Dr. Drees antwoordt de fractieleiders Kabinetscrisis is niet zonder nut geweest Romme heeft mij Prof. niet tegengewerkt Beste oplossing vooral door toenemende partij controversen K.N.B.T.B. bezorgd over de lonen van de landarbeiders Inbreker beleefde de slechtste dag van zijn leven E I M I S Niet doen! Spanningen tussen Europa en Amerika niet verontrustend iets lekkers voor U Kummel doet deugd Meer interesse voor de beroepskeuze gevraagd aan sociale organisaties Werkwijze Tegoed Kritiek op regeringsverklaring Tussen neus en lippen Beklag Prins Bernhard over internationale betrekkingen Arme lezers... Noodlottige aanvaring &SL, Ö-ÖAhJl CaL\ KOU? AKKERTJE o n o <n <n <n <n o <n VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 PAGINA 5? Prins Bernhard in Amerika Niet gesproken over luchtva ar to ver le g SOUVEREIN KIND ONDER AUTO GEDOOD Een opkomende Bij oversteken door auto gegrepen en gedood Geen audiëntie Pientere bliksem Vandaal Mens-machine (jS AqcA'xA'X A-x Aqc AqcAqc Aqc A Overleg Particuliere bijdrage Resultaten beperking kopen op afbetaling nog niet bekend alleen een matig mens is zijn vrijheid waard O O O Met tractor in het water gereden (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Drees heelt In zjjn antwoord op de politieke beschouwingen in de Twee de Kamer een mededeling gedaan waaruit blijkt, dat de langdurige kabi netsformatie toch niet zonder nut is ge weest. Op een vraag van prof. Romme, hoe het mogelijk was, dat op de v\jf punten, waarop de eerste formatiepo ging was gestrand, tenslotte toch na vier maanden is toegegeven, zei Jr. Drees, dat de zetelverdeling en de pa ragrafen over de bezitsvorming, het ho ger onderwijs en Nieuw-Guinea, die thans bereikt zijn, inderdaad in die al lereerste periode tot de onmogelijkhe den behoorden. ,,De tijd heeft zijn werk gedaan zo motiveerde hij dit toe geven. De wijzigingen zijn echter niet precies die waarop de KVP destijds aanstuurde. Bemoedigend klonk ook de verzeke ring, dat de kans niet is uitgesloten, dat de KVP in de toekomst weer een van de sleuteldepartementen in de so ciaal-economische sector (financiën, economische zaken en sociale zaken) krijgt toegewezen. Dr. Drees is er in het algemeen voor om bewindslieden, die goed werk hebben gedaan, op hun post te laten, maar hij zou het onjuist vinden dit zó star vol te houden, dat die mogelijkheid bi) voorbaat uitgeslo ten moet worden geacht. Hij opende voorts perspectieven in zake een betere afbakening van de ta ken van het ministerie van maatschap pelijk werk. Een ander winstpunt in het debat is geweest, dat de minister-president prof. Romme de toezegging kon doen dat als nog zal worden nagegaan, of zo spoe dig mogelijk door de inschakeling van het Internationaal Gerechtshof iets kan worden gedaan voor onze landgenoot Schmidt in Indonesië. Dr.Drees zei, dat dit de regering eigenlijk niet goed mogelijk voorkwam, zolang de uitslag van het hoger beroep niet bekend is. Op aandringen van prof. Romme heeft hij echter een nieuw onderzoek toege zegd naar de mogelijkheden om langs diplomatieke weg, bijv. door inschake ling van de Verenigde Naties, iets in die richting te ondernemen. „Hoe onbehaaglijk de situatie ook is door de slechte verhouding der beide grote partijen, zij kunnen elkaar toch nauwelijks missen. Daarom geef ik de voorkeur aan een kabinet op brede ba sis. Daarin zullen grote volksgroepen zich steeds tezamen vertegenwoordigd weten wanneer het gaat om zaken, die het gehele volk raken", aldus de mi nister-president. In zijn antwoord had hij tevoren een uiteenzetting gegeven van de gang van z^iten bij de kabinetsformatie. De mi nister-president was van oordeel, dat niet zozeer de beginselen der politieke partijen die immers niet verande ren de oorzaak waren geweest van de moeilijkheden ,als wel een zekere gevoeligheid en verbittering, die uit de verkiezingsstrijd