Hongarije halverwege de vrijheid Hij beveelt het vuren op de opstandelingen te staken Russische troepen sullen Boedapest verlaten Israël gaat mobiliseren PANIEK Kard. Wyszynski in waardigheid hersteld Reuzenzwaai Onderhandelingen over de evacuatie van alle Sovjet troepen uit heel Hongarije Aftreden van Ulbricht geëist Rokossovsky „met verlof?" Groep-Gomulka geeft toe ERNÖ GERÖ DOODGESCHOTEN? ƒ50.000.- voor Hongarije Wie riep de Russen te hulp? fee MORRIS before yen iuy! Het weer .Nederlandse jongen België omgekomen La«rtv?ssen' in België aan de Neder- 1heae grens, is zaterdag de 13-jarige hdi Nense uit Agtmaal (in Neder- do0r °m het leven gekomen, nadat hij t)e -een bromfietser was aangereden, gen, die op de fiets reed, kwam n5lukkig te vallen, dat hij een hij ueibasisfractuur opliep, waaraan - Poedig is overleden. In een uiterste poging om van het Hongaarse communisme nog te redden wat er van te redden is, heeft premier Imre Nagy gisteren een reeks opzienbarende concessies gedaan. Hij heeft bekend gemaakt, dat de Russische troepen ogenblikkelijk de Hongaarse hoofdstad zullen ontruimen en dat hij onverwijld besprekingen is begonnen over de evacuatie van alle Russische troepen uit geheel Hongarije. Hij heeft de Hongaarse militairen opdracht gegeven het vuren op de opstandelingen te staken. Nagy zegt, dat hij dat bevel heeft gegeven, om een eind te maken aan het bloedvergieten. Waar schijnlijker is het echter, dat dit de eerste order is, die het Hon gaarse leger sinds het begin van de revolutie zal opvolgen. Nagy heeft verder meegedeeld, dat niemand zal worden gestraft wegens deelneming aan de revolutie. Het bestuur over de Hongaarse communistische partij is voorlopig in handen gelegd van een presidium van zes man. Behalve Nagy zelf zitten in dit presidium partijsecretaris Janos Kadar, vice-premier Antal Apro, de minister voor nationale planvorming Arpad Kiss, de minister van binnen landse zaken Ferenc Miinnich (een vriend van wijlen Laszlo Rajk) en Zoltan Szanto. De gehate Staatsveiligheidsdienst wordt ontbonden. De taak van de ordehandhaving zal worden toevertrouwd aan een nieuwe openbare macht, die zal zijn samengesteld uit leger, politie, studentenkorpsen en ar- beidersmilitia. De 15e maart, herinnering aan de opstand van 1848, zal worden hersteld als nationale feestdag en in plaats van het communistische staatsembleem komt het historische wapen van Kossuth. Het was vanmorgen vroeg nog niet bekend, of de leiders van de opstand genoegen zullen nemen met deze concessie. Wel had de voorzitter van de Nationale Raad van de Opstand, Attilla Szigèty, in Györ verklaard, dat de opstandelingen Imre Nagy kunnen aan vaarden als premier, maar dat hij zich moet omringen met andere ministers. Hij leverde toen commentaar op een lijst van nieuwe mi nisters, die door radio-Boedapest nog bekend gemaakt moest wor den. Dit bevestigt de berichten uit andere bron, dat de opstande lingen over uitstekende contacten met Boedapest beschikken en dat Nagy de opstandelingen erkent als onderhandelingspartner. Er is hem niet veel anders overgebleven nu de opstandelingen heer en meester zijn in de provincies Györ, Papa, Szombathély, Sopron en Egerszeg, allemaal in het westen des lands. Hun invloed in zeven andere provincies (Kaposvar, Pecs, Veszprem, Miskolc, Szekszard, Szolnok en Debrecen) is aanzienlijk. Andere 'satellieten op alles voorbereid Van katholiek Nederland Ons nieuwe feuilleton Stefan kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, is blijkens een officiële mededeling van de Pool se regering in Warschau terug gekeerd