Hongaren plunderen gebouw van Sovjet- voorlich tingsdienst BOEDAPEST BIEDT EEN TROOSTELOZE AANBLIK Onenigheid der Westelijken in de V-Raad Sobolev bezweert Frankrijk en Engeland om toch hun verstand te gebruiken NIVEA R0XY ruiken is R0XÏ roken! ja graag! Spelen met vuur Kardinaal Mindszenty in vrijheid Leven beteren Lang leve Nationale feestdag Kort en klein Journalisten gewond Veto 's tegen Ameri kaans en Russisch voorstel ^gveld gesloten Lasse Lanta van Cor Bruyn Nog steeds Japanners op Morotai? Anti-communistische opstand in Sinkiang? voorkomt 'n pijnlijke scheerhuid Kinderboek 1955 WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 PAGINA t 1 n Elektriciteitsverbruik wordt in komende twintig jaar verdubbeld Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Consulaat in Rabat wordt legatie (Vervolg van pagina 1) Het nieuwe kabinet, dat Nagy heeft gevormd is een kernkabinet, dat het bestuur van het land zal waarnemen, totdat er algemene en vrije verkiezin gen zjjn gehouden, aldus luidt de offi ciële verklaring. Behalve Nagy, Tildy en Kadar maken van dit kabinet deel uit: Ferenc Erdei, bestuurslid van de Boerenpartij, Béla Kovacs, leider van de Boerenpartij en minister van land bouw in het vorige kabinet, en de „Ti- toïst" Géza Lodzonhy. Kadar en Lor- zoncy zijn benoemd tot minister van staat. Nagy kondigde aan, dat er bin nenkort nog een vertegenwoordiger van de sociaal-democratische partij in het kabinet zal worden opgenomen. Hij zei ook dat niet hij, maar dat oud-premier Hegedüs en de vroegere partijsecretaris Gerö verantwoordelijk zijn voor het inroepen van Russische hulp en voor het afkondigen van de staat van beleg. Zij zullen daarvoor door het volk ter verantwoording wor den geroepen, kondigde hij aan. Uadio-Warschau bericht, dat Poolse politici een rol hebben gespeeld bij de inleiding van de nieuwe ontwikkelingen in Hongarije. Namens partijsecretaris Comulka hebben de Poolse vice-minis ter van defensie, Naszkowski, en het lid van het centraal comité Starewic zich naar Boedapest begeven, waar zij hebben gesproken met de Russische vice-premier Mikojan en met het lid van het Russische centrale comité V. M. Suslov. Beide partijen bereikten „volledige overeenstemming", aldus radio-Warschau. In 1945 bestonden in Hongarije de vol gende partijen: de partij van de Kleine Boeren, de Arbeiderspartij (communis ten en socialisten), de partij van De mocratische Burgers, de Nationale Boe renpartij en de Radicale Partij. Nagy deelde mee, dat zijn regering de revo lutionaire raden, die overal in het land zijn gevormd, erkent. De krachtige re volutionaire beweging en de voortschrij dende democratie in het land, zo zei hij, hebben de opheffing van het éénpartij enstelsel afgedwongen. „Lang leve een nationaal, democratisch en onafhanke lijk Hongarije," zo besloot hij zijn toe spraak voor radio-Boedapest. Na hem verscheen Zoltün Tildy, een Evangelisch predikant, voor de micro foon. De wil van de natie heeft gezege vierd, zei die. De datum, waarop de opstand begon, 23 oktober, zal voortaan als nationale feestdag worden gevierd. Alle slachtoffers zullen met militaire eer worden begraven en de nabestaan den zullen ondersteuning ontvangen van de staat. Er zullen vrije verkiezingen worden gehouden en er zal een eind worden gemaakt aan het stelsel, waar bij de boeren worden gedwongen een deel van hun oogst af te staan. Ook deelde Tildy mee, dat dr. Pet?r Koes, de Hongaarse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, die zich heeft verzet tegen de bespreking van de toe stand in Hongarije doo rde Veiligheids raad, zal worden teruggeroepen. Het zelfde zal gebeuren met alle diploma- ve"i die hand- en spandiensten hebben vA nni? aan „het misdadige bewind Th?,akosi" var, rfo ïdaakte