waren overgebleven. Zelfs de bezitsvorming bracht dr. Drees terug tot een accentverschil in opvat tingen tussen de P.v.d.A. en de ande ren die meer individueel de bezitsvor ming mogelijk willen maken". Dr. Drees had zelf na de eerste for matiepoging, toen hjj zijn opdracht aan H. M. de Koningin teruggaf, het ge voel, dat de stemming zo slecht was geworden aan weerskanten, dat hij maar beter geen verdere pogingen kon doen. Hij heeft toen de Koningin ge vraagd hem er verder helemaal buiten te laten. Tenslotte heeft hij op aandrang Van zijn eigen partij aan het eind toch weer de formatie op zich genomen. Men zag in de P.v.d.A. geen kans meer om er uit te komen. Dr. Drees moest prof. Romme toe geven, dat deze inderdaad in de periode waarin hij de formatie in handen heeft gehad, steeds aan het slagen zijn volle medewerking heeft gegeven. Wèl had dr. Drees niet Kunnen waarderen dat prof. Romme, zoals hij het uitdrukte, op het laatste moment, toen de andere fractieleiders al hadden ingestemd met het conceptprogram, met een reeks nieuwe amendementen was gekomen. De minister-president was het niet eens met prof. Romme wat betreft de wijze waarop een formateur te werk moet gaan. Overeenstemming met de fractieleiders over slechts enkele pun ten kwam hem gewenst voor. Men kan toch niet vooruitzien wat de komende vier jaar zullen brengen. Bovendien moet men de ministers meer ruimte geven om zelf hun beleid te bepalen dan mogelijk is wanneer zij alles in een uitgewerkt program voorgelegd krij gen. Wat de ruggespraak met de frac ties betreft, meende dr. Drees, dat men zich ook daarin wat meer zal moeten beperken. Prof. Oud (V.V.D.) heeft zich bij de replieken aangesloten bij dr. Drees wat dit punt van bespreking in het rege ringsprogram betreft. Hij stond echter lijnrecht tegenover dr. Drees en achter prof. Romme in de kwestie van de ge wenste verwisseling van ministers. Van de allergrootste betekenis voor onze de mocratie is, aldus prof. Oud, dat het volk belangstelling houdt in de zaken der regering. Volgt men het systeem van dr. Drees om ministers zoveel mo gelijk op hun post te laten, dan worden zij ..zetministers" met een wisselend mandaat. Bij de bespreking van het binnen lands beleid merkte dr. Drees op, dat er niet de minste reden is voor een Paniekstemming, noch voor de verwach ting dat een eenzijdige beperking in de consumptie voor de deur zot staan. „Wij zijn in zekere zin in een verblijdende situatie, ook ten aanzien van het wo- ningbezit", zo meende de minister-pre sident. ,,Maar de toestand van hoog conjunctuur brengt eigenaardige proble men met zich mee. Er zijn spanningen, die o.m. blijken uit de geringe moge lijkheid om te lenen". Bij de replieken begaf prof. Oud (V.V.D.) zich in een vrij felle discussie met de C.H.-fractieleider Tilanus, die hij „eigenlijk te goed voor de politiek" noemde. ,,De heer Tilanus wil altijd maar vriendelijk zijn, ook in de oppo sitie, maar dat kan nu eenmaal niet in dit métier", zo meende prof. Oud. De regering behoeft niet bevreesd te zijn voor oppositie door dik en dun van de zijde der V.V.D., maar het is goed, da wij nu, in het begin, even de punt jes op de i zetten. In het systeem van de heer Tilanus,dat de positie in het parlement van de afzonderlijke leden moet komen, zag prof. Oud het gevaar van een steeds verminderende belang stelling van het volk in de regerings zaken. Prof. Romme brak in zijn repliek nog een lans voor de positie van de staats- secretarissen, die z.i. als politieke figu ren ook de zittingen van de minister raad ten allen tijde moeten kunnen bij wonen, indien zjj dit wensen. Dr. Drees wees dez suggestie echter van de hand, met het argument, dat de kabinetsraad dan een te omvangrijk lichaam zou worden. De Kamer zal op 6 november weer bijeenkomen. Vermoedelijk zullen dan de drie wetsontwerpen met betrekking tot de pensioenen van