en in zijn waardigheid hersteld. Ruim drie jaar gele den, in september 1953, is de thans 53-jarige kardinaal gear resteerd op beschuldiging van „misbruik van gezag en activi teit tegen de staat". Hij is nim mer berecht. Meer dan twee jaar heeft kardinaal Wyszynski in de gevangenis doorgebracht; daarna is hij verbannen naar een klooster hij Prezemysl. In de bekendmaking van de Poolse regering wordt gezegd, dat in de naaste toekomst een commissie van vertegenwoordigers van de regering en de Kerk zal wor den ingesteld, om de thans nog bestaande problemen in de ver houding tussen Kerk en Staat op te lossen. Het besluit hiertoe is genomen tijdens een bespreking tussen de kardinaal en vertegen woordigers van de regering en de communistische partij. Men verwacht, dat het in de loop van de dag tot grote demonstraties ten gunste van de kardinaal zal komen. Het bericht van zijn vrij lating is pas vanmorgen in Po len gepubliceerd. 'n TIP VAN BOOTZ Falcon Harris Tweedjassen Koud weer MAANDAG 29 OKTOBER 1956 80sfe JAARGANG No. 26742 NAGY ZWICHT VOOR HET VERZET iiiiiiMMiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi Het is moeilijk om het belang te overschatten van de gebeurtenis sen, die op dit ogenblik in Hon garije plaats grijpen. Na de tweede we reldoorlog zijn er opstanden geweest, in Oost-Berlijn en in Poznan. Maar wat er 'n Hongarije gebeurt, dat is na de oor log nog nooit vertoond. Een heel volk keert zich tegen de Russische bezetters, tegen het Rode Leger. En als Nagy en de zijnen thans geen lugubere komedie op- Voeren, dan lijkt het, alsof het onwrik bare in beweging is gekomen. De Rus sen trekken zich terug uit Boedapest en er zijn onderhandelingen gaande over bet vertrek van alle Russische troepen bit geheel Hongarije. Het klinkt onge looflijk en zolang men met communis ten te doen heeft is voorzichtigheid al tijd geboden. Maar toch zit er in de laat ste ontwikelingen in Hongarije een zeke re lijn, en het begin daarvan moet "ten in Polen zoeken. Ieder herinnert zich nog het drama tisch bezoek, dat Khroesjtsjev vrijdag voor een week aan Warschau heeft ge bracht. Wat de Russische partijsecre taris toen dacht te vinden, was een "titoïstische samenzwering". Een samenzwering van communis- bsche partijbonzen, die genoeg hadden Jfjih de Moskouse supervisie, riaar wat hij vond, was iets heel anders, blo „Titoïst" Gomulka, die hij op zijn bummer had willen zetten, bleek de steun te genieten van allerlei commu- b i^n' zicil in een vroeëer stadium laaclen gedragen als zijn aartsvijanden. JJ1? cle oorzaak daarvan overrompelde khroesjtsjev. Poolse communisten maakten hem zuidelijk, dat de partij zich in de ogen an het volk onmogelijk had gemaakt 0„jr naar nauwe bindingen met en haar naerdanigheid aan Moskou. Als er niet middellijk een zekere „liberalisatie" an het regiem werd ingevoerd, dan tond Khroesjtsjev en Rokossovsky en gomulka zelfs een reeks Poolse opstan- ~en te wachten, waarbij vergeleken de ^blusten in Poznan maar kinderspel wa- ieb. Er waren maar twee manieren, zei len Gomulka en de zijnen, om het com munisme in Polen te behouden. De ene fc"'Sdl°egeven aan de ei£en van het voilt strijd omr~ voorop laten gaan in de vaart. meer vrijheid en meer wei- De andere was- v,,.. sisch wapengeweldgebruik van Rus- de knoet. Het verzet d=t ??ueren- van in Warschau aantrof,'was Hatische vrijmoedigheid van een eigenl tvijze partij-élite. Het was de afkeer Van het gehele Poolse volk jegens Rus land en de Russen. Uit het telefonische ?