bekend, dat het orgaan binnenw!rteine~®oerenPart'j' Kiss uisaS. binnenkort weer zal verschijnen. Minis ter r erenc Erdei kondigde de heroprich ting van de Nationale Boerenpartij aan. Ook de kantoren van de sociaal-demo- cratische partij in Boedapest schijnen weer te zijn geopend. De inwoners van, Boedapest zijn in hun vreugde over de nieuwe con cessies van de regering wat minder Uitgelaten, sinds op de eerste reeks concessies van Nagy de desillusie uit Moskou is gevolgd. Boedapest biedt een troosteloze aanblik. Over al in de straten ziet men uitgebran de tanks, de lijken van Russen en opstandelingen, afgeknapte voedings draden van de tram en hopen krijgs- afval. Geblakerde stukken veldge schut staan in vele straten, achter gelaten door de geschutsbediening. Volgens sommige berichten zijn de bemanningen van veertig Russische tanks overgelopen naar de opstan delingen. Dat neemt niet weg, dat de haat van de Hongaren tegen de Russen nog steeds toeneemt. Een menigte is gis termiddag het gebouw van de Russi sche voorlichtingsdienst binnengedron gen, heeft er alles kort en klein ge slagen en is vervolgens overgegaan tot de plechtige verbranding van een Rus sische vlag en van een portret van Le- Uin. Russell Jones van United Press Zag ergens tWie volledig uitgebrande Russische vrachtauto's. In de goot lag «et stoffelijk overschot van een meisje van omstreeks vijftien jaar. Haar li chaam was bedekt met een Hongaarse vlag en op de vlag was een briefje ge speld, waaruit bleek, dat het meisje de drie vrachtwagens met Molotov-cock- Jails had verwoest. „Alle Hongaren treuren om haar dood. Weg met de Russen," stond er op het briefje. Gistermorgen hebben de Russen het j.e'eg van de Kilian-kazerne, waarin lch opstandelingen verschanst hadden, ^staakt. Twee journalisten zijn bij dat g-e§ het slachtoffer van hun beroep Moorden. Noel Barber van de Daily het- kreeg een Russische kogel in zijn gj,? en de fotograaf Jean Pierre Pata- Fn ®,van Paris Match kreeg een schot Radio-Boedapest heeft zijn naam ge wijzigd. De zender heet voortaan „Sza- bad Kossuth Radio". Het radio-perso neel heeft verklaard het vroegere be heer van radio-Boedapest te verfoeien en het heeft beloofd „voortaan alleen nog maar juiste berichten uit te zen den." Ook het officiële persagentschap M.T.I. gaat zijn leven beteren. Het berichtte direct al, dat procu reur-generaal Györgyi van het Hoogge rechtshof is ontslagen en dat hij zich zal moeten verantwoorden wegens zijn „misdadige praktijken". Ook wordt meegedeeld, dat de regering-Nagy be sprekingen heeft gevoerd met de voor zitter van het Nationaal Revolutionair Comité, Joszef Vidasz. Uit Wenen wordt gemeld, dat de Oos tenrijkse regering aan de Hongaarse oud-premier Ferenc Nagy heeft ver zocht het land te verlaten, omdat zijn aanwezigheid in strijd wordt geacht met de neutraliteit van Oostenrijk. Fe renc Nagy, niet te verwarren met Imre Nagy, is leider van de Hongaarse re gering in ballingschap, die te New York is gevestigd. De vicaris-generaal van Paus Pius XII, mgr. P. C. van Lierde, zal mor gen in de kerk van de Heilige Anna te Rome een H. Mis opdragen ter intentie van de volkeren in Oost-Europa. (AFP-ANP-Reuter-UP) Een voormalig officier van het Ja panse leger, die zojuist uit Indonesië is teruggekeerd, heeft in Tokio gezegd, dat er nog twee compagnieën Japanse soldaten zjjn, die niet weten, dat de oorlog is afgelopen. Zij houden zich schuil op het eiland Morotai in Indone sië. De ex-officier, Yoshihiro Nakamoera heeft in Indonesië gediend bjj de mili taire politie op de vroegere keizerlijke vloot. Na de oorlog vocht hij met het Indonesische leger en werkte later voor een handelsmaatschappij in Soerabaya. Nakamoera zei, dat er nog twee com pagnieën soldaten op Morotai