De strijd in Egypte POLEN zuivert leger van Sovjet officieren li Concordia onbetwist leider in seniorenklasse 1B „Probleem van de ratten" ter sprake in Bloemendaal Overhaast vertrek van Amerikaans smaldeel NAAIMACHINES Gomulka vreest katholieke partij Telegramwisseling tussen de Paus en kardinaal Wyszynski tJfe+jfgtHof eter MPi+te „DE GRAAUWE HENGST HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Medicamenten voor Hongarije KRUISWOORDRAADSEL 1 Mr. Struycken thans minister ERIC DE NOORMAN DIT WÊÊmÊÊÈËL WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 PAGINA 5 „Tijdelijk?" Troepen in actie Vloten stomen op IsraëlEgypte Luchtgevechten Bridg' e-paren- competitie Jeugdschaaktoernooi van „Rolland WATERPOLO H.V.G.B. wint van H.P.C. D.W.R.H. V.G.B. 2—4 EGYPTE Gestookt van verse citroenschillen. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur Handbaloverzicht diocees Haarlem Waarde van f 70.000 Hongaarse Olympische ploeg vertrokken Per trein naar Praag KLM niet meer naar Cairo en Tel Aviv mag Joost weten** Winnaars sportprijs- vraag FANAL OP EIGEN KRACHT BINNEN T.Y.B.B.Spaarnestad 1 Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Jongeman doodgereden Bedrijfsleider bekent (Vervolg van pagina 11 Onze Londense correspondent tekent hierbij aan, dat de regering, nog steeds gepiqueerd over Nassers naas ting van het Suezkanaal, haar ernstige besluit heeft genomen zonder een ver enigd land achter zich te hebben. Zo wel de socialisten als de liberalen en men mag aannemen, dat dit minstens de helft van de bevolking yan Groot- Brittannië betekent zijn fel gekant tegen het gebruik van geweld in het Nabije Oosten zonder goedkeuring der Verenigde Naties, aldus onze Londense correspondent. In leder geval werd het ultimatum Riet aanvaard. Israël verklaarde zich wel bereid om het aan te nemen, als Nasser het ook deed. Maar de Egypti sche president stelde onmiddellijk de ambassadeurs van de Grote Vier op de hoogte van het feit, dat het ultimatum voor hem onder geen enkele voorwaar, de aannemelijk was. Trouwens, Eden had in het Lacerhuis duidelijk gemaakt, dat de bezetting van het Suezkanaal, hoewel uitdrukkelijk als ..tijdelijk" be doeld, in ieder geval zou doorgaan, ook al zouden de strijdende partijen nog tij dig de wapens neerleggen. In dat laat ste geval zou de bezetting echter een louter „symbolisch karakter" dragen. Nasser verklaarde, dat het Frans- Britse ultimatum een „aanval op de waardigheid van Egypte en een fla grante schending van het Handvest der Verenigde Naties" betekent. Tegelijker tijd richtte hij dringende boodschappen tot president Eisenhower, maarschalk Tito en de premiers Nehroe en Boel- ganin. Nasser zei daarin, dat Enge land en Frankrük op het punt stonden „het slachtoffer van agressie in het Midden-Oosten inplaats van de agres sor aan te vallen." Zodra de tijd van het ultimatum was verstreken, ontstond er grote bedrijvig, heid op Cyprus. Van het Britse vlieg veld Akrotiri bij Limassol en van het Franse vliegveld Tymbou stegen grote aantallen transportvliegtuigen op, waarin zich grote contingenten -Britse en Franse parachutisten bevonden. Een gecombineerde Frans-Britse vloot, die o.a. vier vliegdekso'v-nen om- Vat, zette koers naar het oostelijk bek ken van de Middellandse