overheidsdiena ren behandeld worden, waarna met de algemene financiële beschouwingen over derijksbegroting een aanvang kan word d» rijksbegroting een aanvang kan wor den gemaakt. Op die dag zullen ook de vijf tig nieuwe leden van de Tweede Kamer beëdigd worden. Gisteren heeft het par lement voor het laatst in de oude sa menstelling van honderd leden verga derd. Naar in Washington wordt vernomen heeft Z.K.H. Prins Bernard tijdens zijn korte verblijf in Washington geen be sprekingen gevoerd over de ontwikke ling van de burgerluchtvaart, of de toepassing daarvan op de verhoudingen tussen de Verenigde Staten en Neder land. Prins Bernhard was volgens zegslie den enigszins verbaasd over de tegen, stand van de Amerikaanse burgerlucht vaart, tegen de uitbreiding van lucht- routes binnen de Verenigde Staten door buitenlandse ondernemingen als de KLM, gezien het feit dat statistie ken welke gebaseerd zijn op de toe komstige ontwikkeling van de lucht, vaart, aantonen dat er voldoende ver keer zal zijn voor het toenemend aan tal vliegtuigen dat in de toekomst in dienst' zal worden gesteld. Advertentie B O L K N A K Een ouderwets-goede sigaar voor 'n redelijke prijs Te Herveld (Betuwe) is het driejarige zoontje van de heer R. v. d. B. in een onbewaakt ogenblik de weg opgelopen. Het kwam terecht onder het rechter voorwiel van een juistwegrijdende be stelauto.. Het kind werd op slag gedood. Advertentie U voelt U weer "stralend na een Prins Bernhard nam na zijn aankomst in de Amerikaanse stad Jackson ville enige ogenblikken van het tijdschema van de officiële ontvangst af, om zich te onderhouden met drie schepelingen van de Nederlandse Marine, die een cursus volgen aan het technische oefencentrum van de Marine Luchtvaart te Jacksonville. Men ziet de prins in gesprek met de drie leden van de Nederlandse Marine. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, die in het begin van de volgende week het zestigjarig be staan herdenkt van de boeren- en tuin dersorganisatie op christelijke grond slag maakt zich ongerust over het feit dat in de dinsdag uitgegeven regerings verklaring niet wordt gerept over de beloning van de landarbeiders. Temeer geldt deze ongerustheid waar in de so ciale paragraaf wel wordt gesproken over de mogelijkheid van differentiatie °P de Van Aikemadelaan te 's-Gra- venhage is ter hoogte van de strafge vangenis de 65-jarige voetganger A. de Mos uit de Boerenstraat aangereden door een auto. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfractuur en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuidwal. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem «al dinsdag 30 en woensdag 31 oktober geen audiëntie verlenen. en inbreker in Londen beleefde de slechtste dag van zijn le ven. Toen hij ergens in een buitenwijk van de miljoenenstad, in een stil laantje een huis was binnen gekropen, floepte plotseling het licht aan. Eerst sloeg de baas des hui zes een antieke stoel op het hoofd van de inbreker kapot, vervolgens nam mevrouw des huizes de dief on der handen. Nochtans wist de man te vluchten. Hij snelde het huis van de buurman binnen. De buurman wachtte hem op. De buurman was een beroepsworstelaar. De bobby, die de inbreker kwam ophalen, had zo met de man te doen, dat hij hem een sigaretje presenteerde om van de weeromstuit te bekomen. Toen klikten de boeien, want wet is wet. den. Hendricks was als de bliksem thuis n Camdentown, een voorstad van Londen, hadden vele huisvrou wen onlangs een interessante af wisseling bij hun dagelijkse gang naar allerhande leveranciers. Ze bleven, genoeglijk keuvelend, staan kijken naar een heer, die een eindje verder scheen te trachten om met een dik touw het dasboard uit zijn auto te sleuren. Toen de dames dichter bij kwamen sloeg hen even wel de schrik om het hart. Het touw bleek een python te zijn, die zojuist door mijnheer was gekocht