*cuus, dat Khroestjtsjev later vanuit •Vloskou maakte, bleek, dat hij zich niet bezelfde draconische maatregelen kan hp^Jbitteren als die, welke Stalin bij Doou- ng heeft genomen. Khroesjtsjevs skr-k ,e",de hele Positie van het Rus- d-„ jleiders-collectief is veel zwakker hiot Cu8 van Stalin. Zij hebben er zelf p„Vi bun „destalinisatie" toe bijgedra- ïeS ?n de tactische situatie deed de SQ,,; ^et als de vrije wereld poogt het Jet-blok in de pas te komen bij de ai ,.rale" mogendheden. Het verliest be„?1J,n kansen, als het de met bloed da te knoet van Stalin weer voor de «re aalt" Dat laatste is gebeurd in ^ongarije. De verklaring daarvan is, Zelri u Russische leiders te lang geaar- tip hebben, voordat zij de consequen- tj van hetgeen zij van Gomulka had- t0 geleerd, ook voor Hongarije van jPassing verklaarden. Wp^ro Nagy heeft tijdens het afgelopen bfp heinde een reuzenzwaai moeten vol- y.. bgen om zijn partij te kunnen iden- m beren met de vrijheidsstrijd. De ge- (jecbten, die hij aan het Kremlin en aan Stalinisten" heeft gewijd, zullen Vo Van de aangenaamste soort zijn ge- line?t. Maar de aarzeling van het Krem- het ls te begrijpen. Als het begint met 00-.terugtrekken van zijn troepen uit V'aou uroPa, dan moet het maar af- daa wat er "an het communisme Op terecht komt. En als men afgaat blaak berichten uit Hongarije, dan u zelfs het Titoïsme er nog maar bescheiden kans. In de nieuwe regering, die Nagy za terdag heeft gevormd, zitten minstens twee figuren, waarvan hij hoopt, dat ze de opstandelingen het nodige vertrou wen zullen inboezemen. Een van hen is de leider van de vroegere Kleine Boeren partij, Bela Kovacs, die nu minister van landbouw is en die enkele jaren geleden wegens zijn verzet tegen de Russische bezetters naar Siberië is getranspor teerd. Het feit, dat hij is ingegaan op de uitnodiging van Nagy, wordt be schouwd als een bewijs, dat hij tevoren duidelijke garanties heeft gekregen voor een „liberale" koers. De andere ver- trouwensfiguur is ex-president Zoltan Tildy. In de nieuwe regering zijn vijftien vooraanstaande communisten uit de vo rige regering niet teruggekeerd. Op de lijst van nieuwe ministers ontbreken o a. oud-premier Hegedüs en de vroe- ï}6' men ear, Pruwejfn zVn In de afgelopen dagen in Hongarije bedreven. Hier ï.V eeii <>°n9e "ongaarse opstandeling, die in de stad Magyarovar, gewapend Q,'eriant ;r,..„ty|a7l.en me£ een band om de arm, bij het bed zit van de gewonde vvaro var dia Ie,n-,vcln de commandanten van de veiligheidspoliti ein Ma- ^dkt'ward viat, v hospitaal werd opgenomen. Kort nadat deez foto werd d Stefko, die zeer gehaat was, door de bevolking uit zijn bed gesleurd en letterlijk doodgetrapt. Een Nederlander, die op de dag, dat de Hongaarse opstand uitbrak, in Boedapest verbleef, en die zaterdag uit Wenen in Nederland terugkeerde, maakte in Boedapest en op de autotocht van deze stad naar Oostenrijks gebied enige foto's. Dit is een van de opnamen, die hij onderweg maakte. Men ziet een groep opstandelingen met de Hongaarse vlag op een vrachtauto. Langs de weg tussen Boedapest en de Oosten rijkse grens treft men veel van deze groepen aan. De bestuur der van de vrachtwagen heeft de cabine verlaten. Hij was uitgestapt, om de man, die deze foto vanuit zijn auto maakte, met getrokken pistool tot stoppen te dwingen. Studenten van de Humboldt-universi- teit in Oost-Berlijn hebben volgens het Westberlijnse blad „B.Z." geëist, dat er toestemming zal worden gegeven voor een massa-bijeenkomst, waarop vrijelijk gesproken kan worden over de gebeur tenissen in Oost-Europa. De studenten eisten tevens, dat de secretaris van de Oostduitse communistische partij, Wal ter