Zee. De Brit se Admiraliteit en het Britse ministe rie voor de burgerluchtvaart waar schuwden alle koopvaardijschepen en alle toestellen van de burgerluchtvaart om uit de buurt van Israël en Egypte te blijven „in verband met de toestand." De bevelhebber van de linvasie-strtjd- krachten is de Së-jarige Engelse gene raal Sir Charles Keightley, die de Brit se strijdkrachten commandeerde in de Suezkanaalzone, toen in 1954 de Brits- Egyptische overeenkomst tot opheffing van de Britse bezetting van de kanaal bases werd ondertekend. In officiële kringen te Londen geeft men toe, dat die overeenkomst geen rechtsgrond biedt voor een herbezetting van de bases onder de huidige om standigheden. Krachtens het verdrag van 1954 mag Engeland de bases al- leen dan bezetten, wanneer een mo- 23r gendheid buiten Turkije of de Arabi sche wereld een aanslag doet op het Suezkanaal. Gisteren heerste er ook al de hele dag grote drukte op Cyprus en Malta. Uit de haven van La Valleta (Malta) vertrokken landingsvaartuigen met mariniers aan boord. Eenheden van de Britse vloot stoomden oostwaarts. De commandant van de Britse Middelland se Zeevloot, admiraal Sir Guy Grant ham, vloog van Malta naar Cyprus en op dat laatste eiland was men druk bezig munitie en grote hoeveelheden bier te laden in lichters. Tanks, bren- carriers, amfibie-voertuigen, jeeps en trucks werden aan boord van de vloot gebracht. De Egyptische minister van buitenlandse zaken protesteerde bij de Britse ambassadeur te Cairo tegen het feit, dat twee Engelse „Canberra's" bo ven het Suezkanaal hadden gevlogen. Vanmorgen vroeg meldde de Israëli sche radio, dat de haven Haifa uit zee was gebombardeerd. Even later kwam het bericht, dat een 1490 ton metende Egyptische torpedobootjager, de „Ibra him Awal", in zinkende toestand ver keerde en dat de bemanning zich aan de Israëliërs had overgegeven. Door de gebeurtenissen, die het ge volg zijn van het Brits-Franse ultima tum, is de belangstelling wat afgeleid van de gevechten -tussen de legers van Israël en Egypte in de Sinaï-woestijn. Van beide zijden wordt gebruik ge maakt van tanks en vliegtuigen. De berichten zijn nog in hoge mate ver ward. Het Israëlische opperbevel heeft gemeld, dat El Kussein door de Israë lische troepen is veroverd. Het Egyptische hoofdkwartier beweert echter, dat Israëlische parachutisten, die waren doorgedrongen in de om geving van Nakhla en El Kussein zijn „vernietigd". De Egyptische troepen zouden de aanval van Israël nu vol ledig tot staan hebben gebracht. „Wij zijn nu bezig de woestijn te zuiveren; de scheepvaart door het Suezkanaal is niet in gevaar". De Egyptische afge vaardigde in de Veiligheidsraad zei vannacht, dat de Israëliërs „nog een heel eind" van het Suezkanaal verwij derd zijn. In de loop van de nacht schijnen de Egyptenaren belangrijke tank- en artillerie-versterkingen over het Suez kanaal te hebben gebracht, die dade lijk in oostelijke richting, naar het front dus, werden gedirigeerd Beide legers melden, dat zij toestel len van de tegenpartij hebben neerge schoten. AdVQrlgnttB Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Radio-Warschau heeft gisteravond meegedeeld, dat de Russische bevel hebber van de Poolse luchtmacht, ge neraal Iwan Toerkijel, is ontslagen. In zijn