en die tegenstribbelde, nu hij uit zijn voor lopige bergplaats moest verhuizen. evrouw Winnifred Duggan heeft in een open brief aan de Engelse posterijen ge schreven, dat een brief, die zij on langs ontving beter het stempel „door een slak bezorgd" had kun nen dragen dan „door een slak be schadigd". Een slak, die een brie venbus had betrokken, bleek de brief te hebben beklad, maar mevrouw Duggan vond dat minder erg dan het feit, dat de brief er vier dagen over had gedaan om haar te berei ken. Op haar brief heeft de directie van de Britse posterijen fel gerea geerd. Zij verdedigde zich met de w verklaring, dat de postbode er maar Tii>een paar dagen" over had gedaan, - terwijl een slak hetzelfde pas na acht jaar zou hebben volbracht. Een deskundige had zulks haarfijn uitge rekend. n Camden in de Verenigde Sta ten liep Jack Hendricks naar huis. Het onweerde, dat het een lieve lust was. Jack Hendricks hield van +iet onweer. Hij hield bovenal van de bliksem, die ook die avond weer in feestelijke flitsen door de lucht kliefde. Maar Jack Hendricks kreeg voor zijn leven genoeg van onweer en bliksem, toen de sigaar, die Hendricks lustig rookte, door de bliksem werd getroffen. De bliksem sneed de bolknak pardoes door mid- enator Joseph Gibney uit Bos ton heeft zich erover beklaagd, dat het lievelingsmeertje uit zijn jeugd thans maar eenvoudig weg het Chaubunagunggamaug-meer wordt genoemd, terwijl het in werke lijkheid het Chauggogohaubunagun- gamaugg-meer heet, wat in het In diaans zoveel zeggen wil als: vis- jij-aan-jouw-kant-ik-vis-aan-mijn-kant -en-niemand-visse-in-het-midden van de lonen. De mogelijkheid van ver dere loondifferentiatie zou wel eens tot ernstige spanningen in de landbouw aanleiding kunnen geven. Dit heeft de voorzitter van de KNBTB, de heer C. G. A. Mertens, verklaard op een don derdag in Den Haag gehouden pers conferentie. Een ander punt waar men zich over uitsprak betreft de kleine bedrijven. Het op verkeerde wijze beïnvloeden van de publieke opinie, zoals dit de laatste tijd geschiedt, speciaal waar het de uit spraken betreft over het kleine bedrijf, keurt de KNBTB sterk af. Het is ge vaarlijk steeds maar het areaal te noe men, aan de oppervlakte grond, die een bedrijf ter beschikking heeft, moet im mers vaak veel minder betekenis wor den toegekend dan aan de structuur van het bedrijf. De KNBTB heeft vele leden onder de houders van kleine be drijven. Met gegevens kan worden aan getoond dat kleine bedrijven een rede lijke bestaansmogelijkheid kunnen ople veren en redelijke prijzen kunnen be reiken. Men zal niet ontkennen dat de sanering een belangrijk vraagstuk is. Een commissie bestudeert dit probleem momenteel. De KNBTB stelt zich voor, naar aanleiding van het uit te brengen rapport het v<?lgende jaar een bijzon dere vergadering aan het vraagstuk van de sanering van het kleine bedrijf te wijden. In de laatste vijf jaar is van de klei ne bedrijven tussen een en acht hectare groot elf procent afgevloeid, een per centage dat overeenkomt met elfdui zend bedrijven. Men kan zich beslist niet zo maar uitspreken voor opheffing of samenvoeging van de overgebleven bedrijven. Veel mensen maken boven dien de fout het kleine bedrijf te be schouwen als een verkleind grootbe drijf. die Nee, ik vind het niet aardig van de Tweede Ka mer zo te reageren op het nieuwe kabinet. In ieder geval niet sportief, zoals dat in moderne termen heet. Ziet u, daarvoor heb ben we er nou niet met zijn allen vier maanden lang aan zitten timmeren, excellenties zijn niet, na ruggespraak met hun partijen, in dat kabinet gaan zitten om naderhand door die partijen het bos ingestuurd te worden. Bovendien, als dat nou no dig is, dan hadden ze het, de partijen, ook wel eerder kunnen doen; vóór de laatste kabinetsformatie. Ik wilde wel, dat iemand mij eens uit kon leggen hoe een parlementair brede basis kabinet