waren, maar hij gaf geen cijfer aan van het aantal mannen, dat daar zou zijn. Een Chinese vriend had hem over die sol daten verteld. Hij zei, dat na de oorlog 400 Japanse soldaten zich bij het Indonesische onaf- hankeljjkheidsleger voegden en dat on geveer 60 pet. van hen sneuvelde. Op zijn minst zes Japanse oud-soldaten werken als burgers op Morotai, zei hij. tU.P.) Het nationalistisch Chinese persbu reau heeft gisteren uit Hongkong ge meld, dat contra-revolutionairen een opstand in de Chinese provincie Sinki ang hebben ontketend, waarbij vele communistische ambtenaren zouden zijn gedood. Sinkiang ligt in het westen van China. Een communistisch blad uit Sinkiang heeft, aldus het persbureau, op 23 sep tember toegegeven, dat guerillastrijders communistische soldaten hebben aan gevallen, verbindingen hebben ont wricht en sabotage hebben gepleegd op olièvelden. (Reuter) hBShpI Hongarije rouwt om zijn doden. Duizenden vrijheidsstrijders zijn gesneuveld en met grote piëteit worden zij thans ter aarde besteld. Tijdens de zitting van de Veilig heidsraad kwam een verbijsterende onenigheid tussen de westelijke mo gendheden aan het licht. De raad was bijeengekomen op verzoek van de Amerikaanse afgevaardigde Hen ry Cabot Lodge. De Franse voor zitter, Cornut-Gentille, stelde een resolutie aan de orde, die door Lod ge was ingediend, en waarbij aan de raad werd gevraagd Israël te be velen zijn troepen achter de bestands lijn terug te trekken. De Verenigde Staten deden in hun resolutie tevens een beroep op alle andere leden van de volkerenorganisatie om zicb te onthouden van het verlenen van hulp aan een der strijdende partijen, waardoor het conflict zou worden verlengd. Tjjdens de zitting van de Veiligheids raad kwam een verbijsterende onenig heid tussen de westelijke mogendheden aan het licht. De raad was bijeengeko men op verzoek van de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge. De Franse voorzitter, Cornut-Gentille, stel de een resolutie aan de orde, die door Lodge was ingediend, en waarbij aan de raad werd gevraagd Israël te beve len zijn troepen achter de bestandslijn terug te trekken. De Verenigde Staten deden in hun resolutie tevens een be roep op alle andere leden van de volke renorganisatie om zich te onthouden Advertentie r Alleen NIVEA bevat Encerit bet voedingsmiddel voor dr huid van het verlenen van hulp aan een der strijdende partijen, waardoor het con- ftict zou worden verlengd. In een mondelinge toelichting ver klaarde Lodge, dat Amerika hoopte, dat geen enkel land uit hoofde van „zelfzuchtige belangen" voordeel uit de toestand zou trachten te trekken. De Russische afgevaardigde Arkady Sobo lev drukte zich veel sterker uit. „Het is duidelijk", zei hij, „dat Israël nocit tot ziju actie zou zijn overgegaan, als het niet zeker was van de aanmoedi ging of de bijstand van sommige wes telijke landen, die nu het voorwendsel menen te hebben om hun verloren po sities in het Midden-Oosten, met name aan het Suezkanaal, weer in te nemen" De Britse afgevaardigde, Sir Person Dixon, zette een vernuftig betoog op, waaruit moest blijken, dat het Frans- Britse ultimatum de instemming ver diende van alle leden. In het verleden is immers gebleken, zo zei hij, dat noch Israël, noch de Arabische landen zich iets aantrekken van de besluiten van de Veiligheidsraad. Laat men toch dank baar zijn, zo redeneerde hij ongeveer, dat Engeland en Frankrijk bereid zijn een situatie te gaan beheersen, die „ons anders snel uit de hand loopt". Hij deed een beroep op Lodge om de Amerikaan se resolutie in te trekken. „Ik hoop, dat de Amerikaanse afgevaardigde het met mij eens zal zijn, dat er met zo'n resolutie op het ogenblik toch niets valt te bereiken". Lodge repliceerde, dat als zijn resolutie