plaats is benoemd de Poolse ge- neraal-majoor J. Frey-Blelecki. Ook de Russische commandant van het garni, zoen van Warschau is vervangen door een Pools officier. De primaat van Po len, kardinaal Wyszynski, heeft giste ren de Heilige Vader in een in het La tijn gesteld telegram op de hoogte ge steld van zijn vrijlating. De Paus stuur de onmiddellijk een telegram terug, waarin hij de „dierbare zoon, wiens deugden en onoverwinnelijke standvas tigheid temidden van tegenspoed een lichtend voorbeeld hebben gesteld," van harte gelukwenst en hem, samen met de Poolse geestelijkheid en de ge lovigen, zegent. De Paus zegt verder te bidden „dat door de tussenkomst van de Moeder van de Verlosser dit gebeuren voor heel Polen een voorteken moge zijn van de komst van de vrede, welke op rechtvaardigheid, naastenliefde en op de vrijheid der Kerk is gegrondvest." De secretaris van de Poolse commu nistische partij. Gomulka, heeft in een rede voor studenten bekendgemaakt, dat alle kerkelijke bezittingen die tij dens het communistische bewind ver beurd zijn verklaard, zullen worden te ruggegeven. Maar hij zei ook, dat de Poolse regering geen katholieke poli. tieke partij en geen katholieke jeugdbe weging wenst. Hij gaf volmondig toe, dat zo'n partij bij de verkiezingen de overwinning zou behalen, maar dat zou volgens Gomulka „leiden tot een bur geroorlog" Gomulka zei, dat ook kar dinaal Wyszynski dat wel inzag. Wat de Russische invloed in het Pool se leger betreft, heeft Gomulka ver klaard, dat de staatsveiligheidsdienst geheel ontdaan is van Russische officie, ren. Ook het leger zal spoedig „geheel Na vier zittingen in de parencompe titie van de N.B.B., afd. Kennemerland, luiden de standen als volgt: Hoofdklasse: 1. Groen-Zandbergen 254; 2. Ligthart-Zijlstra 241; 3. mr. Koch- H. Polak 232; 4. mr. Cohen-de Vries 225 5. Fels-Hunter 224; 6. Tabbers- Zwager 222; 7. Bakker-Spruit 220%; 8. Prins-Vos 216; 9. Klein-Toeset 21514; 10. Gebr. Kamoen 214%. Eerste klasse; 1. Martin-Orth 188%; 2. Spruit-Westerman 180%; 3. Faase-van Roon 179%; 4. mevr. Meirmans-hr. Pas veer 178; 5. Fam. Hulsman 177%; 6. Fam. v. Hensbergen 175%; 7. dames Bouman- Kieck 172%; 8. v. d. Broek-Dijkhuizen 172%; 9. mevr. Viskil-hr. P. Kamoen 172; 10. Fam. Bakker 164. Tweede klasse: 1. Fam. Peeters 224,40%; 2. Fam. Philippo 214,28%; 3. Dirkse-Kluiskens 212,19%; 4. Fam. de Looper 208,54%; 5. mej. v. d. Haar-dr. de Crauw 208,03%; 6. Fam. de Jong 206,55%; 7. dames Slegtenhorst-v. d. Vliet 205,78%; 8. Kaptein-van Leeuwen 200,59%; 9. dames Fabel-Polak 200,19%; 10. mevr. Kühn-hr. Haccou 199,50%. Pools" zijn. Om te beginnen worden alle hogere Russische officieren ver vangen en het aantal Russische experts wordt vooreerst van 150 op 30 terug gebracht. Verder deelde Gomulka nog mee, dat hij de repatriëring wil bewerken van alle Polen die zich nog in de Sovjet- Unie bevinden, naar schatting een mil joen. De houding van de Poolse ambas sadeur in Moskou was met betrekking tot het repatriëringsvraagstuk „slaafs" geweest. De benoeming van een gewezen procureur-generaal tot commissaris voor de repatriëring noemde Gomulka „ongelukkig." (K.N.P.