vrijwel ongewijzigd als extra parlementair of althans als niet zo helemaal parlementair (in het nette!) kan terugkeren, 't Zit allemaal zo zon derling. De enige, die wel recht van spre ken had, was prof. Oud. Maar hem vond ik óók weer niet aardig. Om van zo'n keurige minister als prof. Zijlstra te zeggen, dat er kleefstof aan diens zetel scheen te plakken. Nee, dat gaat niet. Ik zou trouwens nog eerdei willen weten, hoe het dan wel gesteld is met de zetels van sommige Kamer leden. Alles bij elkaar genomen bevalt zij mij niet, de ontvangst. Ze moeten nu eens eindelijk ophouden met forme ren, vind ik. En verderDrees trek het je niet aan! Z.K.H. Prins Bernhard heeft te New Orleans voor de vereniging tot bestu dering van internationale vraagstukken een rede gehouden over de betrekkin gen tussen Europa en Amerika. Ervan uitgaande dat onbekendheid met elkan ders omstandigheden soms tot spannin gen kan leiden in de groeiende Atlan tische gemeenschap, zei de prins, dat dergelijke dingen geen reden tot onge rustheid geven maar dat het wel van belang is dat het gemeenschappelijke ideologische standpunt sterk blijft en dat eventueel gerezen geschillen dusdanig worden opgelost dat er geen wrok over blijft. In aanmerking genomen dat de kracht van het communisme voorna melijk blijkt te liggen in zijn ideologie, moeten wij, aldus prins Bernhard, tot de conclusie komen dat wij in staat moeten zijn de communistische uitda ging in het bijzonder tegemoet te tre den op ideologisch gebied. Hierbij moet men wel voor ogen houden, dat wester se cultuur niet identiek is met wes terse technologie; niet de technische kennis van de westerse mens heeft de basis gelegd voor onze beschaving maar de intellectuele en morele instel ling en tucht geërfd van de chris telijke godsdienst, de Romeinse en de Griekse filosofie hebben door hun in spiratie onze technologische en daar door onze materiële kracht geschapen. Wp kunnen echter niet beweren dat on:.e culturele en sociologische ontwik keling gelijke tred heeft gehouden met onze snelle en technologische vooruit gang. Oorlogen, economische noodzaak en bureaucratisering hebben geleid tot ontworteling en verlies van de persoon lijkheid, een toestand waarin de men selijke ge neenschap op een machine gaat gelijken. Tot op zekere hoogte loopt de westerse maatschappij gevaar haar cultureel richtingsgevoel te ver liezen. Slechts door de massa met de maatschappij te verzoenenen en haar daarin weer op te nemen kan het wes ten hopen een einde te maken aan deze inwendige verdeeldheid, welke zijn kracht ondermijnt en zijn eenwording belemmert. Dit is een onderwerp, dat veelvuldig in de besprekingen tussen Amerikanen en Europeanen behandeld moet worden, ook al doen zich daarbij wederzijds misvattingen voor over het ware karakter van onze gemeenschap pen. Zo is het ook van belang dat de samenwerking tussen de landen van de Atlantische gemeenschap wordt uitge breid ook op cultureel gebied. Maar naar mijn mening, aldus prins Bernhard, moet onze militaire samen werking, wil zij effectief zijn, behalve dat „ij gebaseerd is op een door onze gemeenschappelijke idealen begees terde gemeenschap, aangevuld worden door nauwe samenwerking op andere gebieden. Een van de meest belovende schijnt wat dat betreft het vreedzaam gebruik van atoomenergie te zijn. Ook Het Vrije Volk heeft een ver slag gegeven van de viering van het zilveren jubileum van de „Amities Catholiques Frangaises", waarbij de aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltm, het woord heeft gevoerd. De verslag gever heeft er echter een merkwaar dig grapje in verweven en de redactie heeft dat in de definitieve tekst laten staan. Zo krijgen we te lezen, dat in de Haagse Ridderzaal bijeen waren zowel de kardinaal, die in 1954 in een opzienbarende rede verklaarde dat geloofseenheid en politieke eenheid niet op hetzelfde vlak liggen, als de samenstellers van het (Nederlandse) mandement. „Over de vraag of Rooms-Katholieken per se lid van een r.