werd aanvaard, de nood zaak voor het Frans-Britse ultimatum was opgeheven. De Rus Sobolev deed een beroep op Engeland en Frankrijk om hun ver stand te gebruiken en om in te willen zien, dat een Brits-Franse interven tie in Egypte „ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor alle landen". Hij drong aan op onmiddellijke stemming v *tin maag. De Hongaarse minister Voqv, defensie, Karoly Janza, maakte troen e raf3io bekend, dat de Russische de omn gistermiddag om vier uur met Hen Ruiming van Boedapest zijn begon- fjp Radio-Györ, die in handen is van Ru opstandelingen, deelde mee, dat hoorn he troepen via Beregsurany in ra-oost Hongarije het land verlaten. di*V»°°t van een Zwitsers vliegtuig, sei erav°nd medicamenten en voed- rnopsftar Boedapest wilde brengen, dat tnt jru8keren, omdat het vliegveld, delinA„ usver in handen van de opstan- Tas: gesloten bleek. Volgens het vlia™ bfrichten hebben de Russen hodie hJI d veroverd, omdat zjj het Bij de l i1 y°or hun eigen evacuatie. Jouden 3nn ,van het vliegveld Volgen* w °Pstandelingen zijn gedood, leen in Hongaarse schattingen zijn al en 5 '^Boedapest 2500 Russen gedood ?°Udén 1a non"?1 j' De opstandelingen en te betreuren 6n gewonden heb- >5 11 Een jury, ingesteld door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek en bestaande uit: Me vrouw Rie van Rossum, Mejuffrouw M. Bruyn, Pater H. Helmer CSSR, de heer D, L. Daalder en de heer D. L. Daalder en de heer H. Hoekstra, heeft als „Het Kinderboek 1955" aangewezen „Lasse Lanta" van Cor Bruijn. Dit werd op de openingsmiddag van de Kinderboeken week in het Nieuwe De La Mar Theater te Amsterdam medegedeeld door de voorzitter van de Commissie CPNB, de heer Chr. Leeflang. Het boek is uitge geven door Uitgeverij Ploegsma te Am sterdam. De jury komt in haar rapport tot de conclusie dat bij de produkue van 19ao evenals bij die van 1954 uiteindelijk slechts één boek voor bekroning in aan merkingen kwam, al deden zich bij deze keuze meer moeiijkheden voor aan het vorig jaar. De opvatting van één van de juryleden, dat geen enkel boek voor bekroning in aamerking kwam, werd door de andere leden niet gedeeld. Wel was men het er over eens, dat op een enkele uitzondering na, ook dit jaar weer de didactiscne en moralisüscne waarden boven de artistieke kwaliteiten prevaleerden, wat ook uit de boekver zorging bleek en het zijn juist die artis tieke kwaliteiten, die in een kinderboek, waarop zo speciaal de aandacht wordt gevestigd als bij een bekroning het geval is, niet mogen ontbreken. Uit de boeken, die naar het oordeel van de jury ondanks enkele bezwaren in aanmerking konden komen voor be kroning, koos zij Lasse Lanta van Cor Bruijn. Zij liet zich daarbij leiden door de volgende overwegingen: 1 Er wordt in dit verhaal een interes sant beeld gegeven van het leven der Lappen door een auteur, die gedurende een groot aantal jaren een diepgaande studie heeft gemaakt van hun zeden en gewoonten; 2 De uitbeelding van dit belangwek kende milieu wordt toegankelijker ge maakt door de invlechting van een in trigue, die in het bijzonder pubescenten zal kunen bekoren; 3 In pedagogisch opzicht kan dit boek van betekenis zijn voor de karaktervor ming van jonge mensen. Het elektriciteitsverbruik, sinds 1939 reeds verdrievoudigd, zal in de komende twintig jaar opnieuw enorm stijgen en wel in die mate, dat verwacht wordt, dat het huidige Nederlandse elektriciteitsver bruik in 1975 verdubbeld zal zijn. Deze toekomstige stijging brengt voor de Ne derlandse elektriciteitsbedrijven een grote behoefte mee aan kapitaal en grondstoffen. Per jaar zal 200 miljoen gulden moeten geïnvesteerd worden, terwijl het steenkoolverbruik met zestig procent zal gaan stijgen. Bij de dekking van de grondstoffen blijft