BMdk Volgens ooggetuigen in Boedapest Ook Russische soldaten kiezen partij voor de opstand Grote steden bestuderen de bouw van a V.S. betreuren interventie der Sovjets in Hongarije MAROKKO roept ambassadeur uit Frankrijk terug Weersverwachting Parkeergarage in Texas met jalouziewanden van aluminium en een helihaven op het dak Jongen gedood Tanks veroverd beg Parkeergarages voor 240 auto's kosten anderhalf miljoen gulden SJEPILOVNoodzakelijk om desorganisatie van het nationale leven te voorkomen 9 Eenvoudig systeem Binnen korte tijd 3000 auto's per dag Zeven etages VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 PAGINA 7 »:t»ï ?f«ï# M«l !!»II CAMERAS De correspondent van United Press deelt mee, dat „het leger, de politie en zelfs de Hongaarse geheime politie in vele gevallen de zijde kozen van de rebellen „De houding van het leger is een Van de grootste raadselen ge weest vanaf het ogenblik dat de gevechten dinsdagavond rond om het gebouw van radio-Boe- dapest begonnenMen schijnt veilig te kunnen aanne men, dat het leger of neutraal bleef of de studenten en andere rebellen metterdaad hie lp". De correspondent merkt dan verder op, dat sommige Russische troe pen blijkbaar ook de zijde van de opstandige Hongaren hebben gekozen. „Men kon gisteren en kele Russische tanks en pant- I serwagens zien, waarvan de be manning zich had verbroederd met jonge Hongaren, die boven op de tanks meereden aldus de correspondent. Over het ont staan van de gevechten is nog Piets met zekerheid te melden, deelt deze correspondent mee, de officiële lezing verschilt van die der opstandelingen en het is heel goed mogelijk, dat de of ficiële versie vandaag weer an- I ders luidt dan gisteren. W ALTER GIESEKING OVERLEDEN Proces tegen Lubis onnen De toenemende intensiteit van het verkeer stelt de mens heid voor enorme problemen, die maar in een heel lang zaam tempo blijken opgelost te kunnen worden. Een vraagstuk, dat niet recht streeks de verkeersveiligheid raa^t, maar waarmee de auto mobilisten in grote steden da- De Amerikaanse regering be treurt de interventie van Russi sche strijdkrachten in Hongarije, zo wordt gezegd in een verkla ring van president Eisenhower, die gisteren te Washington is uitgegeven, nadat de presi dent een telefoongesprek met minister Dulles had gehad. Eisenhower zegt verder, dat de Sovjet-strijdkrachten volgens de bepalingen van een vredesver drag uit Hongarije „hadden moeten worden teruggetrokken". De aanwezigheid van dergelijke Sovjet-troepen heeft niet, zoals thans wordt gedemonstreerd, ten doel Hongarije te bescher men tegen agressie, doch veeleer om een bezetting door troepen van een vreemde mogendheid ten bate van haar eigen oogmer ken voort te zetten. „De V.S. beschouwen de ontwikke lingen in Hongarije als een nieuwe manifestatie van het intense verlangen naar vrijheid, dat reeds lang door het Hongaarse volk wordt gekoesterd," al dus de president. Hij was van mening, dat de eisen van de Hongaarse studen ten en arbeiders duidelijk passen in het raam van die rechten van de mens, welke in het Handvest van de V.N. zijn verankerd en die ook voor het Hon gelijks te maken hebben, is bet gebrek aan voldoende parkeergelegenheid, iets dat in de city van Amsterdam wel een extreme vorm beeft aan genomen. De reeds anderhalf jaar geleden geformeerde Combinatie Autosilo Holland is nu na een lange tijd van studie en voorbereiding met uitgewerkte plannen voor de bouw van autosilo's ofwel parkeergarages in de grote steden van Nederland op ta fel gekomen. Een oplossing voor bet probleem vormen dergelijke gebouwen natuur lijk niet, maar zij kunnen wel een aanmerkelijke verlichting teweeg brengen. Besprekin gen over de bouw van auto silo's zijn gaande met Delft, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en Arnhem, terwijl de onderhandelingen met Utrecht al in een verder gevorderd stadium zijn. Prinses Margaret terug naar huis In het hart van de zakenwijk van Houston in Texas is een in ge wapend beton gebouwde parkeer garage geopend, waarvan de bouwkosten 