-k. politieke partij moeten zijn, sprak hij echter niet", aldus Het Vrije Volk. In die laatste mededeling zit de kern van de geestigheid. De verslaggever suggereert daarin, dat de bisschoppen van Nederland van oordeel zijn. dat de katholieken per se lid van een con fessionele partij moeten zijn, terwijl kardinaal Feltin iets heel anders meent. In feite zullen de Nederlandse bisschoppen precies als kardinaal Fel tin van oordeel zijn, dat „geloofseen heid en politieke eenheid niet op het zelfde vlak liggen" om de woorden van Het Vrije, Volk aan te halen. En wat het bewaren der staatkundige eenheid betreft, dat hebben zij na drukkelijk gesteld als een hoge wen selijkheid hier in Nederland in de concrete situatie van het ogenblik. Merkwaardig dat Het Vrije Volk vlak voor de verkiezingen wist te be redeneren, dat het mandement voor katholieken alle ruimte liet om op de PvdA te stemmen. Dat was een wel wat andere uitleg dan thans gegeven werd ter wille van de geestigheid. Maar die uitleg was er ook weer ter wille van iets. Arme lezers van partij bladen Advertentie Veel meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en Europa zouden waarschijnlijk voorkomen kunnen wor den wanneer meer voorafgaand overleg werd gepleegd voordat openbare stap pen verklaringen, het uitbrengen van een stem in de V.N. diplomatieke stap pen. worden gedaan. Prins Bernhard zei verder, dat nau were samenwerking op het gebied van economische en technische hulpverle ning aan ten achter gebleven gebieden een wezenlijke versterking van de po sitie van het westen in vele belangrijke delen van de wereld zou kunnen ople veren. Wel zal althans de algemene lijn van de buitenlandse politiek los moe ten blijven van partijpolitiek wanneer men voorkomen wil dat de geestelijke boodschap van het westen overstemd wordt door het lawaai van onze inter ne geschillen. Behalve overleg op re geringsniveau kunnen en moeten ook particuliere groeperingen bijdra gen tot wederzijds begrip tussen Euro pa en Amerika, aldus prins Bern hard. Prins Bernhard verklaarde tenslotte van mening te zijn, dat Europese een wording een noodzakelijke eerste stap is, zowel in het belang van Europa zelf als in dat van de Atlantische gemeen schap. Een gezonde fundering voor po litieke verenigingen moet gelegd wor den door economische integratie en om te beginnen moeten de belemmeringen voor vrijhandel verwijderd worden en een gemeenschappelijke markt worden ingesteld. Dit betekent niet dat de mi litaire samenwerking veronachtzaamd zou moeten worden, want er is niets in de huidige toestand dat een verzwak king, hoe klein ook, van onze defensie ve paraatheid schijnt te rechtvaardigen. (Van onze Haagse redactie) De resultaten van de enige tijd gele den ingevoerde beperkingen bij de ver koop op afbetalingen zijn nog niet be kend. Dit heeft de minister van econo mische zaken in een brief aan de twee de Kamer medegedeeld. Hij wijst erop, dat naast de beperkingen ook andere omstandigheden zoals de weersgesteld heid en verzadiging van de markt hun invloed doen gelden. Over het algemeen heeft prof. Ztjl- stra de indruk, dat van de zijde van het bedrijfsleven een bevredigende mede werking is verkregen. Zo hebben de be- taalzegelkassen en volkscredietbanken, die niet onder de afbetalingsbeschikking vallen, vrijwel zonder uitzondering toe gezegd. dat zij zich vrijwillig aan de be palingen zullen houden. De minister waarschuwt echter voor praktijken van sommige particuliere geldschietbanken, wier handelwijze afwijkt van de tradi tionele, waardoor zij eveneens aan de beperkende bepalingen ontkomen. In verband hiermede wordt een wijziging van de geldschieterswet overwogen. Reeds in het boek Jesaja wordt een drank uii karwijzaad genoemd als goed van smaak