-Reuter-U.P.) ti Het tiende jeugdschaaktoernooi, dat de schaakclub „Rolland" uit Overveen onder leiding van de heer G. J. Bloe men organiseert, zal een spannend slot krijgen. In dit toernooi heeft vooral het trio Kastelein-Buis-Bosscher, dat met E. de Jongh en H. v. d. Brink één groep vormde, veel van zich doen spreken. Kastelein werd vóór de wedstrijden al gemeen als een finalist aangezien, niet alleen doordat hij als hoofdklassespeler reeds een goede naam heeft verworven, maar vooral omdat hl) zijn titel van winnaar Rolland jeugdschaaktoernooi 1955 moest verdedigen. Nadat Kastelein van Buis had verloren, werd laatstge noemde favoriet, totdat, eigenlijk zon der dat iemand het merkte, de 15-ja- rige Hans Bosscher liet zien, dat hij er ook nog was. Een remise met Buis en overwinningen op Kastelein, Hans v. d. Brink en E. de Jongh verzekerden hem van een plaats in de finale. Buis liet nog een kleine kans lopen door met Hans v. d. Brink remise te spelen. De vijf finalisten, die vanaf donderdag 1 november in gebouw „Irene", Elswouts- laan 1 te Overveen, om de wisselbeker en overige prijzen zullen spelen zijn: W. F. Petersma, W. M. Mazee, D. G. Vonck, Hans Bosscher en R. v. d. Kasteele. Dinsdagavond werd de polo-wedstrijd HPC 1HVGB 1 (dames) gespeeld. HVGB was in deze ontmoeting produk- tiever dan de Heemsteedse dames. De eerste helft gaf een gelijk opgaande strijd te zien, waarin Hennie Bouwer een vrije worp, genomen door Maayke Fuykschot, in een HVGB doelpunt om zette. Direct na de rust besloot Nelle- ke Smit een HVGB aanval met een doelpunt. De HPC verdediging zette echter een tegenaanval in en na snel opzwemmen van Marleen Smit wist Nelleke Spoor te scoren. Met de stand 12 ontnam HVGB de HPC dames de Illusie van de gelijkmaker, want na een ver schot van Nelleke Smit werd het 1—8. In de veteranen ontmoeting DWR HVGB kwam HVGB door doelpunten van Brokken met 20 voor te staan. In de tweede helft voegde Brokken nog twee doelpunten aan de voorsprong toe. Kollerie boekte intussen voor DWR succes. HVGB won tenslotte met 42. MtddtHondst Zet Yumt Bir Qoti« Mifttaq El Ari»|> 1 Qantoro Ismailt a El Ruata El Auja Bir Rod Salim Groot Bittermeer Bir GifQafa El QuMlmo WOESTIJN ^1 Mmshoro El Thamodo El Shott Bur Toufiq Nakhl SIN Al Go/f kon Suet 50 km WEGEN GRENZEN :yX '- 11. Gestadig blijft Eric langs de rivier voortlopen. Na enige tijd krijgt hij de indruk, dat er zich levende wezens om hem heen bevinden. Zijn gevoel bedriegt hem niet, want even later ontdekt hij, dat hij geschaduwd wordt door een troepje wolven. Zij blijven echter nog op tamelijke afstand en de Noorman vervolgt in wat sneller tempo zijn weg. Opeens dringt een ver wijderd, dof gebonk tot hem door en als hij luisterend blijft staan, hoort hij ook een begeleidend monotoom gebrommenselijke stemmen! Haastig snelt hij voorwaarts en steeds duidelijker klinken de geluiden, tot hij eens klaps snel wegduikt en zich plat op de grond laat vallen. Voorzichtig kruipt hij naar voren en waagt een blik over de heuvelrand naar het schouwspel, dat zich aan hem voordoet. Daar op een open plek, omgeven door armelijke hutten, dansen mensen kennelijk in feeststemming om een paal. Op die paal staat het boegbeeld van een Noorse Drakar, een Drakenkop! Advertentie Het beste paard van {de Schiedamsestal OPGERICHT 171* (Van onze handbalmedewerker) Nu de competitie afgelopen zondag, In verband met het feest