Nederland af hankelijk van het buitenland. Deze al- hankelijkheid wordt bedenkelijk groot. De Nederlandse steenkolen voorraad, ge schat op 1615 miljoen ton 700 miljoen ton in Zuid-Limburg, 700 miljoen ton in de Peel en de rést rond Vlodrop zal nog voor 130 jaar voldoende zijn. Dit toekomstbeeld inzake de elektrici teitsvoorziening van ons land schetste dinsdag op een beurslunch van het de partement Limburg van de maatschappij voor nijverheid en handel te Maastricht prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur van de Plem, toen hij een causerie hield over de elektriciteitsvoorziening in Lim burg gezien in Nederlands en Europees verband. Het grondstoffenverbruik in K.S.G.- verband zal stijgen van 394 miljoen ton steenkooleenheden tot 620 5 680 miljoen ton in 1975. Hiervan zal slechts 6% uit kernenergie worden gehaald. Wat het gebruik van kernenergie in Nederland betreft achtte spreker het niet verwon derlijk, wanneer ons land over 5 jaren een atoomoentrale zal bezitten. Ook zal olie in de centrales als grondstof voor elektriciteit worden aangewend. Het geluid van de schoten is verstomd, doch nog getuigen puin en een spoorwagen die door de Hongaarse opstan delingen op een kruispunt is geplaatst om de wegen te blokkeren van de stryd, die in Boedapest heeft gewoed. over de Amerikaanse resolutie. Het resultaat was, dat zeven landen (Ame rika, Sovjet-Unie, Joegoslavië, natio nalistisch China, Perzië, Cuba en Pe ru) vóór de resolutie stemden en dat Frankrijk en Groot-Brittannië alleen tegen stemden. Beide landen bezitten het veto-recht en daarmee was de Amerikaanse resolutie dus van de baan. België en Australië hadden zich van stemming onthouden. De Sovjet-afgevaardigde kwam daar op onmiddellijk met een eigen resolu tie, die overeenkomst vertoonde met de Amerikaanse. Er werd in gevraagd het vuren te staken en tot Israël werd het verzoek gericht zich uit Egypte terug te trekken. Het tweede deel van de Amerikaanse resolutie evenwel, het beroep op alle andere landen om zich van inmenging te onthouden, had Sobo lev weggelaten. Franse voorzitter bepaalde, dat de Indiening van de Russische resolutie een „nieuw feit" was en hij schorste de zitting daarom een uur, zeer tot onge noegen van de Egyptenaar Omar Lauf- ti, die opmerkte, dat er nu weer kost bare tijd verloren ging, terwijl het ul timatum maar verstreek. Na de her- va'.ting keerde Sir Pïerson zich, van harte gesteund door de Franse pleitbe zorger, Louis de Guitingaud, ook tegen de Sovjet-resolutie. Hij zei, dat hij het Sobolev zeër kwalijk nam, dat die had gesuggereerd, dat de Israëlische aan val was geschied met medeweten of steun van Engeland en Frankrijk. 'Hij eindigde met de verklaring, dat een opdracht om het vuren te staken en de troepen terug te trekken „onder deze omstandigheden niet gewenst" was. Zeven landen stemden voor de Russi sche resolutie; wederom spraken Enge land en Frankrijk hun veto uit. Het enige spoor van westelijke solidariteit was ditmaal, dat Amerika zich, samen met België van stemming onthield. Lodge verklaarde evenwel, dat hij dat alleen had gedaan, omdat de Russische resolutie niet krachtig genoeg was. Tegen de wil van Engeland en Frank rijk werd vervolgens een Egyptische klacht tegen het ultimatum van Londen en Parijs op de agenda geplaatst. Bjj dergelijke „procedure-kwesties" geldt het vetorecht niet en de stemverhou ding was: zeven vóór en vier onthou dingen (Engeland, Frankrijk, België en Australië). Om vijf uur vanmorgen werd de bijeenkomst van de Veiligheidsraad verdaagd tot vanavond negen uur. Na afloop kwamen de vertegenwoor digers bijeen van de Afrikaans-Aziati sche landen. Zi, stelden een verklaring op, waarin het Frans-Britse optreden wordt veroordeeld en bestempeld als een „herleving van het kolonialisme in zijn meest verwerpelijke vorm". Enge land heeft vannacht in de Veiligheids raad voor het eerst van zijn vetorecht gebruik gemaakt. Frankrijk had het al twee maal eerder gedaan. Advert en ti« 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd k Dubbel gezuiverd 'k Standvastige melange Hebben Engeland en Frankrijk zich met hun optreden tegen Egypte niet in een kolossaal avontuur gestort? De consequenties van het Anglo-Franse optreden zijn nog niet te overzien, maar die consequenties zouden ontzaglijk groot kunnen zijn. Londen en Parijs hopen door een snel en dras tisch optreden de Palestijnse oorlog in de kiem te smoren, en daarmee hun be langen veilig te stellen. Kennelijk hopen zij ook de val van Nasser te weeg te brengen. De smaad de twee grootste West-Europese mogendheden in de kwestie-Suez aangedaan zou door de huidige operatie uitgewist kunnen wor den. Maar tot welke prijs? Men vraagt zich met angst en beven af hoe het con flict in het Midden-Oosten moet eindi gen, en of er door Engeland en Frank rijk niet een ontzaglijk risico genomen is. Het risico van een omvangrijke oorlog in het Midden-Oosten, die de eerste Pa lestijnse oorlog in hevigheid verre zou overtreffen. Het is een ontstellend feit dat in een zo ernstige crisis als die welke nu in het Midden-Oosten is ontstaan het Westen totaal verdeeld blijkt te zijn. Gisteren spraken wij nog de vurige hoop uit dat deWesterse Grote Drie, die in het kwestie-Suez niet tot overeenstemming konden komen over 'n gemeenschappelij ke politiek, ditmaal één front zouden vormen, en wij stelden ons vertrouwen in de zitting van de Veiligheidsraad van gisteravond. Maar deze hoop is nu de bodem ingeslagen De verdeeldheid is groter dan ooit. Een even unieke als verbijsteren de situatie is gisteren ontstaan toen Engeland en Frankrijk zich tegen over Rusland en. Amerika zagen geplaatst. De V.S. deden een beroep op alle andere landen van de volkeren organisatie om zich te onthouden van het verlenen van hulp aan een der strijdende partijen, waardoor het con flict zou worden verlengd. Bijzonde scherp was daarbij de toelichting va; de Amerikaan Cabot Lodge dat Ame rika hoopte dat geen enkel land ui hoofde van zelfzuchtige belan gen voordeel uit de toestand zou trach ten te trekken. Zou men dit niet z< moeten verstaan dat de V.S. Engelam en Frankrijk er inderdaad van verden ken, om zelfzuchtige belangen op hu> voordeel uit te zijn? De breuk tussen Amerika enerzijd: en Engeland en Frankrijk anderzijd: die gisteren bij de bepaling van het be leid inzake de huidige Palestijnse oor log in het Westerse en Atlantische blol ontstond, is een uitermate verontrus tend en hoogst betreurenswaardig ne ven-aspect van het internationale con flict in het Midden-Oosten. Hoe kunner de wereldproblemen worden opgelos als eerst niet althans het Westen eens gezind is? Bedenkelijker wordt de situatie nog door de omstandigheid dat zelfs in En geland zelf geen eensgezindheid bestaai over de te voeren politiek. Eden heef' in het Lagerhuis een meerderheid kun nen vinden voor zijn plan. Maar d« premier had allerminst de hele natie achter zich. De socialisten en liberaler veroordelen het regerings-optreden Eden heeft zich daar echter niet aar gestoord. Dat Mollet althans in zijn eigen land op geen sterk verzet stuit is verklaarbaar uit de anti-Arabische stemming die in Frankrijk naar aan leiding van de gebeurtenissen in Algiers is ontstaan. Maar verliezen de Fransen hier in hun nationalistische verontwaar diging niet de internationale belanger uit het oog, en zit er niet een gevaarlijk element van gekwetste trots in hun huidige vastberadenheid Nasser mores te leren? De eergisteren uitgebroken Pales tijnse oorlog krijgt een hoogs* verrassend