en goed voor de maag. De legende zegt dat Czaar Peter de Grote in Holland-kummel leerde drinken. Een feit is dat Nederlandse kummel onovertroffen is. En U hoeft echt niet te wachten tot U maagpijn heeft - bedenkt U maar liever dat voorkomen beter is dan genezen. Een slokje op z'n tijd maar vergeet nooit: o PUBLICATIE VAN HET CENTR. GEDIST1LLEERDBUREAU SCHIEDAM' o <n o o SJ Op de eerste studiedag, die de ka tholieke centrale voor beroepskeuze voorlichting donderdag te Utrecht onder leiding van de heer N. Schuurmans uit 's-Hertogenbosch heeft gehouden, zjjn de mogelijkheden onder ogen ge zien om deze centrale nog meer te maken tot het representatieve orgaan van de katholieke beroepskeuzevoor lichting. De belangstelling, die de ka tholieke sociale organisaties voor de beroepskeuze in het algemeen aan de dag leggen, werd nog te gering geacht en gezocht zal worden naar wegen om hierin verandering te brengen. Men was van oordeel, dat het werk van de beroepskeuze In dat van de sociale or ganisaties, die hiervoor toch mede ver antwoordelijk zijn, geïntegreerd moet worden. Voorts werd de gedachte uitgespro ken, dat de katholieke beroepskeuze voorlichting geen onderdeel is van het werk der katholieke volksgezondheids zorg, al zijn er raakvlakken. Wel kan een federatieve samenwerking gewenst zijn. De vergadering was bovendien van mening dat het bedrijfsleven een taak kan hebben bij de beroepskeuze voorlichting, maar dit zeker niet tot zich mag trekken. Slechts bij de al gemene beroepsvoorlichting kan het be drijfsleven een rol spelen. De heer M. Krens, directeur van de katholieke stichting voor de bis dommen Breda en 's-Hertogenbosch, hield een inleiding over „de emigratie en mogelijkheden tot samenwerking tus sen emigrantie- en beroepskeuzebu reau". Samenwerking is zijns inziens ze ker gewenst, daar reeds beide instan ties hetzelfde object hebben, namelijk het geluk >ran de evenmens te dienen. De heer Krens behandelde eerst enige algemene emigratieproblemen en ging de moeilijkheden na, zoals ze in de voor naamste emigratielanden liggen. De emi- gratievoorlichter kan nooit positief ad viseren, zoals de beroepskeuzevoorlich- ter. Vaklieden kunnen in emigratielan den in hun broep uitstekend slagen, doch bij ongeschoolden moet men er op be dacht zijn, dat het karakter van de man belangrijker is dan wat hij ten aanzien van zijn beroep gepresteerd heeft. Een beroepskeuzeadviseur moet emigratie niet tevoren uitsluiten. De emigratie stichting zou het zeker toejuichen, in dien binnen korte tijd een samenspraak zou plaats vinden tussen emigratievoor- lichters en beroepskeuzevoorlichters. Zij zullen elkaar op het werk vlak moeten vinden. De collectieve voorlichting zou uitstekend samen kun nen geschieden. Beroepskeuze en emi gratie kunnen elkaar aanvullen. Wat het totale beleid betreft achtte de heer Krens het wenselijk, dat men komt tot een gecoördineerd optreden. Bij een botsing tussen het 689 ton metende m.s. „Vertrouwen" en het 333 ton metende m.s. „Actief" in de mond van de Maashaven te Rotterdam is cle 28-jarige zoon van de schipper van de „Actief", de 28-jarige W. Konings uit Raamsdonkveer verdronken. De „Vertrouwen" voer met stukgoed uit de Maashaven en raakte daarbij met de voorsteven de achterkant aan bak boordzijde van de „Actief", die juist leeg binnenvoer. Het lege schip liep zware schade op en de schipperszoon, die op het dek stond, werd door de schok in het water geslingerd. Zijn vader wierp hem nog een reddingsboei toe, maar dit mocht niet baten. Door tot dusver onbekende oorzaak is de 21-jarige ongehuwde G. van de Water uit Bergambacht met zijn tractor in het water langs de Bovenberg aldaar gereden. Daar de man onder de tractor bekneld zat, duurde het enige tijd voor dat men hem kon bevrijden. Hij bleek reeds gestikt te zün in de modder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5