van Christus Koning, stil heeft gelegen, is er dit maal een welkome gelegenheid, aan de hand van de standenlljsten eens na te gaan, hoe de verenigingen van de Ka tholieke Nederlandse Handbalbond, dio cees Haarlem, er momenteel voor staan. Uitgesproken grote verschillen tussen de serieuze gegadigden voor de afde lingstitels zijn er tot op heden niet, behoudens bij de senioren I B, waar Concordia met kop en schouder onge slagen boven de anderen uitsteekt. In de seniorenafdeling I A voert DIO met zeven punten uit vier wedstrijden de ranglijst aan. Of het deze positie met succes zal kunnen verdedigen hangt, naast de wenselijkheid om de resterende ontmoetingen in winst om te zetten, mede af van nummer twee, V.B.O dat, met één wedstrijd minder gespeeld, slechts 1 punt achterstaat. HSV en St. Adelbert zitten in de mid denmoot. Men lette eens op het aantal voltreffers (22), dat St. Adelbert in vijf wedstrijden heeft weten te verzamelen. Vitesse heeft volop theoretische moge lijkheden, het hogerop te zoeken. DDO daarentegen schijnt nu al het kind van de rekening. D.I.O V.B.O. H.S.V. St. Adelbert Vitesse D.D.O. 1 - 22— 5 18— 9 7—13 22—16 5— 9 6—28 Zoals reeds opgemerkt, stevent Con cordia in I B regelrecht op het kam pioenschap af. Geen enkele nederlaag is nog zijn deel geweest. Gezien de grote verschillen in het aantal gespeelde wedstrijden is het moeilijk, een ern stige gegadigde voor de tweede plaats aan te wijzen Men is geneigd, HBC en Leonidas de meeste kans te geven, ten koste van IEV en Velsen. Onder aan gaat de strijd om in de lift te komen, tussen ADO 2 en v. Nispen onverdroten voort. Zelfs de doelcijfers geven weinig houvast. Concordia 6 6 - - 12 I.E.V 6 2 13 5 H.B.C. 3 2 Leonidas 3 2 Velsen 4 1 A.D.O. 2 6 1 v Nispen 6 1 27— 6 14—25 15— 3 11—13 9—23 11—18 10—14 Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nasiaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 De competitie in senioren 2 is nog maar pas op dreef. Afgaande op de doelcijfers van Wijk aan Zee (207) lijkt de badplaatsclub één der sterkste in deze afdeling. Het verdere verloop zal uitwijzen, of wij het bij het rechte eind hebben. Wijk aan Zee Zeevogels 2 A.O.G. 2 Vitesse 2 D.D.O. 2 20— 7 12— 7 15—22 8— 8 7—18 Bij de junioren I A heeft ADO a bezit van de kop genomen. Doch vóór hier de beslissing is gevallen, zal het terdege op VBO en IEV a moeten let ten, terwijl AOG a eveneens een spaak in het Heemskerkse wiel kan steken. St. Adelbert, AOG b, Vitesse en DIO zonder winst zwakkeren. zijn duidelijk de ADO a IEV a VBO AOG a 2 verliespunten. St. Adelbert 3 AOG b 5 Vitesse 1 DIO") 2 Met doelcijfers, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten, t.w. 357, prijken de junioren van TYBB a in I B fier aan de kop. Toch blijft Leo nidas een ernstige rivaal. Concordia en HBC gaan waarschijnlijk elkaar het be zit van de derde plaats betwisten; v. Nispen en TYBB b doen zulks met betrekking tot de positie van hekken sluiter. TYBB a Leonidas Concordia 3 6 2 4 4 4 HBC v. Nispen TYBB b In junioren 2 is de strijd nog vol komen op. Weliswaar voert Oranje Wit momenteel de lijst aan, maar IEV b, ADO b en zelfs TYBB b kunnen hier een greep naar de macht doen. Men oordele zelf: Oranje Wit IEV b ADO b TYBB c 3 2 3 2 Het Nederlandsche