3 miljoen dollar hebben bedragen. Op het dak bevindt zich een met floodlight verlichte heliport, waar helicopters kunnen landen en opstijgen. Het bijzondere aan deze garage zijn de wanden, die uit afwis selend 60 centimeter brede lange stroken glanzend aluminium en don kerder stroken van hetzelfde metaal bestaan, die elkaar gedeeltelijk be dekken en daardoor het aanzien van een jalouzie hebben. Deze wanden lopen van de boven de ingangen, rond het gehele gebouw lopende lui fel tot aan de daklijst. Dank zij deze constructie dringt gedempt licht naar binnen en kan de lucht vrijelijk door stromen, maar worden regen, direct zonlicht en hitte buiten gehouden, terwijl het geheel toch de indruk van een massieve wand geeft. Sat"s»ï «SHl Advertentie (Vervolg van pagina 1) HÜ weet echter wel dat de groot scheepse ongeregeldheden hun oor sprong vonden in het overlijden van Sen jongeman die door een kogel van "e Russen was getroffen. De demon- kanten wikkelden het lijk in een Hon- Straten "n.V* cn droegen het door de dermate was 'n dit stadium rieën in hetAï.<>Pt d,,t de ™>«>hine- *eb°uw van „Szad Nep" hei officiële dagblad van de communis tische partij, vrijwel alle werden ver nield. Een Duitse zakenman, die oogge tuige geweest is van gevechten in Boedapest, heeft bij zijn aankomst in Wenen verteld, hoe de opstandelingen o.a. acht Russische tanks hebben veroverd. Deze ooggetuige heeft met vele andere gasten Boedapest einde lijk in een konvooi kunnen verlaten. Het konvooi verzamelde zich juist voor het stadhuis in Boeda, toen de radio het aftreden van Gerö be kendmaakte. Duizenden Hongaren, aldus de ooggetuige, barstten in luid gejuich ui op het horen van dit be richt. Spontaan begon men het Hon gaarse volkslied te zingen en van al le gebouwen wapperde de Hongaar- Se vlag zonder rode ster... De ooggetuige heeft in het Duna-hotel, het voormalige Bristol-hotel, gelo geerd en vertelde, dat het hotel eni ge malen door opstandelingen bezet Werd. Zfj voerden Hongaarse vlag gen mee, veelal met bloed besmeurd. Van Hongaarse kennissen had hij Vernomen, dat voor het West-station de lijken van drie opstandelingen lig gen en blijven liggen als „waar- Schuwing". tenders die blijkbaar op dezelfde, ®sp. bijna dezelfde golflengte werken &ls de officiële zender radio Kossuth in Boedapest, hebben de officiële uitzen- dingen gisteren enkele malen gestoord. Omstreeks zes uur gisteravond werd het programma van radio Boedapest even onderbroken en een stem zeide: ,Ze moeten een eind maken aan de slachting van Hongaren in Boedapest. Hecht geen geloof aan misleidende ver klaringen. De Russische troepen moe ten uit Hongarije worden teruggetrok ken. Gaat in staking." Om zeven uur kwam opnieuw een vreemde stem op dezelfde golflengte, ditmaal sprekende „namens de arbeiders van de Dimavag machinefabriek in Diosgyor." Op dat ogenblik waren er drie stemmen tege lijk aan het woord, doch de stem die het duidelijkst was, sprak namens de arbeiders in Miskolc. Miskolc is een relayeer-zender van radio Kossuth. „We hebben er genoeg van," aldus de onbekende omroeper, „we hebben ge noeg van de willekeur van bepaalde individuele leiders. We willen ook so cialisme, maar volgens onze eigen Hon gaarse opvattingen, socialisme dat een weerspiegeling is van de belangen van de Hongaarse arbeidersklasse, van het Hongaarse volk en van hun heiligste nationale gevoelens. Wij eisen de on middellijke verwijdering van allen, die op enige wijze betrokken zijn bi) de per- soonscultus en wij eisen dit zonder mee dogen voor welke speciale overwegin gen ook." (U.P., Reuter) Driehonderd journalisten en belang stellenden verdrongen zich gisteren in de zaal, waar de districtsrechtbank van Djakarta de zaak behandelde van de hoofdredacteur van „Indonesia Raya", Mochtar Lubis, die gedag vaard is wegens belediging van rege ringsautoriteiten. Lubis is een van de vooraanstaande figuren uit de „Kruis vaart voor de persvrijheid", die in In donesië actief is geworden tegen de persbreidel welke door het Indonesische leger is afgekondigd. Zo