verloop. Scheen aan vankelijk Israël door het Westen tot de orde te zullen worden geroepen, nu is tenslotte Egypte en met name het re gime van Nasser het doelwit van he' Anglo-Franse optreden. De Israëlische aanval op Egypte heeft de Britten er Fransen de mogelijkheid geboden orr Nasser klein te krijgen, een mogelijk heid die hun niet onwelkom zal zijn geweest. Daarbij werd voorbij gezien aan een groot deel van de Britse pu blieke opinie, daarbij werden de raad gevingen van de V.S. in de wind gesla gen en de aanbevelingen van de Veilig heidsraad genegeerd. Het is de vraag of Eden en Mollei er in slagen met hun militaire actie de door hen gestelde doeleinden te berei ken. Wat zij zullen winnen moeten we afwachten, maar wat zij met hun poli tiek verliezen valt reeds ten dele vast te stellen. Zij verliezen met name het vertrouwen van de overgrote meerder heid van de wereldopinie, waaronder dat van de Amerikaanse natie. En zij zullen de grootste moeite heb ben dit vertrouwen te herwinnen. In een groot deel van de wereld met name in Azië en Afrika zal de hui dige Anglo-Franse operatie gezien wor den als een typische actie van een ko loniale mogendheid. De Russen zullen deze visie met alle kracht steunen en de Amerikanen zullen hun bondgenoten slechts zwakjes kunnen verdedigen. Engeland en Frankrijk hebben nu al les op het spel gezet. Als het verkeerd afloopt, zou aan het prestige van de beide landen een enorme slag toege bracht zijn. Frankrijk is feitelijk al geen wereldmogendheid meer en Engeland zou door het waagstuk van nu zelf wel eens een einde kunnen maken aan de dominerende rol die het met Amerika en Rusland tot op heden nog in de in ternationale politiek heeft gespeeld. Nederland heeft zijn consulaat-gene raal te Rabat verheven tot legatie. Tot tijdelijk zaakgelastigde, in afwachting van de komst van een gezant, is be noemd de heer Jean W. Wynaendts. (Vervolg van pagina 1) Radio Boedapest heeft later mede gedeeld, dat kardinaal Mindszenty in zijn woning te Boedapest is terugge keerd. „Ik zal mijn arbeid daar weer voortzetten, waar ik acht jaar gele den hem heb moeten beëindigen ten gevolge van mijn arrestatie", dit ver klaarde kardinaal Mindszenty gister avond, toen hij de gevangenis in Reszag bij Felsoe-Peteny (Noord- Hongarije) verliet. Hij werd omringd door de juichende bevolking van de stad, die urenlang voor de gavangenis op zijn terugkeer had gewacht. De kardinaal ziet er lichamelijk goed uit en maakt de indruk geestelijk vol komen ongebroken te zijn. Het Hongaarse volk, zo verneemt het Oostenrijkse katholieke persbureau Kathpress uit Boedapest, hecht aan de vrijlating en het herstel van kardinaal Mindszenty in zijn ambt als primaat van Hongarije grote waarde, omdat het de zegenrijke vrijheidsstrijders tot nu toe ontbreekt aan een man van groot gezag. Kardinaal Mindszenty werd op Twee de Kerstdag 1948 door de communis ten gearresteerd en in maart 1949 we gens „spionnage en deviezensmokkel" tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Tot drie maal toe heeft de communistische regering aan kardinaal Mindszenty de vrijheid aangeboden. De kardinaal weigerde steeds, omdat hij een volledige rehabilitatie als voor waarde stelde. Het voornaamste strijd punt met de regering voordat hij ge arresteerd werd, was de schoolkwestie. De regering wilde de scholen nationa liseren, waartegen de kardinaal ernstig in verzet kwam. Hij verklaarde daar bij: „Ik wil het geweten van mijn volk zijn". (U.P., K.N.P.) De pianiste Geza Frid en de violist Henrich Szeryng zijn met een K.L.M.- ^liegtuig van Schiphol naar Djakarta ver trokken, waar zij onder auspiciën van de bond van kunstkringen in Indonesië uit voeringen zullen geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3