Roode Kruis ver zendt in de loop van deze week een aan zienlijke partij medicamenten aan het Hongaarse Rode Kruis. De partij heeft een waarde van ruim 70.000 en werd deels door het Nederlandsche Roode Kruis aangekocht, deels ten gescnenke ontvangen. Zij bestaat uit antibiotica, pijnstillende middelen, vitamine-hormo nen, bloedvolumeherstellende middelen, sera en verbandmiddelen. Zij zal worden geadresseerd aan de gedelegeerde van het internationale comité van het Rode Kruis in Wenen en door bemiddeling van het Oostenrijkse Rode Kruis naar Boedapest worden doorgestuurd. Reeds vandaag een groot gedeelte met een dakota van de koninklijke luchtmacht is verzonden, t Ook de overige goederen zullen op de snelst mogelijke wijze naar Oostenrijk worden verstuurd. Bovendien vertrekt donderdag een wagon met tien ton kaas, welke eveneens welwillend werd afge staan, naar Wenen ten behoeve van Hon garije. De Hongaarse Olympische ploeg is uit Boedapest naar Praag vertrokken en zal vandaar naar Melbourne vliegen, zo heeft het I.O.C. in Lausanne dinsdag be kend gemaakt. „Gisteravond vertrok 't team per trein naar Praag", zo vertelde de kanselier van het I.O.C., Otto Mayer. Hij kon het niet zeggen wanneer de ploeg uit Praag zou vertrekken, maar hij dacht dat he' binnen enkele dagen zou zijn. De K.L-M. heeft de vluchten naar Cairo voor onbepaalde tijd gestaakt, als gevolg van de toestand die in Egypte en Israël is ontstaan. Er bevindt zich geen enkel toestel van de K.L.M. in de beide landen. De diensten van de K.L.M. naar en van het Verre Oosten zullen via Beiroet worden geleid. De ilinen die in Cairo en Tel Aviv eindigen zullen in het ver volg tot aan de voorlaatste plaatsen van die lijnen gaan. Advertentie WAT? Dat iedereen gratis kan reizen per trein op Hoboca bonnen I Spaart U ze ook al? Vraagt ze Uw winkelier, kenbaar aan het raambiljet. (Zondag 28 oktober 1956) le prils 10.—: G. NIELEN, Hassrlaerspleln 35 Haarlem, 8 punten. 2e prijs 7.50: W. VADER, Kerkstraat 38 Zandvoort, 7 pnt. le prijs 2.50: P. BLEUENDAAL, Kerkweg 18 Heemskerk, 7 pnt. 4* prijs 2.50: J. v. d. PLOEG, Roskam- straat 13 Haarlem, 7 pnt. Ie prijs 2.50: P. SCHOUTEN, Schermer straat 2 rd., Haarlem, 7 pnt. Een beeld van het strijdtoneel in het Midden-Oosten: Israëlische soldaten rukken op onder dekking van een rookgordijn. Enige tijd geleden heeft het gemeen tebestuur van Bloemendaal het initia tief genomen om een propagandabijeen- komst te laten houden voor de ratten bestrijding. De chef van de afdeling ge wervelde dieren van de plantenziekten- kundige dienst in Wagenmgen, de lieer A. J. Ophof, kwam dinsdagavond naar Bloemendaal om in de voordrachtszaal van het gebouw van het P.E.N. het probleem van de door ratten aangerich te schade te behandelen en het nut en de noodzaak van verdelging van deze dieren te bespreken. De verdelging moet om succes te heooen een rattenpaar kan in een jaar honderd nakomelingen krijgen in een zo groot mogelijk gebied ge lijktijdig gescnieden. Daarom wordt er éen maal per jaar gedurende een week een landelijke actie gehouden. Dit jaar is de actie vastgesteld van 14 tot 21 december. De heer Ophof noemde de schade, die jaarlijks door ratten worat aangericht zeer groot. Schade op eco nomisch gebied, zowel ais aan eigen