ongeveer zullen de autosilo's er uit gaan zien. Zij kunnen worden opgetrokken van staal of beton en bestaan uit twee tegenover elkaar liggende vleugels, ter weerszijden waarvan liftschachten zijn aangebracht. Mooi kan men dergelijke bouw sels, noch wat de naam betreft, noch in uiterlijk, moeilijk noemen, maar doelmatig zijn ze wel. de befaam* Wïter Wilhelm Gieseking, hedenmn, 6 Dd'tse concert-pianist, is in «en Londens zieken- Ijii erleden. Gieseking was 60 jaar. als zoon61--- In 1895 in Lyon geboren •dnzitoi van een Duits medicus. Zijl hover °P,eiding ontving hij in Han tohrneS!aï«LWas Gieseking, die talloze Srl T h^eft gemaakt, een der aller- ootsten. Zun methode echter had zo- Jaar .U S tegenstanders. Een klein *iin geleden overkwam Gieseking en *>Uu«echtgenot.f, een auto-ongeluk in de Gi® van Wenen' waarbij mevrouw l6pi?e~'ng om het leven kwam. Het her.»-??4 de pianist zelf volledig was w^l ge 'Üd geleden had hfj zijn wer«zaamheden hervat. gaarse volk zijn gewaarborgd door het vredesverdrag dat o.a. door de Sovjet- Unie en de V.S. is ondertekend. De Russische minister van buiten landse zaken, Sjepilov, heeft gisteren verklaard, dat de Sovjet-troepen in Hon garije te hulp waren geroepen om een desorganisatie van het nationale leven aldaar te voorkomen. Hij zei dit, vol gens Belgische journalisten, op een re ceptie in het Kremlin ter ere van de Belgische premier Van Acker en diens minister van buitenlandse zaken, Spaak. Sjepilov was van oordeel, dat de om standigheden in Polen zeer veel ver schilden van en veel beter waren dan die in Hongarije, waar „contra-revolu tionaire elementen tussenbeide zijn ge komen om munt te slaan uit de situa tie." „Wij kunnen waarnemen, dat daar een zeer ingewikkelde beweging aan de gang is. Er is om vele uiteenlopende redenen ontevredenheid gerezen. Er hebben zich moeilijkheden in de mate riële omstandigheden van de bevolking voorgedaan, er zijn bureaucratische methoden bij het bestuur ontstaan en het volk heeft een democratisering ge- eist. In de laatste paar dagen zijn er be togingen geweest, vooral door studen ten en leden van jeugdorganisaties. Er zjjn krachten aan bet werk geweest, die met vijandige bedoelingen jegens het volk van deze demonstraties heb ben willen profiteren. Deze krachten organiseerden bijeenkomsten en lokten wanordelijkheden uit, die lang tevoren waren voorbereid. Het schijnt, dat zij de bedoeling hadden, zich meester te maken van zekere instellingen, vooral het radiostation en dergelijke gebou wen. De regering was gedwongen ge weld te gebruiken om de orde te her stellen. Omdat het gevaar bestond, dat het bestaan van het land zou worden gedesorganiseerd, deed de regering een beroep op de Sovjet-troepen om hulp te verlenen," aldus verklaarde de Rus sische minister volgens genoemde Bel gische journalisten. (Reuter) Het systeem van de autosilo is heel eenvoudig en biedt practische voordelen boven dat van een torengarage. De auto's kunnen met afgesloten portieren bij de silo worden achtergelaten, waarna de voertuigen door middel van een automa tische installatie een lift worden binnen gereden, die ze naar boven voert en in de boxen zet. Een liftbediende is op deze manier in staat binnen een minuut een auto te bestemder plaatse af te leveren. Men heeft uitgerekend, dat voor iedere 120 boxen maar één liftbediende nodig is. In de zomer van 1955 werd te Karlsruhe de eerste autosilo, gebouwd naar de bevindingen van de Zwitserse onderneming Sicomatic, in gebruik ge nomen en sindsdien zijn er dergelijke projecten in aanbouw te Bazel, Parijs en München. De Sicomatic stichtte o.a. in Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië en Zwitserland filiaalmaatschappijen en sloot voor Nederland met de te Rotter dam opgerichte Combinatie Autosilo Holland een contract af. Deze onderne ming heeft nu het alleenrecht tot het bouwen en exploiteren van dergelijke parkeergarages. De Combinatie, die sa mengesteld is uit een drietal aannemers- Overzicht van het parkeergebouw met op het dak de landingsplaats