen van het college werden zonder veel op- of aanmerkingen aangenomen. Een personenauto en een bromfiets werden woensdagavond licht bescha digd, toen zjj op de Herenweg in Heem stede tegen elkaar opbotsten. De auto mobilist wilde de inrit bij de St.-Bavo- kerk inrijden en sneed hierbij de brom fietser, die van zijn vaartuig viel. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de Binnenweg in Heemstede vloog fisteravond een automobilist, die de andvaartkade wilde inrijden, tegen een scooterbestuurder op, die hier voorrang d!?nde te hebben. Beide voertuigen wer den beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. De verordening van de gemeente Haarlem op de heffing en invordering van haven- en kadegelden heeft een ko ninklijke goedkeuring tot 1 januari 1957. De verordening zal daarom opnieuw moeten worden vastgesteld en B, en W. van Haarlem maken van de gele genheid gebruik om enige wijzigingen aan te brengen, waaraan in de praktijk behoefte bleek te bestaan. Nodig bleek het om de verordening van toepassing te verklaren voor zeeschepen die Haar lem aandoen, terwijl men voor buiten landse schepen die vriendschaps- of be leefdheidsbezoeken aan Haarlem bren- men, vrijstellingsbepalingen wil op nemen. Ook wordt voorgesteld een matiger tarief in te stellen voor tuindersvletten die groenten en fruit naar de Haar lemse veiling brengen. Deze vletten moeten reeds marktgelden betalen. Ple ziervaartuigen die minstens veertien dagen en hoogstens ;en maand in Haar lem meren, zouden moeten vervallen. De directeur van het haven- en markt wezen zal de bevoegdh id moeten krij gen om het verder varen te voorko men van schepen die in gebreke zijn gebleven te betalen. Ook op enkele an dere punten zijn de nodige correcties aangebracht. De roterende gelijkrichter van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf zal ver vangen moeten worden door een sele nium gelijkrichter. Deze laatste heeft geen bewegende delen en spat geen vonken af. Deze beide eigenschappen van de bestaande roterende gelijkrich ter veroorzaakt voor de bewoners van de Patrimoniumbuurt en omgeving ge regeld storingen bij de televisie-ont vangst. De kosten die daarmee verbon den zijn, bedragen 11.000 en B. en W. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. In de reserve hoofdklasse van de damcompetitie zal de spanning er spoedig af zijn. Wim de Jong en zijn spelers hebben reeds 5 wedstrijden ach ter elkaar gewonnen en met nog 2 wed strijden voor de boeg, resp. tegen H.D.C. II en Hillegom, kan hun de titel bijna niet meer ontgaan. In de afgelopen week rekenden zij met Beverwijk af. Hillegom toonde zich thuis niet gemakkelijk te verslaan en zond Sportief met 9 punten naar Sant poort terug. V.K.D. kon het ook tegen de H.D.C.-ers niet bolwerken en ver loor met 812, hetzelfde resultaat be. reikte Haarlem O.K. te IJmuiden tegen D.C.Y. II. Het oosten staat nu aan de kop met 10 uit 5, gevolgd door H.D.C. II en Haarlem O.K. elk met 4 uit 3. B.D.C. en V.K.D. sluiten de rij met 2 afge broken wedstrijden terwijl ook Sportief nog geen punten heeft doch 2 afgebro ken wedstrijden nog moet voltooien. Voor de tweede klas zet K.N.C. de overwinningen voort met ook Stabiel te verslaan, 137. De Zandvoorters kwa men te Beverwijk tegen B.D.C. II even min verder dan tot 7 punten en no teerden hun 2de nederlaag. Deze week gaat V.K.D. naar Hille gom en zal het daar zwaar te verduren krijgen; Haarlem O.K. moet naar B.D.C. en zal zijn goede positie op de ranglijst wel willen handhaven; of dat lukken zal? D.C.Y. II heeft nog een appeltje te schillen met Sportief maar of dat gemakkelijk zal gaan staat nog te bezien. K.N.C. krijgt de voornaamste concur rent van het ogenblik op bezoek, nl. B.D.C. II. Het is te verwachten dat K.N.C. de punten wel binnen zal hou den. V.K.D. II krijgt de kans om zich wat beter te plaatsen maar dan zal van het bezoekende Zandvoort gewon nen moeten worden. Voor de afdeling Zandvoort van „de Hanze" hield de geestelijk adviseur, kapelaan Cornelis donderdagavond een lezing over het humanisme. Spr. zou niet de verschijningsvormen van het humanisme aan een onderzoek onder werpen maar meer de nadruk leggen op de achtergronden daarvan. Zó be zien, kan men de zondeval van het mensdom als de geboorteakte van het humanisme beschouwen. Adam was door God met natuurlijke en bovenna tuurlijke gaven uitgerust en w..s ge lukkig. Daar naderde echter de be- koorder die hem influisterde dat hij God niet de baas over zich moest laten spelen. Adam was zelf oud en wijs ge noeg om te bepalen wat goed en kwaad is, enz. Adam bezweek voor deze beko ring en met de zondeval verwierp hij alles wat God hem gegeven had om zijn tijdelijk en eeuwig geluk te berei ken. Adam wilde niet gelukkig ge maakt worden, hij wilde zich zelf het geluk verschaffen. Hiermede werd het humanisme geboren; dat streeft zó erg naar menselijke volmaaktheid, dat het de bemoeienis van God verwerpt. Door God geholpen worden is volgens de hu- marüstische opvatting mensonwaardig. Het ideaal van de humanist is, een volmaakt mens te zijn, maar hij ver werpt daarbij de hulp van Gods gena de. Hij streeft geen hemels, maar een zuiver aards ideaal na. In de loop der eeuwen zijn grootse activiteiten aan de humanistische levensbeschouwing ont sproten, men denke bijvoorbeeld aan het werk van het Rode Kruis. Kapelaan Cornelis weidde vervolgens uit over het Christendom als humanistisch ide aal. Een ideaal dat reëel is en de God delijk hulp en voorschriften niet ziet als een beknotting maar als een complete ring van de menselijke geest. De hu manist kan zijn menselijk ideaal vinden in Christus en eigenlijk moest hij het kunnen vinden in iedere Christen. „Weest volmaakt, zoals Uw hemelse Vader volmaakt is." Is er zo vroeg spr. de mensheid ooit een hoger ide aal voorgehouden? Is aan dit ideaal ooit meer verzaakt dan juist in onze Christelijke maatschappij? Spr. werkte deze gedachte nog verder uit en wekte zijn toehoorders op, de humanisten het Christelijk ideaal voor ogen te houden en hen te doen inzien dat zij in hun hoogmoed nooit zullen kunnen berei ken wat met God's hulp bereikt wordt. De humanist wil een volmaak mens zijn, het is de taak van de Christenen, hem te laten zien hoe hij het kan wor den. De voorzitter van „de Hanze", de heer C. Siegers, dankte kapelaan Cor nelis voor zijn interessante, met en thousiasme voorgedragen inleiding. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen apothekers-assistente mejuf frouw B, C. Bosman te Zandvoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3