Dezittingen, moord op andere dieren en het gevaar van het over brengen van ziektenkiemen. Een film over de brui ne rat illustreert dit gevaar duidelijk. De lum verduidelijkte wat de spreker vertelde over de ratten, die van de oogst eten, emballages vernielen, aan kabels en waterleidingbuizen knagen, funda menten ondergraven, besmeteiijke ziek- uen verspreiden en jonge dieren ais kal veren, Diggen en kuikens aanvallen. Een rat eet minstens twintig gram voedsel per dag en dit kan op een grote boer derij waar het huizen van honderd ratten geen bijzonderheid hoeft te zijn leiden tot een verlies van bijvoor beeld 750 kilogram graan per jaar. Mocht na de landelijke actie het suc ces niet afdoende zijn dan raadde de heer Ophof aan zich tot de verdelgings- üienst in de gemeente te wenden. Er waren ruim twintig aanwezigen op deze bijeenkomst, die werd ingeleid en gesloten door dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal. Hij stelde dat de afwezigen ook nu weer het ongelijk aan hun zijde hadden, want het is van veel groter belang dan men zich denken kan, dat de rattenbestrij ding intensief ter hand wordt genomen daar het gevaar groter is dan men bt) het spreken er over zou denken. Tot de aanwezigen behoorden verder de direc teur van de dienst van Publieke Wer ken, de heer J. E. Dijkstra, mr. L. C. Kolff, leden van P. W. en land- en tuin bouw. Toen in de pauze gelegenheid was vragen te stellen, wilde de heer A. Bos, adj. directeur van P.W. weten of ratten te bestrijden waren op vuilnisbelten. Dit is zeer wel mogelijk en de dienst van Bloemendaal zal een technische func tionaris dit geval in Bloemendaal la ten nagaan. De sleepboot Titan, die dinsdag de Noordzee in de buurt van Den Helder afgezocht heeft naar de Duitse vracht boot Fanal, die in moeilijkheden was komen te verkeren, is onverrichterza- ke naar huis moeten komen. De opva renden van de Fanal gaven geen ant woord op de regelmatig de aether inge zonden oproepen van de marconist. La ter bleek, wat daarvan de oorzaak was. Aan boord had men de moeilijkheden provisorisch weten te overwinnen en in de loop van de avond kwam het schip op eigen kracht voor de pieren van IJmuiden. Het waren andere sleepbo ten van Wijsmuller, die hem hier assis teerden bij het binnenlopen van de ha ven. Na reparatie zal de Fanal zijn reis naar Embden voortzetten. Een combinatie-elftal van T.Y.B.B. speelt donderdagmiddag 1 november om twee uur een voetbalwedstrijd tegen personeel van De Spaarnestad. Deze jaarlijks terugkerende ontmoeting wordt op het TYBB-terrein gespeeld. J i tó Ti 'V AT '9 i/ iv li HORIZONTAAL: 1. tweetal; 3. omroep vereniging; 5. uitheems zoogdier; 7. drank; 9. schrijfbehoefte; 12. bezittelijk vnw.; 15. deel v. e. fr. ontkenning; 16. gewas; 17. water in Friesland; 18. muziekteken; 20. zwijn; 22. gewicht; 24. zwarte lekkernij; 25. plant; 26. zoogdier. VERTICAAL: 1. soort bij; 2. boom; 4. zeevogel; 6. laag; 8. gewapende ruiter; 9. zijrivier v. d. Donau; 10. nieuw (lat.); 11. te gelegener tijd (afk.); 12. eng. tel woord; 13. groot water; 14. aanzien; 19. ijzerhoudende aarde; 21. ongedierte; 22. familielid; - 23. vruchtennat. HORIZONTAAL: 1. Staphorst; 2. armoe de, roe; 3. gaper, nieuw; 4. onef fen, ido; 5. c. 1., smetten; 6. de, eten; 7. ijl, Drie; 