voor hefschroefvliegtuigen. Aan de strakke gevel van de garage Is een enorm „uithangbord" gemonteerd, dat in felle kleuren is uitgevoerd. bedrijven en een technisch adviseur, streeft er naar de capaciteit van de autosilo's te bepalen op 240 auto's. Een dergelijk gebouw zou rond anderhalf miljoen gulden aan bouwkosten vergen, voor een voornaam deel toe te schrijven aan de kostbare technische apparatuur. Een voordeel boven de torengarage is bijvoorbeeld dat de benodigde grond- oppervlakte voor de bouw van een autosilo beduidend kleiner is: ongeveer 40 pet. van de ruimte, die een toren garage in beslag zou nemen. Dat de automobilisten direct na het afleveren van hun wagen voor de ingang van het gebouw huns weegs kunnen gaan, is al eveneens te waarderen. Beschadigingen aan de wagens zijn zo goed als uitge sloten, zo verwacht de Combinatie, die er van overtuigd is. dat het autosilosys- teem in Nederland binnen korte tijd burgerrecht zal hebben verkregen. De verhoogde spanningen in Noord- Afrika, die na de arrestatie van vijf Algerijnse rebellenleiders door de Fran sen zijn ontstaan, blijven aanhouden en het lijkt alsof het hoogtepunt nog niet is bereikt. Marokko heeft gisteren zijn ambassadeur uit Frankrijk teruggeroe pen. De Tunesische premier, Habib Bourguiba, deelde een intens luisteren de Tunesische Nationale Vergadering gisteren mee, dat Franse troepen aan de Algerijnse grens slaags waren geraakt mef het Tunesische leger. De premier zei, dat er aan beide zijden slachtoffers zijn gevallen. Bourguiba verklaarde: „Wij verkiezen de dood boven de vernede ring en strijd boven slavernij." Na de ze .voorden hieven de parlementsleden het volkslied aan. Franse militaire au toriteiten te Tunis hebben inmiddels de mededeling van de Tunesische premier tegengesproken. Volgens hen hebben Franse en Tunesische troepen niet met elkaar gevochten op Tunesisch rechts gebied. De Franse staatssecretaris voor het leger, Lejeune, heeft gisteravond te Parijs meegedeeld, dat er een of ander incident schijnt voorgevallen te zijn bij de hergroepering van een Fran se pantserdivisie, die deels in Tunis, deels in Algerije is gelegerd. Voorzo ver hij wist is het daarbij niet tot bloed vergieten gekomen. De Tunesische grondwetgevende vergadering heeft gis teren met algemene stemmen een re solutie aangenomen, waarin de terug trekking wordt geëist van de in Tunis gelegerde Franse troepen en uiting wordt gegeven aan hun solidariteit met het Algerijnse volk. Er zijn ongeveer 50.000 Franse militairen in Tunis gele gerd. Bij het gevecht tussen Fransen en Tunesiërs waren deze troepen niet betrokken, aldus werd te Tunis ver nomen. Prinses Margaret van Engeland is gisteren per vliegtuig uit Kenia ver trokken. Zij keert na haar reis door oost-Afrika naar Londen terug. Ver scheidene duizenden Afrikanen deden haar op het vliegveld van Nairobi uit geleide. (A.F.P.) Met een van de naargeestigste zomers uit onze herinnering achter de rug, hebben wij vol verwachting aangebeld bij dr. H. - .«y*. P. Berlagc jr., die op het K. N. M. I. in De Bilt de weersver wachtingen op lange termijn be studeert. Onze hoopvolle ver- JJft wachtingen werden echter niet gehonoreerd, want met koel- |g Sfl wetenschappelijke objectiviteit tfr moest dr. Berlage, die woens- jig- .m lag zijn zestigste verjaar- M dag vierde, ons bekennen, dat w as -- aan dit vraagstuk wel reeds veel aandacht geschonken is, maar dat de wetenschappelijke onder- wlK* zoekers op dit gebied nog niet Wj veel verder gekomen zijn dan 9B,1 in het eerste ontwikkelingssta- dium. „Wij hopen nog eens ooit V- het weer op lange termijn te kunnen voorzien, maar de bestu- „maswlli t dering van dit vraagstuk is bij- zonder ingewikkeld". Dr. Berlage, zoon van de be- ''jÉIHg kende Amsterdamse bouwmees- p| fflBpi V, ter, heeft zelf aan dit studie- object een deel van zijn leven W gewijd. Reeds als jongeman 'l v.. voelde hij zich aangetrokken tot de cosmische vraagstukkeiu, reden waarom hij van zijn be- TT rx -r» roep als ingenieur gepromo- I )v I-I P ffprlaffP Ir veerd in 1924 te Zurich op een A "Ullage jl. dissertatie over de Züricher seismograaf afweek in de richting van de geophysica en in 1925 naar Batavia vertrok, waar hij wetenschappelijk medewerker werd op het Koninklijk Magnetisch en Meteorologisch Observatorium. Tetug uit de Japanse interneringskam pen werd hij na de oorlog hoofd van de meteorologische en geophysische dienst. „Het waren moeilijke jaren", vertelt hij .