Ulbricht, wordt afgezet. Ulbricht zelf en de Oostduitse premier, Grotewohl, hebben voor de radio duidelijk gemaakt, dat er naar hun mening in Oost-Duits- land geen „reden voor verandering" is, enkel en alleen omdat het „op het ogenblik mode is". Ulbricht zei, dat de hervormingen in Polen nodig waren wegens het lage le venspeil en dat de mensen het in Oost- Duitsland stukken beter hebben. Radio- Boekarest heeft een verklaring uitge zonden, waarin o.a. wordt gezegd, dat er in Roemenië groeperingen zijn, die gaar ne het Hongaarse voorbeeld zouden vol gen, maar dat de autoriteiten voortdu rend op hun hoede zijn. Radio-Praag heeft een soortgelijke waarschuwing la ten horen in Tsjechoslowakije. Volgens berichten uit Oostenrijk zijn sterke Tsjechische tankeenheden gelegerd aan de Tsjechisch-Hongaarse grens. Het Nederlands r.-k. Huisvestings comité te Den Bosch heeft telegrafisch vijftigduizend gulden overgemaakt aan de Oostenrijkse Caritas-organisa- die voor directe hulpverlening aan Hongarije. Deze wijze van hulpverlening werd gekozen na telefonisch overleg tus sen het r.-k. Huisvestingscomité en de Caritas te Wenen. Voor de onmiddel lijke hulpverlening zijn geldzendingen het meest welkom, daar goederen transporten te lang onderweg blijvgn en Oostenrijk over voldoende aan te kopen voorraden beschikt. gere minister van defensie, generaal Istvan Bata, die verantwoordelijk wordt geacht voor het eerste gewapende op treden tegen de opstandelingen. De vraag, wie nu feitelijk de hulp van de Russen heeft ingeroepen, houdt alle Hongaren voortdurend bezig. Er zal Im re Nagy alles aan gelegen zijn om te bewijzen, dat h;: het niet heeft gedaan. Het gerucht, dat de afgezette partij secretaris Ernö Gerö in de straten van Boedapest is doodgeschoten, wint in dit verband aan waarschijnlijkheid. (Vervolg op pagina 5) De Israëlische regering heeft beslo ten een gedeeltelijke mobilisatie af te kondigen. Zij baseert deze maatregel in de eerste plaats op het feit, dat Egypte, Jordanië en Syrië dezer da gen een militair bondgenootschap heb ben gesloten, dat ten doel heeft „Is raël van de kaart te vegen". Ook van Iraakse zijde, aldus redeneert men in Te! Aviv, wordt zeer dreigende taal ge uit tegen Israël. Verder valt er de laat ste twee weken een sterke opleving te bespeuren in de activiteit van de z.g. „fedayeen", de zelfmoord-comman do's, die vanuit Egypte en Syrië de Is raëlische grens oversteken. President Eisenhower heeft de Israëlische pre mier, David ben Gurion, verzocht niets te ondernemen, dat de vrede in het Midden-Oosten in gevaar kan brengen. Hij heeft de premier een „spoedige bijeenkomst" van Amerika, Engeland en Frankrijk in het vooruitzicht gesteld. Niettemin heeft het State Department alle Amerikanen, die zich niet wegens dringende redenen in het Nabije Oosten bevinden, aangeraden het gebied te verlaten. (Reuter-UP) Wat aanvankelijk voor inspec teur Tom Brennan en diens assistent, rechercheur Jim Shane, een misschien wat onver kwikkelijke maar in wezen onbe langrijke zaak was: de verdwijning van het lijk van de eerzaam ont slapen oud-burgemeester Patterson, groeide plotseling uit tot een afschu welijke nachtmerrie. Brennan en Shane konden kop noch staart aan de affaire ontdekken; het tachtig duizend inwoners tellende provincie stadje leefde in de grootste onrust, en commissaris O'Henry liet zich in een uitbarsting van woede verleiden tot de enigszins vreemde opmerking: „Een mens zou er haast voor terug schrikken dood te gaan." Over dit vreemde toneel wandelt tussen alles door een meisje met rode sandalen en een zwarte gebloemde