8. na, seizoen; 9. krat, tunnel; 10. eer, mulo, EE; 11. monstrans. VERTICAAL: 1. sago, donker; 2. tran ce, are; 3. ampel, arm; 4. poef, Eist; 5. herfst, m.n.; 6. O.D., eme ritus; 7. rennen, zult; 8. donor; 9. trei teren; 10. oude, ineen; 11. gewonde, les. Zoals wU gisteren reeds in een deel van onze edities hebben bericht, heeft het Amerikaanse smaldeel dat maan dag voor een bezoek van vier dagen in de Waalhaven te Rotterdam was aan gekomen, deze stad gistermiddag weet verlaten. In verband met de gespan nen internationale toestand is dit ver trek zo overhaast in zijn werk gegaan dat een aantal van de schepelingen die met verlof waren hun schip heeft ge mist. Zelfs de commandant heeft een he likopter moeten charteren om nog tij dig aan boord te kunnen komen. Het aantal van de achtergeblevenen is zelfs bij benadering niet bekend, maar wordt niet groot geacht. Er is geen sprake van desertie. Vele Ameri kaanse schepelingen droegen een Ne derlandse naam en waren dus van Ne derlandse stam. Zij hebben verlof ge kregen hun verre familieleden in Ne derland, en derhalve meestal buiten Rotterdam, te gaan bezoeken. Zodra zij te Rotterdam zijn teruggekeerd, zal hun door de Nederlandse marine onder dak worden verleend, totdat er een ge legenheid gevonden is deze mensen op hun oorlogsbodem terug te brengen. Admiraal Paul L. Dudley, comman dant van de „Hunter-killer group" heeft verklaard: „Het spijt mij buiten gewoon, dat wijzigingen in hét oefen schema een langer bezoek aan Rotter dam verhinderen. Hoewel ons verblijf hier van korte duur was, ben ik er zeker van, dat de vriendschap en de gastvrijheid die de Nederlandse bevolking heeft getoond, diepe indruk op alle officieren en man schappen van ons smaldeel heeft ge maakt." Bij K. B. is aan mr. A. A. M. Struycken op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur van de Nederlandse An' tillen onder dankbetuiging voor de ge' wichtige diensten in dat ambt bewezen- Mr. Struycken is in ditzelfde besluit benoemd tot vice-minister-president en minister van Binnenlandse Zaken, BezitS' vorming en Publiekrechtelijke Bedxjjis' organisatie. Bij K. en B. is aan de „org van het hoofd van het departement van binnen landse zaken toegevoegd de zorg voof de aangelegenheden van de bezitsvor ming en de bevordering van de totstand koming van bedrijfslichamen als bedoeld in de wet op de bedrijfsorganisatie, de aangelegenheden betreffende de samen stelling en de inrichting van de sociaal' economische raad en de andere bedrijl5' lichamen, daaronder begrepen het toe zicht op verordeningen en andere be' sluiten van huishoudelijke aard, alsmede het behoud van de nodige eenheid va® uitvoering van genoemde wet, van wet' ten tot instelling van bedrijfslichamen e" van op die wetten steunende algemef>e maatregelen van bestuur. De naam van het departement van bi®' neniandse zaken is gewijzigd in: depa1^ tement van binnenlandse zaken, bez|ts' vorming en publiekrechtelijke bedrijf®' organisatie. De Rotterdamse bedrijfsleider die gearresteerd omdat hij ervan verdac® wordt bij een aanrijding de dood van ee achttienjarige jongeman uit Bergsche» hoek te hebben veroorzaakt, heeft b kend, dat hij de auto heeft bestud' waarmee de jongen is aangereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2