„Vooral organisatorisch moest er veel werk verzet worden om de weerdienst, speciaal voor de vliegvelden, weer te herstellen. Na de souvereiniteitsoverdracht keerde dr. Berlage inmiddels officier in de Orde van Oranje-Nassau geworden in 1950 naar Nederland terug. „Na 25 jaar meende ik wel een streep te mogen zetten onder mijn carrière in de tropen. De moessonverwach tingen, dus de weersverwachting op lange termijn, was er een van mijn belangrijkste studie-objecten, dat leidde tot een onderzoek naar de lang- periodieke schommelingen in de weersverschijnselen over de gehele we reld". Dit verklaart waarom dr. Berlage in 1951 benoemd werd in de weten schappelijke staf van het K. N. M. I., met o.a. als bijzondere opdracht de bestudering van genoemde weersverwachting. Op zijn tafel liggen grote wereldkaarten uitgespreid en vellen vol poor ons onbegrijpelijke berekeningen. Zal de thans zestigjarige ooit de geheimzinnige formule ontdekken, die leiden zal tot als wij het zo mogen uitdrukken de wetenschappelijke' Enkhuizer almanak? Zeer bescheiden zegt hij slechts: „Ik zal geen nieuwe problemen meer aansnijden, alleen proberen bepaalde problemen af te ronden". Niet alleen op het gebied van de weersverwachting op lange termijn. Zijn tweede belangrijke studie-object is het ontstaan van het plantenstel- sel, waarvan hij de oude nevel-hypothese in een moderne vorm gegoten heeft. Dr. Berlage heeft over dit onderwerp veel gepubliceerd, het meeste onder auspiciën van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, die hem in 1952 tot lid benoemde. Zijn wetenschappelijke kwaliteiten werden in 1954 nogmaals erkend in de benoeming *ot buitengewoon hoogleraar in de meteorologie en verwante vakken aan de Rijksuniversiteitjte Utrecht, in welk ambt dr. Berlage voornamelijk studenten in de geografie onder zijn gehoor heeft. Met de bouw van deze garage is het moeilijke parkeerprobleem in deze zakenwijk met een bevolking van een miljoen zielen tot oplos sing gebracht: er gaan ongeveer 3.000 auto's per dag in en uit en dit betekent, dat een aantal auto's onderdak wordt verleend, die an ders een parkeerruimte van 15 kilometer lengte langs de trottoirs zouden innemen. De garage neemt een geheel huizen blok in beslag en is omgeven door vier straten met éénrichting-verkeer, zodat het in- en uitrijden zeer ver gemakkelijkt wordt. Twee uiterst moderne voetgangerstunnels met air-conditioning en roltrappen vor men de verbinding met een bank gebouw van 24 en een handelsge bouw van 22 verdiepingen. Bij de inrichting van de garage is reke ning gehouden met automobilisten, die hun wagen geregeld voor lan gere tijd stallen en met mensen, die dat op ongeregelde tijdstippen voor kortere tijd doen. Voor beide groepen is ongeveer de helft van de parkeerruimte bestemd; daar de laatste categorie gewoonlijk van de garage gebruikt maakt nadat de vaste klanten hun wagen gebracht en voordat zij hem weer wegge haald hebben, worden opstoppin gen in de buurt van het gebouw en op de opritten voorkomen. Het gebouw heeft zeven verdiepin gen: vijf boven en twee onder de grond. Er zijn twee in een spiraal lopende opritten voor de vijf bo venste verdiepingen een voor naar boven en een voor naar be neden. De opritten naar de beide benedenverdiepingen zijn recht. Verder zijn er aan twee hoeken van het gebouw, op gelijke hoogte met de straat, wachtkamers. Alle verdiepingen zijn met zelfbedie- ningsliften te bereiken. Het spreekt vanzelf dat er een modern inge richte reparatiewerkplaats is en dat de automobilisten elke gewens te service kunnen ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7