rok Ziedaar enige flitsen uit ons nieu we feuilletonverhaal, dat wij van vandaag af publiceren. Het is typi sche ontspanningslectuur: licht en boeiend, dus uitermate geschikt tot enige verstrooiing temidden van de vele ernstige zaken, waarmee de krant haar lezers moet confronteren. PANIEK is de niet mis te verstane titel van het .verhaal. C. BAUER is de schrijver. Voor het hoofdkwartier van de Russi sche vertegenwoordiging bij de Vere nigde Naties in New York, heeft een grote groep in de V. S. verblijvende Hongaren een protest-demonstratie ge houden tegen het gebruik van Russische tanks en vliegtuigen in de strijd tegen de opstandelingen in Hongarije. De foto toont een huilende Hongaarse vrouw, die een bord draagt, waaraan ec zwarte sluier is bevestigd en waarop te lezen staat; „de Roden moeten uit Hongarije". De groep-Gomulka gaat onverdroten voort met het ontslaan van partij-func tionarissen en regeringsleden, van wie geen medewerking aan het democratise ringsproces kan worden verwacht. Go mulka zelf zou zijn bezoek aan Moskou opnieuw hebben uitgesteld. Aanvanke lijk was bericht, dat hij pas zou gaan, als alle Russische troepen in Polen weer naar hun bases zouden zijn terugge keerd. Dat is nu gebeurd. Thans ver luidt echter, dat hij eerst ook nog de gebeurtenissen in Hongarije wil afwach ten. In de Poolse hoofdstad meent men te weten, dat de in Polen geboren Rus sische maarschalk Rokossovsky, die de portefeuille van defensie in Polen be heert, „op eigen verzoek" met verlof zal gaan. (AFP, Reuter, UP) Volgens de Londense pers van heden morgen heeft Rokossovsky Polen ver laten. De maarschalk zou binnenkort benoemd worden tot opperbevelhebber van het pact van Warschau, aldus de Londense bladen. Kardinaal Wyszynski ontving in 1924 de priesterwijding. Hij studeerde later sociale wetenschappen en ca noniek recht in Lublin, België en Frank rijk. Tijdens de Duitse bezetting dook hij onder. Hij was een van de stuwende krachten van het verzet der Poolse ka tholieken. In 1946 werd hij aartsbisschop van Lublin en twee jaar later aartsbis schop van Warschau en Gniezno. In ja nuari 1953 werd hij kardinaal, maar hij kon de tekenen van zijn hoge waardig heid niet in Rome aanvaarden, omdat hij vreesde bij zijn terugkeer in Polen niet meer toegelaten te zullen worden. Zijn vrijlating was een van de eerste eisen, die bij de jongste demonstraties in Polen is gesteld. Zodra de groep- Gomulka aan het bewind kwam, heb ben katholieke parlementsleden bij de nieuwe regering gepleit voor de vrij lating van de kardinaal. Gomulka c.s. gingen met dit verlangen vrijwel da- KARDINAAL WYSZYNSKI delijk akkoord. Op die manier kon den zij immers aantonen, dat het hun ernst was met de „democratisering" van het Poolse openbare leven. Alleen het tijdstip moest zó worden gekozen, dat men niet werd overrompeld door het enthousiasme van de bevolking. Zondag is mevrouw Zenobia Champ- rubi Jiménez, de echtgenote van de kortgeleden met een Nobelprijs onder scheiden Spaanse dichter Jiménez, overleden. Advertentie De roem van de TIP is voor velen, Nauw verbonden met droge kelen. Maar is het niet groots, Dat steeds Tip van Bootz Weer vermag onze tongen te strelen? Inz. Mevr. P. B. K.f Wassenaar, ontv. 1 £1. TIP -f- 1 Lfl. Rood van Bootz. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met buien. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan barde wind tussen noordwest en noordoost. Koud weer. Zon: 7.33-17.18 Maan: 3.54-15.33 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. SeVerin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1